H.M. Koningin Juliana ontving veulen en geitje op de feestelijke tocht door Vijfherenlanden Vorstelijke belangstelling voor stad, dorp en polderland LL.S.Y. met vliegtuigen in de lucht geschreven ZATERDAG 28 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Zondag.mcPi.qAn BEN IK 'T? TOEN we onlangs pasfoto's had den laten maken, kregen we een rij „aangezichten" thuis gestuurd, welke allerminst in staat waren on ze trots en hoovaardij te ondersteu nen! Op die pasfoto's was een gelaat afgedrukt, dat er in hoge mate af stotend uitzag, terwijl we ons-zel- ven juist zo bizonder aantrekkelijk vinden. Er viel echter, door sommi ge bijzonderheden als een scheve neus en uitstaande oren, niet aan te twijfelen: het was ons portret. „Ben ik dat nu?" vroegen we ons ge pijnigd af. Niet weinig waren we getroost, toen alle bloed- en aan verwanten, vrienden en kennissen verklaarden, dat het nergens op leek, en dat de douane het niet zou accepteren. We hebben echter niet de moed gehad een andere kiek te laten maken en de douanes aan vier grenzen hébben het geaccep teerd. Diezelfde vraag: „ben ik dat nu?" zou O.L. Heer kunnen stellen, wan neer hij de portretten zag, de H. Hart-beelden en de vrome, ingelijs te platen, welke in vele huiskamers op tafeltjes staan en aan de muren hangen. Over de wansmaak op dit gebied ten toon gespreid zouden we ons niet druk maken, indien het portret goed-gelijkend was. Maar dat is het niet. Vele beelden van het H. Hart en platen van de Goede Herder stellen een „lieve man" voor, iemand waar je, zoals men zegt, overheen kunt lopen, iemand waar de zalving van af straalt. Gij zijt op zulke mannen niet ge steld? Wees er dan gelukkig mee, dat die H. Hart-beelden en Goede Her der-platen nergens op lijken en het ware beeld van Christus oniherken- baar verminken. Christus was een streng, maar rechtvaardfg man, hard voor zichzelve, in vele geval len hard en veeleisend ook voor anderen. Hij kwam om zijn plicht te doen en voor wat zijn plicht niet was, heeft hij geen belangstelling getoond. Hij verlangde ook van an deren, dat zij hun plicht zouden doen, desnoods tot het uiterste. Hij Wie tijdens de rondrit door Alblas- serwaard en Vijfherenlanden van deze eerste dag zijn oor te luisteren legde, heeft verschillende malen spontane uitlatingen kunnen opvan gen, die er op wezen, hoe zeer het nijvere polder- en riviergebied, welks bewoners gehard - zijn in de eeuwenlange strijd om de erfvijand het buitenwater, dit tweedaags ko ninklijk bezoek dankbaar opvat als een levend bewijs van vorstelijke belangstelling in wat in ons volk en dus ook in het „hartje Nederland" leeft. Waar eeuwen van Holland's rijke geschiedenis op neerzien, was het een weelde aan feestelijke en dikwijls originele versiering en glundere gezichten. De bij vlagen schijnende zon hielp dapper mede om 't toilet van de Vijfherenlanden, die Vrijdag voornamelijk aan de beurt waren, zo aantrekkelijk mo gelijk te doen zijn. Deze sfeer van blijmoedigheid kenmerkte de gehele tocht, die om twee uur 's middags in de oude ves tingstad Vianen begon en eerst om half elf 's avonds met een rit door de verlichte stad Gorkum naar de „Piet Hein" eindigde. Het was trou wens een echt Hollandse tocht, die zich geheel, aanpaste bij deze streek, omdat zij gedeeltelijk over 'water ging met het jacht „Piet Hein". Slechts tot Vianen, waar de intocht tijdens het beieren van de klokken onder de oude hofpoort door ge schiedde, ging de rit van de Konin gin en de Prins gezamenlijk. Daar na splitsten zich hun wegen, om bij het bezoek aan de Leerdamse glas fabriek weer tezamen te komen. Reeds in Vianen voor het raadhuis was er een en al enthousiasme in de samengedrongen menigte. (Foto links boven), waar de ouden van da gen evenals trouwens in