Avondwake en nachtmis van Nederlanders te Lourdes Nederlandse autobus in Duitsland verongelukt Van 70.000 Indonesische doof stommen genoten slechts 50 onderwijs Politie trachtte „Podium'' in beslag te nemen ZONDE R SCHULD WOENSDAG 25 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Haarlems bisschop leidt Sacramentsprocessie Maandag was voor de pelgrims der 51ste Nationale Bedevaart naar Lour des het hoogtepunt der plechtighe den. Deze Nederlandse dag werd ge kenmerkt door een hevige regen. Toen te pngeveer half vijf de Sacra mentsprocessie uittrok, viel de regen in stromen neer en was de Esplanade voor de basiliek in een grote water val veranderd. Al dat water vermocht echter niet het vuur van de geest drift van de Nederlandse pelgrims te doven. Het was een ontroerend ge zicht te zien hoe, toen mgr. Huibers, het Allerheiligste dragend, naar bui ten trad, al die duizenden pelgrims neerknielden in het water zonder ook maar op de regen te letten. De vu righeid, waarmede de pelgrims luide Gods zegen afriepen over de zieken, over hun gezinnen en over hun va derland, was zo groot als men de vo rige dagen tijdens de Sacramentspro cessie bij zomerweer niet had kun nen waarnemen. Een Amerikaans priester, inspecteur van het onder wijs in het aartsbisdom Chicago, zeide aan uw verslaggever: „Zeg aan Uw i bisschoppen en apn Uw volk, hoe zeer ik getroffen ben door een dergelijke uiting van groot geloof. Bij mijn te- rugkeer in de Verenigde Staten zal ik j niet nalaten te vertellen, met welk een geloof en vurigheid een zo nuch ter en zakelijk volk als de Nederlan ders weet te bidden". Toen zegende Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Idem. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gra- mofoonmuziek. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 10.30 „De antwoordman" 10.45 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgel, tenor en viool. 11.45 Voordiracht. 12.00- Damesaocordeon- orkest. 12.30 Land- en tuinbouwme- dedelingen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Weense muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Lichte muziek. 13.55 „De Jonker boer", Fries zangspel. 15.00 „Jody en het Hertenjong", hoorspel. 16.20 Omroeporkest. 17.20 Voor de jeugd. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugd uitzending. 18.00 Nieuws. 18.15 Prac- tische wenken voor hengelaars. 18.20 Sportproblemen. 18.30 Zang en pia no. 18.50 Theateroricest en solist. 19.15 Nieuws van de Koninklijke Marine. 19.25 Theatcrorkest en so list. 19.45 „De evolutie van het spel naar de sport in de huidige gemeen schap", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio *Philhar- monisch Orkest. 21.10 „De vader- van de bruid", hoorspel. 22.25 Gram Intermezzo: Gesproken brief uit Londen. 23.00 Nieuws. 23.15 Spoxt- actualiteiten. 23.3024.00 Graan. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Gram. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.30— 12.33 Land- en tuinbouwmededelin- gen). 12.50 Ronde van Frankrijk. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws 13.20 Gram. 13.40 Zang en- piano. NCRV: 14.00 Promenade orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gram. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gra- mofoonmuziek. 17.00 Actualiteiten voor de jeugd. 17.30 Dubbelkwartet. 1800 Gram. 18.30 „Tien jaren gele den", causerie. 18.45 Gramof. 19.00' Nieuws en weerberichten, 19.15 „Le vensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord." 19.30 „In dienst van het Vaderland". 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gra- mofoonmuziek. 20.45 „Stamboom en kwartierstaat", causerie. 21.00 So praan en piano. 21.30 Marinierska pel. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverden king. 23.00 Nieuws. 23.15 Strijkor kest en solisten. 