Nachtelijke achtervolging door slapend den Haag fJCexte WOENSDAG 25 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Wilde tonelen speelden zich giste ren af in de overigens zo stille zee heldenbuurt te den Haag. Het begon met een vechtpartij in de Tromp straat. waarbij een rijwielagent, later geassisteerd door een passerende pa. trouille marechaussee, moest optre den tegen enkele vechtersbazen. Bij de achtervolging der laatsten in een poortje zagen twee andere mannen kans er met de militaire jeep en de politiefiets vandoor te gaan deelt de „Tel." mede Dc politie-agent leende hierop een fiets en zag tot zijn verbazing op het Koningsplein twee mannen in de jeep zigzag rij den. Na het lossen van een revolver schot werden de achtervolgden klaar blijkelijk bang en lieten de jeep in de steek. Nadat zij in een portiek ge vlucht waren, kozen drie burgers partij tegen de politie, zodat de agent genoodzaakt was het vijftal met ge trokken revolver in bedwang te hou- Zuster Rumolda opereerde H. M. Koningin Juliana heeft Zuster Rumolda hoofdver pleegster van het Katholieke Mis sie-ziekenhuis „Stella Maris" te Ma kassar op het eiland Celebes, gede coreerd met de „Bronzen Leeuw". Deze onderscheiding viel Zuster Ru molda ten deel wegens de grote moed en bekwaamheid, die zij tij dens de woelige dagen van 5 tot 8 Augustus van het vorig jaar aan de dag heeft gelegd. Door haar kor daat en „manmoedig" optreden wist zij namelijk de soldaten der strij dende- partijen buiten het izieken- huis te houden, daarmede verschei dene mensenlevens reddende. Bo vendien heeft zij in die dagen, toen er geen doctoren aanwezig waren, daar het hospitaal midden in dc vuurlinie lag, eigenhandig een aan tal operaties verricht zonder enige hulp van een arts. Zuster Rumolda, die dikwijls bij belangrijke opera ties had geassisteerd, stond bij het binnendragen van de talrijke ernsti ge gewonden voor dc keuze: öf ope reren, öf de slachtoffers aan een ze kere dood prijsgeven. Zij koos de eerste mogelijkheid en bracht vier grote en enkele kleine operaties tot een goed einde. Tijdens deze opera ties moest men bovendien nog, met patiënt en al, naar een andere, on geschikte, kamer verhuizen, daar de operatiezaal door een mortiergra naat werd getroffen. Door haar bijzonder moedige op treden heeft Zuster Rumolda drie van de vier ernstig gewonde slacht offers, respectievelijk met een arm en met een beenamputatie en een buikschot met talrijke darmperfo raties, kunnen redden. In 1950 kwamen er 555 N.V.'s bij Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft een aantal gegevens gepubliceerd betreffende de in 1950 opgerichte en geliquideerde Naam loze Vennootschappen, alsmede de in dat jaar bekend geworden kapi taalswijzigingen van bestaande ven nootschappen. Deze gegevens zijn in de statistiek vergeleken met de overkomstige gegevens van vroe gere jaren, waardoor onmiddellijk de grote veranderingen opvallen, welke van 1941 af in het aantal en het kapitaal van de naamloze ven nootschappen hebben plaatsgevon den. Volgens de publicatie zijn in 1950 942 vennootschappen opgericht met een gezamenlijk gestort kapitaal van 106 millioen, 221 vennootschap pen vermeerderden haar kapitaal met totaal 418 millioen en 37 ven nootschappen verminderden haar kapitaal met