k Tragisch ongeval te Oegstgeest DINSDAG 17 JULI 1951 L/C LE1D5E COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Onderhandelingen op Korea Hedenmorgen vroeg zijn de on derhandelaars van de verbondenen uit hun vooruitgeschoven bestands basis naar Kaesong vertrokken. Des namiddags keerden zij weer terug. Intussen gaan de Noordelijken voort zich ten Zuiden van de neu trale zóne rondom Kaesong in te gra ven. Hun sterkte zou ongeveer 3000 man bedragen In een communiqué van het acht ste leger werd Dinsdag gezegd, dat de bewegingen van de Noordelijken, die nu een week aan de gang zijn, zouden kunnen wijzen op een nieu we aanval op de verbonden linies. Ten Oosten van Kaesong deden patrouilles van de verbondenen een aanval ten Noorden van Korangpori op de 38ste breedtegraad om de Noordelijken uit enige stellingen te verdrijven. Zij werden echter met mortieren beschoten. De activiteit elders aan het front was van geen betekenis. Looneisen in Indonesische have ns MAN STIERF ACHTER HET STUUR Gistermiddag vond te Oegstgeest een tragisch voorval plaats, dat ge zien de omstandigheden, waarin het gebeurde nog een redelijk goede af loop heeft gehad. Te omstreeks 5 uur reed een auto, bestuurd door de heer M. L. Ribbe uit Rotterdam, ter hoogte van hel Groene Kerkje te Oegstgeest, toen dc auto plotseling dwars over de drukke straatweg reed, door een heg stootte en via het fietspad in de struiken belandde, waar hij tot stil stand kwam. In de auto bevond zich behalve R. ook zijn echtgenote. Deze vertelde, dat zij na een zakenreis op wóg waren naar hun woonplaats. Terwijl de heer R. rustig met zijn echtgenote praatte en zij even aan dacht besteedde aan een punt op de weg, waar hij haar aandacht op ves tigde, voelde zij plotseling iets tegen Gisteren hebben 55.000 Indonesi sche havenarbeiders erkenning van en voorrechten voor hun (commu nistisch georiënteerde) vakbond, de SOBSI, fceëist. Zij willen bovendien een jaarlijkse gratificatie van twee maanden loon en een loonsverho ging van 30 procent. De merendeels Nederlandse werk gevers hebben toegezegd, de loon eisen te zullen bestuderen, maar ga ven weinig kans, dat zij alle inge willigd zullen worden. Een weige ring zou volgens A.P. tot een alge mene staking in alle Indonesische havens kunnen leiden. Water in Kansas zakt langzaam Hoewel het water heel langzaam zakt, is het einde van de overstro mingen in dc staten Kansas en Mis souri nog lang niet in zicht. In het zeer zwaar getroffen Kansas City woeden nog talloze branden, er doen zich telkens nieuwe ontploffingen voor en nu is er in de overstroomde stad ook gebrek gekomen aan drink water. De brandweermannen, die al da gen lang in de onder water gelopen straten strijden tegen een door mil- lioenen liters olie gevoede brand, merkten plotseling dat de waterlei ding geen druppel water meer gaf en moesten met het bluswerk ophou den. Zondag werd de door overstroming en branden aangerichte schade nog geschat op een half milliard dollar. Maandag was dc raming al drie kwart milliard. In de delen van Kansas City die overstroomd zijn, staat het water vijf meter hoog. Ital iaanse regering treedt af Dc Italiaanse regering heet gister avond besloten af te treden, ten ein de daardoor een wijziging in haar samenstelling mogelijk te maken. Volgens een officiëel communi qué ging de premier Gasperi ter stond naar de president Einaudi om hem het ontslag van zijn zesde ka binet in successie sinds dc oorlog aan te bieden. Dinsdag zou dc Gas peri, naar verwacht werd, beginnen met zijn consulaties voor een nieu we regering. De laatste twee weken hebben verschillende invloedrijke afdelin gen van de Gasperi's chr.