Plan voor burgerlijke verdediging Klein meisje in een tunnel 5e Kolonne ook bij politie De Miskoffer uit Rijpwetering WOENSDAG U JULI 1951 DE LEIDSE COURAN1 EERSTE BLAD PAGINA 2 WERVING VAN 200.000 MANNEN EN VROUWEN r\E REGERING OVERWEEGT in September een wetsontwerp in te dienen, waarbij een dienst voor de burgerlijke verdediging wordt in gesteld. Gedacht wordt aan de vorming van een vaste kern voor de burgerlijke verdediging, terwijl daarnaast op een groot deel van de be volking een beroep zal worden gedaan voor de vervulling van dien sten als bijv. de bescherming van fabrieken, die van militair belang zijn. In totaal zullen in mobilisatietijd 200.00 mannen en vrouwen nodig zijn. De definitieve beslissing over het plan hangt zowel van politieke als financiële factoren af. Wetsontwerp in September KOSTEN; 80 MILLIOEN Deze mededelingen ontleent het Amerikaanse persbureau. Associated Press aan mr. F. R. Mijnlieff, raad adviseur bij het ministerie van Bin nenlandse Zaken en vice-voorzitter van de inter-departemcntale com missie voor de burgerlijke verdedi ging. Het plan zou gelden voor de pe riode van 19511954. Dc koster, worden op 80 millioen gulden ge raamd. Er zal naar worden gestreefd, dat het gehele corps, indien noodzake lijk, binnen drie dagen gemobili seerd kan worden. Voor 40.000 per sonen zal er in mobilisatietijd een volledige dagtaak zijn. Verwacht wordt, dat de recrute- ring in October zal kunnen begin nen, wanneer ook het benodigde materiaal aanwezig is. De heer Mijnlieff deelde nog mee, dat volgende week in Londen een internationale conferentie wordt ge houden de vijfde van een reeks waar onder meer de in beginsel reeds tussen Nederland en België bereikte overeenkomst tot samen werking zal worden uitgewerkt. In geval van nood zullen Neder landse ploegen naar Antwerpen ge zonden kunnen worden, of Belgi- MAJOOR-AALMOEZENIER DR. G. BROUWER BENOEMD VOOR KOREA. Majoor-aalmoezenier G. Brouwer C.S.Sp. is van groot verlof terugge roepen om met het aanvullingsdeta chement Verenigde Naties naar Ko rea te vertrekken om daar majoor aalmoezenier L. C. v. d. Vrande M.S. C. af te lossen. Aalmoezenie. Brou wer was reeds eerder bij de troepen in Indonesië werkzaam en was de laatste tijd belast met de geestelijke verzorging van de ontheemden uit Indonesië. NA DE FRANSE VERKIEZINGEN. De radicale veteraan Edouard Her. riot (79) is herkozen tot voorzitter van de Franse Nationale Vergadering. Reeds by de eerste stemming kreeg hij de vereiste absolute meerderheid. Na de zitting van het parlement verliet premier Queuille het gebouw om bij de president Auriol het ontslag van zijn (vier maanden oude) rege ring aan te bieden een formaliteit overigens, die een gevolg is van de op 17 Juni jl. gehouden algemene ver kiezingen. Men verwacht, dat Auriol vandaag zal beginnen met het polsen der diverse in aanmerking komende figu ren voor de functie van kabinetsfor mateur. Treinen daverden voorbij De grote spoorverbinding van Marseille naar Parijs loopt even voor het stadje Vienne ten zuiden van Lyon door een tunnel van 1200 me ter lengte. Een paar man van het stationspersoneel van Vienne konden Zaterdagmiddag hun ogen niet ge loven, toen zij plotseling een klein meisje van ongeveer zes jaar wagge lend uit de tunnel te voorschijn za gen komen, het gezich vol bloed van een hoofdwonde. Aldus bericht de Parijse correspondent van de „Maas bode." Het kind scheen verblind door het zonlicht en schrok toen het stemmen hoorde. Men bracht het meisje, dat geen ernstig letsel scheen te hebben, naar de stationschef en