eióse hutspot^ Intern. Clinisch Congres heden in Leiden geopend Tapijten WOENSDAG 11 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 Hedenmorgen om half elf werd in het groot auditorium van de Leidse Universiteit het tweede Studente International Clinival Congres geo pend, waaraan door 80 buitenlandse studenten wordt deelgenomen, o.a. uit Engeland, Griekenland, Spanje, Scandinavië en Duiteland.. Prof. dr. J. Mulder presideert het eerste deel van dit congres, dat tot 16 Juli in Leiden voortduur en daar na in Utrecht, Groningen en Am sterdam wordt voortgezet. Hij ver welkomde de deelnemers in Leiden, de oudste Universiteit van Neder land, en herinnerde aan het baanbre kend werk, dat Boerhave in de 18e eeuw op cliniscr terrein heeft ver richt. Nederland is weliswaar een zeer klein land, aldus prof. Mulder, maar zijn wetenschap wortelt in een diep verleden. Spr. deed een beroep op de verantwoordelij ksge- voel van de vertegenwoordigers der volkeren op dit congres, om het welzijn van de mensheid. Vervolgens werd eveneens in het Engels gesproken door dr. Broek Chisholm, president van de World Health Organisation, die er op wees, dat de problemen van de gezondheidszorg internationaal ge worden zijn en dat de volkeren moeten leren denken en spreken in nieuwe termen, wil het mensdom blijven voortbestaan. Er rust een zware verantwoordelijkheid op de medische wereld. Spr. heeft op ver schillende internationale congressen de vertegenwoordigers der volkeren geobserveerd en daarbij bemerkt, dat er veel onrijpheid onder hen is. Nodig is een wetenschappelijke, culturele en sociologische instel ling bij objectief denkende mensen, die als vertegenwoordigers het con tact me hun volk niet mogen verlie zen. Onze generatie zal zich snel moe ten ontwikkelen tot deze mogelijk heid op straffe van totale ondergang Spr. schilderde de mogelijkheid van een nieuwe wereldoorlog, waaruit slechts 5 pet. van de mensheid levend te voorschijn zou komen in een zeer lage staat, en besloot me er op te wijzen, dat iedereen verant- ALG. VER. VAN NED. RES.-OFFICIEREN. Persoonlijke ervaringen uit Korea. Voor de afdeling Leiden van de Algemene Ver. van Ned. Res.-Offi cieren gaf le luit. T, C. Govers, Za terdagavond in de Doelenkazerne een boeiend relaas van zijn ervarin gen in Korea. In zijn eerste functie als „liaison" officier van het Ned. Troependetachement reisde hij veel door Korea en kwam hij regelmatig in contact met Amerikanen en de- tacherrfenten van andere nationali teiten. Men staat in Nederland wel eens critisch tegenover de buiten landse lof, die de „Dutchies" her haaldelijk is toegezwaaid, maar als sprekend voorbeeld van de waarde ring, die in Amerikaanse kringen voor de Ned. troepen bestond, ver telde It. Govers, dat 3 Amerikaanse kapiteins, die voor opleiding een korte tijd bij zijn detachement waren ingedeeld, zich vrijwillig aanboden om met de Nederlanders als liaison officier naar het front te gaan! In het Nederlandse leger wordt wel „gekankerd" over organisatie en verzorging, maar in het rijke Ame rikaanse leger is dat zeker niet min der het geval en volgens spr veelal met meer reden. De medische ver zorging en speciaal de afvoer en be handeling van gewonden en zieken was echter perfect geregeld en kreeg overal voorrang. Op een bondige, maar daarom niet minder aangrijpende wijze schetste hij de massale Chinese aanvalen, die hij later als troepenofficier had mee gemaakt. Gedisciplineerde aanvallen, waarbij mensenlevens geen rol