S)e CekióeGoti/fcci/nt „Samen uit samen thuis", UNO-delegatie werd doortocht geweigerd WEGENS AANWEZIGHEID VAN PERSVERTEGENWOORDIGERS Vice-admiraal Joy keerde terug Spanning in vazal-staten de 't Leids Station in wording Trein uit de rails gelopen nabij Haarlemmervaart Ha rriman toch welkom in Teheran Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 12 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 1*331 zei admiraal Joy Papengcacht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 yANDAAG HEBBEN GEWAPENDE Noordelyke wachtposten het geal lieerde convooi naar Kaesong tegengehouden, zo wordt in. een ver klaring van het geailleerde hoofdkwartier medegedeeld. Vice-admiraal Joy weigerde hierop zich naar Kaesong te begeven. In de eerste berich ten werd verklaard, dat vice-admiraal Turner Joy en andere leden van de delegatie zelf tegengehouden waren, doch uit latere berichten was op te maken, dat het slechts leden van het personeel van de delegatie en de persvertegenwoordigres betrof, die zich in het convooi bevonden. Vice- admiraal Joy gaf het convooi opdracht naar het vooruitgeschoven kwar tier der V.N. bij Moensan terug te keren. Tegen twaalf uur (plaatselijke tijd) waren nog steeds geen bijzonderheden bekend, doch er schenen mis verstanden te heersen over het vertrek van de 20 persvertegenwoordi gers, die voor het eerst van Kaesong uit verslagen over de onderhande lingen zouden zenden. Gisteren, zo vervolgt Reuter, stonden de communisten toe, dat journalis ten naar Kaesong mochten vertrekken. Hun zou echter niet worden toe gestaan de conferenite zelf bij te wonen. Joy zond een boodschap aan ge neraal Nam II (Noord-Korea), waarin hij zeide bereid te zijn de onder handelingen te hervatten, indien hij de verzekering ontving, dat zijn con vooi „met inbegrip van die persvertegenwoordigers wier aanwezigheid ik noodzakelijk acht" naar Kaesong door mocht reizen. De aanhouding geschiedde half tien plaatselijke tijd. Tegen de mid dag werd gemeld, dat vice-admiraal Joy zich nog steeds te Moensan bevond. Functionarissen te Washington twijfelen er niet aan of een even tuele Noordelijke eis tot terugtrek king vari de verbonden troepen uit Korea als voorwaarde voor een be stand, zal vierkant van de hand wor den gewezen, Wei zou een dergelijke terugtrekking kunnen worden aan vaard als deel van een definitieve vredesregeling. Het ging juist zo goed Dit incident komt wel zeer onge legen, vooral omdat de besprekin gen van Woensdag tamelijk hoopvol waren. De wapenstilstand was vol gens verklaring van een der delega tieleden „veel nader" gekomen dan 24 uur geleden. Deze verklaring werd' bevestigd door het communiqué van de Verenigde Naties., dat zei, dat de delegaties wat dichter bij overeen stemming waren gekomen, hoewel over de volgorde van de agendapun ten nog meningsverschil bestond. Er bestond nu bij alle betrokke nen een beter begrip voor de te be spreken onderwerpen, aldus de offi ciële verklaring. De communistische gedelegeerden toonden minder strak heid en waren minder formeel dan Dinsdag. Militaire zegslieden te Washington zeggen, aldus Reuters correspondent, dat het opperbevel van de V.N. in Ko rea zich zal verzetten tegen het com munistische voorstel om aan béide zijden van de 38ste breedtegraad een gedemilitariseerde zóne te scheppen van 10 km. breedte. Het zou daaren tegen aandringen op een zóne, die dichter bij de huidige militaire li nies ligt. De verbonden troepen bezetten thans posities tot 32 km. ten Noorden van de breedtegraad, behalve op de Westelijke flank, waar de Noorde lijken enkele punten in Zuid-Korea bezetten. Thorez overleden? Volgens een bericht uit Stockholm in de „Daily Mail" van hedenmor gen, zou de Franse communistenlei der, Maurice Thorez, in Moskou zijn overleden. Dit bericht zou afkom stig zijn uit kringen van de Poolse communistische partij. De perschef van de Franse com munistische partij, Florimond Bon te, verklaarde vannacht echter