S)e Ceidóe6oivïcmt Londen gaat praten over de olie Londen zendt onderhandelaar naar Perzië Een „drastisch plan" van het Vaticaan Jammer genoeg is het onzin Postzegels en medaille voor V.N. Geen Marshallhulp meer nodig De zaak-Bertha weer voor Komende jaren verhoging van de Amerikaanse Nationale productie Directeur: C. M. y. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DINSDAG 31 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12347 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct p. mm. Telefoontjes f 1.50 HARRIMAN TERUG NAAR TEHERAN „Bepaalde punten" moeten nog geregeld worden President Trumans speciale ambassadeur Harriman is Maandagmiddag per vliegtuig uit Londen voor de terugreis naar Teheran vertrokken. Voor zijn veïtrek verklaarde Harriman, zeer bevredigende bespit-kingen gevoerd te hebben met leden van de Britse regering. Kort voordat Harriman uit Londen naar Teheran terugkeerde, maakte de Britse minister Morrison in het Lagerhuis bekend, dat een Britse missie in Teheran de oliekwestie zal gaan bespreken zodra „bepaalde punten'' met Perzië geregeld zijn. Leide? van de missie wordt de lord-zegelbewaarder, Richard Stokes, die te vens verantwoordelijk is voor de strategische grondstoffen. NIET VOLLEDIG TERUGTREKKEN Pïemier Attlee antwoordde Chur chill later: „Het is niet onze bedoeling ons volledig uit Perzië terug te trek ken. Wel zullen misschien de Britse staf van bepaalde olievelden en een deel van de technici uit Abadan wor den geëvacueerd." Attlee onthulde dat van Amerikaanse zijde „zeer ster ke druk'' op Engeland was uitge oefend om het beginsel van de naas ting der olievelden te aanvaarden. Churchill weet het afnemen van ee Britse invloed in het Midden-Oosten aan het verlies van Brits-Indië. „In heel het Midden-Oosten is alom de indruk gewekt, dat men slechts voldoende druk op Groot-Brittannië behoeft uit te oefenen om dit land er toe te kunnen brengen, van zijn rech ten afstand te doen." Deze toestand behoeft op den langen duur niet nood zakelijk onherstelbaar te zijn, maar zij kan niet door Engeland alleen in gunstige zin gewijzigd worden. Daar toe is nauwe samenwerking met Ame rika, en ten dele ook met Frankrijk en Turkije nodig. Wat er op het ogenblik in Perzië en Irak gebeurt, raakt rechtstreeks het gebied, dat onder generaal Eisen hower's verantwoordelijkheid valt meende Churchill. Turkije vormt de rechterflank van elk front, dat in Europa tegen (eventuele) Sovjet agressie gevormd kan worden. De Felle critiek van Churchill Morrison's uiteenzetting van de Britse politiek in het Nabije Oosten ontlokte oppositieleider Winston Churchill felle kritiek. Hij sprak zelfs van een opnieuw doen bijeenroepen van het Lagerhuis, nadat dit Donder dag op zomerreces zaT zijn gegaan. Tegenover Morrison's verklaring dat Engeland de naasting door Perzië in beginsel erkent, en volledige sym pathie heeft voor het onafhankelijk heidsstreven der Arabische staten stelde Churchill, dat de conservatie ven zich uit alle macht „binnen en buiten het parlement" zullen verzet ten tegen de totale evacuatie van de Britse technici uit Abadan. Deze moeten, indien nodig, zelfs door het gebruikmaken van machts middelen beschermd worden. Zou de regeling echter toch tot evacuatie be sluiten, dan zou zij een „schandelijk onheil*' verwekken. positie van dit land zou namelijk ernstig is gevaar komen, indien de Russen alle gebieden onmiddellijk ten Zuiden van de Kaspische Zee on der hun controle zouden krijgen. Hoewel Morrison bij zijn verkla ring over Perzië niet zei welke pun ten met dit land geregeld dienen te worden