Motie DeGraaf inzake schadeloos stelling gerepatrieerden aangenomen Het besluit „vijandelijk vermogen'' te vijandig geacht Het zevende lustrum van Kath. Middenstandsbond Het gebruik van schrikdraad ZONDER SCHULD WOENSDAG 18 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer Met algemene stemmen heeft de Tweede Kamer gistermiddag de motie-De Graaf (K.V.P.) aangeno men. waarin de Regering wordt uit genodigd aan een in te stellen com missie ook het vraagstuk van de vergoeding van oorlogsschade aan uit Indonesië gerepatrieerde Neder landers in studie te nemen. Tevoren was met 70 tegen 7 stem men (die van de communisten) een motie-Hoogcarspel verworpen, welke motie op een zo spoedig mogelijk tot stand komen van een regeling voor schadevergoeding aan gerepatriëerden aandrong. Het ontwerp regeling van het as- surantie-bemiddelingsbedrijf. waar mee de Kamer gisteravond al was begonnen, werd bijna ongewijzigd zh. s. aangenomen. Er waren enkele amendementen, die minister Lief- tinck overnam. Over de gehele lijn bleek er nogal instemming te zijn met dit wetsont werp, dat bedoelt een regeling te treffen voor de eisen, waaraan de bemiddelaars in het verzekeringsbe drijf moeten voldoen, alvorens ?ij hun v/erk mogen doen. Wat de examen-eisen voor oude ren betreft, zei de minister, dat men zich ook hier zoveel mogelijk zal Aetherklanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gramof. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 8.45 Idem. 9.00 Morgenwijding. 915 Gram. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram, 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kameror kest en soliste. 11.45 „Abstracte le vens", causerie. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 „In 't spionnetje". 12.38 Pianospel. 13.00 Nieuws. 13.15 Me- tropole orkest. 13.45 „U kunt het feloven of niet". 13.50 Gram. 14.00 trijkkwartet en piano. 14.50 „Jo- han Strausz contra Johan Strausz", hoorspel. 16.00 „La Belle Hélène', operette. 17.15 Voor de jeugd. 17.45 Gram. 17.50 Regeringsuitzending: Jeugduitzending: K. H. Smit: „Wat wil je weten?" 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Orkestconcert. 19.00 Causerie over de Auster-vliegtuigen op Soesterberg. 19.10 Amusements muziek. 19.40 „Studievoorlichting voor a.s. studenten", causerie. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Philharmonisch orkest en so list. 21.25 „Midzomeravond-Opera fantasie. 22.15 Gram. en gesproken brief uit Londen. 23.00 Nieuws. 23.15 Sporactualiteiten. 23.302400 Gramofoonmuziek. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. 11.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Gram. NCRV: 10.00 Gram. 10.15 Morgendienst. 10.45 Orgelconcert. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmededelin- gen. 12.33 Gram. 12.50 Ronde van Frankrijk. 13.00 Nieuws en Kath. nieuws. 13.20 Gram. 13.35 Zang en orgel. NCRV: 14.00 Promenade-or kest en solist. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Strijkkwartet. 15.45 Gramof. 16.00 Bijbellezing. 16.45 Gram. 17.00 Actualiteiten voor de jeugd. 17.30 Voordracht. 17.50 Gram. 18.00 Ver- zoekprogramma. 18.30 „De veehou derij in 19501951''. causerie. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal anwoord. 19.30 „In dienst van het Vaderland", causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.40 „Familie geschiedenis". causerie. 20.55 Viool en piano. 21.30 Amusementsmuziek. