Broeders met de blauwe koorden gaan hun eerste eeuwfeest vieren Slvdnn&it U aich „ffiaefje" neg Reorganisatie Sociale Ver zekeringen in vergevorderd stadium Voor blindenzorg kon niet méér opgebracht worden De belasting-ontwerpen in Tweede Kamer WOENSDAG 11 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA I |"\E CONGREGATIE van O. L. Vrouw van Zeven Smarten, welker le- den in de volksmond de broeders met de blauwe koorden genoemd worden, gaat in September haar eerste eeuwfeest vieren. In 1346 begon pastoor Hesseveld te Amsterdam met de verzorging van de niet of slecht geleide jeugd in het hartje van de Jordaan. Na enkele jaren stichtte hij een broederscongregatie, die dit sociale werk als eigen apostolaat ter hand nam. In „Huize Aloysius", waar de broeders nog steeds een jon gensinternaat hebben, werd in 1851 officieel met de arbeid van de dit jaar jubilerende congregatie begonnen. In de diverse Nederlandse huizen zijn momenteel 1300 jongens in op leiding en overzee ruim 400. Het aan tal broeders bedraagt 300. Het werk van de congregatie, dat zich bij moderne- opvattingen en methoden heeft aangesloten, vindt veel waar dering en het aantal roepingen is in tegenstelling vaak bij andere congregaties stationnair gebleven. Veel geleden door de oorlog Reeds een jaar na dit begin werd in Limburg de bekende stichting „De Heibloem" opgericht nabij Heyt- huizen. Daar konden vele jongens, die door ongewenste huiselijke om standigheden hun opvoeding elders dienden te ontvangen, worden ge plaatst. Duizenden hebben er in de loop van een eeuw onderdak gevon den en kregen naast een godsdien stige opvoeding een opleiding in de landbouw, veeteelt of een bepaald vak. In 1874 kwam tot stand het jon gensinternaat „St. Laurentius" te Rotterdam, waar aan de broeders te gen het einde van de vorige eeuw de volledige verzorging en opvoeding van de jongens werd opgedragen. „Stokershorst" bij Nederweert volgde in 1900. Dit huis werd in het gehele land vermaard door het boek en toneelstuk „Boefje" van J. Brus- se. In de oorlog viel dit huis ten of fer aan de Duitse en geallieerde be schietingen. Het werk werd echter voortgezet en vond een blijvende vestiging op „Johannahof" te Til burg. Het Vincentiushuis te Harreveld, dat in 1911 aan de zorg van de broe ders werd toevertrouwd, werd door brand gedeeltelijk verwoest Mo menteel zijn de herstellingswerk zaamheden echter in een gevorderd stadium en met ongeveer 300 leer lingen bloeit de stichting weer op. De Bisschoppelijke Nijverheidsschool te Voorhout. Als wij de taak. die de congregatie zich gesteld heeft, zouden omschrij ven met: „Zorg voor de onverzorgde jeugd" waren we er toch enigszins naast. Want juist in deze omgeving kennen wij de Bisschoppelijke Nij verheidsschool van de broeders te Voorhout en deze wijkt af van de in stellingen, die wij in het begin van dit artikel opsomden. Hier betreft het zuiver een vakschool met inter naat, waarmede in 1924 werd begon nen. Drie jaar later werd hier ook een landbouwwinterschool met in ternaat aan verbonden. Om de toekomst van de congrega tie te verzekeren werd in 1932 een opleidingsinstituut gevestigd te Wel- lerlooi in Noord Limburg, waar men Mulo en ambachtsschool kon volgen. Buiten de grenzen van het vader land kwamen soortgelijke inrichtin gen tot stand in China, op Nieuw Guinea en de Kei-eilanden. Het werk in China moest helaas in verband met de communistische troebelen worden afgebroken. Kinderverlamming in Den Haag Twee volwassenen overleden Sinds half Mei zijn er in Den Haag door de G.G. en G.D. 26 ge vallen van kinderverlamming ge constateerd. Dat is meer dan in de afgelopen jaren: vorig jaar was er in deze gemeente slechts één geval. In de jaren '45 tot '49 signaleerde men respectievelijk 12, 28, 33, 3 en 6 gevallen. Er is, zo verklaarde ons het Vrije Volk" geen reden tot ongerustheid. Een kaart van Den Haag