alvorens de missie-Stokes naar Teheran kan vertrekken, nemen waarnemers aan, dat de Britse rege ring een verzekering wil hebben, dat het overnemen der olie-installaties niet zal doorgaan zolang de onder handelingen voortduren. Stokes zal alvorens naar Teheran te gaan eerst in Abadan de toestand in ogen schouw nemen. India en Pakistan V.S. manen tot kalmte Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft te Washington ver klaard, dat de Ver. Staten er bij Pakistan en India op hebben aange drongen zelfbeheersing te betrachten bij het oplossen van hun geschil over j Kasjmir en met Graham, de bemid- j delaar van de Ver. Naties aldaar sa- j rr/en te werken. Premier Nehroe van India en pre-1 mier Liaquat Ali Khan slingeren n.l. J elkaar sinds geruime tijd allerlei be- J schuldigingep naar het hoofd. In een gisteren gepubliceerde nota nodigt Nehroe zijn Pakistanse collega uit, op ieder voor hem geschikt tijdstip in New Delhi de spanning te komen be spreken, zonder dat van te voren voorwaarden zijn gesteld. Op het verzoek van Pakistan om de Indische troepen van de grens te rug te trekken, antwoordde Nehroe dat de openlijke oorlogsvoorbereiding gen en algemene hysterie in Pakistan voor India dwingende redenen zijn, om met de voorzorgsmaatregelen door te gaan. J.JET AMERIKAANSE tijdschrift „Look" heeft Maandag een artikel gepubliceerd, waarin wordt verklaard, dat Paus Pius de Twaalfde en zijn raadgevers een „drastisch plan" hebben opgesteld voor het ge val Rome door communistische legers zou worden bezet. Omwille van de curiositeit laten wij dit z.g. plan hier volgen. 1. Paus de Twaalde zou dan als paus aftreden, doch hij zou te Vati caanstad blijven, zelfs indien vijan delijke troepen Rome zouden bin nendringen en het gebied van de kerkelijke - staat zouden isoleren of bezetten. 2. De kardinalen zouden Rome veflaten en elders gastvrijheid zoe ken, vermoedelijk op het Westelijk halfrond. 3. In de nieuwe verblijfplaats der kardinalen zou het Vaticaan op nieuw gaan functionneren; een con- Amerikaanse luchtmacht in Europa versterkt Vooraanstaande Amerikaanse offi cieren hebben Maandag te Frank fort medegedeeld dat in de komen de maanden omvangrijke Ameri kaanse luchtmachtversterkingen naar Europa zullen komen. Behalve trans portvliegtuigen worden ook straal jagers en bommenwerpers verwacht. Voor de Verenigde Naties is een medaille ontworpen, die zal worden uitgereikt aan land-, zee- en lucht strijdkrachten van de Verenigde Na ties in Korea, die zich bijzonder hebben onderscheiden. De bepalin gen, die zullen gelden voor de uit reiking van de medaille, zijn op het ogenblik in behandeling bij de Al gemeen Secretaris en bij het Ver enigd Commando. Tevens zullen de ze herfst speciale postzegels van de Verenigde Naties uitkomen. De ont werpen hiervoor zijn reeds gemaakt en uitgevoerd bij de drukkerij J. En schede Zonen te Haarlem. De bovenste foto toont de medail le van de voor- en achterzijde gezien. Het woord Korea, zal op de metalen band, die vlak boven de medaille is aangebracht komen te staan; het lint is blauw met wit gestreept. Foto onder toont vier van de ont worpen postzegels, v.l.n.r. postzegel van VA dollarcent, uitgevoerd in groen, ontworpen door de Mexicaan se kunstenaar Leen Helgue'ra; post zegel van 50 dollarcent, uitgevoerd in grijze kleur, ontwerp Leen Hel- guera; zegel van 1 dollar, uitgevoerd in karmijnrood, ontworpen door de Nederlandse kunstenaar J. F. Doeve en zegel van 2 dollarcent, uitgevoerd in staalblauwe kleur en eveneens ontworpen door J. F. Doeve. clave van kardinalen zou dan een nieuwe paus kiezen. Volgens