feiöse HUlSPÖl/# Het kunstgebit van Ophelia Lowe NIEUWS UIT DE OMGEVING NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK Bisschopswijding mgr. dr. Alfrink Ka KM te MANNEN ZIJN NET KINDEREN Laatste Berichten 'OENSDAG 18 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 KATWIJK Nieuwe brandspuit. Gistermid dag had in tegenwoordigheid van het voltallig college van B. en W., de gemeentesecretaris, de heer D. C. O. Boekhoven, de directeur van de bedrijven, de heer Blom, de wnd. directeur van Gemeentewerken, dc heer Verloop, de hoofdinspecteur van politie, de heer Prasser, de heer Roelofs, inspecteur van het brand weerwezen in Zuid-Holland, de heer Willekens te Bilthoven van de Pro vinciale Brandweer, de hoofdamb tenaren van het secretarie en de Brandweer van Katwijk met de commandant, de heer J. W. Gesink, vertegenwoordigers van de fa. Kro nenburg te Culemborg, die de auto leverde, en vele belangstellenden, de ingebruikneming plaats van de nieuwe brandweerauto. Dit vond plaats bij de provinciale brug te Katwijk a. d. Rijn, dus langs het Katwijks kanaal. Allereerst werd de proef genomen met drie slangen. Nog geweldiger werd het toen een waterkanon in werking werd ge steld. Toen de auto de waterproef had doorstaan, werd gereden naar een terrein aan de Nieuwe Duin weg, bij de R.K. kerk, alwaar een demonstratie werd gegeven met di verse schuimblusapparaten. Daar werd aanschouwelijk voorgesteld hoe men met schuim een brand, die kunstmatig was veroorzaakt met teer, oude autobanden en benzine, in enkele minuten onder dc knie heeft. In het gemeentehuis had hierna de officiële overdracht plaats aan de gemeente, waarna de thee werd aangeboden. LEIIXSCHENDAM Geboren: Geertruida H. M., d. v. L. J. van der Salm en J. Th. van Heiningen; Louize A. M., d. v. W. P. van Baren en F. W. Bierhuis. Ondertrouwd: Jan W .de Ruyter en Antje M. van Kampen; Jacobus P. Polderman en Johanna M. van Oort. Overleden: Petrus A. Niesten, 80 j., echtg. van S. Goossen (Hulp en Heil). WASSENAAR Geboren: Johannes Vincentius Jo zef, z. van A. P. Hoogeveen en J. M. Tap; Maria Elisabeth, d. van J. F. M. van Galen en J. M. Winnubst; Anna Maria Johanna, d. van J. H. Schroder en M. J. J. Beijersbergen; Maria Johanna, d. van P. M. Sorbi en M. C. van der Ham. Ondertrouwd: J. W. Noorduyn Oegstgeest en R. Jansen Eijken Sluij- ters; G. T. Poeteren Haarlem en S. Forner; R. Jilderda Assen en C. Hermsen; R. Koning en C. Hart. Getrouwd: J. Kolff en J. W. Schalkwijk; J. J. Looijestein en E. Groene veld; J. C. Schroot en W. J. Schiltman; A. M. Brands en L. G. ter Laag. Overleden: E. van Es 47 j., echtge noot van M. van der Horst; G. G. L. Parlevliet 44 j., echtgenote van C. van den Berg. WARMOND Geboren: Hendricus C. z. van H. v. DijkZwetsloot; Hendrikus G. P. M. z. van Th. v. d. MeerRot teveel; Theodora M. d. van P. van Schiev. d. Poel; Hendricus M. z. van W. v. GriekenBeugelsdijk; Eva H. M. d. van C. v. Velzen Driessen; Johannes J. M. z. van J. Oremus—Sikking; Franciscus L. H. z. van A. van LeeuwenReijken; Lode wijk J. M. z. van C. Slinger landvan Sonderen; Gerardus J. M. z. van G. v. d. Geestvan Hameren; Jacoba d. van G. van 't HoogMij- derwijk; Arie z. van C. Vreeken— Sohl; Jacoba d. van G. Ouwehand Huisman; Johannes M. J. z. van J. v. Winsenvan Ruiten; Cornelis z. van S. Scheltens—de Vos; Marga- retha M. d. van A. van EsKoning; Johannes J. G. z. van H. van Leeu wenvan Dijk; Johanna C. M. d. van M. Kraanvan der Mey. Getrouwd: Hendrik J. C. ter Kuile 28 j., te Amsterdam, en Henrica V. J. Nijpels 24 