Map,! fi Gebruik van atoombom kan gerechtaardigd zijn! Overval op de oude schoenmaker opgehelderd AOAAiüON DINSDAG 10 JÜU 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 jjgfcf f i VIJF MANNEN IN ARREST vier van de bij deze overval betrok kenen gearresteerd, onder wie de schilder S. Hij ontkende hardnekkig, maar inmiddels had de politie zo veel bewijzen verzameld, dat hij er niet meer te^en op kon. Precies wist men hem te vertellen wat hij alle maal na de overval had gedaan; zo ook, dat hij tc Amsterdam honder den guldens had verbrast. Nu is de tweede dader, G. v. G., gearresteerd en vrijwel direct na zijn aanhouding heeft hij bekend de overval te heb ben gepleegd. Ook hij is naar het Huis van Bewaring te Rotterdam overgebracht. Na bijna vijf maanden speuren, al dus meldt het Alg. Dgb., heeft de Rotterdamse politie de lafhartige overval op de 72-jarige schoenmaker J. H. Ostkamp aan het Frederikspad tc Rotterdam opgehelderd. Vijf man nen bevinden zich thans in arrest. De zaak heeft zich als volgt afge speeld. Een buurman van het slacht offer, de 31-jarige stoker J. van 't H., had tegen een mede-arbeider, de 23-jarige varensgezel B. K., verteld, dat de oude schoenmaker er warm pjes bij zat. De varensgezel sprak er met de 33-jarige B. v. A. over. die er wel wat in zag. Hij en de 23-jarige schilder S. zouden samen het zaakje wel even opknappen. Toen het een maal zo ver was, dat de overval zou worden gepleegd, vond v. A. het toch te riskant cn hij trok zich terug. De schilder heeft toen een kennis, de 23-jarige draaier G. v. G. overge haald en zij hebben met zijn tweeën het plan uitgevoerd. Arrestaties. Zij drongen door in de werkplaats van de schoenmaker en sloegen hem neer. De 72-jarige werd later door zijn bovenbuurman met een gapen de hoofdwond gevonden. De buit was vijftienhonderd gulden. Vorige maand heeft cle recherche RADIO-AMATEURS VOOR DE RECHTER Enige tijd geleden deden contro leurs van de PTT bij een aantal Haarlemmers een inval, teneinde zend-installaties in beslag te nemen. Maandag stonden nu vijf radio-ama teurs terecht voor de Haarlemse po litierechter. Bij een van hen vond de controle van dc PTT een Canadese legerzendinrichting bedrijfsklaar. De eigenaar verklaarde, dat hij moei zaam 75 gulden bijeen gebracht had om het aparaat te kopen. De man had er nooit mee gezonden, maar verklaarde een en ander in huis te hebben om onmiddellijk contact met Engeland te kunnen verkrijgen als de Russen eens binnen zouden val len. De officier van justitie eiste 50 gulden boete. In zijn verdediging verklaarde de amateur het radiohokje in zijn wo ning te prefereren boven een kruk in een bar. Als ik geweten had straf baar te zijn, ging hij voort, dan had ik de wet er eens op nagekeken. Zendapparaten zijn vrij te koop en dus dacht ik, dat niemand me wat zou maken. Vijftien gulden boete legde de po litierechter op en dat was nog niet zo erg als dc verbeurdverklaring van de installatie. De andere amateurs gingen met ongeveer dezelfde bood schap naar huis, niet overtuigd, rr/aar gelaten. (Alg. Dgbl.) DUITSE KOTTER OP MIJN GELOPEN Gisteravond is de Duitse motor- kotter A-I „Otto" op de Westergron- den bij Stortemelk op een mijn ge lopen. De vijf opvarenden en een hond zijn door de reddingsboot „Brandaris" van de NZHRM opge pikt. De loodsboot „Noordvaardcr" van de rederij Doeksen en Zoon, was van Terschelling met de kotter uit gevaren, om deze op open zee te brengen. Kort nadat de loodsboot de kotter had vrijgegeven en de steven had gewend om terug te varen naar Terschelling liep de kotter op een mijn. De bemanning begaf zich in de sioep. De kotter werd zó ernstig be schadigd, dat hij onmiddellijk zonk. HENGELAARS IN ARTIS? Uit het aquarium van Artis te Amsterdam heeft een onbekende kans gezien 