S)e £eidte0oii/tant Admiraal Sherman plotseling overleden Door hartaanval te Napels Heeft Harrimantoch succes? Groeiende onrust in Jordanië Korea in afwachting Maarschalk Pétain overleden Churchill laakt Labour-bewind Een bom bij de Sacré Coeur Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 23 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12340 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 VLAK VOOR TERUGREIS NAAR AMERIKA Jk DMIRAAL FORREST SHERMAN, de chef van de Amerikaansa vloot- operaties, is Zondag op 54-jarige leeftijd te Napels onverwacht aan een hartaanval overleden. Hij had Zaterdagavond een concert te Pompei bijgewoond met zijn echtgenote, waarvan hij ogenschijnlijk gezond en wel terugkeerde, 's Nachts kreeg hij de eerste aanval, die hij echter doorstond. Toen het gevaar geweken scheen, kreeg de admiraal plotseling een instorting en overleed enkele minuten later. Sherman's stoffelijk over schot werd naar de oorlogsbodem ..Mount Olympus", het Ameri kaanse vloothoofdkwartier in de haven van Napels overgebracht. Het stoffelijk overschot zal naar de Verenigde Staten vervoerd worden. Besprekingen voltooid Admiraal Sherman bevond zich, zo als bekend, op een Europese rondreis tijdens welke hij ontmoetingen had met generaal Franco, generaal Eisenhower en Amerikaanse vloot voogden. Zijn besprekingen met het Spaan se staatshoofd over de kwestie van het gebruik van Spaanse bases door Amerikaanse strijdkrachten heeft critiek uitgelokt in Westelijke hoofd steden. Na zijn bezoek aan Madrid vloog hij eerst naar Parijs om met generaal Eisenhower te spreken en later naar Londen, waar hij zijn col lega lord Pakenham, ontmoette. Zeterdag kwam de admiraal uit Londen in Napels aan voor een twee daags bezoek aan het hoofdkwartier van het Zuideuropese commando van het Zuidelijke Atlantische front. Hij zou gisteren naar Washington ver trokken zijn. Toen president Truman het nieuws aan boord van zijn jacht „Williams burg" ontving, zond hij een radio boodschap naar Washington waarin hij uitdrukking gaf aan de diepe droefheid, die het verlies voor het land en hem zelf betekende. Andere betuigingen van deelneming kwamen van de minister van Defensie, George Marshall, de voorzitter der verenigde stafchefs, generaal Bradley en gene raal Eihenhower. Autoriteiten ver klaarden, dat Sherman's werk in Spanje voltooid was en dat de verde re afwikkeling door ondergeschikten verzorgd kan worden In Madrid verwekte het nieuws grote verslagenheid. De minister van Buitenlandse Zaken Artajo, stelde onmiddellijk generaal Franco op de hoogte. De caudillo zond betuigingen van deelneming aan mevrouw Sher man en aan de Amerikaanse ambas sadeur in Spanje en gaf de Spaanse ambassadeur in Washington opdracht zijn leedwezen aan de Amerikaanse regering te betuigen. In Napels werd gezegd, dat de plot selinge dood van de admiraal waar- ADMIRAAL SHERMAN. schijnlijk te wijten was aan zijn druk ke bezigheden. Het Amerikaanse departement van Defensie heeft admiraal McCormick, de plaatsvervanger van Sherman voorlopig tot chef van de vlootope- raties benoemd. Een nieuwe maatschappij in de maak ^/OOR HET EERST sedert de komst van Averell Harriman, presi- v dent Truman's persoonlijke afgezant, te Teheran, schijnt er een kans te,.bestaan, dat er een oplossing wordt gevonden voor het Brits-Per zische olie-geschil. Zaterdag had Hav riman de Perzische olie-commissie zijn plannen voor een oplossing voorgelegd en Zondagavond, na zeer langdurige besprekingen in de tuin van het zomerpaleis van de Sjah, zeiden de Perzen: De onderhandelingen zijn in het laatste stadium. Als alles goed gaat op de volgende vergadering kan Harriman voldaan naar Washington terugkeren. Het enige wat