S)e £eidóe(Sotvfca/nJ Harriman vol goede moed Duitsers willen autonome strijdmacht Heden geen bijeenkomst te Kaesong Franco hervormt zijn kabinet Democratische Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 20 JULI 19* 42ste JAARGANG No. 12338 Grijpt uw kans om Kamerlid te worden Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 GEVAARLIJK EN KORTZICHTIG DE heer Burger, die momenteel nog fungeert als fractievoorzit ter van de Partij van de Arbeid in de Tweede Kamer, heeft daar en later in de socialistische pers een aanval ondernomen op de samen werking met de K.V.P., welke ge vaarlijk, onwaar en daarom volko men onbegrijipelijk moet worden ge noemd. In de Tweede Kamer zei de heer Burger: „Men wil nu blijkbaar de minst bedeelden, die hun offers reeds hebben gebracht, de lasten van de huidige toestand alleen laten dragen en onttrekt zich aan de con sequentie er tegelijkertijd zorg voor te dragen, dat ook de beter gesitu eerden hun bijdrage leveren in de lasten en zorgen. In de socialistische pers heeft de heer Burger, daarin bijgestaan door de heren Vorrink en Donker, het nog erger gemaakt. Daar krijgt mèt de VVD óók de heer Lucas een veeg uit de pan, die principieel heeft gestreden tegien een uitholling van het vermogen, niet alleen met het argument, dat men aldus de kip slacht, die de gouden eieren legt, maar vooral om dat dit een aantasting is van het eigendomsrecht, een beginsel voor de K.V.P. En aan de K.V.P. wordt ver weten, „dat zij de rijken enkele voordelen heeft toegeschoven, waar over de rechtervleugel zich meer zal verheugen dan haar K.A.B.-aan- hang". Wij schreven hierboven, dat dit onwaar is en gevaarlijk, maar het is vooral ontstellend, omda t deze heren de consequentie van deze en andere uitlatingen in het bedoelde artikel niet bleken te doorzien. Wij schreven reeds in een onzer vorige artikelen, dat het optreden van de heer Burger in de Kamer allerminst- geschikt was om de samenwerking tussen P. v. d. A. en K.V.P. te be vorderen. Ook de wijze, waarop de heer Burger met nogal plompe laar zen door ^it, politieke meningsver schil heenstapte, stempelt hem al tot een man, die voor de delicate taak van fractieleider allerminst ge schikt is. Laat men al zijn demago gie terzijde, dan kan men zijn uit barsting samenvatten in het argu ment, dat „de regering bij het indie nen van de zes belastingontwerpen kon steunen op het regeringspro gram." Dit is niet waar en de con clusies daaruit getrokken zijn dus tendentieus. Het is namelijk niet waar, dat omtrent de regeling van de kinderaftrek, de motorrijtuigen belasting, de vermogensbelasting en de successiebelasting in het rege- ringsorogram overeenstemming zou zijn bereikt. Er is door de fractie voorzitters bij de formatie van deze regering een program van belas tingverzwaring aanvaard, waarin deze belastingen niet werden ge noemd. Het moet al een ernstige blunder worden genoemd, dat een fractie voorzitter of iemand, die tijdelijk als zodanig fungeert, dan zo iets kan beweren, maar nog erger is dit, als dit gebeurt op een wijze en op een toon, die ver beneden de standing van de Kamer ligt en misschien al leen zou passen op een vergadering van partijgenoten van de heer Bur ger, waarbij men dan nog altijd eerst de maatstaf van de. waarheid moet aanleggen. JIVIAAR ontstellend is het, omdat de heren in hun schrijverij in „Het Vrije Volk" de consequenties daarvan niet blijken te hebben doorzien. Men heeft het zo gesteld, dat dit allemaal maar had moeten gebeuren, zoals prof. Lieftinck het in zijn be lastingplannen had opgesteld, omdat het hier betrof de vrijheid van de massa. En als de massa bereid zou zijn om in de strijd tegen