S)e £ddóe6otvtei/nt ■ppiggill De besprekingen te Kaesong Harriman vliegt naar Londen De Franse crisis De Ministers verdedigen bewapening Nederland loopt vast met z'n betalingen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 28 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12345 oe bisschop i rjrv J* kerkbn öouwe#/ 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mud., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ONENIGHEID OVER DEMARCATIELIJN WICE-ADMIRAAL JOY, de voornaamste onderhandelaar der Verenigde Naties op de besprekingen te Kaesong, heeft de communisten gisteren medegedeeld, dat de Verenigde Naties een gedemilitariseerde zone over Korea wensen, als de vijandelijkheden gestaakt worden. Admiraal Joy voerde bijna een uur lang het woord en overhandigde de communisten daarna twee gekleurde kaarten. De Noord-Koreanen en Chinezen gaven admiraal Joy geen antwoord, maar verzochten een verdaging tot heden. Beide partijen hebben thans stafofficieren aangewezen om de bijzonder heden van de demilitarisatie en andere kwesties, die kunnen rijzen, te onderzoeken. Er kan nog heel wat onenigheid ontstaan over de demarcatielijn. De legerleiding der V.N. wenst zich aan de huidige frontlinie te houden, die, behalve in het Westen, gemiddeld 30 a 50 kilometer binnen Noordko- reaans gebied loopt. De communisten stellen een scheidingslijn aan de 38ste breedtegraad voor. zoals Jacob Malik in zijn oorspronkelijke verklaring op perde. Voor de V.N. biedt de huidige frontlinie militair vele voordelen. Als zij terugtrekken, dan geven zij een terreinwinst prijs, die na 3 maanden verbeten strijd veroverd werd. Op punt vier, het uitwisselen der krijgsgevangenen, zijn de V.N. even eens in het voordeel. Zij hebben on geveer 200.000 gevangenen gemaakt en zelf minder dan 12000 man verlo ren aan gevangenen of vermisten. Aan het front wordt nog steeds gevoch/.en, hoewel de activiteit in het algemeen minder was dan tevo ren. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van defensie heeft Truman beschuldigt Hongaarse regering President dwongen evacuatie van Hongaren" veroordeeld als een „schending van de rechten van de mens en van het vredesverdrag". Hij verklaarde, dat de Verenigde Staten stappen over wegen om de regering van Honga rije „voor de wereld aansprakelijk te stellen voor haar schandelijk ge drag". AMERIKAANSE ZENDINGEN IN CHINA op een persconferentie te Washing ton verklaard, dat de communisten de tijd, hun door het aanvaarden van Maliks voorstel gegund, hebben ge bruikt om hun weermacht op te bou wen en voorraden en wapens in Zui delijke richting te zenden. Laat ons hopen, zeide hij, dat deze daden geen aanwijzing zijn van kwade trouw der communisten, aan de dag gelegd na het aanvaarden door de verbondenen van Maliks voorstel voor het openen van wapenstilstands besprekingen. „geringe vorderingen". In een te Tokio door de Verenig de Naties uitgegeven communiqué wordt medegedeeld, dat tijdens de besprekingen te Kaesong van Za terdagochtend „slechts geringe vor deringen" zijn gemaakt bij de be raadslagingen over het instellen van een bufferzone. VERGADERING VAN DE S.R.P. VERSTOORD Vrijdag hebben politieke tegen standers deuren en ramen van een h"uis in Herne, waarin leden van de Socialistische Rijkspartij vergader den, verbrijzeld en de electriciteit Truman heeft „de ge- afgesneden. De tegenstanders hadden de ver gaderden medegedeeld, hun beslo ten vergadering op te breken. Toen hieraan geen gehoord werd gegeven bestormden zij het huis. De ontsta ne gevechten hielden op, toen de po litie arriveerde en de vergadering verbood. Vroeger op de dag had de minis ter van binnenlandse zaken van Noordrijnland-Westfalen, Flecken, openbare activiteit van alle met de S.R.P. verbonden organisaties ver boden. De Chinese communistische auto riteiten hebben alle Amerikaanse firotestantse zendingen in China ge- ast, haar werkzaamheden onmid dellijk te staken, zo. is vandaag in Hongkong bekend geworden. Een