speel den en die meestal door hun geluid loos optreden in de schemering of in de nacht zeer verrassend waren, Op vele vragen moest lt. Govers antwoord geven en door zijn rake typeringen verduidelijkte hij tal van zaken, die ondanks de uitvoerige berichtgeving in het duister waren gebleven. Ware het niet, dat de heer Govers spoorslag naar de laatste trein moest, zijn causerie zou onge twijfeld nog geruime tijd voortgezet zijn. GEVONDEN VOORWERPEN IN DE MAAND JUNI Oorbel, portemonnaie, armband, overhemden, handschoenen, sleutels, rozenkrans in etui ceintuur, munt biljet, bankbiljet, persoonsbewijs, tabakspijp, combinatietang, kinder schoentje, parel ketting, tas met in houd, doosje inhoud ampullen, speldje, rijwielsleuteltje, etui met inhoud, zakje inh. schoenen, rijwiel tas, handtasje, pakje inh. kinder jurken, regenpijpen, klos garen, dis- tributiebonkaarten, alpinomuts, kinderstep, babyjasje, stro-hoed, na gelgarnituur, horloge, gymschoen, rv='"itieven van een film, jongens- riem, sjaal, poppenwagen, kinder pistool, mes jongensjasje, shagdoos, zonnebril, handdoek en onderbroek, sokje, popje broche, werkbroek, padvindersmuts (N.P.G.), geldsbe drag, vulpen, contactsleuteltje auto, leesboek, zwembroek met handdoek, i brhvj!. ziekenfondskaart, gedenk penning (Zwitserland), hoofddoek, kunstgebit, nylonkousen, gouden ring, linnen zakje met inhoud. Terug te bekomen en inlichingen te verkrijgen aan het Hoofdbureau van Politie, Zonneveldstraat 10, op Woensdag- en Zaterdagmiddag van 14.00 tot 16.00 uur. woordelijk is om op zijn eigen plaats te maken wat er van te maken is. Op het Stadhuis In aansluiting hierop vond om •half twaalf de officiële ontvangst plaats door het Gemeentebestuur in de Burgerzaal van 't Stadhuis. Bur gemeester jhr ir.'r F. H. van Kinschot verwelkomde de deelnemers in Lei den, de stad van Boerhaave, en gaf een korte beschrijving van het Leid se Stadhuis in de loop der eeuwen. Spr wenste de deelnemers tenslotte een vruchtbaar congres toe. Burgerlijke Stand Geboren: Trijntje, d. van A. Blansjaar en M. Dreef; Wilhelmus Johannes Jozef, z. van J. J. G. van der Salm en E. H. van Vclsen; Hele na Wilhelmina Maria, d. van J. J. G. van der Salm en E. H. van Velsen; Huig Leendert, z. van JVI- P- Horst man en N. Kuijt; Gerrit Johan, z. van J. de Koning en E. Guijt; Willem Eduard, z. van P. Berk en D. Sleebos; Edward, z. van J. P. de Ridder en L W. Meier; Alexander Jacob, z. van J. W. Jongman en E. Mikalauskaite; Willy, d. van N. Plokker en D. Plug; Arend Cornelis, z. van S. G. van Dam en A. Domburg; Arie, z. van B. van Duin en H. T. van den Berge. Gehuwd: D. J. N. W. Helvensteijn en P. M. Zandbergen; W. Roman en C H. Aniba; W. van den Berg en A. M. H. Gerrits. a Overleden: P. A. Nourisse huisvr. van IJdo 59 j.; A. van Duijn d. 6 j.; P. C. Vink wed. van Zandbergen 90 j.; A. Leven wed. van Beunen 74 j. Geboren: Agnes Gemma Maria, dr van J. H. A. Brugmans en J. T. R. van Berge Henegouwen; Anna So phia, dr van T. Netten en A. S. Brummer; Henrietta Josephina Jo hanna dr van W. C. Lovink en J. B. Ouwerkerk; Theodorus Clemens Hendricus zn van T. C. Bakker en E. A. van Leeuwen; Clasina Petro- nella dr van R. Kramer en M. Vriend Petronella Clasina, dr van R. Kra mer en M. Vriend; Abraham zn van T. van der Plas en J. Durieux; Pie- ter Jan Rudolf zn van W. W Ebbens en A. G. M. Heruer; Hendrika dr van P. W. Ranseaar en A. M A. Wil- lebrand: Lumina Henriëtte, dr van H. G. Hamelink en A. Spruijt; Fran- ciscus Cornelis Maria, zn