Rossier won de Grand Prix op Talbot vrij eenvoudig Zonder Alfa's en Ferrari's Bobet won, maar Koblet behoudt nog de gele trui ZONDER SCHULD MAANDAG 23 JULI 1951 DE LE1DSE COURANT WEEDE BLAD PAGINA 2 Teleurstelling in Zandvoort DE 54-JARIGE FRANSE COUREU R Louis Rosier heeft Zondagmiddag in een teleurstellende autorace om de Grote Prijs van Nederland op het bochtige 4,2 km lange Circuit va n Zandvoort voor de tweede maal in successie beslag gelegd op de f 4000. opleverende eerste plaats. In een wedstrijd, waarin de snelste combinaties van coureur en auto ontbraken liet Rosier alle andere deelnemers minstens 1 ronde achter zich en be haalde de zege op zijn slofjes, al gin gen die slofjes dan ook met een ge middelde uursnelheid van 126,26 km. over het asfalt. Hij legde de ruim 377 km. van deze wedstrijd af in een tijd van 2 uur 59 min. en 19.4 sec. en was de enige, die de uit 90 ronden bestaande race zonder onderbre king uitreed. Alle andere coureurs stopten een of meer keren, hetzij vrijwillig aan de pits voor kleine mo tormankementen, of voor het bijvul len van de tanks, om het verwissel en der banden, hetzij gedwongen er gens op het circuit doordat zij begon nen te slippen. De Talbot kwam ze gevierend uit de strijd, omdat zij de betrouwbaarste wagen in deze race had en bovendien een wagen die zelfs ruim 400 km. gemakkelijk zonder tanken kan afleggen. De K.N.A.C. weerde te snelle wagens. Intussen is aan het talrijke pu bliek, dat op deze zonnige dag naar het circuit was getrokken, niet een eerste klasse wedstrijd voorgezet. Hier werd een strijd geleverd, waar in outsiders in de waarlijk grote ra ces een kans kregen, een strijd, waarin Rosier, die anders uit de kop wordt verdrongen, geen enkele con current had. Daarmede zijn alle ar gumenten van de KNAC-organisato- ren, die zeiden, dat zij met opzet de Alfa Romeo's wegens hun te formi dabele snelheid hadden geweerd, ont zenuwd. Iedereen, die getuige is ge weest van de weinig enerverende strijd in Zandvoort, zal moeten er kennen, dat deze Nederlandse Grand Prix interessanter zou zijn geweest, indien wél Fangio en Farina, beiden op Alfa's, het hadden moeten opne men tegen Gonzales. Ascari en Villo- resi op Ferrari. Waarom de Alfa's geweerd, indien Rosier verleden jaar op zijn Talbot de. Alfa's hier achter zich liet? Waarom de Alfa's geweerd, hoewel Gonzales op Ferrari in Silverstone de vorige week een overwinning boekte? En al zou dan misschien de Alfa in Zandvoort dit jaar gemakkelijk gewonnen hebben, heeft Rosier dat gisteren nfet ge daan? Enerzijds mag als verontschuldi ging voor de KNAC dienen, dat de Italianen Villoresi en Ascari op Fer rari en de Argentijn Gonzales op Masarati wel waren uitgenodigd, maar verstek lieten gaan. Anderzijds moet zeker de vraag worden gesteld of het wel oirbaar is, dat het terug trekken van deze renners niet wat eerder bekend had moeten worden gemaakt. Het publiek, dat Zondag middag naar Zandvoort kwam, er voer dit teleurstellende nieuws eerst, toen het op het circuit door de luid sprekers werd geannonceerd. Farina uit de strijd. Van de aanvang af was het duide lijk, dat Talbot deze strijd zou win nen. De Britse HWM-machines, waarvan er drie in de strijd waren, hadden in de training immers veel lagere tijden genoteerd. Alleen we reldkampioen Farina had een snelle wagen, een VA liter Maserati met compressor, die echter kansloos was tegen het leger onuitputtelijke Tal bots, aangezien deze wagen énkele malen tijdens de strijd brandstof zou