S)e CcidóeGou/ta/nt 'n Praatje op een graadje Besprekingen bij Kaesong begonnen West-Duitsland kan niet neutraal zijn Mar. Stepinac blijft Truman kwam te laat Zes vergeten Ned. soldaten DINSDAG 10 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12329 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 3l%eciet op de 38e frieedteytaad MET HEFSCHROEFVLIEGTUIGEN EN JEEPS rvE DELEGATIES der Noordelijken en der verbondenen zijn Dinsdag- morgen gedurende 91 minuten te Kaesong bijeen geweest ter be spreking van een regeling voor staking van het vuren. De ontmoeting had plaats in een ouderwets, eens luxueus, huis te Kwangmoendong, een buitenplaatsje, dat drie kilometer ten Noorden van Kaesong, bijna precies op de breedtegraad, ligt en minder gehavend is dan Kaesong zelf, waarom in de éénjarige oorlog herhaaldelijk ge vochten is. met voedsel en andere zaken de tocht van 18 kilometer naar Kaesong be gonnen. Met het convooi vertrokken twee cameramannen van het leger met filmuitrusting, onder meer voor het maken van een filmreportage. Journalisten mochten niet meeko men doch een groep van 16 corres pondenten werd toegezegd, dat zij morgen. Woensdag zouden mogen vertrekken. De Noordelijke delegatie, volgens radio-Peking aangevuld met een nieuw Noord-Koreaans lid, arriveer de eerder en zou, zo meende men evenals bij de voorbereidende be sprekingen, de rol van gastvrouw vervullen. „Eervol" was onderstreept De delegatie der Verenigde Naties vertrok in vijf hefschroefvliegtuigen. Bij aankomst seinden zij generaal Ridgway, door de radio, dat de be spreking om elf uur plaatselijke tijd zou beginnen. Vóór het vertrek van het hoofd kwartier ten Noorden van Seoel aan de Imdjin overhandigde vice-admi- raal Charles Turner Joy een met potlood geschreven verklaring aan de journalisten, waarin hij schreef, dat de wapenstilstandsdelegatie „in goed vertrouwen" vertrok teneinde een „eervolle" wapenstilstand teweeg te brengen, „bevredigend voor de Verenigde Naties". Het woord „eer vol" was onderstreept. Tegen zonsopgang was een convooi van zeven vrachtauto's en drie jeeps Hongaarse bisschoppen aearresteerd De Hongaarse regering heeft we derom vijf bisschoppen laten arres teren. Het zijn mgr. A. Hamvas, bis schop van Csanad, mgr L Shvoy, bisschop van Szekesfehervar, mgr J. Petery, bisschop van Vacz, mgr B. Badalik, bisschop van Veszprem en mgr Bard, wijbisschop van Ka- locsa, welks aartsbisschop mgr Grosz enige dagen geleden is veroordeeld. Van de vijf gearresteerde bisschop pen zijn mgr Hamvas en mgr Pétery wel de bekendsten. Meermalen heeft het gerucht gecirculeerd, dat zij ge arresteerd zouden zijn, mede in ver band met het feit, dat zij reeds ge ruime tijd met mgr Grosz in het mid delpunt van de verdachte belang stelling der communistische pers hebben gestaan. In April van dit jaar noemde het orgaan van de commu nistische partij in Hongarije, „Szabad Nep", hen „melaatsen" en beschul digde het blad hen ervan de over eenkomst tussen Kerk en Staat in Hongarije te hebben geschonden. De arrestatie van mgr Bard, die in April van dit jaar tot wijbisschop werd benoemd, zal vermoedelijk in verband staan met de arrestatie en veroordeling van zijn aartsbisschop, mgr Joseph Grosz. De arrestatie van mgr B. Badalik en mgr Shvoy komt betrekkelijk onverwacht, daar, voor zover althans bekend is, hun namen tot dusverre nog zelden in de com munistische pers werden aangetrof fen. Het Hongaarse Episcopaat heeft de 64-jarige aartsbisschop van Eger, mgr J. Czapik, gekozen tot opvolger van de pas veroordeelde mgr Grosz als voorzitter van de Hongaarse bis schoppenconferentie. Mgr Czapik is de enige onder de aartsbisschoppen van Hongarije, die zich nog in vrijheid bevindt. Hij werd in 1939 benoemd tot bisschop van Veszprem en daarna tot aartsbisschop van Eger. MgrCzapik geniet het vol le vertrouwen van geheel het episco paat en is zeer gezien bij de gelovi gen. In een verklaring van het gealli- I eerde hoofdkwartier wordt gezegd, j dat de Noordelijken bij de inleiden de besprekingen te Kaesong