NIEUWS UIT DE OMGEVING Een land zonder priesters Wilt U iets weten DUITSLAND Een Amsterdamse textiel-roof opgehelderd MAANDAG 30 JULI 1951 BE LEIDSE COURAM x EERSTE BLAD PAGINA KATWIJK Verkoop door Roode Kruis. In een tent aan de Badstraat zal tussen 30 Juli en 11 Augustus een verkoop worden gehouden van Welfare arti kelen, die onder auspiciën van het Nederlandsche Roode Kruis werden vervaardigd door patiënten van het Rotterdamse Zeehospitium. Burgemeester, mr. W. J. Wol- dringh van der Hoop en leden van het Gemeentebestuur waren heden middag te 2 uur bij de opening aan wezig, alsook enige autoriteiten; het Muziekcorps van het vliegveld luis terde de openingsplechtigheid met vrolijke tonen op. De heer C. Tjebbes, eerste stuurman bij de Kon. Pakkketvaart- maatschappij is bevorderd tot ge zagvoerder bij dezelfde Maatschappij. RIJNSBURC Bloemenestafette RijnsburgDen Haag. Op Woensdag 1 Augustus zullen in het kader van „Den Haag- Bloemenzee", de leden van de gym nastiekvereniging „D.W.S." uit Rijns burg door middel van een estafette loop bloemen brengen naar Den Haag en deze bloemen aldaar over handigen aan de „Bloemenkoninein" in het openluchttheater in het Zui derpark, alwaar een voorstelling wordt gegeven door „De Jonge Ne derlandse Revue" onder leiding van Tom van Maaren. De hiervoor benodigde bloemen zijn beschikbaar gesteld door de Bloemenveiling „Flora" te Rijns burg. De start van de estafette vindt plaats om 18 uur bij het gebouw var. de Bloemenveiling „Flora" en gaat vervolgens over de grote weg langs de Haagse Schouw naar Den Haag. NOORD WIJK Ruiterfeest „Sole Mio" Zaterdagmiddag werd in de idyl lisch gelegen duinpan „De Kroft", een werkelijke arena gelijk, een schitterend ruiterfeest gehouden, door de Noordwijkse Rij- en Jacht- vereniging, ten bate van het bouw en steunfonds van het Sanatorium „Sole Mio". Het was een mooi en kleurrijk schouwspel, dat door vele badgasten werd bijgewoond. Aan het spring concours burgerruiters namen 34 per sonen deel. De heer S. Pruikemaker wist met Paoka beslag te leggen op- de Leeuwenhorst-wisselbeker. Hij maakte geen enkele fout en legde het parcours af in precies 1 minuut; 2. J. v. Wingerden met Cocktail, 3. Pruikemaker met Regina, 4. mej. Tack met Gigolo, 5. Ph. Harkman met My Hope, 6. kapt. Willemsen met Brownie, 7. J. v. Wingerd-m —et Radjah, 8. mevr. Durieux met Cleo patra, 9. J. v. d. Haak met Perrol, 9. mevr. Kresin met Aide de Camps, 10. R. J. Wentges met Phantome. Aan de beoordeling jachtpaarden namen 13 paarden deel. Dit goed geslaagde nummer had plaats onder het spelen van „De Posthoorn". De uitslag hiervan was: 1. mevr. Du rieux met Golden Vale II, 2. H. v. d. Bergh met Acteon, 3. L. Horn met Nydas, 4. P. de Wit met Frix, 5. mej. A. M. Eysvogel met Lucky Strike, 6. J. v. Wingerden met Radjah, 7. ma- jaar Baron v. Lynden met Axel. Tussen deze nummers werd door dr. H. C. M. v. Schaik op Wopke een demonstratie Hoge Schoolrijden ge geven. De landelijke Ruiter vereniging uit Nieuw Vennep en Hillegom gaven hierna nog Springdemonstraties, indi vidueel en in groepsverband, waar bij hun rijvaardigheid op uitsteken de wijze tot uiting kwam. In het nummer individueel wist G. Grif fioen met Huzaar beslag te leggen op de SoleMio-wisselbeker, 2. W de Wildt met Allard, 3. P. de Wit met Trix, 4. W. v. d. Marei met Go- kola, 5. J. Parlevliet met Gokola, 6. J. de Breuk met Erica. Groepsver band: 