verschil lende andere plaatsen een best plekje hadden gevonden. H.M. de Koningin, die gekleed was in een licht grijze robe van changeant zijde en een klein zacht geel hoedje droeg met dit strik, ontving hier een pro gramma van deze dagen en een gids van de streek, die door de burge meesters was uitgegeven als herin nering aan deze uitzonderlijke da gen. In snel tempo ging het nu door de Vijfheerenlanden langs boom gaarden, weiden en de rivier de Lek. Muziekgezelschappen deden hnu best en schoolkinderen vocaal niet minder. Overal waar de stoet pas seerde heerste een vreugde, die zich nu eens demonstreerde in luidruch tigheid dan weer in kalme opgeto genheid, die meer in de aard van deze streken ligt. Er werd gereden over Lexmond door het afwisselend landschap naar Ameide, draagster van zeer oude stadsrechten, waar de manden- en hoepelmakerij, een vak, dat voor de jongeren weinig aan trekkingskracht schijnt te hebben, een erepoort uit hoepels had opge steld. Deze dag was rijk aan bijzon dere dingen. In het stadhuis van Meerkerk, waar de Koningin aan de zelfkazende boerin Christina Ver hoefSchakel om haar hoge leeftijd verzocht had bij de hoge gasten plaats te nemen en in honderdvijf tig jaar oude koppen melk geof freerd werd van TBC-vrij vee, speel de zich een alleraardigst tafreeltje af. Toen het haar aangeboden geitje, versierd met een oranje strik en speciaal bestemd voor Prinses Ma rijke de op de eerste étage liggende raadszaal was binnengeleid en vriendelijk door de Koningin was gestreeld, informeerde de lands vrouwe lachend om het dier zelf trappen kon lopen. Wie beschrijft de verbazing van het buiten wachtende publiek, toen Hare Majesteit even later het stad huis uitstapte met het geitje aan de hand, dat vojgens alle regelen der kunst de trap was afgedaald. De tocht ging voort over Hei- en Boeicop en het Kerkdorp Zijder- veld naar Schoonrewoerd, waar het muziekcorps „Excelsior", voor de stoet uitlopende, de weg wees naar het kerkplein, waar oude boeren wagens uit de Vijfheerenlanden rond de Beatrix-boom stonden op gesteld (foto rechts boven) en een echtpaar ooievaars boven op de stadhuistoren onrustig toekeek naar al dat ongewone gedoe. „Ongeloof lijk mooi" noemde de Koningin de zittekist, die zij hier kreeg aange boden. Langs oude wallen ging het daar na naar Asperen, waar o.a. een stam boekveulen aan Hare Majesteit werd aangeboden (foto links onder). De Koningin zette de tocht voort met de „Piet Hein", die later in Leerdam meerde, waar Prins Bern- hard reeds vertoefde. Tezamen werd het bedrijf van de Glasfabriek Leerdam bezichtigd (foto rechts on der). De hoge gasten informeerden j belangstellende naar verscheidene bij j j zonderheden over de glas- en kris- talfabricage en kregen in de toon- I kamer van kunstglaswerk door bur- gemeester H. Vlug namens de bur- j gerij een lood-kristallen kandelaber aangeboden met zes kaarsenhou- ders, ontworpen door A. D. Copier. „Onze Koningin is toch immers gra vin van Leerdam", merkte de bur gemeester op. In Kedichem werd weer scheep gegaan op de „Piet Hein", die de Linge afzakte naar Arkel, gelegen aan de door Napoleon tot Heirweg verheven Bazeldijk. Nu wil een oude legende, die herinneringen oproept aan de Lohengrinsage, dat de heren van Arkel hun bootjes vroeger lieten voorafgaan door een zwaan. Om die legende levendig te houden, lag daar nu aan de grens- van Arkel een geweldige zwaan in het water, die zodra het koninklijk jacht na- derde als chef de reception fungeer - de en in hetzelfde tempo naar de i kade dreef, waar het koninklijk paar aan land zou gaan. Gorinchef leverde wel een waar- beschouwde het als vanzelfspre kend, dat iemand, die hem volgen wilde, alle banden en gehechtheden brak wie dat niet doet is „Mij niet waardig" en