het com munisme haar rechten en vrijheden te verdedigen, dan zou hij volgens deze heren toch niet bereid zijn om de vrijheid van „anderen" te verde digen. Wie die anderen zijn, is niet moeilijk te ï-aden. Dat zijn dan „de rijken, aan wie de K.V.P. enkele voordelen heeft toegeschoven". De heren hebben zich hier allerminst verdiept in de achtergronden van de strijd tegen het communisme en misschien kan men dat van men sen met zulk een materiële ifcslag ook moeilijk verwachten. Maar wel had men van hen mogen verwach ten, dat zij zouden hebben begrepen, dat zii met aldus te handelen een zeer diepe kloof hakken midden in de eenheid van ons volk, dat er al dus een scheidingslijn wordt ge trokken tussen twee delen van ons volk, waarover alleen de communis ten zich maar uitermate kunnen verheugen. Hoe verder de arbeiders van de heren Vorrink en Burger ko men af te staan van de bezittende klasse hoe sneller en hoe eerder zullen zij volkomen rijp zijn voor het communisme, dat de heren wel zeggen te bestrijden en dat zij ook doelbewust willen bestrijden, maar dat zij met hun plompe politiek al te gevaarlijk op de voet volgen. De verkiezingen komen in het zicht. Maar zelfs met de gedachte aan deze scherprechters der politiek moet men veroordelen een opge wonden demagogie als deze, die niet anders dan onwaar, gevaarlijk en kortzichtig kan worden genoemd. HET IS NIET ALLEMAAL OLIE.I Een luchtfoto van het overstroomde gebied van Kansas: Het water stroomt over de terreinen van de Phillips Petroleum raffinaderij en het tankgebied van Kansas City. DE PERZEN HOUDEN ZICH ECHTER STRAK A VERELL HARRIMAN, de specia le afgezant van president Truman, heeft in Teheran verklaard, in Perzië te zullen blijven zolang als hij zich nuttig zou kunnen maken en hjj voegde hier aan toe, „en ik geloof dat ik nog steeds nuttig werk kan verrichten". Een lid van de oliecommissie, waarmee Harriman zich had onderhouden verklaarde echter, volgens Reuter: „Wij hebben Harriman alles medegedeeld, wat we konden. Tenzij hij ons een of an der voorstel heeft te doen, is dit on ze laatste bijeenkomst". Harriman deelde aan Reuter mede zeer voldaan te ?ijn en nog geen beslissing over zijn vertrek genomen te hebben. Reuter vernam, dat Harriman niet dichter bij zijn doel om Engeland en Perzië tot elkaar te brengen was gekomen. Men verwacht dan ook, dat Harriman, tenzij zich een nieu we ontwikkeling voordoet, in het begin van de volgende week naar Washington zal terugvliegen. Ame rikaanse ambassade-kringen zeiden, dat de Perzische houding verstrakt scheen te zijn tot een besliste wei gering om zelfs maar enige wijzi gingen in de huidige politiek in overweging te nemen. De Perzische pers en radio hou den onderwijl vol, dat Harriman's missie een succes is Een Franse journalist, die het tegendeel durfde schrijven, kreeg een officiële te rechtwijzing van het kabinet van de premier wegens het verspreiden van „onjuiste berichten". De Perzische politie heeft intus sen de verblijfsvergunning van Ri chard Seddon, de leider van de „An- glo-Iranian Oil Company" te Tehe ran ingetrokken. Het Perzische ministerie van Bui tenlandse Zaken liet in antwoord op protesten van Engelse zijde be kend maken, dat het niet op de hoog te was van deze maatregel. In poli tiekringen werd gezegd, dat Seddon, die onlangs van „illegale activiteit" is beschuldigd, wellicht binnen een paar dagen zal moeten vertrekken. De politie-officier, die de vergun ning kwam opeisen, deelde Seddon MUITERIJ Dp RUSSISCH SCHIP. In Zweden zijn gisteren drie Litause muiters van de Russische treiler „Samsun" aangekomen. Dins dag sloten de Litauers na een hevig gevecht de Russische bemanning