S)e &2idóe0oti/t<Mit Gooit Moskou het roer om België vierde een nationale feestdag Jonge koning eerde zijn vader De weg terug uit Korea Amerika wil bases in Spanje De besprekingen op Korea Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 18 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12336 Probeert Moskou nu met' een zacht lijntje Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Van agressieve naar consoliderende fase Diplomatieke waarnemers bij de V. N. zijn van mening, dat de Russische regering bezig is haar buitenlandse politiek geheel te wijzigen, waarbij een eerste stap in deze richting het bewerken van een vrede in Korea zou zijn, aldus meldt Reuters correspondent bij de V.N. Michael Fry. De jongste berichten uit Moskou bevestigden de kern van de vertrouwelijke mededelingen, welke een diplomaat uit Oost-Europa kort voor de radio rede van Jacob Malik aan Fry had gedaan. EEDSAFLEGGING KONING BOU-Belgen. Boudewijn, legt in het Par- DEWIJN. De nieuwe koning der lenient de eed af. Tele-Foto ANP De stad Brussel heeft na het einde van de plechtigheden der eedsafleg ging gisteren een Zondags uiterlijk aangenomen. Winkels, kantoren en fabrieken waren gesloten om de bevolking de gelegenheid te geven deze dag als nationale feestdag te vieren. Onmiddellijk na het middaguur is dan ook een uittocht naar de bossen rond de stad begonnen. Ten paleize hebben de deputaties van Kamer en Senaat in de loop van de middag hun nota's van antwoord op de troonrede aangeboden. De eerste minis ter had reeds gistermiddag de ontslagaanvrage van zijn kabinet willen indienen, doch naar verluidt heeft de koning hem verzocht deze aanvra ge tot de volgende dag uit te stellen.Aangenomen wordt, dat de koning het ontslag niet zal aanvaarden. Inmiddels wordt in politieke krin gen bevestigd, dat het uitblijven van een rede do jr Boudewijn bij gelegen heid van de troonsafstand door zijn vader een politieke achtergrond heeft. Het is, aldus wordt in katho lieke kringen verklaard, terug te voe ren tot een door de leider der socia listische partij uitgesproken wens, dat enkele zinsneden, waarin hulde werd gebracht aan Leopold III uit de rede zouden worden geschrapt. Onder deze omstandigheden heeft Boudewijn liever van de rede afge zien. Het is trouwens opgevallen, dat de jonge vorst ook in de troonrede zijn stem verhief, toen hij over zijn va der sprak Hij zeide o.m.: „België heeft onder de regering van mijn vader het hoofd moeten Ha rriman in Pe rzie bieden aan de meest tragische ge beurtenissen in de geschiedenis. Ik gedenk met dankbaarheid de dapper heid van ons leger, die van de geal lieerde strijdkrachten en de heldhaf tige moed van onze bevolking. Na zich geheel aan het vaderland te heb ben geschonken, heeft koning Leo pold III aan zijn regering een einde gemaakt door een daad waarvan de grootsheid en zelfverloochening allen eerbied afdwingt. Ik dank het land, dat een eensgezinde hulde heeft ge bracht, dat mijn regering een aan vang neemt in een atmosfeer van volledige eensgezindheid. Ik zal elk initiatief steunen dat de sociale vooruitgang, de verbetering van het wetenschappelijk onderzoek, de groei van onze economische macht en de bloei van onze geeste- lyke en artistieke waarden beoogt. Mijn vader heeft mij de eerbied voor de grondwet en voor de tradi ties van de dynastie ingeprent. Ik zal er steeds trouw aan blijven. Moge God mij bijstaan, om het geluk van ons vaderland te verzekeren.'' Londen en Parijs zijn het er niet mee eens A LHOEWEL NIETS MET ZEKERHEID BEKEND IS omtrent de op- dracht, waarmede de Amerikaanse admiraal Sherman Spanje bezoekt, acht men het in Spaanse kringen mogelijk, dat uit zijn bezoek een Spaans- Amerikaanse overeenkomst zal voortvloeien, waarbij de Verenigde Sta ten het recht wordt verleend Amerikaanse oorlogsschepen gebruik te doen maken van Spaanse bases. Naar A.F.P. meldt, zou te Washington van betrouwbare zijde bevestigd worden, dat admiraal Sherman generaal Franco inderdaad heeft verzocht te overwegen of Spanje de Verenigde Staten het gebruik kan toestaan van een aantal zee- en luchtbases. Tot