S)e Cöidóe(Boii^arvt Onderhandelaars op weg naar Kaesong Grote weg thans rustig Vredesverdrag met Japan CAZELLE Heren-Rijwielen Engeland houdt zich aan het hof Nieuwe expeditie naar de Everest Deportaties uit Boedapest Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 7 JULI I95\ 42ste JAARGANG No. 1»»7 oe BISSCHOP i w' M Bouwen/ 1 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., 1.72 p. mnd., 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes 1.50 |"^E COMMUNISTISCHE DELEGATIE uit Pjongjang is reeds onderweg naar Kaesong voor de besprekingen over de wapenstilstandsconferen tie op Korea, welke morgen beginnen. Hun 10 auto's zijn met witte doeken afgeschermd ter herkenning voor de verbonden luchtmacht. Zij moeten een rit van 250 kilometer maken langs de hoofdweg, welke zeven maanden lang voortdurend bestookt is,- maar nu veilig zal zijn op bevel van generaal Ridgway, die de veiligheid van de communistische onder handelaars heeft gewaarborgd. WIE PRAAT MOET OOK ETEN. Te Seoel staat een complete mo biele keuken gereed voor gebruik bij de aanstaande onderhandelingen te Kaesong. De keuken kan tweehon derd maaltijden ineens verzorgen. Bovendien is een grote vrachtauto geladen met tonnen groenten, fruit en vlees. Ook een grote partij rijst wordt meegenomen. Een viertal koks is aan de keuken verbonden. Naar aanleiding van het gereedmaken van deze mobiele keuken vraagt men zich thans af, of de „vredestrein" van zeventien wagons, die in het station Seoel gereed gehouden werd, mis schien niet voor de conferentie te Kaesong gebruikt zal worden. Conferentie te San Francisco Het Amerikaanse departement van buitenlandse zaken deelt mede, dat de conferentie over het vredesver drag met Japan tussen 4 en 8 Sep tember te San Francisco zal worden gehouden. De plechtigheid der ondertekening van het verdag zal in het Operage bouw plaats vinden. Daar is ook in 1945 het handvest van de Verenig de Naties getekend. De vredesconferentie zal vermoe delijk slechts in naam een conferen tie zijn, daar algemeen wordt ver wacht dat alle meningsverschillen tussen de verschillende landen tevo ren uit de weg zullen zijn geruimd. De Sowjet-Unie zal waarschijnlijk niet aan de conferentie deenemen. evenmin als communistisch of na tionalistisch China. In het belang van een Brits-Amerikaanse overeen stemming is het aan Japan overgela ten te beslissen, met welke regering van China het formeel vrede wil sluiten. Op de vredesconferentie zullen ook de veiligheidsovereenkomsten tussen Amerika enerzijds en Japan en AustraliëNieuw Zeeland ander zijds worden gesloten. De voorberei ding van deze beide overeenkomsten is in een vergevorderd stadium en het ligt in de bedoeling, dat ze in werking treden, wanneer het vredes verdrag met Japan wordt getekend. De oorloa was werkelijk voorbij Vrijdag zijn, toegejuicht door on geveer 500 belangstellenden, op het vliegveld Haneda bij Tokio negen tien Japannérs aangekomen, die ze ven jaar op een eilandje in de Stil le Oceaan geleefd hebben zonder te willen geloven, dat de oorlog voor bij was. De mannen, vijf zeelui, twee sol daten en twaalf vissers, wisten, toen hun schip in 1944 zonk het eiland Anatahan (Marianen) meer dan 1600 k.m. van Japan, te bereiken. Direct na de Japanse overgave had de Amerikaanse marine aangeboden de mannen te repatriëren, doch zij weigerden dit, denkende, dat het een valstrik was. Zij gaven er de voor keur aan op het eiland te blijven, waar zij leefden van slangen, ratten en wortels. Het twintigste lid van de groep echter bezweek een maand geleden voor de verleiding en liet zich repa- trië ren. De anderen volgden toen ook maar. Gemeentefunctionarissen van Oost- Berlijn hebben op een persconferen tie meegedeeld, dat 27 lijken van kinderen, die bij het ongeval met de „Heimatland" op de Spree zijn om gekomen, zijn gevonden en dat vier kinderen worden vermist. Deze zijn vermoedelijk verdronken. Duikers blijven zoeken, totdat alle lijkjes gevonden zijn. De vijftig kinderen, die brandwonden opliepen, zijn vol gens het Oost-Duitse persbureau ADN, allen buiten gevaar. Achttien van hen worden nog in het zieken huis verpleegd. reed. vanaf fla 128. GEBR. HUISMAN „Carrierhuis" H0GEW0ERD 66 - TELEF. 