25 tropische siervisjes weg te nemen. Bovenin iedere bak van het aquarium bevindt zich op manshoogte een luikje, waardoor het voedsel voor de vissen wordt gedaan. Het vermoeden bestaat, dat de dief het luikje heeft geopend en met een netje in de naar boven komende visjes heeft geschept. Uit zes bakken heeft de onbekende een greep gedaan. De visjes vertegen woordigen een handelswaarde van ongeveer ƒ200. TWEEDE SLACHTOFFER VAN AUTO-ONGELUK BIJ BEMMEL OVERLEDEN. De zwaar gewonde 22-jarige Visser uit Vorden, die medeslachtoffer was van de autubotsing op de weg Nij megenArnhem onder Bemmel, 'is in het Canisius-ziekenhuis te Nijme gen aan inwendige kneuzingen over leden. De vier andere zwaar gewonden uit Vorden zijn aan de beterende hand. Uit het politieonderzoek is nu gebleken, dat de langs de weg staan de vrachtauto uit Rheden geladen met ijzeren balken, niet voldoende verlicht was, toen de autobus er op botste. GEROLD IN DE TRAM. Kort nadat de portier van het Concordiathe3ter te Amstelveen Zon dagavond tegen elf uur met een tram van lijn 16 van het eindpunt in Zuid was weggereden, ontdekte de man, dat een rol bankpapier ter waarde van 700 a 1000, uit de buitenzak van zijn colbertjasje was verdwenen Het was de recette van de bioscoop. De man sloeg alarm, waarop de conducteur de uitgangen van de wa gen afsloot. Dit gebeurde bij de halte Jac. Obrechtstraat. Alle trampassa- giers werden in het politieposthuis Van Baerlestraat gefouilleerd, maai de rol bankpapier werd niet terug gevonden. Daarna konden de passa giers hun vertraagde rit voortzetten. „Tel." VERBOD GEVRAAGD VAN ORGANISATIE VAN VOORM. POL. DELINQUENTEN. De nationale federatieve raad van het voormalig verzet heeft in een brief aan de minister van Justitie verzocht te overwegen of een alge mene verbodsbepaling voor een or- ganisatieverband uitsluitend van vroegere politieke delinquenten in het leven geroepen zou kunnen wor den. De raad vraagt dit in verband met het optreden van de „Stichting 1945-1950", die zoals men weet dooi de Amsterdamse rechtbank inmid dels tot naamsverandering is ver plicht. Wilt U iets weten? Vraag: Route van Oegstgeest naar Bronsveld (Zuid-L.), hoeveel km.? Antwoord: Er bestaat in Zuid-Lim burg (volgens Aardrijkskundig Woor. denboek van Nederland van Pott) geen Bronsveld. Wel is er een plaats van die naam bij Doetinchem. U be doelt misschien Gronsveld beneden Maastricht. De route daarheen is: Oegstgeest, Leiden. Alphen, Woer den, Utrecht, Culemborg, Zaltbom- mel, Den Bosch, Vught, Boxtel, Eind hoven, Heeze. Liende, Maarheeze, Weert, Grathem, Wessem, Maas- bracht, Echt, Susteren, Sittard, Beek, Meersen, Rotem, Amby, Heer, Grons veld; afstand 240 km. .Vraag: Route van Roelofarendsveen naar Weert, hoeveel km.? Antwoord: Roelofarendsveen, Wou- brugge, Alphen a. d. Rijn, verder als bovenstaand antwoord; afstand 160 km. Vraag: Route Roelofarendsveen Bosschenhoofd; hoeveel km.? Antwoord: Roelofarendsveen, Lei derdorp, Weipoort, Benthuizen, Zoe- termeer, Bergschenhoek, Hillegers- berg, Rotterdam, Dordrecht, Moer- DE RONDE VAN FRANKRIJK. Een opname van de kopgroep tijdens de zesde etappe van de Tour de Fran ce, van Caen naar Rennes, een af stand van 185 kilometer. Bij St. Hi- laire, 75 kilometer van de finish bra. ken de vijf renners uit en gingen zes uur 22 min. en 10 sec. na de start, te Rennes over de eindstreep. De foto toont v. 1. n, r.: Muller, Van Est, Bauvin, Carrea en Levèque. A. N. P. Telofoto. Vraag: Route LisseTholen; hoe veel km.? Antwoord: Lisse, langs rijksweg naar Haagse Schouw, Voorschoten, Leidschendam. Ypenburg, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Zevenbergen, Oudenbosch, Oud Gastel, Kruisland, Boeink, Hazelaar, Halsteren, Tholen; afstand 125 km. Vraag: Route NoordwijkNijme gen door