Militaire orders worden versneld K.A.B. en Belgisch A.C.W. over de Benelux-problemen £eugen-entdefike'c onêettouuiêxiat De jongelui Ij ftCW weer door Frankrijk Aantal emigranten steeds stijgende DONDERDAG 12 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Om slapte in textiel- en schoenindustrie op te vangen D« ministers van Economische Za ken en van Oorlog en van Marine delen mede, dat de regering in ver band met de bestaande slapte in be paalde bedrijfstakken heeft besloten het tijdstip voor het plaatsen van een aantal militaire orders te ver vroegen. De betrokken bedrijven kunnen op deze wijze in de gelegen heid worden gesteld de leemte in de bezetting van het productie-appa raat voor zover de omstandigheden dat mogelijk maken, op te vullen. Binnen enkele dagen zullen be langrijke orders worden onderge bracht bij de schoenindustrie, terwijl voorbereidingen worden getroffen om zo spoedig als in verband met de technische omstandigheden mogelijk is, eveneens vrij aanzienlijke bestel lingen bij de textielindustrie te plaatsen, met name in de confectie- industrie, voor overjassen en unifor men, ondergoederen, uitrustingsstuk ken, beddegoed, sportkleding, ge- vechtskleding, regenkleding, hospi taal- en nachtkleding, bedrijfskleding Beperkte samenwerking met Jeugd-Rode Kruis ,,Het Hoogwaardig Episcopaat staat noch afwijzend tégenover het Jeugd-Rode-Kruis, noch vindt het zonder bezwaar goed, dat de Katho lieke jeugd daaraan medewerkt", al dus delen de Katholieke Jeugdraad en het Katholiek Centraal Bureau voor Onderwijs en Opvoeding mede aan de Katholieke Onderwijsinstel lingen en Katholieke Jeugdorgani saties. „Integendeel, de bisschoppen hebben richtlijnen gegeven welke men in acht dient te nemen. Ook wordt het in het algemeen niet wen selijk geacht, dat de Katholieken scholen en jeugdverenigingen recht streeks internationaal contact opne men, zoals het Jeugd-Rode-Kruis be doelt". Genoemd schrijven van de katho lieke Jeugdraad en van het Katho liek Bureau voor Onderwijs en Op voeding is uitgegaan, omdat meer malen gebleken is, dat er misver standen bestaan over het juiste standpunt van Katholieke zijde ten aanzien van het Jeugd-Rode-Kruis, d.i. de afdeling van het Nederlandse Rode Kruis, welke zich ten doel stek de jeugd van Nederland ontvanke lijk te maken voor de Rode Kruis- gedachte. Teneinde elk misverstand uit de weg te ruimen, wordt gewezen op het schrijven van 24 September 1946 van Z.Em. Kardinaal de Jong aan het Nederlandse Rode Kruis, in welk schrijven het standpunt van de bis schoppen t.a.v. het Jeugd-Rode- Kruis duidelijk is neergelegd. De inhoud van dit schrijven komt in het kort hierop neer: 1. Jeugd Rode Kruis-verenigingen of -groepen, in welke vorm dan ook, zijn niet niet gewenst; dus: noch op de Katholieke scho len of in de Katholieke jeugdorgani saties, noch voor de Katholieke jeugd in het algemeen. 2. Er bestaat geen bezwaar tegen een Centrale Afdeling van het Ne derlandse Rode Kruis (i.e. het Jeugd Rode Kruis), welke ten doel heeft voorlichting en hulp te verstrekken bij het geven van onderwijs en bij het geven van leiding in de jeugd verenigingen. 