de Amerikaan zei hij blinkt niet uit door rijkdom aan woorden was: Wij hebben vorderingen gemaakt. Zijn gezicht stond daarbij bijzonder vrolijk, wat men niet van hem gewoon is. NA DE DOOD VAN ABDOELLAH |7MIR NAIF, regent van Jordanië sinds de moord op zijn vader koning Abdoellah, heeft zijn volk aangespoord de orders van de regering op te volgen en „goede moed" te houden. In zijn eerste openbare ver klaring sinds hij het regentschap op zich nam, vaardigde emir Naif een proclamatie uit in de hoofdstad Amman, met de boodschap: „Ik ver trouw ten volle, dat een ieder van u mij zal bijstaan om veilig door de huidige rampspoed heen te komen. Laat droefheid uw vastberadenheid en geduld niet overmeesteren." ANTI-BRITSE STEMMING Terwijl de voorbereidingen in de hoofdstad voor de teraardebestelling van koning Abdoellah werden ge troffen, bereikten berichten uit Am man de Syrische hoofdstad Damas cus, dat een anti-Engelse stemming veld wint en dat er gewelddaden zijn gepleegd tegen Palestijnse-Ara- bische vluchtelingen. De Jordaanse politie heeft een uitgebreide speur tocht op touw gezet naar „extremis ten" in Jeruzalem en Amman. Bewapende soldaten van het Ara bische legioen patrouilleerden gis teren in de straten van het oude stadsdeel van Jeruzalem. Sinds de moord op de vorst komen er berich ten door over grote spanning en over botsingen tussen de inwoners en le- gionnairs. De Jordaanse politie stond het legioen bij met haar opsporin gen naar leden van het genootschap van de „Heilige strijders", waarvan 's konings moordenaar lid geweest moet zijn. In de oude stad die bijna PRINS NALF BENOEMD TOT RE GENT. Prins Naif, tweede zoon van koning Abdoellah van Jorda nië, die na de moord op koning Abdoellah benoemd is tot regent. volkomen is afgesloten, zouden 100 personen gevangengenomen zijn. Het legioen is de toestand echter volko men meester. Het is opvallend rus tig in het stadsdeel. Volgens een bericht in de „Daily Mail" van vandaag zouden 500 tot 1000 personen in Jordanië gearres teerd zijn sinds de moord op koning Abdoellah. Deze arrestaties zouden deel uitmaken van maatregelen om ongeregeldheden en eventuele vol gende moordaanslagen te voorko men. In Syrische kringen heerst een sterke voorkeur voor de opvolging van 's konings oudste zoon Talal', die het in politiek opzicht niet met zijn vader eens was. Men verwacht in Damascus dat zich binnenkort ont wikkelingen zullen voordoen, die in de Arabische wereld grote weerslag zullen hebben. Er zou een eensge zind Arabisch optreden tegen Israël voor de deur staan en de eenheid in de Arabische Liga zou groeien en de buitenlandse invloed afnemen. In Israël wordt de moord op koning Abdoellah algemeen opgevat als een grote slag voor de hoop op een spoe dige vredessluiting met de Arabische landen. Zaterdagnacht heeft een grote ge wapende bende een aanval gedaan op de rubberonderneming „Tjigom- pong", eigendom van de firma „Mar- ba". Van het personeel der onderne ming, dat geheel uit Indonesiërs be staat, werden minstens drie perso nen gedood, onder wie de zoon van de administrateur. De voorraden werden geroofd en de fabriek werd in brand gestoken. Met de rehabili tatie van de onderneming, die in het gebied van Sukabumi ligt, was men pas een maand geleden geheel ge reedgekomen. Zij werd vorig jaar door de firma „Marba" gekocht. Benoemingen Bisdom Haarlem Z.H, Exc. de Bisschop van Haar lem heeft benoemd tot Pastoor te Voorhout: de Weleerw. Heer L, J. Bresser; Pastoor te Zierikzee: de Weleerw. Heer J. Dekker, die kapelaan was te A'dam (H. Nicolaas binnen). Maar niemand wilde vertellen, wat de inhoud was van Harrimans voorstellen. Ook de Engelsen Teheran waren buitengewoon zwijgzaam, hoewel de Britse ambas sade