Er is te weinig muziek in Alphen a.d. Rijn Gemeenteraad van Zoeterwoude Gemeenteraad Alkemade VRIJDAG 6 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT DERDE BLAD PAGINA 1 In de raadsvergadering te Alphen aan den Rijn, welke Donderdaga- /ond was belegd ter herdenking /an het feit, dat 100 jaar geleden de afkondiging van de gemeentewet plaats had, hield de loco-burge- neester-wethouder J. v. d. Berg een ;oespraak: Nadat de raadsleden de redevoe ringen van de Minister van Binnen landse Zaken mr. J. H. v. Maarse- veen en van mr. P. J. Oud, voorzit ter van de vereniging van Neder landse Gemeenten via de radio had den beluisterd werd overgegaan tot de behandeling van een vrij lange agenda, waarmede de raad nog tot elf uur ongeveer de tijd heeft gevuld. Te royaal De heer Slootjes, die van stonde af aan tegenstander is geweest van de vergaderingen van de raad en van diverse commissies, zeide verwon derd te zijn, dat G. S. toch nog zo royaal zijn geweest om 80% van het gevraagde toe te staan. Hij had liever gezien, dat G. S. het betreffende raadsbesluit nietig hadden verklaard. Hij blijft hopen, dat het niet door zal gaan. Voor wat de verhoging van de bezoldiging der wethouders betreft, dat kan spr. eveneens niet accepte ren. Het is nu een tijd van versobe ren! Dat G. S. thans de wethouders gelijk schakelen met ambtenaren en „op het voetspoor van de wet voor het overheidspersoneel getroffen maatregelen, de wethouders bezol diging met ingang van 1 Januari 1951 met 10% en per 15 Maart 1951 nog eens met 5 pet. willen verho gen, inplaats van het door de raad genomen besluit, vindt spr. onjuist. Een wethouder is geen ambtenaar. Hij heef een ere-taak te vervullen en geen dienstbetrekking. Overi gens adviseerd spr. de wethouders om de eer aan zichzelf te houden en geen enkele verhoging te accep teren. De heer Brouwer kan met de ge dachtegang van het college accoord gaan om aan G. S. te berichten, dat naar het oordeel van de raad, de bedoelde verhogingen behoren plaats te vinden. Spr. kan ook de 10 en 5% aanvaarden, mits in mindering van het genomen raadsbesluit. De heer Ruijssenaars ziet in het. schrijven van G. S. een poging om het raadsbesluit te torpederen. -G. S. hebben hiertoe het recht niet. Zij kunnen goedkeuren of afkeuren, maar spr. ontkent het recht van G. S. wijzigingen op deze wijze tussen te wringen. De voorzitter zegt, dat G. S. het recht hebben een middenweg aan te wijzen. Dc heer Kroon ziet het bericht van G. S. als een rondschrij ven aan alle gemeentebesturen op grond van de conjunctuur-verande- ringen in het algemeen. De heer Rogaar adviseert af te wachten het besluit van G. S. op het raadsbe- besluit en geen restrictie të ver binden aan een eventuele accepta tie van het G. S.-voorstel. De heer Brouwer adviseert niets te schrijven, tenzij met toevoeging: behoudens in mindering Hierna verklaarde de voorziter be reid te zijn het voorstel terug te nemen. Er wordt dus niets bericht en afgewacht het antwoord op he raadsbesluit. Aan het Alphens Zwembad" is over 1950 een subsie die verleend van f 2498.70. Heeft hij niets te klagen.? Bij het voorstel van B. en W. inzake verhuring en verpaching van verschillende gemeente-eigen dommen, wijst de heer v. d. A'kker er op. dat dc heer Kooman stukje voor stukje alles is ontnomen. Vindt de gang van zaken onjuist. Heeft vernomen, dat hogere instanties zich in gunstige zin voor Kooman voor deze zaak interesseren. Vraagt dit punt uit het voorstel te lichten. Uit de