van het schip benedendeks op. Zij spij kerden de luiken boven de hoofden van de Russen dicht en gingen er met medeneming van alle navigatie- instrumenten en kaarten in de enige sloep vandoor. De „Samsun" dreef zeventien uur lang hulpeloos in de gevaarlijke wa teren bii de Zuidelijke punt van het eiland Oland in de Oostzee rond, waarna zij door de Zweedse kapi tein, Elon Rooth naar Degerhamm werd gesleept. De hristen-democraat Alcide de Gasperi heeft Donderdagavond een uitnodiging van de Italiaanse presi dent om een nieuwe regering te vormen aanvaard. De Gasperi verklaarde, dat hij hoopte zo spoedig mogelijk een re gering te kunnen vormen. Hij zei, dat een door hem gevormde nieuwe regering zou trachten het hand haven van de koopkracht van de Italiaanse munt te verzekeren en daardoor ook de stabiliteit van prij zen en lonen. Zij zou een beslissen de poging doen om de werkloosheid te verminderen. mede, dat hij een uitreisvergunning moest aanvragen. In New York verneemt Reuter, dat Perzië, ondanks alle pogingen, nog geen Amerikaanse kopers voor zijn olie heeft gevonden. ANP-Luchtfoto Berichten uit Oost-Ja va wijzen er op, dat het aantal rubberdiefstal len geleidelijk afneemt, doch dat het aantal koffiediefstallen ernstig toeneemt. In planterskringen meent men, dat de rubberdieven, nu de prijs van de rubber sterk is afgenomen, zich met hun hele energie op het stelen van koffie hebben geworpen. Het komt voor, dat benden van 200 tot 400 man de koffieplantages binnen dringen. In planterskringen vertel de men, dat onlangs zelfs in één et maal op een onderneming in het Zuid-Malangse de koffietuin over een oppervlakte van niet minder dan 20 H A. werd kaalgeplukt. Het pluk ken doen de dieven over het alge meen op zeer ruwe wijze, waardoor de struiken in vele gevallen ern stige schade lijden en de .vruchtzet ting voor het volgend jaar bemoei lijkt wordt. FRANSEN ZIJN ER HUIVERIG VOOR Welingelichte autoriteiten zeiden Woensdag, dat de Duitsers er op staan, dat een nieuw Duits leger een autonome strijdmacht moet zijn onder het opperbevel van generaal Eisenhower. Hoewel de Duitsers zich intomen wat betreft de kwestie van een nieu we generale staf hebben zij de geal lieerden er van verwittigd, dat zij Duitse officieren toezicht wensen te doen houden op de recrutering, wapening en oefening van hun strjjd krachten. Verdei willen de Duitse militaire plannenmakers een raad voor de strategische „planning" in Duits land. Westerse waarnemers zijn van oordeel, dat de kwestie van de Duit se generale staf een groot struikel blok zal zijn voor de opneming van Duitsland in het Atlóntische verde digingsstelsel. Naar verluidt is deze Duitse eis onaanvaardbaar voor de Fransen, die voorstanders zijn van een Euro pees leger, waarin de strijdkrachten van de continentale mogendheden samengesmolten worden. Westerse autoriteiten zeggen, dat de Duitse voorwaarden voor hun bijdrage aan de verdediging van de Atlantische wereld zwaarder worden Zij wijzen op hun stijgende indus triële productie, hun omvangrijk mensenmateriaal voor de militaire doeleinden en het feit, dat er in De dood op de Himalaja De Franse bladen maken melding van de vermissing en waarschijnlij ke dood van twee Franse bergbe klimmers, die op 29 Juni in India in het Himalaja-gebergte verdwenen. De 32-jarige Roger Duplat van de Franse Himalaja-expeditie en de 24- jarige Gilbert Bignes, beiden uit Lyon zouden zijn verdwenen bij de bestijging van de 7.816 meter hoge Nanda Devi-top. De Franse expeditie telde aanvan kelijk acht man en had verschillende kampen aan de voet van de Himalaja Duplat en Bignes besloten de Nan da Devi te bestijgen. Zij slaagden daarin