De jongeren en de politiek Bond „Voor felle het gezin' critiek uit Moedige landarbeider redde 's nachts drie drenkelingen MAANDAG 16 JULI 1951 DE LEID SE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Drakenburgh bespreekt het probleem „IS HET BESEF van volledig staatsburgerschap al of niet verborgen of zich uitend, bij onze Katholieke jongeren aanwezig?" Aldus luidde een der voornaamste vragen, die prof. Romme en pater Jelsma gedu rende de inleidingsavond var dit afgelopen weekend op de Volkshoge school Drakenburgh bij Hilversum hebben beantwoord. De aanleiding tot dit weekend, dat gewijd was aan het probleem van „Jongeren en po litiek", is ontstaan uit de artikelen, die in enkele Katholieke dagbladen sedert Maart zijn verschenen en die een polemiek voerden over de vraag of politieke belangstelling bij onze jongeren noodzakelijk is. TE WEINIG SPANNING. Pater Jelsma wees er in het begin van zijn betoog op, dat deze geringe belangstelling der jongeren voor de politiek geen fictie is, maar een rea liteit. Er zijn wel jongeren, die met de politiek meepraten en meedoen maar zij vormen slechts een kleine minderheid temidden van hen, bij wie de politieke interesse negatief is of niet bestaat. Men mag deze gerin ge belangstelling voor de politiek echter nog niet beschouwen als een soort politieke bewusteloosheid. Als een der redenen van het ge brek aan belangstelling onder de jongeren, noemde spreker o.a. het feit, dat er te weinig spanning te be speuren is in de politiek. Zij heeft geen sportief element in zich, dat haar voor de jongeren aantrekkelijk zou maken. De tweede ooi zaak is volgens pater Jelsma de indruk, dat er in het concrete politieke bedrijf te weinig objectieve eerlijkheid valt waar te nemen. De mening van vele jongeren is, dat objectieve oneerlijk heid niets uitstaande heeft met de subjectieve eerlijkheid van politici. Spreker wenste de politici meer be zieling toe, het propageren van dat gene wat de jongeren erin missen. Men moet een vorm zoeken om ook de jongeren, die niet actief of effectief aan het politieke leven deelnemen en hiernaar onbewust verlangen, te activeren. „Dit zal moeten geschieden", zo zeide pa ter Jelsma tenslotte, „door een ge leidelijke politieke bewustwording". Zoals in betrekking tot het geloof, de religie, langzaam hun bewustzijn, hun waardebesef is gegroeid, zo ook zullen de jongeren zich hun persoon lijke verantwoordelijkheid scherper bewust moeten worden, van de ver antwoording uit, die is voortgekomen uit de bewustwording van het geloof. MET DE PAPLEPEL INGIETEN. Prof. Romme meende, dat het po litiek besef „met de paplepel moet worden ingegoten". In elke school en jeugdbeweging ligt een taak voor de onderwijzers, de leiders, die der halve enige kennis en inzicht met betrekking tot de politiek moeten bezitten. De politici hebben hier ook een taak, namelijk om door hun op treden de liefde voor de politiek te bevorderen. Juist tegenover de jon geren met een daadwerkelijke be langstelling moet door het gedrag der politici de aantrekkelijkheid van de politiek worden opgevoerd. Er zijn volgens professor Romme minstens twee onaantrekkelijkheden in de politiek, die de politici niet kunnen wegwerken. Ten eerste dat de politiek altijd uit stukwerk be staat, dus dat elk project apart wordt opgebouwd, zodat men de grote lijn niet ziet. De tweede onaantrekkelijk heid vooral voor de jongeren bestaat uit de bezwaren, dat er te weinig vaart zit in de politiek en dat men een gemis aan overtuiging