toelichting die de voorz. geeft, blijkt, dat Kooman niets te klagen heeft. De pachtovereenkomst is per Mei 1951 afgelopen. Zijn boerderij is elder ondergebracht. Het woonhuis mag hij gratis blijven bewonen. Voor zijn expeditiebedrijf is hem de nodige stalling gelaten. Alleen de stallen en landerijen welke hij niet gebruikt, doch waar van hij de revenuen plukt, worden om dringende gemeentebelangen niet verder aan hem verhuurd. Hij is dus in zijn bedrijf niet getroffen. Elders schijnt de heer Kooman een andere lezing van het geval te ge ven. Spr. is niet bereid dit voorstel terug te nemen. Hierop volgde een langdurige discussie waaraan vele raadsleden deelnamen, en waarbij minder juiste handelingen van de heer Kooman aan het licht werden gebracht. Het merendeel van de sprekers was het eens met de toe lichting van de voorzitter en wet houder Deerenberg, die o.a. op wees dat de commissie van openbare wer ken en van het grondbedrijf het recht hebben tot onderzoek van een aangelegenheid en het college moet aannemen, dat zij daarna het onder havige advies aan het college heb ben gegeven. Achteraf praten heeft geen zin De voorzitter maakte tenslotte een einde aan de discussie door de heer Nijman het woord te wijgeren, nadat de voorzitter tevoren had aangekondigd dat dc heer v. d. Akker de laatste was. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen. Tegen de heer van der Akker. Geen maaltje biest thuis Zo heeft de belofte, door huisge nóten van de heer Kooman, de raadsleden gedaan, om bij een gunstige beslissing, bij gelegen heid een maaltje biest thuis te bezorgen, de onkreukbaarheid van Alphens raadsleden niet ver mogen aan te tasten. Z.H. st. besloot de raad tot aan koop van een nieuwe vrachtwagen en behoeve van de water- en licht- bedrijven 7422. Waarom de muziektent niet gebruikt wordt. Bij het voorstel tot aanvaarden van een muziektent geschonken door de vereniging „Alphens Be lang" slaakte de heer Nijman de verzuchting, dat toen er geen mu ziektent was, de pl. zang en mu- ziekver. erom schreeuwden en nu die er wel is practisch geen ge bruik van wordt gemaakt. Dit gaf de heer Slootjes (zelf voorz. van de pl. muziekvereniging „Crescendo" de gelegenheid de slui er op te lichten over de financiële positie van de verenigingen en hoe het auteursbureau Buma na de oor log met verdubbelde ijver wegen zoekt om deze verenigingen extra te belasten. Elke uitvoering kost 9 a 12.alleen al aan auteursrechten. Hierbij komt dan een redelijk mo reel verantwoorde vergoeding aan de directeur. Zo is het voor de vereni gingen geen voordelig zaakje. En als er toch nog 2 a 3 uitvoeringen wor den gegeven dan eist zulks toch al een groot offer. De heer Kroon bracht hulde voor Alphens Belang voor deze schen king, hetgeen de kas van de vereni ging een kleine 2000.— heeft ge kost ten behoeve van de burgerij. Hierna z.h. st. aanvaard. Bij het voorstel, de vergoeding voor het gebruik van eigen motor rijwiel, met ingang van 1 November 1949, aan het keuringspersoneel vast te stellen op 800.vraagt de heer Verduijn dit op 700.te stellen en met ingang van 1 Mei 1951. De heer Nijman vraagt ten deze de rijksrege ling toe te passen. Beide voorstellen in stemming gebracht, werden ver worpen respectievelijk met 13 tegen 6 voor, 11 tegen en 8 voor. Hierna werd het voorstel van B. en W. met 10 voor en 9 stemmen tegen aangenomen. Tegen semden de leden Gesman, Verdonk, Verduin, Nijman, Ruijssenaars, v. d. Lee, Honout, Slootjes en Rogaar. De andere