op de hoogte wordt gehouden van de besprekingen. Van Perzische zijde werd het ver moeden uitgesproken, dat het be middelingsvoorstel de oprichting inhoudt van een BritsAmerikaans- Perzische verkoopmaatschappij voor Perzische olie. Van opgeven van de nationalisatie zou geen sprake zijn, Vrijdag had de Perzische rege ring de verblijfsvergunning inge trokken van Richard Sedde, de hoofdvertegenwoordiger van de An glo Iraanse petroleummaatschap- pij, maar gisteren heeft zij, zonder opgave van redenen, hem de vergun ning weer teruggegeven. De politie, die het document overhandigde, zei dat zij daartoe opdracht had ontvan gen van premier Mossadeq. Vliegtuig met 38 man vermist Een passagiersvliegtuig van de „Canadian Pacific Airlines", met 38 man aan boord, dat te Vancouver was opgestegen, met Anchorage in Alaska als bestemming, werd Za terdagavond als vermist opgegeven. Na Zaterdagochtend negen uur Ne derlandse tijd is niets meer van het toestel vernomen. Het vliegtuig was op weg naar Korea; de meeste passagiers waren Amerikaanse militairen. Schepen van de Amerikaanse kustwacht en reddingsvaartuigen van de maatschappij nemen aan de opsporingen deel. Een functionaris van de „Cana dian Pacific Airlines" deelde Zater dagavond mee, dat in Anchorage noodseinen waren opgevangen, wel ke afkomstig zouden kunnen zijn van het vermiste toestel. DE OVERSTROMINGEN IN DE V.S. De Missouri heeft thans op vele plaatsen een breedte van acht kilo meter gekregen. De zo sterk ge zwollen rivier heeft in de staat Mis souri de ene dijk na de andere in het gebied tussen Kansas City en de samenvloeiing met de Mississippi, 25 kilometer ten noorden van St. Louis, doen bezwijken. Tot nu toe zijn in de staten Kansas en Missou ri 41 personen door de overstromin gen om het leven gekomen. Verse troepen om Kaesong Kort nadat bekend was gewor den dat de Noordelijken hadden gevraagd de besprekingen te Kae song vier dagen uit te stellen een verzoek, dat door de geallieerden is ingewilligd maakte het hoofd kwartier te Tokio bekend, dat de Chinezen in het laatste etmaal niet minder dan 36000 man hadden ge concentreerd rondom het neutrale gebied, waarbinnen de onderhande lingen worden gevoerd. Het schij nen geheel verse troepen te zijn. Generaal Ridgway is geneigd, in die plaatselijke concentratie van vij andelijke troepen een poging te zien van de Chinezen om hun eisen ter conferentie kracht bij te zetten. Gisteren zeide de geallieerde op perbevelhebber in een radio-inter view, dat hij niet wilde proberen te gissen, waarom de vijand de bespre kingen te Koesong vier dagen wilde opschorten. „Het is best mogelijk', zei hij, dat zij eerst instructies moe ten halen in Moskou". Er is te Kaesong tot dusverre nog niets gebeurd, zei Ridgway verder, dat reden geeft tot optimisme. „Wij moeten maar rustig afwachten." Zondag hebben zich enige vrij he vige schermutselingen voorgedaan aan het centrale front tussen geal lieerde patrouilles en Noordelijke dekkingstroepen. Overigens was het betrekkelijk rustig aan het front. Triest einde van een grote carrière lf\E VROEGERE MAARSCHALK Philippe Pétain is thans overleden. De laatste dagen was zijn toest and zodanig, dat men het einde spoedig kon verwachten. Sinds Za terdag was de 95-jarige bewuste loos. Volgens mevrouw Pétain be vat zijn laatste wil het verzoek om begraven te worden temidden van de doden uit de slag om Verdun. Maar de Franse regering heeft bep aald dat dc maarschalk zal worden begraven op het kerkhof van Port Joinville, de hoofdplaats van lie d'Yeu, waar hij sinds 1945 gevangen werd gehouden. Henri Philippe Pétain, maarschalk van Frankrijk, held van Verdun, in 1918 opperbevelhebber van alle Fran se legers onder de (Franse) geal lieerde