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. richten naar de bekende stelling: laat zitten wat zit. Tegen het einde van de middagzit ting begon de Kamer nog aan de be handeling van het wetsontwerp rege ling vervoer van goederen met bin nenschepen. Ook de avond-vergadering was daaraan gewijd. Te 1 uur hedennacht was de be raadslaging beëindigd. NEGEN NEDERLANDERS ONDERSCHEIDEN. Negen Nederlandse soldaten zijn onderscheiden met de Amerikaanse bronzen ster door generaal-majoor Clark Ruffner, de bevelhebber van de Amerikaanse tweede divisie. De plechtigheid was te velde ergens in Korea. De onderscheiden vrijwilligers zijn: eerste luitenant Th. C. J. Holland uit Breda, sergeant-majoor C Plaat- zer uit Noordwijk, sergeant C. Boer uit Tilburg, sergeant Joh. van Winnik uit Maastricht, sergeant G. J. H. Wijen uit Boxmeer, korporaal M. Tenwens uit Soerendonk, korporaal E. Woesthof uit Prinsenhage, soldaat eerste klas J. H. van Rij uit Rotter dam en soldaat G. van de Rhee uit Gouda. Eerste Kamer TWEE MOTIES De voorstellen tot wijziging van het besluit vijandelijk vermogen heb ben gistermiddag in de Eerste Ka mer geen goed onthaal gevonden bij de heer RUYS DE BEERENBROUCK (K.V.P.die dit soort beleid heilloos noemde. Wij vergelden hier, volgens spr. kwaad met kwaad en ook eco nomisch is het ontwerp slecht. Hij verwachtte vergeldingsmaatregelen van Duitse zyde. De heer ANEMA (A.R.) had vele staatsrechtelijke bezwaren, maar de heer POLLEMA (C.H.) zei met de inhoud van de wijzigingen te kunnen instemmen. Ook de heer MOLE NAAR (V.V.D.) kon zich met het ontwerp verenigen. De heer VAN DER KIEFT (Arb.) zei tenslotte, dat ook hij zich in principe accoord ver klaarde met de voorstellen. Minister STIKKER gaf een kort historisch overzicht, waarin hij o.a. zei. dat reeds in Jalta is overeenge komen, dat Duitsland tot schadever goeding verplicht is. De Duitse bondsregering erkent ook het be ginsel van schadeloosstelling. De Regering wil met de Duitse regering onderhandelen over de po sitie van de grensboeren. De minister van justitie, de heer MULDERIJE, zei tenslotte, dat het niet mogelijk is de richtlijnen, vol gens welke het beheersinstituut moet werken, bekend te maken. Bij het begin van de avondverga dering diende de heer RUYS DE BEERENBROUCK twee moties in. De eerste wilde de in Duitsland wo nende Nederlanders voor ontvijan- d'ng in aanmerking laten komen, uitsluitend op haar „goede gezind heid" gedurende de oorlog en de tweede drong aan op een zodanige P. T.T. behoudt radiocentrales Exploitatie van de radiocentrales •door de PTT verdient de voorkeur boven andere vormen van beheer, aldus is het oordeel van de Minister van Verkeer en Waterstaat en de Staatssecretaris van onderwijs, kun sten en wetenschappen, dat zij heb ben neergelegd in een uitvoerige no ta aan de Tweede Kamer. Slechts een minderheid van be langhebbenden, zo zegt de nota, wenst terugkeer, naar de oude toe stand. De Minister en de Staatsse cretaris wijzen de voorstellen van vroegere particulieren exploitanten, ook in hun gewijzigde vorm, af. daar aanvaarding van deze voorstellen grote nadelen voor het publiek zou kunnen meebrengen. Volgens de nota biedt alleen.de exploitatie door de PTT voldoende waarborgen voor een juiste technische verzorging van de radiodistributie. De VVD heeft mr. H. F. van Leeu wen. directeur van De Twer.tacho Bank, voor de verkiezingen, die het volgende jaar gehouden worden, een verkiesbare plaats aangeboden op haar candidatcnRjst voor de Tweede Kamer. De heer Van Leeuwen heeft dit aanbod aanvaard. behandeling van de grensboeren, dat zij niet in hun bestaan worden dreigd. Minister MULDERIJE ontried eerste motie ernstig en bleek ook grote bezwaren te hebben tegen de tweede. Ook een motie-Molenaar, strekte tot meer clementie b:j de be handeling van de Nederlandse vrou wen, kon de minister niet overnemen. Vanochtend om elf uur zal de Ka mer stemmen over de moties en het ontwerp. Vervolgens kwam de begroting van justitie in behandeling. Kiesreglement van de K.V.P. Ingrijpende wijzigingen Bij het bestuur der KVP zijn stap pen in voorbereiding ten einde op de aanstaande Partijraadsvergade