moet lm bijtanken. Farina trachtte PAARDENSPORT. GOEDE INSCHRIJVINGEN VOOR STOMPWIJK. Voor de kortebaandraverij, die ge houden zal worden in Stompwijk op Woensdag 25 Juli a.s., zijn de vol gende 32 paarden ingeschreven: O Marijke, Otella, Nuni Brewer, Mis ter Fried, Nanda O, Mary Simons, Monte Carlo D.. Nannie Gregor, Norma Shearer, My Darling Noord- looper, Mary Reynolds, Maarten Spencer, Lycurgus, Louis F.H., Ju nior Axkit, Larus S, Lepelaar S, Kentucky's Queen B, Koning Axkit, Karel Pluto, George Wilkes, Johan nes, Miss A, Limpus,' Johanna N, Hannover, Laetare A, Eduard Anvil, Herold Mc. G, Guy Hannover, Al- louez. Voor het concours hippique. dat a.s. Donderdag gehouden zal wor den, zijn eveneens belangrijke in schrijvingen binnengekomen. dus onmidellijk hard van stapel te lopen. Dat lukte hem wel, maar toen hij in de 20e ronde ging tanken, het geen 1 minuut in beslag nam, ver huisde hij meteen van de eerste naar de zesde plaats. Twintig ronden ver der lag hij nog op de zesde plaats, toen hij weer stopte. Hij werd met een gelapt door Rosier en Etancelin, de twee Fransen op de Talbot, die de leiding hadden genom'en. Van dat moment af was iedere spanning ver dwenen. Farina viel met motorsto ring uit; Rosier liep een halve ron de uit op Etancelin en samen liep dit tweetal op het hele veld een ronde uit, behalve dan op Stirling Moss, die nog voor Rosier wist te blijven. Deze Brit veroverde met nog tien ronden voor de boeg zelfs de tweede plaats, toen Etancelin een lekke band kreeg (en dus ook door Rosier gelapt werd, maar in de laatste ronde stopte Moss zelf voor de pits omdat er iets aan een bougie mankeerde. Later huilde hij om deze tactische fout. Hij had de wedstrijd uit kun nen rijden. Nu werd hij in de laatste ronde nog door Etancelin gepasseerd en verspeelde zijn tweede plaats. Sneu was ook het einde van de strijd voor Pilette, die twee ronden voor het einde, toen hij op de vierde plaats lag met een ronde achterstand de berm indook en uitviel. Hij zelf liep een hoofdwonde op. De enige Nederlander, die was in geschreven voor deze Grand Prix, Roosdorp, werd vervangen door de Brit Heath omdat zijn tijden in de training zo slecht waren. Heath reed in de HWM de strijd wel uit, maar eindigde op de laatste plaats met 8 ronden achterstand. De sportwagenrace. Belangwekkender was de strijd van de kleine 500 cc sportwagentjes, die overigens een geheel Britse af faire was. Stirling Moss op zijn snel le Kieft speelde wat met zijn 6 land genoten op Cooper en JBS, tot hij in de laatste twee ronden definitief wegschoot en met ruimte voorsprong won. Onze landgenoten vielen een voor een uit en speelden geen rol. Twee duwden hun wagentjes tot de eindstreep en wachtten daar tot de strijd was afgelopen. Toen gaven zij de karretjes een zetje en kwamen dus toch nog in de uitslag, zij het met resp. 5 en 6 ronden achterstand. Het waren L. Beels op Beels Special en majoor J. Flinterman op Cooper Deze wedstrijd ging over 17 ronden, totaal ruim 71 km. CRICKET. VERZWAKT AJAX VERLOOR VAN DE KWIKSTAARTEN. Op het terrein van Ajax (L.) aan de Kempenaerstraat werd Zondag de wedstrijd AjaxKwikstaarten gespeeld. Ajax, verzwakt door het gemis van H. Vreeken en P de Boer, heeft het zoet der overwinning niet mogen smaken. De Kwikstaarten wonnen met 47 runs. Zij behaalden 144 runs, waarvan P. Hierneiss 55, C. Otto 35 en H. Koch 20 runs. Bow- lingcijfers Ajax: mr. J. J. de Jongh 3 voor 27, J. de Wit 1 voor 28, A. Goederen 1 voor 31, Ch. van Goor 2 voor 