waar het voorkomen van de ziekten is op aangegeven toont aan, dat deze niet in een bepaald deel van de stad heerst. Men heeft geen haarden van besmetting kunnen ontdekken. Indien een geval van kinderver lamming ontdekt wordt, neemt de GG en GD direct alle mogelijke maatregelen: de zieken worden in een ziekenhuis onderzocht op mo gelijke besmettingskansen. Het merendeel van de slachtoffers zijn kinderen onder de schoolgaan de leeftijd, zodat men er niet aan denkt om maatregelen als 't sluiten van scholen te overwegen. Ook hoeft men geen zwembaden te slui ten, omdat de kinderen, die aan de ziekte lijden, nog niet gezwommen hebben. Over de gang van zaken heeft de GG en GD nog geen oordeel ge vormd. Het is mogelijk, dat de ziekte, die meestal in Juli en Augus tus vaker pleegt voor te komen, nu reeds in Mei aan het licht kwam. Het is ook mogelijk, dat na deze ge vallen zich goen nieuwe gevallen voordoen en evenzeer kan het zijn, dat er nog meer gevallen aan het licht komen. Twee volwassen patiënten zijn aan de ziekte bezweken. Bij de kin deren is het beeld tot nu toe gun stiger: Velen genezen, een enkele houdt een blijvende verlamming over. Zolang men niet weet hoe de besmetting precies in zijn werk gaat kan men nog geen doeltreffende ge neeswijze vinden. De eeuwfeestviering. In verband met de materiële om standigheden zal de eeuwfeestvie ring in September aan de sobere kant zijn. De broeders hebben be sloten één centrale viering te orga niseren. Op 15 September zullen de jongens van alle tehuizen in Am sterdam zijn. In de kerk van St. Wil- librord buiten de Veste zal mgr. Huibers een Pontificale Hoogmis op dragen, waarna een lunch volgt, waaraan de bisschop en de burge meester van Amsterdam zullen aan zitten. Ook het feestcomité, waarin o.a. burgemeester C. J. N. de Graaff van Voorhout en jhr. mr. L. M. E. v. Fisenne van Warmond zitting heb ben zijn op de feestviering uitgeno digd. Want het blijft niet bij een lunch. In theater Carré krijgen de jongens 's middags een show te zien, die wordt aangeboden door de K.R.O. Een officiële receptie zal plaats Eeuwfeest-boek verdient de aandacht. Dat de psychologische kennis van de broeders zich niet beperkt tot de jongens, die zij opvoeden, blijkt overduidelijk uit het eeuwfeestboek, dat zij onder de titel „Eeuwige Jeugd" hebben doen samenstellen door mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd", mr. A. Mertens, re dactie-secretaris van „De Linie" en T. Rammelt, programma-chef van de K.R.O. Het boek maakt de indruk van een volksalmanak, waarin iedereen iets naar zijn gading kan vinden. Mgr. prof. W. Nolet en Anton van Duin kerken schreven twee boeiende ar tikelen, betrekking hebbende op de geschiedenis van de congregatie. An- toon Coolen verzorgde een sprookje en een verhaal, terwijl Godfried Bo- mans enige ophelderingen geeft over de vraag: „Is de vrouw nieuwsgie rig?" Deze lectuur is boeiend, humoris tisch, kortom zeer gevarieerd. Jan Derks heeft een van de gesprekken met zijn zoon, Toon Rammelt vertelt over de radio, terwijl broeder Cani- sius het tragische verhaal doet van de terugtocht uit het communistische China. H. L. Prencn en Gabriël Smit schreven enkele gedichten en een keur van Nederlandse tekenaars droegen zorg voor stijlvolle illustra ties. Wij bevelen dit feestboek van on geveer 125 pagina's, dat tegen de prijs van 1,50 kan worden besteld bij het Eeuwfeestcomité, Oranje Nassaulaan 5 te Warmond (tel. K. 1711372), van harte aan en zijn er vinden op Donderdag 20 September I j3n dat he.t zÜn we& van 3 tot 5 uur in Huize St. Aloy- d? Nederlandse gezinnen wel zal sius, Elandstraat 177 te Amsterdam. vlnaen- Eerste Kamer De Eerste Kamer behandelde gis termiddag in openbare vergadering hoofdstuk Xll van dc rijksbegroting voor het jaar 1951' (Sociale Zaken). De heer van Lieshout (K.V.P.) be toogt, dat het blijkbaar aan velen in