S)e CdxióeSoii/fca/rit Acheson achter generaal Ridgway mm HtLPT oe BISSCHOP l oouwew 1 Cifid&tfiandeiingen niet flexaat Harriman naar Perzië vertrokken m SEIZOENOPRUIMING Internuntius in China beschuldigd Amerikaanse hulp voor Europa JCcPiAeitfe.... Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 14 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12333 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f l.Jt CONFEREREN OP NEUTRAAL GEBIED ^E KRACHTIGE HOUDING van generaal Ridgway tegenover de Chine zen en Noord-Koreanen wordt, naar minister Acheson heeft ver klaard, door Washington volkomen gedekt. Ridgway heeft gisteren via de radio van de communisten geëist, dat zij hun troepen uit het gebied rond Kaesong zullen terugtrekken en voorgesteld, dat beide partijen haar delegaties tot 150 personen zouden beperken, met inbegrip van een aantal dagbladcorrespondenten. Maar terwijl de communistische radiozenders in alle talen op deze op roep zwegen, laaiden aan het front de gevechten weer op. Aan het Wes telijk front nam het vijandelijke mortier- en artillerievuur in hevigheid toe, aan het Oostelijk front ontmoetten de geallieerden zware tegenstand bij hun aanvallen in de buurt van Koemsong. toen hij bleef volhouden, dat de ge allieerde delegatie geen journalisten mocht omvatten die generaal Ridg way beschouwt als leden van zijn de legatie zijn de geallieerde onder handelaars niet naar Kaesong ver trokken. Tokio heeft thans geëist, dat de communisten alle gewapende wacht posten uit Kaesong terugtrekken, zo dat men daar wederom op gelijke voet bijeen zal kunnen komen, of er in toestemmen de conferentie op een andere werkelijk neutrale, plaats te houden. Wordt aan deze voorwaarden niet voldaan, dan zullen de onderhan; delingen niet worden voortgezet. Frontlijn als basis? Om blijk te geven van ons goed vertrouwen, zo zei minister Acheson gisteren op zijn persconferentie, heb ben wij er niet op aangedrongen, dat het gebied rond Kaesong gedemilita riseerd zou worden, toen de commu nisten dit niet noodzakelijk achtten. Maar nu is gebleken, dat de bewe gingsvrijheid der UNO-delegatie aan beperkingen onderworpen wordt. Dit is nu de kwestie, die de generaal heeft aangesneden. Minister Acheson meende overi- rigens (volgens A.P.) dat een wapen stilstand eerder op de huidige front lijn, dan op de 38ste breedtegraad ge baseerd behoort te zijn. Hij wenste hier echter niet verder op in te gaan. NOORD-KOREANEN BLEVEN OP HUN STUK STAAN. Gisterochtend heeft de Noordko- reaanse generaal Nam II voorgesteld de conferentie te hervatten, maar DE OVERSTROMINGEN IN AMERIKA Vrijdag is de brug van de Santa- Fé-spoorweg over de rivier de Kan sas in Topeka ingestort. Men had op de brug tien locomotieven geplaatst in de hoop, dat dit extra-gewioht de weerstand tegen het stijgende water genoegzaam zou vergroten. Verschei dene locomotieven stortten met de brug in de rivier. GEEN AANSLAG OP ROKOSSOFSKY? Radio Warschau heeft het bericht over een aanslag op het leven van maarschalk Rokossofsky, opperbe velhebber van het Poolse leger, „een volkomen leugen" genoemd. Weer planter vermoord Vorige week heeft een bende een overval gepleegd op de koffie-onder- neming Karanhadji in het gebied van Kalibaroe (Oost-Java), en een Ne derlander, de heer Perseyn Jr., neer geschoten. Hij overleed kort daarna aan zijn verwondingen. De bende eiste toegang tot het huis, waar het slachtoffer met zyn vrouw en vader woonde. Aanvankelijk weigerde men de in dringers toegang te verlenen, maar toen zij met een stengun door de deur schoten, liet Perseyn hen bin nen. Na een handgemeen met de