daar vertel de de kleine, dapper en zonder om wegen: „Ik ben zes jaar oud en heet Nicole en ik was met Papa en Mama in de trein op weg naar Grootmoeder en Grootvader. Papa bracht me naar de W.C. in de trein en toen ik daar uit kwam. opende ik een deur en viel naar buiten. Het was overal donker. Ik was erg bang, maar verlangde erg het licht te zien. Toen heb ik ge lopen, ik kon byna niet meer. On derweg heb ik veel vuurspuwende monsters gezien en dan drukte ik me tegen de rotswand. O, wat was ik bang. Ik deed mijn ogen dicht, maar zodra het donderend gerommel voor bij was, liep ik De kleine hummel deed dit ver haal zonder in tranen uit te barsten. De vader werd in Lyon gewaar schuwd, dat zijn dochtertje gevon den was. Toen het niet terugkwam van de W.C. zocht hij het in andere compartimenten. Hij is van beroep gendarme in Oran (Noord-Afrika). Nicole heeft zeker een kilometer in de tunnel afgelegd, want een uur nadat de trein waarin haar ouders zaten Vienne had verlaten, kwam zij pas uit de tunnel te voorschijn. En intussen waren niet minder dan ze ven treinen vuurspuwende mon sters in beide richtingen door de tunnel gedaverd. Bij een röntgenolo- gisch onderzoek bleek, dat Nicole niets gebroken had. sche eenheden naar plaatsen in het Zuiden van Nederland. Een definitieve overeenkomst moet nog bereikt worden over de omvang van een grenscontrole. (Van bevoegde zijde vernam de „Tel." nog, dat in het totale bedrag van 80 millioen gulden een zeer hoog bedrag voor werving en propa ganda begrepen is). „Het is diep treurig, dat dc over heid niet ogenblikkelijk en zonder scrupules uit de rijen der gezagsdra gers dc elementen verwijdert, die een gevaar kunnen vormen voor ons volksbestaan. Wij verzoeken derhal ve de regering met alle klem en met alle aandrang, waarover wij be schikken: „Laat geen vijfde colonne toe in de rijen der Nederlandse amb tenaren". Aldus de heer J. P. H. Körner, voorzitter van de Katholieke Politie bond „St. Michaël", in zijn openings rede van het 37ste bondscongres, dat ter gelegenheid van het veertigjarig jubileum van de afdeling Rotterdam op Dinsdag 10 Juli is begonnen en zal duren tot Donderdag 12 Juli. Deze dringende waarschuwing richtte de heer Körner tot de rege ring, terwijl hy sprak over het op voeren van de weerbaarheid van het Nederlandse volk, waarbij de politie een zeer belangrijke taak heeft. DRIEDAAGS CONGRES „ST. MICHAEL" De afdeling Rotterdam van de R.K. Politiebond St. Michael viert het veertigjarige bestaan met een driedaags congres, dat gisteren is begonnen. De voorzitter van de bond de heer Körner, deed in zijn ope ningsrede een beroep op de Neder landse regering, om uit de rijen der ambtenaren die elementen te ver wijderen, die een gevaar kunnen worden voor het volksbestaan Hij zei de Rotterdamse collega's te be klagen, omdat zij nummers op de kraag moeten dragen. Wij willen niet als genummerde, dus onper soonlijke wezens langs 's Heren stra ten lopen, aldus de heer Körner. Hij ging verder diep in op de sociale positie van de politieman, die vol gens hem slecht dreigt te worden. OLIFANTEN KUIERDEN DOOR HAARLEM Vier olifanten van het circus Strassburger, die gisteren op hol sloegen, hebben grote opschudding veroorzaakt in de Leidse Buurt. De dieren die van het goederenstation aan de Westergracht naar het sport park te Heemstede werden geleid, schrokken plotseling voor een voor bijrijdende auto. Zij zetten het op een lopen en kuierden daarna enige malen de Gasthuislaan, de Kolk- straat en de Leidsestraat op en neer. De begeleiders brachten de gemoe