1. gebr. v. Nugteren met Prick en Bernard, 2. P. de Wit en J. Parle vliet met Trix en Elimar, 3. W. v. d. Marei en J. v. d. Haak met Gokola en Perrol. Zomerprogramma V.V.V. Zater dag 4 Aug. Poppenkasttentoonstel- ling; Maandag 6 Aug. 1012 en 2 4 uur Strandfeest voor kinderen; Woensdag 8 Aug. 8.30 n.m. Concert op de Kon. Wilhelmina Boulevard, Zaterdag 11 Aug. Demonstratie van de Noordwijkse Reddingsbrigade; 1118 Aug. Bloemenweek, welke besloten wordt met een Kinder corso; Dinsdag 14 Aug. 10—12 en 24 Strandfeest voor kinderen; Woensdag 15 Aug. 8.30 n.m. Concert op de Kon. Wilhelmina Boulevard. Na afloop Lampion-optocht. De strandfeesten voor kinderen worden gehouden op het strand ter hoogte van het Pal ace-plein. Naast bovenvermelde attracties zal waarschijnlijk nog een ballon- nenjacht voor kinderen en zo mo gelijk een demonstratie van rhyth- mische gymnastiek op het strand gegeven worden. Geboren: Aldert R., z. van K. P. Barnhoorn en B. E. v. Wijk; Johan nes W. M., z. v. H. C. v. Rijn en A. M. Rijken; Antonius H. M. M., z. v. A. Th. Verbeek en M. G. Tielen; Leonarda A. P., d. v. P. M. Versteege en P. W. v. d. Zalm; Cornelis, z. v. D. v. d. Niet en J. v. Dijk; Petrus A. M., z. v. M. Kortekaas en A. P. G. v. Niekerk. Ondertrouwd: L. J. G. A. Remmen en C. M. v. d. Weijden; A. Passchier en J. A. Koeman. Getrouwd: J. Brouwer en F. C. Harteveld; G. R. v. Stampvoort en G. Warneke. Overleden: A. Duindam, 51 j. 'OORHOUT G. K. SPIERENBURG, t. In de afgelopen nacht te 2 uur is in het Academisch Ziekenhuis te Leiden op 51-jarige leeftijd overle den de heer G. K. Spierenburg, lid van de gemeenteraad. Hij was een principieel man, wat vooral steeds tot uiting kwam in de zittingen van de gemeenteraad, waarin hij als ver tegenwoordiger der C.H. partij van af 1 Sept. 1931 zitting had, als enig lid dezer partij. Hier wist hij, waar het zijn principes betrof, van geen wijken. Daarnaast vormde hij zich steeds door studie een eigen oordeel omtrent de financiële en maatschap pelijke belangen der gemeente. Reeds meer dan een half jaar bleef zijn zetel echter wegens ziekte on bezet. Op kerkelijk terrein bekleedde de overledene voorheen het ambt van notabel en daarna ook enkele jaren het ambt van ouderling in de Ned. Herv. Gemeente. Zolang de Christelijke school be staat, na circa 28 jaar, heeft hij het penningmeesterschap van het school bestuur waargenomen. Tevens was hij penningmeester van het Bouw fonds der Nod. Herv. Gemeente en commissaris van de Commissie Bij stand en woningbouwvereniging „Voorhout". Jarenlang was hij secretaris der afd. van j,Bloembollencultuur". Als jon gen van 13 jaar kwam hij in dienst der N.V. C. Colijn en Zonen alhier. Hier heeft hij zich als self made man opgewerkt tot procuratiehou der, welke functie hij nu reeds 15 jaar waarnam. Tijdens de bezettingstijd heeft hij vele staaltjes van durf en doorzet tingsvermogen getoond met gevaar voor eigen leven. Hij ruste in vrede. OEGSTGEEST Aan de Rijksuniversiteit te VOORSCHOTEN PATERS CAPUCIJNEN. Tot praeses van het Capucijnen- klooster te Voorschoten is benoemd pater Eusebius, tot vicarius pater Cyrillus. FEESTELIJKE PAARDENMARKT. Het feest van Paardenmarkt is weer voorbij en de geboren en geto gen Voorschotenaar kan weer gerust zijn, de markt is nog niet ter ziele. Ongeveer 60 paarden werden aan gevoerd. De handel was nogal slap, maar de ouderwetse drukte was er in de morgen en