3. De beslissing omtrent het al of niet gebruik maken van de door het (Jeugd) Rode Kruis aan te bieden diensten en van het ter beschikking te stellen materiaal, alsmede over de wijze, waarop dit eventueel zal ge schieden, blijft volledig voorbehou den aan de leiding van Katholieke scholen en jeugdverenigingen. Uit een en ander blijkt duidelijk, dat het alleszins waardevol geacht kan worden, de jeugd ontvankelijk te maken voor de Rode Kruis-ge- dachte; dat het geen bezwaar ont moet, indien daarbij gebruik wordt gemaakt van de hulpmiddelen, wel ke het Jeugd Rode Kruis ter beschik king stelt, maar dat de Katholieke onderwijskrachten en jeugdleiders zelf dienen te beoordelen en te be slissen, of en op welke wijze zij ten behoeve van de aan hen toever trouwde jeugd gebruik zullen ma ken van deze hulpmiddelen. Vacantieregeling voor winkeliers Minister Albrechts deelt de Twee de Kamer mee, dat hij bereid is een facultatieve vacantieregling in de winkelsluitingswet op te nemen, zo dat de gemeenteraad op verzoek van het bedrijfsleven voor een bepaalde en overhemden. Daarnaast zullen orders worden geplaatst voor over- hemdenstof en voeripgsstoffen. ST. MICHAEL IN HET I. C. V.? Het Hoofdbestuur van de Katho lieke Politiebond St. Michael is in zijn geheel herkozen tijdens de huis houdelijke vergadering op het 37ste congres, dat dezer dagen te Rotter dam wordt gehouden. Tijdens de zelfde vergadering keurden de deel nemers unaniem het voorstel van het hoofdbestuur goed om het lidmaat schap van het Internationaal Chris telijk Vakverbond, in de afdeling Bonden voor Overheidspersoneel, aan te vragen. Eveneens werd una niem goedgekeurd, dat het hoofd bestuur zal trachten om via overleg met de betrokken journalistenorga nisaties verbetering te brengen in de huidige verhouding pers en poli tie. Vruchten- limonade. Koel geschonken, Graag gedronken RANJA-SODA FABRIEKEN HILVERSUM ROTTERDAM Twee verzoekschrifen verzonden In het kader van de gereglemen teerde samenwerking tussen de Ka tholieke Arbeidersbeweging in de Beneluxlanden, zijn vertegenwoordi gers van de betrokken katholieke organisaties van België en Neder land 9 Juli te Overijsse (bij Brussel) bijeen geweest. Bij dit overleg is o.a. gesproken over de landbouwproblemen in de Benelux, over het vraagstuk van een nieuwe zeesluis te Terneuzen en over de verbreding van het kanaal Gent- Terneuzen. Overeengekomen werd dat de KAB-Nederland zich tot de Nederlandse regering zou wenden t.a.v. de bouw van een nieuwe sluis te Terifeuzen en de verbreding van het kanaal GentTerneuzen. Voorts dat- het Algemeen Christelijk Wer- kersverbond van België een verzoek zou richten aan de Belgische rege ring om aldus op te komen voor een m"eer met de Benelux gedachte over eenkomende regeling van de Neder landse agrarische exporten naar Bel gië. Beide verzoekschriften zijn thans verzonden. De KAB zegt hierin dat het zich niet aan de indruk kan ont trekken, dat de samenwerking tus sen de Beneluxlanden gedurende het laatste jaar niet die vooruitgang heeft getoond, die men op grond van de resultaten in het verleden rede lijkerwijze mocht verwachten Spe ciaal ten aanzien van de vraagstuk ken met betrekking tot de landbouw en de waterwegen hebben zich, al dus het schrijven, moeilijkheden voorgedaan welke oplossing thans in het kader van het scheppen van de Economische Unie dringend gewenst is. Met het oog op de 14 Juli te hou den conferentie van ministers der Beneluxlanden vraagt de KAB aan de Regering aandacht voor het vraagstuk van de haven van Gent. De KAB verzoekt met klem te wil len bevorderen, dat zo spoedig moge lijk een aanvang wordt gemaakt met de definitieve onderhandelingen om trent de bouw van een nieuwe sluis te Terneuzen en een aanpassing, te vens rechttrekking, van het kanaal van Gent naar Terneuzen. De KAB acht dit vraagstuk van groot belang voor de groeiende samenwerking tussen de drie landen. Doeltreffende samenwerking Het Algemeen Christelijk Werkers verbond van België (ACW) zegt in zijn schrijven aan de Belgische Re gering de belangen te vertegenwoor digen van de meerderheid der arbei dersfamilies in zijn land en steeds met belangstelling alle pogingen ge volgd te hebben, die aangewend worden om tussen de volkeren