totaal 5 millioen. In liquidatie gingen 387 vennoot schappen met een gestort kapitaal van 28 millioen gulden. Het aantal vennootschappen vermeerder der halve in dit jaar met 555, terwijl het gestorte kapitaal met 491 millioen toenam. In het tijdvak 1941 tot en met 1950 is het aantal vennootschappen met 2.518 verminderd, terwijl het gestorte kapitaal met 1.569 mil lioen toenam. De statistiek geeft verder een verdeling van de opgerichte en ge liquideerde vennootschappen naai de grootte van het gestorte kapitaal en naar de bedrijfsklassen. Voor het eerst is ook melding gemaakt van de wijze waarop het gestorte kapi taal der opgerichte vennootschap pen is verkregen. Van de in 1950 opgerichte lichamen blijkt 38 mil lioen van het kapitaal gestort te zijn in contanten, 66 millioen door inbreng van zaken, terwijl van 2 millioen de wijze van storting onbekend is. VERDUISTERDE BOEKHOUDER GELDEN? Door de politic te Assen is aange houden de 62-jarige boekhouder W. B verdacht van verduistering van gelden in dienstbetrekking. De man was reeds vijftien jaren werkzaam bij zijn patroon, doch gedurende de laatste jaren, zo heeft het onder zoek uitgewezen, zou hij zich aan knoeierijen in de boeken schuldig hebben gemaakt. Dc man zou zich een belangrijk bedrag hebben toege- eigend. Het boekenonderzoek is nog niet teneinde, doch vast staat, dat het verduisterde bedrag in de dui zenden guldens loopt. De verdachte is voor de officier van justitie geleid en in het Huis van Bewaring ingesloten. den. Nadat de beide marechaussees verschenen waren, konden de 21-jari- ge metselaar T. H. en de 27-jarige loodgieter M. J. R. overmeesterd worden. Zij zullen vervolgd worden wegens diefstal van rijwiel en jeep en bedreiging van de politie. GENERAAL KAPITTEL DER PATERS CAPUCIJNEN. Op het gisteren te Den Bosch ge houden Generale Kapittel der Pa ters Capucijnen werden gekozen tot Provinciaal pater Clementinus van Vlissingen, en tot definitoren de pa ter Anacletus van Breda, Metentius van Vlissingen, Telesphorus van Leur en Bellarminus van Breda. HUIZE „BOSREEK" INGEZEGEND De buitenplaats „Bosbeek" te Heemstede heeft een nieuwe bestem ming gekregen. De nieuwe bewoon sters „De Arme Zusters van het Goddelijk Kind" hebben er bezit van genomen en gisteren heeft de vicaris-generaal van de Bisschop van Haarlem, mgr. N. L. A. Ammer- laan, het voorname buiten plechtig ingezegend. In zijn openingswoord memoreer de rector Starrenburg hoe met de aankoop van „Bosbeek" eindelijk een oplossing was gevonden voor een probleem waarmede de Congre gatie reeds jaren kampt. Het is. na melijk de bedoeling, dat het buiten bestemd wordt tot rusthuis voor be jaarde en zieke zusters. Tot op heden moest men zich tevreden stel len met het huis in Scheveningen. Maar dat is thans zo bouwvallig, dat er nodig iets op gevonden moest worden. Mgr. Ammerlaan feliciteerde de Congregatie van harte met de nieu we aanwinst. Het zoeken naar een goed en practisch rusthuis dreigde een lijdensgeschiedenis te worden, die nu al veertien jaren sleept. Maar nu was dan de oplossing gekomen, die hij de zusters van harte gunde. Trein-ontsporing bij Soestduinen Tussen Soestduinen en Amersfoort zijn hedenmorgen om half zeven de laatste vijf wagons van een goede rentrein afgebroken en ontspoord. Het