j.; Adrianus J. v. d. Hulst 27 j. en Theresia A. Heems kerk 23 j.; Christiaan Balkenende 24 j., te Lisse, en Helena A. M. Mul der 19 j. Overleden: Teunis Houweling 73 jaar; Petrus van Leeuwen 45 j. ZOE TERMEER Imkersvergadering. De ijverige imkers kwamen weer eens bijeen in „Ons Genoegen". Na opening door de voorzitter, de heer Swart, kwam al spoedig het eerste agendapunt n.l.: de reis naar Raai te, waar een §rote imkerdag gehouden zal wor- en, ter sprake. In verband met de grote afstand en de daaraan ver bonden kosten, werd besloten om niet als vereniging aan deze dag deel te nemen. De gedachte werd geopperd om in de onmiddellijke omgeving een gezamenlijk uitstap je te maken. Voorts werden nog di verse onderwerpen, de bijenteelt be treffende, ter tafel gebracht o.m. de aanplant in de toekomst en de zaad vorming bij da komkommers. Dui delijk bleek, dat door de leden ac tieve medewerking wordt verleend om de bijenteelt te bevorderen, ter wijl getracht zal worden met de tuinders tot overeenstemming te komen. Tenslotte werd besloten over te gaan tot de suikerbestelling voor de komende winter. De zakken en het suikergeld moeten voor Za terdag 28 Juli bij de heer Swart in geleverd worden. Afhaling zal te zijner tijd kunnen geschieden bij de heer J. G. van Vliet, Stationsstr. 71 alhier. Geboren: Magdalena Antoinet- ta Maria d. van A. J. Koppert en M. Boonekamp; Wilhelmina Gerar- da d. van J. H. Kuhl en C. H. Augus- tinus. Ondertrouwd: G. van Drielen 29 j. en J, A. Opdam 27 j.; J J. Volle- bregt 28 j. en M. C. van Haastert 27 j.; L. de Jong 23 j. en T. de Bruijn 19 j. POSTDUIVEN St. Vincent-vlucht. De grote St. Vincentvlucht heeft, gezien de uitslag, bewezen toch niet tot een rampvlucht te behoren. Bij de Fondclub waren in con cours 75 duiven, gelost te 13.15 uur met N.W.-wind, afstand pl.m. 1044 km. Uitslag: P. Borgers 5.56.28, A. W. Krol 6.57.10, P. Borgers 8.04.58, W. Kapaan 8.54.44, P. Borgers 9.13.50, G. v. Albada 9.17.33, P. Bor gers 10.29.04, Gebr. Passchier 17.34.25 (allen Zondag), F v. Hofman 7.22.13 Gebrs. de Groot 13.32.06 (Maandag). Voor de Leidse Concourcom- missie was de uitslag: A. Krol 6.57.10, R. de Graaf 7.0.26, W. Ka- paan 8.54.44. G. v. Albada 9.17.33, H. de Haas 12 9.52, J. Sierat 14.56.32 (allen Zondag), F. Hofman 7.22.13, Gebr. de Groot 1332.6 (Maandag). Fondclub Leiden en omstreken. Uitslag wedvlucht Limoges (7421 km); los te 5.30 uur met N.O. wind le duif 16.16.19 (1150.40 m min.), laatste duif 18.38 06 (941.47 m min.) P. G. Borger 1, 7, 20, J. Neuteboom 2, A. W. Krol 3, 12, 52, H. v. Veg- ten 4, 9, 45, 50, N. Waasdorp 5 18, N. v. d. Linden 6, J. v. Alphen 8, 64, Gebr. Passchier 10. 24. De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wedvlucht met oude duiven van Corbeil (Fr.), op Maandag 16 Juli. Afstand 425 km. In concours 36 dui ven, los 6 uur. le duif 12.3C. P. Oos terman 1, 2, 3, 6, J. W. Woude 4, H v. d. Neut 5, J. Tij sterman 7, A. van Leeuwen 8, W. Verlooy 9. „De Reisduif" (Hazerswoude). Wedvlucht met oude duiven vanaf Chateroux, afstand 624 km. In con cours 42 duiven, gelost om 6 uur 30 minuten, eerste 3.39.2, snelheid 1137 meter, laatste 4.36.10, snelheid 1029 meter. Uitslag: P. J. Fase 2, 6, 9, 12, 14, P. van der Malen 1, N. van den Bosch 3, 5. W. G. de Jong 4, 13, W. Lindhout 7, 8, Pa van Klaveren 10, W. Bleeker 11. Wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal, afstand 63 km. In concours 102 duiven, los om 1 uur 30 min., eerste 2.31.35, snelheid 981 m., laatste 3.10.8, snelheid 618 me ter. Uitslag: P. J. Fase 