45. Ajax zag ondanks de verzwak king toch nog kans tegen de goede bowlery van Kwikstaarten 97 runs op het scoringsbord te brengen. Hiervan had A. v. Heteren 27, mr'. J. J. de Jongh 21, Ch. van Goor 11 en B. Spiering. Ajax's hope, even eens 11 runs. Bowlingcijfers Kwik staarten H. Koch 4 voor 17, P. Hier neiss 3 voor 42, J. Snijders 3 voor 14. NATIONALE ZWEEFVLIEGWEDSTRIJDEN. Toen Zaterdag, na zeven dagen na tionale zweefvliegwedstrijden te Ven- lo, de stand der ploegen werd opge nomen, bleek dat twee van de drie ploegen van de Vliegclub Teuge nog steeds met ruime voorsprong aan de kop staan: Teugel I met 706 punten en Teuge II met 605 punten. Als num mer drie staat op de ranglijst de Zuid-Hollandse Vliegclub (Z.H.C.V.) I met 467 punten. Zaterdag werd de langste duur- vlucht gemaakt door Vrielink van de vliegclub Teuge :7 uur, 20 minuten. Zijn clubgenoot van Welsem voldeed met een vlucht van ongeveer zes uur aan de laatste eis voor zijn zilveren C-brevet. KAMPIOENSCHAPPEN MODELVLIEGEN. De kampioenschappen voor mo delvliegtuigen van de KNWL wer den bij zeer goed weer Zondag op de Roosendaalse heide bij Velp ge vlogen. Bij de clubploegen werd Arnhem k*npioen, zowel met mo del zweefvliegtuigen, als modellen met dieselmotor. Breda Superior werd kampioen met modellen ge dreven door een rubbermotor. In dividueel kampioen model zweef vliegtuigen werd de heer Wassenaar uit Amsterdam. Hij werd gevolgd door de heer Hekking uit Arnhem en de heer Koning uit Schiedam. Individueel kampioen model vlieg tuigen met rubbermotor werd de heer J. de Jong uit Amsterdam, ge volgd door de heer Dijkstra uit Dordrecht en de heer De Kat uit Rotterdam. In de groep modellen met dieselmotor werd de heer A. de Jong uit Amsterdam kampioen, ge volgd door de heer Versteeg uit Aalsmeer en de heer Vreke uit Arn hem. De wedstrijden werden door leden uit alle delen van het land bezocht. VOETBAL. SERIEWEDSTRUDEN LDWS StormvogelsRijnsb. Boys 51 Het is opvallend, dat de belang stelling voor deze wedstrij eken bij publiek en spelers seeds groeiend is, hetgeen voldoende blijkt uit het feit dat ploegen als DWS, en Zater dagavond Stormvogels met buiten gewoon goede elftallen verschenen, waardoor deze wedstrijden wel een bijzonder interessant verloop had den. Strormvogels gaf tegen Rijnsb. Boys een spel te zien, dat een lust voor het oog was. Vooral de voor hoede was snel en productief. Reeds voor de rust namen de kustbewo ners een 30 voorsprong door doel punten van Snoeks (2). en Tol. Voor al het laatste doelpunt was een staaltje van beheerst voetbal toen de bal uit een prachtige voorzet van de rechtsbuiten door Snoeks met een flinke hoofdknik in het net werd gedeponeerd. Na de rust werd het 40 door Opbergen met een schitterend schot en uit een strafschop werd het door Snoeks 50. Rijnsb. Boys werkte hard voor een beter resultaat, maar de Stormvogels defensie gaf weinig kansen weg, totdat een der blauw- hemden in het beruchte gebied hands maakte en Nic. v. Duyn de gelegenheid kreeg om uit de toege kende strafschop de eer te redden (51) met welke stand het einde kwam. Woensdag om 7 uur spelen LFC en Rijnsb. Boys om de 3e en 4e prijs en Zaterdag om 5 uur vindt de fina le tussen DWS en Stormvogels plaats. HANDBOOGSCHIETEN De jaarlijkse ontmoeting tussen de nationale teams handboogschieten van Nederland en België, ditmaal in Helmond gehouden, is wederom in een nederlaag voor Nederland geëin digd. De Belgen waren na de eerste 10 schoten in het voordeel, doch hal