baanvak AmersfoortSoestdui nen was hierdoor gestremd. Er kwa men geen persoonlijke ongelukken voor. Dc ontsporing' ontstond op een af stand van 2 km. van Amersfoort. De uit 13 wagons bestaande goederen trein kwam uit de richting Utrecht. De eerste vijf wagons van deze trein liepen uit de rails. Twee van de ontspoorde wagons versperden beide spoorbanen en twee andere kantelden rechts van dc spoorbaan. Een met kolen beladen wagon is waarschijnlijk over een af stand van 3 kilometer naast de rails voortgetrokken. Deze wagon ontspoor de ook. Er ontstond grote materiele schade. Vier wagons werden groten deels vernield De bovenleiding van het electrisch net werd over een af stand van enkele honderden meters vernield en ook het baanvak werd beschadigd. ONDERZOEKINGEN HOLOCENE KUSTSTREEK. Bij de Rijksdienst voor het Oud heidkundig Bodemonderzoek te Amersfoort zijn als Wetenschappe lijk Correspondent voor het kust gebied van Noord- en Zuid-Holland aangesteld de heren B. J. Wieland Los te Haarlem en drs. H. J. Ver hagen te Leiden. De aanstelling is geschied in ver band met de archaeologische onder zoekingen van de holocene kust streek van ons land. A. J. KROPHOLLER 70 JAAR. Architect A. J. Kropholler te Was senaar herdacht heden zijn zeventig ste verjaardag. Hij is dc bouwmees ter van vele karaktervolle werken in den lande o.a. van de St. Petruskerk te Leiden cp de raadhuizen van Leid- schendam en Noordwijkerhout. In de bouwkunst heeft architect Krophol ler baanbrekend werk verricht door, tegenover de internationale vervlak king der moderne architectuur, een eigen Nederlandse bouwtrant in te voeren, welke, in het lieden staande, haar kracht vond in het verleden. Vergiftiging in Apeldoorns gezin In het gezin W. Hoeve, Fabrieks- straat 24 te Apeldoorn, hebben zich ernstige ziekteverschijnselen geopen baard bij de vader en de moeder, een dochtertje van 7 en een zoon van 18 jaar. In de afgelopen nacht is de 48-jarige moeder, mevrouw Hen- drikje Hoeven, geboren Klein, over leden. Dc drie andere zieken zijn naar het Julianaziekenhuis vervoerd. Hun toestand is nog ernstig te noe men. Van de drie overige kinderen het gezin bestond uit 7 personen was één met vacantie, terwijl zie' bij de twee overige thuis zijnde dochters vrijwel geen ziektever schijnselen hebben voorgedaan. Of hier van ziekte of van vergiftiging sprake is, staat nog niet vast. De recherche stelt een onderzoek in. DODELIJK ONGELUK IN SUIKERFABRIEK Tengevolge van ©en verkeerde manoevre is vannacht in de Fries- Groningse suikerfabriek te Gronin gen een centrifuge uit elkaar ge sprongen. Hierbij werd de 27-jarige K. W. op slag gedood. De arbeider J. v. d. M. kreeg ernstige verwon dingen en werd naar het acade misch ziekenhuis te Groningen ver voerd. Jongen in liftkoker bekneld Gistermiddag omstreeks halfvier is een 16-jarige jongen na een zeer hachelijk avontuur uit de liftschacht van het gebouw Candida aan de N. Z. Voorburgwal door de brandweer bevrijd. De jongen, die vermoedelijk spe lenderwijs uit de z,g. paternoster- lift is geraakt, heeft ongeveer drie kwartier in hoogst ongemakkelijke houding, n.l. met zijn hoofd omlaag tegen de as van deze liftinstallatic bekneld gezeten. Toen zijn vriend en diens moeder welke laatste voor een boodschap in het gebouw