desbetreffende verordening, die Dinsdag in Peking is afgekondigd, houdt tevens de volledige verbre king in van economische betrekkin gen tussen Chinese kerken en Ame rikaanse protestantse organisaties in de V. S. Reeds eerder zijn dergelijke maat regelen genomen tegen de Katho lieken. voorman van de kpm doodgeschoten De 53-jarige voorman van de havendienst van de K.P.M. te Tand jong Priok dodelijk getroffen. Een Donderdagmiddag door twee schoten uit de stengun van een militair van de havenveiligheidsdienst te Tand jong Priok dodeijk getroffen. Een der kogels trof ook de klerk van de K.P.M. Warta, die ernstig gewond naar het ziekenhuis werd vervoerd, aldus de „Java Bode". Volgens inlichtingen van de Indo nesische militaire politie had Thepen een dreigende beweging gemaakt naar de militair, die met zijn sten- gun in aanslaghouding stond en die onmiddellijk vuurde. Thepen werd op slag gedood. PROFESSOR STRUIK WEIGERDE TE ANTWOORDEN. De in Ne derland geboren Dirk J. Struik, hoogleraar in de wiskunde aan de technische hogeschool van Massa chusetts, weigert aan de commissie voor on-Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden te Washington mede te delen of hij ooit lid van de communistische partij is geweest. Hij wordt er van beschuldigd lid te zijn van een uiterst geheime communistische or ganisatie. TENTOONSTELLING 50 JAAR ENGELS ZUIDPOOLONDERZOEK. Scott, de bekende Engelse onder zoeker van het Zuidpoolgebied voor de eerste wereldoorlog, zou ver baasd zijn geweest, wanneer hij zijn schip „De Discovery" nu nog eens zou kunnen zien. Het schip wordt gebruikt voor een tentoonstelling, die het Engelse Zuidpoolonderzoek over een periode van 50 jaar uit beeldt. Het ligt op de rivier de Theems by het Victoria-Embank ment te Londen en heeft o.a. een vliegtuig aan boord, dat deelnam aan de Noors-Engels-Zweedse weten schappelijke expeditie naar de Zuid pool in de winter van 19491950. Naar de „Tel." nader te bevoeg- der plaatse verneemt, zal de prijzen- beschikking handelsmarge 1951 niet opgeheven worden. Naar de indruk van het blad. ligt hieraan de gedachte ten grondslag, dat de prijsbewegingen van het ogenblik zich beperken tot een be paalde sector, nl. een prijzenslag in de textiel. Dit levert blijkbaar nog niet voldoende grond op voor een algehele intrekking der marge beschikking. Bankloper verloor f. 20.000 Een incasseerder van een bank instelling te Rotterdam had gister middag bij twee banken in de bin nenstad een bedrag van 20.179,31 afgehaald. Toen hij op de terugweg was naar zijn firma aan de Blaak, kwam hij tot de ontdekking dat hij zijn portefeuile, waarin hij het geld had gedaan, kwijt was. Men acht de mogelijkheid niet uitgesloten, dat hij de portefeuille naast zijn binnenzak heeft gesto ken. ROM GEVONDEN. Op de plaats waar vandaag het koninklijk jacht Piet Hein bij de los- wal in de Sliedrechter haven za meren, werd bij het op diepte bren gen van deze plaats een bom opge baggerd. Het bleek een raketbom te zijn van Engels maaksel, wegende ongeveer dertig kilo. Deze is daar vermoedelijk terechtgekomen ty dens het bombardement op Nieuw jaarsdag 1945, toen geallieerde vlie gers boven Sliedrecht zeer actief waren. „Alg. Dgbl." OM BRITS STANDPUNT TE VERNEMEN ^^VERELL HARRIMAN en sir Fr ancis Shephard zijn gisteravond naar Londen vertrokken voor na der overleg met de Britse regering over Perzië's voorstellen om de onderhandelingen te hervatten. De Constellation, die Truman's speciale afgezant en de Britse ambassadeur vervoert, vloog zonder tussenlandin g naar de Britse hoofdstad, waar zij Zaterdagochtend aankwamen. Reuter meldt, dat het Britse ant woord op de Perzische voorstellen zal worden uitgesteld tot na de be sprekingen met de beide diploma ten. Volgens AP gaat Harriman naar Londen, omdat hij zich in Teheran geen duidelijk beeld kan vormen van het Britse standpunt tegenover de Perzische voorstellen. Engeland heeft hem bovendien om ophelde ring gevraagd en hij meent, dat hij De koppen bij elkaar