voormiddag weer, al werd een groot gedeelte van de drukte wel veroorzaakt door het grote getal auto's met bloemen, die als ze leegverkocht zijn toch wel iedere inwoner een bloemetje moe ten hebben bezorgd. Dan waren er natuurlijk de pa lingverkopers, de man met ballon nen en piepvoorwerpen voor de kin- ders, de getrouwe oliebollentent, een tent waar je prijzen kon winnen, grote hoveelheden ijswagens, een buitenterras van het „Wapen" en nog meer van dergelijke feestelijk aandoende inrichtingen. En dat alles onder het dikke bladerdak van de Voorstraat. Met zo'n dag komt de Voorstraat weer tot leven en wordt ze weer wat ze van oudsher ge weest is: het centrum van een dorp. Dp zulk een dag zou men zonder bezwaar zich voor kunnen stellen de ambachtsheer met zijn dienaren te zien wandelen, of edelen uit de bui tens die zich van een nieuw strijdros voorzagen. Ja, wij zouden hier best een paardenmarkt van een paar hon derd jaar terug willen beleven. Voor lopig zullen we maar wensen, dat er nog tal van jaren paarden zullen komen op de markt, al zijn het er dan nog zo weinig. „Oorlogs"-reünie op Huize Bijdorp. Zaterdagavond was er een bijzon der reünie op Bijdorp. Er waren leer lingen, jongens en meisjes van alle richtingen, die in de oorlogsjaren 1944 en 1945 van de zusters les had den gehad in alle mogelijke vakken en die het nodig vonden het 75-jarig bestaan van huize Bijdorp te herden ken. Nu, ook naar die reünie had den de zusters wel oren, en uit alle kloosters uit het land, waar de toen malige leraressen inmiddels naar zijn overgeplaatst, waren ze weer naar Bijdorp gekomen. Het was Sr. Helene, directrice van de M.M.S., die het in haar welkomst woord over een blij weerzien had en terugblikte op de, naar omstandig heden, gelukkige dagen van toen en tevens de gelegenheid te baat greep om de aanwezigen te danken voor de hulp geboren bij wederinrichting van Bijdorp. De heer W. A. Wagten- donk bracht nog de dank van de oud-leerlingen over voor het genoten onderwijs en wenste de zusters ge luk met het jubileum van de school. Enkele herinneringen werden opge haald om daarna namens allen een gebrandschilderd raam aan te bie den, voorstellende de jaren 1944 en '45 in symbolen. Het moest nog bij een ontwerp op ware grootte blij ven, want het raam zelf was nog niet klaar. Natuurlijk werd het raom in ont werp door allen bewonderd en, in de beste stemming, bleef men toen nog geruime tijd bijeen. WASSENAAR Buurtfeesten in Kerkehout. Voor het eerst na de bevrijding heeft het Kerkehout Vrijdag en Za terdag een buurtfeest beleefd, dat georganiseerd was door de verleden jaar heropgerichte buurtvereniging. Het programma werd Vrijdagavond geopend met wielerwedstrijden voor Kerkehoutbewoners en niet-Kerke- Bisschop heeft een bus als kachel WIJF PATERS FRANCISCANEN hebben na veel moeilijkheden met de communistische autoriteiten in China toestemming gekregen om dat land te verlaten en zijn van Pe king in Hongkong aangekomen. Het zijn de paters Albertinus Potveer, missie-overste, Maternus Dassen, Ab- dias van de Sande, Attemius'Huist en Stanislaus Mulder. De paters die in Peking een parochie bedienden, waren reeds lang in hun eigen huis gearresteerd en alle werkzaamheden waren onmogelijk, zodat de gehele parochie zonder zielzorger was. Daar de paters geen kans zagen aan deze toestand een bevredigend einde te maken en vreesden enkel mnar van het huisarrest