Franse kinderballet had veel succes in Avifauna UIT DE OMGEVING Dr. ir. P. C. Lindenberh ging polshoogte nemen in Amerika Welke ziekten bedreigen de Leidenaars het meest? Wilt U iet» weten? Laatste Berichten WOENSDAG 25 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 BOYD BACHMAN MOEST WIJKEN Het verwende publick van .Avi fauna" in Alphen aan den Rijn heeft gisteravond een sensatie beleefd aan het optreden van „Les Fauvettes de Dammartin en Geële", de Franse kin dergroep, die op tournée door Neder land waardig bevonden werd in deze exclusieve gelegenheid te spelen. Reeds in de namiddag, toen de kin deren en leiders arriveerden, wsa de lucht betrokken en hoe meer de avond naderde, hoe somberder het weer werd. Toen het om zes uur bo vendien nog begon te regenen, was het duidelijk, dat men niet in de open lucht, op het Flamingostrand, kon spelen. Met veel inschikkelijkheid van beide zijden werd tenslotte een noodoplossing gevonden in de bo venzaal van het grote restaurant. Boyd Bachman en zijn showorkest moesten wijken voor de Franse nach tegalen, die echter op een te klein podium moesten werken, zonder de nodige entourage van decors en wis selende belichting. Maar abbé Terruwe, de leider van het gezelschap, schafte raad. Hij cou peerde het programma enigszins, zo dat men niet meer dan twee uur no dig zou hebben. En toen eenmaal een kleedkamer geïmproviseerd was, kon om kwart voor acht het startsein ge geven worden. Bijna 600 mensen vulden toen de zaal tto in de uiterste hoeken! Er waren mensen gekomen KATWIIK AAN DEN RIJN Schoolreisje. De hogere klassen der school Noordwijkerweg, maak ten gisteren hun jaarlijkse school reisje- Na de start ging het eerst naar Schiphol, waat veel voor de jeugd te zien en te leren viel. Dan volgde de Amsterdamse rondvaart hetgeen al tijd zeer interessant is om hierna naar het Gooi te toeren waar de be kende speeltuin „Valkeveen" werd bezocht en üe dag verder doorge bracht. Het weer had wel wat zonni ger mogen zijn. Niettemin heeft de jeugd zich buitengewoon geamuseerd en de wens uitgesproken het volgend jaar nogmaals zo'n dag te mogen hebben. LEIDSCHENDAM Gemeenteraad. Wegens vacantie van de burgemeester zal de eerst volgende vergadering van de ge meenteraad niet gehouden worden op Woensdag 25 dezer maar wel op Woensdag 1 Augustus as Geboren: Hendrik zn van H. van der Weijden en B. Warmerhoven; Petronella Adriana dr van N. J. van Kippersluis en M. G. Halverhout; Maria Apolonia Petronella dr van A. N. van Els cn P. J. Bouwmeester; Ni- colaas Adriana zn van J. C. Schef- fers en W. van der Lubbe; Hendri- ka Clementina Maria dr van H. Onderwater en C. A. C. G. van der Ploeg. Ondertrouw. C. H. Ammerlaan en M. Hooijmans; W. van Loenen en C. M. Groeneweg; H. G. van Berkel en J. Verlangen. Getrouwd: C. Q. Janson en A. C. van Veen; C. A. Mol en C. Hoogen- dam; C. Roos en M. Westerman. Overleden: Petrus Antonius Nies ten 80 jaar, wednr. van S. C. Schou ten, geh. met S. Goossen (Hulp en Heil) OORDWIJKERHOUT Geëmigreerd. Per speciaal ge charterd emigrantenvliegtuig is te gelijk met een tweetal landbouwers gezinnen naar Canada vertrokken de heer J. v. d. Weijden. Hij werd uit geleide gedaan door het volledige bestuur van de coöperatie „Kwe- kerslust", waarvan de heer van der Weijden één der initiatiefnemers is geweest. Met de heer van der Weij den is een bekende persoonlijkheid uit de gemeente vertrokken. Hij was de enige erkende