van West-Europa een doeltreffende sa menwerking tot stand te brengen, welke het verbond noodzakelijk acht voor de bevolking der betrokken landen. Een vreedzaam samenleven en een verdere ontwikkeling van het welvaartspeil blijven immers onmo gelijk, zo schrijft het verbond, wan neer de bewoners van één land hun toestand bevredigend zouden achten, terwijl de onderdanen van een buurstaat in doorsnee beneden het normale welvaartspeil zouden moe ten leven. Het ACW is van mening, dat door het niet gemakkelijk bereiken van een als voorbeeld aangeprezen Eco ling en dat ook de offerbereidheid verloren gaat. die bij elke samen werking toch immer aan weerszijden rr/oet bestaan. ONGELUK DOOR JAS. DIE OPWOEI Een opwaaiende jas was gister middag oorzaak van een ongeluk. Een 53-jarige man stond op de hoek van de Vijzelgracht en de We teringschans te Amsterdam en wachtte op de tram. Zijn regenjas, die hij over de arm droeg, woei op en werd door een langsrijdend.: auto gegrepen. De rr.'an werd onder de wagen getrokken en zodanig ver wond. dat hij naar het Juliana-zie- kenhuis moest worden gebracht. „Moderne duivelsapotheek'1 Op het congres van de R. K. Poli tiebond St. Michael, dat te Rotterdam wordt gehouden, heeft gisteren mr. A. H. M. H. Receveur, advocaat-ge neraal te 's Hertogenbosch en voorzit ter van de Stichting Politievakoplei ding St. Michael, een inleiding gehou den over het onderwerp: „Het zoeken naar waarheid". Hij zeides o.m. dat iedere verkla ring van de verdachte in vrijheid moet worden afgelegd, en wanneer dat beginsel verloochend wordt, het strafprocesrecht wordt aangetast. Over de moderne hulpmiddelen sprekend, zoals de „wire recorder", meende spr. dat dit heimelijk opge stelde apparaat in strijd is met de „fair-play -gedachte, omdat, indien erdachte dit had gewefen, hij van middelen, die niet door de beu gel kunnen, zoals bijv. vragen, die in een suggestieve vorm zijn gesteld. Ook besprak mr. Receveur de „lio- detector". Dit apparaat is meer als leugenverklikker bedeeld dan als waarheidsvinder en hij noemde het gevaarlijk conclusies te trekken uit de reacties van dit apparaat. Bij de RAAD ZEGT VERTROUWEN IN 2 WETHOUDERS OP In de Dinsdag gehouden vergade ring van de raad der gemeente Steenbergen werd met acht tegen vijf stemmen een motie van het lid Jacobs (P.v.d.A.) aangenomen, waar in het vertrouwen in de beide wet houders, de heren Loos en Delhez wordt opgezegd. De meerderheids- groep in de gemeenteraad motiveer de zijn besluit wegens „ondeskundig heid" van de wethouders. Het beleid der beide wethouders tijdens de raadsvergadering werd op enkele punten aangevallen. Onder andere werden zij verantwoordelijk- gesteld voor misdragingen van en kele ambtenaren. De reactie van de wethouders op de aangenomen motie is nog niet bekend. Wanneer zij hun zetels niet beschikbaar stellen, kan de gemeenteraad tijdens de volgende raadszitting artikel 187a van de Ge meentewet hanteren en de bewinds lieden ontslaan. groep winkels voor één- of hoogstens n°misc^ Unie, het gevaar ontstaat tweemaal een week vacantie regelt. Haagse „spook"' klopt nog steeds Het Haagse „spook" in de Paets van Troostwijckstraat is blijkbaar nog steeds niet moe van het klop signalen geven, zoals nu reeds een week lang practisch iedere avond en nacht gehoord wordt. „Bouw en wo ningtoezicht" heeft een onderzoek ingesteld, dat echter geen resultaten opleverde. Het is nog mogelijk, dat de klopsignalen door het water in de waterleiding worden veroor zaakt. Men gaat thans een onder zoek instellen naar deze mogelijk heid. Ook gisteravond, even na negen uur, werd het geklop weer gehoord. Het publiek was wederom van "de partij, in^ de hoop het „spook" te