naar de gevangenis te zullen verhuizen, heb ben zij in overleg met de kerke,lijke autoriteiten besloten China te ver laten om elders hun krachten aan de missie onder de Chinezen, die over geheel Zuid-Oost-Azië verspreid leven, te wijden. der leiding van Mgr. Constans Kra mer door 33 paters wordt bed'end, staat geheel zonder priesters. Allen werden uitgewezen. Mgr. Kramer, een van de vijf Franciscanen, die nog in Peking verblijven, heeft als vertegenwoordiger van de UNRRA van Peking uit nog eenmaal zijn bisdom kunnen bezoeken; hij schrijft over dit bezoek: „Doeanfoe is ge heel verlaten. Er is geen enkele pries t. Vele Christenen worden tot geloofsafval gedwongen, maar slechts enkelen bezweken. Door een communistisch volksgerecht wor den schijnprocessen gevoerd, die eindigen met inbeslagneming van de goederen van de missie. Het in bezit hebben van heiligenplaten of kruisen is op doodstraf verboden. Een poging echter van de commu nisten om het seminarie in commu nistische geest voort te zetten, werd een fiasco door passief verzet. Zo lang de communisten de macht in handen hebben, heeft de missie niet de minste kans haar werk voort te zetten". ZES VAN DE 50 BLEVEN OVER. Na het vertrek van deze vijf Ne derlandse Francicanen uit Peking zijn er van de ruim vijftig Neder landse Minderbroeders, die in China werkten, nog slechts zes overgeble ven. Vijf van hen bedienen evenals de nu uitgewekenen een parochie in Peking en voor zover bekend is bij het Provincialaat der Franciscanen zijn zij nog vrij en kunnen nog enige zielzorg uitoefenen. De zesde i Mgr. Quintinus Pessers, Apostolisch Prefect van Kiangsjow, over wiens gewelddage dood reeds in 1947 werd bericht, die drie maanden later nog in leven bleek te zijn. Geruime tijd daarna werd hij door de communis ten vrijgelaten; hij werkt, nu als eni ge priester in de prefectuur Kiangts- jouw zo goed en zo kwaad als het gaat. De tien missionarissen, die voor de communistische bezetting met hem samenwerkten, werden al len gearresteerd en uit Kiangtsjow verbannen, alleen pater Bruns werd in 1948 vermoord. TOT AFVAL GEDWONGEN. Het bisdom Loeanfoe, dat ook door de Nederlandse Franciscanen on OP EEN GELEENDE STOEL. Over de toestand, waarin de een zame imgr. Pessers verkeert, die blijkbaar voor zijn gelovigen nog de H. Mis kan lezen, en over de geest, die hem bezielt, is geen bete re beschrijving mogelijk dan de brief, die hij zelf schreef. „Ik zit nog steeds op mijn geleende stoel in mijn geleend overhemd en slaap nog steeds op een geleende deur. Ik stook mijn geleende kachel (een oude verfbus) zonder pijp; ze brandt goed, maar is een beetje las tig in het gebruik. Een uur stoken, dan de deur en ramen open om de rook er uit te laten, dan weer een uur stoken, enfin vul zelf maar in. Nu heb ik ook nog een staand klok je te leen gekregen, dat ik met touwtjes bij elkaar heb gebonden en dat ik elke dag met de zon gelijk moet zetten. Toen er met de sneeuw- dagen geen zon meer was, vroegen de Christenen, waarom ik elke dag vroeger de H. Mis las. Toen vier da gen later de zon weer zichtbaar was, bleek mijn klok 65 minuten te zijn voorgelopen. Maar in ieder geval, ik heb nu toch gezelligheid: Zoals het klokje thuis tikt, tikt het nergens". Met dezelfde blijmoedigheid zetten de nog resterende vijf Franciscanen onder leiding van pastoor Sigibald Hogenboom O.F.M. hun missie-ar beidt voort. Als het niet meer