bereid zou zijn voor hem te sterven. Hij heeft daar in zelf het voorbeeld gegeven, zon der er enige ophef van te maken. Als er één man uit één stuk is ge weest, dan was het, dan is het Chris tus. Hij was de Man der mannen. Alle goede eigenschappen, welke een mannenleven sieren, waren in hem meesterlijk tegen elkaar afgewo gen. Hij was vriendelijk voor kin deren, behulpzaam voor zieken en zwakken, welwillend voor het „ge knakte riet", dat met zijn zonden echt in de knoei zat. Daarentegen vergde hij van zijn leerlingen en toehoorders zeer veel, was hij in 't al gemeen zeer scherp in zijn uitlatin gen bij gebleken onwil en bepaald vijandig tegenover huichelaars, aan geldzucht verslaafden en pietlutten. Dan kon hij krasse woorden spre ken, vervloekingen en dreigemen ten. Hij was inderdaad „zachtmoe dig en nederig van hart", maai daagde iedereen uit, te bewijzen, dat hij ooit een zonde bedreven had, eiste stipt de eer op, die hem als leraar toekwam en duldde hoege naamd geen inbreuk op de eer van zijn Vader. Dan nam hij de zweep en smeet tafels en stoeleh omver. Zijn houding als „Man van Smar ten" tegenover zijn onrechtvaardi ge rechters was nogal uit-de-hoog- te. Hij gaf niet eens antwoord, of verdedigde zich met argumenten, en met tot bloed geslagen lippen sprak hij zijn troonrede uit: „Koning ben Ik". Welk een fierheid bij iemand, die enige uren te voren de voeten van zijn leerlingen had gewassen en afgedroogd! Zo is Christus. Niet iemand, die men gemakkelijk op zijn hand kan krijgen, tenzij men zonder achter baksheden volkomen oprecht voor Hem gaat staan en belooft zijn plicht te zullen doen, tot het uiter ste. Dan zal Hij daarbij helpen, tot het uiterste. Want: „zonder Mij kunt ge niets". Jongemannen en jonge vrouwen mogen ook wel eens bedenken, dat Christus tot zijn dertigste jaar dag- in dag-uit zijn saaie plicht deed in de werkplaats en voor zijn moeder zorgde. Plicht ging hem boven alles. Zo is Christus. Zo is God. MARIUS. dig besluit van deze eerste dag. Op de Grote Markt voor fret Stadhuis brandden vreugdevuren en hier stond de jeugd opgesteld en depu taties van de verschillende vereni- gingen. De hoge gasten werden op j het stadhuis ontvangen door de j burgemeester mr. L. R. J. Ridder van Rappard, die in zijn rede Hare Majesteit in kennis bracht met de j grote problemen van deze stad, die voornamelijk dateren uit 1900. Na bezichtiging van enige ma quettes over uitbreidingsplannen j werd voor de Prinsesjes een enorme bouw- en legdoos beschikbaar ge- I steld, een idee van ex-wethouder j A. C. Swaters, die voorgesteld nad: i „Laten wij de Prinsesjes met Gorkum laten spelen". Deze bouwdoos is ni. een gtrouw ecopie va n- -« 11 binnen de wallen. De ontwerper zei j verheugd in zijn speech: „Och, men j zal het in Gorkum aardig vinden als ik hofleverancier geworden ben." Toen tenslotte de Koningin en de Prins op het balcon van het raad huis verscheen, kwam aan het ge juich bijna geen einde. Er werden door de schoolkinderen liederen gezongen en tenslotte bracht de menigte een laatste geest- driftige groet aan de hoge gasten. J In de Stadsdoelen werd vervol gens een maaltijd genuttigd, waar aanzaten alle burgemeesters met hun echtgenoten. Duurdere kolen De prijzen van alle kolensoorten zullen met ingang van 1 Augustus a.s. een verhoging ondergaan. Deze verhoging is het gevolg van de ge stegen importprijzen en staat los van de invoering van de winter- prijzen, die eerst op 1 September a.s. van kracht worden. De prijsverhoging per 1 Augustus zal vermoedelijk 10 a 14 procént bedragen. Binnen enkele dagen is een beschikking te verwachten, waarin de nieuwe prijzen zullen worden bekendgemaakt. TOREN VAN HAARLEMS KATHEDRAAL ONTVANGT BEZOEKERS. De kathedrale basiliek van Haar lem, die