Nadat zes Franse politieke leiders er niet in geslaagd zijn of bij voor baat geweigerd hebben om een nieu we regering te vormen, heeft presi dent Auriol zich heden ten tweeden male tot de oud-minister van Finan ciën, Petsche, gewend. Petsche (onafhankelijk-conserva- tief) antwoordde de president, deze opdracht niet zonder meer te kun nen aanvaarden maar zegde toe Dinsdag een vergadering te zullen presideren van de leiders van alle „republikeinse" partijen (Derde Macht), ten einde te trachten, als nog een regeringsprogram op te stellen op basis waarvan een coali tiekabinet tot stand zou kunnen komen. Een dergelijke vergadering is tot nu toe nog nooit voorgekomen in de Franse parlementaire geschiedenis en moet worden beschouwd als een laatste poging om te trachten, uit de reeds 18 dagen durende impasse te geraken, waarin Frankrijk is ge komen nadat de regering-Queuille als gevolg van de algemene verkie zingen was afgetreden. Ter voorbereiding van de Dins dag te houden vergadering zal Pet sche eerst individuele besprekingen met de partijleiders voeren en Maandag een conferentie houden met alle premiers, die Frankrijk sinds 1947 heeft gehad. De grote vergadering van Dinsdag zou eerst vandaag worden gehou den, maar werd uitgesteld daar vele deelnemers reeds voor het week eind Parijs hadden verlaten. deze het best persoonlijk kan ge ven. Harriman en Shephard zullen waarschijnlijk twee dagen in Lon den blijven. Zij hadden gistermor gen in Teheran nog een langdurig onderhoud, dat (zoals naderhand officieel werd verklaard) „v®«I bij droeg tot een beter begrip". WAARSCHUWING TEGEN VERSLAPPING DE Amerikaanse en Engelse ministers van Defensie, generaal George Marshall en Emanuel Shinwell, hebben gisteren beiden de herbe wapeningsprogramma's van hun landen moeten verdedigen. Marshall, die in de Senaatscommissie voor Buitenlandse Betrekkingen op de bres stond voor Truman's hulpprogramma van militaire en eco nomische steun van 8 lA milliard aan de vrije wereld, zeide „geschokt" te zijn door de ernstige weerslag, die het begin van de onderhandelingen in Korea op de houding van het A merikaanse volk had gehad. Het komt mij ongeloofwaardig voor, dat het Amerikaanse volk zich na één uitlating van een Sowjet-vertegenwoordiger zó tegenover ons defensie programma zou gedragen, zo zeide hij. Shinwell, die het moest opnemen tegen de critiek van de linkervleu gel op 't Engelse herbewapenings program van 4.700 millioen pond sterling, gaf voor de pers een breed voerige schatting van de Sowjet- macht te land, ter zee en in de lucht, alsmede van haar oorlogspro ductie. „Wij zijn op een kritiek punt aangeland en dit is niet het ogen blik om te verslappen of om op onze schreden terug te keren", zo waarschuwde hij. Generaal Marshall zeide, dat als er benoeid zou moeten worden op de militaire uitgaven, hij dit liever voor de Amerikaanse gewapende strijdkrachten dan voor de herbewa- peningsgelden voor Europa zou zien gebeuren. De uitrusting was nood zakelijk om in Europa een leger van 2 l/i milioen man op te bouwen. De minister zeide, dat de Europese mo raal zou breken als de V.S. te veel bewapening van het geteisterde we relddeel zouden eisen. Invoerbeperking? Het directoraat-generaal van Europese Betalings Unie te Parijs heeft besloten geen voorstel aan de ministerraad te doen om het quotum van Nederland in de Europese Beta lings Unie met 60 millioen te ver hogen meldt de „Telegraaf". Dit heeft tot gevolg, dat Nederland als de situatie niet als door een won der verandert in zeer korte tijd in de E.B.U. vastloopt en evenals met Duitsland enigo maanden geleden het geval was, zijn invoer drastisch moet beperken. Hierdoor zal even eens een vóór-Unie tussen Nederland en België in het gedrang komen. Gezien de felle oppositie, die in de directievergadering tegen de verho ging van het Nederlandse quotum Overstroming in India en Nepal Meer dan honderdduizend men sen zijn dakloos geworden in dc grensgebieden van India en Nepal, waar zware