Zondag een voorstel hadden verworpen tot vorming van een „neutrale corri dor" van 16 kilometer breedte, die Koemtsjon, Kaesong en Moensan zou omvatten. De weg uit het Noorden naar Kaesong zou volgens het voor stel niet vanuit de lucht aangeval len worden. Het laatste aanbod werd aanvaard en de Noordelijken hadden verklaard er op te vertrouwen, dat zij in het gebied van Kaesong niet aangevallen zouden worden. De Noordelijke troepen hadden opdracht zich te onthouden van iedere mili taire actie in dit gebied en de Noor delijke delegatie verklaarde er op te vertrouwen, dat generaal Ridgway zich eveneens van iedere aanval in dit gebied zou onthouden. Inmiddels wordt er in de bergen ten Noord-Oosten van Janggoe, en het Oostelijk deel van het centrale front zwaar gestreden. De aanval lende verbonden troepen leden ver liezen in de strijd tegen goed ver sterkte Noordelijken. De Noordelij ke tegenstand was krachtig en de verbondenen ondervonden hinder van een mijnenveld en verborgen, ontplofbare versperringen. Het zou een prooi der Russen worden j^E SOVJET-UNIE zal geen oorlog beginnen om 12 Duitse divisies, doch zij zal wél alles in het werk stellen om een herbewapening van Duitsland te verhinderen. Want zij weet, dat zij tiaar doel niet berei ken kan, wanneer West-Duitsland in de Westelijke defensie is ingescha keld". Met deze woorden bepleitte de Wesduitse bondskanselier dr. Adenauer de volledige steun van zijn landgenoten voor de Westelijke de fensie-inspanningen, omdat naar zijnmening een neutraal Duitsland een prooi van Rusland worden zal. Een dergelijke neutralisering zou de grootste winst zijn, die de Russen kunnen behalen, zeide dr. Adenauer in een rede op een bijeenkomst van zijn chr. dem. partij. Want dit zou hun een zodanige meerderheid in oorlogspotentieel ge'/en, dat Frank rijk en Italië met hun grote commu nistische partijen in Russische handen Het Vaticaan heeft Zuid-Slavië la ten weten, dat het niet bereid is mgr. Stepinac van zijn kudde te scheiden. Dit werd gisteren bekend gemaakt in de „Osservatorc Romano". De be kendmaking van het Vaticaan was een antwoord op een aanbod van Ti to's regering om de aartsbisschop van Zagreb vrij te laten op voorwaarde, dat hij Zuid-Slavië zou verlaten. Het Vaticaan wees door middel van zijn legatie in Belgrado de Zuidslavische regering op het feit, dat de aartsbis schop zichzelf onschuldig acht, en op diens wens om te blijven werken te midden van de kudde, die hem is toe vertrouwd. Die wens wilde het Vati caan eerbiedigen. Dc Osservatore schrijft in een com mentaar bij dit bericht, dat de toe stand van de Kerk in Zuid-Slavië r.og steeds deplorabel is. De bisschop van Mostar, Mgr. Cule, die met t.b.c. uit de gevangenis werd ontslagen, is zwaar ziek. Andere geestelijken zuchten nog steeds in gevangen schap, kerkelijke goederen-, kloosters en kerken zijn in beslag genomen, de katholieken zijn van bijna alle rechten beroofd, hun scholen zijn ge sloten en hun organisaties verboden. Hr. Ms. „DE ZEEUW" IN NIEUWE- DIEP AANGEKOMEN. Hr. Ms. „De Zeeuw", één van de twee fre gatten, die op 3 Mei 1951 te Boston door de Verenigde Staten aan Neder land werden overgedragen, is Maan dag 9 Juli te Nieuwediep aangeko men. Het schip stond onder bevel van luitenant ter zee le klasse, F. J. Kroesen. Hr. Ms. „De Zeeuw" (links) loopt de haven binnen. zouden vallen. Dan zou de Sovjet- Unie, meende Adenauer, een macht geworden zijn, waarmee de Ver. Sta ten ter dege rekening zouden moeten houden. Voortgaande verklaarde de kanse lier: „Wij zijn een deel van West- Europa, en wij weten, wat wij moe ten doen" woorden, die luide bij val wekten. Hij werkte de Duitsers op, de Westelijke bewapeningspogin gen te ondersteunen, doch hij stelde daarbij de voorwaarde van „politieke en militaire gelijkwaardigheid". Wij willen geen huurlingen zijn, doch wij wensen onze keus in volle vrij heid te doen". Dr. Adenauer verwelkomde het geallieerde besluit om de staat van oorlog met Duitsland t« beëindigen, al betreurde hij het tegelijk, dat er nog geen