moest zijn, verhaalt „Trouw" de jongen die op de gang was blijven wachten, misten, hoor de men hulpgeroep. Het bleek, dat hij beneden in de liftschacht ernstig bekneld zat. De brandweer heeft twee liftkooien moeten doorzagen en zich van lasapparaten moeten bedienen alvorens men er in slaagde de knaap naar boven te brengen. De G.G. on G.D. heeft het slachtof fer naar één der ziekenhuizen over gebracht. Op het eerste gezicht leek hij niet ernstig te zijn gewond. KLEUTER OP BUMPER VAN AUTO Een politieagent in Enschede zag gisteravond een meisje van drie jaar op de achterbumper van een perso nenauto zitten, die met een snelheid van 60 kilometer door het stadscen trum reed. Hij hield een passerende auto aan cn zette de achtervolging in. De politieman slaagde er in voor bij de wagen met de verstekeling te komen en deze tot staan te brengen De agent tilde het meisje van haar eigenaardige zitplaats en bracht de bestuurder cn zijn echtgenote tot verbijstering: zij herkenden hun dochtertje. Het kind was bij huis achter op de auto geklommen cn durfde er niet meer af te springen, toen de ouderk wegreden. Voordat het meisje uit haar benarde positie bevrijd werd, was de auto de gehele binnenstad doorgereden en waren 'tal van boch ten genomen. In angst had het kind zich krampachtig vastgeklampt en overleefde zo het avontuur onge deerd. „Volkskrant". SLACHTOFFERS VAN VERDRINKING De veertigjarige ongehuwde Duit se kok H. W. is te Amsterdam bij het aan boord gaan van het Groning se kustvaartuig Hoe Vince te water geraakt en verdronken. Het lijk is nog niet gevonden. Uit de Houthaven is het stoffelijk overschot opgehaald van de negenjarige R. H. Hij was Zondagmiddag met zijn vriendjes gaan zwemmen. Te Scheveningen spoelde het lijk aan van de negen tienjarige student D. van L., ge woond hebbende te Overschie. In de middaguren van 19 Juli raakte van L. bij het baden in zee onder Kijk duin in moeilijkheden en verdronk. Gisteravond is uit het water van het Rokin te Amsterdam het lijk van een onbekende man opgehaald. Het slachtoffer is ongeveer 35 jaar oud. DIEVEN REDEN EVEN VOOR Een confectiefabriek in de nieu we Kerkstraat te Amsterdam is op zeldzaam brutale wijze bestolen. Een bestelauto reed in de ochtenduren voor. Er werden dozen met heren- costuums en regenjassen ingeladen. Niemand had enige achterdocht, om dat het een volkomen normale ge beurtenis leek op dat uur. Het goed vertegenwoordigde een waarde van niet minder dan dertigduizend gul den. De politie vraagt nu inlichtingen over de bestelauto. HASSELMAN 4 PANDER BREE5TRAAT 146 BOTERMARKT 21-22 TELEFOON 26662 .LEIDE' Lid Finaoc. Instituut Arbeidersaandelen in bedrijven In Amerika zeer in trek De verschillende systemen /an deelneming van het peiscntel in de nedrijfsresultateu van handels- en industriële ondernemingen trekken steeds meer de aandacht in de Ver. Staten. Uit een onlangs ingesteld onder zoek is gebleken, dat reeds meer dan 7 nvllioen loontrekkenaen finan cieel belang hebben bij de gang van zaken in .de ondernemingen, waar zij v/erken, of tweemaal zoveel als in het jaar 1946. In talrijke gevallen levert het feit, dat het personeel aandeel heeft in de winst van de onderneming, rechtstreeks finaciële voordelen op. De Amerikaanse belastingautoritei ten staan