Wim van Est stortte in een ravijn 13e Etappe werd Gele-Trui-drager noodlottig Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond over de actie der afgescheiden clubs De 31ste Kaagweek staat voor de deur Hoe komt het N.O.C. aan de benodigde gelden? WOENSDAG 18 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 DE TOUR DE FRANCE ALS EEN DONDERSLAG bij heldere hemel kwam gistermiddag het bericht, dat de Nederlandse renners in de Tour de France opnieuw met pech te kampen hebben gekregen doordat Wim van Est, de dra ger van de Gele Trui, die zich door zijn fraaie étappe-zege van Maan dag tevens aan de kop van alle Tour-renners had geplaatst, in een ravijn was gestort, toen hij in een bocht van de Col de Aubisque over de kop Bloeg in de afgrond, enige malen over de kop sloeg en tenslotte in struikgewas bleef hangen. Deze 13de étappe is wel een ongeluksétappe voor de Nederlandse ploeg geworden* want van Est, hoewel wonder bo ven wonder slechts licht gekwetst, beëindigde hiermede zijn Tour de France 1951, welke goed begonnen, dagelijks meer goeds te zien gaf van de Nederlandse renners. Begrijpelijkei-wijs heeft deze onverwachte tegenslag de overige Nederlandse renners ten zeerste ontmoedigd. Ontmoediging bij de Nederlandse ploeg Zo vrolijk en opgewekt als de stemming Maandagavond in het Ne derlandse kamp was, toen van Est na zijn prachtige étappe-zege te vens drager van de gele trui was ge worden, zo terneergeslagen was men gisteren na de dertiende étappe, die van Dax naar Tarbes. Wim van Est, de Nederlandse leider van het alge meen klassement, had een ernstige val gemaakt en was daardoor voor verdere deelneming uitgeschakeld. Ondanks deze grote tegenslag heer- te er toch grote dankbaarheid over het feit, dat van Est er zo wonder baarlijk goed was afgekomen, want weinigen, die enkele kilometer na de Col van de Aubisque aan de af grond hadden gestaan van het ra vijn, waar bijna 70 meter in de diep te van Est lag nadat deze de scher pe bocht was uitgevlogen, hadden op dat moment nog hoop gehad, dat de Brabander er het leven had af gebracht. Maar de ijzersterke van Est, die een prachtige course reed en op fraaie wijze de top van de Col d'Aubisque had bereikt, kwam iy2 k.m. verder bij de afdaling in de af daling in de afgrond terecht. Hij had daarbij wel enkele flinke schrammen en schaafwonden opge lopen, maar gebroken of gekneusd was er niets, en kort nadat hij aan een ketting van fietsbanden naar bo ven was gehesen en in een Roode Kruiswagen had plaats genomen, was hij de ergste schrik al te boven. Het was intussen een zwaar verlies voor de kranige Nederlandse ploeg, waarvan de resterende renners een flinke opkikkering van -Pellenaars nodig hadden om de zwaarmoedig heid en de lust tot opgeven kwijt te raken. Met uitzondering van de 1700 m. hoge Col d'Aubisque met zijn ge vaarlijke afdaling was het een vrij vlakke etappe. De eerste ontsnap ping kwam reeds na 25 km. Dat de favorieten geen risico meer wilden lopen bleek wel uit het feit, dat bij de vluchtelingen ook Koblet met zijn knecht Huber en Coppi met twee helpers waren. Toch duurde het niet lang of het peloton had de stoutmoedigen weer opgeslokt. De tweede aanval was ernstiger. Een groep met Geminiani, Bauvin en Biagioni trok er tussenuit en nog voor de pasovergang van de Aubis que hadden zij 10 minuten voor sprong op de hoofdgroep. In de lan ge afdaling naar Tarbes lieten de lei ders zich de kop niet meer ontne men cn de vluchtelingen zelf hiel den elkaar zo goed in het oog, dat de sprint de beslissing moest bren gen. Het was Geminiani, die, het eerste over de eindstreep ging, maar Lauredi had hem een zetje gegeven bij het aantrekken van de spurt. De wedstrijdcommissarisen Ihadden, dit gezien en zo werd Biagioni tot étappewinnaar verklaard. De uitslag van de 13e etappe Dax—Tarbes, 201 km., luidt: 1. Biagioni 5.47.57 (met bonificatie 5.46.57), 2. Bauvin z.t. (met bonif. 