de Betuwe en van Noord- wijk naar Zwolle; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Al phen, Woerden. Utrecht. Bunnik,' Odijk, Maurik, Ommeren, Kesteren, Dodewaard, Slijk Ewijk, Nijmegen; afstand 145 km. Noordwijk, Sassen- heim, Leimuiden, Vinkevecn, Loenen, Oud Loosdrecht, Lage Vuursche, Soest, Amersfoort, Nijkerk, Putten, Harderwijk, Zwolle; afstand 150 km. Vraag: Route van Leiden naar Bastogne (Belgische Ardennen); hoe veel km.? Antwoord: Leiden, Alphen, Woer den. Utrecht, Houten, Schalkwijk. Cu lemborg, Zaltbommel, Den Bosch Boxtel, Eindhoven, Valkenswaard, Grenskantoor Schaft, Hasselt. Luik, Hoeffalize, Bastogne; afstand 350 km. Vraag: Route Alphen a. d. Rijn Purmerend; hoeveel km.? Antwoord: Alphen a. d. Rijn Nieuwveen. Amstelveen. Amsterdam, Buiksloot. Ilpendam, Purmerend; af stand 58 km. Vraag. a. Zijn er bij klaverjassen gevallen, waarbij troefboer niet ver zaakt mag worden? b. Als bij het kla verjassen een slag afgesneden wordt door een troefblad, mag niet onder- getroefd worden; geldt deze regel ook als door een speler troef ge vraagd wordt: dus moet, natuurlijk indien mogelijk, bijgelopen worden met hogere troefbladen, of mag men wel onder het „vraagtroefblad" blij ven? Antwoord: a. Troefboer mag nim mer verzaakt worden; b. Bij kla verjassen moet men hoger troeven, wanneer door een der spelers gesne den is. Men moet ook hoger troef spelen wanneer troef gevraagd wordt, behalve dan wanneer men slechts een lagere troef dan de opgekomene bezit. „Vooropgesteld, dat een land ge rechtvaardigd een oorlog begint, dan is het gebruik van dc atoom- of wa terstofbom tegen een militair doel wit op zichzelf niet verboden", aldus pater Francis Connell CssR., profes sor in de moraal-theologie aan de Katholieke Universiteit van Washin- ton. Als militaire doelen noemt hij een vloot, troepen, een vliegtuigfabriek, een spoorwegknooppunt en derge lijke. „Tegen zulk een object mag een atoomwapen rechtstreeks worden gebruikt'verklaart hij, „omdat zulk een wapen in wezen niet ver schilt van een gewone bom, een ka non, een handgranaat of een geweer. Het verschil bestaat in de kracht van het wapen, niet in zijn aard als mid del voor de oorlogsvoering". Pater Connell heeft deze verkla ring gegeven als antwoord op de vragen, die oprezen uit de discussies rondom de door de communisten ge lanceerde resolutie van Stockholm. „De verraderlijke kant van deze communistische campagne", zegt professor Francis Connell, „is deze: indien de resolutie door alle naties zou worden aangenomen, dan zou den de communisten hun grote ge wapende macht in het ene land na het andere in de strijd kunnen wer pen en daarmede de verdediging van de rechten van de mens kunnen ver zwakken". „Indien dan de Verenigde Staten» of een geallieerde macht het atooom- wapen als een laatste toevluchtsmid- del zouden gebruiken, dan zouden de andere landen door hun resolutie verplicht zijn de,gene, die van de atoombom gebruik maakt, als oor logsmisdadiger te straffen, afschoon een ieder zou weten, dat de commu nistische oorlogsleiders, die de oor log uitlokken, de werkelijke misda digers waren". „Het gebruik van de atoombom, trouwens van welk vrnietigingswa- pen dan ook, is een schending van ae wet Gods, indien", zo zegt pater Connell, „het rechtstreeks wordt aangewend om het niet-medestrij- dende gedeelte van een natie te do den of letsel te bezorgen. In de mo derne oorlogsvoering is het begrip „militair" niet meer beperkt tot le den van het leger, doch heeft het bijv. ook betrekking op de arbei- ders, die vliegtuigen vervaardigen. Van de andere kant is het onzinnig om te bewere.n, dat alle burgers van een land, dat in oorlog is, ook „militair" zijn. Artsen, verpleeg sters, leraren, priesters, dominees, winkeliers, kleine kinderen en