dergelijke bedrijven belas tingverlaging toe. Vijf jaar geleden genoten 6.868 ondernemingen derge lijke voordelen, thans zijn het er reeds meer dan 13.000. Zo kunnen de arbeiders en de em ployés van de Socony Vacuum Oil Co 5 pet. van hun loon voor de aankoop van aandelen der maatschappij ge bruiken, die van haar kant 50 pet. van het bedrag bijbetaalt, dat de loon trekkende hiervoor besteden. Bij de Bell Telefoonmaatschappij kan iedere loontrekkende voor elke 500 dollar aan jaarwedde een aandeel krijgen, dat de maatschappij ter beschikking stelt tegen 20 dollars beneden de dag- koers. Bij de vulpenfabriek Schaffer hebben de arbeiders thans 27 pet. van de aandelen in handen, tegen 20 jaar geleden 4 pet. BEURS - O VERZICHT BINNENLAND De in Rotterdam geboren pro fessor D. J. Struik, die in 1926 naar de V. S i$ gegaan, heeft voor de commissie van het Huis van Afge vaardigden, die een onderzoek in stelt naar ,,on-Amerikaanse activi teit", geweigerd te verklaren of hij communist is of geweest ip. Wel verklaarde prof. Struik, dat hij na zijn naturalisatie drie weken in Moskou had vertoefd ter bijwoning van een congres van wiskundigen op uitnodiging van de universiteit van Moskou. De man, die de 68-jarige we duwe L. Meyer te Kiewwindeweer heeft vermoord, heeft bekend. Zo wel de vrouw als de beide, bij de moord betrokken mannen, waren die nacht onder de invloed van ster ke drank. Het communistische lid van de Rotterdamse gemeenteraad mevr. J. Dalmeyer heeft gisteren „om ge zondheidsredenen" ontslag geno men. De „Willem Ruys" is met 940 passagiers nar Indonesië vertrokken. Ongeveer 100 gegadigden konden niet mee, omdat het schip was vol geboekt. Het 11-jarig meisje H. de B., dat bij het oversteken op de fiets van de Schenkkade te Den Haag weifel- is door een auto gegrepen en Rustige markt, Olies vaster Onder de belangrijke omzetten in bepaalde fondsen ten beurze trekt vooral die in de 4 pet. Philips dollar lening de aandacht. Maandag is voor 817.800 dollar ingeschreven, hetgeen men een groot bedrag achtte. Ook gisteren was de animo voor deze obligaties vrij groot, zodat naar schatting voor ongeveer een zelfde bedrag als Maandag werd ingeschre- vên. De afgiftekoers bleef op 102 gehandhaafd. Bijzondere gebeurtenissen voor de aandelenmarkt waren er ook ditmaal niet. Niettemin openden de meeste sectoren niet onvriendelijk waarbij Kon. Olie de leiding had. In de eerste tape werd van 281 y, tot 284 gehan deld, waarna een verder avance volg de tot 286 (280 1/2). Men bracht dit vooral in verband met dekkingsaan kopen van de beroepshandel. Ook Unilever was vrij vast. Hier werd voornamelijk op circa 236 ex dividend (12 pet) gehandeld, hetgeen 3 pet hoger is dan Maandag. In oude en nieuwe Philipsaandelen bleven de omzetten beperkt, maar ook hier was de ondertoon niet ongunstig. Aku's moesten een punt prijsgeven. De in- BUITENLAND. Alois Skalsky uit Wenen, die zichzelf de „grootste eter ter wereld" noemt, heeft het afgelopen weekein de een staaltje van zijn kunnen ge geven door 180 rauwe eieren en vier pond paardegehakt in twee uur te consumeren. Bij een vorige gelegen heid gebruikte hij 100 hardgekookte eieren met schaal en al. De Sovjet-Unie heeft 15 De nen, die als vrijwilligers in het Duitse leger hebben gediend, vrij