verwege de strijd, na 25 schoten, had den onze landgenoten een voorsprong van 20 punten behaald. Na 40 schoten stonden de Nederlanders nog slechts 5 punten voor, maar zij konden ook deze niet behouden en de wedstrijd eindigde tenslotte met een stand van 29142800 in het voordeel van de Belgen. De tweekamp tussen de na tionale kampioenen van Nederland en België, G. Wauben uit Krawin- kel-Geleen en M. Tanghe uit Brussel werd door de Nederlander met 71 67 gewonnen. Te Deauville werden internationale degenwedstrijden gehouden, waaraan onze landgenoot E L. Kuypers deel nam. Hij bereikte na de voorronde de kwartfinale en werd in zijn poule derde, waarmede hij zich in de demi finale plaatste. In de halve eindstrijd ontmoette onze landgenoot de ster ke schermers Rufernacht (Zwits.), de Parlailan (Fr.), Delaunois (België), en Coutrot (Fr.). Met de Fransen Boyer, Beauvois ..n Jourdain, die in de halve finale het evenmin tegen de cracks konden bolwerken, werd hij voor verdere deelneming uitgescha keld. De Fransman Controt werd winnaar van het tournooi. FRAAIE NEDERLANDSE SUCCESSEN TE BRUSSEL. De te Brussel gehouden internatio nale wedstrijden hebben voor onze landgenoten fraaie successen opgele verd. De Challenge Dony, een inter nationale floretwedstrijd voor dames, werd gewonnen door onze landgenote Agna Secreve. De tweede, derde, vier de, vijfde en zesde plaats werden eveneens door Nederlandse scherm- sters bezet: Mop de Gunst, Jacqueline Vandervoodt, Agnes de Vries, Annie Middendorp en Jenny Vandervoodt- Siebrands. De internationale degen- wedstrijd om de Challengo Feyerick werd gewonnen door de Belg De- clercq, Onze landgenoot Reuhl ein digde als vierde. Districtssportdag K.A.J. Bollenstreek Gisteren vond voor het eerst sinds 4 jaar met mooi weer, de dis trictssportdag van het K.A.J.-dis- trict Bollenstreek plaats in het sportpark „Overbos" te Warmond. Met veel animo werd door de af delingen onderling om de prijzen een fraaie strijd geleverd. Aan deze sportdag namen deel de volgende afdelingen: Lisse (Aga tha), Lisse (Beekbrug), Nieuw- Vennep, Hillegom, Sassenheim Voorhout, Warmond. De uitslagen der wedstrijden wa ren als volgt; Kogelstoten 1. Lisse (Agatha), 2. Lisse (Beekbrug). Verspringen: 1. Lisse (Beekbrug), 2. Lisse (Agatha). 4 x 100 meter estafette: 1. Lisse Beekbrug), 2. barmond. 100 meter hardlopen: 1. Lisse (Beekbrug), 2. Sassenheim. Discuswerpen: 1 Lisse (Beek brug), 2. Lisse (Agatha). Hoogspringen: 1. Warmond, 2. Lisse (Beekbrug). 3000 meter hardlopen: 1. H. van Wieringen (Voorhout), 2. H. van Gerven (Lisse-Beekbr.), 3. A Heemskerk (Warmond). De handbal-wisselbeker belandde voor het derde jaar bij de afdeling Lisse (Agatha) zodat deze afdeling de beker thans definitief in haar bezit heeft. De demonstratie volley ball viel bij het publiek zeer in de smaak. Het is de bedoeling, dat in de toekomst in het district het vol- ley-ballspel beoefend zal worden, mede omdat de handbal-wisselbe ker nu in Lisse blijft. POSTDUIVEN Alphense Vriendenclub. Wed vlucht vanaf Vilvoorde, 135 km., 104 vogels, aankomst le duif 2.44.6 uur 1010 m. per min.). H. Starreveld 1.20; J. Rooda 2. 9; J. Verhulst 3, 16, 21; D. G. Vaartjes 4. 