voorstellen van de agenda werden g.h. st. aangenomen. Hierna ging de raad in comité ge neraal inzake de verkoop van het oude raadhuis in de Raadhuisstraat, dat vorige week in de openbare vrij willige verkoping in bod werd gezet op 20.000.doch deze week bij de afslag niet werd afgemijnd. Na heropening van de openbare vergadering werd medegedeeld, dat dit punt werd voorgehouden, ter be spreking in een volgende vergade ring. Gemeentelijk nieuws. B. en W. stellen de raad voor aan te kopen voor de water- en lichtbedrijven een nieuwe vrachtauto van het lich tere type Austin „Pick-Up" A 70, met 4-eylinder motor en een laad vermogen van 3/4 ton, waarmede 7422.zijn gemoeid. Voorgesteld wordt voorts om dc dienstwoning Noordeinde 7, waar de voorman-fitter woont, te verbouwen voor bewoning door een groter ge zin en tevens van de gelegenheid der functionnaris-verwisseling (per 1 Augustus 1951 gaat de heer M. Bo gaard met pensioen) gebruik te ma ken door enige noodzakelijke onder- houds- en schilderswerken aan de woning te doen verrichten. Ter bevordering van het herstel van de koppeling van het Alphens buizennet van de waterleiding met dat van de gemeente Bodegraven bij de Hoge-Ziendebrug in de oorspron kelijke wijdte van 100 mm. vragen B en W. een crediet van 900. waarvan de helft bereids door Bode graven zal worden voldaan. In December 1950 besloot de raad tot het aangaan van kasgeldleningen in 1951 tot 'n bedrag van 3.000.000. B. en W. stellen de raad thans voor vast te stellen, dat de schuld van kasgeldleningen en wegens in reke ning-courant opgenomen gelden, ge zamenlijk op enig tijdstip niet meer za1 bedragen dan 4.000.000.De ten laste der gemeente lopende kas geldleningen betreffen thans reeds een totaal bedrag van 1.450.000. terwijl het over de maand Juli 1951 in rekening-courant noodzakelijk op te nemen bedrag moet worden ge steld op 2.300.000. De Vrouwgeestpolder-molen. Sedert geruime tijd bestaan er moei lijkheden omtrent het behoud van de Vrouwgeestpolder-molen onder de gemeente Woubrugge. De molen raakt in verval en men is het in het polderbestuur nog niet met elkaar eens of de molen gerestaureerd moet worden in de oorspronkelijke staat of dat van deze gelegenheid gebruik moet worden gemaakt om de molen van de wieken te ontdoen en de be maling te mechaniseren. Beide be sluiten zouden grote financiële con sequenties eisen. Zowel uit histori sche overwegingen als om technische redenen (energieschaarste) alsook om aesthetische motieven is het wense lijk, dat de molen door een afdoende restauratie behouden blijft in de oorspronkelijke vorm. Het is dan ook te wensen, dat de diverse instanties welke hiervoor belangstelling kun nen hebben, elkaar zullen vinden, om in gezamenlijk overleg en met steun wellicht van gemeentel., provinciale en rijksinstanties, voor het behoud van deze bezienswaardigheid in het overigens eentonige landschap dat de Vrouwgeestpolder ons nog bieat, te beijveren. Een kwartier voor de uitzending van de herdenkingsrede van de Mi nister van Binnenlandse Zaken open de de vovrzitter de vergadering van de gemeenteraad van Zoeterwoude en deelt -mede, dat vóór de rede te houden door zó ingewijde mannen geen inleiding zal gehouden worden. Spr. wil volstaan enige feiten uit on ze gemeente te memoreren. Plaatselijk historisch overzicht De eerste gemeenteraad werd ge houden op 4 April 1817 onder voor zitterschap van Schout mr. S. van Roosenveld, bijgestaan door Pieter van Ameyde en Jan Klaasz. Koot, assessoren. De 