5.47.7), 3. Lauredi z.t., 4. Geminiani z.t. (met bonificatie 5.47.17), 5. Diot 5 55.52, 6. Brambilla, 7. van Ende, 8. Bartali 5.57.12, 9. Deledda, 10. Ockers, 11. Sommer, 12. Koblet, 13. Walkoviack, 14. Coppi, 15. Desbats, 16. Magni, 17. Lucien Lazarides, 18. Ruiz, allen in dezelfde tijd als Bar tali). 19. Muller 5.59.49, 20. Robic z.t., 21. Meunier z.t., 22. een groepje ex aequo onder wie Bobet en Barbo- tin in dezelfde tyd als Muller. Op de 30e plaats ex aequo een groep van tien renners met onze landge noot Voorting in 6.08.21, 53. Wagt- mans 6.08.13, 58. ex aequo een groep renners met Peters in de tijd van 6.10.2, 86. Dekkers 6.25.53. Opgegeven hebben: van Est (Ned.), Rugget (West Zuid West), Pedroni (Italië). Het algemeen klassement luidt thans: 1. Bauvin 74.22.37, 2. Biagioni 74.28.55, 3. Geminiani 74.29.05, 4. Meunier 74.32.42, 5. Koblet 74.35.33, 6. Lauredi 7.35.56, 7. de Mulder 74.35.58, 8. Bernardo Ruiz 74.38.20, 9. Lucien Lazarides 74.39.10, 10. Coppi 74.41.12, 11. Magni 74.43.00, 12. Bo bet 74.43.14, 13. Diederich 74.44.00, 14. Levèque 74.44.18, 15, Bartali 74.45.22, 16. Ockers 74.45.22, 17. Bar- botin 74.47.22, 18. Marinelli 74.52.16, 19. Voorting 74.53.58, 20. Robic 74.54.53, 25. Wagtmans 74.58.21, 49. Peters 75.21.04, 81. Dekkers 76.00.39. Het bergklassement ziet er als volgt uit: 1. Geminiani 19 p., 2. Ber nardo Ruiz 15 p., 3. Langarica, Bay ens, Bauvin en Lauredi 9 p., 7. van Ende 7 p., 8. Gauthier, Robic en Biagioni 6 p. Het ploegenklassement van deze 13e étappe luidt: 1. Frankrijk 17.32.26, 2. Oost Zuid Oost 17.40.11, 3. Italië 17.40.51, 4. België 17.52.43, 5. West Zuid West 17.54.13, 6. Zwit serland 17.56.45, 7. Parijs 18.03.55, 8. Epanje 18.05.03, 9. lie de France 178.13.32, 10. Luxemburg 18.15.06, 11. Nederland (Voorting, Wagtman en Feters) 18.20.58. Het algemeen ploegenklassement ziet er als volgt uit: 1. Frankrijk 222.47.18, 2. West Zuid West 223.02.39, 3. België 223.18.41, 4. Ita lië 223.33.17, 5. Oost Zuid Oost 223.40.30, 6. Zwitserland 224.04.59, 7. Nederland 224.ll.20. 8. Ile de Frans 224.29.56, 9. Parijs Ï24.34.t>5, 10. Luxemburg 224.36.42, 11. Spanje 224.56.12. OOK PETERS RIJDT NIET VERDER. 88 renners meldden zich vanmor gen aan de start te Tarbes voor de 14e etappe naar Luchon over een af stand van 142 km. Onze landgenoot Peters heeft besloten niet verder te rijden. BOKSEN KNOCK-OUTZEGE VAN LUC VAN DAM OP GINO CAMPAGNA In het circusgebouw te Scheve- ningen behaalde Luc van Dam gis teravond een knock-out overwin ning op de Italiaan Gino Campagna in de negende ronde van het ge vecht. ZWEEFVLIEGEN Op de derde wedstrijddag van de nationale zweef vlieg wedstrijden te Venlo was het termisch wat minder goed weer, met het gevolg, dat de prestaties dan ook belangrijk lager waren. De beste vlucht maakte Wormgoor (vliegclub Teuge), die bij het op 35 km afstand gelegen Dusseldorf terecht kwam. Zijn club genoten van Welsem en Vrielink kwamen minder ver in Duitsland en legden afstanden af van resp. 30 en 19 km. Hoffmann (Zuidhollandse vliegclub) vloog naar Duelken (145 km). Inmiddels is ook bekend ge worden, welke prestatie Aalmoes (Zd. Holl. vliegclub) Maandag le verde. Hij maakte een vlucht van 35M km, iets korter dus slechts dan Drdelman (Teuge). De Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond verzoekt ons het volgende commu niqué