te Parijs, dat het onmogelijk is, „dat Thorez in Moskou is gestorven". Hij is niet in Moskou, maar op de Krim, aldus Bonte. En volgens „be richten uit de eerste hand, die ik Woensdag nog ontvangen heb, is zijn toestand bevredigend". Nader wordt omtrent de aanhou ding van het geallieerde convooi ge meld, dat de verbindingsofficier ko lonel Murray een onderhoud heeft gehad met een Noord-Koreaanse verbindingsofficier. Hem werd daar bij medegedeeld, dat de Noordelijke delegatie van mening was, de het in het huidige stadium niet gewenst was, dat journalisten van beide par tijen bij de besprekingen aanwezig waren; men was het zelfs nog niet Aanslag op Rokossofski? In Warschau doen hardnekkige ge ruchten de ronde, dat een Poolse ma joor onlangs bij een stafconferentie met een revolver op de Russische maarschalk Rokossofski zou hebben geschoten. Na verscheidene schoten op de maarschalk te hebben gelost zou hij de hand aan zichzelf hebben geslagen. Rokossofski zou in ernstige toe stand per vliegtuig naar Moskou zijn vervoerd. Dit werd .vandaag te Stockholm medegedeeld door een diplomatieke koerier, die zojuist uit de Poolse hoofdstad was gekomen. Deze geruchten zijn ook in krin gen van Westelijke diplomaten te Londen doorgedrongen. Hier werden zij ontvangen van vluchtelingen uit Oost-Europa. Rokossofsky werd in 1949 minister van Defensie en maarschalk van Po len, na in de afgelopen oorlog als maarschalk in het Russische leger te hebben gediend. eens over de agenda. Overigens werd de kwestie overwogen. Te zijner tijd zou de Noordelijke delegatie echter toestemmen in de aanwezigheid van de pers. Als men tot overeenstem ming was geraakt zouden de Noorde lijken gaarne persvertegenwoordi gers toelaten. Het convooi zou toestemming heb ben ontvangen de weg te vervolgen, indien de journalisten terug zouden keren, aldus had het hoofd van de Noordelijke wacht verklaard. VAN HET FRONT WEINIG NIEUWS. Van het front was ér weinig nieuws. Het achtste leger meldt con tacten met groepen Noordelijken ten Noorden en Noord-westen van Ko- rangpori, dat in hetzelfde gevechts- gebied ligt als Kaesong. Langs het centrale front nam het contact af. Patrouilles der Verenig de Naties bevonden zich hier op nog geen vier kilometer afstand van Pjonggang. REFERENDUM IN AUSTRALIë OMTRENT ANTI-COMMUNIS TISCHE MAATREGELEN Het Australische Huis van Afge vaardigden heeft een wetsontwerp aanvaard voor h«t houden van een referendum over de regeringsbe voegdheden voor maatregelen ten aanzien van het communisme. Het ontwerp werd zonder amendemen ten met 64 tegen 41 stemmen aan vaard. Overstromingen in de Ver Staten Door hevige regens worden de gebieden van de Amerikaanse sta ten Missouri en Kansas, die een maand geleden overstroomd wer den, opnieuw bedreigd. Kansas is het zwaarst getroffen. Langs de rivier de Cottonwood in Kansas is de toestand het ernstigst. De steden Marion en Strong staan onder water de hoofdstraat van Marion zelfs 3 meter diep en allé electriciteit is afgesneden. Het ver keer is gestremd en spoorlijnen en wegen op vele plaatsen afgesneden, De Missouri en de Mississippi ste gen Woensdag snel in het gebied van Saint Louis. Reeds staan .24.000 hectaren bouwland bij de samen vloeiing van de twee rivieren onder water. De schade in dit gebied wordt op 4.500.00 dollar geschat. Het Rode Kruis te Saint Louis heeft voorspeld, dat vandaag Don derdag 29.000 personen in Topeka dakloos zouden worden als de rivier de Kansas nog meer wast. 10.000 personen zijn begonnen hun huizen in de laagliggende gebieden van To peka, de hoofdstad van de staat Kansas, te ontruimen. ONTMOETING TE KAESONG. Vertegenwoordigers van communis tisch China en afgevaardigden van de V.N. ontmoetten elkaar te Kae song om te onderhandelen over het tijdstip, dat de besprekingen over een wapenstilstand zulleji aanvan gen. (Foto per radio en telefoonlijn overgebracht. ANP Telefoto NOODWEER IN DUITSLAND. Gistermiddag werd ook Noordwest- Duitsland