Nederland moeilijk valt hun aandeel in de algemene versobering, die noodzakelijk is, te dragen. Toch heeft spreker de indruk, dat de regering haar uiterste best doet de lasten zo rechtvaardig mogelijk te verdelen. Het loon en prijsbeleid speelt hier bij een grote rol. Onze economie is zeer afhankelijk van het buitenland. Daarop baseert de regering haar vaak diep ingrijpen in de loon- en prijsver houdingen en in de economie. Dit heeft volgens spr. met Staatssocialis me, zoals dit ingrijpen vaak wordt gekarakteriseerd, niets te maken. De sociale bijslagen op het loon hebben, aldus spreker, geen gelijke tred gehouden met de algemene loon stijging. De grote gezinnen met niet verdienende kinderen zijn er daarom relatief slecht aan toe. Overigens kan spreker vrede hebben met de algemene loonpolitiek van de rege ring. Geleide loonpolitiek kan spre ker in de gegeven omstandigheden billijken. Minder tevreden is spreker echter over het prijsbeleid. „Ik ben geen voorstander van de absolute en algemene prijsbeheei-sing. Maar ik meen, dat grotere beheersing dan thans het geval is, wenselijk zou zijn". Sprekend over afzonderlijke pun ten wijst de heer van Lieshout op de „onvoldoende werking van de huidige bijstandsregelingen". De hulpverlening aan kleine zelf standigen is nog geheel onbevredi gend. De argumenten van de rege ring van de halvering van de rijks bijdragen kan spreker niet accepte ren. Met betrekking tot de beroeps keuzevoorlichting is sedert 22 Dec. van het vorig jaar de datum, waarop hieromtrent een motie werd aangenomen in de Tweede Kamer nog niets gebeurd. Integendeel, de minister heeft de subsidies voor bij zondere bureaux voor beroepskeuze verlaagd. Spreker kan met het oog op de uitspraak van de Kamer het be leid van de minister in deze materie niet volgen, vooral niet omdat de minister de rijksbureaux van be roepskeuze beter is gaan outileren. „Ik betreur dit in hoge mate en ik hoop, dat de minister alsnog aan de particuliere bureaux subsidie zal ge ven". De regeringszorg voor de blinden acht spreker zeer droevig. Zij lijden te veel onder de zorgelijke financiële omstandigheden van het land. De huidige provisorische regeling van de blindenzorg is geheel onvoldoen de en bovendien niet doelmatig. De particuliere liefdadigheid kan dit maatschappelijk probleem niet op lossen. De heer Schippers (A.R.) betoogt, dat men bij sociale vraagstukken de bovenmenselijke, goddelijke gerech tigheid als norm dient te nemen. Sprekend over afzonderlijke pun ten zegt de heer Schipper, dat de leiding van de rijkswerkplaatsen me de in handen moet zijn van het be drijfsleven. De heer Vixeboxse (C.H.U.), spre kend over de loonpolitiek, bepleit op heffing van het loonplafond. De mi nima moeten onder regeringscon- tróle blijven. Het prestatiebeginsel kan dan toegepast worden, zodat de nivellering van de iaatste jaren ver dwijnt. De ontwikkeling van de lo nen der geschoolde arbeiders is ten achter gebleven bij die van de on geschoolde arbeiders. Voorts betoogt spreker, dat de al gemene ouderdomsvoorziening eigen lijk slechts zou mogen dienen als ba sisinkomen van hen, die na hun 65ste jaar niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien. Op dit „bodempen sioen" zouden de bedrijfs- en ambte- narenpensioenen geënt moeten wor den. De heer Kramer (P.v.d.A.) vraagt de minister om de datum van ingang van de werkloosheidsverzekering de finitief mede te delen. Hij dringt er verder op aan om de regeling van het ouderdomspensioen zodanig te doen zijn, dat de pensioenen onge veer gelijke tred houden met het be drag, dat de pensioengerechtigde zich had voorgesteld tijdens de periode, waarin hij voor zijn toekomstig pen sioen bijdroeg. Mej. Tjeenk Willink (P.v.d.A.) zegt, dat in onze „sociale defensie" nog veel zwakke punten zijn. Ver hoging van de bijslagen voor gezins leden van werklozen acht spreekster zeer