door te geven: „Omtrent de activiteit van enige ijsclubs, die met elkaar de „Neder landse IJsclub Bond" hebben opge richt, zijn enige publicaties in de pers verschenen. Deze worden, nadat het bondsbestuur van de K.N.S.B. de juiste toedracht aan alle bondsinstan- ties en aangesloten verenigingen had medegedeeld, door insiders op de juiste waarde getaxeerd, maar zij kunnen bij buitenstaanders de me ning doen post vatten, dat het met Kon. Ned. Schaatsenrijdersbond weer helemaal mis is. Het bondsbe stuur acht het noodzakelijk zijn in zicht te publiceren. Voorop zij gesteld, dat het bestuur het uittreden van elke club in hoge mate betreurt, omdat het juist in de gereorganiseerde bond gaat om de eenheid van alle schaatsenrijders. Aan deze eenheid zijn grote offers ge bracht, maar aan de offervaardigheid zijn grenzen. Een achttal clubs heb ben de „N.IJ.B." opgericht en ver langen van het bondsbestuur, dat aan die opgerichte bond zal worden over gedragen alle activiteit, die direct of indirect met het hardrijden op de langebaan verband houdt, d.w.z. trai ning en voorbereiding van onze rij ders, leiden en organiseren van wed strijden, buitenlandse vertegenwoor diging en zelfs de aansluiting bij de „I.S.U." (de internationale schaat senrijdersbond) eisen de initiatiefne mers op. Zij vragen dit zo maar, zon der zich iets aan te trekken van sta tutaire bepalingen, van algemene ver gadering en wat dies meer zij. Zij vragen het niet. zij eisen dit alles voor de volle 100 pet. en hadden bij de eerste en enige bespreking de be dankbrieven van de acht verenigin gen reeds bij zich. Afgezien van de methode, die is gevolgd en die tekenend is voor de gedachte, dat enige grote clubs in Nederland menen de lakens te kun nen uitdelen over honderden andere verenigingen, afgezien van het feit, dat de gehele voorbereiding, zelfs de vraag om internationale erkenning, die inmiddels is afgewezen, geheel buiten de bond, achterbaks en niet fair is geschied, kan toch geen mens in de mening verkeren, dat het bondsbestuur de gehele bond zou uit leveren aan enige clubs, zijn be staansrecht volkomen uit handen zou geven om daarmede verraad te ple gen aan de eenheidsgedachte, die leeft bij tenminste 700 clubs en dit alles dan ten bate van een zeer klein groepje van acht verenigingen. Deze acht clubs, nogmaals, het verlies wordt door de aan eenheid werkende bond betreurd, zijn bo vendien clubs, die als oude K.N.S.B.- verenigingen zeer goed weten, dat voor het hardrijden en het kunstrij den nog nimmer zoveel is gedaan en nog nimmer zoveel geldelijke offers zijn gebracht, als juist de laatste ja ren, ook zeer goed weten, dat nog nimmer de training zo goed is aan gepakt als thans en dat nog nooit onze beste rijders zo goed voor bereid naar de wedstrijden zijn ge gaan als de laatste jaren in de gere organiseerde bond. Dit alles zijn geen holle woorden, maar deze mening wordt volkomen gedeeld en bevestigd door de N.V. B.H.S., de organisatie, waarin ten minste 80 pet. van alle hardrijders zijn verenigd en zeker ook door de clubs van kunstrijders aangesloten bij de bond, die voor het eerst in de K.N.S.B.