3)e Cd/dóeSou/fca/ut Wapenstilstandsbesprekingen weer hervat NOORDELIJKEN WILLIGDEN RIDGWAY'S EISEN IN Tha ns werkelijk neutraal gebied in Keasong Benelux-besprekingen te Goes De bewapening van de Balkan Overstromingen in Japan Botsing in de Perzische hoofdstad Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 16 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12334 Er wordt weer gepraat in Kaesong Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ER BROEIT IETS! /*ELUK uit de verdeelde stemmin- gen van de belasting-ontwerpen en in 't bizonder over het amende- ment-Schouten-Oud inzake de wijzi ging tot verhoging van de Vennoot schapsbelasting overduidelijk is gebleken, berust het kabinet op een brede basis, v/elke wel breed is, doch weinig basis biedt. Het kabinet drijft imeer dan het staat. Het had vrij stevig kunnen staan op de grond van de partijen-overeen komst en de daaruit voortspruitende regeringsverklaring bij de jongste kabinetsformatie, doch de tijd-nood en de nood der tijden, v/elke het ce ment onder het kabinet legden, heb ben geen blijvende vat op de boven bouw der gedwongen samenwerking gehad. Het cement is niet van de „krachtigste" soort, „dat harten bindt als muren breecken, tot puyn in 't end". Het is nog zacht en week, wat, nadat het enige maanden gelegenheid heeft gehad om op te drogen, de kans, dat dit kabinets-cement ooit zal verharden, zeer gering maakt. Die kans is des te geringer, aange zien de houding van de partijen vrij wel dezelfde gebleven is als bij het uitlokken van de rampzalige kabi netscrisis door de heer Oud. Het amendement-Schouten, gretig onder steund door de heer Oud, was door de regering onaannemelijk verklaard. Niettemin stemde één van de „rege- rings-partijen", de V. V D., er en bloc vóór, terwijl de andere „rege ringspartij", de Christ. Hist. Unie weer 'ns verdeeld was. De schim van Ouds „derde machtdwaalde opnieuw door de Kamer. Zy verdween zonder naar het scheen, ongelukken te zullen veroorzaken. De minister kreeg de 18 millioen, welke hij ter compensatie van de hem afgepingelde belasting verschuivingen wilde leggen als verhoging óp de verhoging van de Vennootschapsbelasting. Men behoeft in 't geheel geen be wondering te hebben voor derwijze, waarop met name de V.V.D. bij mon de van mr. Oud zich onttrok aan de bij de kabinets-formatie gemaakte overeenkomst. Als een overeenkomst zó wordt uitgelegd als de heer Oud doet, blijft tr niets meer van over! betoogde dr. Stokman (de plaats innemend van prof. Romme, die als „vader" van de overeenkomst zich uit de Kamer had verwijderd). De heer Oud speelde weer een politiek spelletje waarmede hij in vroeger tijd misschien eer zou hebben ingelegd, doch dat in de tegenwoordige om standigheden slechts wrevel ver wekt. Maar of de gang van zaken nu zo tragisch en ,oodzwaar moet worden opgevat als de Partij van de Arbeid doet, blijkens een driemans-artikel in het „Vrije Volk"? Het is een artikel, ondertekend door de heren Burger, Vorrink en Donker, een uitvoerig artikel, waar van de strekking wordt samengevat in de kop: „P. v. d. A. kent verant woordelijkheid, maar deze wordt zin loos als anderen zich alles veroorlo ven." Het artikel dat kennelijk niet alleen voor inwendig gebruik" is opent met ètn gevoelvolle en senti mentele schets van het herstel van ons land na de bezetting. Zinsneden als: „Wat moet er omgegaan zijn in het gemoed van de drie ministers Drees, Lieftinck en Mansholt. „Laten we niet pogen te beschrijven, wat het Drees gekost