urgent. Men mag hiermee niet wachten op de wettelijke werkloos heidsverzekering. Het is verder nog steeds een on bevredigende toestand, dat de dienst voor maatschappelijke zorg onder het Ministerie van Binnenlandse Za ken valt en niet onder dat van So ciale Zaken. Spreekster hield voorts een orincipieel betoog voor het par ticuliere en kerkelijke maatschappe lijk werk. „Socialisme en sociaal werk zijn voor mij onverbrekelijk verbonden". De overheidszorg mag echter in deze met ontbreken. Hier door kan er tegen worden gewaakt, dat dilettantisme en versluierd ker kelijk machtstreven betaald worden met rijksgelden. De avondzitting. De heer Molenaar (V.V.D.) dringt aan op spoed bij de indiening van het ontwerp werkloosheidsverzekering. Spreker is het eens met de minis ter dat een algemeen „bodempen sioen" moet worden verzekerd door de staat en dat het bedrijfspensioen fonds aanvullend moet optreden. Hij is echter van mening, dat die aan vullende pensioenen geheel op basis van vrijwilligheid moet geschieden. De Minister van Sociale Zaken, de heer Joekes, antwoordt, dat ook vol gens zijn opvatting samenwerking tussen overheid en particuliere or ganisaties een onmisbare factor is in een Nederlands sociual beleid. Het Ministerie van Sociale Zaken neemt inderdaad een sleutelpositie in en moet over de nodige financiën kunnen beschikken. Toch gaat het zowel bij het sociaal als bij het finan cieel beleid van de regering om het gehèle volksbelang. De economische en de internationaal-politieke om standigheden leggen ons noodzakelijk beperkingen op in de sociale sector. De loonpolitiek kan in de toekomst inderdaad grotendeels worden over gelaten aan de bedrijfschappen. De minister acht het juist, dat de loonverschillen tussen geschoolde en ongeschoolde arbeiders onvoldoende tot uiting komt. Een commissie onder voorzitterschap van de voorzitter van het college van rijksbemiddelaars be studeert thans dit vraagstuk. Er is intussen in de practijk reeds verbe tering ingetreden. Minister Joekes betoogt verder, dat het bedrijfsleven reeds mede advi seert bij de leiding van de rijkswerk plaatsen. Zij kunnen echter niet aan het bedrijfsleven worden overgelaten, aangezien hier algemene volksbelan gen bij betrokken zijn. Centrale zorg van de overheid is hier onmisbaar. Temeer omdat ook de kosten ten laste van het rijk komen. Uitbreiding van subsidies aan de bureaux voor beroepskeuze is, gezien de financiële toestand van het land, onmogelijk. Instelling van een commissie, die het gehele probleem der beroepskeuze voorstelling mede op basis van de motie-de Kort, zal bestuderen wordt met zorg voorbereid. Men moet ech ter niet verwachten, dat de eerstko mende jaren grote bedragen voor dit doel kunnen worden uitgetrokken. De minister heeft een ontwerp- ouderdomswet opgesteld en aan het kabinet aangeboden. Hij hoopt, dat het kabinet binnen drie a vier weken zijn standpunt zal kunnen bepalen. Daarna zal het om advies naar de soc. economische raad worden gezon den. Het advies, dat terzake is uitge bracht door de raad van vakcentra- len zal mede in het overleg van het kabinet worden betrokken. De mi nister wil hiertegenover daarom nog geen definitief standpunt bepalen of schoon hij thans reeds wijst op twee bezwaren tegen het door de raad van vakcentralen voorgestelde sys teem. In de eerste plaats wijst hij op de basis van vrijwilligheid, waar op de bedrijfspensioenfondsen zijn tot standgekomen. Een centraal be drijfspensioenfonds is daarom uiterst moeilijk tot stand te brengen. Ver volgens wijst de minister op het ri sico, dat altijd aan een pensioensver zekering vastzit. De wet kan n.l. nooit garanderen, dat de gemeen schap in haar geheel later in staat zal zijn een bepaald bedrag, beant woordend aan een bepaalde koop kracht ,zal kunnen opbrengen. De staatssecretaris, dr. van Rhijn, betoogt, dat de S.E.R. is gevraagd voor