23.4524.00 Gram. mgr. Huibers een voor een de zieken met het Allerheiligste, daarbij geas sisteerd door pastoor de Moei als dia ken, pastoor Hub. Eras als subdiaken, en verder door mgr. dr. J. Damen en kanunnik Asselbergs uit Breda. De umbrella werd gedragen door het lid van de Gedeputeerde Staten van Noord-Holland Paul Bouwman en de lantarens door jhr. Ruijs de Beeren- brouck, lid der Eerste Kamer, mr. G. Huyssen van Cattenberghe, mr. dr. L. Jan'ssons, wethouder van Eindho- ;n en mr. B. Dryon. Op het bordes voof de Rosaire had den plaats genomen mgr. W. Mut- saerts en de bisschop van Namen Nachtwake en Middernachtmis. Maandagavond om elf uur was de Rosaire tot in de uiterste hoeken ge vuld voor de plechtige avondwake en aanbidding van het Allerheiligst Sa crament door de Nederlanders. Dit Heilig Uur werd geleid door pastoor H. Drost uit Goirle. Te middernacht begon de H. Mis, opgedragen door mgr. W. Mutsaerts. Tijdens deze H. Mis fungeerde mgr. Damen als pres- byter-assistens, pastoor de Moei en kapelaan Wiegerink als diaken en subdiaken, en pastoor v. d. Berg uit Spierdijk en pastoor Eras uit Vught als troondiakens. De Gregoriaanse gezangen werden staande door de pelgrims meegezongen. Tegelijkertijd met de pontificale Middernachtmis droegen op de talrijke zij-altaren een veertigtal priesters een H. Mis op. Tijdens deze Pontificale H. Mis na derden bijna alle pelgrims tot de H. Tafel De Middernachtmis werd ge volgd door de stille H. Mis van dank zegging, opgedragen door mgr. J. In- gendael, deken van Maastricht. H. Mis op de Calvarieberg. Maandagmorgen hebben de pel grims in groepen, voorafgegaan door de bisschoppen mgr. Huibers en mgr. Mutsaerts, de Calvarieberg bestegen voor het bidden van de Kruisweg. Bij de twaalfde statie, boven op de berg gelegen, droeg pastoor Eras een H. Mis op. Een bijzonder woord van hulde ver dienen deze dagen de vrijwillige brancardiers en verpleegsters, die onder leiding van baron Speyart van Woerden, proc.-generaal in 's-Her- togenbosch van 's morgens 5 uur af tot laat in de avond bezig zijn met de zorg voor de zieken. EEN DODE, VELE GEWONDEN Bestuur van „St. Michielsgestel'' op studiereis GEBREK AAN ROEPINGEN Gistermorgen zijn met de „Willem Ruys" uit Rotterdam naar Indonesië vertrokken de Vicaris Generaal van het Bisdom Den Bosch. mgr. F. N. J. Hendrikx, voorzitter van het Bestuur van het Doofstommen-Instituut St. Michielsgestel, alsmede mgr. J. C. van Overbeek, directeur van genoemd Iïistituut en de Eerwaarde Moeder C. G. v. d. Westen, algemene overste van de Congregatie van de zusters, de Dochters van Jozef en Maria, die naast het Doofstommeainstituut voor meisjes te St. Michtelsgestel ook een doofstommeninstituut verzorgen in de missie van Indonesië. Het doorstommeninstituut te Wo- nosobo in Indonesië, dat in 1938 werd opgericht, is het doel van de reis. Het is het enige doofstommeninstituut voor inheemsen in geheel Indonesië. Als men bedenkt, dat het Instituut van Wonosobo nog slechts een vijf tigtal leerlingen kan opnemen, dan begrijpt men welk een arbeidsterrein hier nog braak ligt. Op de mil- lioenenbevolking van Indonesië wordt het aantal doofstommen ge schat op rond 70.000. Daar het streven van de Indonesi sche regering erop gericht is hte on derwijs uit te breiden tot het peil, zoals wij dat hier kennen, zal ook het onderwijs aan doofstommen grondig moeten worden aangepakt. Het is daarom ook, dat de Indonesische autoriteiten zo groote belangstelling aan de dag leggen voor het Katho lieke instituut te Wonosobo; ook hier weer ligt voor de missie een enorme kans het ware geloof niet alleen te doen waarderen, maar het ook in gang te doen vinden. Naar de directeur van St. Michiels gestel aan de verslaggever van het K.N.P. mededeelde, zullen verschil lende problemen onder de