ook en werden op 29 Juni verrekijkers waargenomen op de top. Klaarblijkelijk zijn zij bij de'af daling verdwenen toen zij een nieu we route trachtten te volgen .Naspo ringen hebben tot dusver geen resul taat opgeleverd. ,,EERST VREDE, DAN TERUGTREKKEN" Officieel is vandaag meegedeeld, dat de volgende bijeenkomst te Kae song Zaterdagochtend zal worden gehouden. Vice-admiraal Joy heeft communisten doen weten, dat het tot zijn spijt onmogelijk is vandaag een bespreking met hen te hebben. NOORDELIJKE VOORSTELLEN Volgens radio-Peking heeft de Noordelijke delegatie bij de bespre kingen te Kaesong op 16 en 17 Juli het volgende voorgesteld: 1. Terugtrekking van alle buiten landse troepen uit Korea. 2. Instelling van een neutrale gor del langs de 38ste breedtegraad. 3. Concrete maatregelen tot een staking van het vuren, en 4. Installatie van een commissie van toezicht op de naleving van het bestand. V.N. LEGERS BLIJVEN De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, Dean Acheson, heeft Donderdagavond verklaard, dat de strijdkrachten van de V. N. „in Korea moeten blijven tot een werkelijke vrede stevig gevestigd is" In zijn verklaring sloot Acheson aanvaarding van het communisti sche voorstel, om nu reeds tot over eenstemming te komen over het te rugtrekken van alle buitenlandse troepen uit Korea, geheel uit. H. VADER ONDERSCHEIDEN. Z. H. de Paus heeft van de Brazi liaanse Academie voor Letteren de gouden medaille gekregen, omdat hij onder de pausen dc eerste is, die het Portugees voortreffelijk kent en. het zowel in woord als geschrift weet te gebruiken. De vroegere ambassa deur van Brazilië bij de H. Stoel, Carlo Magclhaes Azerdo heeft deze onderscheiding te zamen met de te genwoordige ambassadeur Clark aan de H. Vader in een particuliere audiëntie aangeboden. DE TOESTAND VAN PETAIN. Sedert Woensdag jl. is ex-maar schalk Philippe Pétain niet meer bij bewustzijn geweest, aldus in Parijs ontvangen onofficiële berichten van het eiland Yeu. Volgens deze berichten is zyn polsslag niet meer voelbaar. Zoals bekend, werd de 95-jarige oud-maarschalk de vorige maand naar een particuliere villa op het eiland overgebracht. koers Generaal Franco heeft de samen stelling van een nieuw kabinet be kendgemaakt, dat, volgens waarne mers, hervormd is, omdat de cau- dillo zijn betrekkingen met de At lantische mogendheden wil verbe ren en omdat hij van plan is Spanje weer een koning te schenken. De ministers van Buitenlandse en Bin nenlandse Zaken en Arbeid, Artajo, Perez-Gonzales en Giron, en drie anderen zijn gebleven. Het nieuwe kabinet, dat 15 leden telt, geeft het bewind een liberaler inslag en omvat meer politieke scha keringen. Er zjjn twee rooms-katho- lieken, twee falangisten, een tra ditionalist, een monarchist en 9 technische deskundigen. De regering heeft toegezegd nieuwe regelen voor de persvrijheid te zullen opstellen. Overwogen wordt bevoegdheden van de volksver tegenwoordiging uit te breiden. Ten slotte wordt een meer liberale poli tiek t.a.v. de buitenlandse handel verwacht. In officiële kringen te Washing ton heeft men zich voorzichtig uit gelaten over het nieuwe kabinet van generaal Franco. Men was van mening, dat de nieuwe regering eerst zou moeten bewijzen, meer demo cratischer opvattingen te zijn toege daan, alvorens enig enthousiasme voor de wijziging van de V.S. zou kunnen worden verwacht. Functio narissen van het ministerie van bui tenlandse zaken spraken de hoop uit, West-Duitsland geen sterke commu nistische partij bestaat. Welingelichte waarnemers in Bonn zeggen, dat de Duitsers van oordeel j dat de reorganisatie'op ~een~verbë- schijnen te zijn, dat de Ver Staten tering zou wijzen, doch over het al- de Fransen en Engelsen zullen aan-j gemeen nam men een afwachtende sporen de Duitse voorwaarden voor houding aan. Andere functionarissen herbewapening tegemoet te komen, j waren tot scepticismc gcneigd. VERVOER VAN GEWONDEN IN Rad.!