oude re mensen, die in elke moderne stad een groot gedeelte van de bevolking vormen, kunnen zeker niet worden gerangschikt onder het begrip „mi litair", ofschoon zij soms indirect en op de achtergrond bijdragen tot de oorlogsvoering". „Een rechtstreekse aanval op der gelijke personen, zoals het geval is wanneer het bewoonde gedeelte van een stad wordt gebombardeerd, kan niet anders gezien worden dan als moord. Iemand, die zulks zou ver dedigen, omdat daardoor het moreel van een volk wordt gebroken en dit aanleiding zou worden voor de rege ring om op te 'geven, bedriegt zich zelf met het valse beginsel, dat het doel de middelen heiligt." Alleen op militaire doelen, doch onder voorwaarde Pater Connell vervolgt dan zijn redenering en zegt, dat wanneer een DRUKTE OP DE AARDAPPEL VEI LING. Op de aardappelveiling te Grootebroek-Bovenkarspel, de groot ste op dit gebied in ons land, wor den thans dagelijks ongeveer 300 schuiten of punters met aardappe len geveild. Reeds geruime tijd voor de aanvang van de veiling liggen de zwaar beladen vaartuigjes bij het veilinggebouw te wachten bom is gericht op een militair doel, hetgeen dus gerechtvaardigd is, dit toch verkeerd zou zijn, indien daar door de dood van zovele niet-mili- tairen zou worden veroorzaakt, dat het aangerichte kwaad niet zou op wegen tegen het militaire voordeel. „Terwijl het soms geoorloofd is om een bepaalde, in zichzelf wettige ac tie te verrichten, zelfs wanneer eni ge onschuldige personen daarvan het slachtoffer zouden worden, zou zulk een actie toch verboden zijn, indien het kwaad, dat daaruit voortspruit, niet in proportie staat tot de goede resultaten, die men er van ver wacht. Het is niet gemakkelijk om dit beginsel toe te passen, wanneer er mensenlevens op het spel staan, doch enkele voorbeelden zullen de kwestie verduidelijken", aldus pro fessor Connell. „Indieneen commandant een vij andelijke versterking zou willen veroveren ten koste van het leven van honderden soldaten, terwijl het miltaire voordeel gering is, dan zou deze commandant niet gerechtvaar digd zijn. Indien echter de verove ring van deze versterking van vitaal belang is, dan zou hij gerechtigd zijn om het leven van duizenden solda ten er aan te wagen". „Zo ook de legerleiding, die een atoomwapen wil gebruiken voor de vernietiging van óén vliegtuigfa briek ten kosten van tienduizenden niet-militairen, de wet Gods over treden. Zou echter een gehele vloot of een atoominstallatie het doel zijn, dan zou de actie geoorloofd kunnen zijn, zelfs met de kans, dat er tien duizenden slachtoffers zouden val len". Prof. Connell concludeert dan, dat het gebruik van de atoombom in zich niet tegen de goddelijke wet in druist, doch dat de atoombom in zeer buitengewone en extreme gevallen gebruikt mag worden. Slechts in uiterste noodzaak. „Want", zo zpgt hij, „onder nor male omstandigheden tenminste wanneer de atoombom wordt ge bruikt voor doelen in de nabijheid van een grote stad zou het aantal slachtoffers onder de niet-militairen zo groot zijn, dat het nooit in over eenstemming kan worden gebracht met het profijt van de aanval". „Bovendien zou, zelfs indien het gerechtvaardigd was de atoombom te gebruiken, wraakneming het gevolg zijn, zodat repressaille-maatregelen zouden worden genomen, die in de hitte van de strijd zouden kunnen uitgroeien tot millioenenslachtingen onder de burgerbevolking". „Het is te hopen", zo eindigt pro fessor Connell zijn verklaring, „dat onze autoriteiten niet zullen over gaan tot het gebruik van de atoom bom, tenzij het absoluut noodzakelijk is voor het behoud van ons natio naal bestaan". WEERSVERWACHTING (Geldig van Dinsdagavond tot Woensdagavond. Opgemaakt te 10 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met plaatselijk enkele buien hier en daar vergezeld van onweer. Ma tige tot vrij krachtige Zuidelijke tot Zuid-westelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. 