-geschiedenis de laatste paar jaren zijn gesteund met belangrijke bijdragen in hun trainingskosten. Als men nu weet, dat nog geen 10 pet. van onze hardrijders lid zijn van de acht verenigingen van de „N.IJ.B." en daarnaast weet, dat onder deze verenigingen er enige zijn, die nog nimmer een wedstrijd hebben georga- De Kagerplassen wachten duizenden bezoekers 17 AN VRIJDAG 20 TOT EN MET DINSDAG 24 JULI zal de Kaag- week 1951 worden gehouden, de 31ste in de serie Kaagweken die nog steeds het grootste zeilfestijn van Nederland mogen worden ge noemd, want de deelname van zeilers uit alle windstreken van het land is hier altijd het grootst. Ook dit jaar zal het weer druk worden op de Kaag, want niet min der dan 534 deelnemers staan inge schreven, waarvan 372 in de nationa le zeilwedstrijden en 162 in de teamwedstrijden en onderlinge zeil-, roei- en motorboot wedstrijden op de eerste dag van deze druk bezette vijf dagen. De teamwedstrijden. Was de inzet van de Kaagweek vroeger vrij rustig doordat toen al leen de onderlinge zeil- en motor boot wedstrijden werden gehouden, de overmatige bezetting van het na* tionale programma deed de team wedstrijden ook' al naar de eerste dag verhuizen en daaraan alleen al heeft men deze eerste dag genoeg. Driemaal zullen de onderscheidene teams op deze dag aantreden en men kan hier ongetwijfeld interessante wedstrijden tegemoet zien. In de 12 M2 klasse starten drie verenigingen, de Bommeer, Braasse- mermeer en de Kaag en het is reeds thans vrijwel zeker, dat de Braasse- mermeer met de zeilers H en Sj. Kraan, als overwinnaars uit de strijd zullen komen. In de Valkenklasse niet minder dan zeven deelnemende verenigin gen, nl. het Witte Huis, Alkmaarse R.Z.V., Sneek, Noord Ned. W.B., R'damse Z.V., de Kaag en Braasse- mermeer. Twee deelnemende verenigingen slechts in de Olympiajollenklasse, waarbij de Kaag wel winnaar zal worden van Schieland. Voor de twee andere klassen zijn drie verenigingen ingeschreven; voor de 16 M2 klasse: Gouda, Schieland en de Kaag, voor de 12 Voetsjollen- klasse de Zaanlandse, de Kaag en Alkmaar. De onderlinge wedstrijden. Een lijvig programma is voor de onderlinge zeilwedstrijden vastge steld. De éénmanswedstrijd in de Regenboogklasse telt niet minder dan 17 deelnemers, de Pampusklasse tien, de Vrijheidsklasse zes, de Dra- kenklasse zeven en tenslotte de Re genboogwedstrijd voor dames elf deelneemsters. Dan is er nog een dameswedstrijd in de Pampusklasse met vijf inschrij vingen en een Jeugdklasse, even eens met vijf deelnemers. Dan zijn er op deze eerste dag nog afstandswedstrijden voor toer jachten en wedstrijden voor motorjachten, zodat deze eerste dag volop bezet is. De nationale zeilwedstrijden. In het programma der nationale wedstrijden is ditmaal een nieuw V- H29\ O "A Li- -40 M£if-S1- niseerd en dat een enkele van deze voor de wedstrijdorganisatie steeds een beroep doet op de Nederlandse vereniging tot bevordering van het hardrijden op de schaats, dan is het duidelijk, dat het huidige bondsbe stuur van mening is, dat de verlan gens zelfs geen basis voor enige ver dere bespreking kunnen zijn. Alle gewestelijke besturen, de directe vertegenwoordigers dus van meer dan 700 clubs in Nederland, die bij de K.N.S.B. zijn aangesloten, in ver gadering bijeen met het hoofdbe stuur, hebben zich dan ook zonder één uitzondering met groot misnoe gen uitgesproken over de actie van acht clubs, die blijkbaar nog niet inzien, dat iedere vereniging, af hankelijk van haar aantal leden, evenredige en gelijke rechten heeft en dat het niet aangaat meer macht recht v te ontlenen aan meer be zit het ouder zijn in jaren het hebben van een goede accomodatie, het hebben van relaties of anderszins. Alle gewestelijke besturen, zomede de N.V.B.H.S., hebben dan ook het huidige bestuur alle medewerking, grote activiteit en grote offervaardig heid toegezegd om juist nu, aan de vooravond van de olympische spelen te zorgen, dat de actie van enkele clubs geen schade berokkent en de eenheid niet wordt verstoord door heimwee naar de oude machtspositie van enkele clubs. De training van de kerngroep is