selecteur van bo nenzaad in de omtrek en hij heeft het gepresteerd om de snijboon „Cla- sina" op zijn naam te krijgen. Niet- deskundigen zegt dit laatste mis schien niets, maar de deskundigen weten, welk een buitengewone pres tatie dit is voor een kleine zelfstan dige tuinder. Geboren: Jacobus Hendrikus Jozef zn van J. C. Bergvan der Lans; Theodorus Petrus zn van N. C. van den BergHachmang; Johannes Pe trus Gerardus zn van S. G. Nulkes van der Klugt; Catharina Johanna Adriana Maria dr van F. G. van Dam Oostdam; Cornelis Jacobus Jozef zn van P. E. OostdamWarmerdam; Albertus Antonius Jacobus zn van A. C. Badervan der Poel. Ondertrouwd: A. L. van Egmond 40 jr en C. Nederstigt 31 jr; P. C. Romijn 26 jr en J. C. Möllers 22 jr. Gehuwd: A. P. Smit en J. Heems kerk; C. J. van Dam en A. A. Turen- hout; J. G. van den Berg en J- G. Dobbe. Overleden: J. W. van Lit 72 jr, weduwnaar van M. A. Hanegraaf; M. Geerlings 1 dag; A. A. Jansen 81 jr, weduwnaar van A. van Trigt; H. Kooke 57 jr, echtgenoot van M. van der Post. WASSENAAR Aan de universiteit te Leuven slaagde de heer G. Kampschoër voor het tweede ged. van het doctoraal examen voor pol. en soc wetenschap pen. ZOETERMEER C. P. Soeterbroek slaagde voor het examen gezel in het huisschilde ren. Voor het MULO-diplorrfa A slaagden Janny Piso, Adri Sonne- veld, Jacob v. Leeuwen en Jan Brin- kers, allen leerlingen van de Chr. Nat. ULO school alhier. I uit het hele land. Zelfs buitenlanders bevonden zich onder de aanwezigen. Het kan niet ontkend worden, dat velen ietwat gereserveerd dit optre den afwachtten. Maar zodra de hele groep in perfect Nederlands het Wil helmus had laten horen, gevolgd door de Marseillaise, beide staande door het publiek aanhoord, klonk een enthousiast applaus, dat zich in de loop van de avond nog verschillen de malen herhaalde. Men keek elkaar eens aan: „Is zo iets mogelijk met gewone kinderen, aan wie niet gevraagd wordt of zij talent hebben, maar slechts of zij mee willen doen? Hoe welluidend was hun zang, hoe beschaafd de uitspraak. Hoe gedisciplineerd was hun hele optreden en hoe reageerden zij op het geringste teken van hun leider! Maar vooral hoe uitermate charmant waren de balletten, solodansen, acro batische dansen en het opera'tje tot slot. Laat ons met een gedetailleerde recensie wachten tot morgen en thans volstaan met de verzekering, dat het gehele programma nog aanmerkelijk beter is dan verleden jaar, toen ve len reeds zeer enthousiast waren. Wat gisteravond gebracht is was af! Daarvan getuigde niet alleen het daverend applaus na ieder num- me, maar bovendien het dankwoord van de Avifauna-directie, die abbé Terruwe hartelijk dankte voor dit uitstekende optreden, als resultaat van ijverig studeren. Spr. benadruk te, dat dit werk geen doel is, maar slechts een middel, om deze moeilijk grijpbare Franse jeugd een goede cul turele, sociale en ook godsdienstige opvoeding te geveil. Dat abbé Terru we een riskante methode gekozen heeft, is duidelijk. Maar even duide lijk is, dat hij zijn jeugdige parochia nen in een prachtige band bijeen houdt. „We zullen U nog eens graag in „Avifauna" terugzien!" Na afloop werd het publiek in de benedenzaal nog op enige nummers verrast, wat blijkens het hartelijk applaus eveneens zeer gewaardeerd werd. Vanavond wordt het volledige programma gegeven in het Clubhuis, Mare 43, Leiden. Moeilijkheden met Leidse watervoorziening EN SPAARDE ANDERHALF MILLIOEN UIT Maandag 