14, 18; H. P. de Wit 5; Th. A. v. d. Elshout 6; W. Tromp 7, 8, 11, 12; J. v. Geen 10; H. Hoogeveen 13; J. A. Vernes Sr. 15; A. Vernes Jr. 17; Joh. Coste- rus 19. Sport in 't kort Koningin Elisabeth en prinses Elisabeth van Engeland woonden Za terdag te Ascot Berkshire de Festi val of Britain-stakes bij, die gewon nen werd door het drie jaar oude paard Supreme Court. Tweede werd met driekwart lengte achterstand Zucchero en derde het Franse paard Tantieme. Het winnende paard stond 100/9genoteerd, terwijl Zucchero 100/8 stond. Supreme Court won hiermede 25.372 pond sterling. De ra ces gingen over anderhalve mijl en ruim 100.000 toeschouwers waren ge tuigen van een spannende strijd. In Oud-Gastel werd een course voör profs en onafhankelijken gere den over 150 km., georganiseerd door „Gastel Vooruit". Gerrit Schulte wtrd winnaar in 3 uur, 31 min. 4 4 sec. Achter hem volgden: Henk DE TOUR DE FRANCE HEEFT BARTALI NU EEN KANS? Voor de zeventiende étappe Mont- pellierAvignon (224 km) zijn Zon dagmorgen om 9.15 uur 75 renners gestart. Het zwaarste gedeelte in deze étappe was de beklimming van de Mont Ventoux. Tot aan de voet van deze berg, ongeveer 140 km van de start, ontbrak het de renners aan strijdlust. Geen van hen deed een ontvluchtingspoging en in een aan eengesloten karavaan werd kilometer na kilometer afgelegd. Toen er aan dc beklimming van de Ventoux werd begonnen, trok de Spanjaard Rodriguez er alleen tussen uit en op een gegeven moment had hij 25 seconden voorsprong op het peloton. Zijn alleenheerschappij duur de echter niet lang, want spoedig daarna voegden Koblet, Bartali, Ge- miniani, Bobet, Ockers, de Hertog, van Ende, Verschueren, Goasmat, Co- gan, Labeylie en Lucien Lazarides zich bij hem. De top werd door Lu- chien Lazarides het eerst bereikt, met 40 sec. voorsprong op Bartali, 45 sec op Geminiani en Barbotin, 57 s. op Koblet, 1 min. 3 sec. op Bobet, 2 min. 30 sec. op Ockers en drie andere Belgen, terwijl het peloton met Mag- ni en Coppi een achterstand had van 7 min. 40 sec. Bij Le Pontet. 23 km voor de fi nish, was de positie veranderd en re den de renners weer gegroepeerd. Toen er nog acht kilometer moest worden gereden, sprong Bobet uit het peloton weg, nam de leiding en ging tenslotte als eerste over de eind streep te Avignon. Wie wordt winnaar? Eindelijk hebben de Fransen re den om een bescheiden gejuich aan te heffen, nu hun vooraf zo hoog opgehemelde kanspaard Bobet de 17e étappe wist te winnen en daar door in het algemeen klassement van de 8e naar de 5e plaats schoof, waar bij hij zijn achterstand op de gele trui-dragende Zwitser Koblet van 23 tot 18 minuten verkleinde. Het blijft echter een bescheiden gejuich, want tour-deskundigen ach ten het reeds waarschijnlijk, dat Ko blet dit jaar winnaar van deze mon ster-tour zal worden, nu de beroem de Fausto Coppi practisch uitgescha keld is. De Italiaan reed Zondag wel iswaar normaal mee, maar hij kwam practisch niet buiten het peloton en na zijn formidabele inzinking van Vrijdag 1.1., gelooft niemand meer, dat hij nog in staat zal zijn een zo danig Alpen-offensief te ontketenen, dat hij Koblet uit de gele trui zal ja gen. De teleurgestelde Italianen hebben •aanhof, Van Staycn (België), Van As, Gunst en o.a. Bogaert (België). Voordat de wedstrijd aanving sprak burgemeester H. Hofland ere voorzit ter, hartelijke woorden tot dc Ne derlandse Tour de France-held Win? van Est. In Stuttgart werden internatio nale atletiekwedstrijden gehouden, waaraan enige Amerikanen met groot succes deelnamen. Goliday liep de 100 meter in 10.5 sec. en zijn landgenoot (wereldrecordhouder) Rhodcn noteerde 47,3 sec. op de 400 meter. Luc van Dam, Nederland mid dengewicht-kampioen, zal op 7 Aug. a.s. in het Olympisch Stadion te Amsterdam boksen tegen de Franse middengewichtkampioen Jean