Australië De in Indonesië door Nederlanders geleden schade Tuinders in de Veenstreek door credieten zwaar belast Wetsontwerp toezicht op credietwezen j heeft nog nog plaats genoeg Nieuw complex tentoonstel lingshallen in Amsterdam DINSDAG 17 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT i WEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer In de gisteravond gehouden verga dering van de Tweede Kamer is aan de orde geweest de op 3 November 1949 door de heer Hoogcarspel inge diende motie, welke luidde als volgt: „De Kamer spreekt als haar oordeel uit, dat het noodzakelijk is, dat ook voor de uit Indonesië gerepatrieerde Nederlanders, die tengevolge van de oorlog materiële schade hebben ge leden, een wettelijke regeling ter te gemoetkoming in deze schade zo spoedig mogelijk wordt vastgesteld". De heer HOOGCARSPEL (C.P.N.) de motie verdedigend zeide o.a. dat de overheid de zedelijke verplichting heeft de in zijn motie genoemde Ne derlanders tegemoet te komen. De heer DE GRAAF (K.V.P.) zeide geen behoefte aan deze motie te heb ben, maar hü vond het wel wenselijk, dat er klaarheid komt over de rech ten der gerepatrieerden, en hij meen de, dat het recht op oorlogsschade deskundig behoort te worden onder zocht! De heer MEIJERINK (A.R.) meen de, dat de uitvoering der ordonnantie inzake rehabilitatie-uitkering veel te wensen overlaat. De heer STUFKENS (Arb.) merk te op, dat het vraagstuk der gerepa trieerden niet is te scheiden van an dere kwesties. De heer WELTER (K.N.P.) was van oordeel, dat op de regering de rechtsplicht tot schadevergoeding rust De Minister van Financiën, de heer LIEFTINCK, merkte in zijn ant woord op, dat in alle landen de oor logsschadevergoeding is gebaseerd op het territorialiteitsbeginsel. Het re gistreren van schade buiten de eigen landsgrenzen is practisch niet moge lijk. Spr. zeide de argumentatie voor tegemoetkoming aan de hier bedoel den niet goed te zien, want dan zou men ook Nederlanders, waar ook ter wereld, thans gerepatrieerd, voor schadeloosstelling in aanmerking moeten brengen. Na overweging van de motie-Hoogcarspel is de regering tot de conclusie gekomen, dat aam de daarin vervatte verlangens niet kan worden tegemoet gekomen. De hulp aan gerepatrieerden moet z.i. worden losgemaakt uit het schade- vergoedingsrecht. Aan deze hulp is meer dan 60 millioen ten koste ge legd. De vraag of verbetering kan worden gebracht in de positie der be trokkenen hangt in vele gevallen sa men met het feit, dat zij nog vorde ringen hebben op Indonesië van vóór de souvereiniteitsoverdracht. Het niet' nakomen van rehabilitatieregelingen is aan het Uniehof voorgelegd. De re gering is z.i. diligent geweest. Bij de replieken merkte de heer DE GRAAF (K.V.P.) op, dat tijdens de oorlog herhaaldelijk toezeggingen zijn gedaan, dat materiële oorlogs schade zou worden vergoed. Toen de staatssecretaris, de heer GOETZEN. interrumpeerde, dat dit nooit is gebeurd, zeide de heer DE GRAAF reden te hebben om aan te nemen, dat dit wel is geschied. Hij diende een motie in, waarin er bij de regering op wordt aangedrongen in de, aan de met de meeste spoed in te stellen commissie te verstrek ken opdracht naast de vraagstukken van de rehabilitatieuitkering; de backpay van pensioenen en salaris sen, en in onderling verband met deze, mede te betrekken het vraag stuk van de vergoeding van mate riële oorlogsschade. De heer VAN DE WETERING (C. H.) merkte naar aanleiding van de verwijzing naar sociale zaken o.a. op, dat het niet gaat om bedelaars, maar om het economisch en sociale leven van een groot aantal mensen op peil te brengen. Hij betoogde, dat er wel degelijk allerlei beloften zijn gedaan. De heer VONK (V.V.D.). sloot zich bij de motie-De Graaf aan. Minister LIEFTINCK verklaarde, dat de regering niet met een rege^ ling der materiële oorlogsschade zal „Nog te groot wantrouwen' Hoge