22862 Gaan Britten Perzië toch verlaten? ^TEVOLG GEVEND AAN DE aanwijzingen van het Internatio nale Hof te Den Haag, zal En geland zich onmiddellijk met Perzië in verbinding stellen over de oprich ting van de Raad van Toezicht, die in de uitspraak van het Hof wordt voorgesteld. Veel verwachting koestert men van deze stap niet, nu premier Mos- sodeq gezegd heeft: „Wij erkennen de bevoegdheid van het Hof niet en zullen doorgaan met de naasting. De aanwijzingen van het Hof komen precies overeen met wat Engeland geëst heeft. Het is wel treurig, dat een machtig land internationale organen kan gebruiken om zijn wil aan een klein land op te leggen." LUIDRUCHTIGE DEMONSTRATIES Tien duizend pro-communistische studenten en arbeiders hebben gis teren in Teheran luidruchtige ge demonstreerd tegen de 1 uitspraak van het Haagse Hof in het Engels- Perzisch oliegeschil. De betogers, die op de fiets een nieuwtje in de gebruikelijke demonstraties door de straten van de hoofdstad bewo gen, voerden de vredesduiven mede en gaven luidkeels uiting aan hun ongenoegen over het Haagse Hof. In Abadan organiseerde de Per- Toch evacuatie? Het Engelse personeel van de Anglo Iraanse Oliemaatschappij zal uit Perzië geëvacueerd moeten wor den, als de raffinaderij (tegen het einde van de maand) gesloten wordt. Dit heeft de woordvoerder van de Britse Ambassade in Tehe ran verklaard, nadat Mossadeq op zijn ziekbed tegen een aantal stu denten had gezegd, dat hy zich niets zou aantrekken van de uit spraak van het Internationale Hof in Den Haag. Herhaaldelijk is gezegd, dat de Britten zouden blijven, ook al zou de raffinaderij worden gesloten. Thans gaf de Britse woordvoerder als reden van een eventuele evacua tie op, dat het niet menselijk zou zijn de Britten zonder werk in de hitte van Perzië te laten. De direc teur-generaal van de Anglo-Iragnse Eric Drake, die uit Londen in Irak is teruggekeerd, heeft echter gezegd dat hij absoluut blijft vertrouwen op een uiteindelijke regeling. Drake wordt niet meer in Perzië toegela ten. De Perzische politie heeft het tij delijk kantoor van de Anglo-Iraanse in het oliegebied tot verboden ge bied verklaard. Een van de em- ployé's bevindt zich nog in het ge bouw en wil het niet vrijwillig verlaten. STEMMINGSBEELD IN DE SCHE- VENINGSE HAVEN. De in de ha ven van Scheveningen liggende ma rinevaartuigen, die deelnemen aan de oefening „Factotum" bieden bij het licht van de ondergaande zon een symbolisch beeld van eendrach tige samenwerking tussen de West Europese landen in het raam der verdediging van West Europa. zische regering een militaire parade onder de rook van de schoorstenen der grote olieraffinaderij. Tanks, pantserwagens en gemechaniseerde vuurmonden trokken voorbij, ge volgd door vrywel de voltallige tiende Perzische divisie onder don derend gejuich van 20.000 toeschou wers. De betoging in Teheran, georga niseerd door de communistische „vredesstrijders", duurde twee uur. Radiowagens, die de stoet meereden galmden boven al het rumoer uit leuzen uit tegen het „Anglo-Ameri- kaanse imperialisme". RELLETJES TE TEHERAN Verscheidene personen werden te Teheran gewond bij een treffen van communisten en leden van