gelaten. courante Industriemarkt was over wegend rustig vast. De Scheepvaartafdeling volgde de markttendens, doch de koerswinsten bleven hier tot fracties beperkt. De Indonesische afdeling viel enigs zins uit de toon. Voor zover gehan deld werd, en dit was ook in de voornaamste Cultuurwaarden slechts zelden, waren de noteringen tot 1 punt lager. De Staatsfondsenmarkt hield zich zowel voor de guldens als de dol larleningen zo goed als onveranderd. Het agio voor Amerikanen, waar voor ditmaal weinig belangstel ling bestond, liep een punt achter uit tot 14. Prolongatie 3 1/4 pet. MELKCURSUSSEN EN MELK- EXAMENS In deze omgeving zijn in het afge lopen seizoen weer een groot aantal melkcursussen beëindigd. Het leeu wendeel der cursussen werd georga niseerd door de N.V. Hollandia te Vlaardingen in samenwerking mtet de Lagere Landbouwschool te Al phen aan den Rijn. Ook de Lagere Landbouwschool te Bodegraven orga niseerde 2 cursussen. Er valt hier een toenemende belangstelling voor goed melken waar te nemen, het geen verblijdend is. Slechts door goed te melken is de kwaliteit der melk blijvend te ver beteren. terwijl tevens de grootst mogelijke hoeveelheid melk kan worden gewonnen. De Vereniging voor Bedrijfsvoor lichting in het NKV is hiervan zo zeer doordrongen, dat zij reeds een voormelkerscursus organiseerde. Het examen tot het verkrijgen van, een diploma als cursusleider werd op 28 Mei gehouden op het bedrijf van de heer J. y. Vliet te Ter Aar. Hieronder volgen de namen der geslaagden met daar achter het door hen behaalde aantal punten. P. C. Th. Wahle, Zeven-hoven 190, J. Straathof Oude Wetering 189/2, H. Peters Woubrugge 188, C. W. Hoogstrate tc Ter Aar 179)4 A. v. d. Marei te Nieuwkoop 172)4 Deze nieuwe voormelkers kunnen dus nu op verzoek in hun omgeving de leiding van nieuwe cursussen ter hand nemen. R.K. Landbouwschool te Bodegra ven. Voormelker D. W'. Kwakernaak te Reeuwijk. K. Mourits 184)4 A. Kwakernaak 183, S. Pennings 180)4 A. Droog 180 )4 J. Segers 179J4 J. Vergeer 179, G. J. Arents 178, D. Spruyt 177.' 2. B. Vink 175)4 W. Bak ker 174, T. Lekeveld 172, P. Mourits 172, J v. Diemen 171, J. Vink 168. Cursus te Aarlanderveen. Voormel ker P. Rodenburg te Ter Aar. C. J. Kempenaar 191)4 W. Rodenburg 184y2, H. Brand 181,1 j, W. Hoogstra ten 181)4 J- Berkel 180, C. de Wit 176Vz, L. de Bruin 166)4 Cursus te Alphen aan den Rijn: Voormelker P. Rodenburg te Ter Aar. A. J. A. Koot 189, L. E. Cap- tein 185)4 S. v. d. Wel 184)4 T. dc Wit 183.'2. H. Staper 182, H. v. Driel 180, D. de Bruin 180, J. de Bruin 178)4 Cursus te Alphen aan den Rijn Voormelker J. Nusselder te Vlaar dingen. P. Hartog 195, H. J. Oostdam 185, C. v. Stein 184, N. P. v. Kem pen 181, H. K. Laurens 178)4 J. M. Menken 178)4 P. G. Vergeer 177, C. J. v. d. Lee 176)4 Cursus te Nieuwe Wetering Voor melker J. Nusselder te Vlaardingen. S. J. Koek 191''2, W. Goedhart 184)4 C. Th. Zandvliet 182)4 N. Duiven voorden 181, J. C. J. v. d. Berge 176)4 D. Camfferman 176. Cursus te Rjjpwetering Voormel ker J. Nusselder te Vlaardingen. H. A. Pennings 190)4 M. Angenent 190, A Kempenaar 188. Mej. C. M. Heemskerk 184, A. G. Verlaan 180, L. Oh. de Haas 178. Cursus te Warmond. Voorrr/elker J. Nusselder. W. G. J. v. d. Geest 192, J. Bos 188, C. J. L. Onderwater 186, A. W. v. d