Commissaris over Indonesië De Nederlandse hoge commissaris in Indonesië, de heer A Th. Lam ping, is Maandagavond laat met het lijnvliegtuig uit Djakarta in ons land aangekomen. De heer Lamping zal overleg plegen met de regering, in het bijzonder over de Indonesische wensen ten aanzien van een herzie ning van de Nederlands-Indonesische Unie. „Het is mijn indruk" aldus de hoge commissaris „dat de verhou ding tussen Nederland en Indonesië nog te veel wordt beïnvloed door een groot wantrouwen. Ik geloof, dat als het mogelijk is dit wantrouwen over en weer te doen verminderen of ge heel te doen verdwijnen, dit een zeer belangrijke verbetering zou bren gen". De veiligheid zo zeide de heer Lamping is inderdaad een moei lijk punt. In de laatste 10 jaar heeft Indonesië een soort revolutie door gemaakt en de hieruit voortgekomen spanning kan nu eenmaal niet in één dag verdwijnen. Het is waar, dat guerillabenden bijdragen tot de on veiligheid. In sommige streken is het leven hierdoor bijzonder moeilijk te dragen, speciaal op sommige planta ges. .,Ik heb dan ook respect voor de mensen, die daar blijven", aldus de hoge commissaris. Hij wehste er ech ter de nadruk op te leggen, dat het niet speciaal de Nederlanders zijn, die onder deze onveiligheid hebben te lijden. komen. Van toezeggingen is haar niets bekend. Zij zou het betreuren dat verwachtingen zouden worden verwekt, die de regering niet kan ho noreren, zeide spr. naar aanleiding van de motie-De Graaf, waartegen hij geen bezwaar zou maken als re kening wordt gehouden met zijn op vatting. De stemming over de beide moties is tenslotte uitgesteld tot heden Dinsdagmiddag. De Kamer heeft daarna nog een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp tot regeling van het assurantie bemiddelingsbedrijf. Het karakter van de pseudo-vogel- pest is vergeleken bij het vorige jaar veranderd .Het ziektevirus blijkt minder krachtig. Het wordt daar door veel moeilijker de ziekte tijdig te onderkennen. De kenmerken zijn som's zo bijzonder zwak, dat slechts bij de grootste waakzaamheid ver dachte gevallen tijdig kunnen wor den geconstateerd. Aan kippenhou ders en handelaren wordt dan ook steeds weer gezegd om de grootst mogelijke zorgvuldigheid in acht te nemen, omdat zij anders zelfs onbe wust de ziekte kunnen verspreiden. Haarden van pseudo-vogelpest vindt men te Oostzaan, Barneveld, Ede en Ederveen. Verder komt men de ziekte verspreid tegen in Brabant Overijsel en Groningen. De omvang is volgens officiële bron geringer, dan in 1950 en voorhands niet on rustbarend. Minister ziet geen aanleiding tot verlichting Op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid, de heer van der Weijden (K.V.P.), in verband met de verhoging van de rente voor z.g. tuinderscredieten in de Veenstreek heeft de Minister van Financiën, de heer Lieftinck, het volgende schrifte lijk geantwoord: Voor zover de boerenleenbanken in de Veenstreek ingevolge algemene vergunning no. 40 D in zake crediet- beperking debet staan op bijzondere rekening bij de Nederlandsche Bank, berekenen zij voor credieten en voorschotten, die ingevolge de ge noemde algemene vergunning tot de debetsaldi worden gerekend (dus rok voor de voorschotten, die worden ver leend uit hoofde van de regeling in zake het waarborgingsinstituut voor de Veenstreek) in het algemeen tot- dusverre een debetrente ad 5 pet. De boerenleenbanken, welke niet of nog niet debet staan bij de Nederland sche Bank, berekenen in het alge meen een debetrente van 4H pet., een bank 4J4 pet. In beide gevallen komt hierbij een rente-opslag van Y, pet. 'sjaars ten behoëve van de stichting „Waarborg- instituut voor de Veenstreek". Re kent men laatstgenoemde opslag eveneens tot de rente kosten, dan va rieert aldus de rente van deze tuin derscredieten tot dusverre tussen 3^ pet. a 5 pet. en 5H pet. 