ring te komen met een nieuw voor stel tot wijziging van het kiesregle ment, waaraan reeds zovele jaren wordt gedokterd. De bedoeling is, de groalijststem ming meer effectief te maken dan tot nu toe het geval kon worden ge acht, o.m. door een verandering in de techniek te voorkomen dat 51 procent der uitgebrachte stemmen elke wijziging van dc volgorde kan frustreren. Een gemitigeerd punten stelsel zou daartoe moeten bijdra gen. Verder zou het in de plannen van het bestuur liggen, voor te stellen, dat minstens een derde der candi- daten door het daartoe bevoegde partij-orgaan wordt aangewezen. En tenslotte zou de bepaling in het reglement, welke voorkeurstem men alle effect ontneemt, worden geschrapt. Dit betreft dc bepaling volgens welke de candidaten moes ten beloven geen plaats te zullen aannemen, weike zij door voorkeur stemmen zouden hebben verkregon. NED. ROEPINGEN IN AUSTRALIë Dc zoon van een Nederlandse emi grant in Australië is ingetreden bij de paters Salesianen te Moroney's Hill, Oakleigh (Vic.) on? te worden opgeleid tot lekenbroeder-landbou wer. Te Sunbury (Vlc.) hebben de Paters Salesianen een éénjarige vóóropleidingsschool opgericht voor iongens, die naar het seminarie Hobart, Tasmanië. willen, doch het Engels nog niet voldoende beheersen. Verleden jaar zijn reeds drie Ne derlandse paters Salesianen naar Australië vertrokken, belast met de organisatie van de priesteropleiding voor Nederlandse emigranten. Aus tralië heeft inderdaad groot gebrek aan priesters en de roepingen uit het eigen land zijn zeer schaars. De bis schoppen hebben hun hoop gesteld de katholieke immigranten uit Nederland, omdat de Nederlandse katholieke gezinnen bekend staan om hun talrijke priester- en kloos terroepingen. Het seminarie van de Salesianen te Hobart is uitgebreid rr/et veertig plaatsen met het oog juist op de Nederlandse immigran ten. „Te scherpe woorden in de laatste maanden Bij de viering van het zevende lustrum van de Nederlandse Katho lieke Middenstandsbond op Woens dag 18 Juli te Utrecht heeft de voorzitter, J. H. Koops, een rede uit gesproken, waarin hij de betekenis cn geschiedenis van de Katholieke Middenstandsbond uiteen zette, al len dankte, die hun medewerking aan deze organisatie gaven en de afzijdigen opriep zich aan te slui ten. Wij staan voor een nieuw tijd perk aldus spr. waarin meer en intenser dan voorheen, maar voor al met oneindig veel meer mogelijk heden en meer perspectief gearbeid kan worden aan de economische verheffing en gezondmaking van het middenstandsbedrijf en de maatschappelijke welvaart van on dernemers en werknemers in het middengroot, en kleinbedrijf. Ja, onze pioniers mogen trots zyn op hetgeen gegroeid is uit hun arbeid en wij mogen met dankbaarheid er kennen, dat aan hun werk Gods ze gen niet is onthouden Op die katholieke ondernemers in het middengroot- en kleinbedrijf, die nog steeds niet tot onze organi satie behoren, wil spr. een ernstig en dringend beroep doen, niet lan ger afzijdig te blijven van dc ka tholieke organisatie, waarin zij thuis horen. De tijd is voorbij, dat men het bestaansrecht van eigen katho lieke vak- en standsorganisatie kon betwisten. Ook economie, ook sociale ordening zijn zaken van beginselen. Vooral nu de P.B.O. levende wer kelijkheid gaat worden, de P.B.O., die gebouwd zal worden op en door de vrije organisaties, vooral nu is het meer dan ooit taak en plicht van alle katholieke ondernemers in het F. I. M. SCHNEIDERS RIDDER IN DE ORDE VAN ST. SYLVESTER. Gistermorgen heeft mgr. H. J. J. van Hussen, directeur van de Bis schoppelijke Hulpactie in ons land, op verzoek van de Pauselijke Intei- nuntius, aan dc parlementaire re dacteur van de „Maasbode", de heer F. I. M. Schneiders, te zijnen huize te 's-Gravenhage mededeling gedaan van de