en een subjectieve oneerlijkheid bij de po litici meent waar te nemen. Het eer ste bezwaar betreffende 't stukwerk is volgens spreker niet vol te hou den, als men de zedelijke en dus po litieke verdeeldheid in ons land in acht neemt en bedenkt hoe groot de omvang en gecompliceerdheid van sommige problemen is. Wat betreft de klacht over het ge ringe politieke tempo, memoreerde prof. Romme de raam wet op de P. B.O. Hier had de wetgever meer vaart dan de samenleving kon bij houden. Het gemis aan overtuiging noemde spreker niet aanwezig in Nederlandse politieke kringen. De oneerlijkheid der politici is evenmin bewezen. Dit schreef prof. Romme toe aan een te grote fantasie van de toeschouwer en de teleurstelling over een van de onze afwijkende politieke mening. Hij moende echter wel dat de leu ze „het doel heiligt de middelen" te druk gebruikt wordt in het vuur der politieke hartstochten. Tot besluit vroeg prof. Romme: De opbouw van N.-Guinea Gouverneur in ons land De gouverneur van Nieuw Guinea, de heer S. L. J. van Waardenburg, is gisteravond met het regerings vliegtuig, dat de dienst tussen Ne derland en Nieuw Guinea onder houdt, in het vaderland aangekomen. „Als men mij vraagt hoe gaat het op Nieuw Guinea, antwoord ik ge meenlijk: het gaat er „met geween en knersingen der tanden", zo zeide de gouverneur, en hij voegde er haastig aan toe: „maar het gaat er toch bepaald opwaarts". De belangstelling van Nederlandse zijde voor Nieuw Guinea is groeien de, zo merkte de heer van Waarden- burg op, maar zij is toch nog altijd niet voldoende. Voorlopig beperkt deze belangstelling zich, op enkele uitzondering na, tot het zenden van vertegenwoordigers, die op verken ning uittrekken. Ook van Australi sche zijde toont men belangstelling en dan voornamenlijk voor de ont ginning van het goud en het aanwe zige nikkel. Het aantrekken van werkkrachten uit Nederland brengt moeilijkhe den met zich mee, omdat de belang stelling in het vaderland voor een functie op Nieuw Guinea niet vol doende is. „De begrotingen, die ik bij rnjj heb bevatten tal van vaca tures, die door Nederlanders kunnen worden bezet „Hoe denkt men in de kringen der jongeren er over om eerder prac tised deel te nemen aan het politieke leven?" Een der practische gevolgen van een verlaging der kiesgerechtigde leeftijd zou b.v, zijn, aldus spreker, dat jongeren van 23 jaar af tot ka merlid kunnen worden gekozen. Na deze beide inleidingen van pater Jelsma en prof. Romme volgde een vurig en wat de onderwerpen be treft zeer gevarieerd debat. Verschillende vormen van opvoe ding" tot politiek besef werden be sproken, waartegenover pater Ver hofstad S.J. tenslotte een volkomen andere opinie uitte, toen hij zeide, dat de politieke opvoeding, die men op dit weekend had besproken, niet zoveel zou uitrichten in de huidige maatschappelijke verhoudingen, „De mensen zijn politiek inwendig moe en niet tot oordelen in staat", zo zeide hij. Dit is een onrijpheid van de democratische ontwikkeling. De ze politieke moeheid zal voortduren tot men nieuwe bindingen in de staat heeft geschapen, zoals die er vele jaren geleden geweest zijn; waardoor men in staat is te oordelen over hetgeen men kan beoordelen. „Laat men de politieke voorlichting toch vooral sober houden", betoogde spreker, „en brengt uzelf niet het hoofd op hol met te zien naar ande re politieke groeperingen. Zij im mers maken van een bepaald pro ject op een zeker ogenblik hun ge loof. Wij echter hebben ons geloof altijd en in alles." In zijn slotwoord wees prof. Rom me erop, dat, alhoewel men niet tot een bepaalde conclusie was geko men, dit weekend toch zeer vrucht baar genoemd kan worden voor een beter wederzijds begrip van jonge ren politici in het Katholieke politie ke leven. PRINS BERNHARD BIJ OEFENING ONDERDEEL 7 DEC.