1, 10, 15, C. van Veen 2, 8, N. van den Bosch 3, C. Groen, 4. W. G. de Jongh 5, 11, 18, W. van Veen 9,12.28, P. van der Ma len 6, 7. ALPHEN AAN DEN RIJN Op stap. De politie alhier heeft gisteravond omstreeks 9 uur op de Rijksstraatweg naar Utrecht aange houden en op transport gesteld naar Leiden de 10-jarige F. S. en dc 11- jarige J. L., beiden wonend aldaar, die zonder medeweten en toestem ming van de ouders op weg waren naar hun grootouders te Arnhem. Zij waren van proviand voorzien en had den in totaal 40 cent op zak. Aanrijding. Omstreeks 4.30 uur gistermiddag vond in de Juliana- straat tegenover de fa. Couvee een ongeluk plaats, waarbij mevr. de R. enkele gekneusde ribben en een bloeduitstorting in de rechterknie opliep. Een tractor met aanhangwa gen, bestuurd door Th. J van I. uit Rijnsater woude vervoerde een lan ge, z ^are polderboom. Bij het ver voer is deze blijkbaar losgedrild en viel van de wagen tegen het rijwiel van de dame, die eerst tegen de handwagen van C- Z. viel en daarna tegen dè grond sloeg met voormeld gevolg. Het rijwiel werd beschadigd. Mevr. jde R. werd na geneeskundige behandeli^ naar haar woning in de Van Boetzelaarstraat vervoerd. MULO. Het diploma A behaal den de leerlingen van de RK. Mulo- school Mieke Ponsioen, Jan van Niekerk en Jos Werneke. Verlicht torenuurwerk. Dank zij de bemoeiing van de vereniging „Alphens Belang" is het torenuur werk van de Ned. Herv. Kerk ver licht. De aanwijzing is wel zo dui delijk, dat de tijd van heel ver is af te lezen. Hiermede heeft deze ver eniging een nieuw bewijs geleverd van haar grote activiteit inzake ge meentelijke algemene belangen. BOSKOOP Tuinbouw en plantkunde. De maandelijkse bijeenkomst van de Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en plantkunde afd. Boskoop, kenmerk te zich door de grote hoeveelheid ter beoordeling medegebracht ma teriaal. In zijn openingswoord sprak de voorzitter er zijn vreugde over uit, dat hij na enkele maanden af wezig te zijn geweest, weer in de oude vertrouwde omgeving terug te zijn. Tot juryleden voor de beoor deling werden benoemd de heren K. Verboom, A. J. Vermeulen en Sterkenburg. De heer P. Hardijzer toonde een framboos, genaamd Ir. Leenders, in* Duitsland genaamd Deutschland, welke overvloedige grote vruchten draagt, en een lelie, Lilium regale, die uit zaad gekweekt kan worden. Beloning 2 punten. De heer Ant. van Tol had drie vormen van Malus theifers, welke alle drie als echt beschouwd moeten worden. Voorts Cotoneaster lactea, Philadcl- phus purpureo maculatus „Belle Etoile"; „Bouquet Blanc"; Chrysan themum in verschillende soorten en andere. Totaal verwierf de heer van Tol 6 punten. De fa. Gebr. Verboom- bracht een hele collectie Chrysan themum maximum. Ook deze* col lectie verwierf 6 punten De heer N. Geers toonde diverse soorten Mahonia bealii en anderen, waar voor hij 4 punten kreeg toegewe zen. De heer J. v. d. Smit liet weer diverse Chrysanthemum maximum zien o.a. Scabiosa cauc. Clive Gre- ves, Sorbaria sorbifolia, Colutea ar- borescens en andere. Beloning 6 punten. De heer P. G. Zwijnenburg liet zien: Acer negundo aureum, Holodiscus discolor, Genista tinc- toria en nog enkele andere soorten. De beloning hiervoor bedroeg 5 punten. De heer H. v. Soest had een collectie takken uit de plant soenen medegebracht, in de hoop dat dit een bezoek aan de parken zou stimuleren. Er waren takken van meerdere soorten planten en heesters. Beloning 7 punten De heer D. Hendriksen kreeg voor zijn Hypericum grandiflorum, met mooie oranjegele