-dem. par tij reeds aangedrongen op de ver wijdering uit het coalitie-kabinet van minstens zeven van zijn leden. Twee van hen zijn republikeinen: graaf Sforza (Buitenlandse Zaken) en Randolfo Paceiardi (Defensie). Tot de andere vijf (chr.-dem.) mi nisters, die het bij hun partij moes ten ontgelden, behoort Giuseppe Pella (Financiën). Riad el Colh, Libanees ex-premier, is Maandag in Amman, de hoofdstad van Jordanië, vermoord. Hij werd doodgeschoten door een lid van de Syrische nationalistische partij. Deze partij werd gesticht door Antoon Saadeh, die onder de regering van Solh in 1949 werd terechtgesteld. In Maart van het vorig jaar werd te Bei roet een aanslag op het leven van Solh gepleegd. Drie kogels werden op hem afgevuurd, maar hij ont kwam zonder letsel. Drie kinderen werden gedood en een man gewond. De 59-jarige Solh werd in 1943 premier en bleef tot October van het vorig jaar in functie. De politie schoot de moordenaar, Joussif Ham- dfln, in het been. Hij verklaarde de aanslag te hebben uitgevoerd om de terechtstellingen, die Solh na het op roer van de Syrische populisten in de zomer van 1949 had gelast. De Libanese ministerraad is Maan dag bijeengekomen. Er is een perio de van openbare rouw afgekondigd. De oud-minister zal een staatsbegra fenis krjjgen. Wilt U iets weten? Vraag: Is er in de Abdij van Ber ne te Hees wijk dagelijks een plech tige Concentsmis? Hoe laat is deze H .Mis en mag dan ook iedereen deze H. Mis bijwonen? Antwoord; Ja, te 10 uur, voor iedereen toegankelijk. Vraag: Wanneer is het Maurits- huis in Den Haag geopend? Antwoord: Dagelijks van 10—5 uur, Zondags van 1—5 uur en Vrij dagavonds 810 uur. Vraag: Route WassenaarHenge lo, hoeveel km? Antwoord; Wassenaar, Leiden, Alphen, Bodegraven, Utrecht, Amersfoort, Voorthuizen, Apel doorn, Deventer, Holten, Markelo, Goor, Delden, Hengelo; afstand 187 kilometer. Vraag: Route van Utrecht naar Nijverdal. Antwoord: Utrecht, Amersfoort, Apeldoorn, Deventer, Holten. Holterberg en Haarlerberg naar Noetselen en Nijverdal; afstand 115 km. Vraag; Route Noordwijkerhout Elten. Antwoord: Noordwijkerhout, Lei den, Alphen, Utrecht, Zeist, Wou denberg, Renswoude, Ede, Arnhem. Duiven, Zevenaar, Babberich, El- ten; afstand 150 km. Vraag: Hoeveel km. is de route Boskoop, Utrecht, Rhenen, Nijme gen, Arnhem, Ede, langs Barneveld, Amersfoort, Baarn, Oud Valkeveen. Bussum, Loenersloot, Mijdrecht, Ze venhoven, Alphen, Boskoop? Antwoord: 265 km. Vraag: Route van Leiden naar Velp (Gld.). Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den, Utrecht, Zeist, Woudenberg, De Klomp, Ede, Arnhem, Velp; af stand 120 km. Vraag: Route LeidenGaanderen. Antwoord: Leiden, Alphen. Woer den, Utrecht, Arnhem, Westervoort. Lathum, Bahr, Bingerden, Angerlo, Bevermeer, Eldrik. Doetinchem, Os- selt, Gaanderen; afstand 160 km. Vraag: Route van Veenendaal naar Alverna. Antwoord: Veenendaal, Veeneind. Achterberg, Laareind, Wageningen, Lcxkensven, Opheusden, Andelst, Slijk Ewijk, Nijmegen, Teersdijk, Alverna; afstand 50 km. Overvaren bij Lexkensveer. Vraag: Zijn er kath. Jeugdherber gen in de omgeving van Tiel of Gel- i dermalsen? Welke route vanaf Was- j haar schouders zakken. Het bleek, dat haar echtgenoot door een hart verlamming getroffen was. De wa gen schoot onmiddellijk over de weg heen en eerst toen hij in de strui ken belandde kreeg mevr. R. kans de voetrem