één Augustus a.s. advies uit te brengen over de economische gevol gen van de invoering van de wet op de werkloosheidsverzekering. De staatssecretaris wijst in het bijzonder op de grote moeilijkheden, die deze invoering zal meebrengen in het land bouwbedrijf, in het bouwbedrijf en in het havenbedrijf. Sprekend over de complementaire sociale voorzieningen, zegt dr. van Rhijn, dat ieder die thans in de re gering werkzaam is, de vrees koes tert voor de drie grote B's, n.l. de be groting, de bewapening en de beta lingsbalans. Daarom kunnen vele op zichzelf belangrijke complementaire sociale maatregelen niet genomen worden. De regering acht het wenselijk de arbeid van blinden te bevorderen. Een uitkering van blindenrente, die 114 millioen zou kosten, acht de re> gering niet mogelijk. De staatssecre taris zal al het mogelijke doen om deze blindenarbeid te bevorderen. Spreker zal de mogelijkheid bezien om volgend jaar een hoger bedrag op de begroting te brengen van blin denzorg. De vergadering wordt hierna ver daagd tot hedenmorgen. EERSTE KAMERVERKIEZING. K. V. P. lijst in Zuid-Holland. De candidatenlijst van de K- V. P. voor de Eerste Kamerverkiezing in de provincie Zuid-Holland is als volgt samengesteld: 1 mr. P, J Witteman, Overveen; 2. mr. H. A. M. T. Kolf schoten, Eindhoven; 3. E Visch, Hil versum; 4. H. J. Kuiper, Utrecht; 5. ir. A. L. H. Roebroek, Den Haag; 6 A. C. A. Deerenberg, Schoonhoven. Treinbotsing te Utrecht VIJFTIEN LICHT GEWONDEN. Op het Centraal Station te Utrecht is gistermorgen omstreeks 11 uur een electrische locomotief op een stilstaande personentrein gereden. Vijftien personen moeten met ver wondingen naar een ziekenhuis wor den gebracht. Hun kwetsuren waren echter niet van ernstige aard. In de loop van de dag konden aJJe slacht offers huiswaarts keren. Het ongeluk, dat op het eerste spoor gebeurde, liet zich aanvankelijk ernstig aanzien. De trein uit het Wes ten, die om elf over halfelf naar het Noorden had moeten vertrekken, was met twintig minuten vertraging bin nengekomen. Vlug ging daa-rom de locomotief, die de trein had getrok ken, naar de andere kant van de trein om deze zo spoedig mogelijk in de richting Amersfoort het station te kunnen trekken. Door onverklaar bare oorzaak vermoedelijk hebben de remmen geweigerd botste de locomotief toen zij achteruit reed om aan de voorste wagen van de trein te worden bevestigd, in volle vaart tegen de trein. De aangereden rijtuigen moesten op het Utrechtse station achterblij ven, toen de trein met een vertraging van ongeveer een uur naar het Noorden vertrok. Overwinning en nederlaag van Lucas' amendementen MINDER TOESCHIETELIJK De Tweede Kamer heeft zich gis teren de gehele dag bezig gehouden met het wetsontwerp tot wijziging van het besluit op de Inkomstenbe lasting 1941, van het besluit op de Loonbelasting 1940 en van de wet op de Vermogensbelasting 1892, waarop een aantal amendementen was in gediend. De heer LUCAS (KVP) verdedig de een amendement om de verzwa ring van druk, welke voortvloeit uit de verhoging van het tarief van de vermogensbelasting te verzachten door het bedrag van die verzwaring als persoonlijke verplichting op het zuiver inkomen in mindering toe te laten. De vermogensbelasting moet z.i. uit het inkomen betaald kunnen worden. De heer HOFSTRA (Arb.) achtte het amendement in strijd met het karakter der vermogensbelasting. Hij had ook bezwaren en hij ver klaarde, dat het voor hem onaan vaardbaar was. De heer VAN DE WETERING (CH) sloot zich bij het amendement aan en ook de heer C. VAN DEN HEUVEL (AR) was van oordeel, dat de gedachte van het amendement aanvaardbaar was. De heer HOOG- CARSPEL (CPN) echter verklaarde zich er tegen. De heer RITMEESTER (VVD) gaf te kennen, dat het voor zijn fractie aanvaardbaar is. De Minister van Financiën, de heei LIEFTINCK, constateerde dat de nota van 4 Juli, waarmede hij tege moet