1.1. is dr. ir. P. C. Linden- bergh, directeur van de N.V. Leidse Duinwatermaatschappij teruggekeerd van een reis door de Verenigde Sta- teja van Noord-Amerika, die bijna drie maanden geduurd heeft. De heer Lindenbergh maakte deze reis, om zich op de hoogte te stellen van ver schillende methoden inzake de win ning van leidingwater, en was gis termorgen zo vriendelijk ons even te ontvangen, om iets van zijn bevin dingen te vertellen. Het gebied, dat door de Leidse Duinwatermaatschappij van water wordt voorzien, vraagt steeds meer. Hierdoor zijn moeilijkheden ontstaan met de filter-installatie, die overbe last werd. In de practijk bleek, dat op andere plaatsen de filters een veel grotere capaciteit hebben, indien het water door bijmenging een be hoorlijke voorbehandeling krijgt. De heer Lindenbergh heeft enige jaren geleden een uitvinding gedaan, die een belangrijke verbetering van de voorbehandeling betekent: een nieuw beluchtingsysteem van het water, waardoor ijzer, mangaan-verbindin- gen en organische stoffen worden ge- oxydeerd. Hierdoor worden de filters belangrijk ontlast en het water krijgt een betere kwaliteit. Deze uitvinding, die eerst op een van de vier filters werd toegepast, bracht een zeer belangrijke bespa ring met zich mee, omdat men anders genoodzaakt geweest zou zijn een nieuwe filter-installatie te bouwen, waarvan de kosten anderhalf millioen gulden zouden bedragen! Dit nieuwe beluchtingsysteem eist echter ook een nieuw filterspoel- systeem. Met veel experimenten zou de heer Lindenbergh wellicht tot een goede oplossing hiervan komen, maar het is zeer goed mogelijk, dat hier mede twee jaar gemoeid zullen zijn. Zo lang kon de oplossing van deze moeilijkheid echter niet wachten. Wetend dat men in Amerika op ver schillende plaatsen voor dezelfde moeilijkheden zit, reisde de heer Lin denbergh naar de V.S. en bezocht daar, kris kras door het land, meer dan 25 waterleiding-installaties. Wel dra bleek hem, dat het meest voor de hand liggende systeem, wat in Ne derland voor het geval Leiden was Burgerlijke Stand Geboren: Susanna W. d. v. W. Te gelaar en H. M. v. d. Kroft; Wilhel- mina M. A. d. v.H. Kruizinga en M. G. A. Op 't Landt; Johan A. A. z. v. A. Verstraten en G. J. Theunisz; Johanna C P. M. d. v. J. J. Postma en J M. Scholten; Helena J. J. P. d. v. J. J. Thorn en A. A. Redegeld; Catharina P. d. v. M. Kikkert en C. P. de Does; Anton C. J. z. v. A. G. Vette en H. W. van Stekelenburg; Jacob z. v. P. Staffeleu en J. Vin- court; Gerardus A. z. v. G. P. Bak ker en A. H. Koppens; Johanna M. d. v. J. Lagerberg en E. M. E. Werd- muller; Abraham z. v. A. Swanen- burg en M. C. Gerhards; Frederik P. E. z. v. M. S. Verlinden en R. P. Dado; Gerrit z. v. M. Meertens en M. van Zeist; Irene d. v. J. S. Ouds hoorn en C. K. Soepardjo; Gerrit z. v. G. Groeneweg en J. Laman; Anna M. d. v. J. J. Nederpelt en C A. v. d. Meer; Antonius J. C. z. v. G. J. C. Hogenes en T. Dekker. Getrouwd: C. Ouwehand en J. C. Poeliejoe; G. v. Zeist en C. v. d. Broek: P. Schaap en S. Vavier; J. W. T. v. Griensven en M. Regeer; E. Hogervorst en J. Roelandsc: J. W. Buitenhuis en E. J. C. van Duuren; J. P. F. Damave en J. H. M. Eppen- ga; J. Tisseur en H. v. d. Wijngaard. Overleden: J. G. den Haan zoon 6 dagen; A. Duindam man 51 jaar; W. H. A. Hartman wedn. 89 jaar. aangeraden, ongeschikt was, zoals de heer Lindenbergh in de V.S. kon con stateren. Hij vond echter wel een ander soort