door zwaar onweer geteis terd, waardoor ten minste vijf perso nen om het leven kwamen en grote 'schade werd aangericht. In Noord- Duitsland werden door een wervel-1 wind duizenden bomen en telegraaf-1 palen omver geworpen en daken af- j gerukt. In het dorpje Ritterhude bij Bre-1 men werden meer dan 200 huizen beschadigd en gedeeltelijk onbe woonbaar gemaakt. Een grote fa brieksschoorsteen viel om, waardoor er personen werden gewond. Het verkeer is gestremd en de electriciteitsvoorziening afgesneden hagel en wolkbreuken richtten in het gebied van Bremen grote schade aan de oogst aan. Overal in West-Duitsland heerste een grote hitte. De recordtemperatuur in Frank fort was 91.4 graden en ook Berlijn beleefde de heetste dag van het jaar met 89.6 graden. Het Westduitse parlement heeft een wet aangenomen ter bescher ming van de democratie tegen ge weld van rechts of links Alleen de communisten en de uiterst rechtse „Socialistische Rijkspartij" stemden tegen. Wegens een vergrijp tegen de democratie kan maximaal levens lange dwangarbeid opgelegd wor den. De wet zal niet worden ge bruikt om de openbare mening het zwijgen op te leggen. MORGEN ONTBINDING NIEUWZEELANDS PARLEMENT De Nieuwzeelandse premier, Syd ney Holland, heeft medegedeeld, dat het Parlement morgen, ontbon den zal worden. De nieuwe verkie zingen zullen gehouden worden op de „vroegst mogelijk Zaterdag" tussen 25 Augustus en 8 September. Auto-ongeluk in N. Frankrijk Vier Nederlanders gewond Op een weg bij La Capellc in Noord-Frankrijk, die glad was door de regen, zijn gisteren een Neder landse Opel en een Zweedse volks wagen op elkaar gereden. Een Zweedse dame werd hierbij gedood. De drie overige inzittenden van de Zweedse wagen zijn ernstig gewond, evenals een vrouwelijke inzittende van de Nederlandse auto. Drie an dere Nederlanders werden licht ge wond. De gewonden zijn allen naar (het ziekenhuis in Hirson overge bracht. De ernstig gewonde Nederlandse is mevrouw Helena van Boven uit Delft. Licht gewond werden de he ren André Goudappel en Pieter Goudappel, beiden eveneens uit Delft, en de heer Abraham van der Hout uit Monster. De beide andere inzittenden van de Opel, de heren Gijsbert Dingemans en George Punt, ook beiden uit Delft, zijn ongedeerd. JODEN UIT PERZIë NAAR PALESTINA? De Israëlische autoriteiten over wegen een plan om 70.000 Joden uit Perzië per vliegtuig naar Israël te brengen, zo wordt van betrouwbare zyde vernomen. Naar men zegt wordt haast achter het plan gezet in ver band met de sluiting van het Per zische consulaat-generaal te Jeruza lem. Reuter tekent hierbij aan, dat sinds de stichting van de staat Is raël in 1948 50.000 Joden uit Jemen zijn overgebracht en 107.000 uit Irak. Uit Irak zijn thans bijna alle Joden naar Israël vervoerd. Gevolg van Leidse Spoorwegwerken Schade reeds hersteld DE RUSSEN TE HULP ROEPEN? Ben lid van de Perzische oliecom missie, senator Ahmad Matin Daf- tari, deelde tevoren in de Senaat mee, dat indien er verder nog druk op Perzië zou worden uitgeoefend „het land een uitweg zal zoeken, die zeer ernstige gevolgen voor het Westen zal hebben". Daftari legde zijn verklaring af in een rapport aan de Senaat betref fende het overnemen van de instal laties te Abadan. Waarnemers zijn van mening, dat Aan de bouw van het nieuwe station te Leiden wordt hard gewerkt. De betonvlechters (rechts op de foto) zijn bezig aan de vloer van dit sta tion, terwijl in het midden de bekistingen van de tunnel zichtbaar zijn. De tunnel naar het tweede perron is reeds zover gevorderd, dat de be kisting kon worden verwijderd. Ge heel op de achtergrond rechts de be ruchte overweg in de Rijnsburgerw eg, die door de bouw van de nieuwe tunnel weldra tot het verleden zal behoren. Gisteravond om negen uur is een trein op het baanvak LeidenAm sterdam, even voorbij de spoorweg overgang Haarlemmertrekvaart ont spoord. Er deden zich gelukkig geen persoonlijke ongevallen voor. De materiële schade