11 Juli: zon op 4.32, zon onder 20.58; maan op 12.29 en onder 23.30 uur. De nachtmerrie van de meeste vrouwen is in Gmunden (Oosten rijk) kortgeleden werkelijkheid geworden. Op de laatste schooldag waren alle leerlingen van een meis jesschool bijeen om te wachten op het rapport, toen plotseling een grote muis in het lokaal verscheen. De meisjes klommen op de banken, maar de dapperste trachtte de muis te vangen. Het beest beet haar ech ter zo hevig in de hand, dat zij in een ziekenhuis moest verbonden worden. De muis werd tenslotte toch gevangen en is naar een bacte riologisch instituut in Weenen ge zonden. Men begrijpt niet, dat het dier zo dapper durfde optreden. een liefhebber van zeer oude kaas. Wat lezers schrijven NOGMAALS: OVERHEID EN JEUGDZORG. „De gemeente Leiden heeft dit ook ingezien en doet thans in be scheiden mate mee in het verlenen van steun aan de jeugdzorg. De vor ming van de Leidse Jeugd Actie en het beschikbaar stellen van een subsidie zijn daar de tekenen van. Zeker is hiermee niet zoveel ge daan ,dat onze plaatselijke overheid zich daarover zelfvoldaan in de han den mag wrijven. Daarvoor is het jeugdprobleem te lang verwaarloosd vraagt het bovendien een langdu riger en nog dieper ingravende be langstelling. De bemoeiingen met de jeugd zijn weinig verder dan de bestrijding der t.b.c. een 25 jaar geleden. Het trek ken van die vergelijking klinkt ver moedelijk wat onaangenaam, in elk geval wat ongewoon. Het grote zede lijke kwaad echter wordt hierdoor voor velen aanzienlijk duidelijker getekend. Wat de t.o.c. voor het lichaam betekent, dat wéét men. dat is reëel; wat er aan moraliteit ver loren gaat, wordt nog door te wei nigen ingezien en begrepen. Toch begint de ernst van de toestand tot grotere kringen door te dringen. Dit blijkt wel uit het feit, dat nu ook de overheid de eerste schreden gezet heeft op de lange weg, die ons ten slotte naar de oplossing van het jeugdprobleem zal brengen. De Gemeente is zeker geen voor trekker op dit terrein geweest; van andere zijde is het initiatief uitge gaan. Particulieren, geestelijke stromin gen in onze bevolking hebben met opoffering van veel tijd en met diep medegevoel voor de afdwalende jeugd het eerst hun krachten aan dit werk gegeven. Tot de eerste behoorde wel de thans reeds 30 jaar bestaande Katholieke Stichting voor Sociale Jeugdzorg Dit schreefwethouder Van Schaik, dato October 1.1.! A. schijnt goed georiënteerd over de gemeente-financiën. Maar heeft hij zijn lijstje ook zóver door-gere kend, dat jeugdzorg dus slechts 6 y, van de totale subsidies krijgt7 En weet hij, wat andere, óók klei nere, gemeenten hiervoor uittrek ken? Als hij de moeite wil nemen zich met ons in verbinding te stellen, willen wij hem gaarne beter docu menteren. En anders nodigen wij hem langs deze weg reeds bij voor baat uit voor de voorlichtingsavond, welke als wij goed ingelicht zijn de Leidse Jeugdactie zich voor stelt in October a.s. over dit vraag stuk te beleggen. STICHTING VOOR KATHOLIEKE SOCIALE JEUGDZORG TE LEIDEN. NATUURLIJK MANNENDANSEN. Leiden, 10 Juli, '51. Naar aanleiding van het verslag over ons Volksdansfeest op de Burcht mag ik misschien wijzen op een fout, die daarin staat. Er wordt nl. gesproken over de „Pijpendans" en „Bonen poten" als zijnde vrou- wendansen. Dit moet natuurlijk zijn mannendansen. Genoemde dansen zijn immers specifiek mannendansen. Vrouwendansen als zodanig bestaan nog niet eens, althans, ze worden nog niet doorgegeven, hoewel er met meisjesdansen al enkele proeven zijn genomen. Met vriendelijke dank voor de plaatsing, P. S.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2