filterspoel-systeem, dat met vrij grote waarschijnlijkheid voor Leiden toegepast kan worden. De kosten van het nieuwe systeem, de beluchting inbegrepen, zullen aan merkelijk lager dan 100.000 gulden liggen, zodat de heer Lindenbergh met deze reis bijna 1.500.000 gulden uitgespaard heeft! Men zal het nieu we systeem eerst op een filter pro beren en als de resultaten goed zijn. kan verwacht worden, dat volgend voorjaar de moeilijkheden opgeheven zullen zijn. De filters hebben een gezamenlijke capaciteit van 3.000.000 m3 water per jaar, maar de laatste jaren werd er aanmerkelijk meer geproduceerd, in 1950 zelfs 4.500.000 M3. Dit kan uiter aard niet anders dan tot schade van de installatie, die overbelast werd. Volgens het nieuwe systeem zal een capaciteit van 5.000.000 m3 per jaar gehaald kunnen worden. Meer is niet nodig, omdat de waterwinplaatsen van de L.D.M. in de Katwijkse dui nen geen grotere productie toelaten. De heer Lindenbergh kwam tot de conclusie, dat men in Amerika aan merkelijk meer water gebruikt dan in Nederland. In Leiden wordt dage lijks gemiddeld 90 liter per persoon per dag gebruikt (het industrieel ge bruik inbegrepen) terwjjl dit cijfer in Amerika tussen 500 en 1200 ligt!! GESLAAGDEN VOOR HET MIDDENSTANDSDIPLOMA. De navolgende personen slaagden voor het middenstandsexamen: G. L. van Amsterdam, Roelof- arendsveen; N. M. J. Bakker, Wou- brugge; L. J. Balk, Noordwijkerhout; FBalkenendeMolenveld, Leidschen dam; G. M. van Beelen, Rijp wetering; J. Bekooij, Wassenaar; J Aaftink, Ter Aar; J. S. van Aalst, Hazerswou- de; L. M. Ackermans, Leiden; C. P H. Akerboom, Langeraar; J. M. Aker boom, Ter Aar; A. van Alenburg, Lisse; J. A. Admiraal, Noordwijk aan Zee; W. J. Ammerlaan, Leiden; J. A. v. d. Berg, Leidschendam; A. H. Bergers, Leiden; C. S. E. v. Berkel. Roelofarendsveen; C. N. Beuk en N. C. Eeuk, Leimuiden; N. A. A. Beu kers Leidsel" endam; W P. van Be- veren, Noordwijk aan Zee; H. N. D. Binnendijk, Rijnsburg; G. Blansjaar, Leiden; J. F. Bleichradt, Rijnsburg; M. J Blok, Alphen aan den Rijn; B- Planjer, Lemen; A. P. Bloot, Wasse naar; H. Bloot, Leiden; C. Boef, Was senaar; C. P. J. Boekei, Sassenheim; D. Bontje, Leiden; I. Boom, Voor schoten; M. H. BoonenkampZon- derop, Voorschoten; J. van Boren, Leiden; M. Bos, Wassenaar; A. H- v. d. Bos. Leiden; E. Bosch, Alphen aan den Rijn; N. Bourgeois, Leiden; J. Bouwman, Rijnsburg; M. Brandhorst Zoeterwoude; J. Bregman, Benthui zen; G. Bremmer, Hazerswoude: M. Brinks, Leiden; J. G. v. d. Broek Alphen aan den Rijn; J. A Th v. d. Broek en Th. J. A. J. v. d. Broek, Leimuiden; G. H. Broekhof, Lisse; J. J. Brouwer, Wassenaar; L. van Brusselv. d. Zeeuw, Leiden; G. Buitelaar, Wassenaar; N- Burggraaf, Alphen aan den Rijn: A M. Buts, Lisse; W. van Buuren. Leidschendam; H. Buurman, Leiden; J D. Capel, Leiden; M. C. Corts, Warmond; B. A. C. Dekker, Alphen aan den Rijn; H. J. Dekkei. Leiderdorp; J. W. H. Dielen, Leidschendam; H C. Diemei, Noordwijk: H. E. van Diggele, Was senaar; J. W. Disseldorp, Stompwijk; Q. S Disseidorp, Woubrugge; ft. P. Dobbe, Roelofarendsveen; A. Dom peling, Leimuiden; G. Dompeling, Leiderdorp; P. A. Donders. Leiden; J. J. Donker, Nieuw Vennep; A. van Dorp, Zoetermeer: W. van Dorp, Zoctermeer; F- J. Dorrepaal, Zoeter woude; J. Dubbeldam Noordwijk: G W. Duwêl, Nieuw Vennep; C. D- van Duyn. Sassenheim. J. J. v Dijk, Leiden, A. J. Dijssel- Merkwaardige contrasten Welke ziekten bedreigen nu eigen