overstromingen ongë- veer honderd dorpen hebben geteis terd en onbewoonbaar gemaakt. Bo ten vormen het enige transportmid del in de getroffen streek. De oogst heeft zeer grote schade geleden. Aangelokt door al het water, verla ten troepen giftige slangen hun schuilplaatsen. Verscheidene men sen zijn aan slangenbeten overle den. bestond vooral van Amerikaanse zijde heeft ons land het niet op een stemming laten aankomen. Ne derland begreep hoe de kaarten la gen. De ministersconferentie, die waar schijnlijk 4 Augustus begint, zal zich dus niet bezighouden met de verho ging van het Nederlandse quotum. De Amerikanen waren onbuigzaam. De tijd, dat de Amerikanen als een soort Sint Nicolaas optraden, is voorbij. Op harde misschien wel te harde wijze hebben zij doen weten, dat de Benelux-landen elkaar maar moeten helpen en dat zij er niet aan denken verder goed geld naar kwaad geld te gooien. zeven jaar zonder ongevallen gevlogen De luchtvaartmaatschappij Pana- gra, die deel uitmaakt van het Pan Amerikan World Airwais System, heeft voor de zevende opeenvolgen de maal, de „Inter American Safety Council Aviation Award" gekregen. De Panagra die diensten onderhoudt in Zuid-Amerika heeft in de afgelo pen zeven jaren zonder enig onge val gevlogen. Het luchtnet van de Panagra heeft een lengte van ruim twaalfduizend kilometer. KcPiAettie... Een vriend wordt licht een vijand, wanneer gij Uw beloften niet houdt. buitenland. De leider der Japanse conserva tieve partij, de voormalige premier Ashida, heeft Vrijdag in een toe spraak verklaard, dat Japan een nieuw leger van -ongeveer 200.000 man, onderverdeeld in een vijftien tal divisies, moet opbouwen. Ashida zeide o.m.: „Gemeend wordt, dat een derde wereldoorlog onvermijde lijk is". Volgens het officiële Berlijnse, Katholieke blad „Petrusblatt" wordt in de Sowjetrepubliek Estland bij zondere belasting geheven op het ontvangen van de sacramenten. 1.500 Roebel moet betaald worden voor doop, aanneming of kêrkelijke inzegening van een huwelyk. De leider van de Turkse missie in Bonn heeft de Westduitse Bonds regering officieel ervan in kennis ge steld, dat van af 24 Juli 1951 Tur kije de oorlogstoestand met Duitsland heeft opgeheven. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft Vrijdag eenstem mig een besluit goedgekeurd, waarbij de staat van oorlog met Duitsland wordt opgeheven. Het besluit gaat nu voor behandeling naar de Se naat. Reeds enige maanden lang wekt een spech* de inwoners van een dorpje in Westphalen iedere morgen om precies vijf uur door op de metalen platen van de brandweer sirene te hakken. Op het ogenblik heeft de specht zelfs twee van zijn jongen in opleiding. BINNENLAND. A. Bouman, die Dinsdagnacht bij een vechtpartij met de politie te Veenendaal in het onderlijf werd geschoten, is in het Julianaziekenhuis aldaar aan de bekomen verwondin gen overleden. Tijdens een echtelijke ruzie sloeg een broer van de vrouw zijn zwager zo krachtig tegen het trot toir, dat deze niet alleen een hoofd wonde kreeg maar tevens zijn on dergebit inslikte. De man werd naar het ziekenhuis gebracht, waar men pogingen in het werk stelt het gebit te bergen. KOEREN OF BROMMEN ZANDER DE INVLOED van een milde vacantiestemming en de gunstige berichten uit Korea, zyn we allen in de dommel geraakt en vin den wij, dat de wereld er nog niet zo slecht uit ziet. Wij leven nu een maal graag in een droom en verge ten de stekeligheden van het harde werkelijke leven maar al te gemak kelijk. Voor een paar vacantieweken kan dat geen kwaad, als wij ons er maar van bewust blijven, dat er niets veranderd is, dat het leven geen droom is en dat de wereld nog even stekelig is als voorheen. In Korea gaat het inderdaad goed; alles verloopt zoals wij ons dat ge dacht hadden. Op betrekkelijk 0 „vlotte" wijze wat zijn tien zittingen en één incident (met de pers) voor een Oosterling? is overeenstemming verkregen over de agenda en dat is meer dan in Parijs bereikt is na maandenlang confereren met Gromyko. Het