° Moskou zond Donderdag RECORD TIJD. Een gewonde marinier der Verenigde Strijdkrach ten op Korea werd per watervlieg tuig van een eiland naar een vlieg basis, een afstand van 230 km. ver voerd en vandaar per hefschroef- vliegtuig naar een hospitaal in de achterste linies overgebracht. Het gehele vervoer duurde slechts één uur. Het hefschroefvliegtuig met aan boord de gewonde marinier vertrekt van het vliegveld. Amerikaanse persberichten voor pu blicatie in de Russische pers uit, vol gens welke generaal Franco er in had toegestemd de V.S. vloot- en luchtbases in Spanje te geven. Radio Moskou leverde geen com mentaar, doch radio Praag heeft een beroep gedaan op de Spanjaarden, „in verzet te komen tegen de uitle vering van Spanje aan het Yankee- imperialisme". De minister van buitenlandse za ken van de Spaanse republikeinse regering in ballingschap, José Bales ter, heeft in een rede te Amiens de Verenigde Staten gewaarschuwd niet te denken, dat de wijzigingen in het kabinet van Franco „een stap naar de democratie" betekenden. Wan neer de V.S. met Franco zouden sa menwerken, zou dit slechts tot ge volg hebben, dat de macht van het communisme in Spanje zou toe nemen, aldus Balester. OVERSTROMINGEN IN ASSAM. Als gevolg van een overstroming van de Brahmapoetra en haar zijri vieren staan in Opper- en Centraal- Assam meer dan 300 dorpen en ruim 1800 vierkante kilometer waardevol jutegebied onder water. Duizenden dorpsbewoners zijn op daken en in boomtoppen gevlucht, van waar zij machteloos moeten toe zien, hoe hun vee en hun rijst- en jute-oogst door het kolkende water worden meegesleurd. Reeds acht dagen geleden is uit Dibroegarh in Opper-Assam een hulpkolonne gezonden, die echter nog niet is aangekomen. VROEGERE DUITSE KROONPRINS OVERLEDEN Kroonprins Wilhelm van Pruisen, zoon van dc voormalige Duitse kei zer Wilhelm II, is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in zijn wo ning te Hechingen (Wuerttemberg) overleden. Hij leed aan hartaderverkalking. De kroonprins werd in 1882 gebo ren als eerste zoon van keizer Wil helm de Tweede. Op 14-jarige leef tijd kwam hü bij het leger en in 1900 werd hij bevorderd tot luitenant. Daarna studeerde hij aan de univer siteit van Bonn. Na in 1911 weer bij het leger ge komen te zijn werd hij in 1913 toe gevoegd aan de generale staf Bij het begin van de eerste wereldoorlog stond hij aan het hoofd van het Duitse vijfde leger en in 1917 werd hij hoofd van de legergroep „Kroon prins". Toen de oorlog afgelopen was ver trok hij naar Nederland, omdat de Duitse regering hem niet in Duits land wenste. Hij kreeg door de Ne derlandse regering het eiland Wie- ringen toegewezen als verblijfplaats. Nadat in 1922 een verzoek aan de Duitse regering om te mogen terug keren was afgewezen, kreeg hij in November 1923 .toestemming naar Duitsland terug te keren. De ex- kroonprins hield zich buiten de po litiek, doch kort voor Hitier aan de macht kwam schreef hij in een Lon- dens dagblad een artikel, waarin hij de Nazi's steunde. Na de tweede wereldoorlog vestig de hij zich in Hechingen op het kas teel van de Hohenzollerns. Hij heeft toen nog, tevergeefs, getracht de be zitting te Doorn terug te krijgen, waar zijn vader na 1918 had ge woond. KoJtAettie... Zowel het flauwe lampje in de ar moedige stulp, als het licht op de vuurtoren, beiden hebben een taak te vervullen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1