in te trappen, waardoor de wagen tot stilstand kwam. Het mag een wonder heten, dat de wa gen bij zijn manoeuvre over de drukke Rijksweg en het fietspad, geen auto of wielrijder geraakt heeft. Per ziekenauto is het ontzielde lichaam van de heer R. naar Leiden vervoerd. Geboren: Didaca A. M., d. v. C. A. G. van den Berg en C. J. Snijders; Johannes, z. v. M. W. van Tol en J. van Loef; Jan P., z. v. P. Schippers en A. van Roesteen; Cornelia, d. v. N. van Egmond en N. van der Boon; Hendrik, z. v. C .Th. van der Horst en G. van der Meij; Adriana W. J., d. v. A. W. Duiverman en M. van der Veen; Cornelis, z. v. P. C. den Ouden en G. E. de Mooij; Gerardus J., z. v. H. J. van Abswoude en C. J. M .de Vroom; Mar ja, d. v. M. F. Kooistra en J. A. Drijfhout. Ondertrouwd: M. H. A. Vreeburg, 32 j., te Katwijk en A. E. P. van Maris, 31 j.; C. Bijkerk, 22 j. te Am sterdam en J. P. den Haan, 26 j.; G. H. A. van der Schuyt, 29 j. en H. C. Wolkers, 24 j.; M. G. H. M. Posthu mus, 25 j. te Warmond en E. M. H. Krantz, 23 j. Getrouwd: S. H. Muntz en P. W. Sölner; H. W. de Mooij en M. M. de Best; H. D. Woortman en A. M. Samson; C. Knoppers en J. M. Ch. Blind. Overleden: J. Schophuizen, 82 j.; J. van Hoffen, weduwe van A. C. de Wit, 84 j. HILLEGOM Father B. Vlasveld. In de St. Josephkerk wordt morgen door mgr. B. van Leeuwen een gezongen H. Mis opgedragen voor de missionaris father B. Vlasveld, die morgen zijn zilveren Priesterfeest zou vieren. Father Bernard Vlasveld werd ir 1902 te Leiden, Lage Rijndijk 40, geboren. Na zijn priesterwijding in 1926 vertrok hij naar Brits-Indië, waar hij 10 jaar onder de heidenen arbeidde cn waar hij secretaris was van hel bisdom Nellore, onder het vicariaat van mgr. Bouter, die daar •nog in de Missie is. In 1936 in Ne derland teruggekeerd, werd hij over ste van het Missiehuis te Tilburg; in 1944 te Nijmegen. De ijverige mis sionaris hoopte onmiddellijk na de oorlog naar Indië terug te keren. Rond 18 September 1944 kwamen te Nijmegen bij een beschieting der stad 3 religieuzen om: father prof. dr. Ahaus, father B. Vlasveld cn een Broeder. Ondanks alle nasporingen zijn de stoffelijke overschotten van father Vlasveld en van de broeder nimmer gevonden.- Geboren: d. van J. Hoogkamer en H. Dedding; d. van J Bentick en J. M. Zonneveld; d. van P. Freeke en W. van der Wal; z. van P. M. Pijn aker en J. M. Voges; z. van M. ICroszynski en P. Winkelaar; z. van J H. Rotteveel en M. J. de Groot; z. van H. C. Schrama en J. van de Loo; z. van F. Hilliger en E. J. Kraij- vangcr; d. van L. Klinkhamer en C. van Groningen. Ondertrouwd: J. Ras en S. R. Tab- bers; G. J. Damen en E. J. Zand vliet. Getrouwd: N- Broekhof en M. A. C. Brederode; T. L. van Beek en J. M. van der Lans; J. A. Warmerdam I cn G. C. de Haas. toor en de Coöp. Boerenleenbank, herdacht. Een woord van lof aan de onderwijzeressen en onderwijzers is zeker op zijn plaats. NOORD WIJK Geboren: Helena M, A. M dr van F. W. J. Boogaards en F. L. A. Cle mens, Theodora J. M. dr van A. F. Wijnands en K. Ch. J. Steenvoorden, Christina J. M. dr van J. v Beelen en M. J. Prenen; Jacoba dr van D. Plug en J. van Duijn; Etienne C. zn van J, C.'Leeuwenburg en M. M. E. J. L. Manceau; Palus M. G. zn van F. v. d. Stap en Th. M. Kloppers; Joannes E. M. zn van H. W. M. Wee- bers en C. M. F, de Vreede: Corne lia J, dr van J, Timmers en C. Kap- tein. Ondertrouwd: J. Roest 25 j en A. A. van Duin 22 j; A. C. v. Munster 34 j. en B. M. C. v, d. Wedcjn 30 j; J. Brouwer 31 j en F. C, Harteveld 26 jr. Getrouwd: J. W. v. Egmond en M. de Bruin; L. J. J. Schofaerts en E. S. Jonker, Overleden: Johannes Zijp 66 jr; Harmen W. Boutsema 92 jr. NOORDWIJKERHOUT V.V.S.B. De voetbalvereniging VVSB houdt Donderdagavond 19 Juli aanstaande een algemene ver gadering om acht uur in. het hotel van der Geest. Op de agenda staat o.a. vermeld: Wijziging reglement 'bestuursverkiezing en verkiezing elftalcommissie. Zondag 29 Juli a.s. zullen alle junioren en adspiranten een fietstocht maken naar het Die renpark Wassenaar en Zondag 22 Juli a.s. zal te Roelof arendsveen een junioren en adspirantentournooi ge houden worden, waaraan de respec tievelijke A-elftallen zullen deelne men. Geslaagd. De heer C. A. E. van Schaik slaagde te Haarlem voor het eindexamen afdeling Werktuig bouwkunde aan de Middelbare Technische school. Geslaagd. Aan de Universiteit van Leuven slaagde voor het inge nieurs-examen werktuigkundig in genieur (cum laude) de heer Reij- nier Fransen. DE ZILK Men beliefde geen soep. Toen de echtgenote van de heer L., wo nende in de Jacobstraat, gisteren de soep opschepte, kwam er op het bord van vader een gaargestoofde kikker terecht. De soepeetlust was hierdoor bij alle huisgenoten ver gald, zodat de gehele inhoud van de soeppan naar de sloot verhuisde. VOORSCHOTEN Inbraak in Zilverfabriek. In de nacht van Zaterdag op Zondag heb ben een of meer inbrekers een in braak gepleegd in de Zilverfabriek. Door het forceren van een raam en het doorboren van een deur heeft men zich toegang verschaft tot het kantoor, waar echter niets wordt vermist, hoewel er wel goud aan wezig was. De politie stelt een on derzoek in. De borrel U weer in prijs gestegen, Hier een „tip" om tc overwegen. Indien voortaan TIP besteld, Kost 't eigenlijk (halfj geld, Omdat duobei genot wordt verkregen- 'n TIP VAN BOOTZ Inz. de Hr. J. v. d. P. te Nijmegen ontv. 1 fl. TIP KATWIJK senaar? j Geslaagd. Voor het Staatsexa- Antwoord: Naar wij menen zijn in men slaagde te Amersfoort de heer die omgeving geen kath. jeugdher- i Driebergen. borgen. U kunt ten overvloede op t Geboren. Geertje d. v. L. v. Duyn uw reis informerecn bij de katho- Q mn Beclen; wilhelmina d. v. ike Vakantiehuizen Centrale, Sta- c Harteveld en D v. Duyn. Pietje tlonsplein 15bis, Utrecht De route. I H Sch en D de Jong. Ame. Wassenaar, Leiden, Alphen, Wocr- Dijkhuizen en A v d den, Utrecht, Houten, Schalkwijk.llk L J •?1JlchU1fIlrhJc °n' r..ir.rr.i-,r>vrr nr>irim-malepn Tipi* nf- Plas. Maria d .v A Neijenhiuis en M Glasbergen Willem z. v. A. Culemborg, Geldermalsen, Tiel; af stand 100 km. Vraag; Route HazerswoudeCas- tenr.aai. Antwoord: Hazerswoude, Boskoop, Gouda, Schoonhoven, Gorichem, Da len, Vuren, Herwijnen, Haaften, Zalt-Bommel, Den Bosch, Berlicum, Heeswijk, Veghel, Gemert, Deurne, IJsselsteyn, Leunen, Castenraai; af stand 150 km. Vraag: a. Route Leimuiden over Gouda en Schoonhoven naar Kaats heuvel; b. Kaatsheuvel, Moerdijk, R'dam terug; c. KaatsheuvelBox tel. Antwoord: a. Leimuiden, Rijnsa- terwoude, Alphen a. d. Rijn, Bode graven, Gouda, Haastrecht, Stolwijk, Schoonhoven, Nieuwpoort, Gou- driaan, Gorinchem, Woudrichem, Rijs wijk, Giessen, Neerandel, Drongelen, Sprang, Kaatsheuvel; afstand ruim 90 km. b. Kaatsheuvel, Waspik, Geertruidenberg, Hoge Zwaluwe, Moerdijk, Dordrecht, Rotterdam, Terbrugge, Moerkapelle, Boskoop, Alphen, Leimuiden; afstand 110 km. c. Kaatsheuvel, Loon op Zand, Uden- hout, Haaren, Boxtel; afstand 27 kilometer. HEVIGE REGENS IN ZWITSERLAND. Alle dijkwachten, dijkarbeiders en brandweerlieden