bloemen, welke 's avonds sluiten, cn Eryngiumgi- ganteum en Eryngium Oliverianum, 3 punten. De heer A. J. Vermeulen toonde als bijzonderheid een door hem gekweekte winterharde ui, welke op de plaats van de bloem een trosje jonge uien te zien geeft. Waardering 3 punten. De heer L. Konijn bracht een uitgebreide col lectie van diverse planten ter ta fel, waarvoor hij beloond werd met 6 punten. De volgende vergadering zal staan in het teken van de nieu were grootbloemige Polyantha-ro- zen. LANGERAAR Geslaagd. Aan het St. Joseph - pensionaat te Bodegraven is mej. Jopie Hoogeveen geslaagd voor het Mulo-diploma A. HAZERSWOUDE Ouden van dagen uit. Om 9.30 vertrokken Dinsdagmorgen 40 per sonenauto's met de ouden van da gen via Alphen aan den Rijn naar Amsterdam. Daar lagen twee prach tige boten gereed en maakten de deelnemers een rondvaart door de Amsterdamse grachten en over het IJ. Daarna werd de lunch gebruikt. Tijdens de lunch sprak burgemees ter L. J. den Hollander. Wethouder van Dam had zijn toespraak op rijm gemaakt, wat zeer in de smaak viel bij de oudjes, die telkens het re frein meezongen. Van Amsterdam ging het via Bussum naar de Loos- drechtse plassen. Na het prachtige zeilen op de plassen te hebben ga degeslagen, werd de terugtocht aan vaard via Breukelen, Utrecht en Bodegraven op Hazerswoudc aan De harmonie van Hazerswoude had zich opgesteld voor het Raadhuis en na een pittig stukje muziek klom de burgemeester op een der auto's. Hij dankte de burgerij, die deze uitgaansdag voor de ouden van dagen mogelijk heeft gemaakt. Verder dankte hij de chauffeurs, de voetballers, die een wedstrijd had den gespeeld waarvan de opbrengst was ten bate van de ouden van da gen, de muziekvereniging, de poli tie. die deze tocht keurig heeft ge leid, en verder allen die hebben medegewerkt om deze dag tot een onvergetelijke te maken. Hierna speelde de muziek nog twee cou pletten van het Wilhelmus. NOORDEN Rectificatie. Als de school- spaaractie zoals gisteren gemeld niet meer had opgeleverd dan 100,zou het niets bijzonders geweest zijn. Maar het bedrag was 1000en dat is wél de moeite waard! binnendringen in andermans woning. Bij de Consevvenfabriek T. en D. kantelde gisteren een groentewagen tje, dat uitgerekend tegen de 18-ja- rige fabrieksarbeider J. B-, wonend aan de Waardgracht, viel. De jonge man brak zijn rechterbeen en werd door de E. H. D. naar het Acad. Zie- kenhuis vervoerd, zouden er dan ook geen melding van j En enige kinderen van het gezin M. Dinsdag, 17 Juli. Heeft U het ooit zó zout gegeten? In Oegstgeest woont een echtpaar, dat dezer dagen door een echtelijke twist geteisterd werd. Nu komt zo iets in de beste families voor. Wij maken, ware het niet, dat de man het zich - zo erg aantrok, dat hij niet meer in zijn eigen huis wilde slapen! Nu wist hij toevallig, dat er in de Van Oldebarneveldtstraat te Leiden een gemeubileerd huis tijdelijk onbe woond was, omdat de bewoners op vacantie in Zwitserland vertoefden. Met een boos gezicht verliet de man gisteren zijn Oegstgeestse woning en forceerde van het onbewoonde huis de keukendeur. Eenmaal binnen vond hij een geriefelijk bed, dat tot sla pen noodde. Maar eerst deed hij de voordeur, die alleen maar op slot was op de knip. Toen ging hij maffen. Maar wat gebeurt er? Overburen van de vacantiegangers hadden, een sleu tel van het huis, om zo nu en dan te controleren. Toen zij in de afgelo pen nacht thuis kwamen en even in het lege huis wilden gaan kijken, vonden zij de voordeur op de knip. hetgeen hen zeer verdacht voor