samenstellen van de agenda schijnt nu eenmaal het voornaamste werk te zijn bij internationale be sprekingen; weet men eenmaal waar over men zal gaan praten, dan is de rest vrij spoedig in kannen en krui ken. Dat wordt dan ook in Korea al gemeen verwacht, al is de term „vrij spoedig" natuurlijk erg rekbaar. Over een paar weken zullen wij heus wel in een wapenstilstand zitten. Weliswaar schynen de Noordelijken de tijd, verlopen sinds het eerste con tact, benut te hebben om verse troe pen te concentreren, maar men ge looft, dat dit meer als voorzorgsmaat regel en als pressiemiddel bedoeld is, dan als een werkelijke bedreiging met een nieuw offensief. Vanzelfspre kend houdt Ridgway een oogje in 't zeil, want men kan maar nooit we ten, maar het vooruitzicht wordt al gemeen nogal zonnig beoordeeld. r\E VRAAG doet zich voor, of deze nieuw opgebloeide vredeskansen te danken zijn aan een veranderd in zicht in de centrale commando-toren te Moskou. Het Kremlin doet inder daad al zijn best om deze indruk te vestigen, voorlopig nog slechts met een matig succes. „Of zij nu koeren als duiven dan wel grommen als beren, zeide Acheson, de Amerikaan se minister van buitenlandse zaken, deze week „het blijft oppassen. Onze taak en de bedreiging, waartegenover wij ons gesteld zien, blijven dezelf de". En ook Morrison, de Britse mi nister van buitenlandse zaken, waar schuwde van de week in het Lager huis, dat de Sovjets nu wel zeer vre delievend praten, maar dat hun da den nog altijd niet in overeenstem ming zijn met de vredelievende woorden, waarvan hun mond vol is. Acheson zei verder, dat er, indien het tot een wapenstilstand in Korea zou komen, mogelijk een periode van betrekkelijke rust zou aanbreken, „evenals het geval was na het Rus sische succes in Tsjecho-Slowakije, het mislukken van de Russische po ging (in 1946) om Perzië te over heersen, het verslaan der communis tische strijders in Griekenland en het opheffen van de blokkade van Ber lijn". „Doch dat", vervolgde hijw .be tekent geen verandering in de feite lijke toestand. Het gevaar is niet klei ner geworden dan het een maand ge leden was en de tactiek van het Kremlin is niet veranderd". 1WANNEER verantwoordelijke staatslieden als beide genoemde ministers zó openlijk spreken, is er alle reden om hen te geloven. Maar dan moet er ook naar gehandeld wor den en met name dienen de vrije vol ken daaruit deze consequentie te trekken, dat zij tegenover het on veranderd gebleven gevaar ook hun eensgezindheid behoren te handha ven, koste wat het kost. Want dat is juisf het grote ge vaar in een tijd van een betrekke lijke uiterlijke vrede, dat men dan teveel aandacht gaat schenken aan allerlei kleine onderlinge ruzietjes. Dat Frankrijk byv. met de anderen gaat kibbelen over de herbewapening van de Westduitsers waarmede nu ook Nederland zo pas de staat van oorlog heeft beëindigd of dat En geland met Amerika gaat twisten over het nut van Spanje voor de West-Europese defensie. De Fransen blijven altijd nog bang voor een te grote invloed van de Duitse geest en de Engelsen kunnen Franco niet zet ten. Maar beide landen zouden goed doen eens te luisteren naar wat de Britse minister Morrison zeide over Japan, waarmede straks een vredes verdrag zal worden gesloten, dat op z'n zachtst gezegd buitengewoon mild is voor de Japanners. Hij erkende, dat de bepalingen van het vredesver drag zeer mild waren en dat men dat met opzet had gedaan. Het ge vaar, dat Japan dan weer z'n vroe gere agressiviteit zou terug krijgen, was inderdaad aanwezig, maar daar stond tegenover, dat het gevaar nog groter was, dat een onbewapend Ja pan zo goed als zeker een prooi zou worden van andere agressieve en weinig scrupuleuze machten. Daar gaat het in het Westen ook om. Het gevaar van successievelijk overwel digd te worden ir zo groot, dat men een gezamenlijke afweer niet moet laten doodlopen op een geringer ri sico, hoezeer dat ook aanwezig mag zijn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1