dusver weinig resultaat Averell Harriman, de speciale Ame rikaanse afgezant naar Perzië, heeft gisteren na zijn eerste serie bespre kingen over een oplossing van het oliegeschil verklaard, dat het voor de Perzische regering niet wel mogelijk was haar wet tot nationalisatie van de Engelse „Anglo-Iranian Oil Com pany" te wijzigen. Harriman heeft de Perzische leiders aan het verstand pogen te brengen, dat geestdrift gepaard moet gaan aan verstand en dat, als ze hun buiten landse oliemarkten zouden verliezen, de productie elders verhoogd zou worden, waardoor het uiterst moeilijk i zou zijn deze markten later te her winnen. Harriman, die geen woord over zijn eigenlijke besprekingen loslaat, ver-1 klaarde president Truman volledig verslag te hebben uitgebracht van1 zijn overleg. De i.izichten van de president zijn mijn inzichten, ver klaarde hij. Harriman heeft bood schappen van Truman aan premier Mossadeq en de Sjah overhandigd. Hij zeide, dat het verlenen van Ame rikaanse economische hulp aan Per zië niet afhankelijk was gesteld var het bereiken van een regeling voor het oliegeschil. 1 BELGISCHE REGERING BLIJFT AAN Koning Boudewijn heeft het ont slag van de regering niet aanvaard en premier Pholien verzocht aan te blijven. ZES GROTE NEDERLAGEN. Deze diplomaat gaf toe, dat de Rus sische buitenlandse politiek in de afgelopen vier jaar zes grote neder lagen had geleden, te weten: 1. De in 1946 begonnen pogingen om de vrijheid in Griekenland te niet te doen. 2. De actie om het plan Marshall onmogelijk te maken. 3. De aanval van de Russische re gering tegen het Noord-Atlantisch pact, waarbij pogingen waren gedaan enige Scandinavische en Europese landen te intimideren. 4. De Russische politiek jegens Duitsland, met inbegrip van de blok kade van West-Berlijn. 5. De Russisch-Chinese plannen ten aanzien van Korea. 6. De politiek der Russische rege ring binnen en buiten de Verenigde Naties had als resultaat gehad, dat de Westelijke mogendheden zich nau wer hadden verbonden. Voorts was het zwaartepunt in de organisatie der V. N. plotseling van de Veiligheidsraad, waar het veto recht geldt, naar de algemene ver gadering verschoven, die dit insti tuut niet kent. In het licht van het gebeuren der afgelopen vier jaar hebben enige di plomaten bij de V.N. voorspeld, dat de Russische buitenlandse politiek van de „agressieve'' tot de „consoli derende" fase zal overgaan. Het hoofddoel zou zijn, zo meende men. het verminderen van de inter nationale spanningen, teneinde de MANIOE IN KAMP GESTORVEN? De leider van de vroegere Roe meense boerenpartij, Juliu Manioe, zou in een gevangenkamp te Galatzi zijn gestorven, aldus een bericht in de „Stockholms Tidningen". Het blad zegt, dat het bericht af komstig is uit betrouwbare bron en uit Roemenië gesmokkeld is. Nederlandse gewonden naar huis Vandaag gaan er mensen naar huis, schrijft de le luit. T. W. W. Dussel uit Tokio. Soldaten die ge wond zijn, die in Tokio zijn verpleegd en voor wie nu het grote ogenblik is aangekomen dat zij op weg naar huis gaan. Op het grote hoofdstation van Tokio staat op spoor zes een lange trein. Een extra lange trein, want er zijn een paar Rode-Kruiswagens aangehaakt. Op het spoor dat af gezet is wemelt het van Ameri kaanse, Franse, Belgische en ook Ne derlandse militairen, die trachten in de grote drukte hun zieke of ge wonde vrienden te vinden die daar in die wagens op bedden liggen of soms strompelend wat heen en weer lopen voor die lange trein. Negentien Nederlandse soldaten, BISSCHOPSWIJDING VAN MGR. DR. B. J. ALFRINK. Opname van de nieuwe bisschop met mijter en staf na de plechtige wijding op het altaar. Geheel links Z.Em. Johannes Kardinaal de Jong, Aartsbisschop van Utrecht. Voor 't altaar links van Mgr. Alfrink Z.H. Exc. Mgr. Paolo Giobbe, Titulair Aartsbisschop van Ptolemais in Thebe, Apostolisch In ternuntius, rechts staande voor het altaar Z,H. Exc. Mgr. dr. Jan Olav Smit, titulair Bisschop van Paralus, Kanunnik van Sint Pieter in Rome. uitvoering van de Westelijke defen sieplannen te vertragen en de Sov jet-Unie in staat te stellen haar bin nenlandse economie