deren van de buurtbewoners weer tot rust, toen zij er in slaagden de olifanten in bedwang te krijgen. Een van de dieren liep een bak kerskar ondersteboven. PSEUDO VOGELPEST IN ARNHEM Op een pluimveebedrijf aan de Klingelbeekseweg te Arnhem is pseudo-vogelpest geconstateerd. De veeartsen ij kundige dienst heeft on geveer 1700 besmette kippen versie- tigd. JUWELEN OP DE BUMPER. Gisterenmiddag vertrok uit een der hotels in Scheveningen een echtpaar, afkomstig uit Buenos Aires weer naar Zuid-Amerika. Men was voor het hotel druk bezig tassen en koffers in een taxi te laden toen plotseling mevrouw bemerkte, dat een tas, die ƒ20.000 aan juwelen be vatte. verdwenen was. Er ontstond grote consternatie. Men haalde de hele taxi overhoop en onderzocht ook de hotelkamer. Niets werd ge vonden en het echtpaar was ten einde raad. Plotseling echter kwam, in de algehele verslagenheid, de hoteldirecteur juichend aanrennen, triomfantelijk met de tas zwaaiend. Wat was nu het geval? Toen men bezig was de taxi in te laden, had mevrouw, om de handen even vrij te hebben, de tas met de kostbare inhoud op de bumper gezet van een achter de taxi geparkeerde auto. Deze auto was eigendom van een Fransman, die ongeveer tezelfder tijd als het onfortuinlijke echtpaar uit het hotel vertrok. Even nadat mevrouw de tas op de bumper had gezet, reed de Fransman weg. Aan de rand van de stad bemerkte hij geen benzine meer te hebben en hij hield stil bij een tankstation. Tij dens het tanken ontdekte hij de tas, die gedurende de rit door Den Haag netjes op de bumper was blijven staan. Bij opening bleek, dat er be halve de juwelen ook een briefkaart in zat, geadresseerd aan het hotel, waar vandaan hij zo juist was geko men. Nu was het raadsel gauw op gelost. De Fransman reed spoorslag terug naar het hotel om daar de' verslagenheid in vreugde te veran deren. BINNENLAND. Een 74-jarige wielrijder uit Hil versum werd bij het oversteken van de rijweg aangereden door een wiel renner. Hij is aan de gevolgen over leden. Dit is de derde aanrijding in een week met dodelijke afloop, die te Hilversum plaats vindt. Door een val uit een rijdende trein is de 13-jarige Henk ten Velde uit 's Heerenbeerg overleden. Hij maakte in gezelschap van zijn vader die hoofd van de school is een schooluitstapje naar Rotterdam. Tij dens een stoeiparty in de coupé is het portier blijkbaar opengeraakt. Een inzittende verdronk, toen een auto met 6 jongemannen nabij Mook de Maas inreed. Zij hadden een kermis bezocht en verkeerden onder invloed van sterke drank De 5-jarige Fransje Wittens uit 's-Hertogenbosch traint iedere dag een uurtje, om op 19 Juli a.s, te kunnen starten voor de 3-daagse V.V.V.-rijwieltocht door Brabant. Hij zal dan gedurende 3 dagen iedere dag 90 km. moeten rijden. De oud ste deelnemer en deelneemster zijn de heer v. Woerkom uit Den Bosch 73 jaar en mevr. SlagersCordes uit Vught 70 jaar, die beiden voor de 7e maal de 3 daagse meerijden. De opgravingen naar de WiUi- brordus-<iontein te Wolsum schijnen reeds succes te hebben. De fontein dateert uit 1511. De opgravingen ge schieden door de rijksdienst voor oudheidkundig bodemonderzoek. H. M. Koningin Juliana bracht gisteravond een niet-officieel bezoek aan het Kurhaus te Scheveningen, waar zij de 2e dansavond bijwoonde die Mariemma aldaar gaf. De voor stelling werd eveneens bijgewoond door de Spaanse gezant en enige le den der Spaanse legatie. Dr. Drees en zijn echtgenote werd gisteren door de Ministers en hun echtgenoten een diner aangebo den in de Witte Brug te Den Haag. Dit geschiedde naar aanleiding van de 65e verjaardag, die de Min.