de ar beiderspartij met de politie. Een groot aantal communistische jongeren ontmoette in de hoofdstad aanhangers van de arbeiderspartij en men geraakte handgemeen. Toen de politie aan de schermutseling een eind wilde maken, keerden de vech tende zich eensgezind tegen haar. IN DE WINTER VLIEGT MET BIJNA TWEEMAAL DE SNELHEID VAN GELUID. Dit is de Douglas „Skyrocket", een experimenteel vliegtuig van de Ame rikaanse Marine, dat bjj een proef vlucht een snelheid van 2145 K.M. per uur heeft bereikt. De Skyro- ket", een supersonisch vliegtuig, werd door een B29 op een hoogte van ruim 11 Km. gelanceerd en steeg met straal-motor en „ram-jet" tot een hoogte van 23 km. Een nieuwe Engelse expeditie naar de Mount Everest, de hoogste top der wereld, zal onder leiding staan van de 43-j. Eric Shipton, de meest ervaren bergbeklimmer van Enge land. De bestijging zal voor 't eerst in de geschiedenis aan de Zuidzijde en in de wintertijd ondernomen worden. Shipton verwacht, dat drie of vijf Engelse Alpinisten hem zullen ver gezellen op de expeditie, welke hoofdzakelijk ten doel heeft de Zui delijke flank te verkennen, omdat deze nog niet gefotografeerd of in kaart gebracht is. De bestijging zal in October beginnen en vermoedelijk twee maanden vergen De 38-jarige Murray, die vorig jaar deel uit maakte van een expeditie naar het middengebergte van de Himalaya, heeft de organisatie in handen. Shipton, die dezer dagen in Enge land is teruggekeerd uit Koenming in Joennan, waar hij consul-gene raal was, heeft ongeveer aan acht expedities in het Himalaya-gebergte deelgenomen in Centraal-Azië en Pamir. Hij was aanwezig bij de po gingen om de Mount Everest te be klimmen in 1933, 1936 en 1938 en leidde in 1935 een verkennings expeditie naar 's werelds hoogste top. Shipton vertelde, dat hij voor het eerst nylon-koorden zal gebruiken en laarzen met zolen van kunst- rubber. Het merkwaardigste is wel, dat er geen radio meegenomen zal worden, omdat de uitrusting zo licht mogelijk moet zijn. De expeditie zal dus maanden opereren zonder con tact met de buitenwereld Verder is hij voornemens te breken met de ge woonte om zuurstofcylinders mee te zeulen. De ervaring had hem ge leerd, dat bergbeklimmers meer last hadden van overmatige inspanning van hun spieren, dan van onmiddel lijk gebrek aan zuurstof. „Eens zal de Mount Everest be klommen worden, daarover kan wei nig twijfel bestaan," zeide Shipton aan Reuter. „Het kan zijn dat de volgende poging slaagt het kan ook zijn dat ons nog twintig misluk kingen te wachten staan. Als de ploeg de top niet bereikt, dan zou zij in elk geval waardevol onderzoe kingswerk verricht hebben op een volslagen onbekend oppervlak", al dus Shipton. Stoort Praag vliegtuigradio's? In Giebelstadt (Duitsland) houdt een commissie zitting, die een onder zoek instelt naar de omstandigheden waaronder twee Amerikaanse straal jagers onlangs een noodlanding in Tsjechoslowakije maakten. Tijdens dit onderzoek is de vraag gerezen, of de Tsjechen over een instrument be schikken, dat de radiotoestellen van overvliegende vliegtuigen onbruik baar maakt. De piloot van een der neergeko men toestellen, luitenant Roland, die is uitgeleverd na enige tijd gevangen te zijn gehouden verklaarde dat hij, boven Tsjechoslowakije vliegend, per radio zijn positie wilde laten bepa len. Hij kon echter zijn apparaat niet in werking krijgen. De andere piloot een Noor, had dezelfde moeilijkheid. In Maart van dit jaar geschiedde het zelfde met twee Th under jets, die boven Praag vlogen. Deze beide ma chines slaagden er echter in Duits grondgebied te bereiken voor zy hun noodlanding maakten. Naar aan leiding van een en ander hebben Amerikaanse ingenieurs een