vroeger slechts bij uitzonde ring beklommen mocht worden, zal in de maand Augustus zes maal per week zijn torendeur voor bezoekers openstellen. Tegen betaling van een kwartje kunc U bij uw bezoek aan Haarlem genieten van een prachtig uitzicht op het panorama van de stad en haar omgeving Dit kwartje is bestemd om het parochiële studie fonds voor priesterstudenten te ver sterken. Door het lang niet dagelijks genoegen van 275 treden te bestijgen, steunt men dus een mooi doel: der tig financiëel hulpbehoevende pries terstudenten aan het benodigde be drag te helpen. STUNTS JOEGEN MENIGEEN DE SCHRIK OP 'T LIJF Gierende meteors, fluitende vampires sierlijke zweefvliegtuigen, Harvards, Sea-otters.de duizenden belangstellenden die gistermiddag naar het vliegveld Ypenburg waren gekomen ter gedegenheid van de opening van de derde Internationale Luchtvaartshow hebben waar voor hun geld ge had. Begunstigd door het zo zeer gehoopte goede weer hebben de zeven deelnemende landen aan deze show een. staaltje gegeven van hun lucht vaart-kunnen dat aan menigeen kreten van bewondering ontlokte. In vlot tempo werden de 26 pro grammapunten afgewerkt en nauwe lijks was het formatiestunten door 5 Harvards van de Rijksluchtvaart school, voorbij, of daar verschenen in de verte 27 Harvards van het com mando luchtvaart opleidingen en 12 Gloster Meteors van de luchtmacht die in de lucht de letters L L. S. Y. en later de letters C. L. O. vormden. De veteraan Willem van der Graft, die de 60 reeds gepasseerd is en' meer dan 20 jaar vlieginstructeur was bij de Nationale Luchtvaartschool, ont brak niet op het programma. Met zijn Pipercup haalde hij de meest vreem de capriolen uit boven het veld en ingewijden in de vliegwereld, voor wie de stuurkolom van een meteor geen vreemd apparaat is, schudden hun hoofd. „Niet te geloven", zeiden zij, „dat je dat allemaal doen kunt met zo'n pipertje". Nu en 40 jaar geleden. Maar Willem van der Graft deed het met zijn pipertje, zoals ook trou wens de „Ellenhammer" bestuurd door Sylvest Jensen het nog „deed", al was het nauwelijks denkbaar dat dit toestelletpe 41 jaar geleden „je van het" was op luchtvaartgebied. Naast de nieuwste Fokker beman ningstrainer S 13. stak de „Ellenham- mer'' wel vreemd af en hij gaf de' toe schouwer een duidelijk beeld van'v/at SKY-BLAZERS-ESCADRILLE OP SCHIPHOL. De „Skyblazers" van de Amerikaanse luchtmacht die op de Internationale Luchtvaart Show, de I.L.S.Y. te Ypenburg een van de hoofdnummers zullen vormen, zijn Vrijdagmorgen op Schiphol aange komen. Het escadrille gaf voor de landing gedurende een kwartier een staaltje van stuntvliegen van zeer hoog gehalte. De thunder jet-straaljagers na hun landing op Schiphol. er in de afgelopen 40 jaren op het gebied van de luchtvaart is gepres teerd. De Franse luchtmacht liet zich gistermiddag evenmin onbe tuigd. De „patrouille d'étampes" ver toonde een staaltje stunt- en forma tie vliegen, dat menigeen de schrik op het lijf joeg. Het solostunten met de Fokker S II Instructor, gevlogen door Gerben Sonderman, vormde naast het forma tiestunten door een escadrille van vier Vampire straaljagers van het 71e squadron van de R A. F. wel licht de sensatie van de middag. Ve len keken uiteraard met belangstel ling en wellicht een zweem je sensa- tielust uit naar het programmapunt Rudolf Boehlen, de vliegende mens" en het feit dat dit nummer tot het laatst toe bewaard werd hield de spanning onder de toeschouwers er wel in. Maar Rudolf Boehlen was gistermiddag geen „vliegende mens". Hij raakte, nadat hij op 2500 me ter hoogte het vliegtuig verliet in een „vrille" en bleek niet in staat te zijn „zijn vleugels" uit te slaan. Hij zag zich toen genoodzaakt de hulp van zijn parachute in te roepen en landde daarmede vrij ver