vader werd de zoon neergeschoten. De ben de verdween ten slotte met medene ming. van geld en goederen van waarde. Aangezien het huis zeer afgelegen ligt, kon de politie pas geruime tijd later gewaarschuwd worden. In Teheran heeft Sir Francis Shepherd, de Britse ambassadeur, gisteravond een verklaring afgege ven, waarin hij de opmerking in trekt, welke hij de dag te voren had gemaakt en waarin hij zei, dat hij „niet veel zag" in het bezoek van Harriman aan Teheran In de verklaring zegt hij nog, dat „Technici bij de vleet", zegt Makki JjL VERELL HARRIMAN is gisteren om 18.25 uur (Greenwichtijd) per vliegtuig uit Washington naar Teheran vertrokken. Voor zijn ver trek werd in de rozentuin van het Witte Huis een korte afscheidsplech- tigheid gehouden, tijdens welke president Truman Harriman verzeker de, dat zijn missie naar Perzië uitsluitend in het belang van de we reldvrede werd ondernomen. „Wij hebben geen enkel egoïstisch belang in de zaak", aldus de president. Mi nister Acheson en generaal Mar shall, minister van defensie, waren aanwezig en wensten Harriman succes. de Britse regering ten volle waar dering heeft voor de oprechtheid van president Truman bij het zoeken naar een constructieve aanpak en dat zij de belangstelling van de Ame rikaanse regering in dit probleem, dat de gehele wereld raakt, toe juicht. Hoessein Makki, de secretaris generaal van de Perzische commis sie voor de nationalisatie, heeft in- Abadan meegedeeld, dat de Perzi sche nationale oliemaatschappij vele aanbiedingen uit het buitenland heeft gekregen tot levering van des kundigen en ingenieurs om de in stallaties te leiden, wanneer de En gelsen verrekken. De aanbiedingen komen van oliemaatschappijen en particulieren in Amerika. Duitsland, Italië, Griekenland en Latijns Ame rika. Een Amerikaanse firma had zelfs aangeboden 200 technici in eens te zenden. Het Witte Huis heeft gisteren me degedeeld, dat dr. Henry Grady heeft verzocht, ontheven te worden van zijn functie van Amerikaans ambassadeur in Perzië en dat presi dent Truman dit verzoek te zijner tijd zal inwilligen. In India werden Vrijdag de eerste gevolgen van de Perzische oliecrisis voelbaar, toen de luchtvaartmaat schappijen van de Indische regering 'in Bombay orders ontvingen hun werkzaamheden te verminderen teneinde vliegtuigbenzine te sparen. Koninklijk bezoek aan de N.O. Polder Gisteren hebben H. M. de Konin gin en Prins Bernhard een bezoek ge bracht aan Nederlands twaalfde pro vincie de Oostpolder, waar zy de technische en sociale vooruitgang van dit nieuw-gewonnen land inspecteer den. Was de vreugde over groot, Urk spande de kroon. Door het ge hele dorp waren erebogen opgericht en tot het laatste scheepje had men gesierd met rood-wit en blauw. Het kon daarom gebeuren, dat het be zoek aan Urk twee maal zo lang duurde, dan oorspronkelijk was vast gesteld en nog lieten de Urkenaren de koninklijke gasten node vertrek ken. Prins Bernard beloofde echter, spoedig weer eens terug te komen. Omstreeks 5 uur in de middag werd de polder door de koninklijke gasten verlaten, die daarin vanaf 10 uur des morgens vertoefd hadden. Foto boven: In de raadzaal van Urk werden na de welkomstrede van de burgemeester, de heer G Keizer, de raadsleden, van wie sommige in Urker klederdracht waren gestoken, aan de Koningin en de Prins voor gesteld. Foto onder: Groot was het enthou siasme van de ouden van dagen, die een prachtig plaatsje bij het Visserij Museum hadden gekregen, toen de Koningin daar arriveerde. OORLOGSBODEMS TE ABADAN. De spanning tengevolge van de Perzische oliekwestie is nog niet veranderd. Britse en Iraanse oor