S)e £<2idAe<2oii^ont Koeren of brommen, De onderhandelingen te Kaesong Europees leger aanbevolen Toch overleg inzake de olie Gevaar groter dan men denkt WOENSDAG 25 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12342 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN het blijft oppassen (Acheson) p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 WACHTTOREN MEN is er al aan gewend geraakt, op de hoeken van de straten de „Getuigen van Jehovah" te zien met het blad „De Wachttoren" als een schild voor de borst. Men heeft zijn (minzame) afwijzing reeds op de lip pen, wanneer deze getuigen deur aan deur trekken om „de zegen van Je hovah" te brengen. Er zou voor ons geen aanleiding zijn op het werken en streven van deze mensen de aan dacht te vestigen wie, zo veron derstelden wij, trapt daar nu in? indien de Kath. Actie het niet raad zaam had geoordeeld een vlugschrift over deze secte uit te geven. De Kath. Actie motiveert deze uitgave aldus: „Wat ons heeft gedreven tot uitgifte van dit geschrift is de waarlijk onrustbarende hard nekkigheid, waarmee de leiding der Getuigen van Jehovah op grond van een twijfelachtige uit leg, van wat de Grondwet be paalt over de vrijheid van druk pers, dag in dag uit voortgaat de Kerk zelf, haar Stichter Chris tus. haar leer, haar leiding en haar leden te bestrijden met zeer minderwaardige wapenen. Wij houden over het algemeen niet van dergelijke tegengevech- ten, maar het loopt soms de spui gaten uit. Wij kunnen niet zwij gen!" De laatste tijd is de vrijheid van drukpers meer dan eens ter sprake gekomen in verband met ongelofelijk - grove beschouwingen in „Podium" (waartegen ook het dagblad „De Te legraaf' zijn stem verhief) en in de „Haagse Post". Deze beschouwingen van het allerlaagste allooi betroffen de kinderzegen. Wij hebben er geen behoefte aan gevoeld, ondanks de daartoe uitgeoefende aandrang, deze beschouwingen te bestrijden, omdat- het een algemene ervaring is, dat de walgelijke citaten weliswaar opbrui sende verontwaardiging wekken, doch „in het achterhoofd" van vele een- voudigen een verwarrende droesem achterlaten. Een dergelijk voorbehoud geldt niet voor de uitlatingen van Jeho vah's Getuigen. Het gevaar lijkt ons gering, dat een gewoon onderlegd mens zich door hun zonderlinge en averechtse beweringen op een dwaal spoor zal laten leiden. Er zijn altoos onevenwichtige geesten, in 't bizon der in deze gistende tijd, die wei nig wetend van de stevige grondves ten hunner eigen overtuiging aan fantasterijen gehoor geven. Doch de practijk is. menen wij, datKatholieken het er nooit toe laten komen, dat Je hovah's Getuigen aan het getuigen slaan zij wijzen hen, wat ook plicht is, beleefd maar onmiddellijk de deur en voor „De Wachttoren" geen cent over hebben, wat zonde van de cent zijn zou. Nu de „Katholieke Actie" er toe over is gegaan, wegens de „onrustba rende hardnekkigheid" van het ge tuigen, een vlugschrift te versprei den, is het onze taak deze actie te ondersteunen, minder uit bezorgdheid dan om de nieuwsgierigheid, welke door het gemelde hardnekkig getui gen mocht ontbranden, bij voorbaat te blussen. De Getuigen van Jehovah zijn ver beten vijanden van elke vorm van „georganiseerde godsdienst", welke zij „Satans organisatie" noemen. Zij bestrijden dus ieder kerkgenootschap, maar het is niet verwonderlijk, dat met name de Katholieke Kerk het bij hen het meest moet ontgelden. Het gezelschap is van Amerikaanse her komst, in 1872 gesticht, en is een mo derne vorm van al die veelsoortige stromingen, welke in de loop der eeuwen het Duizendjarig Rijk hebben verwacht en door die verwachting gedreven werden tot zeer vreemde theologische en sociale gevolgtrekkin gen. Jehovah's Getuigen schermen evenals die reeds lang gestorven stromingen op een verbijsterende en (als het niet zo'n zwaarwichtig onderwerp betrof) lachwekkende manier met Bijbelteksten. Het ge zegde „iedere ketter heeft zijn letter" is bij een dergelijke Bijbel-uitleg over de grens van de menselijke