's jaars. De regeling inzake tuinderscredie ten in de Veenstreek is niet getrof fen. omdat deze streek zo zwaar ge troffen zou zijn, doch om de aldaar gevestigde tuinders, die de koude- grond-tuinbouw beoefenen, op bedrij ven van te kleine omvang, door borg stellingen in staat te stellen credie ten op te nemen, opdat zij hun be drijfjes kunnen moderniseren en ren dabel maken. Uiteraard heeft een verhoging van de rente op dergelijke credieten het effect, dat het bereiken van renta biliteit der gesaneerde bedrijfjes eni germate wordt bemoeilijkt. Dit is echter een nadeel, dat in een perio de, waarin rentestijging optreedt, door alle credietnemers wordt ge voeld. De minister kan in deze omstan digheden niet instemmen met het in zicht, dat de tuinders in de Veen streek door de getroffen regeling niet worden geholpen, maar integendeel, veel te zwaar belast. De renteverho ging met 1 pet., welke niet alleen is toe te schrijven aan de maatregelen tot credietbeperking, doch ook aan de verhoging van het disconto van de Nederlandsche Bank, komt tenslotte slechts neer op een hogere rentelast van 10 per jaar per opgenomen 1000 krediet. Door medewerking te verlenen aan de garandering der onderhavige cre dieten heeft het Rijk de noodzake lijkheid erkend de tuinders in de Veenstreek de mogelijkheid te bie den credieten op te nemen, niet ech ter, hun de mogelijkheid te bieden op voordeliger voorwaarden credïet KONINKLIJKE FAMILIE NAAR LONDEN De Koningin en de Prins zullen aanstaande Zaterdag met de beide oudste prinsessen voor een privé-be- zoek van enkele dagen naar Londen vertrekken. Het ligt in het voorne men een bezoek te brengen aan het Festival of Britain en aan de Horse show te Londen. De Koningin zal Maandag en de Prins en de beide prinsessen zullen Donderdag naar Nederland terugkeren. DR. GEERTS BUITENGEWOON HOOGLERAAR IN BIOLOGIE Aan de R.K. Universiteit Het bestuur der St. Radboudstich- ting heeft dr. S. J. Geerts te Nijme gen benoemd tot buitengewoon hoog leraar in de algemene biologie met inbegrip van de erfelijkheidsleer in de op te richten faculteit der genees kunde aan de katholieke universi teit met gelijke leeropdracht in de faculteit der letteren en wijsbegeer te. Dr. Geerts, die reeds enige jaren als docent bij de laatst genoemde fa culteit aan de katholieke universiteit is verbonden, werd geboren op 5 Juni 1916 te Pasoeroean, Indonesië. Hij studeerde aan de universiteit van Leiden, alwaar hij in 1941 zijn docto raalexamen aflegde. Hij promoveer de in 1949 te Groningen. Ten aanzien van de voorziening in de vacature Duitse letterkunde aan de katholieke universiteit kan vol gens het KNP de benoeming van een hocgleraar thans spoedig worden te gemoet gezien. op te nemen dan voor andere crediet- selijke boerenleenbanken in het bij nemers van boerenleenbanken moge lijk is. De minister is dan ook niet bereid te bevorderen, dat de plaat- zonder de hierbedoelde gegarandeer de tuinderskredieten niet zouden be hoeven te rekenen tot debetssaldi in de zin van de algemenen vergunning no. 40 D van de Nederlandsche Bank. Zijne Doorl. Hoogwaardigheid de bisschop van Haarlem heeft op 16 Juli in de kapel van het Philosophi- cum te Warmond de kruinschering toegediend aan de volgende Eer waarde heren: T. A. M. v. d. Akker, K. H. M. Bunse, C. J. Th. v. Boxmeer, P. J. A. Boogaerts, A. W. Braakhuis. H. J. M. Cocu, J. M. v. Djjk, L. P. Th. Dijkstra. G. W. Franse, J. J. de Graaf, R. v. d .Haak, Bern. P. M. Hemelsoet, A. S. Hetem, A. J. C. M. Janssen, J. P. Jonker. S. Fr. J. Kaptein, Th. J. Kempers, J. C. v. d. Klink. B. J. A. Kortman. C. B. Kouwenhoven, J. J. M. Kwaaitaal, H. C. Laan, G. H. E. Lammcrtink, J. C. v. d. Linden, C. A. Paardekoper, W. Fr. M. Postma, J. C. v. Roode, B. J. Fr. Rozestraten, W. C. J. Ruigrok, J. M. Schlat- mann, Th. A. Schouten, N. A. M. v. d. Waart, J. H. Willemse, G. H. W. Zaal. De