hem verleende onderschei ding: zijn benoeming tot ridder in de orde van St. Sylvester, en hem de oorkonde en versierselen dezer orde overhandigd. In een toespraak die mgr. Hussen daarbij hield, memoreerde hij het 25-jarig journalistenjubilé, dat de gedecoreerde onlangs heeft gevierd en diens bijzondere verdiensten voor vele katholieke activiteiten o.a. de actie voor buitenlandse kinderen. De plechtigheid werd bijgewoond door de parochiepastoor P. J. Hes- kes, pastoor G. R Schne-ders, broer van de gedecoreerde, en pastoor P. v. a Burg, alsmede door de hoofd redacteur van dc Maasbode, de heer Leo J. M. Hazelzet. Onlangs heeft een kantonrechter plaatsvervanger tc Hilversum een merkwaardig vonnis gewezen, waar bij hij iemand, die des avonds bij donker op dc fiets had gereden zon der achterlicht ontsloeg van rechts vervolging op grond onder dat arti kel 13 lid 3 van het wegenverkeers reglement spreekt van het rijden „bij nacht", terwijl daaronder wordt verstaan van een half uur na zons ondergang tot een half uur vóór zonsopgang. Onder deze term ver stond de kantonrechter-plaatsver- vanger: gedurende gehele periode rijden. Het O.M. tekende van deze uit spraak cassatie aan. De Hoge Raad heeft nu het vonnis vernietigd en de geverbaliseerde tot een boete van ƒ5 veroordeeld. Ter motivering zegt de Hoge Raad, dat dc betekenis van genoemde verbodsbepaling is, dat het de bestuurder van een voertuig ver boden is daarmee te rijden op enig tijdstip, gelegen tussen een half uur na zonsondergang tot een half uur vóór zonsopgang indien het ten aan zien van de verlichting niet voldoet aan zekere voorschreven eisen. Deze betekenis aldus dc Hoge Raad is in de bewoordingen van meerge noemde bepaling, mede gelet op de strekking daarvan, duidelijk tot uit drukking gebracht. middengroot- en kleinbedrijf hun eigen organisatie sterk te maken. Zij, die afzijdig blijven en vooral zij, die in andere dan katholieke or ganisaties georganiseerd zijn, en daarin zelfs leidende functies bekle den. nemen een zware verantwoor delijkheid op zich. W(j staan voor een nieuwe periode, een periode van maatschappelijke opbouw. In deze tijd zal het meer dan ooit noodzake lijk zyn, dat de onderscheiden maat schappelijke groeperingen elkaar vinden en in onderlinge samenwer king eensgezind bouwen aan een nieuwe en betere toekomst. Vooral zal het noodzakelijk zijn, dat de ka tholieke maatschappelijke organisa ties eensgezind samenwerken om die toekomstige maatschappij gebaseerd te doen zijn op de beginselen van rechtvaardigheid en liefde. In de voorbije maanden hebben misverstanden en misschien te scherpe woorden deze eensgezind heid en deze samenwerking be dreigd. Maar laten wij, die het woord „liefde" in onze vaandels voeren, elkander in verdraagzaam heid en onderling begrijpen tege moet treden. Een toekomst gebaseerd op tegenstellingen en stryd kan geen toekomst zijn. Het hoofdbestuur der Nederland se Vereniging van Huisvrouwen heeft aan de commissie van rappor teurs van de Tweede Kamer inzake de regeling van de winkelsluiting het verzoek gericht ook een rege ling over de verplichte openstelling der winkels tussen de middag ten behoeve van de consument op te willen nemen. Piet Bruin liet taart bezorgen Maandagmorgen werd bij Publieke Werken te Amsterdam ten stadhuize een grote taart bezorgd, waarop met suiker gespoten was: Australië? Toen dé ambtenaren, die op «üt bureau werken, bekomen waren van de vreugde over deze mysterieuze tractatie, werd het hun duidelijk, dat de milde gever van deze taart niemand anders kon zijn dan Piet Bruin, de 23-jarige jongeman, die omstreeks half Mei met een bedrag van rond 113.000 gulden aan gemeen tegeld verdween. De politie werd gewaarschuwd en het bleek, dat de taart in begin Juni was besteld met de opdracht