logsschepen liggen te Abadan om zo nodig handelend te kunnen optre den. Op de bovenste foto zien we de Britse kruiser „Mauritsius", welke door de „Euryalus" zal worden af gelost, gemeerd in de Shatt-al-Aral rivier tegenover de olie-raffinade rijen. Op de onderste foto: Iraanse ka nonneerboten in de rivier Karoem tegenover Khorramshar. Maandagmorgen 9 uur geopend, dus ook Maandag 1 UUR GRATIS KOPEN. Ziet onze etalages >.de Haarlemmerstraat hoek Donkersteeg BETER EN GOEDKOPER Arrestatie van mgr. Riberi voorbereid •yEGEN MGR. A. RIBERI, de pauselijke Internuntius in China, wordt door de beschuldigingscampagne, die de communisten de laatste maand in de pers tegen deze vertegenwoordiger van het Vaticaan voe ren, niet meer alleen maar een uitwijzing uit China geëist, maar onmid dellijke tuchtrechtelijke maatregelen. Volgens de laatste berichten is het front van de aanval tegen de Inter nuntius de laatste dagen verlegd. Tot voor kort werd mgr. Riberi aan gevallen op grond van het feit, dat hij als diplomatiek vertegenwoordi ger was geaccrediteerd bij een niet meer bestaande regering, de Nationa listische Regering van Tsjang-Kai-Tsjek, of hij werd er van beschuldigd „zich te mengen in de binnenlandse aangelegenheden van China", omdat hij zich verzette tegen de schismatieke „Beweging voor een Nationale Kerk". Voor deze misdaden eiste de com munistische pers de uitwijzing van de pauselijke vertegenwoordiger uit China. De nieuwste beschuldiging te gen mgr. Riberi verscheen in het or gaan van de communistische partij in Sjanghai, de „Bevrijdingskrant", waarin onder de sensationele kop: „Weeshuis van de H. Maagd te Wuhu onder leiding van Riberi heeft groot aantal Chinese kinderen vermoord" stond te lezen, dat de bevolking van Wuhu „unaniem een verzoekschrift aan de Regering had gericht om Ri beri ernstig te straffen". Het beschuldigen van katholieke weeshuizen, dat zij de hun toever trouwde kinderen zouden vermoor den door ondervoeding en mishande ling, is een van de geijkte methoden van de hernieuwde kerkvervolging in China om de buitenlandse missio- MOOIE JONGEN In Torrisdal (Noorwegen) werd een plaatselijke schoonheidskoningin gekozen. „Zij" bleek echter een 21- jarige jongeman te zijn. „GRENS LIGT IN 'T HART VAN EUROPA" /""«ENERAAL OMAR BRADLEY heeft er bij het Amerikaanse Con- gres op aangedrongen, Europa te helpen door zowel wapens als economische steun in de vorm van eindproducten te verstreklken. Bo vendien moet Amerika de NATO- landen behulpzaam zijn, binnen 5 jaar een eigen wapenindustrie op te bouwen. „Amerika's grenzen liggen nog steeds in het hart van Europa", zei de voorzitter der stafchefs tot een commissie uit het Huis van Afge vaardigden. Bradley betoogde, dat de span- ning in de wereld nog geenszins is afgenomen. Het Atlantisch pact is op het ogenblik nog belangrijker dan twee jaar geleden. „Om Europa morgen te kunnen verdedigen, heb ben de Europeanen eindproducten en uitrusting nodig, om het over vijf jaar te kunnen verdedigen heb- pen zij een wapenindustrie nodig." Of de tijd in het voordeel van de Westelijke wereld werkt, kon Brad ley niet zeggen, maar het is de moeite waard, op te merken, dat de Russische combinatie nog niet in be- propaganda beweert dat het Atlan- weging gekomen is, hoewel haar tisch pact als een gebaar van agres sie wordt beschouwd. GAULLISTEN WEIGEREN RECHTS TE ZITTEN De aanhangers van generaal De Gaulle zijn uit een bijeenkomst van partijleiders weggelopen, toen alle andere leiders er aan vasthielden dat zij de zetels op de uiterste rech terzijde in de nieuwe nationale ver gadering moesten bezetten. De