directeur-generaal van de PTT heeft da groep van Groningse televi- sie-anvateurs, die in de televisiegroep van de Veron zijn georganiseerd, ver boden door te gaan met het uitzen den van programma's met culturele, instructieve of attractieve grondslag. Al geruime tijd zond deze groep Donderdagsavonds programma's uit. waaraan amateurgoochelaars, -musici en -cabaretiers meewerkten. De Noordelijke provincies, die niet onder het bereik van de zender Lo- pik vallen, worden door deze maat regel beroofd van een serie uitzen dingen, die een wekelijkse attractie vormden. Kamer wil alsnog overleg met bedrijfsleven Algemeen wordt in de Tweede Ka mer betreurd, dat de regering bij de voorbereiding van het wetsontwerp Toezicht op het Credietwezen geen overleg heeft gepleegd met de orga nisaties van de verschillende groe pen van crediet-instellingen. welke er bij zijn betrokken, hoewel de Bankraad eveneens heeft aangedron gen op het vragen van advies aan de betrokken bedrijfsorganisaties. Dit'blijkt uit hetVoorlopig Ver slag der Tweede Kamer over dit wetsontwerp, dat in zeer critische zin gesteld is Zeer vele leden geven daarin de regering met klem in over weging, alsnog op korte termijn met de bedrijfsorganisaties overleg te voeren. Hiertoe scheen hun te meer reden, omdat wélke grote bezwaren het wetsontwerp ook uit het gehele georganiseerde bedrijfsleven heeft ontmoet, juist bij de meeste betrok kenen het inzicht leeft, dat onder de heersende verhoudingen De Neder landse Bank meer directe crediet- NEGEN GEWONDEN ARRIVEREN UIT KOREA Onvoorziene omstandigheden .oor- behouden arriveren in de late avonduren van Donderdag 19 Juli 1951 op het vliegveld Schiphol te Amsterdam negen gewonde vrijwil ligers van het Nederlandse detache ment Verenigde Naties uit Korea. Na aankomst op Schiphol zullen de gewonden direct per ambulance worden afgevoerd naar de militai re hospitalen te Utrecht en 's-Gra- venhage. Geringere ontsparing in Juni GERINGER ONTSPARING IN JUNI De ontsparing in ons land zette zich ook in Juni j.l. voort, zij het in mindere mate dan in de voorafgaan de maanden, Bij de Rijkspostspaar- bank werd in Juni 22.386.421 inge legd en ƒ29.217.557 terugbetaald. In Mei beliepen, inleg en terugbetaling resp. ƒ22.375.705 en ƒ30.676.634. In Juni werd derhalve ƒ6.831.136 (v.m 8.300.929) meer terugbetaald dan in gelegd. Als gevolg van deze ontwikkeling verminderde het spaartegoed van 1.280 millioen tot ƒ1.273 millioen. „De zeven rozen" Openluchtspel van Antoon Coolen Een jonge bruid, die op haar hu welijksdag haar 7 ongeboren kinde ren afwijst, wordt door haar echtge noot verstoten, daar deze van mening is, dat God een zo gruwzaam kwaad nooit zal vergeven. Wanneer echter de bruid na jaren boetvaardigheid sterft, zendt God een teken in de vorm van 7 bloeiende rozen, waar mee Hij het harde en kortzichtige oordeel van de mensen beschaamt. Dit is het thema, waarom heen Antoon Coolen zijn nieuw toneelstuk een openluchtspel heeft gebor duurd. Het motief ontleende hij aan een Noors sprookje. Zondag j.l. werd in het fraaie na- tuurtheater te Heeswijk door de Kunstkring de Kersouwe, de pre- rn'ière gegeven. Het spel werd in alle dramatische kracht door de spelers van de Ker souwe uitstekend vertolkt. De pre mière werd bijgewoond door de auteur Coolen en zijn echtgenote, en door de Vlaamse ,schrijver Stein Steuvels, die ondanks zijn ruim tachtig jaren naar Heeswijk was ge gaan. Op alle Zondagen in Juli en Augustus wordt het spel vertoond. controlemiddelen nodig heeft dan die. welke haar normaal ten dienste staan, terwijl eveneens bereidheid tot medewerking aanwezig is t. a. v. een toezicht in het belang van de solvabi liteit en de liquiditeit dér credietin- stellingen en van een gezonde en op juiste beginselen van bankbeleid be rustende credietverlening. Naar dc mening van zeer vele Tweede Kamerleden bestaat de