tussen Bex en Vil- leneuve, langs de vallei van de Rho ne in Zwitserland, hebben Maandag het bevel ontvangen: „Houdt u ge reed voor overstromingen". Door zware regenval is het peil van de Rihóne gestegen tot op 15 cen timeter van de kruinen van de dij ken. De evenwijdig aan de Rhóne stromende Tinière is reeds buiten haar oevers getreden. Wijngaarden en tuinen staan onder water. Maandagmorgen regende het nog steeds. Duyvenbode en J. v. Rijn; Alida d. v. J. Houwer en P. Zandbergen; He lena d. v. W. v. Duyn en C. Schaap; Theodorus z. v. Th. v. Ho- genes en W. Vooys; Jan W. z. v. J. W. Zuyderduyn en J. v. d. Plas Cornelia d. v. W. v. d. Plas en H. v. d Bent Ondertrouwd: J van Rijn en Haasnoot; M. R. W. de Vos en E. J. Evers; A. Varfcevisser en G. Duyn; A Varkevisser en G. v. Duyn; A. Roefstra en C. Meijvogel. Getrouwd: L.. T. Heijctra en Ouwerling; J. v. d. Wiel en J. de Mol: W. Ouwehand en C. Klok; F. W. Elsinger en J. B. den Hollan der. Overleden: A. v. Duyn 6 jaar. LISSE Geslaagd. Op het alhier gehou den examen op 12 en 13 Juli slaag den voor het Lingerie-diploma: Joke Wiering, Bets van Ruiten, Jo de Ree, Ada van Noort, Nel v. Ruiten, Jopie van Eik, Ger Luyten, Tien Wasse naar. Suze Veltman, Corrie Smit, W. Keveling. Voor costuumnaaien: Corrie On derwater, Toos Bergman, Jopie Koek, Lyda den Hertog, Stien Wes- sels. Bertha v. d. Meer, Cath. v. d. Veer, Corrie Clemens, Willie Schul- te, Lena Daudey, Jo v. d. Meer. Ze werden opgeleid op de St, Anna- school, Beekbrug, Lisse. NOORDEN Schoolspaaractie. Ten tijde van dc uitgifte van de plaatjes, behoren de bij het boekje „De reddingsboot komt", is op dc R-K. St. Anthonius- school alhier, door de kinderen een bedrag van 100— gespaard. Dit feit werd door het personeel en de kinderen van de school door het hij sen van de driekleur, in het bijzijn van het personeel van het postkan met zijn echtgenote en zeer vele pa rochianen. De verdere feestviering werd in intieir/e kring in het kloos ter voortgezet. Maandagmorgen werd door de kinderen hulde aan de jubi- laresse gebracht. De feestmorgen be gon met een toespraak van een der leerlingen uit de hoogste klas. Iede re klas leverde op keurige wijze haar bijdrage. De gymnastiekonderwijzer, de heer Kok, had met een klas rhyt- mische dansen ingestudeerd. Alles werd besloten met een grote feest cantate en een tractatie. LTB vergaderde Dezer dagen kwamen een groot aantal tuinders in vergadering bijeen, om de onhoud bare toestand te bespreken van het zaad in de platglas-komkommers, waarvan, volgens verklaringen der tuinders, de bijen de schuldigen zijn. Al spoedig kwamen de tongen en bleek het, dat verschillende kwekers aanzienlijke schade lijden, daar deze komkommers niet voor export ge schikt zijn. Vrijdag 6 Juli werden van verschillende kwekers de kom kommers afgekeurd vooi* export, met het gevolg dat de gedupeerd kwe kers genoegen moesten nemen met een prijs die 7 a 10 cent lager lag dan de prijs van de exportkomkom mers. Bij telling onder de aanwezi ge kwekers bleek, dat er 30 a 35000 platglasramen in deze gemeente zijn, zodat de aan de kwekers toegebrach te schade duizenden guldens beloopt, wat volgens mededeling van de hoofdassistent der proeftuin voor 80 a 90 procent te wijten is aan de bijen Donderdag jl. is door de proeftuin een onderzoek ingesteld bij verschil lende kwekers, waarbij abnormaal veel zaadkoppen werd geconstateerd waardoor de komkommers zelfs onge schikt zijn voor de handel. Bij een kweker werden 10 a 12 zaadkoppen gevonden per