de schrijver van het arti kel, Igor Gordevitsj zou „hPt katho lieke Quebec" in Canada de plaats zijn, waarheen de kardinalen in ge val van nood naar alle waarschijn lijkheid zouden uitwijken Het opperbevel der Atl. Zeestrijdkrachten Volgens geloofwaardige bron zou het Brits-Amerikaanse meningsver schil over het opperbevel der Noord- Atlantische strijdkrachten opgelost zijn. Engeland zou zich eens ver klaard hebben met de benoeming van de Amerikaanse admiraal William Fechteler tot opperbevelhebber.. Syrisch kabinet afgetreden Alle ambtenaren staakten Volgens te Beiroet ontvangen be richten is het Syrische kabinet van premier Khaled elAzem Bey afge treden. Reeds werd eerder fit Damascus (de hoofdstad van Syrië) gemeld, dat alle 20.000 Syrische ambtenaren, van de hoogste functionarissen tot de jongste kantoorklerken toe, plotse ling het werk hadden neergelegd om hun eisen tot lojnsverhiging kracht bij te zetten. Het gehele regeringsapparaat is verlamd, het land is vrijwel van de buitenwereld afgescheiden, brieven worden niet bezorgd of verzonden en de telefoon, locaal zowel als inter locaal, is geheel buiten werking. De ambtenaren zullen blijven sla ken totdat het parlement de voor gestelde loonsverhogingen heeft goedgekeurd. WONDERLIJKE REDDING. Na twee weken van eenzame afzonde ring op het dak van een huis, wordt dit paard eindelijk weer in de be woonde wereld teruggebracht. Het dier was daar achtergebleven na de overstromingen te Kansas, doch het duurde twee weken eer de autoritei ten een kraan konden krijgen om het te verlossen. Gelukkig was het echter zeer spoedig ontdekt in zijn „verheven positie", door enige ar beiders, die het geregeld van eten en drinken hebben voorzien. Foto toont de terugkeer van het paard in de bewoonde wereld met behulp van een kraan. Voor Zweden en Portugal Zweden en Portugal hebben me degedeeld, dat zij niet langer be hoefte hebben aan Marshalldollars, zo maakte William Foster, de leider van de ECA Maandag bekend. „De oprichting van de Europese Betalings Unie heeft zeer veel bijge dragen tot het economisch welzijn van beide landen en vooral Portugal ontvangt nu door de EBU gogd", zo zeide Foster. Volgens Foster blijkt uit deze mededeling de vooruitgang, die er in de eerste drie jaren van het plan-Marshall is bereikt. „Door zichzelf te helpen en met behulp van Amerikaanse dollars en technische steun zijn wederom twee West-Euro- pese landen in een betere economi sche positie gebracht", zo voegde hij er aan toe. Zweden heeft in totaal 118.452.000 dollars aan hulp ontvangen en Por tugal 50.470.000 dollar. De Zweedse hulp bestond uit 20,5 millioen dollars aan leningen en 98.052.000 dollars aan voorwaardelijke hulp. HU PROBEERDE HET OOK EENS. Een jonge stier klom dezer dagen moeizaam naar de top van de tien meter hoge springschans bij Frede- rikstad in Zuid-Noorwegen. Hij liet zijn blik dwalen over het landschap onder hem en gleed toen op zijn achterwerk gracieus de schans af en voerde met wapperende staart een perfecte sprong uit. Maar de Olym pische Winterspelen beginnen pas op 14 Februari. voor mevr. Hertogh en de Neder landse regering gebruikt zullen worden. GEEN DEMONSTRATIES TE SINGAPORE PEN grote afdeling Maleise politie, gewapend met geweren en pistolen, betrok gisteren te Singapore de wacht bij het gebouw, waarin het Hooggerechtshof het beroep tegen deongeldigverklaring van het huwelijk van Bertha Hertogh met Mansoer Adabi in behandeling nam. Britse troepen werden in gereedheid gehouden om de politie bij te staan, als het zou komen tot een herhaling van de ongeregeldheden in Decem