kwam. Daarop werd de politie ge waarschuwd, die zich toegang tot de woning verschafte en de logé luid snurkend in bed aantrof. Om de nacht verder door te brengen, werd de Oegst geesten aar naar het Politie bureau gebracht. In de cel zal hij ho pelijk tot de conclusie komen, dat „Oost West, thuis best" veel waar heid bevatOverigens krijgt hij een proces-verbaal, inzake huisvrede breuk! Dit wegens het ongeoorloofd Gisteren is in dc metropolitane kerk van de H.H. Catharina én Wil- librordus in Utrecht, de plechtige bisschopswijding geschied van mgr. dr. Bernardus Johannes Alfrink, ti tulair aarstbisschop van Tyana, coad jutor van de aarstbisschop van Utrecht. Te 10.30 uur betraden de kardi naal, de consecratoren en de assis terende geestelijkheid de kerk, ter wijl het kathedrale zangkoor „St. Gregorius Magnus", het „Ecce Sa- cerdos magnus" zong van Bruckner. Daarna nam de wijding een aan vang met de voorbereidende cere moniën: de kleding van de bisschop pen, de voorlezing van de pauselijke lastbrief en het noderzoek. Dan werd het eerste gedeelte der H. Mis opgedragen. In de loop daarvan zijn de ceremoniën van de bisschopswij ding opgenomen: de oplegging van de handen door de drie bisschoppen, daarop de zalving van het hoofd, de der handen en de overreiking van staf, ring en evangelieboek. Daarop volgde de H. Mis der gelovigen met de offerande, consecratie en commu nie. Aan het slot de dankzegging en voltooiing van de wijdingsplechtighe den, gedurende welke de overreiking van de mijter en de handschoenen geschiedde. Hierop volgde de intro- nisatie, nadat de consecrator het „Te Deum" had aangeheven .De nieuwe aan de Hoge Rijndijk hebben gisteren voor de aardigheid de kachel aange maakt, die op zolder de winter stond af te wachten. Zij deden er wat zaag sel in en vonden het helemaal niet belangrijk, dat er noch een afvoer pijp, noch een schoorsteen aanwezig was. Met het gevolg, dat even later het huis vol dikke rookwolken stond. De Brandweermannen moesten rook- maskers gebruiken om bij het vuur te kunnen komen, dat zij snel konden blussen. Een ernstig ongeluk vond gister avond om half tien plaats in de Da Costastraat. De 16-jarige W. J. S„ wonend in de De Genestetstraat, reed in zeer snelle vaart op zijn fiets j door de Da Costastraat en wilde1 rechtsaf slaan, de Borgerstraat in. Door zijn grote vaart echter kon hij de bocht niet nemen, zodat de jonge man door de spiegelruit van de win kel van Verboom vloog en snij won den opliep aan hoofd, hals. armen, borst en buik. Bewusteloos bleef hij op straat liggen, totdat de EHD-wa- gen hem naar het Acad. Ziekenhuis vervoerde. Het was gisteren wel een dag van ongelukken. In de speeltuin „Oud Hortuszicht" aan de Witte Singel kreeg de 7-jarige Delftenaar M. G., die met zijn klas op schoolreis was, een schommel tegen z'n hoofd. Hij liep een hersenschudding op en Artiesten zijn reuze lui, maar je moet ze niet bo ven je hebben wonen. Overdag slapen ze, des avonds v/erken ze en s nachts vieren ze hun feest ijsbeerde, ontdekte hij dat iemand door het geopen de venster op de eerste verdieping zijn maag had omgekeerd. In de tuin na- jes. Dat kan nu eenmaal *en niet anders in zon beroep. e £fi Een onzer stadgenoten „f* ae.eI}' kan daarvan meepraten. tussen de grasspriet- Hij was van de week met in plaats van in een zijn vrouw en kleine Jan R n? het nachtkastje, naar het Noord wij kse S43^Bf En een slaap dat ze stuK 's avonds hadden Vergeet het maar rustig. De buurman, die het toneel beoefent en zich 's avonds na half negen in een