3)e£cidóe(Bou^cmt Een taaie kluif te Kaesong Wenen doet beroep op Nederland De buffer-zóne is wel taai Beide partijen geven niets toe Teheran antwoordt Londen Truman waarschuwt voor Moskou Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 30 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12346 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 pRESIDENT TRUMAN heeft de Verenigde Staten Zaterdagavond in een rede te Detroit aangespoord zich op alle eventualiteiten voor het be- ieiden, daar Rusland voortgaat „over de gehele wereld" oorlogstoebe reidselen te treffen. Punt voor punt noemde Truman daarna de oorlogs toebereidselen van Rusland op: 1. De Bulgaarse, Roemeense en Hongaarse strijdkrachten zijn veel groter dan deze landen bij de vre desverdragen van 1947 werd toege staan. 2. Roemenië, Bulgarije en Honga rije hebben een brede strook van 50 km. diepte langs de Joegoslavische grens door de bevolking laten ont ruimen ten einde in deze zones oor logsvoorbereidingen te kunnen tref fen. 3. De stroom van nieuwe wapens die Rusland naar Noord-Korea en communistisch China zonden. 4. De grote concentraties van Rus sische land-, zee- en luchtstrijdkrach ten, in de Russische gebieden, die aan Mandjóerije grenzen of in de kust gebieden tegenover Japan en Alaska. De kosten van deze defensiemaat regelen zullen ons niet bankroet ma ken. Wij zijn in staat de prijs voor de vrede te betalen. Ons enige alter natief is de ontzettende prijs van een oorlog, aldus Truman. Tezelfdertijd spraken ook twee Britse ministers over Ruslands hou ding. Shinwell, minister van Defen sie zei, dat Rusland thans in een wat redelijker bui schijnt te zijn. Minister van Oorlog, Strachey was van mening, dat de thans verkondig de leer, als zou Ruslands concilian- tere houding een methode zijn om de Westerse defensieopbouw te ver hinderen „verderfelijk" is. De veiligheid in Indonesië Sprekende over de veiligheids-si tuatie in Indonesië, verklaarde een woordvoerder van het ministerie van defensie te Djakarta, dat wat dit be treft. West-Java nog steeds het zor genkind is. West-Java is de bakermat van politieke sttromingen en van alle mogelijke benden. Het leger en an dere veiligheidsapparaten verkrijgen bij hun operaties ter verzekering van de veiligheid onvoldoende steun van de bevolking en wanneer er een lid van een partij wox*dt gearresteerd wegens verstandhouding tot de een of andere bende, rijzen er steeds com plicaties. In Midden-Java is de toestand weer normaal en het leger heeft daar zijn bevoegdheden voor het handhaven van de veiligheid volgens de bepalin gen van de staat van oorlog en beleg overgedragen aan de burgerlijke autoriteiten. In Oost-Java ontwikkelt zich de situatie in gunstige zin, de ordever storingen daar dragen het karakter van criminaliteit. De toestand op Sumatra noemde de woordvoerder normaal; en op Bor neo hebben de zuiveringsacties tot resultaat gehad, dat talrijke bende leden zich hebben overgegeven. De daar thans nog opererende benden hebben geen noemenswaardige kracht meer. De ordeverstoringen op Celebes hebben geen politieke achtergrond, in bepaalde gebieden houden zich daar nog rampokkende benden op. Op de Molukken is de toestand thans veel beter dan op Celebes. In het Westelijke deel van het eiland Ceram bevinden zich nog restanten van de formaties van opstandelingen der republiek Zuid-Molukken, doch zij hebben geen gevechts-potentie meer. Deze opstapelingen hebbeh geen vaste verblijfplaatsen en houden geen bepaalde gebieden bezet. Hun lejdere de voormalige sergeant van het K. N. I. L. Amson is gearres teerd. Op de Kleine Sunda-elanden is de situatie thans geheel normaal; de staat van oorlog en beleg is daar in getrokken. Indonesische eis aan Japan Indonesië heeft zijn eis tot her stelbetaling van Japan ingediend: vier milliard Amerikaanse dollar, zo meldt radio-Indonesia. De minister van Buitenlandse Za ken wilde dit bedrag niet bevestigen. Wel verklaarde hij, dat de eis tot vergoeding van de schade, geleden gedurende de Japanse bezetting ge baseerd is op schattingen van de vroegere Nederlandsindische rege ring en daarna met drie vermenig vuldigd. Dit, omdat de Indonesische roepiah op het ogenblik nog slechts een derde van de waarde heeft van de vroegere Indische gulden. Verder verklaarde