redene ringen verre hééngevoerd. Zulk een uitleg is onnavolgbaar, omdat hij niet meer te volgen is. Maar het trieste van deze tekstschermkunst is de he vig anti-Katholieke en anti-Protes tante neiging van Jehovah's Getui gen, waarbij zij op krasse en laster lijke wijze zich uitlaten over paus en bisschoppen en andere „religieuse samenzweerders". Zij hebben een grote verachting van alle overheid en gezag, niet alleen van het kerkelijk, maar ook van het staatsgezag. „Zij zijn tegenstanders van alle gezag, om dat dit tegen Jehovah's bedoeling zou zijn. Zij zijn anti-monarchaal, anti. militaristisch, principieel dienstwei geraars hun actie voert consequent tot anarchie", (brochure K.A. p. 18). Op grond daarvan hebben de rege ringen van Canada, Nieuw-Zeeland en Australië het getuigen van de Ge tuigen van Jehovah reeds verboden. Staatkundig stellen zij zich tegen over de gevestigde samenleving; godsdienstig hebben zij met hel Christendom, ondanks hun Bijbel- sprongen, geen verwantschap. Deze Getuigen van Jehovah kunnen, en zullen, allen goede, brave mensen zijn, die het opperbest met hun me demensen bedoelen. Er mag dus geen reden zijn deze reden is er trou wens nooit hen. wanneer zij aan de deur komen, onheus te behande len. Al is het getuigenis, dat zij af leggen en anderen willen opdringen, een fantasterij, welke eer medelijden dan ernstige bestrijding verdient, toch kan ieder eerbied hebben en een voorbeeld nemen aan de geest drift en de „hardnekkigheid", waar mede zij hun vreemde beginselen uit dragen. Zij werken en sjouwen met een geestdrift, welke voor velen on zer beschamend is. MARSHALL'S BASIS-VOORWAARDEN AMERIKA ZIET ER GEEN BEZWAAR IN, zijn troepen „te gelege ner tijd" uit Korea terug te trekken, wanneer de communisten op recht vrede wensen, maar deze kw estie moet niet ter sprake komen by de wapenstilstandsbesprekingen. H et was minister Marshall, die dit standpunt gisteren op een persconferentie ontvouwde en vier .basis voorwaarden" voor een wapenstilst and opsomde. 3. Voorziening in „voldoende toe zicht en werkelijke inspectie" door beide partijen, om zekerheid te hebben, dat geen voorbereidingen voor een verrassende aanval wor den getroffen. 4. Een bevredigende overeen komst over de krijgsgevangenen. VIER BASIS-VOORWAARDEN 1. Overeenstemming over een mi litaire linie, die in geval van her opening der vijandelijkheden ver dedigbaar zal zijn. 2. Overeenstemming over het niet- versterken van de troepen, die thans in Korea zijn. Spanning in Jordanië Naar van betrouwbare zijde is vernomen, zouden 5000 leden van het Arabische legioen rondom de oude ommuurde stad Jeruzalem ge- stationneerd zijn en alle wegen naar de stad bewaakt worden. De Jordaanse autoriteiten poogden de rust in de oude stad te herstellen. Men gelooft, dat bij de ongeregeld heden van Vrijdag, waarbij zich botsingen hebben voorgedaan tus sen leden van het legioen en bewo ners van de stad, ten minste 15 personen om het leven zijn geko men. Hoewel het verkeer weer nor maal is, zijn de winkels nog geslo ten. Gemeld wordt, dat in de Jor daanse stad Assalt, 24 km, ten Wes ten van Amman, botsingen zijn voorgekomen tussen Palestijnse Arabieren en Jordaniërs. De stad is vol Palestijnse vluchtelingen. De spanningen na de moord op koning Abdoellah is in het land nog groot. Gemeld wordt, dat de Jordaanse politie een groot aantal jongelieden, behorend tot de geheime organisa tie Jihad, die er van beschuldigd wordt de moord te hebben be raamd, heeft gearresteerd. Met overkoepelend gezagsorgaan ^^E CONFERENTIE TE PARIJS, die vijf maanden aan een plan voor een Europees leger heeft gewerkt, heeft gisteren de deelnemende landen aanbevolen één leger op te richten met een overkoepelend mili tair en politiek gezagsorgaan. De afgevaardigden van 5 deelnemende en 8 waarnemende landen waaronder Nederland, pleitten voorts voor eenvor migheid in de hoofdkwartieren van land- en luchtmacht, wapens, oplei ding en productiemethoden. Hervé Alphand, de Franse voorzit- r ter van de conferentie heeft op een persconferentie de volgende punten uit het voorlopig rapport meegedeeld: 1. Alle strijdkrachten voor de ver dediging van Europa moeten worden samengebracht onder een „boven nationaal gezagsorgaan", naar het voorbeeld van het plan-Schuman. De politieke autoriteit zou een commis saris of een college zijn, dat voor Europa dezelfde bevoegdheid zou hebben als een minister van Defen sie voor zijn eigen land. 2. Een parlementaire Assemblée voor toezicht op de commissaris of het college. 