van A. E. Oliehoek en C. C. van der PJoeg. Overleden: A. J. J. van Dam, wed. van Jansen, 73 jr; T. Oosterom, wedn 75 jr; G. den Ouden, huisvr. van Bek 47 jr. Getrouwd: R. A. Langstaff en C. van de Rotte, 5e Bijdorpsconcert Muziek uit de Baroktijd Een niet alledaags recital is giste renavond in „Huize Bijdorp" te Oegstgeest gegeven door de claveci- niste Catherine GrisRitsema met medewerking van de sopraanzange res Johanna de Geus. De muziek van vóór 1600 is uiter mate objectief en vond haar hoogte punt in de kerkelijke en vocale po lyphonic. Na 1600 (circa 16001750) neemt de muziek een meer' wereldlijk karakter aan en treedt binnen in de hofzalen (suite-sonate-concerto). Ook vindt de nieuwe vorm haar weg in de opera circa 1637. De solistische vir tuositeit van de prima donna is een geliefde kunstuiting. De religieus hervormden verzetten zich tegen de overstroming van wereldse muziek Dit tijdperk, waarin door de toene mende uiterlijkheid de kwaliteit van de kunst er niet op vooruitgegaan was, werd besloten of beter ge zegd dit tijdperk wordt bekroond door twee geniale kunstenaars, Han del en Bach, die meesterstukken van geestelijke muziek gewrocht hebben- Uit het tijdperk van de barok was een bloemlezing samengesteld. De aanvang was „Preludium en Aria" voor cembalo. Een pracht melodie, omgeven door ranke versieringen. De uitvoering was statig en vol gratie. Mogelijk kan het werk iets eenvou diger worden vertolkt Klaar en pa relend speelde de claveciniste het ..Balletto del Granduca" van Swee- linck. Behalve het schoon van de mu ziek leerde men ook het schoon van het instrument kennen Belangrijk het contrapunt, op één thema ge bouwd waartegen andere thema's komen en steeds meer gecompliceerd worden verwerkt. Van de meest ge niale van de familie Couperin hoorde men de meest fijne en gratieuse mu ziek, die denkbaar is. De energieke soliste van deze avond plaatst elk toontje naast de ander en weet haar polyfoon-spel Fieel muzikaal op te bouwen. Lully en Campra twee na volgers van Kameau waren vertegen woordigd met twee aria's evenals Mo rin en Rameau. Johanna de Geus heeft een welluidende stem. dje zich voortreffelijk leent om bij dit instru ment te zingen. De aria's zijn zeer charmant, voor een lyrische stem ge schapen. 't Wil ons voorkomen, dat het in de overigens zeer intieme kleine zaal. niet gemakkelijk zingt Een bemerking moeten wij over de stemvorming te berde brengen De stem lijdt onder e?n overmatig vi brate. Mogelijk weet de zangeres dit te herstellen. Wij kregen een voor treffelijke .Partita sopra Passagag- lia" te horen, variaties op een basso- ostinat'o. Mooi waren de beide sonates van Scarlatti met haar voor die tijd nieuwe effecten. Een „chanconne" van de Chambonnières gest.: 1670) was het vaardig besluit van een huis concert met een interessant pro gramma dat boeiend werd vertolkt. J. Kortmann. BEVORDERING GEM. H.B.S. MET 5-J. C. Bevorderd naar de 2e klasse: F. Boom, Ch, Braun, J. Dekens, H. van Dorsten, F. de Gast, R. S. Karni, J. van Leeuwen, Nelj van der Meu- len, C. C. M. de Nooijer, M. H. de Rooy, J. A. Rotti, W. Rozenboom, T. Wichers. C. M. Schalks, L. E. Rei- chenfeld, W. E. Fabriek, F. Focke, L. Groeneveld, A. M. den Haan, T. Huis, B. Lasschuit, A. D. Nieuwenh. Segaar, C. V. Reys, C. J. M. Rosin, W. Serdijn, R. G. Slikkerveer, Th. Swaak, R. van Well Groeneveld, R. Asard, K. Dekker, W. P. van Groe ningen, R. A. Hoogervorst, W. de Jong, Willy Kolling, G. de Krijger, Fia Obèr, A. van