radio-Indonesia nog dat, gezien de huidige financiële toestand van Japan, dit land het ge- eiste bedrag gedeeltelijk in natura, edeeltelijk in diensten over een lan ge periode zou kunnen betalen. Nijpend tekort aan priesters „De priesternood is op dit ogenblik zó groot, dat in het aartsbisdom 785 kapelaansplaatsen onbezet zijn. De tekorten aan roepingen voor het priesterschap, zowel bij de seculieren als bij de regulieren neemt van jaar tot jaar toe. Men moet er mee reke nen, dat het aantal vacante plaatsen in 1954 ongeveer 1 "00 zal bedragen". Aldus schrijft dr. Wilhelm Lorenz, de voorzitter van de Katholieke jour nalistenorganisatie in Oostenrijk in het weekblad „Die Furche". Hij schrijft dit naar aanleiding van het feit, dat in Oostenrijk ongeveer 25% van de Katholieken nog practiseert. Het aartsbisdom Wenen telt ruim 2 millioen Katholieken op een bevol king van nog geen 2.3 millioen inwo ners. Vergelijken we nu het aantal priesters in dat bisdom met het aan tal in een bisdom als Haarlem, dat ook drie grote steden omvat, dan constateren wij, dat Wenen slechts 886 seculiere geestelijken telt met 80 seminaristen. Daartegenover telt het bisdom Haarlem 815 seculiere pries ters met 150 seminaristen, doch voor een bevolking, die maar de helft van het Weense diocees bedraagt. |™\E NOORDLIJKE EN GEALLIEERDE onderhandelaars voor de wa- Hët gebrek aa.. priesterroepingenpenstilstand op Korea houden hardnekkig aan hun eigen stand- in Oostenrijk bedreigt niet alleen het i punt vast. In een communiequé werd gezegd, dat erop de dertiende bij- voortbestaan der Kerk, ook het j eenkomst weinig vorderingen werden geboekt. Geen van beide par- voortbestaan der kloosters loopt ern-1 tijen gaf ook maar iets toe bij de bespreking van de kwestie der buffer stig gevaar. Hoewel in de stad We- zóne. De Noord-Koreaanse delegatie hield bij monde van generaal Nam nen zelf een klein opleving valt te j II vast aan de eis, dat de 38ste breedtegraad demarcatielijn zou zijn, ter- constateren, moet men met droefheid wijl de geallieerde delegatie vasthoudt aan een frontlinie, die behalve vaststellen, dat juist het platteland in het Westen gemiddeld 30 a 50 km. binnen Noord-Koreaans gebied een voortgaande vermaterialisering loopt, en ontkerstening vertoont. De nazi's hebben daaraan zeer ernstig schuld, i Naar verluidt heeft admiraal Joy Bovendien heeft de oorlog ernstige j op de vergadering van vandaag ge- gevolgen gehad. Vele priesters en se minaristen stierven en vele jonge mensen hebben hun roeping verlo ren. Ondanks het feit, dat ook in Ne derland het aantal roepingen na de oorlog is verminderd, meent dr. Lo renz toch een beroep te moeten doen zegd, dat het aandringen van de communisten op een bufferzone langs de 38ste breedtegraad „een nieuwe politieke manoeuvre" is met het doel de Verenigde Naties in de toekomst te binden. Waarnemers zijn van mening, dat op het buitenland en wel heel in het meR njet zaj trachten over andere °f *Jed®rIand- ,Wa®F "°.f!h i agenda-punten overeenstemming te gl^H1S'in°H i11* bereiken alvorens de moeilijkheden nees voor de Nederlanders een be- t betrekking tot de bufferzone zwaar is geweest hun zielzorg overal ODgelost ter wereld uit te oefenen, daar meent J opgeios de schrijver, dat Wenen rnet zijn ty pische sfeer geen beletsel voor onze landgenoten kan vormen. Overigens werken reeds de reguliere kanunni ken van Sint Augustinus in de nabij heid van de hoofdstad en hebben de Vrouwen van Eethanië reeds gerui me tijd het werk onder de van het HET WERELD-INKOMEN. In een overzicht van de economi sche afdeling der Verenigde Naties wordt gezegd, dat het gemiddelde persoonlijke inkomen in de Verenig- geloof vervreemde vrouwelijke jeugd de Staten ruim 20 maal zo groot is aangepakt. Nederland heeft 1 roeping op 500 Katholieken. Dat land komt het eerst in aanmerking om te hel pen. SLUIS- EN HAVENWERKEN TE DEVENTER. De Deventer sluis- en havenwerken zullen op 3 Augus tus met de opening van de Prins Bernhardsluis officieel in gebruik worden gesteld, door de minister van Wederopbouw. De foto geeft een overzicht van de Prins Bernhard sluis met op de ach tergrond geheel rechts de Ameri kaanse Fittingfabriek en de tijdelij- keweg met Basculebrug op de weg DeventerZutphen. Daarnaast de in aanbouw zijnde koekfabriek