-DIVISIE Z. K. H. Prins Bernhard woonde in de afgelopen nacht in zijn hoeda nigheid van Inspecteur-Generaal een oefening bij van een gedeelte der 7 December-divisie. De prins was ver gezeld van kolonel le Fèvre de Mon- tigny, chef staf van de Inspecteur- Generaal en majoor Geertsema, ad judant van de prins. Vandaag, morgen en overmorgen worden door het derde deel van voor herhalingsoefeningen in Oir- schot opgekomen Indonesië-vetera- nen op de Elspeetsc heide een-daag se oefeningen in bataljonsverband gehouden. Deze oefening sluit de herhalings oefening-periode voor de betrokke nen af. Er bevinden zich in Oirschot thans mannen van het garderegiment Prinses Irene en van het garderegi- ment grenadiers cn jagers. GROTE VEE- EN ZUIVEL- TENTOONSTELLING IN GOUDA Onder beschermheerschap van de Commissaris van de Koningin in de provincie Zuid Holland, mr. L. A. Kesper, zal op 1 September in Gou da op de terreinen van Veemarkt, Varkenmarkt en Nieuwe Markt een grote, regionale vee- en zuivelten- toonstelling worden gehouden, waarop de fok- en zuivelproducten van 36 in de omtrek van Gouda lig gende gemeenten zullen worden ten toongesteld. Naast runderen en warm- en koudbloedige paarden zul len ook varkens, schapen en geiten de aandacht vragen, In deze ten toonstelling is opgenomen de jaar lijkse fokdag Zuid Holland van het groot Yorkse varkens- en schapen stamboek. Op de kaastentoonstelling zal de topkwaliteit van de Holland se boerenkaas worden getoond. Doch naast boerenkaas zullen er ook ver schillende soorten fabriekskaas wor den geëxposeerd en gekeurd. Tot slot van deze landbouwdag zal een historische hippische optocht wor den gehouden, waaraan 180 ruiters deelnemen. In deze stoet zal men de figuren van Jacoba van Beieren en Philips van Bourgondië kunnen zien. De 180 deelnemers zullen na afloop van de optocht een openluchtspel voor het gothische stadhuis op de markt opvoeren. Amerikaans huwelijk in Den Haag Moge Uw huwelijk zijn als Nederland met zijn vergezichten en brede horizonten Mejuffrouw Helen Chapin, doch ter van de Amerikaanse ambassa deur, reed Zaterdagmorgen met haar ouders in een koets, die door zes schimmels getrokken werd, ter kerke om in het huwelijk te ireden met Ronald Irwin Metz, ambtenaar van het ministerie van defensie te Washington. De huwelijksvoltrekking vond orn elf uur plaats in de oud-katholieke kerk aan de Haagse Juffrouw Ida- straat. Voordien betrad het bruidspaar de rode lopers van het Haagse stad huis, waar burgemeester mr. F M. A. Schokking, geassisteerd door het hoofd van de burgerlijke stand, mr. dr. A. van Praag, het burgerlijk hu welijk sloot. De kleine, vrij tengere bruid was gekleed in een hooggesloten robe van ivoorkleurige satijn met lange mouwen. Zij droeg een kapje met af hangende korte sluier van prachtige kant op het zachtblonde haar. Ver- detr was zij omwolkt door een grote sluier van tuie, afgezet met kant. Het bruidstoilet werd vervaardigd door de Hongaarse madame Jose te Parijs. De bruidegom, een breedgeschou derde diepverbrande jongeman met ravenzwart golvend haar, was in onberispelijk jacquet gekleed. De eredame, mevrouw Audrey ClockBromfield was gekleed in een warmgeel toilet van