Gaullisten, die de grootste groep in het Huis uitmaken, be schouwen zichzelf als centrumpartij en weigeren het „reactionaire" stempel op zich gedrukt te zien door aan de uiterste rechterzijde plaats te nemen. De kwestie zal Dinsdag voor het bureau van de vergadering komen. De driejarige Pierre Braunsch weig te Parijs heeft tijdens de afwe zigheid van zijn ouders driekwart liter wijn gedronken, aan de gevol gen waaraan hij is overleden. narissen zowel priesters als zusters verder verblijf en werk in China on mogelijk te maken. Inderdaad ster van velen van de vondelingen, die in geheel China door de zusters worden opgenomen, doch niet door de slech te zorg van de zusters, maar door de deerniswekkende toestand, waarin deze kinderen door de zusters van de straat worden opgeraapt, zo on derkomen, dat zij niet meer te redden zijn. Wanneer de zusters zich niet zouden ontfermen over deze ver schoppelingen van de Chinese maat schappij, zouden zij allen jammerlijk omkomen en hun aantal loopt in de tienduizenden. In katholieke kringen van China verwacht men de arrestatie en ver oordeling van de pauselijke Internun tius als sluitstuk op de uitwijzing van alle buitenlandse missionarissen uit China. MGR. RIBERI NAAR HONGKONG. Mgr. A. Riberi, de Pauselijke Inter nuntius van China, heeft, naar het K.N.P. verneemt, Nanking verlaten en is naar Hongkong gegaan. De vele bedreigingen, welke de communisten de laatste tijd tegen zijn persoon heb ben geuit en de grootscheepse acties, welke werden ondernomen, hebben de Pauselijke vertegenwoordiger ge dwongen dit besluit te nemen. Uitzonderingstoestand in Guatemala De regering van Guatemala heeft de uitzonderingstoesand in de hoofdstad afgekondigd naar aanlei ding van de plaatsgevonden anti communistische demonstraties. Volgens de eerste 'officiële verlies- lijst zijn bij de ongeregeldheden van Donderdag drie personen om het le ven gekomen en werden tenminste 30 personen in ziekenhuizen opgeno men. Een woordvoerder van de anti communistische groep zei echter, dat 20 personen werden gedood en ten minste 150 gewond. Regeringsfunctionarissen hebben verklaard, dat aanhangers van ge neraal Ydigoras Fuentes, een vroe gere gezant te Londen, gesteund door „buitenlandse belangen", de aanstichters van de ongeregeldhe den zijn. Generaal Fuentes trad 16 maanden geleden af als gezant te Londen om zich candidaat te stellen by de presidentsverkiezingen. Hij vertoeft thans in ballingschap in El Salvador. PRESTIGE-SPEL pNIGE DAGEN GELEDEN schre- ven wij naar aanleiding van de te Kaesong aangevangen wapenstil standsbesprekingen, dat men altijd op z'n hoede moet zijn, vooral als de tegenpartij zich niet houdt aan som mige in het Westen gangbare prin cipes. Wij kunnen daarbij denken aan principes van „goede trouw", „fair play" enz. maar ook aan de typische verschillen in mentaliteit tussen de Oosterlingen en de Westerlingen. Wanneer de Westerling daar niet op verdacht is, vliegt hij er maar al te gemakkelijk in. Een staaltje van die Oosterse men taliteit heeft de delegatie van de ver bonden legers te Kaesong van de week meegemaakt. Toen zij Donder dagmorgen welgemoed voor de 0 derde maal naar Kaesong toog ditmaal nie. per helicopter, maar over land met jeeps, omdat er voor het eerst een aantal journalis ten bij was werd de delegatie door de wachtpost tegengehouden; er mochten geen journalisten mee ko men. De onderhandelaars mochten zelf wel doorgaan, maar de persman nen moesten achterblijven. Dat nam de delegatie niet n zij keerde met de persmensen naar haar hoofdkwar tier terug. Het bleek, dat de Noord- Koreanen en Chinezen de