heeft....", „Werden zij, werd Lieftinck, niet da. gelijks met modder geworpen...." dergelijke zinsneden beogen een aanhankelijke lezersschaar tranen van gevoel te ontlokken over de uit nemende braafheid van de P. v. d. i A., welke des te blanker uitkomt ver geleken bij de houding van de V. V. D.: „Wat is de V. V. D. anders dan oppositie en regering tegelijk, muiters aan boord van het schip v staat! Zo is geen land te besturen!'1 Na geconstateerd te hebben, dat de brede basis-politiek van de heer Rom. me „in de practijk aan de smalle en zeer smalle kant is", vraagt het driemanschap van de P. v. d. A. in welk een onbehaaglijke positie de heer Stikker andermaal is geraakt, „nu de V.V.D. de gelden weigert, die internationaal vereist zijn voor de collectieve verdediging'hoe de heer Staf, de minister van oorlog, zich wel moet gevoelen „bij de capriolen der Christ. Hist. Unie", en waar de be reidheid tot medewerken uit de on dernemerswereld „het plechtanker van minister Van den Brink" blijkt. En zy vervolgen: Dit spelletje moet vandaag of morgen barsten. Niet dat de P. v. d. A. haar verantwoordelijk heidsbesef zal laten varen, maar de zin en de grondslag komt daar aan te ontbreken, wanneer ande ren zich hun van elk verantwoor delijkheidsbesef gespeende prak tijken menen te mogen veroor loven. Loyaal heeft de P. v. d. A. brede basispolitiek, nadat die had gefaald, een nieuwe kans gege ven. De K. V. P. toch had die po litiek naar haar mening nodig. En moet de P. v. d. A. nu doen of zij de muiters in het regeringsbestel niet bemerkt, niet ziet, dat dag na dag liet falen dier brede basis- politiek wordt geëtaleerd?" De drie P. v. d. A.-voormannen hebben nog minder vertrouwen in de brede-basis-politiek, (waarvan zij altijd afkerig waren) nu een rech tervleugel de K. V. P„teis tert". (Alsof de P. v. d. A. van zulk geteister geen last heeft!). „Het bre- de-basis-beleid verzwakt tot.... ja tot wat?tot stuurloosheid?" Zij constateren, dat de nationale samen werking uitblijft. „Het burgerdom laat verstek gaan". Het Nederlands liberalisme faalt in het leveren van zijn bijdrage, in het vervullen van een gemeenschappelijke plicht, wat het driemanschap tot de slotsom leidt. „Zij, die geloven in de toe komst der vrijheid, zullen bij dit pfo- ces dat hen dreigt mede te sleuren naar de maalstroom van de chaos, niet lijdelijk kunnen toezien." Al heeft minister Lieftinck zijn millioenen binnen ondanks de dwa lende schim van de „derde macht", toch schijnt de P. v. d. A. van de spook-vertoning danig geschrokken te zijn. Wegens het „geteister" van een linkervleugel in de P. v- d. A. zou een „in de oppositie gaan" bij een gedeelte dezer partij zeer in de smaak vallen. De P. v. d. A. doet echter de toezegging haar verantwoordelijks besef niet te zullen laten varen. Na der overleg brengt haar er wellicht nog toe „de muiters in het regerings. kasteel" niet op te merken en het voorbeeld te volgen van de K. V. P., welke, in 's lands belang, net deed of zij niet in haar hemd stond, toen de belangen der grote gezinnen moesten worden behartigd. Die behartiging stond óók in het programma en in de regeringsverklaring. De betreffende passage scheen door de andere par tijen over het hoofd te zijn gezien. De nogal demagogisch gestelde ver klaring van het driemanschap b.v. „het burgerdom laat verstek gaan"! wekt echter het vermoeden, dat de P. v. d. A. om een bepaalde reden de belasting-stemmingen zeer tragisch wenst op te vatten en de „muiters", te willen onder-werpen