Amerikaan se satijn met boothals, waarbij een breedgerande naturelkleurige stroo- hoed. Zij droeg een boeket donker rode rozen. De bruidsmeisjes, de da mes Barbara Vesey Brown en Lucy Staton, droegen lange ijsblauwe ja ponnen met boothals lavendelkleu- rige ceintuurs van fluweel, natu relkleurige breedgerande stroo- hoeden met hetzelfde fluweel om rand en boeketten zachtgele rozen Het boeket van de bruid was klein en bestond voornamelijk uit lelietjes van dalen, gemengd met andere kleine witte bloemen. Mevrouw Chapin droeg een robe in een diepe, warme goudkleur met bijpassende toque. De burgemeester stelde in het En gels de gebruikelijke vragen, waar op van beide kanten met een fevm „ja" geantwoord werd. Burgemeester Schokking sprak het jonge echtpaar op eenvoudige, doch warme toon toe Hij zeide te hopen, dat dit huwelijk door jaren heen zal zijn als Nederland met zijn wijde vergezichten en bre de horizonten. Hij was het met de aanwezigen eens, dat de zegen van de kerk uit gaat boven het registre ren van het huwelijk voor de bur gerlijke stand, doch wilde niet na laten nu deze gewoonte verplicht is, het jonge echtpaar toe te wensen, dat alle hoop en verwachtingen voor de toekomst bewaarheid zullen wor den. Namens de gemeente Den Haag bood burgemeester Schokking een grote bruinlederen schrijfmap met bijbehorend papier aan, en overhan digde nadien het huwelijkscertifi caat. Vijf koetsen brachten het gezel schap daarna naar de kerk. De ce remonie daar duurde ruim een kwar tier. Voor de voltrekking van dit huwe lijk bestond zeer veel publieke be langstelling. Op het stadhuis puil den de publieke tribunes uit en bui ten verstopten de dichte rijen pu bliek het verkeer. Kreten van be wondering stegen op overal waai de bruid in het openbaar verscheen. De kerk was reeds vroeg gesloten vanwege de zeer grote belangstel ling. Uitsluitend genodigden, onder wie leden van het Corps Diploma tique, woonden de kerkelijke plech tigheid bij. Op verzoek van de familie vond de huwelijksvoltrekking in zo klein mogelijke kring plaats. Ambonnees dorp te Alphen a. d. Rijn geen politieke kwestie Mr. v. Rijckevorsel acht overleg met de regering noodzakelijk Over het „plan van den Brink", de bouw van een Ambon-dorp en de vestiging van een Ambonnese ge meenschap van ongeveer 500 zielen te Alphen aan den Rijn op een ter rein, grenzende aan Avifauna, gaf mr. K. van Rijckevorsel, die als ad vocaat der Ambonnese oud-KNIL militairen opgetreden is. in het pro ces, hetwelk geleid heeft tot de tij delijke overbrenging dezer militai ren en hun gezinsleden naar Ne derland, de volgende verklaring. Er bestaat weliswaar verschil van mening over de oorzaken en over de schuldvraag betreffende het ver blijf der Ambonnezen in Nederland, maar vrijwel iedereen is hel er over eens, dat het ongewenst is, dat 1200 Ambonnezen .verdeeld over 40 kam pen, hun tijd in ledigheid en in kom mervolle omstandigheden hier te lande doorbrengen. Zij behoeven zeer dringend sociale en humanitai re hulp. Daarom verwonderde het rr/r. Rij ckevorsel, dat de plannen van de heer G. van den Brink blijkbaar be zwaren hebben ondervonden van de zijde der regering. Mr. van Rijcke vorsel is er van overtuigd, dat deze bezwaren alsnog kunnen worden overwonnen door overleg. De be zwaren wortelen waarschijnlijk in de vrees der regering, dat dit plan zal worden dienstbaar gemaakt aan ver wezenlijking van politieke verlan gens der Ambonnezen met betrek king tot hun zelf beschikkingsrecht en tot steun