mo gelijkheid, dat nader overleg zal voe ren tot een positieve staat van over eenstemming. (Van onze correspondent in Australië. Het Employment Office van de Commonwealth for Australia, deelde .mede op het ogenblik een lijst met 126.800 aanvragen om personeel te hebben. Men kan niet zeggen, dat hierdoor het aantal vacante betrek kingen vervuld zou zijn, want talrij ke vacaturen worden niet gemeld aan het Employment Office. Deskun digen schatten, dat er momenteel nog 25>0.000 vacaturen te vervullen zijn; ondanks het feit dat thans 400.000 New-Australians het land zijn bin nen gekomen. Het aantal beschikbare arbeids krachten in Australië bedraagt mo menteel 2.608.000 doch met dit aan tal kunnen de bedrijven niet op gang worden gehouden. Hoezeer men hier in talrijke open bare diensten „van de hand in de tand" leeft, blijkt o.a. uit het feit, dat toen in het laatst der vorige week een nogal wat harde wind. aan de kust stond cn schepen met kolen de haven niet konden binnenlopen; een groot deel van N.S.W. verstoken was van gas, omdat de gasfabriek in Sydney geen kolen had. Er is n.l. nauwelijks voor een dag gasverbruik in voorraad Overal en in alles stuit men op gebrek aan arbeidskrachten. Gouverneur-generaal W. J. Mc- Kell heeft bij de opening der parle mentaire zittingen voor dit seizoen maatregelen aangekondigd om t< voorzien in het gebrek aan scheeps- ruimte, maar bovendien, meer snel heid te brengen in het laden en los sen van schepen. De directeur van een Fruitimport Mij. vertelde dezer dagen, dat in 1939 een schip met 30.000 kisten fruit in ruim één dag was gelost, ter wijl nu voor nauwelijks de helft van dit aantal, het schip drie dagen in de havens werd opgehouden Toen onlangs Healy, een commu nistisch leider der Vakbeweging, terecht moest staan, omdat hij arbei ders had bewogen tot staken, legden vrijwel alle havenarbeiders in Mel bourne en Sydney een dag het werk neer. Neen, zij maken zich niet te druk over het gebrek aan arbeids krachten! Als er gestaakt moet worden, wel nu, dan staken. De regering is bezig scherper maat- PLANNEN DER „R.A IV Het hoofdbestuur van de Neder landse Vereniging „de Rijwiel- en Automobiel-Industrie" heeft enige tijd geleden aan de architect A. Bo- don uit Amsterdam opdracht gegeven een plan te ontwerpen voor het bou wen van een geheel nieuw „R A.I.- gebouw". De heer Bodon heeft zijn ontwerp thans gereed. Het omvat een viertal tentoonstellingshallen, waarvan grootste een vloeroppervlakte krijgt van 11.000 m2. terwijl het totale pro ject, dat 8 500.000 moet kosten een oppervlakte zal krijgen van bij na 30.000 m2. De gemeente Amster dam heeft toegezegd, dat eventueel het nieuwe „RAI-gebouw" zal kun nen verrijzen op het stuk grond, be grensd door Scheldeplein, Schelde- straat, Westerscheldeplein, Zuidelij ke Wandelweg en Boeren wetering. In een onderhoud, dat een redac teur van het ANP had met de alge meen secretaris van de vereniging, de heer M. S. Wijnbergh, vertelde deze, dat het hoofdbestuur van de RAI tot deze voorlopige stap is ge komen in de eerste plaats, omdat verwacht wordt, dat binnen enkele jaren het oude gebouw van de Rijks verzekeringsbank aan de Lutma- straat te Amsterdam ontruimd zal zijn en de gemeente Amsterdam te kennen heeft gegeven dan het ge hele terrein tussen de Lutmastraat on de Jozef Israëlskade, waarop het tegenwoordige RAI-gebouw staat vrij te willen maken voor nog nader te bepalen doeleinden. Hierdoor zou de vereniging nietmeer de beschik king over een tentoonstellingsge bouw hebben. Voors is in de laatste jaren wel gebleken, dat de huidige tentoonstellingshal veel te klein ia om aan alle aanvragen van expo santen te kunnen voldoen. „Mochten alle besprekingen een goed resultaat leiden, aldus de heer Wijnberg, dan zal zeker bin nen vijf jaar dit complex van impo sante tentoonstellingsgebouwen wor den geopend, dat