-Pre- sident onlangs vierde. Een varende receptie werd gis terenmiddag gegeven door de Com missaris der Koningin in Zeeland en zijn echtgenote, mevr. de Casem- broot, geboren baronesse van der Feltz. Het schip, waarop de receptie gegeven werd, het s.s. „Mecklen burg" had ligplaats in de buitenha ven van Vlissingen. Door het aantal van 20.000 le den te overschrijden, heeft de Ned. Chr. Bouwarbeidersbond een leden tal bereikt, dat ruim 25 pet ligt bo ven het voor de oorlog ooit bereikte. RECHTZAKEN HAAGSE RECHTBANK. VERKEERSONGEVAL TE WASSENAAR BERECHT. „Deze man is een gevaar op de weg", zeide de off. van justitie bij de Haagse rechtbank in de zaak te gen de 32-jarige Amsterdamse chauf feur T. J. B., aan wie dood door schuld was tenlastegelegd. Met een hoogbeladen vrachtauto had B. op 1 Maart j.l. op de Rijks straatweg te Wassenaar gereden, ko mend uit de richting Leiden. Voor het viaduct sloeg hij plotseling links af en merkte daarbij niet de motor rijder op, die van de andere richting naderde. Deze reed tegen de flank van de wagen en overleed ter plaat se aan de gevolgen. Een getuige zeide, dat verd, mid den op de weg had gereden met een snelheid van 70 km. alvorens linksaf te slaan, ..Ik heb ie motorrijder niet gezien", zei verd Een half jaar te voren was verd. ook reeds veroor deeld wegens het veroorzaken, van een verkeersongeval. Toen was het gelukkig bij zwaar lichamelijk letsel gebleven. ,,Heb je wel eens wat van je la ten horen tegenover de getroffen fa milie?", vroeg de president. „Ik was volkomen overhoop", antwoordde verd., die toe moest geven nimmer iets van zich te hebben laten horen of zien. De off. van justitie achtte de schuld van verd. bewezen en eiste 1 maand hechtenis en ontzegging van de rij bevoegdheid voor de tijd van een jaar.- Uitspraak 17 Juli a.s. Diefstal en heling. De Haagse rechtbank legde een dienstmeisje uit Hillegom een gevangenisstraf van 9 maanden, waarvan drie voorwaarde lijk (en met aftrek), op, omdat zy op aandringen van haar verloofde kost bare sieraden had ontvreemd bij haar mevrouw. De verloofde, die sieraden had verkocht en bovendien zijn a.s. schoonzusje 100.— lichter had ge maakt, werd tot één jaar en zes maanden gevangenisstraf veroor deeld. Wegens heling en schuldheling legde de Haagse rechtbank aan een horlogemaker drie maanden gevange nisstraf op. NIEUWS UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN WICHELROEDE-ONDERZOEK IN „AVIFAUNA". De heer J. G. Mieremet, wichel roede-deskundige en oprichtei van het Eerste Nederlandse Bureau voor Wichelroede-onderzoek enz. tegen gezondheidschadende boderainvloe- den, heeft dezer dagen onderzoekin gen gedaan in het vogelpark Avi fauna te Alphen aan den Rijn. Door de aan het vogelpark veroon- den bioloog en ornitholoog, de heer H. R. Noordzij, die over het uitge breide vogelpark de leiding heeft, was gevraagd de terreinen, waarop de volières zich bevinden, op z.g. „aardstralen" te onderzoeken. Het resultaat dezer onderzoekingen kon hij dan toetsen aan zijn eigen erva ringen en wetenschap met betrek king tot de vogels, hun leefwijze, ge woonten, het broeden enz. Alhoewel door de onderzoekers geen zeer sterke „stralingsbanen" of sterke kruisingen van „waterbanen" en „gasbanen" werden geconstateerd, werden telkens de „stralingsbanen" en de kruisingen aangegeven waar de roede in de hand van de onder zoekers meerdere malen uitsloeg. Voor de heer Noordzij waren de aangegeven plaatsen dezer „stralings banen" in enige gevallen zeer op merkelijk, daar zich