zien, waarover de dolzinnigste ver halen de ronde doen. tot verflauwing van de belangstel- VERKEER OP DE. RIJKSWEGEN Naar de K.N.A.C. bericht is de verkeersintensiteit op de rijkswe gen gedurende het eerste kwartaal 1951 ten opzichte van hetzelfde tijd vak van het vorige jaar met een achtste vermeerderd. Het vrachtau- tovervoer is vermeerderd met 1/6, het personenautoverkeer met 1/12, het aantal fietsen met 1/10, het volu me aan motorrijwielen is vermeer derd met 1/6. Het aantal verkeersongevallen is in de eerste twee maanden yan dit jaar vergeleken met dezelfde perio de van het vorige jaar met 1/7 ver meerderd, daarentegen is het aantal slachtoffers in totaal verminderd, n.l. de doden met 2%, de ernstig ge wonden met 4 pet., het aantal licht gewonden is echter vermeerderd met 3%. Er. branden evenveel boerderijen af als er nieuw gebouwd worden DOERDERIJBRANDEN hebben in ons land in het tijdvak 1946 t/m 1950 een directe brandschade veroorzaakt van ruim veertig millioen gul den. De totale brandschade beliep daarbij in de 120 millioen gulden. Deze schade die jaarlijks gemiddeld 1/3 a 1/4 van de totale brandschade bedraagt, is een zorgenkind van brandweermensen, verzekerings maatschappijen en van de wederopbouw. In 1949 bijv werden er 658 nieuwe boerderijen gebouwd. In datzelfde jaar echter brandden 809 boer derijen af. Globaal genomen is .het verlies gelijk aan de nieuwbouw. Het aantal branden, dat veroor zaakt wordt door spelen met vuur, is-zeer groot (17% in 1949). Verwaar loosde electrische installaties bij een proefneming in een der Noorde lijke provincies bleek op een van elke drie boerderijen de electrische installatie niet in orde is zijn on voorzichtigheid bij het gebruik van benzinemotoren, de eenzame ligging van boerderijen, blikseminslag en hooibroei zijn voorts factoren, die alle tezamen het aantal branden in boerderijen de laatste jaren hebben doen stijgen. Geen verzekering. Dit brandgevaar heeft verscheide ne verzekeringsmaatschappijen de laatste maanden afgeschrikt van het afsluiten van brandverzekeringspos- ten van enige betekenis. Vele verze- keringsposten worden thans overge nomen door combinaties van kleinere maatschappijen, zoals men die in Friesland en Groningen vindt. De controle op het hooi de verzekeringsmaatschappij zal dit jaar scherp zijn, omdat de kans op hooibroei groot is. Het hooi mag een temperatuur van hoogstens 60 graden hebben, maar bij vele boeren in Friesland en Gronin gen heeft het momenteel een tempe ratuur van 90 graden. Door aanra king met zuurstof kan bij een derge lijke temperatuur heel gemakkelijk zelfontbranding ontstaan. NIEUWE REFLECTERENDE WEGENVERF OP PROEF huidige gang van zaken is de „lie- detector" een volkomen onbetrouw baar middel en dit middel noemde spr een overwaardering van de tech niek. „Brouwsels uit een moderne dui- vels-apotheck" noemde spr. een an der middel, het „waarheidsserum", de inspuiting met pentotal. Mr. Re ceveur meent, dat de justitie niet ge rechtigd is dit middel toe te passen, mede omdat het rechtstreeks indruist tegen de geest van het recht. Het staat volgens spr. vast, dat een verstokt leugenaar, ondanks deze middelen, doorgaat met liegen. Nimmer mogen, zo concludeerde spr., de politie en de justitie van dit middel gebruik ma ken of er medewerking aan verlenen. Zelfs wanneer zou blijken, dat de waarheid er door aan het licht zou komen. Het is in strijd met de wet, het recht en de moraal. Pentotal lokt wel bekentenissen uit, maar niet de Waarheid, zo merkte spr. in het slot van zyn betoog op. MET DE AUTO DE BERGEN IN! Op veler en dringend verzoek geeft de K.N.A.C. hierby enkele wenken voor het ry'den in bergter- rein. Zorgdn dat