aan hun eigen vrije staat. Deze vrees is echter ongegrond, al dus mr. v. Rijckevorsel daar de re gering zelf in de hand heeft om haar steun aan het plan te houden bin nen het sociale en humanitaire vlak. Door zulks als eis te stellen aan Am bonnezen en Nederlanders, die het plan v. d. Brink willen helpen ver wezenlijken. De Ambonnezen, al thans de oud-KNIL militairen, zijn van ouds discipline gewend. Het is hen duidelijk, dat zij zich in Neder land, hun gastland, moeten gedragen overeenkomstig alle redelijke ver langens der Nederlandse regering. Daarenboven heeft de heer van den Brink in zijn plan nadrukkelijk vast gelegd, dat het dorp onder curato rium van Nederla'nders, inclusief re geringsvertegenwoordigers zou moe ten staan. Het lijkt mij uitgesloten, aldus mr. v. Rijckevorsel, dat de regering met tbetrekking tot de sociale en humani taire hulpverlening aan de Ambon nezen hier te lande niet ruim' baan wil maken voor het particuliere ini tiatief en tegen een opbouwend plan als het plan-van den Brink bezwa ren zal blijven maken, zonder daar tegenover andere opbouwende plan nen te stellen. Het plan-van den Brink zal de re gering een bedrag van minstens 500.000per jaar aan onderhouds kosten der Ambonnezen besparen, nog afgezien van het toekomstige voordeel, dat dit plan navolging zal vinden bij meerdere andere particu lieren. Er zijn vele Nederlanders van alle partijen en richtingen, die be reid zijn hun krachten te geven aan K.V.P. moet koers wijzigen Zaterdag en Zondag hield de Kath. Bond „Voor het Gezin" in de stads schouwburg te Maastricht zijn cen trale raadsvergadering, ievens de laatste centrale raadsvergadering, welke onder leiding stond van de promotor der bond, de heer J. W. F. van Meegeren. Verschillende ta„D ten, de belan gen van het gezin betreffende, zijn op de raaadsvergaderng besproken, waarbij vooral de vermindering van de leeftijdsgrens voor de kinderaf trek op het belastbare bedrag voor de inkomstenbelasting hevig protest uitlokte. Volgens verscheidene spre kers had de regering hierdoor in breuk gemaakt op haar gedane be lofte in de regeringsverklaring. Vrijdag West-Friese bruiloft. Haarlem vier weer zijn jaarlijks bloemenfeest. Het is Zaterdag be gonnen met de intocht van de bloe- menkoningin. Zij vertrok van het stadhuis op de Grote Markt en maak te een tocht door het centrum van de stad. Ook bracht zij een bezoek aan ziekenhuizen en aan het con certgebouw, waar op dat ogenblik een groot aantal ouden van dagen in feestelijke kring bijeen was. Een hoogtepunt van de viering be looft Vrijdag 19 Juli de West-Friese boerenbruiloft te worden. Van de stadskweektuin vertrekt die dag om twee uur een stoet, bestaande uit vijf sjezen, een barouchet en twee speelwagens met bruiloftsgasten naar de Grote Markt. In de hal van het stadhuis zal het huwelijk van Agi Stam en Gert Visser „voltrok ken" worden en daarna volgt de bruiloft op de markt. Zaterdag 21 Juli wordt het jaar lijkse bloemencorso gehouden. Het gezelschap West-Friezen verleent daaraan zijn medewerking. het voor iedereen nuttige streven om de Ambonnezen hier te lande economisch onafhankelijk te maken en hen te verheffen uit hun huidige toestand van armlastigen. Ambonnezen in „Avifauna". Zondag was er 'n nieuwe attractie in „Avifauna". In de bovenzaal van het paviljoen trad een Ambonnees orkest op. Mevr. Grondel Chotzen maakt zich hiervoor verdienstelijk Het orkest, bestaande uit een vijf tal vocalisten en een 12-tal tokkel- instrumentalisten, is