lijk ons leven het meest? Wij heb ben allen onbestemde angsten voor bepaalde aandoeningen, die wij als bij uitstek gevaarlijk beschouwen en die van sommigen onzer zelfs de rust en daarmede het levensgeluk verstoren. En daarnaast zijn er doodsoorzaken, die ons veel méér belagen, maar die minder tot 's men sen verbeelding spreken en die wij daarom en bagatelle nemen. Veelal ten onrechte! Aan de hand van gegevens over het lopende jaar, voor zover deze reeds bekend zijn, willen wij eens nagaan hoe het in dit opzicht in Leiden gesteld is. Voor long-t.b.c. beloopt dc sterfte in onze stad thans 1,5 per tiendui zend inwoners per jaar. In vergelij king met vroeger is dit cijfer uitge sproken gunstig, maar het kon al leen bereikt worden en het kan al leen gehandhaafd blijven dank zij 'n uitgestrekt complex van maatre gelen. Grondige voorlichting op per soonlijk, sociaal-medisch en -hy giënisch gebied, röntgendoorlichting, sanatoriumverpleging, longchirurgi- sche behandeling enz. enz. Heel dit complex van maatregelen is even omvangrijk als kostbaar, maar met elkaar getroosten wij ons deze in spanning en deze kosten graag om te trachten de door de long-tuber culose bedreigde levens te redden. Ongevallen en influenza Tezelfdertijd echter is de sterfte aan ongevallen in onze stad bijna het dubbele van die aan lo^-t.b.c En sterker nog dan bij de tib.c. be treffen de dodelijke (verkeers- en andere) ongevallen vooral jonge mensen. Er zou dan ook alle reden zijn, de ongevallen-sterfte dubbel zo sterk te vrezen en dubbel zo sys tematisch te bestrijden als de t.b.c.- sterfte maar in de practijk gebeurt dat allerminst! Nog sprekender voorbeeld vinden wij in de influenza, een ziekte die in ons aller gevoel veel minder om 't lijf heeft dan de long-t.b.c. Toch sterven er ook in Leiden vooral in het voorjaar elke maand nog heel wat meer mensen aan influenza dan aan long-tuberculose. Andere besmettelijke ziekten, zo als typhus, roodvonk etc. zijn prac- tisch geheel ingedamd. Deze, en ook diphtheric en kinkhoest, hebben bij de huidige maatschappelijke ver houdingen in ons land en in onze stad géén kans meer om de mens heid te teisteren. Maar niet zo gauw wijzigen zich de omstandigheden ten kwade of het is weer mis. Een sprekend voorbeeld levert de diph- therie, die nu evenals vóór dc oor log maandenlang geen enkel slacht offer weet te maken, maar waaraan in de jaren 1943 tot 1947 in ons land vele duizenden mensen ten offer vielen. Mazelen veroorzaakte dit jaar in Leiden wel 'n enkel sporadisch sterfgeval, doch te weinig om voor de bevolking in haar geheel van be lang geacht te worden. Van de grote doodsoorzaken is de mecst-aanvaardbarc natuurlijk de ouderdom. In Leiden moeten mo menteel vier pet. van de sterfgeval len aan ouderdom worden toege schreven, wat vrijwel overeenkomt met het gemiddelde van Nederland als geheel. bloem, Voorhout, G. J. Dijssel bloem, Voorhout, A. v. Egmond, Leiden, G. v. Egmond, Rijnsburg, H. J. v. Eg mond, Alphen a. d. Rijn, J. D. v. Egmond, Zoeterwoude, J. v. Eg mond, Alphen a d. Rijn, J. J. v. Eg mond, Rijnsburg, P. v. Egmond, Lei den, J. Erades, Leiden, J. Eringa. Oegstgeest, A. Faas, Haarlemmer meer, W. L. C. de Feyter, Warmond, B. v. FrankLievendag, A. J. v. d. Geest, Sassenheim, J. H. v. d. Geest, Rijpwetering, A. L. v. d. Geest, Voorschoten, J. v. Gent, Hazers woude, P. A. Gcrlach, Sassenheim, H. Geugjes, Leiden, D. Goudkuil, Alphen a. d. Rijn, J. de