an dere stad voor Hamlet uit geeft. was toevallig jarig. Om dat feit te vieren, bracht hij om één uur en kele vrienden en vriendin netjes mee naar huis. Ach, en hoe gaat dat? Als je de hele dag tegen heug en meug klassiek loopt te doen. wil je wel eens iets anders. Dat kon onze stadgenoot goed mer ken. Tot vier uur 's nachts Miin gebit siiet U ik alle tand^n op een rijtje sjal de rest wel opruimen." Kreefterig en transpire- 2L°°r vend zette onze stadgenoot Hrnnken hilft hii nnó dc zaak od de meest onbe- ff®1 nullige wijze uiteen want tegen een dame. zelf zon der kunstgebit, sta je zo machteloos. En toen begon de dame nog te huilen ook. Ze moest opgebeld, die binnen drie uur het kunstmatig kauw. instrument hersteld had. Ophelia heeft alleen: ..Dank U". gezegd. Maar de vrouw van onze die avond Ophelia spelen Ff™ en ie hebt heel wat tanden stadgenoot had meer odig, wil dat slagen. Dat begreep onze stad- Jachte sarcastisch tegen het venster, waavacher hij de ..w. buurman met zijn echtge boorde hij niet veel anders no*e vermoedde. Iop haar lever. De hele dag verklaarde ze haar man die toch vacantie had voor stapel gek. „Zo'n sul als jij heb ik nog nooit gezien", merkte ze zelfs op en ónze stad genoot droeg dat gelaten en dacht slechts met wee moed aan dit tijd. toen hij nog dikwijls van de bank- t'es in De Leidse Hout ge- >ruik maakte. „Toen dachten dc meis jes anders over me," prak- kezeerde hij 's nachts in bed. Maar zijn vrouw verried Medelijden en zjch jn een harop-droom. schuldgevoel welden op in Voor een ander haalt ie £h.n hart en al spoedig lag vieze putjes leeg en voor hij bu het putje op zyn - t werd door de EHD naar het Acad. Ziekenhuis vervoerd. Later werd hij per ziekenauto naar Delft ge bracht. De heer J. de Jong, onderwijzer aan de Openbare Opleidingsschool voor ULO aan de Driftstraat, zal met ingang van 1 Sept. a.s. afscheid nemen van het onderwijs, dat hij 45 jaar trouw gediend heeft, beginnend met 20 jaar in de school Medusastr. Ook buiten het onderwijs speelt de heer De Jong zijn rol. Vele jaren was hij secretaris van de woningbouw vereniging Tuinstadwijk en voorzit ter van de Federatie van Woning bouwverenigingen. Hij is voorzitter van de Stichting Woningen voor Ouden van Dagen, actief lid van de Commissie van Advies inzake Huis vestingsaangelegenheden en secreta ris van dc kunstkring „Voor Allen". Morgenavond is er om 8 uur recep tie in de school Driftstraat 77 en Donderdag een feestelijke ouder avond met huldiging in het gebouw van speeltuinvereniging Oosterkwar tier. Wegens het slechte weer van vori ge week moest het uitstapje, dat de zusters Caïmelitessen van de Oude Vest met de aan hun toegewijde zorgen toevertrouwde kinderen wil den maken, uitgesteld worden. Maar gisteren was het prachtig weer, zo dat het feest toen door kon gaan. Evenals vorig jaar hebben enige kin dervrienden uit Leiden en Warmond dit uitstapje op touw gezet. In enige sloepen voeren de kinderen en zus ters naar boer van Schie in War mond (aan de Kaag), waar de kinde deren volop getracteerd werden. U had ze moeten zien, knabbelend aan de spritskoeken en lurkend aan de Coca Colaflesjes De zusters spraken hartelijke dankwoorden tot dc milde gevers, die in deze dure tijd, nu het onderhoud der kinderen dc zusters veel zorgen kost, voor zo'n heerlijke feestdag gezorgd hebben! De bijna 5 jarige C. v. d. K. wo nend aan de Minnebroersgracht, mocht van geluk spreken, dat de heer K. Tegelaar, werkzaam bij T. cn D. toevallig zag, dat hij spelen derwijze in het water van de Mid