juist daar met de vogels moeilijkheden en afwij kingen voordeden, welker oorzaak hij niet kon vaststellen. Zo was het onderzoek van een ge heel donker gehouden ruimte, waar in zich naast elkaar een zevental, geheel opengelaten en verlichte vo lières bevinden, zeer opmerkelijk. De vele Afrikaanse prachtvinken, die zich hier bevinden, kunnen naar hartelust de open volières in- en uit vliegen. Nu bleek, dat de eerste twee volières vrijwel werden gemeden. Een enkele of enkele vogels verble ven daar af en toe. Vrijwel alle vo gels kwamen alleen in de laatste vijf volières. Dit was evenmin als het andere aan de onderzoekers be kend. Zij troffen nu juist onder de twee meestal leeg gelaten volières een „aardstraalbaan" aan. In een andere volière kwam het de heer Noordzij onbegrijpelijk voor, waarom de vogels slechts aan één zijde op het rieten dakje in een vo lière zaten, welk gedeelte wat licht en ligging betreft veel ongelukkiger gesitueerd was dan het andere deel. Bij onderzoek bleek, dat onder het niet gebruikte gedeelte een „aard straalbaan" liep. Een zelfde geval deed zich ook in een der andere vo lières voor, met hetzelfde resultaat. In elk geval vond de heer Noord zij het resultaat van de, geheel los van zyn ervaring en kennis gedane onderzoekingen, zeer opmerkelijk. Door de heer Mieremet zullen thans z.g. afschermingsapparaten worden geplaatst, waarmee deze zegt de „aardstralen" een naam, die ge makshalve wordt gegeven, omdat niemand kan zeggen wat de bodem invloeden zijn welke de wichelroede doen uitslaan te kunnen neutra liseren. Eerst wanneer deze afschermings apparaten zijn geplaatst en nadat men enige tijd de gedragingen der vogels, het broeden enz. heeft kun nen observeren, zal gezegd kunnen worden of en welke resultaten daar mee al dan niet kunnen worden be reikt. Collectanten in Martha-stichting Hedenmorgen arriveerden in de Martha-stichting aan de Raadhuis straat uit alle delen van het land in totaal ruim 1200 kinderen, die zich in het afgelopen jaar verdienstelijk hebben gemaakt als collectrice of collectant voor het werk van de Martha-stichting. Na ontvangst op Rijnstroom wordt de dag doorge bracht met het bezichtigen van de terreinen, terwijl na het gebruiken van de maaltijd in de middaguren tal van spelen met de leiders en de kinderen van de inrichting zullen worden gedaan. R.K. Schoolreis. Ongeveer 230 leerlingen van de R.K. Jongens- en Meisjesscholen maakten Dinsdag een uitstapje naar Volendam. Om streeks 8.30 startte men op het Tous- saintplein met autobussen naar Am sterdam. Daar werd een rondvaart door de grachten gemaakt. Toen vertrok men naar Volendam, waar men een rondwandeling maakte en de kerk en de haven bezichtigde. De kleding trok de aandacht. Ver volgens reed men naar IJmuiden, waar de grote sluizen van het Noordzeekanaal werden bekeken Vervolgens bracht men nog een be zoek aan het Kopje van Bloemen daal en het Zandvoortse strand Over Aalsmeer bereikte men_ te pl.m. 9.15 uur weer het Toussaint- plein. Uiteraard werden de kinderen op de dag getracteerd. De reis is ge organiseerd door het R.K. Par, Kin derfeestcomité, onder voorzitter schap van de heer G Th. A. v. d Kant. Behalve 28 leidsters en lei ders, maakten ook pater Winning- hoff en kap. J v. Bommel de tocht mee. 40-Jarig jubileum. Dinsdag was het voor de heer R. de Graaf een zeer bijzondere dag, daar hij het feit mocht gedenken, dat hij 40 jaar ge leden in dienst trad van het Rijk bij de Directe Belastingen. De heer de Graaf, die momenteel de rang van chef van de buitendienst bekleedt, werd 's morgens