kan, schudden zij het stof van hun voe ten en gaan naar elders. God zal in Zijn werk wel voorzien. Deze paro chie van Peking werd hun in 1948 door Kardinaal Tien toegewezen en dat na zes en een halve eeuw onder breking, toen de, Franciscanen uit Peking werden verjaagd. Zij zelf verwachten iedere dag gearresteerd of uitgewezen te worden; met hen zullen de laatste Nederlandse Fran ciscanen uit China verdwenen zijn, uitgezonderd dan misschien mgr. Pessers, voor wie reeds rouwmissen in zijn vaderstad Tilburg werden ge lezen. Die zit dan waarschijnlijk nog bij zijn verfbuskachel te luisteren naar 't gezellig tikken van zijn gam mele klokje. Misschien is hij dan zijn tyd toch weer vooruit. houters, welke beide categorieën weder in enkele leeftijdsklassen wa ren onderverdeeld. De eerste prijzen werden gewonnen door de heren A. Bloemendal, B. Wielders, A. van Leeuwen, W. Evers, H. Rademaker en P. v. d. Spek. Zaterdagmorgen werd een rond gang gehouden voor de kinderen van buurtbewoners. Daarna volgden op het terrein van S.V. Wassenaar pop penkastvoorstelling door Henri Nol- les. 's Middags werden wedstrijden voor de jeugd gehouden en alle kin deren werden royaal getracteerd. Het avondprogramma begon met een zeer vermakelijke gecostumeerde voetbalwedstrijd, waarna de oude ren eikaars krachten maten bij het kuipje steken en het kruiwagenrij den voor de dames. Voor de diverse wedstrijden wa ren door de organiserende vereni ging prijzen uitgeloofd. Dit eerste buurtfeest na de bevrijding mag zeer zeker geslaagd genoemd wor den. ZOETERMEER Motor- en autoclub. Donderdag a.s. zal des avonds om 7 uur b(j café „Ons Genoegen" van de heer v. Fraassen worden gestart voor de z.g.n. Knobbelrit. Aan deze rit kan worden deelgenomen door auto. en motorrijders en bromfietsers. De rij ders moeten om 10 uur binnen zijn. Door de heer v. Fraassen is voor de winnaar een prachtige wisselbeker beschikbaar gesteld. - Voor het MULO-diploma A slaagden: H. Huurman, Co Groen- heijde en Lyda v. d. Tang, beiden leerlingen van de Chr. Nat. ULO- school. De examens zijn thans be ëindigd en het resultaat is 80 pet. der candidaten geslaagd. Geboren: Cornelia, d. van G. Vis en C. Bos. Ondertrouwd: C. J. Kerkvliet 33 j. te Hazerswoude en E. M. Groene- wegen. Overleden: G. Spijker, echtgenoot van J. Karens. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN Verdacht van diefstal. De po litie alhier heeft Zaterdag in de Kalkovensepolder aangehouden en ter beschikking van haar Reeuwijkse collega's gesteld de Alphenaren J. de H. en L. v. R. Zij werden in het bezit bevonden van een te Reeu- wijk ten nadele van v. D, ont vreemde roeiboot. ALKEMADE Dief en visser. Bij de rijkspo litie werd aangifte gedaan, dat 3 weken geleden een zilveren heren horloge werd ontvreemd Een vis ser, zekere B. uit den Ha^g, scheen nogal interesse voor dergelijke hor loges te hebben. Bij een door de rijkspolitie ingesteld onderzoek bleek deze visser inderdaad in het bezit van het ontvreemde te zijn. Aan houding van verdachte en in beslag neming van het horloge v nd plaats. De dader bekende volledig. LANGERAAR le LUSTRUM K.A.B. Gisteren heeft de K.A.B. afd. Lan- geraar haar 5-jarig bestaan gevierd. De viering droeg een sober karak ter. Om 9 uur werd in de Parochie kerk de Hoogmis opgedragen uit dankbaarheid voor de genade en ze geningen, welke in de algelopen 5 jaren werden geschonken en tevens voor de