Graaf, Al phen a. d. Rijn, S. de Graaf, Leiden, S. J. de Graaf, Leimuiden, J. Groe nendijk, Alphen a. d Rijn, N. Groe- newoud, Nieuw Vennep, C Th. de Groot, Leiden, H. C. de Groot, Ze venhoven, J. E. de Groot, Leiden, P. C. Grundeken, Voorschoten, J. v. d. Gugten, Rijnsburg, W. v. d. Gugten, Rijnsburg, M. C. v. d Haak, Kat wijk a. Zee, A. H. de Haan, Oegst geest, L. C. de Haas, Oud-Adc, J, D. Haasnoot, Leiden, A. J. M. v. Haas teren, Oegstgeest, H. Hartog, Oegst geest, B. E. Haverkamp, Alphen a. d. Rijn, C. J. Heemskerk, Noordwij kerhout, N. Th Heemskerk, Roelof arendsveen, P. Helmus, Lisse, O. C. v. Hemessen, Alphen a. d. Rijn, Z. v. Hemsbergen, Alphen a. d. Rijn, M. C. Hendriksen, Leiden. J. J. H. Hilders. Leiderdorp, I. J. M Hogen- boom, Roelofarendsveen, J. M. Hoo- genboom, Rijpwetering, C. Hoogen doorn, Nieuwveen, D. Hoogendoorn, Ter Aar, P. C. Hoogendoorn, Leid schendam, N. Th. M. Hoogervorst, Ter Aar, C. A. P. Hoogeveen, Ter Aar, J. Hoogland, Haarlem, L. Hoog straten, Oegstgeest, K. v. d Horn, Katwijk a. Zee, H. v. d. Horst, Kat wijk a. d. Rijn, F. Hulsbos, Zoeter woude, G. Hulsbos, Zoeterwoude, A. J. v. d. Jagt, Langeraar, A. M. Jansen, Alphen a. d. Rijn, J. C. N. Jansen, Leiden, Th. M. Jansen, Lei den, W. Jesse, Voorschoten, A. G. de Jong, Ter Aar, A. de Jong, Leid schendam, J. de Jong, Zoeterwoude, M. G. de Jong, Katwijk a. Zee, B. Jongman, Leiden, J. Jong, Leiden, A. I. Juffermans, Leiden. W. v. Kampenhout, Leiden, W Kat, Nieuwkoop, A. J. Kempers, Amster dam. Angst voor de kanker Wat wij hierboven opmerkten over long-t.b.c. en influenza geldt tot op zekere hoogte ook voor kan ker enerzijds cn aandoeningen van hart en bloedvaten anderzijds. Kanker en de mogelijkheid deze ziekte te krijgen vervult velen met bezorgdheid, ja zelfs met angst, maar de veel grotere waarschijnlijk heid het slachtoffer te worden van ziekten van hart of bloedvaten, brengt bijna niemand ertoe om zich door een gezonde levenswijze voor dit risico te vrijwaren. Kanker met zijn meestal slepend karakter en lange ziekbed spreekt blijkbaar veel sterker tot de verbeelding dan hart ziekten enz., die veelal een vlug verloop hebben. Hoe dit zij, thans bedraagt de kankersterfte in Leiden 14 a 15 per tienduizend inwoners per jaar, bijna het tienvoudige dus van de sterfte aan long-t.b.c.! Toch zijn er jaren geweest waarin dc kankersterfte in Leiden nog heel wat hoger was. Het huidige cijfer betekent dat er van elke zes* a zeven sterfgevallen één door kanker wordt veroorzaakt, een verhouding, die iets gunstiger is dan het Nederlandse gemiddelde. Hiernaast komen dan de hart- cn vaatziekten met een gezamenlijk sterftecijfer van 31 per tienduizend inwoners per jaar, dat wil dus zeg gen tweemaal zoveel als kanker! De eigenlijke hartziekten veroorzaken een sterfte van 21 per tienduizend, terwijl aan beroerte in Leiden tien mensen per tienduizend inwoners per jaar overlijden. Eén van elke vier sterfgevallen moet dus aan hartziekten worden toegeschreven en bovendien nog één van elke acht aan beroerte of soortgelijk hersen letsel. Dinsdag 24 Juli Gisteravond om kwart voor acht stopte een grote Franse reiswagen voor dansschool Evert Castclcin, Hooglandse Kerkgracht 43. Vijftig druk gebarende kinderen stapten uit en werden met hun leiders(sters) op coca cola onthaald. Inmiddels waren ook de Leidse „pleegouders" gearri veerd, die hun Franse logé s kwamen halen. Het was een geweldige druk te. Maar