delstegracht viel. Tegelaar schoot di rect te hulp en vanaf een schuit kon hij het knaapje, dat reeds onder wa ter was verdwenen, bij dc arm grijpen en op de kant brengen. Dit gebeurde hedenmiddag. De EHD on derzocht de drenkeling, die er goed van af gekomen bleek te zijn. STADSKOK R-K. M.U.L.O. EXAMEN Geslaagd dipl. A. op 16 en 17 Juli: J. A. W. v. d. Akker; C. P. J. van Bohemen; J. N. M v Dijk; J W. Dries sen; R. J. van Eliburg; G. A. S. v. d. Geest; C. P. L. Westgeest; J. P. M. Beekmans; T. F. Bonnet; H. de Bree; C. H. M. Fleur; M. E. E. Hoogeveen; W. P. C. Josemans; M. E. C. Kaait; M. F. S. Karreman; M. Kershof; M J. Akerboom; J. G. C. v. Niekerk; A. M. M. Ponsioen; J. W. T. Werneke; J G. Duivenvoorden; F. M. M. Kem perman; L. P. van Paassen; W. J. J. Pompe; F. A. Zwartjes; M. S. Aan- hane; D. J. Beelen; M. M. E. v. d. Berg; P. S. Breedewold; J. M. T. Castelein; W. M. Catin; E. J. M. H. Devilee; G. A. W. de Boer; C. L. J. de Hey; C. Hogenboom; C. A. Hoo- gervorst J C; E. J. de Jong; A. W. M. Lieverse. Dipl. B: F. M. M. Kemperman; J. F. M. Bree- develd; J. H. M. v. d. Hoeven; C. G. Hogervorst; T. J. Klein; N. J. M. v. Os; L. A. G. San Giorgi; H. A. Strijk; L. P. v. Toorn. dan: „En van je hela hola'' Toen ging de belknieën. En, hii deed nog en het getuigenis van: „Dat trring. we toffe jongens zijn. „Alles omlijst met voet- getrappel. Geen oog had onze stad genoot dicht gedaan en toen hii in alle vroegte humeurig door zijn tuintje Op de stoep stond een zeer charmante dame. wier schone gelaat helaas sterk gestoord werd door iets eigenaardigs bij de mond. ..Ik wasj vannacht hier boven op visjite", sliste ze. meer. Hii graaide erin met ziin hand en af en toe bracht hij weer een tand op het droge. mij schilt ie nog geen aard appel," murmelde ze. En toen was onze stad genoot weer gerust ge steld. „Ze is jaloers", zong het in zijn binnenste „Nog sjeven" of „Nog viif minuten later sliep hij. sjes". riep Ophelia dan Mannen ziin net kinde enthousiast. ren. Na drie kwartier lagen FLIP. MARKTBERICHTEN WOERDEN. 18 Juli. Kaas. Aan voer 257 partijen. De prijzen waren: le soort 2.06—2.15, 2e soort 1.99— 2.05 en extra 2.30. Handel traag. TER AAR, 17 Juli Groente. Snijbonen 6.80—7.80, idem B 5.60, idem stek 2.103.80, stamprinces- senbonen 8.10, tuinbonen 1.25 1.60, alles per 10 kg. Aardbeien cent per doosje. VF.UR, 17 Juli. Groente. Bloem kool 826, komkommers 818, komkommers krom 814, sla 2 5, andijvie 513, spinazie f 618, postelein f 49, doperwten 3860, snijbonen 0.601.00, tuinbonen 11 13, stambonen 7584 cent, bleek selderij 2629, uien 2.504.90, tomaten 1652, aardbeien 0.82 110, perziken f 5—20. pruimen 61 91. rode bessen f 2556, zwarte bes sen 7072. meloenen f 6190. bisschop met de mijter op het hoofd en dc bisschopsstaf in dc linkerhand ging. geleid door de medeconsecra- toren, zegénend door de kerk. Daar op beklom de nieuwe bisschop het altaar met mijter cn staf en gaf de gelovigen dc plechtige zegen. Ten slotte bracht de nieuw gewijde bis schop dank aan de consecrator met een driewerf „ad muitos annos". Het koor der metropolitane kerk was geheel gevuld met geestelijken en gelovigen. Wereldlijke autoritei ten waren als zodanig niet aanwezig. Wel werd de plechtigheid bijge woond door staatsraad van Schaik en prof. Beel, maar deze waren aan wezig namens de R.K. Universiteit te Nijmegen, van welke mgr. Al frink hoogleraar in de theologie was. Voor de aanvang van de plechtig heid was er veel belangstelling voor de kerk. Kardinaal de Jong werd hier met applaus ontvangen. HET