reeds begonnen; hardrijders en trai ner zijn vast besloten er het beste van te maken, dat er van te maken is. Veelbelovende hardrijders kun nen worden opgevangen. Indien de prestaties van de toprijders dit toe staan, dan is hun uitzending naar de olympische spelen gewaarborgd". LAWNTENNIS ZWEDEN—PHILIPPIJNEN 2—0 In de halve finale (Europese zóne) heeft Zweden een voorsprong van 2—0 op de Philippijnen geno men. Davidson (Zw.) sloeg Ampon (Ph.) met 6—1, 6—4, 4—6, 0—6, 62 en Bergelin (Zw.) behaalde op Dyro (Ph.) een overwinning van 6—1, 6—3, 6—2. Het beslissende enkelspel van de Daviscup ontmoeting DuitslandIta lië Europese zone) is in een Duitse zege geëindigd. Von Cramm (Duitsl.) sloeg Rolando del Bello (It.) met 7—5 6—4 4—6 6—4. j Duitsland zal nu in de finale (Europese zone) uitkomen tegen de winnaar van ZwedenPhilippijnen. VOLLEYBAL RK. VOLLEYBALCLUB „CYCLOON" Hedenavond is er voor het dames a en b-zestal een wedstrijd vastge steld tegen de Wassenaarse volley balver. „Zuidwijck". Deze wedstrijd wordt in Wassenaar gespeeld, dames, die hiervoor opgesteld zyn, worden verzocht om half zeven met de fiets achter de Dekenale kerk aanwezig te zijn. Natuurlijk zijn ook de niet-spelende dames van harte welkom. WATERPOLO WEDSTRIJDEN VAN DE ZIJL In de zweminrichting de Zijl wer den gisteravond drie waterpolo- wedstrijden gespeeld en het werden evenveel nederlagen. De Zijl 4 verloor van S.N.A. II met 7—'3. De Zijl-jeugd met 43 van de DZV-jeugd en de Zijl II met 21 van Vest II. Hechtere financiële basis is nodig In de algemene vergadering van het Nederlandsch Olympisch Comité, welke 6 Mei van dit jaar werd ge houden, werd bij de b^iandeling van de begroting over het jaar 1951 de instelling van een financiële propa ganda commissie wenselijk geacht. Bij nader inzien gaf het bestuur van het N.O.C. de voorkeur aan de instel ling van een financiële commissie, welke tot taak kreeg de mogelijkheid te onderzoeken van het vestigen van een bredere financiële basis van het N.O.C., m.a.w. die de oplossing niet zou trachten te vinden in het verkrij gen van toevallige baten, maar -die zou zoeken naar vaste inkomsten. Na diepgaande besprekingen met de le den der financiële commissie heeft het bestuur van het N.O.C. zich ge heel achter de thans gereed gekomen nota van deze commissie gesteld. Men is van mening, dat alleen een gezamenlijke inspanning van alle bij het N.O.C. aangesloten organisaties en de sportbeoefenaren de mogelijk heden kan verschaffen de aan het N.O.C. opgedragen taken met succes te vervullen. In de nota van de financiële com missie, welke tijdens een buitenge wone algemene vergadering van het N.O.C., op 3 Augustus a.s. nader zal worden toegelicht, wordt met duide lijke cijfers aangetoond, dat een ge middeld jaarlijks inkomen van onge veer 70.000 gulden volkomen ontoe reikend is voor een lichaam als het N.O.C., dat zowel tot taak heeft de uitzending naar de Olympische Spe len te verzorgen als de behartiging van nationale sportbelangen. De com missie is dan ook van mening, dat, indien op korte termijn de inkomsten van het N.O.C. niet aanzienlijk toe nemen en op een solide grondslag worden opgebouwd, onafhankelijk van wisselvalligheden, de werkzaam heden met betrekking tot de meer algemene taak, welke het N.O.C. is opgedragen, niet kunnen worden doorgevoerd. In zijn nota gaat de commissie dan verder in op de om vangrijke taken van het N.O.C. als pleitbezorger van de sportbeweging, die overal waar nodig met kracht wijst op het recht van de sport, mede t.a.v. de grote moeilijkheden in ver band met het ruimtegebrek voor speelvelden, oefenruimte, gymnas