loupe moe ten worden genomen. Het tehuis, dat de zusters te Wo nosobo tijdens dc na-oorlogse wan ordelijkheden moesten verlaten en dat als legerplaats diende voor de soldaten van de T.N.I., werd weer voor zijn oorspronkelijk doel vrijge geven en geheel gerestaureerd. De leerlingen nemen in aantal toe, zodat men overweegt het instituut te split sen in een afdeling voor jongens en een voor meisjes. Mocht dit plan niet mogelijk zijn, dan zal men een tussenoplossing zoe ken door een ambachtschool voor jongens aan het gemengde instituut te verbinden. Hiervoor hebben de Broeders van Liefde van Gent, die hun Provinciaal huis in Nederland te Eindhoven heb ben, reeds hun volle medewerking toegezegd. Een andere grote moeilijkheid is het gebrek aan personeel. De zusters, die voor de oorlog in Wonosobo werkten, hebben tijdens de Japanse bezetting allen een zware tijd gekend in de interneringskampen met uit zondering van één zuster van Duitse herkomst, die het gehele instituut op de been hield. De zusters uit de kampen moesten allen repatriëren en niet allen her stelden zodanig, dat zij weer naar hun speciale missieterrein konden terug keren. De grote zorg. Het was de grote zorg van mgr. Hendrixk, rector tevens van de zus tercongregatie, dat door gebrek aan roepingen het niet mogelijk is vol doende geschoolde krachten af te staan voor dit moeilijke, doch nodi ge werk, dat eigenlijk grote uitbrei ding behoeft. Ware het niet, dat de zusters van de Choorstraat hun missies4 in China te Soeng-Tsjoe-Tsoeitse, Tsjaojang, Pinghien en Tsjan-wan-tse, waar zij met een twintigtal zusters werkzaam waren, tijdens de eerste vervolgings periode aldaar in 19471948 hadden moeten verlaten, dan was het niet mogelijk geweest voldoende leer krachten uit te zenden om het be staande instituut te bedienen. Voor de vijf zusters, die er nu werken, en die een zesde, zuster Jeanne, als assistente krijgen, is dit inspannende werk vooral in een tro pisch klimaat reeds te zwaar. Daar om zal tijdens deze visitatiereis ook de mogelijkheid onder de ogen wor- den gezien om Indonesische leken op te leiden voor het doofstommen onderwijs. Deze taak zal dan ook weer moe ten borden uitgevoerd door de zus ters, die reeds hun handen vol heb ben aan de behartiging van de school zelf, vooral omdat zij het gehele on derwijs ook nog moeten omschake len op de Maleise taal, die door de In donesische regering wordt geëist. Het gebrek aan voldoende zusters maakt het ook onmogelijk Indonesi sche zusters op te leiden, zells als roepingen zich zouden aarfmelden. Slechts een groter aantal roepingen in Nederland, hetzij religieuzen, het zij leken, kan hier oplossing brengen. De Indonesische regering heeft haar algehele steun toegezegd en zal die mettertijd ook zeker verlenen. De Katholieken van Nederland hebben hier een taak, die zij niet mogen ver waarlozen, wil dit moeizaam opgezet te en volgehouden werk niet ten gronde gaan. Een autobus van de Naco met 48 inzittenden is gistermiddag op de weg van Wesel naar Dinslaken in Duitsland tegen een boom gereden. De 32-jarige chauffeur, J. de Jong, uit Hoorn, is hierbij om het leven gekomen. Hij stond bekend als een prima rijder. Het slachtoffer laat een vrouw en een baby achter. Twee vrouwen werden ernstig gewond. Beiden zijn in een ziekenhuis opge nomen. De overige passagiers zijn p, trein naar A'dam teruggekeerd. De oorzaak van het ongeval is het springen van de linker voorband. hek Autobus tegen boom gereden 20 gewonden Op de verkeersweg van Bergen op Zoom naar Rosendaal, even buiten de gemeente Wouw, is een autobus van de Reisver. „Vios" uit Wage- ningen in volle vaart op een boom gereden. In de bus zat een gezelschap uit Den Haag, dat van een bruilofts partij uit Hogerheide kwam en op de terugreis was. Twintig inzittenden werden min