Royen, W. F. Schip per, H. J. P. Schoonens, J. H. van der Steen, M. A. Uiterwijk Winkel, J. M. Veltman, C. Vlaafdingerbroek P. J. J. van Weerlee, J. van Gelderen. Herexamen: 1; afgewezen 18. Bevorderd naar de 3e klasse: J. Cornelisse, Jannie van Es, Eef Fi scher, J. L. J. Gaillard, Leny van der Hoek, M. A. Hoogerwerf, J. J. van der Kaaden, Th. Muller, M. M. Paling, Anneke Pander, E. van Reijendam, H. J. Ruiter, J. Sloos, G. van Staal, Medea Toxopeus, C. Ver maas, K. J. Wichers, N. G. Smink, B. van Burleigh, Dallea, G. W. Bloe- mendaal, H. J. de Graaff, Tineke Ha- zenoot, H. Hoogervorst, C. van Hooi donk, Martie Koch, H. J. Kooreman, Juliska Kruts, C. D. Lucas, Rini Lu cas, Ank de Ren, W. J. Schoon, H. C. Seijn, D. A. Smit, W. P. van Zijl, Nelly Westerkamp, Annie Bink, K. C. van Diepeningen, M. Harmsma, W. van 't Hof, P. Hogervorst, L. M. Kruik, W. van Leeuwen. R. van der Loos, H. Middelraad, Mia Ouwer kerk, H. Pick, B. G. Reys, C. Riet man, Arendien van Vianen, J. Wei ter, Nel Groeneveld. Herexamen: 2; afgewezen: 22. Bevorderd naar de 4e klasse: D. Ch. Brandt. W. F. H. Engels, D. de Geus, Tootje Harteveld, R. B Hoog- werff Kroon, P. H. van der Klugt, Henny Kukler, N. Maarsen, M. C. C. de Nooijer, Lauri Ophof, C. le Pair, M. Roos, A. D. Schnitzler, Vonny Souman, L. J. Stokhuiyzen, H. P. Struck, C. F. A. van Swieten, M. J. Valk, H. O. Voorma, H. Westra, W. Buddingh, N. van Dorp, Teuni van Es, H. Fuchs, H. Galjaard, D. Haars- ma, R. E. Heijmans, A. Janssen, A. de Jong, A. de Kramer, A. van Laar hoven, R. L. de Meyer, P. W. van Milaan, K. N. Moonen, F. Neuteboom, D. van Ormondt, J. F. A. la Rivière; Ellen de Roock, H. van Steenis, Anke Warring. Herexamen: 4; afgewe zen: 16. Bevorderd naar A5: G. Buscht, Willy de la Bije, Annet te Fischer, F. J. de Jong, W. J. Kleyn, A. van der Kwaak, F. W. W. Lake- meier, Annie Lucas, Addy van de Scheur, R. Sloos, J. G. Voorsluys, J. de Vries, A. A. Vriezen. Herexamen: 1; afgewezen: 0. Bevorderd naar B5: P. Adam, D. vaii Assen, Gritthy B. van Burleigh, G. Bruyn, I. K. Goei, J. Hollebeek, W. D. van de Krol, Chr. A. van der Lee, D. Libot, G. J. Lol ling, W. Th. Nieboer, Mary Ophof, J. Roos, I. van Sonsbeek, F. Thijssen, K. F. van Venetiën, A. Verhoog, J. Vos, R. M. Veenhuvsen, J. Balfour van Burleigh, A. J. Corpel, H. A. Galavazi, A. Hoekstra, C. J. Joseph, J. Kaay, R. Kop, Dini Lammens, J. Ober, J. Ravensbergen, G. H. Rigter, Suus Robbers, P. J. Schophuizen, Adri Wassenaar, J. van Wijk. Herexa men: 2; afgewezen: 12. EINDEXAMENS AAN HET CHR. LYCEUM LEIDEN Geslaagd voor eindex. H.B.S.-B (math. phys. afd.): D. A. Bekooy, R. O. v. d. Bijl, H. L. Boter, L. Dekker, F. v. Egmond, J M. Feringa, H. R. Goudsmit, J. H. de Graaff, H. Meyer, C. Ravestein, J. D. Voorkamp, C. Barnhoorn, A. v. d. Berg, A. G. ten Cate, J. I. Goudsmit, J de Graaf, P. B. v. d. Horst, P. Kiel, H Koster, A. Ravestein, G. v. Rijn, J. K. Smelik. Teruggetrokken 1, afgewezen 9. Leidse lln1versi1en Geslaagd voor het doctoraal exa men Ned. Recht J. H. Munter, Den Haag; mej. A. M. E. van Dunné, Oegstgeest, F. Roos, Rotterdam, P. S. R, F. Mathijsen, Brussel, J H. M. G. Berkey Wolf, Antwerpen, A. Bou- ma, Oosterbeek, W. G. Albrecht, Amsterdam, J. B. de Jongh, Haar lem, mej, Ch. E. L. Govaerts, Den Haag, J. B. Hubrecht, Den Kaag, H. S. v. d. Straaten, Leiden, Q. P A. de Marees van Swinderen, Bilthoven geslaagd voor het aanvullend docto raal examen Nederlands recht H. de Boer, Hillegersberg; doctoraal i I men muziek wetenschap Dr