vredesverdrag was. Ten slotte wekte hij op tot steun aan het plan-Schuman, dat voor Duitsland zei hij, grote voordelen in hield, terwijl 't tevens een einde zou maken aan het Saarprobleem. Want wanneer het staal en de steenkool van het Saargebied Europees bezit geworden zijn, zal Frankrijks econo mische interesse in de Saar vanzelf verdwijnen, aldus dr. Adenauer. Bemiddeling door Perzië verworpen President Truman heeft aan de Perzische minister-president Moissa- deq aangeboden zijn adviseur voor buitenlandse politiek. Avereil Har- riman, naar Pezië te zenden om de oliecrisis met dr. Mossadeq te bespre ken. In het schrijven, dat hedenochtend in Teheran door de Amerikaanse am bassadeur Grady aan Mossadeq werd overhandigd, adviseerde Truman de Perzen het vonnis te aanvaarden dat het Internationale Hof van Justitie in Den Haag geveld heeft en waar bij Perzië wordt verplicht niet tus senbeide te komen rw de winning en verkoop van de olie der Anglo- Iraanse zolang er geen definitief be sluit genomen is. Nog voordat de innoud van de brief in Amerika gepubliceerd was arri veerden reeds berichten, dat de Per zische regering had verklaard, dat Truman's brief „te laat" en dienten gevolge afgewezen was. De Perzische regering had definitief besloten de uitspraak van het Haagse Hof te ver werpen. Uit Abadan wordt bericht, dat de raffinaderij misschien niet helemaal gesloten behoeft te worden. De Per zische markt zelf kan ongevear.12.000 ton benzine per week verwerken. Het schijnt dat de oliemaatschappij, die zo lang mogelijk haar personeel in Perzië wil houden, bereid is d instal laties open te houden voor deze markt, totdat een oplossing wordt ge vonden. Een begin is gemaakt met het eva cueren van 150 man, thans „overtol lig" Brits personeel. Besprekingen over Berlijn Opnieuw 'n impasse De eerste besprekingen, die in twee jaar tussen de vier mogendheden over Berlijn zijn gehouden en waar van het lot afhankelijk is van de nieuwe handelsovereenkomst tussen Oost- en West-Duitsland, zijn giste ren met een impasse geëindigd. Van betrouwbare geallieerde zijde werd gezegd, dat in de besprekingen van gisteren de Sovjetrussische ge delegeerden vastgehouden hebben aan hun eis van controle op de West- berlijnse uitvoer naar het Westen voor het geval deze export voor een deel grondstoffen behelst, die on wettig gekocht zijn in de omringen de Sowjetzone. De drie Westelijke commandanten handhaafden hun recht op volstrekte vrijheid van ver keer met West-Duitsland over de weg, per rail en door de lucht. De sfeer tijdens de gisteren gehouden besprekingen werd geschetst als „nog vriendschappelijk wij glimlachten nog tegen elkander". Een geallieerde deskundige zei, dat ofschoon geen datum is vastgesteld voor een derde bijeenkomst, de Sov jet russi.sche ertegenwoordigers dui delijk hun verlangen hebben doen blijken om de onderhandelingen voort te zetten, en dat het altijd mo gelijk is, dat de besprekingen zullen worden hervat. LABOUR-MEERDERHEID KRIMPT. Door het overlijden van George Sa- ville Woods is de meerderheid van de Labourpartij in het Engelse La gerhuis tot vier gedaald. MINISTERS VERGADEREN IN TREVESZAAL. Voor de eerste maal hield Maandag de Raad van Ministers zijn gewone wekelijkse bij eenkomst in de Treveszaal van het Ministerie van Verkeer en Water staat. Deze zaal was voor de bespre kingen uitgekozen, daar de oude ver gaderzaal van het Ministerie van Justitie op het Plein, ongeschikt bleek wegens het lawaai van het drukke verkeer. De foto toont de Ministerraad tij dens de vergadering: van rechts naar links rond de tafel: De ministers Al- bregts, Van den Brink en Rutten. Vijfde van rechts de minister-presi dent dr. Drees; verder de ministers Teulings. Stikker, Joekes, In 't Veld, Mansholt, Staf Mulderije, Maarse- veen, Wemmers, Peters en Götzen. Geen staat van oorlog meer Groot-Brittannië en andere landen van het Gemenebest zijn sinds giste ren niet meer in staat van oorlog met Duitsland. President Truman heeft het Amerikaanse Congres verzocht dezelfde stap te doen, die „een