of meer ernstig ge wond door glasscherven. De bestuurder werd in ernstige toestand naar het Burgergasthuis in Bergen op Zoom vervoerd. Vier inzittenden moesten naar het Cha- ritas Ziekenhuis in Roosendaal wor den overgebracht. De overigen kon den ter plaatse door een dokter uit Wouw worden behandeld. (N. v. d. D.) Tussen auto en gedrukt Het 12-jarige aangenomen zoontje Rinus van de familie Smeekes uit de Rozenstraat 'te Baarn is deze ochtend het slachtoffer geworden van een bal dadigheid van een 16-jarige jongen. Deze jongen (Wim Werkhoven) reed met een auto. toebehorende aan het destructiebedrijf te Schiedam, die ge parkeerd stond in de Oosterstraat, weg toen de chauffeur even een kop koffie gebruikte. Op de hoek Java- laanBosstraat raakte W. de macht over het stuur kwijt en botste tegen een hek van een villa, waar zich juist het jongetje bevond Het kind werd tussen auto en hek bekneld en was op slag dood. JONGETJE OVERREDEN. Maandagmiddag is te Enkhuizen de negenjarige Wouter J. Vijselaar uit Alkmaar door een vrachtauto overre den en gedood. Het knaapje, dat in Enkhuizen lo geerde. rende; spelend met een vriendje, de rijweg op en kwam daarbij onder de wielen van een hem achterop komende vrachtauto. Hij liep een schedelbasisbreuk op en overleed korte tijd later. De chauffeur reed daarop tegen een boom. De tweede chauffeur, die aan de andere zijde naast de ingebouwde motor zat, kreeg een shock. Chauffeur De Jong zat zodanig in de cabine bekneld, dat hij met be hulp van snijbranders moest worden bevryd. In het ziekenhuis te Dusseldorp is de 45-jarige mej. H. Allon uit Kam pen opgenomen, alwaar zij behan deld is voor verwondingen aan een van haar benen. De andere dame, de 36-jarige F. Werling uit Leeuwarden, is met een schedelfractuur opgenomen in het ziekenhuis te Bochum. Volgens de laatste berichten zijn beiden buiten levensgevaar. Alle passagiers op een tiental na liepen verwondingen op, als snij- wonden, builen en blauwe plekken Een hunner heeft zijn kaak gebro ken. De tocht, die naar Locarno in Zwitserland ging en tien dagen zou duren, was georganiseerd door een I van de K.L.M naar Australië reisbureau in Schagen. dit jaar. Twee dames uit auto' geslingerd Op de Rijksweg bij Meppel begon gisterochtend 'n kleine auto, waarin twee dames gezeten waren, plotseling op tot nu toe onverklaarbare wijze te slingeren, bij het passeren van 'n andere wagen. De auto sloeg over de kop, waardoor de twee inzitten den door de geopende kap naar buiten geslingerd werden, meldt het Alg. Dgbl. De 24-jarige mej. P. M. de Jong uit Den Haag werd direct gedood. Een verpleegster uit Ermelo, mej. Velema, werd ernstig gewond naar het diaconessenhuis te Meppel ver voerd. Een emigrantenvliegtuig van de K. L.M. naar Australië, dat Maandag avond op Schiphol moest blijven staan, omdat er aanwijzingen waren, dat men. wat betreft de brandstof voorziening, in Karachi moeilijkhe den zou ondervinden, is gisteravond om 7 uur van Schiphol vertrokken. De normale route via Karachi zal worden gevlogen.. Dit is de 50ste emigrantenvlucht Postduiven-houders stonden voor de rechter Bestuur achtte zich beledigd door bonds-controleur De president van de rechtbank, mr. C. Briët, kreeg in kort geding een conflict in de wereld der post- duivenhouders te berechten. Op 27 Mei jl. had een postdui- venvlucht plaats van Pont Saint Maxcenne. De leden van de Am sterdamse Ver. „De Postiljon", aan gesloten bij de Alg. Bond van Ne derlandse Postduivenhouders, kwa men die dag met hun klokken in' het Postiljon-verenigingslokaal in de Vinkenstraat voor de controle. Reeds waren de klokken afgeslagen, toen een hoofdcontroleur van de afd. Amsterdam van de bond in het lo kaal kwam en opdracht gaf om zich te begeven naar het bondslokaal op de Nieuwendijk. Immers, was men volgens