zijns gelijke in Ne derland on misschien wel in Europa niet zal hebben". Vier tentoonstellingshallen In het plan van architect Bodon zijn opgenomen vier tentoonstel lingshallen; een grote met een vloer oppervlakte van 11.000 m2 en drie kleine met elk een vloeroppervlak te van ruim 4.000 m2, een restau rant van twee verdiepingen met een vloeroppervlakte van circa 1500 m2, een kantoorgebouw met een vloer oppervlakte van eveneens circa 1500 m2 en terrassen met een totaal oppervlakte van ongeveer 3.000 m2. Voorts blijft dan nog voldoende ruimte over voor een enorm par keerterrein. dat eventueel ook voor bijeenkomsten in de open lucht ge bruikt zal kunnen worden. Uiterlijk heeft de grote hal in het ontwerp dezelfde vorm gekregen als de tegenwoordige. Het grote verschil is echter, dat dit project voorziet in blijvende hallen (het oude RAI-gebouw was als voorlopig bedoeld) en dat in de hallen geen kolommen komen, die het uitzicht zouden belemmeren. Bij de zesdaagse wielerwedstrijden bijvoorbeeld, die in het oude RAI- gebouw voor de oorlog werden ge houden, had een deel van de toe schouwers altijd hinder van de ko lommen, die het dak schraagden In het nieuwe ontwerp zullen 9.000 toe schouwers bij eventueel tc houden wielerwedstrijden een vrij en onbe lemmerd uitzicht hebben op de baan. Dit aantal toeschouwersplaat sen is nog voor uitbreiding vatbaar bij hogere tribunebouw in de grote hal, die 25 meter hoog moet wor den. Plaats voor 18.000 toeschouwers Bij bokswedstrijden zullen 11.000 toeschouwers dc wedstrijden kun nen volgen en bij een vergadering zal deze hal bijna 18.000 toehoorders kunnen bergen. Dit zal mogelijk zijn door aan te brengen galerijen, die weer een vloeroppervlakte van ruim 3500 m2 zullen krijgen. De grote hal wordt 141 meter lang en 78 meter breed. Het ligt wel in dc bedoeling van dc vereniging de „RAI"> om, even als in het tegenwoordige gebouw, de zaalsporten een kans te geven, zodat voor zaaltennis, basketball, volley ball enz. hier ongekende mogelijk heden worden geopend. TUINFEEST TE WASSENAAR. Het Anjercomité te Wassenaar houdt Donderdagavond 19 Juli een tuinfeest op „Groot Haesebroek", de buitenplaats van de Canadese am bassadeur. De avond begint met een bal champétre met medewerking van dc dansband van de militaire lucht vaart. Voorts zullen o.m. dansde- monstraties worden gegeven, waar aan leden van het corps diplomatique zullen deelnemen. Er zullen natio nale dansen van Venezuela, Portu gal, Columbia, Chili en Argentinië worden uitgevoerd, en Indonesische dansen met gamelanmuziek. „HET SPOOK" MELDDE ZICH WEER. Gisteravond om 21.50 uur, belde de bewoner van het perceel Paets van Troostwijkstraat 47 te 's-Gra- venhage de politie op, dat in deze woning de bekende klopgeluiden wederom werden waargenomen. Twee agenten begaven zich naar het perceel, doch meldde om 23 uur dat na hun komst alles stil was ge bleven. Negen kinderen van een gezin uit de Boeistraat in den Haag zijn in de nacht van Zaterdag op Zondag regelen tegen dat alles tc nemen, reeds werden enkele malen troepen ingezet om „besmet" verklaarde schepen te laden of te lossen. Dc Minister-President. Mcnzies heeft dezer dagen aan de State-Ministers medewerking gevraagd voor zijn „Red-Bill" waardoor scherpe maat regelen tegen de Communistische Partij genomen kunnen worden. En alle ministers hebben hun <teun toe gezegd. Dat alles heft echter dc critieke situatie op de Australische arbeids markt niet op. Onlangs vertelde dc minister voor Immigratie, J. E. Holt, dat het Au stralische Transportwezen nog een 17.500 New-Australians wil opnemen, nadat thans reeds plm. 3000 in N.S. W. in dit bedrijf een plaats gevonden hebben. Deze dagen stonden rond Sydney ruim zestig treinen „coun- celled", omdat er geen personeel was om deze goederentreinen te beman nen. Dat hierdoor het transportwe zen volkomen ontwricht