W. J. Schmidt, Den Haag; doctoraal exa men Volkenkunde mej. Mr M V. M. A. Voitus van Hamme, Den Haag; H. H. Frese Heemstede; A. C Leede, Leiden; examen Wis- en Natuur kunde (F) C. M. van Gent, Leiden, mej. M. A. F. Vreeburg, Lelden; mej. H. W. Komp, Den Haag; E. J. W. Vogelzang, Leiden; J. Terwan, Leiden; F. Berends, Rijswijk; mej. H. Huijsman, Leiden; idem (X) A. J. Oldenburg, Leiden; P. M Schenk, Oegstgeest, idem (C) A. M. J. Geh- rels., Leiden; idem (K) mej. H. M. v. d. Weel, Leiden, idem (L) mej. Liem Seng Go, Leiden; doctoraal examen Chemie J. K. Kosaf, Leiden; Z. J. Ceryck. Leiden; N. de Jong Oegstgeest; F. C. de Vos, Leiden; B. C. v. d. Bos, Pijnacker, H. Looyenga, Wassenaar; G. F. van Veelen. Den Haag; Prop. examen Godgeleerd heid A. van Veldhuizen, Oegstgeest; C. B. Bot, Oegstgeest; candidaats- examen Godgeleerdheid mej J J. Wjjle, Leiden; J. M. Hoekstra, Oegst geest; G. Blok, Katwijk aan Zee. Dinsdag 10 Juli. Op zo'n sombere dag als vandaag menen wij niet beter te kunnen doen dan met een opgewekt en feestelijk bericht te beginnen. Dat kan, omdat de lieer Chr. Kriek, Oranjegracht 21, vandaag 30 jaar in dienst is bij de N.V. Kon. Ned. Fabriek van Wollen Dekens v/h J. C. Zaalberg en Zoon. De jubilaris kwam vanmorgen met zijn echtgenote op het kantoor, te midden van de bedrijfsleider en af delingschefs. Hij werd toegesproken door de directeur, die er aan herin nerde hoe de heer Kriek als 17jarig jongeman begon als leerling-wever. Hij heeft zich in de afgelopen jaren weten te bekwamen tot jacquard-we ver. Vertrouwend, dat de jubilaris nog zeer veel mooie dekens zal kun nen weven, overhandigde de direc teur hem een enveloppe met inhoud. Mevr. Kriek, ijverig collectrice voor de TBC-bestrijding, is bij Zaalberg lang geen onbekende! Ook hierom werd zij vandaag in de bloemetjes gezet. Namens het personeel werden goede woorden gesproken en een ge schenk overhandigd. Prettig nieuws, als is het niet nieuw meer, vinden wij het bericht, dat 400 ouden van dagen Zaterdag middag een boottocht gemaakt heb ben over de Kager- en Braassemer- plassen. Het Comité Ouden van Da gen van het UVV had gezorgd voor vrolijke muziek en lekkere tracta- ties. Bovendien was het prachtig weer, zodat U kunt begrijpen hoe zeer de opvarenden genoten van de ze mooie tocht, die hen weidse ver gezichten over dc plassen en polders bood. Weer terug in de Sleutelstad werden de ouden van dagen harte lijk toegejuicht door familieleden, die hen kwamen afhalen. En nu de Leidse Politie Wij mo gen altijd graag zien dat iemand promotie ir/aakt. Daarom doet het ons veel genoegen U te kunnen ver tellen, dat brigadier J. H. Goossen bevorderd is tot adjudant en dat hoofdagent A. J. Linderhof brigadier geworden is. Na al dit prettige nieuws moet toch ook verteld worden, dat de 57- jarige onderwijzeres A. O., wonend aan de Lorentzkade, gistermorgen om negen uur op de Morsweg fietste en in aanraking kwam met een wielrijder, zodat zij viel en haar lin ker sleutelbeen brak. De EHD bracht haar naar^ het Acad. Ziekenhuis. Voorts dient U nog te weten, dat de heer ir E. Ruempel van de Kon. Ned. Gist- en Spiritusfabriek be noemd is tot directeur van de Leidse Apparatenfabriek. Hij blijft voorlo pig ook nog aan de Gistfabriek werk zaani. A.s. Vrijdagavond worden in de aula van het Gymnasium aan de Fruinlaan de diploma's uitgereikt aan leerlingen van de Midd. Han delsavondschool „Kennis is Macht" De andere leerlingen zullen dan te horen krijgen of zij al dan niet be vorderd