en links de haven, die toegang geeft tot het Industrieterrein. als dat in Azië en bijna 4 maal groot is als dat in de Sowjet-Unie. In het overzicht worden de volgende cijfers gegeven voor het inkomen per persoon in de diverse geografische gebieden der wereld: (in Amerikaan se dollars): Noord Amerika 1100, Oceanië 560, Europa 380, de Sowjet- j Unie 310, Zuid-Amerika 170, Afrika 75 en Azië 50. Azië, dat meer dan de helft van de wereldbevolking heeft, heeft slechts een tiende deel van het natio nale inkomen der wereld. Noord- Amerika, met minder dan 10 pet. van de wereldbevolking, had bijna 45 pet. van het nationale inkomen der wereld; Azië, Afriku en Zuid-Ameri. ka met tezamen ruim 65 pet. van d( wereldbevolking ontvingen iets meer dan 15 pet. van Het nationale inko men der wereld. Het hoofdkwartier der Verenigde Naties te Tokio deelt over de acties in Korea mede, dat verbenden troe pen ten Noord-Oosten van Janggoe, in de Oostelijke frontsector, zijn ge stuit op een „harde kern" van com munistische tegenstand. Geallieer de infantei'ie, die een heuvel in dit gebied had veroverd, moest deze la ter, als gevolg van vijandelijk mor tiervuur, weer prijs geven. Franco protesteert Tegen onvriendelijke houding Spanje heeft bij Engeland en Frankrijk geprotesteerd tegen de on vriendelijke houding van deze landen ten opzichte van de Spaans-Ameri kaanse besprekingen over de Wes telijke defensie. In een communiqué van het Spaan se ministerie van Buitenlandse Za ken wordt gezegd: Het Spaanse volk en zijn regering verwerpen „deze nieuwe pogingen om tc intervenië ren in een zaak, die uitslixitend be trekking heeft op Spanje's souverei- ne recht om rechtstreekse betrekkin gen met een ander land te onderhou den". Intussen zal de Marhall-organisa- tie een economische studiegroep naar Spanje zenden om de aanvragen van dollar-leningen te onderzoeken. Deze aanvragen zijn gedaan op grond van het program om Spanje 62.5 millioen dollar te lenen. Dit werd verleden jaar door het Congres goedgekeurd. PASSENDE OMLIJSTING VOOR DE „RIJNDAM". Het nieuwe schip van de HollandAmerika Lijn, de „Rijndam", viel een hartelijke ontvangst ten deel, toen het voor het eerst de haven van New York bin nenvoer. Twee Amerikaanse meisjes, Betty Danielsen en Norma Palm, in „Vo- lendammer" kleedij, wuiven de op varenden van de „Rijndam" toe. Geheim Amerikaans- Japans verdrag? Volgens het Japanse blad „Mai- nitsji" vex*wacht men in kringen van het Japanse ministerie van buiten landse zaken de afsluiting van een gèheim Japans-Amerikaans veilig heidsverdrag en wel tegen 15 Augus tus. De voorwaarden van het ver drag, die later bekend gemaakt zou den worden, zouden voorzien in de mogelijkheid van het stationneren van Amerikaanse troepen na het ein de van de bezetting. Naar volgens het blad verwacht wordt zal de Ja panse premier het geheime ver drag tekenen kort voordat hij ver trekt voor de ondertekening van het Japanse vredesverdrag in September te San Francisco. PROCES TE WARSCHAU. Warschau meldt, dat drie generaals, vier kolonels en één luitenant voor een militaire rechtbank te Warschau terechtstaan op beschuldiging van „samenwerking met de imperialisten en revolutionnaire activiteit". Onder de beklaagden bevinden zich de kolonels Marian Utnik en Stanis- law Howicki, leden van de generale staf van het Poolse leger, dat tijdens de oorlog onder de Engelsen vocht. Italiaanse berggidsen hebben Vrij dag op de helling van de Matterhorn een zwaargewonde Zwitserse vrouw gered, die op een hoogte van 3500 meter twaalf uur lang in de sneeuw had gelegen nadat haar gids bij de afdaling was verongelukt. De vrouw, Hilda Herlanger, had beide benen ge broken. Mevrouw Herlanger, die in Ame rika woont en een dochtertje van vier jaar heeft, had Donderdag van JSermatt uit de Matterhorn beklom men. Deze 46-jarige bergbeklimmer, die uit een oude gidsenfamilie stamt en zelf voor één der grootste alpengid- sen gold, had al meer dan 152 be klimmingen achter de rug en ken de de berg op zijn duim, elke kloof, elke top, ieder plateau. Het tweetal bereikte de top en daalde af aan de Italiaanse zijde in de richting van Breuil. Bij het afda len van de Gran Cordata zijn de man zowel als de vrouw gevallen. Führer viel te pletter. Het bericht van zijn dood de Matterhorn heeft de levens