op te bouwen. De eerste toets voor de oprechte wens van Rusland om de spanning te vermindeien zou zijn, zo meent men in kringen der V. N„ het volle dig medewerken met de meerderheid van de V. N. om tot een onafhanke lijk, democratisoh en Verenigd Korea te komen, aldus Michael Fry. In dit verband worden in het bij zonder de vliegvelden van Madrid, Barcelona en Sevilla, de havens van Cadix en Carthagena en enige strate gische punten in Spaans- Marokko genoemd. Admiraal Sherman zou te genover generaal Franco hebben ver klaard, dat dit zou kunnen geschie den op grond van een Spaans-Ameri kaanse overeenkomst en zonder dat het nodig zou zijn Spanje tot het Noord-Atlantische verdrag te doen toetreden. Van dezelfde zijde wordt nog ver nomen, dat admiraal Sherman gene raal Franco als tegenwicht zou heb ben voorgesteld: uitgebreide Ameri kaanse economische hulp en het ver strekken van moderne uitrusting voor het Spaanse leger. Van gewoonlijk welingelichte zijde wordt te Parijs vernomen, dat En- officieren, onderofficieren, korpo raals en manschappen, maar alle maal soldaten in de ware zin des woords, gaan hier naar huis. Het zijn veelal „oude jongens", die veel, heel veel mee gemaakt hebben, maar er zijn er ook enkelen, die voor bet eerst „voor" waren en tegelijk uit geschakeld werden.... Er zijn er ook, die voor de tweede keer „ge sloft" hebben zoals ze altijd zeg gen maar die nu toch naar huis zijn gestuurd. Zuster Koopman. Zuster Koopman vergezelt hen hoofdzakelijk om Wim Hageman en Herman Jorink te verzorgen die-er het ergst aan toe zijn. Wim mist bei de handen en is blind, Herman heeft nog één duim, maar ziet gelukkig. „Moeilijke taak zo alleen?" zegt zuster Koopman. „Welnee. Trou wens, ik ben niet alleen hoor. Op het hospitaalschip zijn veel meer ver- pleesters.En bovendien, ik heb een grote steun aan de lopende pa tiënten. Die nemen me heel veel werk uit de handen". Het is moeilijk haar te pakken te krijgen om meer te weten te komen, want ze loopt door de wagons heen van de ene patiënt naar de andere. We hebben nog maar een kwartier en je wilt graag iedereen nog even zien. En overal hoor je: „Nee, maakt u geen zorgen.... We fiksen het wel.... Nee, geen pijn meerIk voel me best Dat zei ook Johan Breeuwer uit Den Haag, die door een mortier ge wond werd en nu gedeeltelijk ver lamd ligt. geland en Frankrijk niet slechts ge kant zijn tegen pogingen om Spanje op te nemen in het Noord-Atlantische verdrag, doch dat zij het ook onjuist zouden achten, indien de Verenigde Staten een militaire overeenkomst met het Spanje van Franco zouden sluiten. De Britse en Franse regerin gen zouden het er niet mee eens zijn, dat te Madrid Spaans-Ameri kaanse besprekingen worden gehou den. De Britse en Franse regeringen zouden te Washington tegen het be zoek van admiraal Sherman aan Ma drid hebben geprotesteerd. Senator Tom Conally, voorzitter van de Senaatscommissie voor bui tenlandse betrekkingen, verklaarde, dat het „hoogst gewenst zou zijn voor Amerika om lucht- en zeebases in Spanje te bezitten". Engeland zou zich hiermee niet moeten bemoeien, voegde hij aan zijn uitspraak toe. „Het gaat best" „Nee, dat gaat best...." en hij vertelde me een verhaal hoe het ge komen was, onderwijl een sigaret rokend. Maar zijn laken is met touwtjes hoger gespannen „want de druk daarvan doet hem zelfs pijn" legt de zuster me later uit. „Nee, er Zijn er die veel erger zijn. Met mij zal het wel weer in orde komen.... Anderhalf jaar rusten of zo, maar wat geeft dat? Ik zie ten minste nog. Moet je Wim daar heb ben". Maar Wim Hageman lacht. Zon der ogen en zonder handen, die hem door een mijnontploffing zijn ont nomen. Hij lacht en luistert; hij heeft levenslust ondanks alles. Hij wil niet bekeken worden en vecht om boven alles uit te komen. Hij kent alle stemmen en bijna ieders voetstap pen. Hij wil niet „het" geval zijn, alleen maar „een" geval, net als al le anderen. Luitenant Ruigrok uit Leiden heeft hemel en aarde bewogen om te mogen blijven, „Het is zo erg niet met die arm. Over een paar weken kan ik misschien weer terug naar mijn troep.Laat me hier