samengesteld bewoners van het Bussemse kamp. Het treedt op ten bate van dit kamp. Het heeft reeds meerdere goed geslaagde uitvoeringen gegeven de grote steden van het land en geniet in het Gooi een goede klank. Zijn optreden in Alphen aan den Rijn voor het eerst werd door de duizenden belangstellenden merk baar geapprecieerd. Hoofdzakelijk bracht het gezelschap de specifiek Ambonnese nummers in muziek en zang. Mevr. Grondel Chotzen, die de zeer vererende titel „Molukse Moe der" ontving van de Ambonnezen richtte haar vredelievende politiek op de geestelijke en morele verheffing van de in kampen verblijvende Am- WEERSVERWACHTING (Geldig van Maandagavond tot Dinsdagavond. Opgemaakt te 10 uur). DROOG WEER Droog weer met enkele over drijvende wolkenvelden. Zwak ke tot matige wind tussen Noord en West. Iets warmer. 17 Juli: zon op 4.39, zon onder 20.52; maan op 20.37 en onder 2.02 uur. bonnezen. Het gezelschap, dat de naam draagt: „Leny Ibu Maluku" telt ook een vijftal zangeressen, en voert in zijn uitgebreid repertoire ook toneelspelen en volksdansen op in de eigen volksaard. Het wachten is nu nog op een milde gever, die hen een versterker, microfoon en een stringbas wil verschaffen, dan zijn de Ambonnese artisten volledig ingespannen. Verlengde Aarkade. De onlangs wegens het doortrekken van de Provinciale weg, afgesloten Ver lengde Aarkade, is nu weer voor alle verkeer vrij, zodat de verbinding met de plaasen Ter Aar en Nieuw- veen etc. weer via deze straatweg kan gebeuren. Er heeft daar een grote verandering plaats gevonden, terwijl ter beveiliging van het ver keer de weg in tweeën gesplitst is. Drama in Alphen voorkomen Zterdagnacht te omstreeks 2 uur vond op de Rijp nabij Alphen ad. Rijn een ongeluk plaats, dat gezien de omstandigheden, waaronder het gebeurde, wonderlijk goed afgelo pen is. Een roeibootje, bemand door Hagenaars en een kind, kapseisde en geen van de inzittenden was de zwemkunst machtig. Het ongeluk geschiedde, doordat bij het verwisselen van roeispanen beide roeiers aan dezelfde kant van het bootje kwamen te staan, waar door dit water schepte. Het kind, een 11-jarig zoontje van een der inzittenden, lag in het boot je te slapen en bevond zich ook aan de te zwaar belaste kant. Door de paniek, die ontstond door het bin- nengolven van het water, klemden de drie opvarenden zich aan dezelf de kant van het bootje vast, dat hierdoor kapseisde. De inzittenden geraakten te water en daar geen hun ner kon zwemmen en de nacht ge huld was in een ondoordringbaar duister, verkeerden zij spoedig in le vensgevaar. Twee hunner de 62-jarige P. O. en zijn 11-jarig zoontje Paul us, wisten zich aan het bootje vast te klemmen doch de 44-j^rige W. A. S. werd on der het bootje geslingerd. Door hun alarmkreten gewekt, snelde de 50-jarige W. Bezemer, die zich te bed bevond, te hulp. Hij sprong onmiddellijk te water en gingen het drietal naar de wal te brengen, waar hij uiteindelijk in slaagde. Daar wachtte reeds de no dige assistentie. Alhoewel de 44-jarige S. geen te ken van leven meer gaf. begon de eveneens aanwezige tandarts G. v. Tuyl onmiddellijk kunstmatige adem haling toe te passen en hij smaakte het genoegen, de levensgeesten weer op te wekken. De inmiddels gearri veerde Dr H. v. Kooten achtte de toestand van S. zeer ernstig. Hij werd naar het politiebureau ver voerd en vandaar Zondag naar Den Haag overgebracht. De beide ande re drenkelingen vonden voor de nacht bij gastvrije Alphenaren on derdak en zijn Zondag per politie auto