haar eerst na half Juli af tc leveren. Het signalement van degene, die de taart besteld had klopte duidelijk met dat van Bruin, zodat er voor de politie geen twijfel aan bestaat of de jongeman heeft de grap op zijn geweten. Imr/iddels is wel onomstotelijk ko men vast tc staan, dat in begin Juni dus enkele weken nadat hij zo plot seling zijn ontslag nam, B. nog te Amsterdam heeft vertoefd. Andere aanwijzingen hadden dit reeds eer der vrijwel zeker doen zijn. De grap heeft de politie echter niet veel wijzer gemaakt omtrent de tegenwoordige verblijfplaats van B„ die. hoewel de gehele Westeuropese politie naar hem zoekt, nog steeds niet is gevonden. A LS WE NAAR BUITEN TREKKEN om onze vaeantie op het plat- teland door te brengen, dan kunnen we kennis maken met oen simpele manier van weide-afrastering, het schrikdraad, dat steeds meer het prikkeldraad vervangt. De draad staat namelijk onder gecontro leerde electrische stroom. Als de draden van de weg af kunnen wor den aangeraakt, moeten er daarom bordjes aanwezig zijn met dc woor den: „Pas op! Schrikdraad". Het gebruik van deze electrische weide-afzetting vond het eerst toe passing in Amerika, later o.m. in Scandinavië en Zwitserland. Nu de laatste jaren ook in België en Ne derland schrikdraad-installaties in gebruik zijn, ligt het wel voor de hand, dat de veehouders in deze methode van afzetting voordelen zien. De dieren, die met de draad in aanraking komen, krijgen een be hoorlijke electrische schok en wij ken daardoor zo snel terug, dat het niet nodig is om palen cn draden ouderwets stevig te maken. Verder wordt voorkomen, dat het vee door het puntdraad gewond raakt, waar door later de huid in waarde is verminderd. Het Ministerie van Landbouw geeft de aanschaffers van een installatie een subsidie van 30 tot 70 pet van de kosten. Is er gevaar?. In ons land zijn op zoveel zaken wettelijke maatregelen van toepas sing, dat het wel bijna voor de hand ligt. dat de electrische weid^-afras- j terin? daamnn niet is ontkomen. I In dit ®evai houd: de arbeidsinspee. I tie een oogle in het zeil op grond van het Veiligheidsbesluit elee- trische schrikdraden. En dat is maar goed ook. want er rijn veel te veel j ondeskundigen. die in de verleiding j komen om zelf met allerlei elee- j trische draden, lamoen er< sehake- laars te gaan nrutren. Bijna dage lijks gebeuren er daardoor min of mem4 ernstige ongelukken. Het eigenaardige feit doet zich namelijk voor, dat de aanleg j van eleetrioitmt in ons land vrij- wel overal uitsluitend mag ge- beuren door een erkende installa- j teur, maar dat niettemin in tallo- J ze winkels het nodige gekeurde en ongekeurde goed vrij te koop is voor iedereen. j. Om op schrikdraden terug te ko men, die staan natuurlijk niet zo I onder stroom, dat zij een cfodelijke j schok zouden kunnen geven. Bij de eerste proefnemingen in de Ver. Staten gebruikte men wel gewone netspannihg door weerstanden afge zwakt tot een sterkte, die men toe laatbaar achtte. Ongevallen bleven niet uit. Men vond toen 'n verbete ring in het gebruik van speciaal ge construeerde spanninggevers. Voor dat deze apparaten circa 1937 hun weg naar do Oude Wereld vonden, werden zij nog in menig opzicht verbeterd. Wie de draad aanraakt, zou op slag dood kunnen ziin als do span ning niet geregeld onderbroken werd. De stoten van ongeveer 5990 volt duren hoogstens hot tiende ge deelte van een seconde met een pauze van 3/4 sec, De snanninggo- vers ontlenen hun energie aan een batterij, een accu rf non het lieh»- net. Aansluiting on het net ver dient de voorkeur, omdat dit het voordeligst en het veiligst is Er ziln als gevolg "en onacht zaamheid of ondeskundigheid ver scheidene ongevallen voorgekomen met deze installaties, ^o is het «ml gebeurt, dat de soanninggevcr n'et werd