of eruit te wil len werpen J^E NOORDELIJKEN hebben toegegeven, de onderhandelingen over een wapenstilstand op Korea zijn Zondag hervat. Beide partijen zijn over eengekomen, het gebied van de conferentie te Kaesong te neutralise ren en te demilitariseren. Zij wezen terstond verbindingsofficieren aan om de bijzonderheden uit te werken. Het inlichtingenbureau van opperbe velhebber Ridgway en de communistische radio berichten, dat wrijvingen ter zake van regelingen voor de neutraliteit van Kaesong geheel achter wege waren gebleven. Ridgway stelde, zoals men zich herinneren zal, de eis van volslagen neu traliteit vorige week toen de onderhandelingen afgebroken werden, om dat gewapende communisten Westelijke correspondenten de toegang tot de conferentieplaatsen ontzegden. De overeenkomst kwam, volgens de aankondiging, tot stand dank zij de wens der beide delegaties om het voornaamste werk voort te zetten. De zitting van gisteren werd 's middags na twee uur verdaagd tot heden. respondenten, werden nabij het „Huis der Verenigde Naties" door drie Noordkoreaanse jongemannen en een meisje begroet. Het meisje, dat als tolk optrad, vertelde, dat zij aange wezen waren om de correspondenten van het nodige te voorzien. Het drie tal verdween echter schielijk, toen er fototoestellen voor de dag kwamen. Het „Huis der V.N." lag enkele minu- Vrije toegang, ook voor de pers De leider van de delegatie der V.N., vice-admiraal Joy, heeft voor gesteld, dat 1. de weg naar Kaesong onbeperkt ten dienst zal staan van de voertuigen van de delegatie der V.N., zonder voorafgaande waar schuwing, 2. de neutrale zone waar zich, behalve militaire politie, die uitgerust zal zijn met kleine wapens, geen gewapende strijdkrachten mo. gen bevinden, zal zich met een straal van 8 kilometer rondom Kaesong uitstrekken en 3. de bewakingsstaf, dié zorg moet dragen voor de vei ligheid van de conferentie, moet on gewapend zijn en moet binnen 800 meter van het gebouw blijven. De leider van de communistische delegatie, de Noordkoreaanse gene raal Nam I, aanvaardde deze voor stellen na een overleg van een kwar tier. Admiraal Joy opende de zitting met een verklaring, c.at de opening tot zijn leedwezen 9 minuten was ver traagd, omdat communistische wacht posten twee jeeps die vooruitgezon- den waren om op tijd bij het confe rentiegebouw aan te komen, tegen gehouden hadden. Hij zeide met na druk, dat hij geen herhaling van der gelijke praktijken verwachtte. ten gaans van het hoofdgebouw der conferentie, waar reeds een groep Chinese en Noordkoreaanse persfoto grafen in de tuin stond te wachten. Kort na de aankomst van de on derhandelaars der V.N. met hun heli copters, verschenen ook de commu nistische afgevaardigden de Chinezen in kleurige uniformen en hoge laar zen, de Noord-Koreanen in eenvou dig veldgrijs. Zij schreden „als vorsten" tussen de Westelijke cor respondenten door. Reuter vernam van een Zuidko- reaanse autoriteit te Poesan, dat di plomaten en militaire vertegenwoor digers van de V.N. de Zuidkoreaanse regering hadden gewaarschuwd voor herhaling van de betogingen tegen een staakt-het-vu en, omdat deze de voortgang van de conferentie ongun stig beïnvloeden. Aan het front werden kleine com munistische aanvallen afgeslagen maar over het algemeen was het rus tig. Alleen in de omgeving van Kae song werd opnieuw vijandelijke acti viteit waargenom n naar aangeno men werd buiten de neutrale zone. EEN STORMACHTIGE VERGADERING? De V.N.