journalis ten pas wilden toelaten als de mili taire besprekingen zouden zyn afge lopen. Nu hechten beide partijen grote waarde aan publiciteit, maar een in cidentje met de pers pleegt anders niet zo hoog te worden opgenomen. Hier is het evenwel anders; niet het recht van de pers om de situatie ter plaatse op te nemen is hier in het geding, maar het recht om te beslis sen wie er al of niet deel zal uit maken van het gevolg der officiële onderhandelaars. En dat dit recht zo'n voornaam ding is, vloeit voort uit de principiële gelijkgerechtigd heid van beide partijen bij wapenstil standsonderhandelingen. IJIER KOMT NU de typische men- taliteit van de Oosterling om de hoek gluren. Hij erkent vanzelfspre kend die principiële gelijkgerechtigd heid, maar in de practijk zal hy stie- kum proberen de balans in zijn voor deel te brengen door geleidelijk op te schuiven naar een betere positie. Men zal zich herinneren, dat gene raal Ridgway de eerste concessie deed door het initiatief te nemen. Weliswaar had Malik de eerste stoot gegeven, maar Malik was een Rus en de Russen hebben met het Ko reaanse conflict immers niets te ma ken. De Noord-Koreanen en Chine zen wachtten dus kalm af tot ge neraal Ridgway over de brug kwam. Hij kwam over de brug en de heren uit het Noorden konden dus zeggen,» dat de generaal gedwongen was om met hangende pootjes om een wa penstilstand te komen smeken. De generaal stelde een Deens hos pitaalschip voor als plaats van on derhandeling, neutraal terrein dus. Neen, zeiden de Noordelijken, kom maar naar Kaesong, dat is „nie mandsland". Practisch bleek Kaesong evenwel in de macht van de Noorde lijken te zijn, zodat zij alweer kon den zeggen: de generaal moet naar „ons" toekomen. Dok dat slikten de mannen van het Westen, omdat deze kleine schijn-overwinningen hen niet deerden. Maar nu schryven de Noord-Ko reanen en Chinezen hun ook al de wetten voor in Kaesong; zij stellen vast, wie er wel en Wie er niet mee mogen komen en wanneer zij zullen mogen worden toegelaten. Daarmee is de maat vol; de Wes terlingen hebben het spelletje nu ein delijk door en weigeren zich te laten gebruiken als speelbal van dit geraf fineerde prestige-spel, dat in het Oosten van groter betekenis is dan het in het Westen zou zyn. MET DAT AL staan de onderhan- delingen over de wapenstilstand stop. Hetgeen jammer is, omdat er zeer goede vooruitzichten waren; de eerste twee dagen hadden vrij be hoorlijke resultaten opgeleverd en al waren er natuurlijk meningsverschil len, deze zagen er toch niet onover komelijk uit. Nu is er een prestige-incident tus sen gekomen en zulke incidenten zijn dikwijls moeilijk weg te werken. De Oosterse sluwheid zal hier echter ook wel een uitweg weten te vinden, vooral omdat, naar wij menen, de Noord-Koreanen en Chinezen werke lijk een einde aan de strijd willen maken. Natuurlijk houden zij zich groot en even natuurlijk proberen zij propagandistische munt te slaan uit dit incident. Het zouden n.l. de Ame rikanen zijn, die de onderhandelin gen wilden saboteren; hetgeen een tamelijk onlogisch verwijt is, als men tevoren verteld heeft, dat de Ameri kanen met hangende pootjes om vre de moesten komen smeken. Maar lo gica is by de rode propaganda slechts onnutte ballast en de massa vergeet gauw. In elk geval is het zó, dat wie in het Oosten onderhandelen wil, zijn geduld niet thuis mag laten. Vraag niet naar de waardigheid van óe schrijver, en hoe hoog of laag hij in de schatting der letterkundigen staat, maar zet u tot lezen alleen uit zuivere liefde tot de waarheid. Thomas a Kempis.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1