het was bijzonder prettig te constateren, hoe iedereen wilde mee werken om' alles vlot te laten verlo pen. U moet weten, dat er meer kin deren kwamen dan afgesproken was. Wc hadden dus een tekort aan adressen. Geen nood! „Geef mij er maar twee", zei een huismoeder. „We zijn met z'n tienen dus een of twee meer dat merk je niet eens!" Dit voorbeeld vond navolging. En bin nen een uur waren alle gasten on dergebracht! Hedenmiddag om twee uur werden de kinderen weer naar de Hooglandse Kerkgracht gebracht, om per eigen bus naar Avifauna te vertrekken. Vanavond zullen zij daar ccn uitvoering geven en komen na afloop weer naar Leiden terug. De pleegouders worden verzocht hun logés hedenavond om kwart voor twaalf af te halen op de Hooglandse Kerkgracht 48. Morgenochtend, dus Woensdag, moeten de kinderen om half elf naar de Voorzienigheid aan de Hogewoerd gebracht worden. Zij gaan daar naar de H. Mis en moe ten na afloop weer gehaald worden. Wellicht is het eenvoudiger, dat een der huisgenoten in de H. Mis blijft. Na het middageten worden dc kin deren om twee uur weer op Hoog landse Kerkgracht 48 verwacht, orrf naar Katwijk aan Zee te vertrekken. Wilt U hen weer een avondboter ham meegeven, want zij komen niet terug voordat de uitvoering in het Clubhuis. Mare 43, afgelopen is. Daar worden de pleegouders tegen elf uur verwacht. Van Frankrijk keren we thans terug naar Leiden en wel naar de Leidse Geitenfokvereniging die gis teravond op een terrein aan de Su- matrastraat een geitenkeuring hield. Er werden 32 dieren aangevoerd, die door de heer J. de Jong, rijks-vee consulent uit Den Haag, gekeurd werden. De prijzen werd als volgt toegekend: Lammeren: le pr. A. Fi- lippo, 2e J. Tegelaar, 3e A. Boekhout Eenjarige geiten: le J. Sohenkeveld, 2e J Verhoog. Tweejarige geiten: le J. Holswilder. 2e W. de Romijn; Drie- en meerjarige geiten: le J. Verhoog, 2e A. Tcgelaar, 3c J. Schenkevcld, 4c W. van Rooyen. Na afloop van de keuring werden twee lammeren verloot. De collecte, die Zaterdag in Leiden gehouden werd ten bate van het Va- cantiewerk, zowel voor de neutrale als voor de katholieke Vacantiebezig- heden, bracht het bedrag van ƒ1.482.50 op. De Leidse Jeugdaetie organiseert a.s. Donderdagavond om 8 uur in het Volkshuis op de Apofchekersdijk een voorlichtingsavond over dc Hulpactie India. D-- film „De wereld is rijk" zal worden vrtoond. aan gevuld met een toelichting door een medewerker van het Instituut voor de Tropen uit Amsterdam. Toegang is vrij voor belangstellenden boven de 14 jaar. Ook volwassenen zijn van harte welkom. In Den Haag slaagde voor het eindexamen specialisatie van het Centraal Instituut voor de opleiding van sportleiders (C.I.O.S.) te Over- veen de heer H. G. v. d. Dop uit Leiden. STADSKOK WEERSVERWACHTING IETS MINDER KOEL. Gedurende de nacht b^na overal zwaar bewolkt met hier en daar wat lichte regen of mot regen. Morgen overdag overwe gend droog weer, brekende be wolking en iets hogere tempera tuur. Matige tot zwakke wind tussen Noord en West. 26 Juli: zon op 4.51, zon onder 30.41; maan op 23.15 en onder 14.46 uur. Vraag: Aan iemand is een huk toegewezen door de Adv. C. De we duwe, die in het huis woont,, wil er niet uit. Wat is daar tegen te door? A. Moet de Adv. C. maatregelen nemen? B. Of de man aan wie het hiH6 wordt toegewezen?. Antwoord: De commissie dient «maatregelen te nemen. KORPORAAL VAN NED. MILITAIRE IvfelSSIE DOOD GESTOKEN. Een 25-jarige