het voertuig mecha nisch in goede conditie verkeerd, vooral de remmen en het stuur. Bij het afdalen van steile hellin gen is het de zaak van de remkracht van de motor gebruik te maken door tijdig op een lagere versnel ling terug te schakelen, anders loopt men gevaar niet meester te blijven van zijn snelheid. In onoverzichte lijke bochten moet met de meeste zorgvuldigheid rechts worden ge houden (Engeland en Zweden links) Er moet rekening mee worden ge houden, dat in Zwitserland bepaal de pasgedeelten zijn kenbaar ge maakt door borden met een post hoorn erop, waar de grote postauto- bussen altijd naar de bergzijde van weg uitwijken. Deze bussen gebrui ken een drictonige hoorn die zeer opvallend is. Onverantwoordelijk Neen, de waarschuwing van mr. Spijker, attaché voor Justitiezaken op de Nederlandse Ambassade te Parijs, heeft maar weinig geholpen. Terwijl de vacanties nauwelijks zijn begonnen, ontmoet ge op de route BrusselParijs weer „trekkende" jongelui, die op een lift hopen en die met allerlei wilde, onbestemde plan nen in hun verwarde hoofden Frank rijk nog onveiliger maken en de Ne derlandse naam schaden. Een te Parijs wonende correspon dent van C.J.C. vertelt in verband daarmee het volgende voorval. Zaterdag j.l. werd ik midden in de nacht rond twee uur opgebeld. Twee jongens, samen 36 jaar, vertelden me, dat ze in Parijs waren gearri veerd, maar geen goedkope kamers konden krijgen. Iemand (ze wisten niet wie) had hun mijn adres gege ven met de mededeling, dat die jour nalist hen wel aan goedkope kamers kon helpen en bovendien in zijn eigen huis een logeerkamer had. Ik gaf de jongelui het adres van een goedkoop hotelletje, waarvan ik wist, dat de eigenaar nog open zou doen, doch ik kreeg het volgende antwoord: „Drie honderd fr. voor een dubbele kamer is voor ons veel te duur!" Ik antwoordde: „Het spijt mij wer kelijk, maar ik weet niets goedko pers". Even wordt er aan de andere kant van de lijn overlegd. Mijn vrouw be gint te roepen en maakt prompt baby wakker, die volgens goed ge bruik luid protesteert tegen de on derbreking van de nachtrust. „Kijk, mijnheer, we zijn naar hier komen liften en we zoeken nu een baan". „Oh", zei ik. „Liefst bij een Nederlandse boer. We zouden dan voor de middag wil len werken voor kost, inwoning, be- wassing en een zakcentje." „En na de middag?" „Mijn maat is tekenaar en ik zing. In de middagen zouden we er op uit willen trekken om een centje bij te verdienen, de omstreken verkennen enz. Als we eens een nachtje bij U mochten slapen. We kunnen houtjes -..-„r hakken en typen, wassen schuren. De K.N.A.C. deelt mee dat op de hoenen en d^ui^ hlihouden. rijksweg Den Haag-Rotterdam, bij Ypenburg door de Rijkswaterstaat In de eerste helft van dit jaar zijn meer dan 21.000 emigranten uit ons land vertrokken. Dit is evenveel als in het gehele jaar 1950. Mr. ir. B. M. Haverman, commissaris voor de emi gratie, die deze cijfers noemde op de landboirwdag te Wageningen, ver wacht, dat dit jaar wellicht 35.000 emigranten zullen vertrekken. Van deze emigranten gaan er on geveer 13.000 naar Canada, in welke trek de agrarische beroepen nog steeds verre overwegen. Allen, die het volgend jaar naar Canada willen, moeten zich daarvoor zo vroeg mo gelijk, bij voorkeur in de maanden! Augustus tot Oètober van dit jaar, aanmelden. Voor emigratie naar Zuid-Afrika zijn besprekingen gaande. De aan trekkingskracht van Nieuw-Zeeland wordt steeds groter. Wegens de zeer grote woningschaarste kunnen uit sluitend ongehuwden van achttien tot 35 jaar naar dit land vertrekken. Ge huwden kunnen het land alleen, bin nenkomen met een aanvaardbare huisvestingsverklaring. De heer Ha verman verwacht, dat dit jaar