Geest 185)4 P- C. v. d. Geest 177)4 Mej. Corn. H. Warmer dam 174)4 Mej. Cath. H. Warmer dam 174)4 Cursus te Zoeterwoude. Voormcl- ker J. Nusselder. H. M. Langeveld 191)4 H. v. d. Stoel 188, A. C. v. d. Akker 185)4 D. v. Teijlingen 183, A. Boer 178, F. Dompeling van der Meij 174. De volgende 2 cursussen zijn ge-1 organiseerd door de LTB en LTJ, kring Duinstreken. Cursus te Noordwijkerhout. Voor melker A. Moons te Leiderdorp. J. Rotteveel 188)4 A. W. v. d. Geest 187'4 Th. Louter 18612, C. v. Noort 186'4 C. J. A. Dobbe 186. J. Dobbe 185, G. J. Warmerdam 174)4 Cursus te Sassenbeim, Voormelker A. Moons tc Leiderdorp. N. H. J. Ruigrok 182';, H. Rijn 177'2', C. Ver geer 17714 C. J. J. Montagne 176. K. Koudijs 173)4 J- Heemskerk 169)4 De volgende twee cursussen zijn georganiseerd door de afd. der CJBTO, afd. Nieuwveen. Noorden Voormelker J. Brak te Woerden. J. v. d. Vlierdt 183)4 P- J- v. d. Arend 182)4 C. G. Neuteboom 181)4 J- V. Duyn 177, A. Voorend 175 Cursus te Ter Aar. Voormelker A. Oudshoorn, Nieuwkoop. C. v. Eijk 183, N v. Vliet 182. A. v. Leeuwen 181)4 mej. K. A. v. Griethuizen 181, N. Bunnik 173. NIEUWE MISTEKST VOOR HET FEEST VAN MARIA TEN HEMELOPNEMING. Ter gelegenheid van de plechtige Dogma-afkondiging van de ten He melopneming van Maria heeft Paus Pius XII op 1 November 1950 voor de eerste maal een nieuwe Mistekst ge bruikt en tegelijkertijd voorgeschre ven, dat in de toekomst in de gehele Kerk slechts deze nieuwe tekst ge bruikt zal worden (introitus: Signum magnum apparuit). Bij de uitgeverij Wed J. R. van Rossum te Utrecht is thans versche nen de volledige Latijnse tekst en de Nederlandse vertaling. Deze vertaling is van de hand van één der profes soren van het Groot Seminarie „Rij- senburg" te Driebergen, terwijl voor de vertaling van 't Epistel en Evan gelie de tekst gebruikt is van de z.g. Pericopen-vertaling. van de hand van mgr. dr. B. Alfrink en mgr. G. C. Hartmann. De uitgave bevat bovendien een inleiding op de nieuwe mistekst in het algemeen en op ieder der teksten in het bijzonder. Zij is op dun papier gedrukt en kan in het missaal wor den ingeschoven. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN BRAND IN ROKERIJ Omstreeks half elf hedenmorgen is brand ontstaan in de rokerij ach ter de slagerij van de heer Jac. G. Tuis in de Van Mandersloostraat. De brand kon in de kiem worden gesmoord, maar in de schuur ont stond materiële schade. De heer Tuis had zijn rokerij voorverwarmd, enige ogenblikken daarna zou hij de kachel definitief aanmaken. Tus sen deze werkzaamheden hielp bij klanten in de winkel. Vermoedelijk zijn toen enkele vonkjes in een sta pel kranten terecht gekomen. Het vuur, dat hierdoor ontstond, deelde zich mede aan een stapel turven en het dak van het schuurtje. Het ge- knetteer van brandend hout en de rookontwikkling trok de aandacht van de buren. Door snel ingrijpen van de brandweer was men de vuurhaard spoedig meester, waar door een ernstige brand in de smal le winkelstraat kon worden voor komen. Gnephoek krijgt betere straatver lichting. De Gnephoek krijgt be tere straatverlichting. In verband hiermede worden de tientallen ja ren oude g;aslantaarns weggehaald en zullen de enkele reeds bestaan de electrische eveneens vervangen worden door meer moderne lan taarns. ALKEMADE