3. Een hof van justitie. De militaire organisatie zou bestaan uit gestandaardiseerde hoofdkwartie ren voor land- en luchtstrijdkrachten, een gemeenschappelijke staf, oefen scholen en basiseenheden. Voorts zou er een uniform systeem van bevoor rading en bewapening moeten zijn. Het leger zou uit een gemeenschap pelijk Europees fonds betaald moeten worden. e deskundigen zijn het er over eens dat, alvorens practische stappen kunnen worden gedaan, de deelne mende landen een politieke overeen komst moeten sluiten. NIEUW HOOFDKWARTIER VAN GENERAAL EISENHOWER OVER GEDRAGEN. President Vincent Auriol van Frankrijk heeft het nieuwe permanente hoofdkwartier van de landen van het Atlantisch Pact in Marly officieel aan Gene raal Eisenhower overgedragen. De vlaggen van de 12 verbonden lan den waaiden in alfabetische volg orde (volgens de Franse spelling van de namen van de landen) boven Kardinaal Sapieha overleden Laatste kardinaal achter IJzeren Gordijn Te Warschau is, naar het A.P. meldt, overleden de aartsbisschop van Krakau, Kardinaal Adamo Ste- fano Sapieha, de laatste kardinaal achter het IJzeren Gordijn, die nog in vrijheid was. De kardinaal, die sinds geruime tijd ziek was en zijn functie niet meer kon uitoefenen, had sinds Mei een coadjutor gekre gen in de persoon van Mgr. E. Ba- ziak, de verdreven bisschop van Lcmberg. Met deze laatste kardinaal van achter het IJzeren Gordijn is een der grootste priesters uit de Katho lieke Kerk van Polen heengegaan, een vechter voor waarheid en recht tot op het laatste ogenblik. Naast de Primaat van Polen, Mgr. St. Wys- zynski, was hij een der sterkste zuilen van het episcopaat in de strijd tegen de Poolse regering van na de oorlog. Ongetwijfeld heeft hij een zeer belangrijk aandeel gehad in de langdurige en moeizame, ten slotte ook vruchteloze onderhande lingen, welke met de regering van Polen tussen 1949 en 1950 zijn ge voerd over een Concordaat. Vakverenigingen tegen bondsregering Het Duitse verbond van vakver enigingen heeft Dinsdag een nieuwe aanval gedaan op de economische politiek van de Bondsregering. Het bestuur van het verbond is van oor deel, dat de vakbonden hun mede werking in alle organen van de Duitse economische politiek moeten beëindigen. Hiertoe zal worden over gegaan, wanneer de goedkeuring verkregen wordt van het bonds- comité. Dan zullen de vakverenigin- het nieuwe hoofdkwartier. Frankrijk j gen hun vertegenwoordigingen "te- als ontvangend land, plaatste zijn j rugtrekken uit do organen van de vlag op de ereplaats, rechts van de hoofdingang. VANDAAG NOG GEEN BESLISSING Enkele uren na deze verklaring vertrok de UNO-delegatie vanmor- gen naar de conferentieplaats Kae-1 song om de wapenstilstandsbespre kingen te hervatten. De besprekin gen werden om 15.25 uur verdaagd tot Donderdagmiddag 14.00 uur pl. tijd. De enige actie van betekenis, waarvan melding gemaakt wordt, :s de voortdurende strijd om een do minerende heuvelstelling aan de Oostkust in het gebied ten Zuid westen van Kansong. Reeds vier da gen achtereen pogen de verbonde nen de Noordelijken uit deze stel ling te verdrijven, doch tot nu toe zonder succes. OVER DE NOORDPOOL. De viermotorige Engelse Lin- coln-bommenwerper „Aries" heeft gisteren een vlucht van 5700 kilo meter over de Noordpool in 18 uur en 5 minuten van IJsland naar Fairbanks in Alaska volbracht. Het was volgens de piloot, de overige 9 leden der bemanning en een corres pondent van Reuter „een beste vlucht", hoewel de koude