diep gaand onderzoek ingesteld, doch tot nu toe hebben zij geen bijzonderhe den kunnen rapporteren. De straal jagers zijn door de Tsjechen aan de Amerikanen teruggegeven. WAPEN STILSTAND ÏV/IORGEN BEGINNEN te Kaesong, de oude Koreaanse hoofdstad nu plat geschoten en verlaten de voorbereidende besprekingen voor een wapenstilstand. Het kan natuur lijk raar lopen, maar de verwachting i-, toch wel, dat die wapenstilstand er komt; beide partijen hebben er genoeg van. Daar er geen politieke voorwaarden aan verbonden zijn, twijfelt men er ook niet aan, of dc- wapenstilstandsbesprekingen (de eigenlijke besprekingen zouden een paar dagen later beginnen) zullen een betrekkelijk vlot verloop heb ben. „Vlot" is in het Oosten altijd een rekbaar begrip cn als het geval zonder al te grote strubbelingen ver loopt ,mag men al van „vlot" spre ken; op een paar dagen 0 meer of minder komt het in het Oosten niet aan. Waar het op aan komt is, dat op Korea naar alle waarschijnlijkheid het kanon binnen een niet te lange tijd zal zwijgen. Sommigen geloven, dat daarmee de vrede is „uitgebroken" en dat wij ons nu voortaan zullen kunnen koes teren in het zonnetje der verbroede ring Dit is een illusie en nog wel een uiterst gevaarlijke illusie, als men daaraan de conclusie verbindt dat wij het ons derhalve wat gemak kelijker kunnen gaan maken met onze bewapening. Waarom zouden wij ons zo druk maken, niet waar, en zo'n pijnlijk gat in onze porte- monnaie laten voortbestaan, als ie rode heren in Pjongjang, Peking en Moskou zo vredelievend blijken te zijn? Ja, waarom? Omdat de oorlog op Korea niet geliquideerd wordt uit sluitend uit edele mensenmin of om dat bovengenoemde heren tot een beter inzicht zijn gekomen, maar omdat de Korea-affaire mislukt is cn voortzetting van een mislukt spel alleen maar tot verder verlies kan leiden. Korea was niets anders dan een stukje van de koude oorlog, welke plotseling heet gelopen was: er worat nu een emmer*water over geworpen en het zal weer een stukje koude oorlog zijn. Koud, maar des alniettemin een stuk oorlog. De te genstelling tussen wat men met een groot woord noemt Oost en West blijft voortbestaan en in zo verre was een roodgloeiend Korea nog beter dan een afgekoeld Korea, omdat iedereen in dat rode gloei- puntje een waarschuwingssignaal zag en op z'n hoede was. Bij een af gekoeld Korea slapen we weer zo gemakkelijk in. 117AARMEDE wij natuurlijk niet willen zeggen, dat het maar beter zou zijn, als de oorlog daar voortduurde. Integendeel: wij zien liever vandaag dan morgen de moordpartij ophouden. Maar het ge vaar is erg groot, dat wij weer terug vallen in onze oude zorgeloosheid en dat zou ons duur te staan kunnen komen. Zodra het kan, moet dc oorlog be ëindigd worden, doch onze waak zaamheid mag niet beëindigd wor den. „Alleen al het speculeren op den goeden wil van de communisten be tekent den ondergang van het Wes ten" schrijft „Trouw" in een hoofd artikel. „Het is een bewijs van grenzen loze domheid en van een totaal ge mis aan inzicht in den geestelijken aard der communistische agressie, als er in het Westen nog mensen ge vonden worden die dit niet inzien. Dat is de zwakheid van dc mo derne Westelijke democratische we reld. De vijfde colonne is erg. Maar deze zesde colonne van beginselloze sukkels zou ons helemaal de das om doen". DEHALVE dc genoemde sukkels, zijn er aan de andere kant ook nog slimmeriken, die achter de voor stellen tot wapenstilstand allerlei geheime valstrikken hebben ontdekt. Allerlei kwade bedoelingen worden aan de Russen de leiders achter de schermen toegedicht Wij zouden niet graag beweren, dat dc Russen geen bijbedoelingen hebben; het is best mogelijk, dat zij willen proberen