raam. Verschillende kwekers deelden mede, dat in ande re gemeenten, waar wel een bijen verordening is, weinig of helemaal gven zaadkoppen te vinden zijn. Scherp becritiseerden de tuinders de houding van het Gemeentebestuur, om het destijds door de tuinders aan de Gemeenteraad gedane verzoek (de bijen drie maanden vasthouden) een jaar uit te stellen. Fel werd ge reageerd op uitlatingen van enkele bijenhouders. Uit de vergadering werd ten slotte en commissie be noemd, die contact zal opnemen met het bestuur van de bijenvereniging om over het onderhavige onderwerp overleg te plegen. Voorts kwamen nog ernstige klachten binnen over verontreiniging van vaartwater door de N.V. Hollandse Margarinefabriek. Dit water verspreidt een zodanige lucht, dat hét niet is aan te raden daarin de groente te wassen of het voor gietwater te gebruiken. Een en ander zal nader onderzocht worden en ook hieraan zal de commissie J aandpc'nt bliiven besteden. Uitstapje LTJ. De uitgaansdag van LTJ ving aan mét een H. Mis, waarbij alle 40 deelnemers aanwe zig waren. Met een Citose-bus werd een tocht gemaakt naar Rhenen, waar allen zich vermaakten in Ou- wehands Dierenpark, en langs de hij bevrijd i Veluwezoorr. over A 'nhem Nijme- dokter van I gen naar Berg en Dal, waar na *nig het M.O.C. een kaakfractuur. Het j zoeken „Ons Erf" werd gevonden. erd met een ambulance- Daar werd het middagmaal m Onder ladders gekomen. Zater- dagochtend speelden drie kinderen op het terrein van de aluminium- ladderfabriek Koco aan de Pauwen straat. Een stapel ladders viel on dersteboven. Twee jongens bekwa men geen letsel, madr de derde, het zoontje van B., kwam onder ladders terecht. Toen was, constateerde een jongetje Damnieuws Voorschoten. De door D.E.S. gespeelde wedstrijden van de vorige week zijn als volgt ge ëindigd: Van KuykH. v. d. Velden 02; J. SimonsS. v- d. Meij 02; A. TempelmanJ. O verduin 02; G. OudshoornB. van Bemmelen 11; G. OostergoOosterom 20: J. M. de BruynJ. de Best 20; B. van BemmelenJ. van Bemmelen 20; A. W. Zoetemelk—D. J. E. Tit 0—2; H- v. d. Velden—S. H. Zitman 0—2: G. Weggen—J. M. de Bruyn afgebro ken. WARMOND Excursie. Door de afdeling Rijswijk van de Bond „Heemschut" wérd Zaterdag j.l. een excursie naar deze gemeente gemaakt. Des voor middags werden door het gezel schap na verwelkoming door de burgemeester diverse beziens waardigheden in het dorp bezich tigd. In de namiddag vond onder leiding van de heer Hogenboom een rondvaart op de Kagerplassen plaats. ZOETERMEER GOUDEN JUBILEUM VAN DE MOEDER-OVERSTE Zondag vierde de Moeder-Overste van het St. Nicolaasgesticht te Zoe- termeer haar gouden kloosterjubi leum. Reeds de dag tevoren arriveer den de drie broers van de jubilares- se, die pastoor zijn. Op de vroege Zondagmorgen had in de kapel van de zusters de plechtigheid plaats, waarbij de jubilaresse de gouden kroon werd opgezet. Om 9 uur werd een plechtige H. Mis opgedragen door een broer van de moeder-over ste, in de prachtig versierde paro chiekerk. Om half drie was er in de Bewaarschool receptie, tijdens welke door de pastoor het cadeau der paro chie: 5 keurige eikenhouten banken voor de kapel, werd aangeboden De pastoor sprak namens de gehele pa rochie zijn dank uit voor alles wat de zusters in de 60 jaren, die zij reeds in Zoetermeer zijn, voor de pa rochie hebben gedaan. Niet alleen voor de opvoeding en de onderrich ting der jeugd, maar vooral, en dat wordt meestal vergeten, door hun aanhoudend gebed, waardoor Gods zegen over de parochie blijven