-delegatie is om 14.17 uur plaatselijke tijd naar haar basis te ruggekeerd na een onverwacht korte bijeenkomst met de Noordelijken. Naar gemeld wordt, werd de verga dering verdaagd na twee korte en blijkbaar stormachtige bijeenkomsten. Het koningsdrama DE SLOT-ACTE Vandaag heeft koning Leopold van België afstand gedaan van de troon. De koning en zijn 20 jaar oude zoon, Boudewijn, die hem op de troon zal opvolgen, hebben de laatste dagen van Leopold's koningsschap samen met de overige leden van de ko ninklijke familie op een oud kasteel in de buurt van Brussel doorgebracht. Vanmorgen heeft de koning officieel afstand gedaan van de troon maar zijn titel zal hij behouden. Dinsdag zal prins Boudewijn de eed op de grondwet afleggen en als vijfde ko ning der Belgen worden erkend. Bel gië zal hiermee twee koningen heb ben. Zonder enig uiterlijk vertoon, is koning Leopold vandaag naar het ko ninklijk paleis gegaan om daar de acte van zijn troonsafstand te onder tekenen. Deze eenvoudige plechtig heid werd in dc balzaal van het pa leis gehouden. Zijn zoon was daarbij aanwezig. Slechts 200 genodigden waren ooggetuigen van deze troons afstand, die officieel 's middags om 12 uur inging. Daarmee is het laat ste bedrijf afgesloten van het drama der koningskwestie, dat socialisten en katholieken, Vlamingen en Walen, koningsgezinden en anti's zes jaar lang heeft verdeeld en zelfs eenmaal dreigde te ontaarden in een burger oorlog. „Het Nieuws van de Dag" schryft uit goede bron vernomen te hebben, dat koning Boudewijn na de kroons- wisseling een maand met vacantie zal gaan, waarschijnlijk in het bui tenland. Het gevecht brak uit toen rechtse nationalisten in botsing kwamen De 18 voertuigen, die 87 personen met communisten, die betoogd had- vervoerden, onder wie de 20 cor- den tegen de aankomst van Averell Een andere werkwijze Wtadimir Dedijer, secretaris van de commissie voor buitenlandse za ken van de Joegoslavische Nationale Vergadering en een goede vriend van maarschalk Tito, heeft Zondag in Londen verklaard, dat Bulgarije, Hongarije, en Roemenië, op het ogen blik meer dan 830.000 man onder de wapenen hadden, ongeveer drie keer zoveel als krachtens het vredesver drag is toegestaan. „De vraag van oorlog of vrede in de Balkan ligt geheel in handen van de Russische regering", zo verklaarde Dedijer op een bijeenkomst van de Labourpartij. Een groot deel van de strijdkrach- ten der genoemde landen bevond zich langs de grens van Joego-Slavië. De laatste 12 maanden waren oor logsmaterialen van de Sowjet-Unie onafgebroken naar havens aan de Zwarte Zee gestroomd. Een nieuwe Bulgaarse pantserdivisie, die onlangs aan de Joegoslavisch-Bulgaarse grens was waargenomen, was volle dig met Russische wapens uitgerust, aldus Dedijer. Tengevolge van overstromingen en aardverschuivingen zijn 232 perso nen om het leven gekomen en 594 gewond op de Japanse eilanden Kioesjoe en SjikoKoe en op het Wes telijk deel van het hoofdeiland Hon- sjoe, aldus een mededeling van het hoofdbureau van politie te Tokio. Ongeveer 267 personen worden ver mist. Zaterdagavond werden in het Zuid-westen van Honsjoe 15 perso nen in 3 huizen door een grondver schuiving bedolven. Een reddings ploeg borg drie lijken en bevrijdde twee ernstig gewonden. Sinds 6 Juli is op de Westelijke eilanden van Japan bijna onafgebro ken regen gevallen. SAARGEBIED WIL WEER AANSLUITING. Het Westduitse persbureau D.P.A. meldt, dat Zondag in verscheidene steden in het Saargebied is gedemon streerd voor heraansluiting van Saar land bij (West-)Duitsland en het