ber jl. Er waren echter geen demonstraties of incidenten. Nazir Mallal, advocaat voor Adabi, de ex-„echtgenoot" van Bertha Her togh, opende het geding voor de uit drie leden bestaande rechtbank. Hij zei, dat de Britse koloniale recht banken niet het recht hadden het huwelijk van Bertha Hertogh met de jonge Mohammedaanse onder wijzer Mansoer Adabi te vernieti gen. Hij zei verder, dat de moeder van het meisje niet het recht had gehad zich tot de rechtbank te wen den en beweerde dat zij recht streeks een beroep had moeten doen op de gouverneur, Sir Franklin Gimson, als zij annulering van het huwelijk wenste. Mallal zeide, dat Bertha „ouder is dan haar jaren". Zij was, volgens hem, noch ge dwongen, noch door list tof dit hu welijk gebracht, dat voltrokken was volgens de Mohammedaanse ritus en berustte op wederzijdse genegenheid. De Nederlandse consul-genraal heeft beloofd, dat Bertha, die thans veertien jaar is, naar Malakka zal worden teruggezonden, als de recht bank gunstig over het beroep van Adabi beschikt. Er waren slechts enkele Euro pese, Indische en Maleise toeschou wers in de rechtszaal, die zwaar be waakt werd door Maleise politie. De Nederlandse regering was ver tegenwoordigd door de nieuwe con sul-generaal F. van Woerden, consul J. van der Gaag en vice-consul R. Froger. Parketwachten brachten meer dan 100 wetboeken binnen, die door Mallal en Kenneth Seth, advocaat DE OLIE KOELT AF Behalve soep schijnt ook de olie niet zo heet geconsumeerd te worden als zij wordt opgediend. Het olieconflict tussen Perzië en. Engeland, dat sissend uit de pan kwam, is thans al aardig afgekoeld, dank zij de bemiddeling van de Amerikaan Harriman. Aanvanke lijk stelden de Perzen zich op het standpunt, dat zij niets met de rege ring te Londen te maken hadden en dat de enigen, met wie zij wilden onderhandelen, de bestuursleden, waren van de Anglo-Iranian Olie maatschappij. De staat Engeland is echter de grootste aandeelhouder van deze maatschappij, zo- 0 dat de Perzen hun houding moeilijk konden volhouden. Van de andere kant wilden de En gelsen niets wet^n van een Ameri kaanse bemiddeling, omdat zij van mening waren, dat zij hun eigen boontjes best zelf konden doppen en een beetje huiverig waren om zoveel vriendelijke belangstelling van Amerikaanse zijde. De Ameri kanen hebben de Britten echter van het nut van een dergelijke bemid deling kunnen overtuigen en zo kwam Harriman naar Teheran. De Britten dachten: „Laat hij maar eens proberen wat hij kan" en de Perzen vroegen zich af: „Wat komt hij eigenlijk doen". Geen wonder dat de eerste besprekingen niet al te vlot verliepen, maar later klaarde zowel het gezicht van Harriman als de situatie een weinig op en thans staat vast, dat Teheran en Londen rechtstreeks met elkaar zullen gaan praten. Waarover gesproken zal worden, is niet bekend gemaakt, maar men kan ervan op aan, dat niet gesproken zal worden over het nut van nationaliseren in 't alge meen, maar over zeer concrete voor stellen. Gefluisterd wordt reeds, dat Harriman met het plan voor de dag is gekomen om twee nieuwe maat schappijen op te richten, met Per zische en wellicht ook met Ameri kaanse deelneming. Het is mogelijk, dat in die richting iets bereikt kan worden. In elk geval is het duidelijk, dat er een oplossing gevonden moet worden, wil men verhinderen, dat een zo belangrijk gebied in het Midden-Oosten in verkeerde han den komt. Dat de K.L.M. haar emi granten-vluchten naar Australië heeft moeten stopzetten, wegens ge brek aan tankgelegenheid in Perzië, is een kleine maar zeer tekenende illustratie van het belang van dit