gebruikt en de draad recht streeks on het lichtnet werd aan gesloten. Ook werden mensen rre- dood. doordat dn dmden bil onff*l"k met sterkfltroomdrarion in verbin ding kwamen In ons land werden een man en een enkele stuks vee gedood door aanraking an nnrt ondeskvndic ee'flnstal leerde schrik draad. Een varken kwam met een schrikdraad in aan'"»kin<r, die door liep tot in dc stal. Daar had d'V.e met de electrische leidin" contant gemaakt, die weer door eet defect onder hooesoannin® ctond H«t ge bruik van schrikdf-den binnen te- bouwen is wevens dit gevaar verbo den. Een schHan werd gedood doo-d-t iemand zelf een -ehrikdraadie- stallatie" had gemaakt <>n deze zo maar op het net zonder onnnine. gever had aangesloten. Het vnri® laar werd o«n boerenzoon in Lo-r- sum gedood toen 1;i* een *eh"n dit door dc bliksem wik getroffer. *>ij een electrische afrnsforin® wilde \ver:halcn. Latm- blc- k. daf do afras tering onder hoogspanning stond, tengevolge van contact mot *t«rk- stroomdraden van het lichtnet D»- afrastering was pief do r oen dr*. kimdigo aangeleid on Hm "pttol: vereiste bewiis ontbrak dan nok. Het Veiligheidsbesluit He» -• ,lr doar- om, dat een rek we afst-md van het hoogspanningsnet in ach', genomen moet worden. 26) „Halt. Hoe gaarne ik je bruid zou willen kennen, beste vriend, ik moet hier in Eldersleben onbekend blij ven. Je begrijpt immers heel goed dar ik niet voor mijn plezier naar dit dorp ben gekomen, niet waar". ..Zeker genadige heer, zeker'' stot terde de kellner verlegen, „ik had het totaal vergeten". „Nu. later hoop ik Marianne per soonlijk te mogen gelukwensen, To ni. Op de eerste plaats moet ik hier werken en je kunt me wellicht er behulpzaam mee zijn" „Ik wil alles voor u doen. mijn heer de commisaris. Ik wil zelfs door het vuur voor u gaan" verze kerde Toni met ijver. „Nu zo'n vaart zal het niet lopen, Kro-petschek", lachte Friedeberg. „Maar hoor nu eens goed tde! Ken ie misschien toevallig een zekere heer Lenzmann, die hier in de na bijheid van Stedtfeld aan de Moor grote bezittingen heeft?" ,.J« dat de man, die ze in de apoor- wegcoupé te Bruchholm vermoord hebben gevonden?" vroeg de kell ner nieuwsgierig. „Juist" zei Friedeberg verrast, „maar hoe weet je dat?" „Maar, mijnheer de commissaris dat staat in alle dagbladen uitvoerig te lezen" ..Maar/ie naam van de dode is nergens vermeld", zei Friedeberg hem strak in de ogen kijkend. „Dat is waar, mijnheer" stemde de kellner verlegen toe, „maar omdat de commissaris naar mijnheer Lenz mann vraagt, meende ik dst die de dode moest zijn want de andere heer waarmee hij hier was ik bedoel ka pitein Wendt die zit hoog en droog in Bruchholm. Wanneer mijnheer Wendt vermoord was geworden dan had men niet in de couranten van een „onbekende" gesproken". „Dus Lenzmann is met kapitein Wendt hier geweest?" vroeg Friede berg met kalmte, alhoewel het hart 'hem in de keel klopte over zulk een gewichtige mededelmg. „Jawel, mijnheer de commissaris, de beide heren kwamen Dinsdag in dit hotel aan en beiden gingen des avonds heen" „Zijn ze samen ook gekomen" „Neen. De kapitein kwam reeds 's Maandags van Siegsburg hier aan en overnachtte bij ons. Dinsdag och tend kwam mijnheer Lenzmann en nadat de beide heren sarr/en ontbe ten hadden reden zij met ons rijtuig naar Stedtfeld van waar zij eerst laat in do namiddag terugkwamen. Ze dineerden hier samen en daarna gingen ze zoals ik heb gezegd samen naar Bruchholm". „Hoe weet je dat zo juist, dat ze te samen naar Bruchholm zijn gr aan, Tosi? Kapitein Wendt kan toch trouwens ook naar de andere stad zijn vertrokken". „Dan had hij toch zeker hier ge wacht, mijnheer. Want ongeveer die t(jd, dat de beide heren hier van daan gingen is er slechts één trein en die trein gaan naar Bruchholm. Die naar Siegsburg komt eerst