hou den van een volksstemming, om de Saarlanders in staat te stellen zich hierover uit te spreken. Te Sankt Wendel werd een bij eenkomst gehouden van jeugdige personen uit zeven Europese landen en het Saargebied, welke werd toe gesproken door prins Hubertus zu Loewenstein, een der voornaamste Duitse pleiters voor een heraanslui ting van het Saargebied bij (West-) Duitsland. Later op de avond werden prins Hubertus zu Loewenstein en zijn me dewerker, dr. Volkmar von Zuehls- dorff, door de politie op een beslo ten vergadering gearresteerd. FRANKRIJK VIERDE 14 JULI. Frankrijk heeft Zaterdag voor de 162e maal de val van de Bastille ge vierd met de traditionele parade en dansen in de open lucht, 's Avonds baadde de „Ville Lumière" meer dan gewoonlijk in een zee van licht. Vele buitenlandse diplomaten en autoriteiten waren aanwezig bij de militaire parade, die de president van de republiek, Vinvent Auriol, afnam. In tegenstelling tot vroegere parades waren nieuwe wapens, zware pantse- a afloop van de Zaterdag te Goes gehouden Benelux-ministercon- ferentie is een communiqué gepubli ceerd, waarin wordt gezed, dat de aanwezige ministers een zeer uit voerige, openhartige en vriendschap pelijke gedachten wisseling hebben gehad over het geheel der vraagstuk ken, die voor de drie landen van betekenis zijn en met name over het monetaire vraagstuk tezamen met het vraagstuk van de betalings balans, over het landbouwvraagstuk en dat van de visserij, alsmede over het vraagstuk der waterwegen. Aan het einde van hun beraad slagingen hebben de ministers beslo ten hun tot dusver gevolgde werk wijze te veranderen. In de toekomst zuilen de belangrijke nog hangende vraagstukken behandeld worden in kleine ministeriële besprekingen om zodoende op korte termijn de oplos singen te vinden die de verwezen lijking van de Benelux mogelijk maken". Het belangrijkste van deze conto rentie is, dat men van nu af een geheel andere werkwijze zal volgen. Het Beneluxoverleg zal geheel an ders worden dan in het verleden. Had men vroeger grote conferen ties en was de werkwijze log, men wil in de toekomst veelvuldige bij eenkomsten van ministeiële werk- HARRIMAN TE TEHERAN AANGEKOMEN LJET BEZOEK van de Amerikaanse afgezant Averell Harriman aan Perzië, die wil proberen te bemiddelen in het oliegeschil, is het sein geworden van een grote kloppartij in Teheran tussen nationalis ten en communisten. Het Perzische kabinet kwaim gisteravond in spoedzitting bijeen, na de ontvangst van berichten, dat 12 personen, onder wie twee politie agenten, gedood waren tijdens de onlusten. De staat van beleg is in de hoofdstad afgekondigd. Een persfotograaf schatte dat 50 mensen ge wond werden bij één charge met de gummiknuppel. De helft liep ern stige verwondingen op. Een communistenleider vertelde, dat twee van zijn mannen het leven hadden verloren. Harriman, de speciale afgezant van president Truman. De demonstratie was tevens bedoeld als een herden king van de vijfde verjaardag van de algemene staking op de olieraf finaderij te Abadan, waarbij 47 Per zen werden gedood. Troepen en politie brachten ma chine-geweren in stelling achter wegversperringen rondom het par lementsgebouw waar de onlusten uitbraken. Volgens berichten werden minstens 50 personen gearresteerd. De gevechten braken overal in de hoofdstad uit, hier met gummiknup pels en stokken, elders met vuur wapens. Verscheidene schoten wer den op de politie gelost, toen zij trachtte de betogers uiteen te drij ven. Zij had grote moeite