bijna on houdbaar was geweest. Tijdens de overtocht bleef het licht. Er was brandstof aan boord voor 24 uur vliegen. Duizenden naar lie d'Yeu Pétain's uitvaart Het winderige eiland lie d'Yeu aan de Westkust van Frankrijk, waar maarschalk Pétain is overle den, is op het ogenblik door toeris ten en volgelingen van de oude maarschalk overstroomd. Zij zijn gekomen om in het kerkje van het eiland de uitvaartdienst bij te wonen, welke vandaag plaats zou vinden. De enige dagelijkse veerdienst naar het vasteland kon gisteren het aantal pasagiers nauwelijks verwer ken. Alle hotels zijn vol en velen zullen dan ook de nacht op straat, hebben moeten doorbrengen. Intussen heeft de Franse geeste lijkheid zich uitgesproken vóór het houden van H.H. Missen ter nage dachtenis van maarschalk Pétain, maar tevens heeft zij er de nadruk op gelegd, dat deze diensten onder geen enkele voorwaarde tot demon straties aanleiding mogen geven. In een verklaring, die door de kardinalen, bisschoppen en aarts bisschoppen van Rijssel, Lyon, Tou louse en Rennes is ondertekend, wordt gezegd: „Bij de dood van een man, die aan zoveel glorie en te vens zoveel vernedering onderhevig is geweest, past het slechts woorden van vrede te spreken". VEILIGHEIDSRAAD KOMT BIJEEN. Sir Gladwyn Jebb, de Britse voor zitter van de Veiligheidsraad in Juli, heeft voor Donderdagavond een bijeenkomst van de Raad uit geschreven ter behandeling van een Israëlische klacht over Egypte's blokkade van het Suezkanaal. Perzen bereid te praten met Engeland ^A DE ONTMOEDIGENDE berich ten van gisteren luidt het nieuws uit Teheran vandaag weer wat beter. Perzië heeft n.l. Engeland door bemiddeling van Truman's af gezant, Averell Harriman, voorstel len' gedaan, welke beogen de onder handelingen over het oliegeschil te heropenen. Er mag worden aange nomen, dat Engeland in principe een Perzisch voorstel, om een Britse de legatie onder leiding van een kabi netsminister voor de onderhandelin gen naar Teheran te zenden zal aan vaarden. Als leider der delegatie wordt lord Jowitt genoemd. Hoewel hierover officieel verder niets bekend is, zegt men in welin gelichte kringen te Teheran, dat de voorstellen uiteenvallen in twee de len, t.w. een regeling van de finan ciële kant van de naasting der olie industrie en ten tweede een voor- Mayer kreeg geen meerderheid Onderwijs struikelblok René Mayer, die door president Auriol was aangewezen om een op lossing te vinden voor de Franse ka binetscrisis, heeft gisteren in de As semblée zijn program uiteengezet in de hoop, dat de Kamer er aanleiding in zou vinden om zijn opdracht te bevestigen. De Assemblée heeft dat echter niet gedaan, want Mayer haalde de ver eiste meerderheid riet. Hij verkreeg slechts 241 stemmen in plaats van het minnimum van 314. De Volksrepublieken hadden beslo ten zich te onthouden, de Gaullisten en de meerderheid van de gematigd conservatieven volgden hun voor beeld. De socialisten steunden Mayer Verder kreeg hij de steun van zijn radicale en radicaal-gezinde aanhan gers en van ongeveer 45 afgevaar digden van de MRP en de gematigd conservatieve groeperingen. De Franse regeringscrisis, die nu twee weken oud is, is dus opnieuw in een impasse geraakt, zodat presi dent Auriol van voren af aan moet beginnen met zijn taak, een nieuwe formateur te kiezen voor Frankrijks 15de regering na de oorlog. Hef besluit van de Volksrepubli keinen beschouwt men als de voor naamste oorzaak van de nederlaag van Mayer. Het is een gevolg van de ontevredenheid der MRP met de voorstellen van Mayer betreffende subsidiëring van het bijzonder on derwijs. Hij had voorgesteld een be sluit over deze kwestie uit te stellen in afwachting van een rapport van stel om tot overeenstemming te ge raken over de verkoop van de Per zische olie. Van Britse zijde te Teheran ver klaarde men gisteravond: „Hari- man heeft de gunstigst mogelijke voorwaarden weten te verkrijgen, die hij kon bedingen, maar dat wil niet zeggen, dat deze een voldoend aantrekkelijke basis voor