worden. En op Woensdag 18 Juli gaan wij weer feestvieren. Want dan bestaat de fa. L. Demmenie en Zoon, Haar lemmerstraat 169219. veertig jaar. De jubilerende firma heeft een fraai boekje uitgegeven, verzorgd door de eigen drukkerij, waarin aan de hand van mooie foto's de groei van het be drijf geschetst wordt. Het begon in een winkel op Haarlemmerstraat 169, die in de loop der jaren gemo derniseerd werd. In 1918 kwam er op nummer 219 een kantoormachine bedrijf bij en in 1933 een drukkerij. Op de Lage Rijndijk werd een filiaal gesticht. Het bedrijf heeft dus wel een gezonde groei meegemaakt. We hebben er zo'n indee van, dat hier over het een en ander zal worden gezegd op de receptie, die op 18 Juli van half drie tot half vijf in „Het Gulden Vlies" zal worden gehouden. Het viscollege van de Machinefa briek „Overrijn", hield Zaterdag zijn eerste wedestrijd in dit seizoen te Oude Wetering. De vangst was prachtig. De uitslag luidde: 1. H. Schucherd (29 stuks); 2. J. Velthuij- zen (20); E. Mark (15); 4. A. van Dpren (10); 5. J. Selier (9); 6. J. Veefkind (3). STADSKOK. SEIZOENOPRUIMING De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland te Leiden, ge let op artikel 12 lid 3 van de Wet op het Uitverkopen en Opruimen in het winkelbedrijf, heeft voor haar ressort besloten het tijdvak voor de halfjaarlijkse seizoenopruiming te bepalen voor een termijn aanvan gend op 14 Juli a.s. en eindigend op 14 Augustus a.s. SCHOOLDIPLOMA-ZWEMMEN IN „DE OVERDEKTE". Bij de gehouden examens in Maart '51 en Juli '51 slaagden uit de 4e klas sen der lagere scholen 217 leerlingen voor het zwemdiploma A en 165 voor B. MEISJES. Barbaraschool (Lorentzkade): A: Annie Lolkes de Beer, Henny v. d. Geer, Willy Goddijn, Leny Warnau. B: Alice Postma, Ria van Maastrigt, Henny v. d. Meer, Batsie Leugering, Ria Prenen, Marianne Kallenberg, Toos Duynstee. Ineke Schenkel, Joke Heemskerk. School Lusthoflaan: A: Truus Op pelaar; B: Willy de Boer, Annie Mark. Catharinaschool (Krauwclsteeg): A: Marijke Tijssen; B: Anne Tol. Mariaschool (Haarl.str.): A: Rudie Moes; B: Fieiatje Schimmel. School Potgieterslaan: A: Anneke Bugel; B: Willy v. d. Hoeven. School Lusthof laan 2: A: Locs Schildhuis, Nelly Prins; B: Sjaan Sootiëns. JONGENS. School Pelikaanstr. 20 (B.L.O.): B. Jan van Loon, Jan Ouwerkerk. School Rapenburg 48: A: Dick Bentveld; B: Bert Hillenaar, Dirk de Roode, Henk Goddijn. School Langebrug: A: Alb. v. d. Hoek, Tonny Koel, Rinie Pasma, Wim Tegelaar; B: Leo Stuart. School Haarl.str. 240: A: André de Haas. Bertus Kop; B: Adrie Kerkvliet. School Lorentzkade: B: Bas v. Gel- lecom, Wim v. Fruchten. HASSiLMAN 4 PANDE BR EESTRAAT 146 BOTERMARKT 21-22 TELEFOON 26662 *4- E I D E r Lid Financ. Instituut UIT DE OMGEVING DE ZILK Korfbalclub opgericht. In het Parochiehuis hield de nieuw opge richte korfbalclub een ledenverga dering. Deze werd geleid door de voorz. van de R.K. Sportv. de heer G. Mooyekind. De voorz. deelde me de, dat zich 26 meisjes als lid hebben aangemeld. Er zijn nu twee groepen: 1. de schoolvrije meisjes tot 18 jaar en die van 18 en ouder. Het bestuur werd als volgt samengesteld: Fr. Verhaar secretaresse: Herma Bon, 2e voorzitster, A. Klinkenberg Sdr., penningmeesteresse. De heer G. Mooyekind is voorz. G, A is kap. Welling. De contributie bedraagt 10 ct. per week. De clubkleding is als volgt: witte blouse en rode rok, wit te sokjes en witte gymscshoenen. Vrijdagavond na het Lof begint de training op het voetbalterrein van Van Nispen. NOORDWIJK