Ned. korporaal van de Nederlandse militaire missie in Indonesië werd buiten dc cantine in Tjimahi, die onder zijn beheer stond, doodgestoken. Hij werd door enige onbekenden naar buiten ge roepen. Slechts zijn pistool werd gestolen. PROEFNEMING MET NIEUWE VLIEGENDE DRIEHOEK Dc tweede z.g. vliegende driehoek, gebouwd door de AVRO-fabrieken, de 707-A, heeft dezer dagen zijn eerste succesvolle proefvlucht vol bracht. Dc testpiloot van dc AVRO, de heer R. J. Falk, die zich in de af gelopen tijd grote bekendheid heeft verworven bij het beproeven van staartloze vliegtuigen, verklaarde na afloop van de vlucht: „Meer en meer kom ik tot dc overtuiging, dat de staartloze vliegende driehoek het standaardontwerp voor de toekomst zal worden". In de kringen van luchtvaartcon- tructeurs is men er van overtuigd, dat deze eerste vlucht van de 707-A een belangrijke stap vooruit bete kent voor de wetenschap van de vliegtuigbouw. De 707-A, die voort gestuwd wordt door een Derwent straalmotor, h ceft een spanwijdte van 10,36 meter en een totale leng te van 12,808 meter. Het neuswiel en de beide hoofdwielen zijn intrek baar. De luchtinlaat voor dc motor bevindt zich aan beide zijden van de stuurhut. Vrijwel alle gegevens, zoweel van de 707-A aL> van de eer ste gebouwde 707-B zijn tot dusver nog geheim. (Bovenstaande reeds geplaatst in gedeelte van vorige oplage) VORDERINGEN BIJ BESPREKINGEN IN KOREA. Op de bijeenkomst over een staken van het vuren in Korea zijn aanzien lijke vorderingen in de richting van de formulering van een agenda ge maakt. aldus wordt in een commu niqué der V N. bekend gemaakt. Gezegd wordt, dat de Noordelij ken een nieuw voorstel voor de te rugtrekking der strijdkrachten uit Korea hebben gedaan. BIDAULT VERZOCHT NIEUWE FRANSE REGERING TE VORMEN. Dc president van dc Franse repu bliek. Vincent Auriol, heeft de volks- republikein (katholiek) Georges Bi- dault verzocht zich te belasten met de vorming van een nieuwe rege ring. Bidault verklaarde, dat hij van middag zijn antwoord zal geven. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 25 Juli. Kaas. Aange voerd werden 345 partijen. Prijzen: le soort 2.10—2.18, 2e soort f 2.00— Groente. Aardbeien 2442 cent, kropsla 2.304.30, bloemkool 8 19, aardappelen 12—14 per 100, snijbonen I 4.50—5.60, idem II 3.80 60. idem stek j 2—2 40, dubbele stambonen 66.80 per 10 kg„ Augurken: grof 45. bommen 2.60—3.40, stippel 2.80—3.30 per 25 kg. TER AAR, 24 Juli. Groente. snijbonen 4—4.80. idem B 3.30 3.90, idem stek 1.802.70. stamprin- sessen 4.80560, stokprincessen 6.306.80, tuinbonen 2.05, blauw schokkers 4.30, peulen 70 cent alles per 10 kg., bloemkool 16 cent per stuk, Augurken: fijn 60 cent, fijn- basterd 43 cent, basterd 33—34 cent, grof A 20—30 cent, grof 1819 cent, CD 13 cent, bommen 9 cent alles per kilogram. VEUR, 24 Juni. Groente. sla 2 8. andijvie f 815, bospeen S 20 36. tuinbonen 2029 stambonen 7781, perziken 626, zwarte bessen 7783, meloenen 5091, bloemkool 1042. kromme kom kommers 813, spinazie 612, postelein 813, snijbonen J 7098, doperwten 40—55. tomaten 2363. rode bessen 4050 frambozen 1.60, aardappelen 1315, kom kommers 8—18. NOORDWIJKERHOUT, 23 Juli. „De Eendracht". Aardbeien van 2.502.80, frambozenaardbeien 2.753.20, alles per slof; peulen 7.30. dubbele bonen f 7.60, tuinbo nen van f 1.201.60. blauwe schok kers 5.50, doperwten 3.50 alles per 10 kilogram.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3