vol gende is op de weg, welke leidt naar het eventuele herstel van de Duitse onafhankelijkheid". Frankrijk heeft gisteren eveneens de staat van oorlog formeel beëin digd en vele andere landen zijn de Grote Drie gevolgd of zullen bin nenkort volgen. Behalve Israël, dat gisteren heeft meegedeeld, dat „de oorlog van Duitsland tegen het Jood se volk nog niet. als geëindigd kan worden beschouwd". In een verklaring wordt o.m. ge zegd. dat de Duitsers „zich nog steeds verheugen in het bezit van de eigendommen, die zij van hun Jood se slachtoffers hebben gestolen alvo rens hen naar de gaskamers te stu ren". Terug uit N.-Guirtea Iedere soldaat in Indonesië dacht op z'n tijd wel eens, dat hij bij het vergeten leger hoorde. Doch weinig dienstplichtigen werden zo in dc let terlijke betekenis van het woord vergeten als de zes gebruinde jonge kerels, die enige tijd geleden met het KLM-toestel „Groningen" uit Nieuw-Guinea op Schiphol landden. Aldus lezen wij in „Trouw". Meer dan een jaar deden zij en hun familie in Nederland al het mo gelijke om militaire en burgerlijke autoriteiten er van te overtuigen, dat in Ifar, 400 kilometer van Hol- landia, te midden van oerwouden en Papoea's zes militairen tegen wil en dank, tegen alle bekendmakingen in ook, waren achtergebleven. Ten lange leste hadden de pogingen suc ces en werden zij afgelost door (schrikt u niet) dertig dienstplichti gen, die zich vrijwillig voor Nieuw- Guinea hadden opgegeven. Sytze van der Werf uit Leeuwar den kwam met zijn kameraden in September 1949 in de tropen Begin Mei 1950 behoorde hij tot een groep van 21 militairen van de geneeskun dige dienst, die naar Ifar werden overgeplaatst, waar zij volgens de commandant van het vliegveld Sen- tani over drie maanden definitief zouden worden afgelost. Er was veel werk te doen onder de Papoea's, die lang verstoken wa ren van medische hulp. En onder leiding van dokter Zijlstra uit Amersfoort en dokter Van Dool uit Krabbendijk (later kwam dokter Akkerman uit Zwolle) werden ber gen werk verzet rond het uit een paar schamele hutten bestaande Kort na het opstijgen van het vlieg veld te Abadan is een twee-motorig vliegtuig van de „Anglo Iranian" neergestort en in brand gevlogen. Alle inzittenden zijn om het leven gekomen. Het aantal doden is nog niet bekend. Het vliegtuig raakte een kantoor gebouw en passeerde rakelings de raffinaderij-installaties. „hospitaal". „Wij deden practisch van alles," vertelt Sytze. „Je was hospitaalsoldaat, schilder, water bouwkundige en prauwenvoerder bij groententransporten over de me ren". De geest was prima, doch toen die eerste drie maanden voorbij waren, kwam dat onbehaaglijke en onrusti ge gevoel, dat elke soldaat kent, wiens tijd in den vreemde er op zat. Enkelen werden naar huis gestuurd uit Ifar, meerderen volgden en ten slotte bleven zes man over, die een jaar lang vergeten werden. Zij schreven een request aan de minister van Oorlog en kregen nimmer ant woord. Bij zijn terugkeer is Sytze verontwaardigd naar het ministerie gestapt, want dat was toch geen werk. Men wist in Den Haag van niets. De familie in Nederland stuurde brieven aan alle mogelijke autoritei ten. Een heel enkele keer kreeg men antwoord, namelijk dat de zaak de nodige aandacht had. Meer niet. Ten slotte wendde men zich tot prins Bernhard en dat had meer succes. De familie kreeg onmiddelijk ant woord, dat er een onderzoek werd ingesteld. Het was ditmaal een echt onderzoek, de Prins zorgde, dat de zaak inderdaad de nodige aandacht kreeg. Zes vergeten soldaten werden weer ontdekt. Nog heel onverwacht kregen zij bericht, dat zij over vijf dagen naar Nederland zouden ver trekken. En liefst dertig plaatsver vangers kwamen hun werk overne men. „In het leger kan alles," dat is hun eindconclusie en zij zijn niet de enige soldaten, die tot die slotsom zijn gekomen. MARGARINEVERBRUIK VRIJ STERK GEDAALD Na de vermindering van het rege ringssubsidie is het" verbruik van margarine in Nederland teruggelo pen. Deskundigen hebben de voorlo pige conclusies getrokken, dat on danks