de statuten verplicht de controle te doen plaats vinden in een bondslokaal, een bepaling, die het bondsbestuur had getroffen, nadat was gebleken, dat in de verenigings lokalen, die vaak gevestigd zijn in café's knoeierijen niet waren buiten gesloten. Verscheidene leden aldus ver haalt de „Tel." zijn daarop met hun klokken naar het bondslokaal aan de Nieuwendijk gegaan. Maar de vier bestuursleden van „De Pos tiljon" beschouwden het ingrijpen van de controleur als een beledi ging en een twijfel aan hun goede trouw en daarom weigerden zij. Geroyeerd. Naar aanleiding van deze hou ding heeft het afdelingsbestuur van de bond hen van het lidmaatschap voorlopig vervallen verklaard, wel- Wegens beledigende uitdrukkingen In het laatste nummer van liet letterkundig tijdschrift Podium wordt het eerste hoofdstuk van de roman „Ik heb altijd gelijk" van W. F. Hermans gepubliceerd. Een dronken soldaat gebruikt hierin termen, die door de Officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank te Am sterdam beledigend worden geacht voor de Koningin en voor het Rooms-Katholieke volksdeel enige opschudding is geweest, toen dit eerste hoofdstuk van mijn nieuwe roman in de loop van Mei in het Podium verscheen. Persoon lijk acht ik het dwaas een schrij ver verantwoordelijk te stellen voor uitlatingen van figuren in zijn werk. Op deze manier zou men ook schrijvers van detective-verhalen kunnen vervolgen, omdat zij precies vertellen hoe moorden worden ge pleegd. Ik stel er prijs op te verkla ren, dat het nimmer in mijn bedoe ling heeft gelegen het rooms-katho- lieke deel van ons volk noch onze Koningin te beledigen of te kwet- De politie heeft op last van de sen. En verder wacht ik maar rus- Officier van Justitie getracht het tig af," adus besloot de heer Her- nummer in beslag te nemen, maar mans. de oplage was al uitverkocht. Een strafrechtelijke vervolging tegen de auteur cn mogelijk ook tegen de redactie van „Podium" wordt overwogen. De auteur, de heer Hermans, rea geerde, volgens het Alg. Dagbl. al dus op het bericht: „Ik ben erg verrast over deze gang van zaken. Wel wist ik, dat er De Officier van Justitie, mr. H. A. Wissenbergh, verklaarde echter aan de „Telegraaf"; „Het ware te wen sen, indien de letterkundigen ook een hoogstaand college van tucht hadden, dat de heren op de vingers tikte, indien zij zich niet aan de fatsoensnormen hielden en dat, in dien nodig, een boete zou kunnen opleggen". ke beslissing later door het hoofd bestuur van de bond werd bekrach tigd. Men ging in beroep, verzocht arbitrage in het conflict, maar alle pogingen om het besluit te doen herroepen waren vergeefs. En dat was thans, in het midden ,van het duivenseizoen, zeer ernstig, want daardoor waren de vier geschorste leden van de bond en bestuurders van „De Postiljon" tevens uitge sloten van verdere vluchten, ook van oefeningsvluchten voor jonge dit jaar geboren duiven, zodat deze in grotere vluchten geen kans meer zouden maken. Op advies van hun rechtskundige raadsman, mr. J. M. Hooficn, hebben zij daarom in kort geding het bonds bestuur gedagvaard met de cis, dat zij weer als lid zouden worden er kend met een dwangsom van 100 2 per persoon) voor ieder geval, waarin zij niet konden deelnemen aan een wedvlucht. Dit geval werd nu gisteren voor de president uitvoerig behandeld. Daaruit bleek, dat het gehele con flict was ontstaan, doordat dc be stuursleden van „De Postiljon" zich door het ingrijpen van de contro leur beledigd achtten. En eer is teer, vooral in de postduivenwereld. Want zij zagen daarin een verdacht making. alsof zij het geknoei in de hand zouden werken. Strenge controle nodig. Dat de eis van het hoofdbestuur tot strenge controle in een bondslo kaal niet geheel onrechtvaardig was, bleek uit een geval, dat hierbij ter sprake kwam. Een