INKOMEN VAN KONING BOUDEWIJN. Woensdag heeft de Belgische Ka mer van afgevaardigden, in buiten gewone zitting bijeen, een wetsont werp aangenomen, waardoor het jaarlijks inkomen van Koning Bou- dewijn de Eerste op 36 millioen fran ken (ongeveer drie millioen gulden) wordt vastgesteld. Als de Koning trouwt, zal het inkomen worden ver hoogd tot 42 millioen franks (onge veer drie-en-een-half millioen gul den). TELEGRAM VAN DE KONINGIN AAN TRUMAN. In verband met de overstromings rampen in Amerika heeft H. M. de Koningin aan Truman getelegrafeerd, dat zij met grote zorg de berichten volgt over de ramp, welke veroor zaakt is door de overstromingen in Missouri en Kansas. H.M. verzekerd» de president van haar diepgevoeld medeleven. GEM. AANKONDIGING UITBREIDINGSPLAN De burgemeester van Leiden brengt ter algemene kennis, dat Gedeputeerde Staten der Provincie Zuid-Holland hebben goedgekeurd: a) Het door de gemeeteraad in zijn vergadering van 27 Maart 1950 vastgestelde partiële uitbreidings plan „Leiden - Meerbuirgerpol- der", betrekking hebbende op gronden, gelegen ten Oosten van het Rijn- Schiekanaal en ten Z.- Westen van de Hoge Rijndijk, met de daarbijbehorende bebou wingsvoorschriften; b) Het raadsbesluit van 27 Maart 1950, voorzover het strekt tot intrekking van een gedeelte van het bij raadsbesluit van 6 No vember 1933 vastgestelde uit breidingsplan, zoals dit nader is gewijzigd. Het goedgekeurde plan c.a. ligt voor een ieder ter inzage ter inzage ter gemeentesecretarie, afdeling Openbare Werken (ka mer no. 111). Leiden, 17 Juli JL951. De burgemeester voornoemd, F. H. van Kinschot De meeste mensen zijn de mening toegedaan, dat een papegaai ge speend is van elke intelligentie en dat in haar spreken niet meer oor spronkelijkheid zit dan in het geluid van een gramofoonplaat. Een Duit se professor, Otto Kochlcr, heeft nu aangetoond dat dit niet het geval is en dat een papegaai bijna evengoed met wiskunde uit de voeten kan, dan de gemiddelde vrouw. De heer Koehler deed het volgen de: Hij zette vijf doosjes op een rij. Op elk van die doosjs was een aan tal gekleurde stippen aangebracht, variërend van één tot vijf, zodat het geheel eruit zag als een serie grote dominostenen. De professor zette zijn papgaai die Geier heet, voor de doosjes en nam een groot bord, waarop hij, laten we zeggen, twee stippen aanbracht. De papegaai moest aan de hand daarvan het cor responderende doosje aanwijzen, door met haar snavel de deksel er van op te lichten. Nam hij het goede doosje, dan werd hij beloond met ten olienootje, dat van onder het deksel omhoog sprong. Nam hij het verkeerd, dan bleef het nootje ach terwege en bovendien kreeg hij een bestraffend tikje met eon stok. Na enkele „lessen" kon Geier al tot zes tellen. Om te constateren dat er op 't bord 6 stippen stonden en om daarna het bewuste doosje aan te wijzen, had hij niet meer dan twee seconden nodig. De kleur van de stippen bood hem in het geheel geen hulp, want die was voor alle doosjes hetzelfde. Evnmin kreeg hij assistentie van zijn leraar, zoals een circuspaard die krijgt, wanneer het moet tellen. D heer Koehler onderzocht de tijd die mensen nodig hebben om vijf of zes onregelmatig aangebrachte stippen tet tellen, Hij kwam tot de ontdekking, dat zij minstens even lang er over doen als een papegaai. Tot op het ogenblik dat de mensen op het idee kwamen, de getallen te 'benoemen, zei de professor, waren zij in rekenen zeker niet beter dan de soortgenoten van Geier.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3