wordt, valt te begrypen. Er is dan ook aange kondigd, dat de (hoge) Wegenbelas ting voor wat betreft vervoer van levensmiddelen enz. voorlopig zal vervallen, teneinde het wegtrans port te stimuleren. Dc tram in Syd ney komt momenteel nog 800 man tekort om de diensten behoorlijk uit tc voeren, zulks ondanks het feit, /lat hier vele conductrices werkzaam zjjn. De Spoorwegen in N.S.W betaal den in het afgelopen jaar twee mil lioen pound uit aan „overtime", welk feit mede heeft bijgedragen aan het exploitatie-tekort, dat op zes mil lioen pound wordt geraamd „Als we niet spoedig enige duizen den werkers er bij krügcn, zal ons hele transportwezen binnenkort in de war lopen", zo verklaarde de mi nister. Men heeft bij de Spoorwegen een sterk verloop in de personeels bezetting; in het afgelopen iaar ver lieten 13.000 personen dit bedrijf, waarschijnlijk omdat men elders meer kan verdiénen. Dat de moeilijkheden bij het trans portwezen in Australië in andere bedrijfstakken een terugslag geeft, laat zich begrijpen. Zo werd dezer dagen gemeld, dat m hel district, een half millioen voet hout ligt opgeslagen, dat men voor de woningbouw zo dringend nodig heeft, doch dat niet vervoerd kan worden. Het hout moet n.l uit de rimboe per auto naar het dichtst hij - zijnde station, con afstand van plm. zestig mijl, worden gebracht In dit district heeft men onlangs een vrij groot aantal Nederlanders immi granten geëmployeerd en volgens hetgeen men mij vertelde, i men daar best te spreken over die hulp krachten. Er is momenteel een be aan melk en aardappelen; volgen de deskundigen mede veroorzaakt door gebrek aan arbeidskrachten Gelijk we vroeger ook wel in Ne derland hebben gehad, is er n.l. een sterk verloop in arbeidskrachten op de farms. Mr. Frank Deegan is in het dis trict van de Richmond Valley één van de grootste landeigenaren; hij bezit plm. 1000 acre grond. Hij zag geen kans meer om personeel te krijgen om de plm. 120 koeien te la ten melken. In dc omgeving van Grafton zijn in de laatst*- vijf jaar ruim honderd farmers er toe over gegaan alleen vee te mesten Zo is het gebrek aan melk en bo ter thans acuut geworden. Met de tarweteelt, die zo belang rijk was in Australië, vliegt het even eens achteruit. Tien jaar geleden werd een oppervlakte van 14 345.000 acre met tarwe beteeld, er is thans geen 11 millioen meer van over. Ge brek aan arbeidskrachten en machi nes speelt hier de voornaamste rol. Maar uiteraard ook de abnormaal hoge wolprijzen. Men had hier on langs de befaamde wol-veilingen, waar men het de schapenhouders kon aanzien dat er goede prijzen zjjn gemaakt! Gedurende d<- eerste negen maanden van het wol a-izocn, was er een opbrengst van 512.611.775 pound tegen 225.2 pound in dezelfde periode van het voorgaande jaar. en een recordprijs van 286.6 millioen pound over dat hele jaar. Eertijd had men een omzet van rond 20 mil lioen pound. Zo rolt er dus in Australië wel geld. doch ondanks dat, is cr zorg voor de toekomst in economisch op zicht. door gas bedwelmd. Toen de ouders thuiskwamen van een feestje, merk ten zij, dat een gasslang defect v. Dc hoofdkraan was niet afgt loten Dc ouders alarmeerden 'dadelijk de G.G.D., die opneming in een zieken huis van de kinderen echter niet nodig oordeelde. Hoe warm en hoe het was mooi Het is natuurlijk mogelijk dat de temperatuur van ongeveer 32 gr. er verantwoordelijk voor i maar een 25-jarige vrouw tc Turun riep plot seling dat dc duivel in haar'radio toestel zat. Schreeuwend snelde zij naar een klooster. Een andere vrouw beweerde een krokodil op straat tc hebben gezien, het bleek een hond te zijn. Een 47-jarige man deed in het openbaar zijn bovenklederen uit en liet zijn biceps zwellen voor een bewonderend publick. Allen werden naar een zenuwin richting meegenomen om er onder zocht te worden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5