Stock. Dit is de tweede ontmoeting van Van Dam tegen Europese landskam pioenen. Ter vergelijking met de Neder landse resultaten is het interessant te vermelden, dat op de Belgische athletiekkampioenschappen 11 en 22.4 sec. werden afgedrukl voor Gos- set op de 100 en 200 meter. De Ned. tijden waren 10.8 en 22 sec. De Grote Prijs van Brunsum, een wegwedstrijd over 125 km. voor profs, is gewonnen door Voorting in 3 uur, 11 min. 50 sec. Behalve de winnaar waren er nog meer Tour de France-renners die deelnamen: Schoenmakers (4), Dielissen (10), Wagtmans en Dekkers. De beide laatsten vielen uit. Onder de 15.000 toeschouwers bevond zich ook de ploegleider Kees Pellenaers. Wim van Est maakte in een open auto een ereronde over het parcours. Burge meester P. Quint en de heer M. Vin ken, consul van de NWU, huldigden de tour-rijders in hartelijke woorden. nu hun laatste hoop gesteld op de oude Gino Bartali, eens onbetwist heerser van de tour, die zijn kans schoon ziet, nu hij niet langer als knechtje van Coppi behoeft te funge ren. Ondertussen wachten ons nog slechts zeven étappes en nog steeds steekt de Zwitser in de gele trui. Zal hij tijdens dc moordende Alpen étappes in staat zyn dc leiding te be houden? Zullen de Fransen, wan neer zij eenmaal overtuigd zijn, dat Bobet geen winnaar worden zal, hem helpen, om daarmede in ieder geval te voorkomen, dat een Italiaan als overwinnaar Parijs zal binnenrijden? Vragen, waarop nog geen antwoord gegeven kan worden, De situatie zal nu echter met de dag duidelijker worden. De klassementen De uitslag luidt: 1. Bobet (Frankr.) 7.24.44 (met bonificatie: 7.23.44); 2. Barbotin (Frankr.) 7.25.34 (met boni ficatie: 7.25.04); 3. Bartali (It) 7.25.40; 4. Geminiani (Frankr.) z.t.; 5. Koblet (Zwits.) z.t.; 6 Lucien La zarides (Frankr.) z.t.; 7. Ockers (Belg.) 725.59; 8. De Hertog (Belg.) 7.26.10; 9. Van Endc (Belg.) z.t.; 10. Deledda (O.Z.O.) 7.29.34. Op dc 23e plaats kwam in de tijd van 7.30.30 een groepje renners mot o.a. Magni (It.), Coppi (It.), Biagioni (It.) en Remy (Fr.). Het algemeen klassement luidt: 1. Koblet (Zwits.) 98.35.17; 2. Gemi niani (Frankr.) 98.36.49; 3. Lucien Lazarides (Frankr.) 98.43.06; 4. Bar tali (It.) 98.53.04; 5 Bobet (Frankr.) 98.56.15; 6. Barbotin (Frankr.) 98.57.29; 7. Lauredi (Frankr.) 98.59.25 8. Ockers (Bclgi.) 99.00.55, 9. Bauvin (OZ.O.) 9.03.37; 10. Bernardo Ruiz (Spanje) 99.07.06; 1. Magni (It.) 99.07.25; 12. Demulder (Belg.) 99.07.32 13. Van Ende (Belg) 99.10.49; 14. Die- derich (Lux.) 99.11.58; 15. Marinelli (lie de Fr.) 99.13.54; 16. Coppi (It.) 99.19.49; 17. Meunier (W.Z.W.) 99.20.19; 18. Verschueren (Belg.) 99.24.17; 19. Biagioni (It.) 99.26.01: 20. Decock (Belg.) 99 28.54. Het bergklassemcnt luidt: 1. Ge miniani (Frankr.) 38 pnt.; 2. Lucien Lazarides (Frankr.) 30 pnt.; 3. Bar tali (It.) 27 pnt.; 4. Koblet (Zwits.) 22 pnt.; 5. Coppi (It.) 21 pnt.; 6. Bruiz (Spanje) 17 pnt7. Van Ende (Belg.) 11 pnt.; 8. Diederich (Lux.) 10 pnt.; 9. Langarica (Spanje), Bayens (Bel gië), Bauvin (O.Z.O.) en Ockers (Belg.) 9 pnt. Het algemeen ploegcnklassement luidt: 1. Frankrijk 294.58.07; 2. Bel gië 295.50.48; 3. Italië 296.39 55; 4. West-Zuid-West 296.51.01; 5. Oost- Zuid-Oost 296.56.48; 6. Zwitserland 297.18.59; 7. Ile de France 298.03.29; 8. Spanje 298.37.32; 9 Parijs 299.15.18; 10. Luxemburg 299.31.08. Piet v. Roon won ronde van het IJselmeer De tweede en laatste etappe van de ronde van het IJsselmeer, geor ganiseerd door de ASC „De Ger maan", die van Steenwijk naar Am