opperbevelhebber maarschalk Foch, daarna o.m. inspecteur-generaal van het Franse leger en de luchtver dediging te land, minister van oorlog en lid van de Franse opperste oor logsraad, koesterde in zijn laatste le vensjaren één vurige wens: rehabili tatie. Hij wenste een herziening van het proces, waarbij hij, als voormalig hoofd van het onbezette gedeelte van Frankrijk in de tweede wereldoorlog, op 15 Augustus 1945 wegens hoog verraad, hetgeen hem wegens zijn aandeel in de regering van Vichy ten laste was gelegd, ter dood werd ver oordeeld. De jury beval evenwel i.v.m. de gevorderde leeftijd van de veroordeelde 89 jaar clementie aan. Dit vonnis werd vier dagen la ter door generaal de Gaulle, die toen hoofd was van de Franse regering, in levenslange gevangenisstraf gewij zigd. De Gaulle zelf was indertijd door een gerechtshof van de Vichy- regering als verzetsleider ter dood veroordeeld. Enige maanden werd maarschalk Pétain gevangen gezet in het fort van Portalet, een plaatsje in het hart der Pyreneeën, waar tijdens de oorlog twee voormalige Franse premiers, Reynaud en Blum, en de vroegere mi nister van binnenlandse zaken Man del waren geïnterneerd. 15 November 1945 werd Pétain overgebracht naar het eiland Yeu, voor de Franse Westkust, waar tach tig Franse militairen waakten over hun vroegere held. Pétain bewoonde in het met prikkeldraad omgeven fort drie kamers in de oorspronkelijk voor het hoofd van de wacht bestem de woning. Zijn 74-jarige, in een na burig hotel wonende echtgenote, be „PLAATS ONDER DE NATIES VERLOREN' IN EEN REDE, DIE HIJ Zaterdag te Woodford hield heeft Winston Churchill in een felle aanval op de Labour-regering verklaard, dat zes jaar socialistisch bewlirid meer schade had toegebracht aan de Britse economie dan Hitier ooit had kunnen doen. „Wij hebben onze plaats onder de naties verloren", zo zei hij. „Er is vrij wel geen land meer ter wereld, waar men er niet van overtuigd is, dat men een Engelsman maar een schop behoeft te geven om tc maken dat hij het veld ruimt, zijn spullen pakt en zorgt dat hij wegkomt. lisme op te leggen aan ecri land dat is groot geworden door de geest van vrije onderneming. Geen regering in de geschiedenis heeft zo roeke loos met het geld omgesprongen. Geen gemeenschap, die leeft in een wereld van nationalisme en concu- rentie kan zich zulke buitensporig heden permiteren." Scherp attaqueerde Churchill ook de naastingspolitiek der socialisten, die nu hun trekken thuis krijgen in Perzië en andere landen, waar de Britten zich waardevolle bezittin gen hadden verworven. Vrijwel ieder jaar zitten we in een nieuwe crisis. Dit jaar gaan wij er ook weer naar toe. De kloof tussen onze import en export in de eerste zes maanden van dit jaar bedroeg 550 millioen pond. „Wat een contrast", zo riep Chur chill uit, „tussen onze positie aan het einde van de tweede wereld oorlog en nu! Tóen waren we niet slechts overwinnaars, wij waren ook meer geëerd, gerespecteerd en bewonderd door vriend en vijand dan wij ooit tevoren waren geweest. Heden zijn wij een land, dat steeds verder achteruit gaat. Egypte, Perzië, Albanië, Argen tinië en Chili wedijveren in de be ledigingen di^ze ons aandoen en wat is daarvan de reden? Het is de poging om een doctrinair socia- PRINS BERNHARD EN DE PRIN SESSEN BEATRIX EN IRENE OP DE „HORSE-SHOW". Zaterdag middag zijn H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en de Prin sessen Beatrix en Irene naar Enge land vertrokken voor een bezoek aan de „Horse Show" te White City. De foto toont links Z.K.H. Prins Bernhard, midden H.K.H. Prinses Beatrix en rechts H.K.H. Prinses Irene tijdens de show. Een onontplofte bom van 500 kg, die geheel „scherp" gesteld was en daardoor ieder