wilde komen aan de bezwaren van de heer Lucas, blijkbaar die be zwaren nog niet heeft weggenomen. Hij meende, dat er verscheidene ernstige bezwaren aan het amende ment zijn verbonden. Echter was hij van oordeel, dat een verhoging zou kunnen worden aangebracht op het gebied der vrijstelling aan de voet der vermogensbelasting. Hij zeide bereid te zijn de grens van 90 ge noemd in de nota van wijzigingen op 80 te brengen en een wijzigings voorstel in te dienen, waarvan de strekking is de eerste 25.000,van het zuiver vermogen van de verho ging van het tarief vrij te stellen. Hiermede zal 3 millioen gemoeid zijn tegen 7y. millioen met het amendement-Lucas. De heer LUCAS (KVP) handhaaf de zijn amendement. De Minister zeide, dat hij het zou betreuren als het werd aangenomen. Het complex van wijzigingen dat hij bereid is aan te brengen, geeft z.i. een maximum van verbetering. De heer LUCAS (KVP) wenste zijn amendement niet in te trekken, waarop de Minister te kennen gaf, dat hij zijn wijzigingsvoorstellen zou indienen, als de Kamer daar prijs op zou blijken te stellen door verwer ping van het amendement-Lucas. Dit amendement werd aangeno men met 49 tegen 33 stemmen. Te gen P. v. d. A. cn CPN en van dc KVP mej. Klompé cn dc heren Fens, Koersen. Droesen en Van Vliet. De heer HOOGCARSPEL (CPN) verdedigde een amendement om de kinderaftrek te doen gelden voor kinderen, die jonger zijn dan 19 jaar. De heer HOFSTRA (Arb.) ver klaarde zich voor het stelsel van het ontwerp, waarbij getracht wordt de grens te benaderen, waarop de kin deren de ouders niet meer belasten. Z.i. is een grens van 16 jaar te laag, deze moet liggen bij 17 of 18 jaar. De heer Hofstra zeide nog zich niet te zullen verzetten tegen de ge dachte van een Gezinsraad. De heer LUCAS (KVP) bepleitte de wenselijkheid van verruiming van de kinderaftrek en verhoging van de leeftijdsgrens tot 17 jaar. De heer VAN DE WETERING (CH) zeide geen behoefte te hebben aan wijziging der leeftijdsgrenzen. De Minister bestreed het amende- ment-Hoogcarspel, dat hij niet rede lijk vond cn waaraan z.i. bovendien tal van technische bezwaren zijn verbonden. Spr. zeide bereid te zijn een leeftijdsgrens van .17 jaar te aanvaarden. De heer WAGENAAR (CPN) diende daarop een amendement in cm de leeftijdsgrens op 17 jaar te bepalen, met handhaving intussen van het andere amendement van zijn fractie. De heer LUCAS (KVP) diende een amendement in, beogende dc bestaande regeling voor de kinder aftrek ten aanzien van twee kinde ren boven zestien jaar te handhaven indien deze kinderen deel uitmaken van een gezin met drie of meer voor kinderaftrek in aanmerking komen de kinderen. De heer HOFSTRA (Arb.) ver klaarde zich hiertegen. De Minister meende, dat de indie ning van het amendement-Wagenaar getuigt van weinig vertrouwen in het succes van het amendement- Hoogcarspel. Nu het amendement er was, diende hij een wijziging van ge lijke strekking in. Hij zeide voorts zich niet te zullen verzetten tegen aanvaarding van het amendement- Lucas. Het amendement-Hoogcarspel werd verworpen met 79 tegen 6 stemmen, die der CPN. Het amende ment-Wagenaar werd als vervallen 1 beschouwd. Het amendemcntL-ucas werd ver worpen met 49 tegen 3t\ stemmen. Voor: KVP, CPN en dc heer Ruygers (Arb.); tegen P. v. d. A., AR, CH, VVD, SG en KNP. Het betrokken onderdeel van het ontwerp werd goedgekeurd met 49 tegen 39 stemmen. Tegen KVP, CPN en de heer Cornelissen (WD). Aan het slot der middagvergade ring lichtte de heer HOFSTRA (Arb.) een amendement toe om de geldigheidsduur der extra-inkom stenbelasting op bedrijfswinsten met handhaving op vijf jaar te doen aanvangen in 1950 en niet in 1951, zoals het ontwerp wil. De te rugwerkende kracht is in het ver leden ook verscheidene keren toege past, hoezeer ze ook bij de belas tingwetgeving in het algemeen on gewenst moet worden geacht, zo betoogde spr. In