lid van „De Postiljon" had het na 27 Mei bestaan in dc rand van het glas van de klok een gaatje te boren en door dat gaatje de klok achteruit te zetten, waarna het aan de rand aangebrachte gaatje weer listiglijk werd verborgen achter de randbedekking. Dc president was van oordeel, dat het conflict eigenlijk berustte op een misverstand, De bestuursle den achten zich beledigd. En waar de vertegenwoordiger van de bond, mr. J. C. Stomps, uitdrukkelijk ver klaard had, dat het niet in de bedoe ling van het bondsbestuur had ge legen het bestuur van „De Postiljon" te beledigen en het bestuur van „De Postiljon" met deze verklaring ge noegen wilde nemen, meende hij, dat de heren onderling deze kwes tie konden regelen. In raadkamer pleegde de president daarna over leg met partijen. Daar de vertegen woordigers van de Bond opdracht moesten hebben van het .hoofdbe stuur en thans geen beslissing kon den nemen, schorste de president de verdere behandeling tot Donderdag 26 Juli. In die tijd moeten partijen overlegplegen. Mochten zij niet tot een accoord komen, dan zal de pre sident Maandag 30 Juli uitspraak doen. 32) Ook de schier ontelbare verhoren, die mr Brenner aan juffrouw Kahrs en andere personen, wier namen uit de boeken bekend waren geworden, deed ondergaan, brachten in het al gemeen 'weinig nieuws aan. Uit alles maakten zij op dat Lenz- mann een arglistig woekeraar en geldafperser was geweest, dat hij niet alleen van zijn schuldenaars een hoog percentengeld vroeg, maar ook door ongeoorloofde middelen zijn brandschat trachtte te vullen. Was een schuldenaar niet in de gelegenheid op tijd te betalen, zo liet hij deze zonder erbarmen gerech telijk vervolgen en maakte hij zich van diens bezit meester. Enige zijner slachtoffers hadden daardoor zelf moord gepleegd en uit alles kon men duidelijk verklaren dat Lenz- mann, niet anders dan gehaat en ge vreesd kon zijn. In het stadje Nien- walde, waar Lenzmann gedurende twintig jaren gewoond had, verwek te zijn plotselinge dood groot opzien, maar slechts weinigen betreurden hem. Dat bewees ook duidelijk de be grafenis. welke twee dagen na de rechterlijke schouwing werd verricht. Buiten een grote schaar nieuwsgie- rigeh en enige verre bloedverwanten waren bedroefden niet te bespeuren. Daar hij geen naaste familie had, zo kwam zijn aanzienlijk vermogen in handen van die verre verwanten. Na de beaarding bekommerden zich de vreedzame bewoners van het stille stadje niet meer om hun ver moorde stadgenoot en hielden zij zich onledig met hun gebabbel over het weer en de dagelijkse gebeurte nissen Met gerimpeld voorhoofd keek de magistraat naar de rechter van on derzoek, die tegenover hem stond. Hij had Meinert Ellmers sedert de dag, waarop hij het treurige nieuws van diens vaderlijke vriend had meegedeeld, niet meer gezien. Hij wist echter dat mevrouw Wendt ziek lag aan een hevige zenuwkoorts en dat Stina en Ellmers zich met alle ijver wijdde aan het heil der zieke. Wat zou die mededeling het jonge meisje aangrijpen hoe zou me vrouw het kunnen doorstaan! „Dus Friedeberg heeft hem ge vangen genomen", zei hij eindelijk en zuchtte diep. „En wanneer hij niet schuldig zal zijn. mijnheer? De eer van de man is onherroepelijk naar de maan'1 „De kapitein is schuldig", riep de rechter, ik twijfel er niet meer aan. De bewijzen zijn dunkt me, spre kend genoeg ..Dat is allemaal goed en wel, collega, maar ik die de gearresteer de sedert vele jaren ken als een door en door braaf en oppassend man kan nog altijd niet aan zijn schuld geloven" „Laat het zijn zo het wil; hij kan het uit zelfverdediging of uit drift gedaan hebben, maar dat hij het gedaan heeft staat bij mij als een paal boven water. Waarom zou hij beproefd hebben om' te vluchten?" „De angst zal het gedaan hebben. Het is hem misschien wel in het