tegen twaalf uur in de nacht hier voorbij" De commissaris was het met de lo gica van de kellner eens. alhoewel hij meende: „Hij kan ook in de wachtkamer vai het station gewacht hebben, tot dat de trein van twaal ven vertrok." „Zeker, mijnheer de commissaris" antwoordde de kellner, die niet durfde tegenspreken. „Dat kan zo zijn, want ik heb ze niet zien ver trekken". „Nu dat kan ik aan het station wel te weten korren" meende de com missaris en haalde zijn horloge uit d« zak. „Het is nu juist negen uur. Hoe laat komt hier een trein voorbij. Toni?" „In welke richting, mijnheer?" „Terug naar Bruchholm." ,,'n Paar minuutjes voor elven, commissaris. Dc trein komt om 12.30 in Bruchholm aan." „Uitstekend, dan zal ik maar op stappen. Dank zij jou, behoef ik geen wandeling naar Stedtfeld te maken. Ik heb. Goddank, meer dan tijd ge noeg om aan het station inlichtingen in te winnen. Maak de rekening klaar, Toni". De commissaris betaal de drukte de verbaasde kellner een goudstuk in de hand. „Maar. mijnheer de commissaris dat is te veel" protesteerde de kell ner. „Hou het nvaar. Dit is tevens een klein bijdrage voor je huishouden, Kropatschek" zei Friedeberg lachend „Groet je verloofde van mij cn ont houd goed, wat ik je gezegd heb" „Dank, dank, beste heer. nooit zal ik het vergeten. Uw dienaar, com missaris, nogmaals dank!" Friedeberg vroeg de kortste weg naar het station en verliet het hotel onder de dankbetuigingen van Toni. „Fortuna is m(j is dit geval wel gunstig" dacht Friedeberg verheugd, toen hij langzaam de weg .naar het station insloeg. Wat een gelukkig toeval dat hij in dit stadje, een man had getroffen, die hij zo goed kende! Van een fleg- matieken hotelhouder of van een ge wone boer iiad hij die gewenste in- helderingcn nooit kunnen ontvan gen en zeker niet binnen zo weinig tijd. Immers dat soort mensen had, in dien ze wisten dat Lenzmann met Wendt in hun stad hadden vertoefd toch gezwegen uit vrees later als getuigen voor de rechtbank te moe ten veschijnen. Nu bleven hem nog de verklarin gen van de stationschef of van de restaurateur over. Als het geluk hem weer zo goed gezond was, dan kon hij heden nog naar Bruchholm terug gaan. En hij had geluk! Toen hij zich aan de stationsbeambten had voorgesteld en hen zijn positie had meegedeeld, vroeg hij aan een man van ongeveer vijf cn veertig jaar, wie Dinsdag avond de passagierstrein, die tegen negen uur in Eldersleben stapte, had zien vertrekken. De man. een vrolijk uitziend heer, antwoordde: ,,Ik zelf, mijnheer de commissaris". „Waren er nog al veel passagiers?" „Zo als gewoonlijk, commissaris. Buiten de arbeiders, die met deze trein uit Siegsburg komen, kwamen slecht twee of drie mensen rrtet" „Herinnert u zich wellicht of hier vele personen instapten" „Zeker wel. Er waren vele boe ren. die hier inkopen gedaan hadden en twee heren". „Zo. wat waren dat vnor lieden'.'" „Ik kende er slecht één van nl. kapitein Wendt uit Bruchholm". „En de andere heer, kende u die niet?' „Neen. commissaris."' „Kwam kapitein Wepdt nog al vaak hier, omdat u hem zo goed kent?" „Jawel, mijnheer de commissaris, daar ik enkele jaren geleden te Bruchholm heb gewoond, ben ik in de gelegenheid geweest om vaak met de kapitein te spreken," zei de stn- tinoschef van Eldersleben. „De mogelijkheid dat u zich in de persoon van de kapitein Wendt ver gist. is dus geheel uitgesloten?" vroeg Friedeberg. „Zeer zeker, want voordat de he ren de trein instapten, wisselde ik zelfs nog enkele woorden met hem' „Dat wordt een interessante zaak" zei de commissaris nvet de gewichtig heid de politiebeambten eigen. „Wa ren er nog meer reizigers in de af deling, waarin kapitein Wendt zat?" „Ja, hij zat er met de heer. waar mee hij op het perron liep" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5