met mevr. de GraafVisser ten kantore in de Raadhuisstraat door de inspecteur, de heer Bannier, ontvangen, waar bij tevens alle leden van de buiten dienst alsmede van de buitenposten behorende tot de kring Alphen te genwoordig waren. De heer Ban nier sprak in waarderende woor den de jubilaris toe en stelde hem ten voorbeeld aan de jeugd, memo reerde de goede eigenschappen van de heer de Graaf, die ook bij het pu bliek zeer gewaardeerd wordt. Na mens het personeel bood spr. enkele fraaie cadeaux aan terwijl mevr. de Graaf bloemen kreeg. Personalia. Op een te 's-Gra- venhage gehouden examen ter ver krijging van het diploma A „Zie kenfondswezen" slaagden de heren W. de Jong en Ph. H. Rogaar te Al phen aan den Rijn; H J. Bos en W. Verhage te Nieuwkoop. Deze herer, zijn allen werkzaam bij het Zieken fonds „Alphen en Omstreken" en werden opgeleid door de heer K Kooy te Boskoop. Aanrijding. Omstreeks 1.30 gis termiddag werd het 7-jarig meisje Marietje Maas, wonende in de To renstraat aangereden door een luxe auto, bestuurd door de heer B. al hier. Toen het kind plotseling ach ter een ander voertuig vandaan kwam en de weg overstak, liep het als het ware tegen de luxe wagen Pater Zoetemelk dankte alle gevers „Rumphi-Mission" NJAKWA - P.O. Nyasaland, 30 Juni 1951. Aan alle van ouds bekende vrienden en kennissen, aan al len die op mijn 40-jarig Jubi leum gebeden, en bijgedragen hebben gedurende de H Mis te Rijpwetering, 29 Juni 1951. Kort geleden ontving ik het grote nieuws van de schittende uitslag der collecte, gehouden, te Rijpwetering, ter gelegenheid van mijn 40-jarig priesterfeest, en dat een feestelijk geschenk: een prachtige Miskoffer op weg is als tastbaar bewys van de nog steeds levende genegenheid van de hele Parochie voor hun eerste missionaris, als bewijs van hun ras echt katholiek geloof en als nieuw bewijs dat ze, te Rijpwetering zich niet „laten kennen": 't niet bij woorden laten. Mijn alleroprechtste dank aan al len, en vooral aan hen. die als de we duwe van het Evangelie, hun enkele hard verdiende dubbeltjes toch maar om toch meé te doen, in het of ferblok wierpen. Mijn dank, en God zegene u alle. Het moet eerlijk bekend worden, dat de eerste aan wien ik mijn dank verschuldigd ben, mijn allerbeste en trouwe vriend is: mgr. van Leeuwen. Met hem moest de d.?g of de slag een succes worden, al zouden hemel en aarde er bij te pas komen. Aan hem nu mijne, en aller openbare dank en innige wens, dat O. L. H. hem al zijn moeiten en zwoegen hierboven ver gelden zal. Met mijn dank aan allen kan ik ook de verzekering geven dat ik het gebrachte offertje des te meer waar deer, wetend dat de tijden op het ogenblik ronduit slecht zijn. Na al hetgeen me gedurende mijne studiejaren door rijk en arm blij ge geven werd, na al de steun die me rijkelijk en geregeld werd toege dacht tot het begin van de laatste op. Het meisje werd tegen de grond geslingerd, waar het enige tijd be wusteloos bleef liggen. Dr. P. St constateerde lichte hersenschudding. Het kind is naar de ouderlijke wo ning gebracht. Het ongeluk gebeur de in de Prins Hendrikstraat, ter' hoogte van de Torenstraat. Polowedstrijd. Heden Woens dagavond is de belangrijke polo wedstrijd AZCPinguins (Woer den) opnieuw vastgesteld in het Al phens Zwembad Er kan een span nende wedstrijd worden verwacht. Aanrijding In Wijkhoorn vond een aanrijding plaats tussen twee personenauto's welke bestuurd wer den door J. v. G. uit Hazerswoude en P L. B. uit Soest. Doordat de eerste wagen plotseling moest remmen voor de 18-jarige wielrijder G. V., die