toekomst. De H. Mis werd opgedragen door rector J. Kraak man, dit onder de H Mis de predi- catie hield naar aanleiding van de woorden uit het Introitus van deze Zondag: „God die allen eensgezind huisvest in Zijn woning" Alle stan den die voor God gelijk zijn moeten begrip tonen voor elkaar voor el- kaars be langen en welzijn. Dit was het onderwerp, waarover de predi kant uitweidde. Des avonds werd de feestviering voorgezet in het Parochiehuis, waai de leden en genodigden met hun dames bijeen kwamen. De voorz., de heer C. Keijzer, verwelkomde o'e burgemeester, pater v. Dijk en alle aanwezigen bijzonder ook. nog de bestuurders van de kring. Het woord was daarna aan d- hoofdbe stuurder G. Vos die woorden van gelukwens sprak en de betekenis van de K.A.B. uiteenzette ten aan zien van parochie en gezin. Namens de pastoor en kap. Saers g. adv., die momenteel in Lourdes vertoeft, bracht pater v Dijk de ge lukwensen over. Spr. sno'orde aan om te leven in liefde en waardering voor elkander en samen te werken. Namens de Raad van Overleg tussen de standsorganisaties bood voorz. A. Hoogervorst een bloemen mand aan. Het vrolijke gedeelte van deze avond werd verzorgt door het gezelscaap „Borano", da: voor een gezellige en genoeglijke avond zorgde. Zegening motorrijtuigen Zon dag had het plein voor de kerk een ongewoon aanzien, toen omstreeks 12 uur de eigenaars van motorvoer tuigen hun auto's enz. daar gepar keerd hadden in afwachting van de zegening welke zou plaats vinden. We zagen er een verscheidenheid van luxe auto's, vracht- en bestel wagens, motorfietsen van de zwaar ste tot de lichtste klasse en een groot aantal bromfietsen van ver schillend fabrikaat. Er was gelegen heid tot aanschaffing vaxi een pla quette of medaile van de H. Chris- tophorus welke tegelijk gewijd kon worden en bevestigd in de auto of aan de motor. Voor tot de zegening werd overgegaan heeft de pastoor in 't kort de betekenis dei zegening en de inhoud van het gebed uiteen gezet. Hij sprak er zijn voldoening over uit dat zovele hier gekomen waren om hun voertuigen te laten zegenen en daarmede zich te stel len onder bescherming van de H. Christiphorus, die door de kerk is uitgekozen als patroon van de rei zigers met motorvoertuigen. WOUBRUGGE Geboren: Petrus Wilhelmus Corne lis, z. van W. J. J. v. d. Meer en M. Bouwmeester; Cornelis Gerritt z. van L. Brussee en H. Wijsman. Ondertrouwd: L. Stapersma 30 j. te Leeuwarden en C. Boer 24 j. Getrouwd: J. P. Oudshoorn 30 j. en M. J. Elstgeest 29 j.; C. van Groenigen 28 j. en Sj. B. de Boer 28 .j; J. van Leeuwen 27 j. en A. J. van der Star 27 j. Maar over het Lekke Dak mogen we niet zwijgen. Vorige week be loofden we het totaalbedrag te ver melden. Welnu, de stand van he denmorgen luidde 3.188. Is dat niet prachtig? Allemaal bijeengebracht door katholieken uit Leiden en om geving, die begrepen hebben, dat het werk van de Stichting voor Kath. Sociale Jeugdzorg, Nieuwe Rijn 52, Leiden, giro 230414, uiter mate belangrijk is en dat de toe komst van een groot deel onzer stadsjeugd afhangt van de resulta ten, die deze Stichting oa. net het St. Franciscus Liefdewerk oereikt! Dit mooie bedrag, al zijn we nog lang niet waar we moeten zijn, kwam tot stand dank zij enige gro te en zeer vele kleine giften. Ook deze laatsten waren en zijn van harte welkom. Zeg nooit, dat uw gulden geen gewicht in de schaal legt. Want honderd mensen zoals u kunnen