verhoging van de margarine- prijs het verbruik niet naar boter ten nadele van margarine verscho ven is. De consumptie is in reactie op de prijsverhoging verminderd en vermoedelijk hebben zowel de huis moeders als de fabrikanten eerst hun voorraden verwerkt. NIET TE VOORBARIG r\E WAPENSTILSTANDSBESPRE- KINGEN zijn vandaag begonnen in een buitenplaatsje bij Kaesong, zo dicht mogelijk bij dc 38c breedte graad. Misschien zullen zij spoedig tot een resultaat leiden, misschien zal het dagen duren. De wereld wacht met spanning doch deze spanning heeft meet' betrekking op de tijdsduur dan op het uiteindelijk resultaat. Want de verwachting is algemeen, dat men elkaar vinden zal, is het van daag niet, dan is het morgen. Toch heeft generaad Ridgway, die van zeer nabij dc onderhandelingen volgt, gemeend te moeten waarschu wen tegen al te voorbarig op- 0 timisme en de leider van de delegatie der verbondenen, ad miraal Joy, heeft extra dc nadruk ge legd op het clement „eervol", dat een eventuele wapenstilstands over eenkomst zal moeten hebben. Met andere woorden: het is gemakkelijk genoeg om een einde te maken aan de gevechten, maar dat moet niet ge beuren tot elke prijs. Wanneer men wil spreken van een winnaar en een verliezer, dan zijn dc Ver. Naties ze ker niet de verliezende partij en zij behoeven bij alle goede wil om tot vrede te komen natuurlijk niet alle voorwaarden te accepteren, welke de Noordelijken hun zouden willen op dringen. Integendeel: zij zullen van hun kant waarborgen moeten eisen, dat dc wapenstilstand aan zijn doel beantwoordt en geen valstrik wordt. Dit gevaar is bij een wapenstilstand altijd aanwezig, vooral als men te doen heeft met een tegenpartij, die het met sommige in het Westen gel dende principes niet zo nauw neemt. Het voor de hand liggende gevaar is, dat dc tegenpartij tijd wint om verse reserves aan te voeren en een nieuw offensief voor te bereiden en dat dit gevaar ook in dit geval niet denk beeldig is, schijnen dc berichten uit te wijzen van dc luchtverkenning, welke duiden op een intensief verkeer op dc Noord-Korcaanse wegen. Maar zelfs wanneer dit gevaar moer schijn dan werkelijkheid mocht blijken, dan nog is er een andere ma nier om een wapenstilstand te ma ken tot een buitenkansje voor de roden. Men moet zich eens even herinne ren dat aan de politiek van Moskou in het Verre Oosten de bedoeling werd toegeschreven om dc strijd krachten van de Westerse wereld te binden op een front, dat voor de ge allieerden van geen betekenis was; ze te laten vechten tegen een vijand, waartegen zij niet wensten te vech ten en op een tijdstip, dat hun slecht uitkwam. Dat doel: h"t hinden van een grote Westerse strijdmacht in een uithoek van de wereld, kan even goed bereikt worden door een wapenstil stand. Een wapenstilstand maakt nl. geen einde aan de oorlog, doch is niets anders dan een tijdelijke opschorting van de gevechten. De beide legers blijven met het geweer aan de voet tegenover elkaar staan, op hun hoede, dat de tegenpartij geen streek uit haalt. Zou één van beide legers de onvoorzichtigheid hebben om troepen naar huis te sturen of zijn positie te verzwakken, dan kan de andere par tij altijd een voorwendsel vinden om de wapenstilstand te verbreken en een gemakkelijke overwinning beha len. Een wapenstilstand, welke niet spoedig gevolgd wordt door een werkelijke vrede,' is dus bijna even funest als een slepende oorlog. Het enige verschil is dat er geen bloed bij vloeit. Een langdurige bindin" van een grote strijdmacht in het Oos ten is niet bepaald voordelig voor do organisatie en uitbouw van do West- Europese verdediging. Daarom ziin wij weliswaar ver heugd over het tot standkomen van het contact tussen de Noordelijken en de Verbondenen op Korea, maar wij willen nog geen „hei" roepen voor dat we goed en wel over de brug zijn. En dat kan nog geruime tijd duren KoAAMie... Ga nooit iemand voorbij, die hulp nodig heeft, weet, dat ge er uw eigen zorgen mee verdrijft en uw taak ver licht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1