afsmeken. Naast het voltallige kerkbestuur en het bestuur van de KA, zagen wij o.m. de burgemeester mr. Vernède bruikt en de omgeving bezichtigd. De heer Theo van Steen hield een inleiding, welke aandachtig werd gevolgd. Na de inleid'P" p-=n tocht gemaakt langs de Duitse grens Tijdens deze tocht werd o.a. de Duivelsberg beklommen. Geen won der, dat de club geheel uit elkaar ging, op de vele kronkelpaden, heuvels en dalen. De terugweg ging de Betuwe, waar o.a. ook nog een kersenboomgaard werd be zocht. D.W.O. In het kader van de sc- riewedstrijden van DWO speelden DW'O 1, 2 en 3 resp. tegen SVT 1, 2 en 3 uit Den Haag. Het derde elftal verloor met 31. Het tweede verloor met 20. Om half drie volgde de wedstrijd van de dag, het eerste elf tal tegen SVT 1, dat in de eerste klasse afdeling Den Haag speelt. Voor de rust hadden de gasten de wedstrijd geheel in handen. Zij wis ten dit voordeel in een 02 voor sprong uit te drukken. Na de rust was de opstelling van DWO gewij zigd het .geven een heel ander spel- beeld te zien gaf. Na een kwartier spelen was de stand gelijk en wist DWO zelfs een 32 voorsprong te krijgen. Tijdens een uitval wist SVT de gelijkmaker te scoren. Er was toen nog een kwartier te spelen; DWO bleef in de aanval en wist het einde van de wedstrijd met een 43 voorsprong te bereiken. In de Zomeravond competitie speelt DWO Woensdagavond tegen Zwart Blauw. WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE OVERDRIJVENDE WOLKENVELDEN Droog weer met voornamelijk in de Noordelijke helft van het land overdrijvende wolkenvel den. In het binnenland tijdelijk zwakke, overigens matige Wes telijke wind. In het Zuiden en het midden van het land iets warmer, elders weinig verande ring van temperatuur. 18 Juli zon op 4.40, zon onder 20.51; maan op 21.16 en onder 3.23 uur. Wat lezers schrijven (In afwijking van de gewoonte geen verweer op te nemen tegen in andere bladen opgenomen ingezon den stukken, plaatsen we bijgaande uiteenzetting van de heer Deutekom, wethouder in de gemeente Voorhout, omdat voor deze kwestie en de op lossing ervan ook buiten de lezers kring van de N. L. Cr. belangstel ling blijkt te bestaan Red.) In de „Nieuwe Leidsche Courant" van Zaterdag 7 Juli 1951 verscheen in de rubriek „Alles goed en wel maar wij denken er zó over", een artikel onder het hoofd „Geen recht, maar macht te Voorhout?", onderte kend met A. W., gevolgd door een overweging der redactie, waarin de ze de hoop uitsprak, dat „de al of niet vermeende kwestie" tot een op lossing kwam. Mijns inziens geldt ook in deze kwestie: alles weten, is veel begrij pen. Hoe is n.l. het gehele verloop der kwestie? De woningbouwvereni ging beoogt de verbetering en be vordering der huisvesting. In 1949 kreeg de gemeente Voorhout 8 wo ningen toegewezen, waarvan zij er 6 toewees aan de woningbouwver eniging. Wat waren 6 woningen voor onze Voorhoutse woningzoekenden. De Voorhouters weten: zeer weinig. Er werd dus geprobeerd meer woningen te verkrijgen. Na veel moeite geluk te dit. Er werden 30 woningen toe gewezen, die alleen maar door de gemeente gebouwd konden worden, doch dan moesten de door de ge meente aan de woningbouwvereni ging toegewezen 6 woningen terug worden gegeven, daar de tekeningen, etc.. nog niet waren ingediend bij het Ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting. Maar... de ge meente had de 6 woningen toege wezen aan de woningbouwvereni ging en wilde die natuurlijk niet te rug eisen. Wilde de woningbouwver eniging het volume teruggeven om