naar hun woonplaats vervoerd. De twee volwassenen, die zich aan boord van het bootje bevonden, wa ren onder invloed van sterke drank en men acht het niet uitgesloten, dat het ongeluk hieraan te wijten is. Zondag was de toestand van de 44-jarige S- nog steeds ernstig. welkomstlied werd gezongen. Ont roerd dankte de feesteling voor deze onverwachte hulde. Tussen Boskoopse bloemen Voor de plechtige H. Mis van Zon dag was de parochiekerk weer ge- heel gevuld met belangstellenden, enig zoeken in de'duisternis vond hij j waaronder de beide wethouders mr. het omgeslagen roeibootje, waaraan dr. Taat en de heer van Nes, dr. zich twee van de drie drenkelingen i Flim en echtgenote. Ook nu werd de in doodsangst vastklemden. De derde i jonge priester door bruidjes naar opvarende hing met zijn hoofd om- j het altaar geleid, dat met het laag aan de andere" zijde van de boot en gaf geen teken van leven meer. Gehinderd door het feit, dat geen der Hagenaars de zwemkunst mach tig was, deed de heer Bezemer po- De hierover gevoerde discussies leidde tot een motie, waarbij met klem tegen de achteruitgang van de grote gezinnen in economisch opzicht werd geprotesteerd. Ook was de raad van mening, dat er aan de mentaliteit t.o.v. de ge zinspolitiek in de regeringskringen nog heel wat ontbreekt en dat bij de K.V.P. een te grote offerbereidheid bestaat aan het regeringsprogram ma. De K.V.P, dient haar koers in dit verband resoluut te wijzigen, waarom er dan ook naar gestreefd zal worden voor de volgende Twee de Kamer-verkiezing een kwaliteits zetel voor het gezin te verwerven Tot nieuwe bondsvoorzitter werd gekozen de heer dr J. Gilissen, bur gemeester van Gennep. De Zondagsbijeenkomst werd ge deeltelijk bijgewoond door de com missaris der Koningin mr. dr. F Houben en mgr. F. Ingendael, deicen van Maastricht. J. F. CH/DIX 70 JAAR. Bekende figuur in tuinbouwkringen. Vrijdag 20 Juli hoopt de heer J. F. Ch, Dix te Heemstede, een be kende figuur in tuinbouwkringen, zijn zeventigste verjaardag te vieren. Hij werkte vele jaren bij de firma E. H. Krelage en zoon en genoot als hybrydisateur grote bekendheid. Hij won verscheidene bol- en knolgewas sen en vaste planten. De heer Dix schreef boeken op het gebied van bloembollencultuur en was hoofdre dacteur van vakbladen op het gebied van de tuinbouw, o.a. van „Floralia", het Handelsblad voor de tuinbouw, het Kwekersblad en het Orgaan van de algemene vereniging voor bloem bollencultuur. In vele tuinbouworganisaties ver vult of vervulde de aanstaande jari ge functies. Hij is al jaren voorzitter van de Nederlandse Dahliavereni ging, vice-voorzitter van de Neder landse Gladiolusvereniging, lid van subcommissies van de algemene ver eniging van bloembollencultuur en lid van nationale jury's. Op zijn verjaardag zal de heer Dix in het Krelagenhuis te Haarlem wor- den gehuldigd. Eerste plechtige H. Mis Father G. VERMEULEN Zondag was weer een bijzondere feestdag voor de parochianen van St. Jan de Dooper te Boskoop. Want één van hen, die aan de genadestem van God gevolg had gegeven, om zich geheel aan Hem te wijden en in Zijn Wijngaard werkzaam te zijn, droeg deze dag zijn le plechtige H. Mis aan God op. De vreugde om deze gebeurtenis bleek reeds Zaterdagavond, toen on der grote belangstelling van paro chianen en niet-parochianen de neo mist bij de parochiekerk arriveerde. Voorafgegaan door de misdienaars en een stoet van bruidjes, wier smet teloze witte jurkjes keurig afstaken bij het deftige zwart, werd de jonge