gebied voor de internationale lucht vaart. En welk belang Sovjet-Rus land zou hebben bij een uitweg naar de Perzische Golf is bij één blik op de kaart volkomen duidelijk. Het heeft er alle schijn van, dat het Perzische olie-conflict thans bezig is, nu in goede banen terecht te komen. Economisch raport van Truman l/OLGENS HET HALFJAARLIJKSE ECONOMISCHE RAPPORT van de presidentiële raad van economische adviseurs over de eerste helft van het lopende jaar, dat president Truman deze week aan het Con gres heeft aangeboden, zal de Amerikaanse totale productie, welke het afgelopen jaar reeds met 10 is toegenomen, tegen het midden van 1952 opnieuw een stijging van 5% en ook in het daaropvolgende jaar (1953) een verdere stijging van 4% te zien kunnen geven. Een dergelijke toeneming van het bruto nationale product in de loop van de volgende twee jaar zou een verhoging van de totale nationale productie vereisen in een twee maal zo snel tempo als in het tijdvak vanaf 1946 tot en met de eerste helft van 1950. Grondstoffen schaarste werk remmend In zijn begeleidend schrijven wees president Truman erop, dat zulk een toeneming practisch te verwezenlij ken is, en zeide hij dat Amerika er zelfs naar dient te streven het ge noemde percentage te boven te gaan. Een grotere productie, aldus de president, zal het mogelijk maken ons verdedigingsprogramma met minder druk op onze volkshuishou ding ten uitvoer te brengen. Het zal dan gemakkelijker worden de nodige belastingen in te voeren en deze te innen, en aan de dreigende inflatie het hoofd te bieden. De president deelde het congres verder mede, dat hij niet verwachtte, dat een algemeen tekort aan werk krachten het komende jaar een der gelijke uitbreiding van de produc tiecapaciteit in de weg zou kunnen staan, doch de ernstigste hinderpaal gevormd werd door het feit, dat in een aantal hoogst belangrijke in dustrieën de productiecapaciteit niet groot genoeg was. De V.S moeten zich in de eerste plaats concentre ren op het verzekeren van voldoen de capaciteit in die sectoren van het bedrijfsleven, welke voor de strijd macht werken; verder op de pro ductie van fundamentele grondstof fen, het vervoerwezen en de electri- citeitsvoorziening voor industriële doeleinden. Volgens het economisch rapport heeft de schaarste aan bepaalde grondstoffen, hoofdzakelijk metalen, de uitbreiding van de productie ge remd, zowel in de Verenigde Staten als in andere landen, en mag in deze toestand voorlopig geen verandering ten goede verwacht worden. Niettemin bestaat er van de zijde van sommige fabrikanten in het bui tenland enige tegenzin tegen het op voeren van hun productie, en van de zijde van de regering tegen het in voeren van prijsbeheersingsmaatre- gelen, aangezien men vreest, dat de ruimere productie misschien zal lei den tot een overproductie mdat de snelle opbouw van de verdediging van de vrije wereld haar beslag ge kregen zal hebben. Wordt Mgr. Stepinac verbannen? Volgens het Zwitserse katholieke persbureau heeft de Zuidslavtsche regering zeer onlangs besloten bin nenkort mgr. Stepinic uit Zuid- Slavië uit te wijzen. Zij zou haar optreden willen motiveren met de stelling, dat mgr. Stepinac onder daan is van het Vaticaan en nieta meer met Zuid-Slavië te maken heeft Een aanbod van Tito tot vrijla ting van de aartsbisschop van Zag reb op voorwaarde, dat mgr. Ste pinac zou worden bewogen vrijwil lig Zuid-Slavië te verlaten heeft het Vaticaan onlangs van de hand gewezen. KoAAe.it je... Gods woord houdt stand in eeuwig heid. En zal geen duimbreed wijken

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1