hoofd geslagen. Maar kom, laten we er voorlopig over zwijgen. Mor gen zullen we alles van hem zelf vernemen en ik hoop vurig dat hij zijn onschuld ten duidelijkste zal kunnen bewijzen". De rechter van onderzoek schud de met een spotachtig lachen het hoofd en ging heen, terwijl mr. Brenner zich wederom aan het werk begaf. Maar lang bleef hij niet ongestoord want na korte tijd werd er op de deur geklopt en alvorens hij het ver lof om binnen tc treden had gege ven, werd de deur geopend en trad de gerechtsdienaar Bendemann de kamer binnen. „Nu, Bendemann?" vroeg mr. Brenner, toen hij zag dat de man be sluiteloos bleef staan, „wat is er?" „Excuseer mij, mijnheer", begon de oude zacht sprekend, „ik wilde u gaarne een verzoek doen" „Zo, kom dan eens uit de hoek, Bendemann", zei rr;r. Brenner goedig „wat is er aan de hand?" ..Het gaat over mijn schoonzoon, mijnheer de rechter, de hulpconduc teur Sembrich". „Sembrich, ik meen, dat ik die naam meer heb gehoord. Wat is er met hem?" ..Mijn schoonzoon Ssmbrich is de hulpconducteur, die het lijk in de coupé heeft gevonden, mijnheer. He denmorgen kwam mijn dochter schreiend bij mij en klaagde mij haar nood. Ze zei me. dat haar man troos teloos was. oir/dat mr. Braudeis zijn ontslag wilde aanvragen. Ook is hij zo treurig gestemd, omdat hij een standje heeft gehad". „Zo! zo! riep mr. Brenner verrast uit, „dat zal zo'n vaart niet lopen vermoed ik" „Ja, mijnheer de rechter dat heb ik hem ook gezegd maar Sembrich is nu eenmaal een pessimist van top tot teen. Hij is anderhalf jaar gele den aangesteld en hij zou het ver schrikkelijk vinden als hij aan de dijk werd gezet. Goed beschouwd is het zijn schuld niet". „Wat bedoel je daar mee, Bende mann?" „Omdat alles zo vlug te Eldersle- ben moet gebeuren, wil de trein te Bruchholm niet te laat aankomen. Zoals u wellicht zult gehoord heb ben, moest Sembrich daar de wagens afhaken. En als iemandachter een wagen zit, dan kan hij, dunkt mv, al heel moeilijk zien wie er in- of uitstapt". „Nu, Bendemann als de zaak zich aldus heeft toegedragen, dan stel je schoonzoon maar gerust. Ik zal er met mijn collega Braudeis over spre ken en Sembrich behoeft hes niet bang te zijn dat het voor hem lelijk zal aflopen. Je moet maar tegen hem zeggen, dat hij in 't vervolg beter uit zijn doppen moet kijken en moet zorgen, dat hij het dienstreglement stipt nakomt. Het beste wat ik kan aanraden is: je schoonzoon zelf naar mij te sturen, dan zal ik hem wel een dosis goede zin geven" „Heel graag, mijnheer de rechter, ik dank u duizendmaal!" en rr/et een gezicht waarop blijdschap was te le zen, verwijderde zich de oude man. Mr. Brenner wilde wederom zijn werk hervatten om uit de massa brieven, papier en boeken, die voor hem op de schrijftafel gestapeld la gen de nodige gegevens te halen, toen iemand door een bescheiden kloppen op de deur te kennen gaf, dat hij een onderhoud verlangde. Een weinig uit zijn humeur gebracht omdat hij wederom werd gestoord, werd het kloppen met een nors „bin nen!" beantwoord. Langzaam ging de deur open en de robuste gestalte van commissaris Friedeberg vertoonde zich. „Alle drommels!" riep mr. Brenner ten hoogste verwonderd uit, en sprong op om de commissaris de hand te drukken. „Ik las zo juist uw telegram, waarin u uw komst meld de. En waar is kapitein Wendt?" „Die komt vanavond. Ik ben met de morgenboot gearriveerd" ant woordde Friedeberg, terwijl hij de kamer op en neer liep. „Zo! zo! Vertel rr;ij nu eens, hoe u hem hebt kunnen arresteren?" vroeg de rechter ongeduldig. „Dat deelde ik u reeds telegrafisch mee: op de Holsatia. Hij was daar als steenkolensjouwer in dienst. De bijzonderheden zal ik u wel 'ns bij gelegenheid vertellen". „En hoe hield zich de man? Maak te hij veel kabaal?" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5