7 leden van de raad werden door Ged. Staten benoemd. Na het van kracht worden van de gemeentewet, werd de eerste raads vergadering van 7 leden, nu door de bevolking gekozen, gehouden op 24 September 1851 onder voorzitter Mr H. C. Huysen. De eerste wethouders waren J. van Mannekus en H. Ver- steegen. De eerste begroting werd vastge steld met buitengewone ontvangst 333.47, gewone ontvangst 6660.99, buitengew. uitgaven 100, gewone uitgaven 6890.78 voordelig saldo 3.68 De begroting voor 1951 hon derd jaar later sluit met buitenge wone uitgaven 316.395,22. gewone uitgaven 252.529.19. Van de tekor ten wil spr. op dit moment liever maar niet spreken. Na het aanhoren van de radiotoe- spx-aken zegt de voorzitter dat de raad zeker gaarne de beluisterde aansporing tot samenwerking van het gemeentebestuur met dc lands regering ter harte zal nemen. School-kwestie Aan de orde komt nu de stemming over het voorstel van B. en W., om afwijzend te beschikken op het ver zoek van het bestuur der St. Ber- nardusschool aan de H. Rijndijk al hier. om gelden beschikbaar te stel len voor een nieuwe leermethode. Dit voorstel was op de laatste raads vergadering op voorstel van de R.K. fractie aangehouden. De heer Schinkel legt een verkla ring af. waarin hij scherpe critiek uitoefent op de houding van het schoolbestuur. In het belang van het onderwijs stelt de heer Schinkel ech ter voor de gelden beschikbaar te stellen. (Wegens de grote toevloed van raadsverslagen kan de verkla ring van de heer Schinkel niet vol ledig worden opgenomen. Red.) De voorzitter zegt, dat na deze uit eenzetting B. en W. nog sterker overtuigd zijn, dat het schoolbestuur zelf in gebreke is gebleven. B. en W. blijven op hun standpunt staan. Er zijn uit art. 101 voldoende middelen geweest voor deze aanschaffing. De heer van der Ploeg zegt, dat de ervaring geleerd heeft, dat het schoolbestuur het niet doet en wil het onderwijs in deze beschermen. De voorz. vreest, dat G.S. met de ze toelichting een besluit niet zullen goedkeuren. Het voorstel Schinkel wordt onder steund door de heren Tijssen en van der Ploeg. Het voorstel B. en W. wordt bij stemming verworpen met 6 tegen en 4 voor (de heer v. d. Vel den is met kennisgeving afwezig) Voor stemden de heren Dorrepaal, van Vliet en de wethouders. Het voorstel Schinkel wordt nu aangeno men. Op verzoek van de heer van der Ploeg zal bij de aanvrage tot goedkeuring een toelichting gegeven worden van de feiten, die de raad tot inwilliging van ret verzoek hebben geleid. Aan mevr. KouwStalenburg, tij delijk onderwijzeres in de nuttige handwerken, wordt eervol ontslag verleend en tot vakonderwijzeres wordt nu benoemd mej. M. J. v. d. Post, Weipoortseweg 92 Hoewel geen rondvraag op de agenda staat krijgt de heer van dei- Ploeg het woord en bespreekt de re de van de Minister In 't Veld. Bij de te verwachten geldlening van de le vensverzekering maatschappijen zou de rente hoger liggen en daardoor de huren hoger korr/en. Spr. merkt op dat in de begroting voor dc 12 hui zen achter de Schenkelweg reeds ten dele rekening was gehouden met ho gere rente en vraagt of er al nadere berichten zijn. De voorzitter zegt, dat dit na de vergadering van 20 Juni nog niet kan en dat de kans voor ka pitaalsuitgaven zeer gering is. De heer van de Ploeg vindt de ver klaringen van de Minister op het congres van de Volkshuisvesting ge daan minstens zeer voorbarig. De heer Onderwater vestigt de aandacht op de sloot achter het Dorp die dicht