tieklokalen enz. De leden van de Technische Raad van het N.O.C. heb ben daartoe in het gehele land con tacten gelegd, die reeds in vele ge vallen hebben geleid tot een aanzien lijke uitbreiding van de mogelijkhe den tot sportbeoefening in velerlei vorm. Stopzetting van het werk op technisch gebied zou betekenen, dat vele voor de sportbeweging waarde volle contacten verloren zouden gaan, waardoor vooral ruimtelijk gezien, de sport gevaar loopt steeds meer in de bekende hoek te worden gédrukt, waar de slagen vallen. Een derge lijke terugslag zou naar de mening van de commissie hoogst nadelig zijn voor de ontwikkelingsmogelijkheden daarom noodzakelijk dat vanuit een centraal punt bij daarvoor in aanmerking komende perso nen en overheidsinstanties pro paganda moet worden gemaakt voor de sportbeoefeningen, terwijl ander zijds ernstig moet worden gewaVct voor een toenemende ver ambtelij king van een overheidsbemoeiing met de sport waardoor de sport in een van de overheid te afhankelijke positie zou worden gedrongen/ Wat betreft de medische sportkeu ring is de commissie van oordeel, dat financiële steun aan deze instel ling verantwoord is. hoewel men doordrongen is van het feit, dat deze zich op de duur zelf zal moeten kun nen bedruipen. In beginsel deelt de commissie de zienswijze Van het bestuur van het N.O.C., dat het onjuist is, wanneer de sportbonden ervan uitgaan, steeds op steun te kunnen rekenen van de overheid of van een toporganisatie. Evenals de verenigingen, zullen ook de bonden moeten tonen over voldoende innerlijke kracht te be schikken om een zelfstandig bestaan te leiden .onafhankelijk van wissel valligheden. De commissie heeft daarbij evenwel open oog voor de bijzondere zware lasten voor een aan tal bonden, die, in tegenstelling tot de jeugdorganisaties, geen overheids steun ontvangen ten behoeve van hun jeugdwerk. Uitgaande van de in bovenstaande tot uiting gekomen overtuiging, dat het vele nieuwe werk van het N.O.C. van zeer grote betekenis moet wor den geacht in het huidige ontwikke lingsstadium der sportbeweging, dient met nadruk te worden gewe zen op de financiële consequenties, welke het gevolg zijn van de nieuwe positie van het N.O.C. In de door de commissie ingedien de begroting van uitgaven, verband houdende met de noodzakelijk geach te werkzaamheden is voor de nieuwe taken een bedrag uitgetrokken van ruim 100.000, waarvan het technisch werk (ruim 32.000) en de steun aan de sportbonden (ƒ21.960) belang rijke posten zijn. Voor de zo noodza kelijke voorlichting acht de commis sie een bedrag van 17.000 gewenst, In de begroting van ontvangsten zal naast de gemiddelde jaarlijkse opbrengst van de Olympische Dag 60.000, een deel van de extra in komsten moeten worden verkregen uit de bijdragen van de bü de sport bonden aangesloten leden k 10 cents per persoon per jaar, waarvan de to taal-opbrengst 85.000 zou zijn. Een ander deel zou moeten worden ge vormd uit de heffing ten behoeve van het N.O.C. op de entréeprjjzen van internationale spor(ontmoetin gen, waarbij men een totaal van ƒ25.000 vooropstelt. Bij de foto's: Zo zal het weer gaan op de Kagerplassen. Olympiajollen In de wind. Foto onder: Regenbogen in felle actie om de leiding in de race. nummer opgenomen, nl. een team wedstrijd tussen leden van de Ko ninklijke zeilvereniging „Tandjong- Priok" en de K.Z.R. M. Ver. „De Kaag". Het is de bedoeling om ieder jaar deze wedstrijd te houden tussen verlofgangers, leden van de K.Z.V. „Tandjong-Priok" en leden van „De Kaag". De klasse, waarin gezeild wordt, zal ieder jaar worden bepaald en dit jaar zal gevaren worden in de Valkenklasse. Verder