onge veer drieduizend Nederlanders naar dit land zullen gaan. Voor Australië zullen de toelatingsmogelijkheden binnenkort weer ruimer worden be oordeeld. een proef wordt genomen met een door de fabrikanten van het beken de Scotchlite vervaardigde wegen- verf. Het is voor het eerst in ons land dat een proefgedeelte met deze „Centerlite", welke o.a. op het Bel gische Wegennet zeer intensief wordt gebruikt, is voorzien. De K.N.A.C. die reeds in 1947 proeven deed nemen met Scotchlite o.m. op Ypenburg en tijdens de Vijfde Wegverkeersdag, is van me ning dat. mede gezien de uitnemen de resultaten in het buitenland be reikt. deze nieuwe verf een bijdrage tot de veiligheid zal blijken te zijn. BEURS - O VERZICHT De gunstige stemming ter beurze bleef gisteren behouden al viel het accent ditmaal niet op de cultuur waarden doch eerder bij de interna tionale indust-riepapieren. Vooral de Philips aandelen hielden zich zeer goed wanneer men in aanmerking neemt, dat zij tijdens de niet officiële voorbeurs tot 153 tegen een slotno- tering Dinsdag van 156 verhandeld zijn. In de eerste tape werd 157 8 be. taald, welke 's avonds gemakkelijk be houden bleef Slotnoterins 158. De oude aandelen bewogen zich vrijwel overeenkomstig met de nieuwe slot 165(164). Kon. Olie, die Dinsdag ot> 277 y. vrij flauw was, wisten zich gisteren grotendeel te herstellen. Ge handeld werd tussen 22714—280 slot 279 Ook Unilevers lagen niet on gunstig op 247 (245). De minder cou rante aandelen goed prijshoudend doch A. K. U was flauw en drie pun ten lager. De vaste tendens voor In donesische fondsen die Dinsdag zo duidelijk tot uiting kwam, was giste ren wel niet geheel verdwenen doch de koerswinsten bleven tot fracties beperkt. De Scheepvaartsector gaf hier en daar lichte verbeteringen te zien Staatsfondsen over het aleemeen zwak en tot 3/8 punt lager. Ameri kanen zo goed als onveranderd, waar door hot agio op 12 procent stabiel bleef. Proloeanties 3V< pet. boenen en de tuin bijhouden Ik zei, dat het geen geschikt uur was om zichzelf uit te nodigen. „Ja, maar meneer, wat moeten we dan, we kunnen niet anders." „Waarom niet?" „We hebben geen geld." „U maakt me toch niet wijs, dat U zonder een cent op zak naar Parijs bent gekomen...." „Dat niet! We hadden in totaal zestig gulden toen we in Holland weggingen, maarin Brussel zijn we een avondje uit geweest ziet U en.... en..., en...." „Juist en nu moet een Nederlan der in Frankrijk U uit de brand j helpen." „Wij hadden zo gedacht, dat Ne- j derlanders in het buitenland wel iets voor hun landgenoten over hadden, I mijnheer. Bovendien is het maar voor een paar dagen, dat we U gast- vrijheid vragen enhet adres is goed, weet U. Desnoods willen we kostgeld uit Holland laten overma ken. Kijk, meneer, U moet het goed begrijpenwe zoeken een baantje en we hebben geen onder dak en geen geld." „Waarom gaat U morgen niet naar de Nederlandse Ambassade? Er zit daar een zekere meneer Spijker, die U graag wil helpen!" „Om terug gestuurd te worden zeker. Dank U meneer, een Neder landse jongen van Jan de Wit...." „Gaat U dan voor mijn part naar de. President van de Franse Re publiek. Bij mij komt U er niet in". Bovenstaand telefoongesprek is geen journalistieke vinding om een verhaal aantrekkelijk te maken. Het werd inderdaad gevoerd. Het tekent de mentaliteit van sommige „touris- ten". En niet alleen ik, doch alle in Frankrijk wonende Nederlanders zijn de verkapte bedelpartijen van landgenoten bar beu. Het leed is weer begonnen De jongelui zijn de grootste plaag, hetgeen helaas soms pas blijkt als ze eenmaal vertrokken zijn. Zingend, tekenend, musicerend en parasite rend trekken ze door Frankrijk. Hier steken ze een vork