on verwacht de rijweg overstak, botste de andere wagen van achter tegen hem op. Aan beide auto's ontstond materi ële schade. BOSKOOP OOK DIT JAAR CHRYSANTEN TENTOONSTELLING. In de ledenvergadering stelde het bestuur voor. deze zomer een reisje naar het Westland te maken. Over dag zullen dan enkele kwekerijen worden bezocht en 's avonds kan dan een bezoek worden gebracht aan de bloemententoonstelling te Den Haag, wanneer tenminste de reis in de week van 30 Juli tot 4 Aug a.s. wordt gemaakt. Het bestuur zal met nadere gegevens komen. Vervolgens kwam de Chrysantententoonstelling ter sprake. Deze zal worden gehou den op 5 en 6 October a.s. Hoewel het vorig jaar de tentoonstelling wel enigszins teleurstelde, achtte de voorzitter het toch gewenst nu weer een tentoonstelling te organiseren, aangezien het doel is, propaganda maken, hetgeen door het houden van dergelijke tentoonstellingen zeer wel mogelijk is. Er wordt voor bloe men nog veel te weinig reclame ge maakt. De opzet der tentoonstelling is zodanig dat zowel grote als kleine kwekers kunnen inzenden. Het kost alleen de bloemen en wat tijd. De indeling der prijsvragen maakt het mogelijk dat ook de kleinste inzen ding een prijs kan behalen. Het ge heel zal in herfsttooi worden gehou den. Hiertoe zullen de wanden wor den weggewerkt met eikenblad. Te vens wordt overwogen om inpJaats van gras en turfmolm, mos en den nennaalden te gebruiken. Het geheel zal zodanig worden geregeld dat geen beroep op de leden zal behoe ven te worden gedaan om financiële bijstand. De winkeliers zullen zeer waarschijnlijk ook meewerken. Op een vraag van de heer De Jong, ant woordde de voorzitter dat niet zelf gekweekte Chrysanten wel mogen worden ingezonden, doch dat deze niet voor 'n prijs in aanmerking ko men. De heer J. v. d. Vliet zou gaar ne inzendingen van buiten Boskoop zien. Dit met het oog op nieuwe soorten. De heer Kersbergen achtte een garantiefonds toch wei gewenst. De niet aanwezige leden zullen door de bestuursleden worden bezocht teneinde hen te animeren ook deel te nemen, zodat vóór het einde van deze maand, definitieve plannen kunnen worden opgesteld HAZERSWOUDE Voetbal. Zaterdagavond a.s. heeft er een - balwedstrijd plaats tussen ambt- en veteranen, op het terrein v ,e heer L. P Hof man, aan de Voorweg. De muziek vereniging „De Harmonie" verleent medewerking. De opbrengst van deze voetbalwedstrijd is geheel ten bate van de reis van ouden van dagen. oorlog, twijfelde ik werkelyk of ik op dit ogenblik nogmaals, toch maar by u aanbellen mocht. Mgr. van Leeuwen zei me: „Met wat voor soort geloof loop je nou te koop? Als jij niet durft: ik wel". Heb ik uw edelmoedigheid daar mee enigszins miskend, dan kan ik u daartegen deze andere verzekering geven, dat uw-offertjes: n.l. de prach tige miskoffer een drukke en lange dienst tegemoet gaat in het versprei den van, en in het volharden in het heilig Geloof. Om u daar ten volle van te over tuigen zou ik een hele krant vol moeten schrijven, om aan te tonen hoe geheel anders de toestand hier nu is dan 40 jaar terug. Het beste zal ik maar iets veronderstellen. Veronderstel dus dat de Z.E. Heer Pastoor te Rijpwetering een hulp kerk te bedienen heeft te Amster dam, waar lang verlaten christenen hunkeren naar het ontvangen der H. Sacramenten of liever: Amsterdam is niet ver: 30 km., laten we zeggen Roosendaal. Nu is er algemene staking: geen bus, geen trein, geen auto voor de hand, geen hotel open in 't hele land, en dan de wegen slecht, zelfs onze ker. Te Roosendaal bestaat de hulp kerk uit vier kale muren