buiten het vlieg veld, op de begane grond. Hans Walti, de amateur parachu tist bi-acht het er beter af Hij daalde respectievelijk als „vliegende bom" en door middel van een drievoudige parachutesprong behouden op Ypen burg. Om viif uur gistermiddag werd van de verkeerstoren gemeld, dat vijf Gloster Meteors straaljagers van de Belgische luchtmacht van het vlieg veld Meisbroek nabij Brussel waren opgestegen voor een groet aan Ypen burg. Nauwelijks twintig minuten la- ter daverden zij over het veld, vlogen enige malen in verschillende forma ties en waren toen weer op terugweg naar hun basis. Met het défilé van zes Lockheed Harpoon patrouille bommenwerpers van de marine-luchtvaardienst. drie Mitchell bommenv/emers van de op- soofings- en reddingsdienst en tien Firefly deklandingsjagers werd deze eerste Ilsy-dag op klokslag zes uur besloten VERDELING VAN PERSONEN AUTO'S OVER DE PROVINCIES. De K.N.A.C, berekent uit onlangs door het Centraal Bureau voor de Statistiek gepubliceerde gegevens over het motorrijtuigenpark in 1950 dat de verdeling van personenauto's over de provincies percentsgewijs vrijwel gelijk is gebleven. In Noord- en Zuid-Holland bleef de helft van het aantal personen auto's geconcentreerd. Deze provin cies bezitten resp. 33.509 en 35.664 stuks. Hierbij zij opgemerkt, dat wat Zuid-Holland betreft dit aantal pro- centsgewijs kleine#- is dan in 1949. Overijssel, Gelderland, Zeeland en Limburg gingen in 1950 vooruit t.o.v. 1949 en telden in 1950 resp. 8.307, 12.804, 4.028 en 7.032 auto's, terwijl Noord-Brabant percentsgewijze iets achteruit ging tot 13,339 stuks. Wat de overige provincies betreft heeft Groningen 6.886, Friesland 5.476, Drenthe 2.553 en in Utrecht 9.027 personenauto's. Het totaal aantal personenauto's bedroeg per 1 Augustus 1950 138.625 en wordt thans door de K.N.A.C. geraamd op ongeveer 160.000. VREEMDE JAGERS IN DE KONINKLIJKE TUIN. Een tuinman van het paleis Soest- dijk kwam Donderdag de Soester politie vertellen, dat enkele man nen op de eendenvangst waren in de vijver bij het paleis. Een agent trok op onderzoek uit, maar de vo gels en de jagers bleken gevlogen te zijn. De dieven werden echter opge spoord en later konden ook de „ko ninklijke" eenden, die inmiddels opnieuw van eigenaar waren ver wisseld, worden achterhaald. Ze zijn aldus meldt „Trouw" naar de paleistuin teruggebracht. Smokkelaarsdrama In het niemandsland langs de Bel-. gisch-Duitse grens heeft zich een der bloedigste drama's afgespeeld uit de geschiedenis van de smokke larij op Duitsland. Donderdagavond vond de machinist van een Belgi sche goederentrein twee onthoofde lijken naast de spoorlijn in het nie mandsland ter hoogte van Aken. Een paar meter verder lagen de hoofden, waarvan er een bedekt was met een hoed. De politie is er gisteren in ge slaagd de lijken te identificeren. Het zijn de zeventienjarige Joseph Kuckelborn en de 24-jarige Korban, beiden uit Aken. In de buurt van de gruwelijke vondst werden geheime bergplaat sen ontdekt, waaruit douaniers klei ne hoeveelheden koffie te voorschijn hebben gehaald. De Belgische poli tie neemt aan, dat de doden leden waren van een bende, die koffie uit België naar Duitsland smokkelt. Zij gaat uit van de veronderstel ling, dat Kuckelborn en Korban van een trein zijn gesprongen, toen deze in een bocht langzaam reed, waar na zij zijn gegrepen door een trein uit de tegenovergestelde richting. Bij het onderzoek kwam de poli tie op het spoor van een derde man, die bij het tweetal behoorde, maar er het leven heeft afgebracht. Met zware verwondingen heeft deze het ziekenhuis te Aken kunnen berei ken. De Belgische politie houdt re kening met de mogelijkheid, dat er moord in het spel is geweest.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8