van reeds meer dan 150 berggidsen geëist verspreidde zich snel. Bewakers van de berghut „Orion", aan de Italiaan se zijde, hadden het ongeluk waar genomen door de telescoop. Onmid dellijk gingen de redders op weg. De gehele nacht van Donderdag op Vrijdag heeft mevrouw Herlanger met twee gebroken benen en bij een temperatuur van twintig graden on der nul in een ondiepe gletscherspleet gelegen. Toen de alpinister de zwaarge wonde vrouw bereikten, zeide zij zwakjes: „Hulde aan de Italiaanse gidsen" en kuste hen. Behoedzaam werd zij omlaaggedragen naar de berghut Duc-del Abruzzi, waar zij zal blijven, totdat zij voldoende is bijgekomen, om de gevaarlijke afda ling naar de lager gelegen berghut Orion mee te maken. De verslagenheid in Zermatt over de dood van Otto Führer is groot. Wild zwijn eet pepermuntjes In de gemeente Ottersum in Noord-Limburg opereren nog steeds wilde zwijnen. Van het nabijgelegen Reichswald uit komen de evers zich hier te goed doen aan koren en traan, maar velen moeten dat met e dood bekopen. Alleen dit jaar zijn er al twaalf geschoten en vijf jon gen zijn in gevangenschap naar een boerderij overgebracht. Op deze boerderij, die van de gebrs. Aarts in het gehucht Milsbeek, heeft men ervaring met jonge evers. Een wil zwijn is daar begin vorig jaar reeds in een hok ondergebracht en sindsdien niet alleen formidabel gegroeid, maar ook zeer „bescaafd" geworden. Het eet nl. pepermuntjes uit de hand, alsmede tabak, waarop het verlekkerd is, legt de voorpoten op de schouders van de boer en heeft ook tegenover vreemden alle schuwheid afgelegd. Blijkens sporen, die men in de na bijheid heeft gevonden, hebben de wilde evers hun gevangen soortge noot echter nog niet vergeten. Het zou een „gunstig" antwoord zijn De Perzische premier, Mossadeq, heeft Zondag na een vergadering van het kabinet en de Olie-Commissie het Perzische antwoord op de Britse te genvoorstelier aan de Amerikaanse ambassadeur in Teheran, Grady, over handigd. Volgens Perzische bronnen, die in nauwe verbinding staan met het kabinet, is het Perziscche antwoord gunstig en „dienden besprekingen het gevolg er van te zijn" In welingelichte Perzische kringen werd ge zegd, dat eén van de hoofdpunten van de Britses tegenvoorstellen was, dat de Perzen zouden beloven het overnemen van de olieraffinaderij te Aba- dan te staken, terwijl de onderhandelingen worden gevoerd RAFFINADERIJ VAN ABADAN WORDT GESLOTEN. Officieel is te Abadan bekend ge maakt, dat de raffinaderij van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij Dins dag geheel gesloten zal worden. Gedurende de oliecrisis is de pro ductie van de raffinaderij geleidelijk verminderd. De laatste maal, dat de raffinaderij geheel gesloten werd, was in 1941, toen de geallieerden Perzië binnentrokken. In een namens de hoofdvertegen woordiger van de maatschappij in Zuid-Perzië, Mason, uitgegeven ver klaring wordt gezegd, dat een staf van 100 technici in Abadan zal blij ven om de raffinaderij te onderhou den. Op het ogenblik zijn nog ongeveer 600 leden van de Britse staf in Aba dan en Bandar Masjoer en ongeveer 350 man in het gebied der olievelden. KoJiMÜit... „Misschien zal alles zich nog ten goede wenden op een moment, dat we dat het minst verwachten". Communisten activiteit in W. Duitsland De Westduitse regering heeft de onder communistische invloed staan de „vereniging van slachtoffers van het Nazi-regiem" verboden, omdat de vereniging actieve -tegenstand tegen de constitutionele orde biedt en we gens pogingen om de grondwet op onwettige wijze te veranderen. In het afgelopen weekeinde zijn aan de grens 750 jongeren aangehou den, die zonder de geldige papieren naar Oost-Duitsland wensten te rei zen. Zij verklaarden voor het meren deel voor' vacantie of familiebezoek naar Oost-Duitsland te willen gaan. Bij velen echter vond men een lid maatschapskaart van het in Oost- Berlijn te houden jeugdfestival. On danks de ixitgebreide voorzorgsmaat regelen meent men, dat dertig pro cent van de festivaldeelnemers him doel bereiken. Men poogt over het algemeen de grens in kleine groepen te overschrijden. De aanhoudingen verliepen zonder botsingen. De dood in de bergen Op alle eventualiteiten voorbereid Gids verongelukt, vrouw gered

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1