met een rieten dak er op, geen stoel, geen ta fel, niets. Dan roept de Z.E. Heer Pastoor vier stevige van zijn buurlui op, en,Ach jij, breng toch in Gods naam eventjes mijn bed op ie hoofd, te voet, naar Roosendaal.... en jij daar mijn miskoffer en jij daar een stoel en tafeltje, en jij daar een mand met potten en pannen en wat eten voor ons allen.dan kom ik van avond wel per fiets. Hm! De Z.E. Heer Pastoor zal wel even tjes zuchten en zeggen: „Was er nu maar te Roosendaal minstens een Miskoffer om de H. Mis op te dragen: dan was er nog een kans." Met die toestand hebben we nu te kampen voor elk bezoek aan éne van onze talrijke hulpkerken Vroe ger vonden de inboorlingen een ritje van 5060 km. met een last op hun stevige hoofd heel gewoon. Na 60 jaar beschaving zijn hun begrippen ook veranderd en vinden nu dat een mens, of hij zwart is of niet, toch geen ezel is. En wie zal hun de steen toewerpen? Wel geachte weldoeners, nu ziet u wel in waarom de miskoffer met ongeduld verwacht wordt en dat, dank zij die miskoffer, *aan menig zieltje de zonden zullen vergeven worden, menig zieltje, in de H. Com munie, de kracht zal vinden om trouw te blijven aan O. L. H Iedere dag, dat ik die miskoffer persoonlijk zal gebruiken, zal er een speciaal Memento zijn voor u allen, dat God u zegene. zowel op tijdelijk als op geestelijk gebied. Met de hartelijke groeten in Chris- to, van uw oude missionaris HUBERTUS ZOETEMELK. P.S. (Wel ean beetje stijt, maar nog vol goede moed en vast besloten nog enige tientallen jaren het bol te werken om uwe edelmoedigheid op prys te stellen.) NIEUWKOOP Op weg naar Assen verongelukt. Onze plaatsgenoot A. van Wen- gerden, die Zaterdag naar de T.T.- races te Assen wilde gaan per motor zijspan met zijn vriend en diens ver loofde uit Amsterdam, is onderweg ter hoogte van Harderwijk tegen een boom opgereden. De vriend van v. W., die de motor bestuurde werd zo zwaar gewond, dat hij spoedig over leed; zijn verloofde liep lichte ver wondingen op. v. W. moest in het ziekenhuis te Harderwijk worden opgenomen vanwege het op twee plaatsen gebroken onderbeen. Motorrijder te water. De heer S. uit Bodegraven moest nabij het Meije-pad plotseling stoppen, van wege een of andere beweging van een voor hem rijdende wagen. Door het straffe remmen slipte de motor zo danig, dat S. in de wetering terecht kwam. Alles liep goed af: een nat pak en schade aan de motor vanwe ge het binnengedrongen water. Personalia. Aan het Lyceum te Alphen aan den Rijn slaagden voor het diploma A de heren D. Bosma en C. Vijfhuizen Czn Postduivenver. „De- Vooruitgang" Wedvlucht met oude duiven van af Limoges. Afstand 750 km. In con cours 17 duiven. Gelost om 5.30 uur 1ste duif kwam aan 17.38.22 uur Uitslag: Adr. Kuyf 1, D. v. d. Helm 2, J. Tijsterman 3, J W. Woerde 4 en H. v. d. Neut 5. ^ERWOIIDE Geboren: Johanna, d. v. U. van Maastrigt en N. Rip; Albert, z. v. W. van Rijswijk en J. C. W. Munneke; Maria M. B., d. v. C. C. Rotteveel en C. M. Ammerlaan; Jan, z. v. J. A. Bogerd en L. de Jong; Adrianus C. M., z. v. A. A. de Jong en J. Th. W. van Leeuwen. Gehuwd: C. A. Mooijman, 28 j. en J B. van de Akker; W. Th. J. Straat hof, 28 j. en A. H. van der Poel, 24 j. Overleden: H. de Jong, wed. van C. van Klink. WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). IETS KOELER. Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Matige en tijdelijk vrij krachti ge Zuid-Westelijke wind. Iets koeler. 12 Juli: zon op 4 33, zon onder 20.57; maan op 13.50 en onder 23.43 uur.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2