priester, vergezeld van zijn ouders, broers en zusters, onder geel-witte erebogen naar het feestelijk ver sierde altaar geleid, onderwijl de talrijke gelovigen het welkomstlied zongen, op de wijze van „Aan U o Koning der Eeuwen". Na het zingen van het Marialied „Te Lourdes op de bergen" en het 4-stemmig Veni Creator van F. Witt, ten gehore ge bracht door het zangkoor, hield pas toor J. C. de Mooi een welkomst rede, waarin hij uit liet komen, dat de wijdeling een echte zoon van de parochie is, omdat hij in de parochie is geboren en getogen Een plechtig Lof, waarbij de neomist werd geas sisteerd door father dr. A. Joh. Boekraad, eveneens een parochie- zoon (Mill-Hill) en kapelaan Voets, die vroeger kapelaan was te Bos koop, en het zingen van de Priester cantate beëindigde deze feestelijke ontvangst. Bij de aankomst aan de straat, waarin de neomist woonachtig is, wachtte hem nog een feestelijke ont vangst door de bewoners. Bij het begin van de straat werd hij opge wacht door een deputatie en werden hem bloemen aangeboden. Onder een haag van erebogen en voorafje gaan door bruidje s, begaf men zich naar de woning, waarvoor een grote erepoort was aangebracht en een ciale Boskoopse product, rode rozen, eenvoudig, doch zeer smaakvol was versierd, terwijl aan weerszijden een keur van Boskoopse bloemen en planten was aangebracht. Assistentie werd nu verleend door de pastoor en kapelaan der parochie en kapelaan Voets, terwijl father Boekraad de feestpredikatie hield. Deze zeide het voor de ouders en fa milie, maar ook voor de gehele pa rochie een genade te vinden, dat weer een zoon der parochie de H. Priesterwijding mocht ontvangen. Om dit te waarderen moet de feest vreugde niet alleen uiterlijk zijn, doch vooral ook innerlijk, opdat wij er nog dikwijls aan mogen terug denken en de jonge missionaris zijn arbeid voor God in het verre Nellore gesteund weet door de parochianen van St. Jan de Dooper te Boskoop. Door het zangkoor werd de 3-stem- mige Mis van Hubert Cuijper ge zongen en na de H. Mis het Caro Mea van Wiltbergen 's Middags om half drie celebreer de de neomist een plechtig Lof. waarbij hij werd geassisteerd door father dr. A. J. Boekraad en kape laan Voets. Drukke receptie Toen de heeer P. J. Wever, na mens het Comité van Ontvangst het woord tot de feestvierende neomist richtte, was de zaal van het R.K. Verenigingsgebouw tot in de uiterste hoeken bezet met belangstellenden. Namens alle parochianen, speciaal degenen die niet aanwezig konden zijn, bood spr. de hartelijke geluk wensen aan met de hoge uitverkie zing, hierin de ouders, broers en zusters betrekkende. Voorts schetste spr. de zware taak, welke de jonge missionaris wacht in het verre Nel lore, in Het vroegere Brits-Indië. Tenslotte bood de heer Wever na mens de gehele parochie een koffer- schrijfmachine aan. welke in de mis sie vrijwel onontbeerlijk zal blijken te zijn. Vervolgens zong een dameskoor tje, onder leiding van mej. F. Mens, „De Priester", wat onder grote stilte werd aangehoord. Burgemeester mr. dr. E. P. Verkerk, sprekend namens de Gemeente, feliciteerde de neo mist met zijn mooie roeping en merk te op, dat dit toch het mooiste „be roep" op aarde is. Hierna dankte de jonge missiona ris allen hartelijk voor de belang stelling, het medeleven en het fraaie geschenk, waarna hij allen zijn priesterlijke zegen gaf. Het duurde geruime tijd voor alle aanwezigen hun persoonlijke gelukwensen had den aangeboden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2