hooi naar boven, daar stampen ze een halve ton wijn en elders hakken ze kachelhoutjes, maar vrijwel overal sluiten ze de deur voor de na-komers. Tot overmaat van ramn tooien ze hun rugzak met rood-wit-blauwc vlaggetjes, minder om opzettelijk hun bedelarij een Nederlands cachet te geven, dan wel om de Fransen te laten zien dat ze „van verre komen" en ook om landgenoten te „ver overen". Niemand uit de Nederlandse kolo nie begrijpt hoe ouders er hun toe stemming toe kunnen geven, hoe zij jonge meisjes durven laten liften, hoe zij knapen van zestien jaar dur ven laten zwerven. Grootvaders klok De heer Hilkey had vier cn veer tig jaar achtereen de grote klok in de toren van een enorm kantoorge bouw te Long Beach (Californië) opgewonden en gelijkgezet. Vorige week zou hij met vacantie gaan. Hij wond 's avonds de klok op, contro leerde het uurwerk en vertrok. Maar om half tien die avond raakte een stuk metaal in do klok los, waardoor het uurwerk stil bleef staan; voor het eerst in 44 jaar. Op hetzelfde ogenblik werd de heer Hilkey ziek en enkele uren later overleed hy. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.18 Gram. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. (9.309.35 Waterstanden.) VPRO: 10.00 „Kinderen en mensen" causerie. 10.05 Morgenwijd. VARA: 10.20 Gram. 10.30 Voor de vrouw. 10.45 Pianorecital. 11.15 Radiofeuil leton. 11.35 Tenor en orgel. AVRO: 12.00 Musette-orkest. 12.30 Land en tuinbon wimededelingen. 12.33 Gram. 12.45 Sport en prognose. 13.00 Nieuws. 13.15 Mcdedelin^n of gra- mofoon. 13.20 Theaterorkest. 14.00 Kookpraatje. 14.20 Kamerorkest. 15.00 Voordracht. 15.20 Gramofoon- muziek. VARA: 16.00 Dansmuziek. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Filmpro gramma. 17.20 Muzikale causerie. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.22 Feli citaties. 18.45 „Denk om de bocht". 19.00 .Gram. 19.15 Prijzenpraatje. VPRO: 19.30 „Een sterk volk", cau serie. 19.45 Berichten en toespraken. 20.00 Nieuws 20.05 Boekbespreking 20.10 Gram. 20.30 „Benelux", cause rie. 20.40 „De Godsdienstige ont wikkeling in de jeugdjaren",, cause rie. VARA: 21.00 Gram. 21.45 Bui tenlands weekoverzicht, 22.00 Dans muziek. 22.25 Gesproken portret. VPRO: 22.40 „Vandaag", causerie. 22.45 Avonwijding. VARA: 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8,00 Nieuws. 8.15 Voor de zieken. 9.30 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.30 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.15 Marinierskapel. (12.3012.33 Land en tuinbouwmedcdelingen). 13.00 Nieuws. 13.15 Vocaal dubbelkwarlet 13.45 Gram. 14.00 „Nu komt de tijd om violen te zaaien", causerie. 14.15 Gram. 15.00 Voordracht. 15.20 Pia nokwartet. 15.50 Gram. 16.00 Angel saksische muziiv; 16.30 Gram. 16.40 Voordracht. 17.f».") Ver/nekpror.M am- ma voor dc jeugd. 17.30 „Als niet- Fries temidden van de Friezen", causerie. 17.45 Surinaamse volksmu ziek. 18.00 Wervingspraatje Konink lijke Marine. 18.10 Bariton en piano. 18.30 „Nijver^ handen bezig aan de nieuwe vertaling," causerie. 18.45 Kerkkoor 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.15 Regcringsuitzending: „Verklaring en toelichting". 19.35 Een goed woord voor een goede zaak. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws 20.05 Omroeporkest en solist. 21.00 „Het evangelie onder het Oude Volk in het Nieuwe Amerika", causerie. 21.20 Klassieke muziek. 22.00 Vo caal ensemble en solist. 22.30 „Langs wegen van kunst en schoon heid", causerie. 22.45 Avondover denking. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Metropole oikest en solist. Leert de regels van de weg en oast ze toe met over lea.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7