om.bij de haard van de ongeregeldheden te komen, omdat de straten gevuld waren met demonstranten. De po litie moest van gummistokken ge bruik maken om zich een doortocht te banen. Shermantanks, die sinds MET MACHINE-GEWEREN. groepen hebben, die de concrete vraagstukken zullen bespreken om tot een oplossing te komen. Dat zal voortdurend in onderling verband geschieden. Op die wyze zal Bene lux op natuurlijke wijze kunnen groeien, zo was de algemene ge dachte tijdens deze conferentie. Overigens maakte de korte duur van de bijeenkomst men begon te kwart voor twaalf en men nam, met een lunchonderbreking te 6 uur af scheid het reeds duidelijk, dat men Zaterdag niet toegekomen is aan een definitieve oplossing van de vele hangende Benelux-vraagsfcukken. de aankomst van Harriman gereed waren gehouden, rolden dreunend het plein voor het parlementsge bouw op, om de oproerlingen te ver spreiden. De ibemanningen schoten niet. MINISTERIE VAN JUSTITIE BEZET. Ongeveer 200 leden van dc Fe- dayan Islam, onder leiding van der tig Moellahs (priesters), hebben Zondag het gebouw van het minis terie van justitie in Teheran bezet. Verscheidene rechters namen de vlucht, toen de demonstranten de kreet „Allan akbar" (Allah is groot) aanhieven. Andere rechters tracht ten de Moellahs te bewegen, dc be togers uit het gebouw tc leiden. Deze weigerden maar gelastten, het houden van toespraken te staken. Een grote politiemacht in het ge bouw deed geen pogingen om tus senbeide te komen. Dc demonstratie was op touw gezet om de vrijlating van de leider, Navab Safavi, en 11 anderen, die zich op het ogenblik in de gevangenis bevinden, te verkrij gen. De demonstranten werden ten slotte tevreden gesteld door een be lofte van de procureur-generaal, dat de zaak van de gevangen gezette le den van de beweging zou worden herzien. De Moellahs leidden de betogers uit het gebouw, dat ter stond gesloten werd. BRITS LANDINGSVAAR TUIG NAAR ABADAN? In Valetta (Malta) deden Zater dag geruchten de ronde, dat het lan dingsvaartuig „Dieppe", dat tevens voor transport is ingericht, Dinsdag Malta zou verlaten om het landings vaartuig „Messina" in Abadan te gaan aflossen. De „Dieppe" zou een aantal infanteristen vervoeren. ring en soldaten in nieuwe unifor men in de plaats gekomen van de vroegere kleur der traditionele regi menten in groot tenue. Vier aan de parade deelnemende tanks slipten het trottoir op, gooiden lantaarnpalen om en verwondden vier personen. Elders in Parijs hadden de com munisten een demonstratie georgani seerd uit een voor de 50.000 demon stranten uitrijdende auto worden pamfletten geworpen, waarop stond: „Maurice Thorez is gezond! Ook in Koblenz en Berlijn werden door het Franse leger militaire pa rades gehouden, waarbij geallieerde en Duitse autoriteiten aanwezig wa ren. In Berlijn was o.m. de Sowjet- russische vertegenwoordiger Dengin aanwezig. DE BENELUX BESPREKINGEN TE GOES. Delegaties van Belgische, Luxemburgse en Nederlandse minis ters, onder voorzitterschap van de drie Eerste Ministers hebben in de „Korenbeurs" te Goes een conferen tie gehouden met het doel eens ge heel openhartig een algemeen over zicht van alle Benelux-problemen te geven. De 16 ministers (8 Belgische, 6 Nederlandse en 2 Luxemburgse) en de secretaris generaal van de Be nelux bijeen in de zaal van de „Ko renbeurs" te Goes, waar de confe rentie plaats vond. JOmaM j,e... Niemand is te groot om zich met kleinigheden en kleinen te vermaken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1