ccn extra slaatje te slaan uit deze wapenstilstand. Maar dat mag geen reden zijn om een wa penstilstand af te wijzen. Wij denken speciaal aan dc poli tieke problemen, welke met opzet buiten de wapenstilstandsbesprekin gen zijn gehouden, maar welke daarna weer een geducht woordje mee zullen gaan praten. Het is best mogelijk, dat de Russen erop specu leren, dat de geallieerden na het sluiten van een wapenstilstand tot grote concessies geneigd zullen zijn, alleen al om de eenmaal verkregen vrede niet te verstoren Het is nu eenmaal een psychologisch feit, ge baseerd op een soort traaghcidswet, dat de mens gemakkelijker door vecht dan dat hij overgaat van vrede op oorlog. Mot andere woorden: wat de Chinezen niet konden bedingen om de oorlog tc doen ophouden, krij gen zij misschien straks, als zij drei gen opnieuw tot oorlog tc zullen overgaan. En wat do geallieerden niet wilden geven tijdens dc gevech ten, ook al hadden zij daarmee do vrede kunnen kopen, willen zij straks misschien wel geven, alleen om de eenmaal vorkregen vrede te behouden. Wanneer straks de politieke pro blemen zoals de erkenning van Peking, de overgave van Formosa, het Japanse vredesverdrag enz. op de proppen komen, zal wel blij ken, welke bedoelingen de commu nisten in Oost-Azië hebben. Maar dan zal door de geallieerden dezelf de houding dienen te worden aange nomen als is aangenomen bij het uitbreken van het Korea-conflict; n.l. vastberadenheid, gebaseerd op kracht. Wat verdreven diplomaten vertelden •TWEE AMERIKAANSE diplomaten die Vrijdag door het communis tische Hongarije werden uitgewezen, hebben in Wenen verklaard, dat duizenden anti-communisten, die op het ogenblik op „beestachtige wijze" uit Boedapest worden gedeporteerd, „een zekere dood" tegemoet gaan. De Amerikanen waren getuige van nazi-achtige deportaties van ge hele gezinnen, die binnen 24 uur hun woningen moesten verlaten. Zij schatten, dat 14.700 mannen, vrouwen en kinderen, die de communis tische regering „ongewenst" achtte, in de afgelopen weken uit hun wo ningen werden gezet. Wekelijks worden 2000 personen weggevoerd. De Amerikanen zeiden, dat de de portaties uit Boedapest onverflauwd voortduren. De oppositie van dc Katholieke Kerk is letterlijk de kop ingedrukt. De belangstelling voor de Verenigde Staten is nog groot. De bibliotheek van miss Tryon werd dezer dagen op bevel der communis ten gesloten „Een groot aantal ar beiders, schooljongens in uniformen en kinderen van de communistische „pioniersgroepen" bezochten de bi bliotheek dagelijks", zei ze. Op ge wone werkdagen werd het Ameri kaanse centrum door gemiddeld 300 personen bezocht. Op de Zaterdagen kwamen er gemiddeld 1000 onder wie vele kinderen, die de Ameri kaanse documentaire films wilden zien. Volgens Sheer worden „de aanzeg gingen, dat de mensen hun wonin gen moeten verlaten op Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgereikt". „De gezinnen krijgen 24 uur de tijd. De volgende morgen vroeg komen vrachtauto's van de politie, die ze wegvoeren. In dc huizen van de on- gewensten komen arbeidersgezin nen". Sheer vervolgde: „De mannen, die gezond zijn, worden naar werk kampen gezonden. Deze schijnen langs wegen cn spoorwegen cn op boerderijen en rijstvelden tc liggen. Zij moeten eerst naar ccn verzamel- kamp en worden daarna over andere kampen verdeeld. Ze wonen in stal len. De kleine kinderen gaan naar staatsscholen, waar zij op communis tische wijze worden opgevoed". God heeft ons allen een taak opge legd. Meestal zien wij het te zwaar aan. Maar Hij die het ons heeft op gelegd, kent onze krachten. Laat ons dan maar elke dag troost en kracht bij Hem zoeken.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1