gegooid is met afval van een nieuw gemaakt plafond in de onderwijzerswoning. Nabetrachting. Hierna wordt de vergadering ge sloten en blijft de raad nog bijeen tot een plichtsvolle nabetrachting van 100 jaar werken van de gemeen teraad. EéN DAG FILMDORP. Zoeterwouders als filmsterren. Woensdag stond Zoeterwoude ge heel in het teken van filmen. Reeds in den morgen ging de grote geluids wagen door de gemeente en waren al operateurs overal in actie. Er wer den mooie plekjes, bedrijven enz. gefilmd. Een zeer mooie opname was een door de R.K. E.H.B.O. vertoond ongeluk met verlenen van eerste hulp. Nabij de Geerbrug viel een man bij het plukken van waterlelies in de diepe Zuidbuurtse vaart. Ge lukkig was Kees Versteegen in de Westbroekpolder aan het stekelen plukken en kwam ook Hein van der Meer met zyn broodwagen in de buurt. Beiden, het ongeluk ziende sprongen te water en haalde de drenkeling boven water. Jan van Diemen kwam met zijn auto langs de plek des onheils en zo waren er E.H.B.O.-ers aanwezig en werd kunstmatige ademhaling toegepast. Het slachtoffer was werkelijk van streek, had water naar binnen gekre gen, maar herstelde al toen ook dok ter Kortmann inmiddels bij Jac. v. d. Salm opgebeld arriveerde. Een ongeluk komt zelden alleen; een passeerde juffrouw die meer let te op het ongeluk dan op de passage reed met de fiets tegen de broodwa gen, viel en brak een arm. Er moest dus nog meer hulp verleend worden. Wel een zeer dankbaar geval voor de film-operatie. 's Avonds werd een optocht van vele organisaties in elkaar gezet en in het Parochiehuis werden geluids opnamen gemaakt van de St. Jans fanfare, Santa Lucia, de Chr. Man dolinevereniging, de Chr. Zangver eniging „Zingt den Here" en van en kele solo-nummers. Vol verwachting ziet Zoeterwoude de filmvertoning tegemoet. In de intieme lokaliteti van het postkantoor (wegens verbouwing raadhuis) kwam de raad van Alke made ter herdenking van het 100-ja- rig bestaan der gemeentewet en ter herdenking van een 22 punten tel lende agenda bijeen. Na het beluis teren van de radiouitzending, werd bij ontstentenis van de burgemeester de vergadering geopend door de loco- burgemtester C. v. d. Meer, die aan sluitend op de radioherdenking de betekenis van de gemeentewet in het licht stelde. Vastgesteld werd een voorschot regeling betreffende toekenning va- cantie-gratificatie van 2 pet. tot een maximum van 50.voor het ge meentelijke overheidspersoneel. Af wijzing gevraagde subsidie van de Ver. tot bevordering van het Lager Landbouwonderwijs te Alphen a. d. Rijn. Toekenning van een subsidie ad 212 cent per inwoner als garantie voor de V.E.B.O. te Leiden. Aan de woningbouwvereniging „Alkemade" werd een aanvullend bouwvoorschot groot 9600.verleend voor verbe tering van de 40 woningen in de Spoorstraat, althans nadat door de heer A. v. d. Bijl enige toelichting was gegeven en door de heer N. A. J. Rietbroek was opgemerkt dat de omschreven verbeteringen ook wel in de nog maar vijf jaar oud zijnde woningen aan de Narcisstraat nood zakelijk waren. Een uitvoerige be spreking verkreeg het voorstel tot een bijdrage voor de bouw van twee abri's voor buspassagiers nabij de Kaag. Dc fa. Maarse en Kroon zou de helft van de totaalkosten ad 2435.dragen, mits de gemeenten Alkemade en Haarlemmermeer bei de voor ad 608.75 zouden bij dragen. De heer v. d. Geest vond dit prin cipieel niet juist. Ook de heer v. d. Bijl was van mening, dat een derge lijke post niet ten laste van de ge meente mag