is er natuurlijk de Holland- Friesland Regenboogwedstrijd, een der telkenj are terugkerende hoogte punten van iedere Kaagweek. De teams zullen dit jaar slechts uit vier man bestaan, aangezien dr. van der Sluis uit Sneek verhinderd was deel te nemen. Voor Friesland komen nu uit M. Hendriks, J. Alberda, H. v. d. Weij en J. H. J. de Jong, terwijl voor Holland zullen starten: J. C. v. d. Velde, W. Bergsma, J. Hofland en F. A. D. Theunissen. Een Holland se zege lijkt ons niet onmogelijk. De deelname in de open wedstrij den is als volgt: 12 M2 klasse A 23, B 16, Olympia jollenklasse A 18, B 22, Vrijheids klasse 27, 16 M2 Eenheidsklasse B 33, Valkenklasse A 57, B 16, 16 M2 Eenheidsklasse A 19, Pampusklasse A 12. B 7, Drakenklasse 20, Regen boogklasse 23. 12 Voetsjollenklasse A 22, B 30, C 8, Jeugdklasse 15, Tor nado-klasse 3 deelnemefs. Uit 37 verschillende verenigingen in ons land nemen leden deel, zodat deze Kaagweek inderdaad wel na tionaal genoemd mag worden. Degenen, die belangstellen in de mooie zeilsport kunnen per trein, bus en boot het startterrein berei ken, Het zal een drukke Kaagweek worden. DAMMEN J. Zaalberg heeft de leiding Door een fraaie overwinning op I. Teleng nam J. Zaalberg in de 4e ron de om het damkampioenschap van Leiden de leiding. Na een onregel matige opening verkreeg Zaalberg belangrijk voordeel. In het midden spel forceerde hij op verrassende wijze schijfwinst en won later de partij. In de partij W. HuismanJ. Slingerland profiteerde Huisman van een positiefout van Slingerland en kreeg overwegend voordeel. Slinger land bood taai tegenstand en toen Huisman in het eindspel eeen steek je liet vallen, was hij er als de kip pen bij om de rem'ise te forceren. W. Kleijn jrA. Sladek speelden een moderne opening, waarin Sladek al spoedig het beste spel had. Tegen het einde der partij keerden echter de kansen en moest Sladek alle zei len bijzetten, om veilig de remise haven te bereiken. De afgebroken partij J. ZaalbergJ. Slingerland werd door Zaalberg gewonnen. In de le klasse noteerden we de volgende uitslagen: J. de VinkC. B. Janssens 20, H. BrouwerB. v. d. Putten 20. W. Kleijn srF. Schild 02. J. de VinkB. v. d. Put ten 2—0. De stand in de kopgroepen is nu, hoofdklasse: 1. J. Zaalberg 7 uit 4, 2. W. Huisman 5 uit 3. 3. W. Heems kerk 4 uit 3; 4. J. Slingerland 4 uit 4. le klasse: 1. en 2. H. Brouwer en J. de Vink 6 Uit 4; 3. M. Brinks 4 uit 3, 4 en 5 C. B. Janssens en F. Schild 3 uit 3. Met nog 3 ronden te spelen kunnen we een spannende eindstrijd tegemoet zien. A.s. Donderdagavond wordt de 5e ronde gespeeld ni café „De Kleine Burcht'' HAAGSE RECHTBANK Roekeloze chauffeur. De Haag se rechtbank veroordeelde J. Cl. P. U. wegens het veroorzaken van dood door schuld en het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel tot een maand hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor een jaar. Op de hoek KruiswegHerenweg nabij Woubrugge had verd. op 15 April j.l. een aanrijding veroorzaakt waarbij een persoon werd gedood en een zwaar gewond. Verd. was volgens de politie een woeste rijder. De eis van de off. van justitie was twee maanden hechtenis en ontzegging van de rijbevoegdheid voor twee jaar. Nog een. De Amsterdamse monteur-chauffeur Th. J. B., die op de Rijksweg te Wassenaar nabij het viaduct een aanrijding had gehad, waarbij een motorrijder werd ge dood, werd door de Haagse recht bank tot twee maanden hechtenis veroordeeld, terwijl hem de rijbe voegdheid ontzegd werd voor twee jaar. De eis van de off was een maand hechtenis en ontzegging voor een jaar.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6