samen honderd gulden ge ven. En die tellen mee! Mocht u nog steeds gewacht hebben, doe het dan nu eens. Vul een girobiljet in. Of stop een muntbiljet in een enve loppe en bezorg die op Nieuwe Rijn 52. Ook de brie\enbus van aal moezenier Duynstee, pastorie Haar lemmerstraat 106, of die van Stads- kok, Papengracht 32, kan vele brie ven (met inhoud) bevatten. Laatst kwam Stadskok bij een winkelier, die hem zei: „Hier heeft u vijf gul den voor het Lekke Dak. Ik ben al wekenlang van plan geweest iets te geven, maar er komt niet van". We zijn er van overtuigd, dat honder den mensen er zo over denken! STADSKOK. Vraag: Is het waar dat de Duit sers in de laatste wereldoorlog een poging hebben gedaan tot 'n invasie in Engeland en dat deze poging door de Engelsen is afgeslagen met z.g. Grieks vuur? Antwoord: De Duitsers schijnen inderdaad plannen te hebben gehad om over te steken naar Engeland. Zover is het echter niet gekomen en Grieks vuur behoefde er dus niet aan te pas te komen. Vraag: Wanneer is men verplicht lid te zijn van de Kamer van Koop handel? Antwoord: Het is ongetwijfeld de bedoeling om te weten, wie vrijge steld zijn van de verplichting om ingeschreven te zijn in het Handels- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). LATER MEER BEWOLKING, Aanvankelijk weinig, maar in dc loop van de dag geleide lijk toenemende bewolking, ech ter nog vrijwel de gehele dag droog weer. Aanvankelijk zwak ke, later matige wind hoofdza kelijk tussen Öos'. en Zuid. On geveer dezelfde temperaturen als vandaag. 31 Juli: zon op 4.58, zon onder 20.34; maan op 1.41 en onder 19.51 uur. RIJN—xMOEZEL—AHR 3 dagen 20, 21, 22 Augustus. Bewijs van Nederlanderschap. Priji: f 65.cn 69.50 exclusief visum kosten f 2.5U per persoon- Aanmelden vóór 5 Augustus bij: Boekhandel „DE SLEUTELSTAD", 6107 Breestraat 123. NED. KATHOLIEKE REISVER. register. Hiervan zijn ontslagen: Handelslieden, wier belastbaar in komen over de laatste drie jaren minder bedraagt dan 2000.of die niet in de Inkomstenbelasting zijn aangeslagen. Er is hier dus sprake van inkomsten en niet alleen van winst uit de zaak; huur en ren te vallen er ook onder. Vraag: Route Aarlanderveen Oude Tonge; hoeveel km? AntwoordAarlanderxeen, Bos koop. Waddinxveen, Zevenhuizen, Bergschenhoek, Rotterdam, Charlois, Goidschalksoord, Klaaswaal, Nu- mansdorp, overvaren naar Oolt- gensplaat. Achthuizen, Oude Tonge; afstand 80 km. Vraag: Route NieuwkoopMid delburg; hoeveel km? Antwoord: Nieuwkoop, Zwammcr- dam, Bodegraven. Gouda. Kapelle en Krimpen a. d. IJsscl, Bolnes, Slikkerveer, Rijsoord, Dordrecht, Willemsdorp, Moerdijk, Zevenber gen, Oudenbosch. Roosendaal, Ber gen op Zoom, Krabbcndijke, Goes, Middelburg; afstand 180 km Onder weg kunt u overal op dc trein stappen met rijwiel: Gouda, R'dam, Dordrecht, Lage Zwaluwc, Goes of tussen gelegen plaatsen. Vraag: Route StompwijkSchoorl SchoorlWestwoud* Westwoud Breezand, BreezandStompwijk; hoeveel km. Antwoord: Stompwijk, Leiden, Sassenheim, Lisse, Haarlem, Bever wijk, Alkmaar, Bergen, Schoorl; afstand 75 km. Schoorl, Warmenhuizen, Haren- harspel, Oude Niedorp, Hoogewoud, Sij'bekarspel, Bermingbroek, Nibbix- woud, Westwoud; afstand 30 km.. Westwoud, Hauwert, Oostwoud, Larrubertsschaag, Nieuw Gowijzendl, Kolhom, Sibbén dijk, Oude Sluis, Anna Pauwlowna, Breezand: af stand 35 km. Breezand, Schagcnbrug, St. Maar ten, Eengenburg, Schoorldam, Koe dijk, Alkmaar, en