sterdam leidde over een afstand van 162 km. had tot resultaat: 1. Adri Voorting, Haarlem 4.30.37; 2. Van Roon, Haarlem 4.39.40; 3. Snijders, Halfweg 4.31.04; 4. Donker Amsterdam 4.31.06u; 5. Van Bree- nen, Amsterdam 4.31.06; 6. Van Dijk Hilversum 4.31.06. Dc Haarlemmer Piet van Roon, die onlangs het wcgkampioenschap voor amateurs behaalde, boekte ook nu weer een fraai resultaat. Door zijn tweede plaats in deze etappe en zijn overwinning in de eerste etap pe van Amsterdam naar Steenwijk over 205 km. in 5 uur 7 min. - 56 sec., word hij in de totaal klasse winnaar van de ronde van IJssel meer in een totaaltijd van 9 uur 38 min. 36 sec. De einduitslag luidt: verder: 2. Arie Voorting, Haarlem 9.39.19; 3. Van Breenen, Amsterdam 9.39.48; 4. Maenen, Nieuwe Waard 9.39.43; 5. Van der Vecken, St. Willibrord 9.39.48; 6. Piet Peters, Haarlem 9.41.40; 7 Noltcn,, Gcleen 9.41.46; 8. Snijders. Halfweg 9.42.34: 9. Kooi man. Den Haag 9.42.36; 10. Paymans Tilburg 9.42.36. 30) „Ik vraag wel exuus mijnheer Brenner. U vergist zich. Mijn opinie aangaande de dood van de architect komt volkomen overeen met die van dr. Strube. De oorzaak van de dood is eenvoudig deze: de hersen kas is door een puntig voorwerp doorstoken, de hersens zijn geraakt en hieruit volgt dat de dood onmid dellijk moet ingetreden zijn." „U weigerde naar mr. Braudeis mij vertelde, uw handtekening te zetten, dokter. Waarom is dat zo, als ik het u vragen mag?" „Niet om die reden, welke u zo juist zei mijnheer, maar omdat ik er vast van overtuigd ben dat de moord is niet bedreven met het mes. dat onder het lijk werd gevonden," verklaarde de jonge arts met kalm te. „Dat mes werd door mij onder het Ujk gevonden." zei mr. Brenner. „U zegt onder het lijk? Dat is klist een reden te meer om aan te nemen dat het gevonden voorwerp niet het wapen is geweest van de moordenaar." „Waaruit leidt u dat af?" „Wel, was de moord met dat mes begaan, dan had het nooit onder Lenzmann kunnen komen te lig gen". „Hm! hm! Ongelijk heeft u niet. Maar waarmee zou de aanslag an ders geschied zijn?" „Dat zal uit een nader onderzoek en uit de verklaringen van de moor denaar moeten blijken," zei dokter Ellmers en keek de rechter guitig aan. toen hij vervolgde: „Lenzmann is beslist niet met het gevonden instrument gedood." „U zegt? En de punt was met bloed bevlekt en paste juist in de wond," zei de rechter nog altijd in twijfel. „Maar ook het handvat was met bloed gekleurd, mijnheer Brenner, en er zijn wel meer messen, die in de wond passen". „Dat wil ik gaarne aannemen," bekende mr. Brenner. „Ik vond het mes eerst, nadat het lijk uit de wa gon was verwijderd en daar er geen ander puntig voorwerp werd ge vonden, meende ik dat „Ik zeg u, dat Lenzmann niet met dat mes is vermoord," onderbrak de jonge geneesheer, een weinig uit zijn humeur gebracht door de eigen zinnigheid van de rechter. Met een driftig gebaar mr. Brenner kon tegenspreken niet ver dragen stond de rechter, met het hoofd schuddend, op uit zijn stoel en gaf daardoor aan Meinert Ell mers duidelijk te verstaan, dat zijn bezoek hem niet meer aangenaam was. Toen zei hij: „Mijnheer Ell mers, ieder heeft zijn mening, maar zolang u mij geen stellig bewijs kunt leveren voor uwe beweringen, zult u het mij niet ten kwade dui den, dat ik mij hou, hoewel ook niet geheel en al, aan de verklaringen van dr. Strube. En daar wij niet tot dezelfde mening kunnen geraken, zo zal ik het aan u zelf overlaten, uw mening aan de rechtbank mee te delen." ,„Daar zal ik voor