nieuwe onderhandelingen voor Engeland vormen". Ook sommige Perzen schenen deze mening te delen. Het lid van de oliecommissie Kazem Hassivi zei: „Ik ben niet al te optimistisch" en voegde hieraan toe: „Perzië blijft vasthouden aan een volledige uit voering van de olienaastingwet". Een woordvoerder van de Ameri kaanse ambasade te Teheran ver klaarde ten slotte, dat „Mr. Harri man zeer tevreden is over de voor uitgang, die gemaakt is". Birma zal de levering van vliegtuigbenzine aan internationale luchtvaartmaatschappijen met in gang van Woensdag met 62 ver minderen in verband met het door de Perzische oliecrisis veroorzaakte tekort. De beperking geldt voor 14 dagen. grondstoffenindustrie, de organen van het plan-Schuman en andere economische organen en commissies zoals bijv. de commissie voor lonen en prijzen. Wanneer de vakbonden daartoe inderdaad zouden overgaan, dan zou de positie van de Westduitse rege ring ernstig worden ondermijnd. Het zal dan zeer moeilijk worden voor dr. Adenauer om de definitieve ratificatie van het verdrag in zake het plan-Schuman door het parle ment gedaan te krijgen. In Korea gesneuveld De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen tydens gevechten in Korea op 17 Juli jl. zijn gesneuveld: Sergeant P. J. Boerrigter, uit Almelo, en korporaal J. de Due, uit Amsterdam. Gesneuveld op 21 Juli: ser geant A. W. Tessensohn, uit 's-Gravenhage. VIJFDUIZEND MUZIKANTEN NAAR ZUID-LIMBURG. Straks, als het 3 Augustus is, zul len gedurende twaalf dag.en niet min der dan vijfduizend muzikanten uit alle delen van ons land en uit het omringende buitenland, naar Kerk- rade komen, waar wethouder Schec- len en zijn mannen een internationaal muziekconcours voorbereiden. Even heeft het er naar uitgezien, dat Kerk- rade wat te veel hooi op de schou ders haalde, want steeds meer aan vragen om deelname stroomden bij de organisatoren binnen. Gelukkig zal men al die mensen, die toch meer dere dagen te gast zullen zijn, van voldoende huisvesting en legering kunnen voorzien. VERKLARING VAN MINISTER ACHESON nen wel menen Dit gevaar is niet minder dan een maand gele den, toen Rusland voor het eerst zijn voorstel deed tot wapenstil standsbesprekingen in Korea". Aldu s verklaarde - minister Dean Ache- son gisteravond te Detroit in een gr ote rede over de buitenlandse poli tiek van Amerika. „Of er vrede in Korea is of niet, of onze tegenstan ders koeren als duiven of grommen als beren, onze taak en de bedrei ging, waartegenover wij geplaatst zijn, blijven dezelfde, aldus de mi nister. Het Kremlin volgt een soepele tactiek, en deze kan van seizoen tot seizoen veranderen, maar zolang zijn macht zulke dreigende afmetin gen aanneemt, en zolang het geen bereidheid toont om voor een sta biele en vreedzame wereld te ar- -. - -. beiden, blijft het gevaar voor ons deparlementaire commisie hierover. bestaan" Acheson herhaalde, dat de veilig- Intussen zou een toelage verstrekt worden aan de ouders van alle schoolgaande kinderen, ongeacht de scholen, die zijn bezoeken. De Volks republikeinen gingen hier niet mee accoord, omdat zij het vraagstuk door de Assemblée zelf willen la ten beslissen in de hoop, met de steun van de Gaullisten en gematigd conservatieven, veel betere voor waarden te kunnen verkrijgen. heid der Verenigde Staten alleen gezocht moet worden in kracht. „Wij moeten ons daarvan nietlaten af leiden, doordat de Russen een wie geliedje zijn gaan zingen". Wanneer het nodig is, zullen de Verenigde Staten macht tegenover macht stellen. Maar de minister waarschuwde, dat een oorlog wereldvraagstukken slechts zou ver menigvuldigen. Tussen de beide uitersten van zwakheid en oorlog ligt een mid denweg", meende hij, „waarbij ge tracht wordt het Russische expan sionisme zonder oorlog te blokke ren, namelijk door het opbouwen van een stelsel van collectieve vei ligheid". KoJiAeJltie..., „Als het leven zich verwerkelijkt draagt het de kiem van den dood in de zich

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1