ogenblik kon ont ploffen, is opgegraven in de buurt van de bekende kerk de Sacré Coeur een van de bezienswaar digheden van de Franse hoofdstad. Een ploeg van dc mijnoprui- mingsdienst demonteerde de bom zonder ongelukken, nadat tien hui zen waren ontruimd. Men neemt aan, dat de bom se dert 1944 is de grond heeft gezeten. zocht hem elke dag negentig minu ten, doch nimmer alleen; zij spraken dan over vrienden en boeken of speelden „piquet" (een kaartspel). In de laatste tijd was Pétains ge zondheid achteruit gegaan; men zei- de dat ook zijn geest „verduisterd" In November 1949 werd bij de Franse Nationale Vergadering een motie ingediend, waarin dringend werd verzocht Pétain in vrijheid te stellen, doch de Franse regering was van mening dat hij daarvoor te ziek was. In November 1956 sprak de Franse volksvertegenwoordiging zich met 466 tegen 98 stemmen tegen vrij lating van de oude maarschalk uit. In Februari 195' bood generaal Franco, als hoofd van de Spaanse staat, Pétain gastvrijheid aan, indien hij op vrije voeten zou worden ge steld. Ook werd gesproken over het verlenen van asyl aan de oude Franse maarschalk in Zwitserland, of Ca nada. Doch Pétain zelf was niet be reid zijn eenzame afzondering op het eiland Yeu voor dc vrijheid te ver wisselen, indien ok niet de mannen, 1 die tot gevangenisstraffen waren ver oordeeld, omdat zij zijn bevelen als hoofd van dc regering te Vichy had den opgevolgd, op vrije voeten wer den gestold. Hij wilde een nieuw proces om zijn eer te herkrijgen. Pétains faam werd gevestigd bij de verdediging van Verdun, die door hem van Februari tot Mei 1916 werd geleid. In 1918 verkreeg hij als be velhebber der Franse legers onder maarschalk Foch de titel van „maar schalk". Nadat Frankrijk de regering van generaal Franco had erkend, werd fétain in Februari 1939 de eerste Franse ambassadeur bij het nieuwe Spaanse bewind. In Mei 1940 werd de toen 84-jarige maarschalk terug geroepen om, onder Reynaud als mi nister-president, dc functie van vice- premier te vervullen. 16 Juni 1940 volgde Pétain Reynaud als premier op. 24 uur later deelde hij de natie in een radiorede mede, dat Frankrijk niet meer tot doorvechten in staat was. 22 Juni 1940 tekende Pétain als premier, in dezelfde spoorwegwagon en op dezelfde plaats in het bos van Compiègnc, waar maarschalk Foch in November 1918 zijn vredesvoorwaar den aan de Duitsers had gedicteerd, de voorwaarden van de Franse capi tulatie in de tweede wereldoorlog. Toen Frankrijk in 1944 door de ge allieerden werd bevrijd, week Pétain uit naar Oostenrijk. Van daaruit be gaf hij zich laar Zwitserland. In April 1945 werd hij bij het oversteken van de Franse grond gearresteerd. Ned. vliegtuig neergestort Zondagavond is aan de Engelse Zuidkust in Kent tussen Ashford en Faversham een Nederlands „Auster"-vliegtuig neergestort. De piloot, de 26-jarige ongehuw de H. Fritsma uit Sneek, kwam om het leven. Zijn metgezel, de heer A. Bottema uit. Appingedam, be kwam ernstige brandwonden en is in een ziekenhuis opgenomen. Het vliegtuig, dat direct na het neerstorten in brand vloog, werd geheel verwoest. De beide vliegers waren Woens dag op de „Yorkshire Air Club" aangekomen en Zondag naar Oost ende vertrokken. Wegens mist trachtten zij op een vliegveld in Kent te landen. NEDERLANDER BIJ VLIEG ONGELUK IN FRANKRIJK OMGEKOMEN Zaterdag is boven Le Veinet, een Westelijke voorstad van Parijs, een particulier vliegtuig neergestort. De vijf inzittenden, onder wie de 24-jarige Nederlander Hubert Caubo uit Heerlen, kwamen om het leven. Het vliegtuig behoorde aan de va der van een der slachtoffers, die het toestel voor fotografische werkzaam heden gebruikte.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1