zorgen, mijn heer Brenner." zei de dokter, een lichte buiging makend. Reeds wilde Meinert Ellmers de deurknop grij pen. toen hem het verzoek, het- welke ook de oorzaak was van zijn komst bij de rechter, inviel. Hij zei- de: „Ik kwam eigenlijk hier om u te verzoeken om mij dat deel van Lenzmann's schedel te geven, dat door een puntig voorwerp is ver brijzeld. Ik zou dat gaarne willen i prepareren om het later aan de rechtbank te kunnen tonen." „Is dat niet uitsluitend het werk van de dokter van de politie? In dit geval zou dit de bezigheid worden van dokter Strube," zei de rechter verwonderd en gebelgd over de hardnekkigheid van de jongeman. „Jawel, dr. Strube had reeds de goedheid mij verlof daarvoor te ge ven." „Nu, daar dr. Strube zijn toestem ming gegeven heeft, zo kan ik daar niet tegen hebben." „Ik dank u zeer, mijnheer Bren ner! Mag ik u nu iets persoonlijks vragen, of heeft u wellicht, geen tijd meer?" „Zeker, dokter," zei de rechter met gedwongen vriendelijkheid, „vraag maar gerust. Neem u nog even plaats?" Meinert Ellmers maakte wederom een kleine buiging en zei: „Het geldt hier namelijk een familie, die ik van kindsbeen af zeer goed ken. Ik bedoel de familie Wendt in de Dijkstraat tot welk gezin ik binnenkort zeer nauw zal verwant worden. Enkele dagen geleden is daar commissaris Friedeberg ge weest en legde aan de vrouw van de kapitein een aantal vragen voor, waardoor de vrouw ten hevigste on gesteld is gworden. Zij viel flauw en het zou mij niet verwonderen als haar geestvermogens gekrenkt wa ren. Zij verkeerde in een hoogst zenuw achtige toestand. Ze stoot van tijd tot tijd woorden uit, die niets bete kenen en die slechts nauwelijks ver staanbaar zijn. Dit wekt natuurlijk een zeer grote bezorgdheid bij haar dochter. Dit is allemaal gebeurt na het bezoek van commissaris Friede berg. Nu wilde ik persoonlijk mijn heer Friedeberg spreken over dit eigenaardig geval, maar toen ik aan het hotel was gekomen, waar Frie deberg overnachtte, vernam ik tot mijn grote spijt dat de commissaris reeds heel vroeg in de morgen was afgereisd. Waarheen hij gegaan is, wist de portier mij niet mede te de len. Nu kwam ik eens verzoeken om mij enkele inlichtingen te geven aangaande die eigenaardige visite, welke in Wendt's huis zo'n grote op schudding teweeg heeft gebracht. Dit moet ik weten, wil ik met goed gevolg de gezondheid aan mevrouw Wendt terug geven." Verschrikt had de rechter naar de woorden van Meinert Ellmers ge luisterd. Moesten dan alle noodlotslagen als een hevig onweder over de hoof den van de rustige en achtenswaar dige familie neervallen.? „Mijn waarde dokter," zei mr. Brenner en een oprechte deelneming klonk thans uit de woorden van de in zijn hart zo goede man, „niemand weet wat een pijn mij het doet om u nog meer verschrikkelijkheden te moeten vertellen van een familie, waarvoor wij beiden de meest hoge genegenheid koesteren, waarvoor elk inwoner van Bruchholm de meeste sympathie heeft. Haddc de commissaris Friedeberg maar naar mij geluiserd en niet, zoals hij deed zelfstandig gearbeid, dan nog had den wij de familie Wendt niet kun nen sparen, want, beste vriend het doet mij leed het je te moeten zeg gen. Schrik niet. Is nog niet zeker; Kapitein Wendt wordt verdacht als te zijn de moordenaar van de ar chitect Lenzmann uit Nienwalde." „Meneer!" Meinert Ellmers werd ■bleek als een doek. „Dat is, neen, dat kan niet zijn. 't Is niet waar. "t is belachelijk!" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5