was echter aan zienlijk. In verband met de vordering der spoorwegwerken moet ten Noorden van Leiden gedeeltelijk over ver keerd spoor gereden worden. De trein, die om 20,56 uur uit Leiden vertrok, reed langzaam en zou juist van het verkeerde op het goede spoor overgaan, toen de laatste twee ge deelten van het vier-wagen-treinstel uit de rails liepen. Het traject werd versperd, door ontzetting van de rails. Onmiddellijk kwamen hulpploegen van verschillende stations naar Lei den om de schade te herstellen. In middels werden bussen ingelegd tus sen Leiden en Noordwij kerhout. Een aantal treinen werd via Harmeien Breukelen omgeleid. Ook de inter nationale treinen ondervonden ver traging. De D.-trein, die 's middags om 14.20 uur uit Parijs vertrokken was, werd om 21.30 in Leiden vast gehouden, om over 's-Gravenhage via Breukelen naar Amsterdam ge leid te worden. Ook de „Etoile du Nord", die hedennacht om 0,59 in Amsterdam had moeten aankomen, werd omgeleid. Hedenmorgen was de schade in zovere weer hersteld, dat het trein verkeer wederom normaal kon func tionneren. Het uitstappen na de ontsporing bracht voor de oudere reizigers wel enige moeilijkheden mee. Maar met hulp van de conducteurs ging het toch. (Foto: N. v. d. Horst). DREIGEMENT VAN PERZISCHE SENATOR pERZIE heeft Woensdagavond het aanbod van president Truman aan vaard om diens speciale advise ur, Averell Harriman, naar Perzië te zenden teneinde het oliegeschil te bespreken. Dit besluit werd aan de Amerika anse ambassadeur, dr. Henry Grady, bekend gemaakt bij een onderhoud aan het ziekbed van premier Mos- sadeq. Bij het verlaten van het huis van Mossadeq verklaarde Grady zich „buitengewoon ingenomen" met het Perzische antwoord. President Truman had voorgestel d, dat Harriman Maandag in Teheran zou aankomen. Harriman, die indertijd minister van handel is geweest, wordt be schouwd als de beste onderhandelaar der Verenigde Staten. Hij heeft in de afgelopen jaren enige van de gr ootste diplomatieke opdrachten voor zijn land vervuld. Daftari's uitlating een mogelijk drei gement inhoudt om de Russen te hulp te roepen. Daftari zei verder dat, indien er geen oplossing gevonden wordt voor de huidige impasse inzake de ont vangstbewijzen, de raffinaderijen zul len moeten sluiten. Perzië zal zich tenminste een paar maanden in moeilijke financiële om standigheden bevinden, maar de Perzische staf zal worden gehand haafd en volledig worden uitbetaald, zo verklaarde Daftari. De gehele 15 man tellende Britse staf van het olieveld te Gatsj Saran, waar de Brits-Iraanse oliemaat schappij de bronnen heeft gesloten, is Woensdag vertrokken en heeft de Perzische oliemaatschappij verzocht het werk over te nemen. Tot dusver hebben de Perzen dit verzoek niet beantwoord, PREMIERS IN ONGENADE. Intussen wordt ook gesproken over spanningen en onlusten in Roemenië en Bulgarije. Volgens vluchtelingen uit deze landen zouden de beide premiers, Groza in Roemenië en Tsjervenko in Bulgarije, van hun functie ontheven zijn. Groza's bevoegdheden zouden zijn overgenomen door een speciale com missie, die van Tsjervenko door Georgioe Tsjankof, secretaris van de Bulgaarse communistische partij en minister van Binnenlandse Zaken. Op de Westelijke ambassades te Londen worden deze berichten nog met de grootste gereserveerdheid be schouwd. Men wacht nog op dc be vestiging van de eigen diplomatieke missies in Oost-Europa. President Soekarno van Indonesië heeft van zijn plan om een dag als koelie te werken ten einde de haven arbeiders te Soerabeja een voorbeeld te geven, afgezien. De grote poli tieke partijen in de stad hadden te kennen gegeven, dat deze „stunt" in plaats van de havenarbeiders tot groter inspanning aan te sporen, hen zou vernederen en de indruk zou wekken, dat zij hun taak niet be hoorlijk vervullen. JCcM&iUe... „Er zijn wel eens momenten waar in het beter is helemaal opnieuw te beginnen."

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1