daardoor de 30 woningen voor onze gemeentenaren te verkrijgen, dan zou dit natuurlijk de woningzoeken de Voorhouters ten goede komen; immers 30 woningen bieden meer mogelijkheden dan 6 woningen. De woningbouwvereniging besloot tot teruggave van haar volume, maar hierdoor zette zij zichzelf voorlopig op non-activiteit, de 30 woningen konden immers alleen maar door de gemeente gebouwd worden, hetgeen dan ook geschiedde. Onderwijl werden onderhandelin gen geopend met de woningbouw vereniging omtrent de overname der woningen door deze vereniging. Het resultaat was: de woningbouw vereniging neemt de woningen over na toewijzing der woningen door de Gemeente aan de gegadigden. Nu is misschien duidelijk waar om door Burgemeester en Wethou ders bekend gemaakt wordt, wie er voor een woning in aanmerking kwam. Vanaf het begin der toewijzing van de 30 woningen stond het voor het College van Burgemeester en Wethouders vast: deze 30 woningen zijn voor#de Voorhouters. Omdat het College meende, niet alle wijsheid in pacht te hebben, zocht het contact met de woonruimte-commissie en de woningbouwvereniging teneinde hun mening te vernemen. In een gecom bineerde vergadering werd toen het volgende voorgesteld: de 30 woningen worden verdeeld als volgt: 4 voor de urgenste sociale geval len; 4 voor de gedemobiliseerde mili tairen uit Indonesië; 22 voor de jonghuwenden. Deze laatsten had men practisch nog nooit een zelfstandige woning aangeboden. Verder werd omtrent deze laatste categorie het volgende voorgesteld: 1. Men zou niet gaan beneden een gemiddelde leeftijd van 24 jaren. 2. De oudsten en zij, die het lang ste verkering hadden, kwamen het eerst aan bod. 3. Als nog niet gehuwde woning zoekenden, jonghuwenden, werden beschouwd: a. De verloofden; b. Degenen, die alleen burgerlijk gehuwd waren, doch niet samenwoonden; c. Degenen, die burgerlijk en kerkelijk gehuwd wa ren, doch niet samenwoonden; 4. Alleen Voorhouters kwamen in aan merking; 5. Omdat de woningen zou den worden overgedragen aan de woningbouwvereniging zouden de woningen worden toegewezen aan die woningzoekenden, die op het ogenblik van hun toewijzing lid der woningbouwvereniging zouden zijn. Daartoe zou de ledenlijst der ver eniging worden ópgevraagd op het ogenblik van toewijzing door het College; 6. De 22 4 woningen zou den worden toegewezen in verhou ding der godsdienstige samenstelling der bevolking. Deze werd gesteld op 80 20, de toewijzing der woningen zou ook in deze verhouding plaats vinden, dus 80 van 26 20,8 aan de ene groep en 20 van 26 5,2 aan de andere groep. De afronding werd: 20 woningen en 6 woningen. Zodoende moest iedere candidaat aan 8 eisen voldoen. Deze regeling door het College van Burgemeester en Wethouders voorgesteld werd unaniem als de rechtvaardigste be schouwd en aanvaard. Bij de toewijzing bleek, dat slechts 2 Protestanten aan alle gestelde eisen voldeden, waarvan er één niet meer in de gemeente woonde sinds 1949, zonder zich te hebben laten afschrij ven van de lijst der woningzoeken den. Wij hopen, dat de lezers door de ze uiteenzetting overtuigd zullen zijn, dat hier gestreefd is naar een eerlijke en rechtvaardige verdeling. De leden van bovengenoemde ge combineerde vergadering meenden naar eer en geweten met boven staande verdeling accoord te moeten gaan, op grond van hun religieuze overtuiging, hun rechtvaardigheids gevoel, hun kennis van de gang van zaken en hun burgerschap van Voor hout A. W. DEUTEKOM.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2