terug als boven; afstand 95 km. Vraag: Route LeidenGeertrui- denberg; welke joute is korter: over VoorschotenYpenburg of Was senaarDen HaagYpenburg. Antwoord: Eerste route is korter, doch het scheelt geen 10 km. Vraag: Hoeveel rookgerei mag men meenemen naar België? Antwoord: Toegestaan is 100 si garetten, 25 sigaren en 250 gram tabak. De recherche te Arasterdam is er in geslaagd binnen een week tijd dc diefstal van textjelgoederen in de Kerkstraat te Amsterdam volledig op te lossen en de buit. een hoeveel heid textiel ter waarde van 30.000 ongeschonden terug te vinden. Maandag ji. werd in genoemde tex tielfabriek des morgens om acht uur een grote hi e felheid textiel gesto len. Uit het onaerzoek bleek, dat de dieven reeds Zondag in het gebouw waren geweest en door het forceren van een deur van het magazijn de goederen, die zij' mee wilden nemen, nadden weten te bereiken Zij hadden alles ingepakt in speciaal daarvoor gekochte kartonnen dozen Maandag morgen om acht uur stopte een vracht auto voor het gebouw. De buit werd brutaalweg in deze auto geladen. Aanvankelijk zat de politie met de handen in het haar. Een oproep in de dagbladen voor getuigen bereikte ook de verhuurder van de auto, die vol komen ter goeder trouw was, en die de politie belangrijke inlichtingen kon verschaffen omtrent de identiteit van de daders. In dc loop van de week ging de politie over tot de arrestatie van een textielhandelaar, die zijn kantoor hield in hetzelfde gebouw, waarin dc fabriek gevestigd was en kort daar na werd te Heerlen een handelsrei ziger gearresteerd, die eveneens be antwoordde aan het signalement waarover de politie beschikte. De eerste arrestant ontkende hard nekkig iets met de zaak te maken te hebben en werd ter beschikking van de justitie gesteld. De tweede legde na een uitvoerig verhoor Zaterdag morgen een volledige bekentenis af en vertelde tevens, waar de buit was ondergebracht. Dit was gebeurd in dc binnenstad bij iemand, die ook volledig buiten deze diefstal stond cn slechts een vriendendienst wilde be wijzen. Inmiddels is komen vast te staan, dat de eerste arrestant bovendien en kele maanden geleden bij dc politie aangifte had gedaan, dat bij hem was ingebroken en onder meer vijf naai machines en een schrijfmachine wa ren gestolen. In dc afgelopen week is de politie er tevens achtergekomen dat deze aangifte vals is geweest en de man de naaimachines en schrijf machine bij een caféhouder in de stad neeft ondergebracht en ver borgen. Hij had echter niet geaarzeld de verzekeringspenningen te innen. Hij zal dus tevens wegens het doen van valse aangifte en het plegen van verduistering worden vervolgd. Zoals men zich zal herinneren loofde de verzekeringsmaatschappij een beloning uit voor degenen die klaarheid konden scheppen inzake deze diefstal Er is nog geen besluit genomen aar wie dezo beloning zal worden uitgekeerd. MARKTBERICHTEN ROTTERDAM. 30 Juli. Vee. Aanvoer totaal 1146 stuks, waarvan 637 vette koeien en ossen en 509 var kens. Prijzen: Vette koeien 2.60 2.80, 2.30—2.50 en 1 95—2.20, en varkens 2.10, f 1.98 en 1.92 per kg. levend gewicht. Vette koeien aanvoer korter, handel tamelijk, prijshou dend; varkens aanvoer iets minder, handel willig stijgende prijzen. TER AAR, 28 Juli Groente. Augurken: Fijn 0.00, fijn basterd 0.48, basterd 0.31, grof A 0.21, grof 0.19, CD 0.10, E 0.14.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3