Sportieve politiemannen. Bij de te Leiden gehouden politiesportwed- strijden voor het gewest 's Graven- hage behaalde de commandant der Rijkspolitie, de heer P. de Bil, bij de veteranen de eerste prijs bij kogel stoten, met een worp van 9.17 m. en een 2e prijs in de veteranen 3 kamp. Wachtmeester P. Spaan be haalde de eerste prijs op de 1500 m. hardlopen. BOSKOOP Voor het eindexamen C n piano slaagde aan het conservatorium te Utrecht mej. Riet Kortmann. ROELOFARENDSVEEN Te Leiden slaagde voor het Mid denstandsdiploma de heer Nic. Heemskerk, alsook C. S. J. v. Ber kel en Nic. Bakker Nz. VOORSCHOTEN Bezwaren tegen uitbreidingsplan. Ged St. hebben bezwaren tegen onderdelen van het uitbreidings plan „in hoofc^aak" ingebracht. Het plan was 12 April 1950 door de raad goedgekeurd. Een aanvullend ont werp wordt gereed gemaakt. Wederopbouw Rijndijk. Op de Rijndijk zal weer, op de plaats waar eens bommen vielen, een woning verrijzen. Het pand van de heer v. d. Werf, zal weer worden opge bouwd, wanneer de raad een crediet toestaat van f 1(^875. Bouwplannen gemaakt. In de komende drie jaren zal de gemeen te elk jaar 42 woningen kunnen bouwen. B. en W. vragen de raad nu een crediet van 6.000.be schikbaar te stellen om voorberei dingen voor de bouw van deze hui zen te kunnen maken De meeste woningen welke de afgelopen jaren zijn gebouwd waren berekend voor 6 personen. Gezien de vraag welke er naar grotere en kleinere wonin gen bestaat denken B en W. de volgende typen te doen ontwerpen: 8 woningen van 320 m3 voor 8 per sonen; 3 van 350 m3 voor 10 perso nen; 16 van 210 m3 voor 4 personen en 15 van 245 m3 voor 6 personen. Verder wordt voorgesteld nog 14 woningen van het bestaande type in het plan Klein Langenhorst te laten bijbouwen. Alle straten daar zullen dan bebouwd zijn. ZOETER W OUDE Geboren: Anna Maria, d. van P. N. J. van der Krogt en J. A. M. Koot; Adriaan Nicolaas. z. van D. Evers en A. C. M. Berk; Hendricus Maria, z. van N. G. Loomans en G. A. Molen kamp; Margaretha Johanna, d. van P. J. Schildwacht en G. de Jong. Catharina Petronella, d. van A. W. Zwetsloot en P. Boks; Ruurdtje Hen- drika. d. van Fl. Vis en T. H. Klijn Hesselink; Adrianus Maria, z. van A. M. van der Poel en M. C. Schrama; Sophia Theodora, d. van A. A. J. Moons en S. A. Heemskerk. Ondertrouwd: G. C. Ammerlaan 28 j. en C. Th. A. van der Hoeven 25 j.; G. Windhorst 25 j. en P. Filippo 28 j. Overleden: C. M. P. van Lammeren 75 j. wed. van H. C. Visser. boekbespreking Producten der Zuid-Hol landse Nijverheid. Uitge geven door het Economisch- Technologisch Instituut voor Zuid-Holland. Het Economisch Technologisch In stituut voor Zuid-Holland heeft een practisch boekwerk uitgegeven, on der de titel „Producten der Zuid- Hollandse Nijverheid". Hierin vindt men op overzichtelijke wijze een schematische opsomming van de tak ken van nijverheid in deze provin cie, benevens een overzicht van de plaats, die de gemeenten afzonder lijk in een of meer van deze takken innemen. Vooraf wordt de provincie demografisch en sociaal-economisch met tabellen en cartogrammen be schreven. Naast alle lof voor de inhoud vra gen wij ons wel af, of het nodig was dit nuttige boekwerk zo'n kostbare .uitvoering te geven.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2