DE GRIJPER GEGREPEN Maandagavond te even half tien brak een hit, welke voor een orgel- wagen was gespannen los op dc He renweg even voprbij de Beeklaan en zette het op een lopen. De B. Z. wel ke zich aldaar op de fiets bevond begon de achtervolgingsjacht en smaakte het genoegen het dier spoe dig op te vangen. Toen hy zijn te rugtocht wilde aanvangen kwam een motorrijder aan, welke aan de heer Z. de weg vroeg. Terwijl deze zijn tweede dienst bewees en dc mo torrijder inlichtte, kwam uit de richting Katwijk een luxe auto van Engelse nationaliteit met grote snel heid aanrijden, Deze greep de heer Z., die met een smak aan dc over kant van de weg op de tramrails te recht kwam. Met een gebroken been, schouderfractuur en meerdere ern stige vleeswonden werd de heer Z. per ziekenauto naar het Acad. Zie kenhuis ter behandeling overge bracht. NOORD WI]KERHOUT Concert „St. Jeanne d'Arc". Za terdag 14 Juli a.s. 's avonds te 8 uur zal de R.K. Harmonie „St. Jeanne d'Arc" een concert geven op de ge meentelijke muziektent in de Zee straat. In het programma zullen ook de twee nummers gegeven worden waarmede de vereniging zo'n groot succes behaalde op het muziekcon cours te Berkcl. Het publiek zal dan tevens in de gelegenheid zijn de nieuwe pauken te beluisteren. Geboren: Jacqueline M. N. M., d, v. N. DuijnVan Ewijk; Louisa M. W., d. v. H. B. KeijzersVan der Putten; Adrianus N. J., z. v. L. Q. Duijndam—Gijzen; Jacobus L. M., z. v. J. HoekPijpers; Cornelis, z. v. Th. G. SmitBeelen; Theodora M„ d. v. F. L. van TolOkkerse. Ondertrouwd: W. J. Smit 26 j. en C. C. Vreeburg, 25 j. Gehuwd: A. van de Laar en M. v. Eedcn; Th. Jordaan en A. A. van Elzakker; A. P. Smit en J. Heems kerk. Overleden: H. J. Mensing, 85 j. weduwnaar van A. C. Lelyveld. IKRMEER Ziekentriduum. In de maand Augustus zal er weer een Eucharis^ tisch triduum voor zieken gehouden worden in de Sint Hippolytuskerk te Delft, zulks op Dinsdag 21, Woens dag 22 en Donderdag 23 Augustus a.s. Zieken van Zoetermeer, die hier voor in aanmerking wensen te ko men kunnen zich opgeven op Don> derdag 12, Dinsdag 17 en Donder dag 19 Juli in de St. Hippolytus- stichting, Oude Delft 203 te Delft van 3 tot 4.30 uur. Men gelieve een bewijs van de huisarts mede te bren gen. VOORSCHOTEN Geboren: Willempje M. M„ d. v. C. A. de Bruin en N. A. A. K. Meer- dink; Theodora A. M., d. v. J. C. de Koning en C. W. M. van Diemen. Geboren te Leiden: Tjalling, z. v. L. Hemmes en J. C. Postma. Gehuwd: Willem A. Mol en E. A. Los. Wat lezers schrijven OVERHEID EN JEUGDZORG Leiden, 10 Juli De Stichting voor Kath. Soc. Jeugd zorg blijkt dc overheid tc beschou wen als iets wat men te voorschijn haalt als zij het kan gebruiken (zie „ingezonden" van gisteravond) en wat men een schop geeft als dat be ter in haar kraam te pas komt (zie RÜnpost-artikel). Dat Jeugdzorg slechts 6]/z% van de totale subsidies ontvangt neem ik gaarne aan maar of dit te weinig Is, afgewogen tegen alle andere belan gen is moeilijk uit te maken. Wij zullen het er over eens zijn dat de Stichting aan dit bedrag niet genoeg heeft. Zij is niet de enige. Ik meen ook wel eens „iets" gelezen te heb ben in do L.Cr. over een lek dakl Maar verliest de Stichting de hoofd zaak waar ik op wees niet uit het oog? Noemt zij deze felle aanval op het Gemeentebestuur een positief middel? Heeft zij het recht om te spreken van: zonder noemenswaardi ge steun en zonder noemenswaardi ge belangstelling. Immers niet alleen door de subsidie aan de Jeugdzorg maar ook