dokter". Maar de dokter was onverbidde lijk. „Het duurt drie maanden" zei hij. „Daarna zullen we zien". Houdt je taai, jongens. We moeten de trein uit, hij gaat direct vertrekken. Nog een laatste handdruk hier, een druk op een schouder daar, waar geen handen meer te schudden zijn. Een laatste roep: „Houdt je taai jongens." En een „Groeten in Korea en dat jullie maar safe thuis mogen komen Gezichten kijken je aan door de grote ramen van de Rode-Kruiswa- ens. Gezichten die spreken van oop, van pijn soms, maar bovenal van dat iets, dat je altijd bij solda ten hebt als deze: „we zijn blij naar huis te gaan, maar wc hadden zo graag samen gegaan, al hadden we dan desnoods nog wat moeten wach ten Indonesië's economie De leiding van Indonesië's econo mische ontwikkeling zal in handen worden gelegd van een Australiër. Het is Colin Clark, een in zijn land zeer bekend econoom en sta tisticus, die directeur is van het Queenslid Bureau voor Industriali satie. De regering van Queensland heeft hem voor een half jaar verlof verleend een periode, die op ver zoek bij herhaling kan worden ver lengd. DE ONDERHANDELINGEN TE KAESONG. Vice-admiraal Turaer C. Joy (links) en Generaal-Majoor Henry P. Hodes, die deel uitmaken van de delegatie van de Verenigde Naties bij de wapenstilstandsonder handelingen te Kaesong, komen van de besprekingen om tezamen te lunchen. Zij passeren de Koreaanse wacht. PEKING MELDT „VORDERINGEN" Hedenmorgen is de gehele dele gatie der Verenigde Naties per auto weer naar Kaesong vertrokken om voor de zesde maal besprekin gen met de Noordelijken over een staken van het vuren te voeren. Om 'half vier waren de besprekingen geëindigd. Inlichtingen werden nog altijd niet verstrekt, doch te Tokio heeft men de indruk, dat de conferentie bevredigend verloopt. Radio Peking verklaarde vandaag dat de besprekingen te Kaesong „vorderen". De sfeer is tamelijk gunstig, voor al de Chinese afgevaardigden trrnen zich de laatste dagen vriendelijker. Niemand waagt zich echter aan een voorspelling over de duur van de onderhandelingen. Men vermoedt dat er enige on enigheid bestaat over de begrenz.ing van 'n bufferzone en over de vraag of de terugtrekking van buitenland se troepen op de agenda vermeld behoort te worden. Het schijnt, dat de verbonden delegatie deze vraag als 'n politiek vraagstuk beschouwt, hetwelk naderhand aan de orde moet komen. Maandag was het de eerste dag, waarop sinds 9 Juli van het vorig jaar geen enkele Amerikaanse mili tair is gesneuveld. In het eerste jaar van de vijandelijkheden was het aantal gesneuvelde Amerikanen ge middeld ruim 30 per dag. ZUIDKOREAANSE WENSEN. Volgens de „New York Times" heb ben de Zuid-Koreanen bij het State Department" te Washington drie wensen kenbaar gemaakt. In de eer ste plaats willen zij mede-onderteke naars zijn van het vredesverdrag met Japan. Dan willen zij samen met Ja pan worden opgenomen in een even tueel verdedidingsstelsel voor het gebied van de Stille Oceaan en ten slotte wensen zij het bestuur van het eiland Tsoe Sjima, tussen Japan en Zuid-Korea gelegen. Over het algemeen wordt aange nomen, dat de Verenigde Staten niet bereid zijn deze nieuwe eisen in te willigen. IN KOREA GESNEUVELD. De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen in Korea is gesneu veld de, oorspronkelijk als vermist opgegeven, soldaat B. van der Wal. De soldaat van der Wal werd 3 Mei 1928 geboren Hij was gehuwd en afkomstig uit Rotterdam Duitslands buitenlandse schulden De voorlopige conferentie der commissie van drie over de buiten landse schulden van Duitsland is Dinsdag te Londen met succes geëin digd. In September zal, zoals reeds eer der werd gemeld, te Londen een slot- conferentie worden gehouden, waar aan door ongeveer 2f landen zal wor den deelgenomen. Op die conferentie zal een allesomvattende formule worden uitgewerkt voor een interna tionale overeenkomst ten aanzien van dc buitenlandse schulden van Duitsland. KoAAe.iti.e-... Dagelijkse arbeid die het ganse bestaan verzwelgt, is zo genadig ook het verdriet te absorberen..

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1