de avondvergadering verdedig de de heer LUCAS (KVP) een amendement om de geldigheidsduur van de extra-inkomstenbelasting, ge heven van bedrijfswinsten, van vijf jaar terug te brengen op drie jaar. Spr. verklaarde onoverkomelijke be zwaren te hebben tegen de door de heer Hofstra voorgestelde terugwer kende kracht. Ook de heer VAN DE WETERING (CH) had bezwaar tegen terugwer kende kraoht. Aan het amendement- Lucas verleende hij zijn steun. De heer C. VAN DEN HEUVEL (AR) ging accoord met het amende ment-Lucas en hij bestreed het amendement-Hofstra. De heer HOF STRA (Arb.) achtte het aincnde- ment-Lucas in strijd met de rege ringsverklaring, die zeide, dat vier jaar lang 500 millioen per jaar no dig is aan extra uitgaven voor de defensie, te dekken uit belastingen. Z.i. zou men dus wel kunnen komen tot een dekkingsplan van vier jaar, maar niet tot een van drie jaar. Dc heer HOOGCARSPEL (CPN) sloot zich aan bij de gedachte van het amendement-Hofstra, het amen dement-Lucas verdient z.i. aanbeve ling. De heer RITMEESTER (WD) bleek ook veel te voelen voor het idee van dc hoer Lucas. Het speet hem, dat de Kamer nog geen inzicht heeft gekregen ln het defensieplan. Ingaande op het amendement van de heer Hofstra zeide dc Minister er niet van overtuigd te zijn, dat in dit geval de nadelen van het verlenen van terugwerkende ft'acht de voor delen er van niet zouden overtref fen. Ten aanzien van het defensie plan zeide hij, dat dit een reeks be slissingen vereist, welke zich over tal van jaren uitstrekken. Dc rege ring zou het nauwelijks verantwoord achten deze beslissingen te nemen, indien niet voor een corresponderen de periode de bijzondere dekkings- middclen ter beschikking worden gesteld. Ook ten aanzien van het niet-militaire beleid staat de rege ring voor beslissingen, die zich over een reeks van jaren uitstrekken. Het is z.i. zeer onraadzaam dc periode, waarin het ontwerp voor ziet, te bekorten, maar als de Ka mer niet overtuigd is, dan is de mi nister bereid de periode te wijzigen in een van vier jaar. Verdere bekor ting zou naar 's ministers oordeel bijna destructief voor het regerings program zijn. Bij de replieken ver klaarde de heer LUCAS (KVP) zich bereid zijn amendement in te trek ken. De Minister diende een nota van wijziging in, waardoor de periode van vijf jaar tot vier jaar wordt te ruggebracht. Het amendement-Hof stra werd verworpen met 56 tegen 27 stemmen, die van de P. v. d. A. en dc CPN. Hierna werd nog een aantal amen dementen behandeld, waarover ech ter niet gestemd werd. Deze stem ming is aangehouden tot heden Woensdag. Bij de besprekingen kreeg de heer VAN DE WETERING (CH; o.a. nog de toezegging, dat de boetebepaling op het niet tijdig inleveren van aan giftebiljetten met redelijkheid zal worden toegepast. De stemming over de artikelen werd eveneens aangehouden tot heden. De eindstemming over het ontwerp zal geschieden tegelijk met die over de andere belastingontwer- pen. Tegen een uur werd dc vergade ring gesloten. Vanmiddag om een uur worden de beraadslagingen her vat. Tijdens de heropenmg van het nieuwe Arnhemse depot van dc Ko ninklijke Pharmacoutische fabrieken v/h Brocades Stheeman heeft een van de leden van dc research-afde- ling mededelingen gedaan over een nieuw product van deze fabriek: het. cyclospasmol Dit geneesmiddel is een oor spronkelijke vinding van dr. W. T. Nauta. Het is bedoeld als kram pop- heffend middel bij aderverkalking, hartziekten, migraine, spier-, gal blaas- en darmkrampen. De onderzoekingen hebben vier jaar tijds en tonnen golds gekost en zijn thaas beëindigd, nadat in vrijwel alle landen octrooi is aangevraagd. Dc belangstelling in binnen- en buitenlandse medische kringen is zeer groot, zodat de verwachtingen voor de export van het nieuwe Neder landse geneesmiddel hooggespannen zijn. N. v. d. D.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5