door dc andere genoemde subsidies wordt dc baldadigheid te gengegaan. Acht dc Stichting dit on verdiend neerhalen van do overheid het juiste positieve middel om het Gezag bij de jeugd hoog te houden en daardoor de baldadigheid te be teugelen? Al ben ik van mening dat de Stichting hiermede (het Rijnpostnr- tikel) een absoluut verkeerd middel gebruikt voor haar doel. toch hoop ik dat zij zal slagen dank zij zal sla gen dank de finantiele medewerking van overheid en particulieren en dan de laatstgenoemden op de eerste plaat. A STRAFFEN IN HAAGSE OPLICHTERS AFFAIRE. De Haagse Rechtbank deed heden morgen uitspraak in de ingewikkel de oplichterszaak, die 14 dagen ge leden voor dit college uitvoerig werd behandeld. Negen van de 14 ver dachten In deze affaire hebben thans terechtgestaan on hedenmorgen hun vonnissen vernomen. Zij worden er van beticht diverse lieden voor dui zenden gulden tezamen belopend een bedrag van ruim een millioen te hebben opgelicht. De Rechtbank deelde gevangenis straffen uit, variërend van 9 maan den tot 3 jaar. Eén der verdachten werd vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. (Bovenstaande reeds geplaatst in gedeelte van vorige oplage) Laatste Berichten DOOR BLIKSEM GEDOOD Hedenmorgen werd de landbou wer H. J. van de Ven te Castoren, gemeente Hoogeloon (Noord-Bra bant) door de bliksem getroffen cn op slag gedood. Het slachtoffer ver voerde met paard en wagen twee varïcens toen hem het hemelvuur trof. Het paard en do twee varkens werden eveneens gedood. Van de Ven was 49' jaar oud, gehuwd en vader van vijf kinderen. 8POOK SPOOKT NOG IN SPOOKHUIS. Het „Haagse spook" dat reeds enkele dagen honderden nieuwsgie rige Hofstadbewoners naar de Paets van Troostwijkstraat lokt, heeft zich gisteravond weer gemanifesteerd. Omstreeks tien uur in dc avond kon digde „hij" zich aan, doch de vreem de kloppen waren ditmaal maar schaars in aantal. Het onderzoek wordt inmiddels voortgezet. Het vermoeden bestaat nog steeds, dat een of ander defect in do waterlei ding de klopgeluiden veroorzaakt. De politie wacht met spanning de uitslag van het onderzoek af, want de Haagse Hermandad moet een flink aantal agenten op de been houden om het drukke verkeer in de Paets van Troostwijkstraat in goede banen te kunnen loiden. Voor het „Spookhuis" heeft de politie zelfs een afzetting moeten plaatsen. ONDERZOEK IN HAAGSE SPEELCLUB. De Haagse politie heeft gisteren een onderzoek ingesteld in een speelclub aan de Groot Hertoginne- laan. Dit onderzoek werd ingesteld omdat het vermoeden bestond, dat de bankhouder, de ongeveer 40-ja- rige P. L. het spelen als bedrijf uit oefende. Bovendien waren er aan wijzingen, dat de clubbepalingen niet in overeenstemming waren met de bepalingen in de wet. In de club werd het hazardspel beoefend. Te gen de bankhouder en 15 personen, die deelnamen aan het spel, werd proces verbaal opgemaakt Enkele bescheiden van de club werden in beslag genomen. MARKTBERICHTEN WOERDEN, 11 Juli. Kaas. Aan gevoerd 390 partijen. Prijzen 1ste kwaliteit 2.1ft—2.24, 2de kwaliteit 2.122.17 en extra tot 2.36 per kg. Handel traag. TER AAR, 10 Juli. Groente. Peulen 2.6G—3.10. Peulen II 1-80 1.90, doppers 3.403.80, capdop- pers 3.904.30, witte capucijners 4.70, krombekdoppers f 4.10, tuin bonen 2.052.40, idem B 1.80— 1.90 alles per 10 kg, kassnijbonen 0.951.20, idem stek 5575 ent, stamprinccsscbonen 0 95—1.05, na- tuursnijbonen 1.001.10 alles per kilogram.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3