komen, maar is wel van mening, dat de totstandkoming hier van voor de inwoners van groot be lang is. De heer Versteege uit de Kaag is het met deze principiële bezwaren eens, en is ook van mening dat de autobusonderneming aansprakelijk moet zijn voor de volledige kosten. Maar deze wil alleen medewerken voor de helft der kosten. Alleen bij e.v. concessieverlening zou men voor waarden kunnen stellen, maar hier mede zijn de inwoners-belangheb benden voorlopig niet geholpen. Zon der stemming verklaarde men zich hierna accoord. Een crediet werd verleend ad S 450.— voor het aanschaffen van een •talen schrijfbureau voor de ge meente-architect. Dc algemene poli tieverordening werd gewijzigd, waar door speelautomaten in café's verbo den zullen zijn. Ingevolge art. 72 der L.O.-wet 1920 werd gevraagde medewerking ver leend aan de R.K. Meisjesschool en de R.K. Jongensschool te Roelof- arendsveen voor het aanschaffen van leermiddelen en inventaris. In de commissie voor het ontwerpen van een algemene politieverordening werden gekozen L. J. Kerkvliet, W. J Versteege en P. v. d. Velden. In de rondvraag drong N. A. J. Rietbroek nogmaals aan op het tot stand komen van een algemene rege ling betreffende het ijsventen. De heer Versteege merkte op, dat de verbreding van de Wilhelmina-laan te de Kaag tot gevolg heeft gehad, dat de afscheidings-heggen niet meer waren geplaatst, en verzocht dit als nog ten spoedigste wederom te doen aanbrengen. De heer v. d. Bijl be pleitte in dit complex een één-rich- tingsverkeer. Voorts vestigde de heer v. d. Bijl de aandacht op het zwem- verbod te de Kaag, hetwelk volgens melding der dagbladen gehandhaafd blijft. Spr. verzocht het gemeentebe stuur de nodige maatregelen te tref fen om tot opheffing van dit verbod te komen, aangezien spr. dit van groot belang achtte voor het dorp de Kaag. Ook bepleitte de heer v. d. Bijl. dat in de toewijzing van wo ningen dc huiseigenaren gekend zul len worden. Voorts vroeg spr. de aan dacht van het gemeentebestuur voor het wegkwijnende historische na tuurmonument de „Mop-molen" te Rijpwetering. Talrijke subsidies wor den gegeven voor V.V.V. en natuur schoon, maar dit monument in onze gemeente is blijkbaar tot ondergang gedoemd. Snr. wil er daarom bij het gemeentebestuur sterk op aandrin gen alles in het werk te stellen om deze molen te behouden en desnoods te subsidiëren. Weth. v. d. Poel re pliceerde hierop, als wij daaraan gaan beginnen, dan moeten wij alle 14 molens in onze gemeente gaan subsidiëren. Tenslotte zegde de voorz. toe de mogelijkheden hierin te doen onderzoeken. De heer v. d. Geest in formeerde naar de besteding van de beschikbaar gestelde gelden voor zwemgelcgcnheid te de Kaag, alsme de naar de vordering met de bouw nieuwe straatverlichting. Geboren: Hendrika P. J„ d. v. L J. Kerkvliet en A. A. de Prie; Caro line W„ d. v. A. N. van Berkel en C. J. v. d- Haak; Lconardus J. J., z. v. Th. W. Loos en G. M. v. Klink; Ca roline M., d. v. P. J. Olfjerhoek en A. A. M. Dobben; Francisca C. M., d. v. J. N. Pouw en H. M. van Veen; Martha J. M. ,d. v. N. v. d. Klugt en P A. M. van Rijn; Berendina, d. v. J. Schienmaker en K .van Berkum; Nicolaas E. M„ z. v. J. J. Bakker en P. M. Hulsebosch; Franciscus J. M., z v. W. J. van Veen en C. G. Koek; Violetta G„ d. v. Th. J. van der Zwet en M. P. Verbij. Ondertrouwd: W. A. M. v. Klink en J. A. OÜjerhoek; J. C. van der Meer en A. P. Koek; C. H. v. Scher- penzcel en P. C. Tukker. Gehuwd: A. Pinxster en H. M. Opdam; H. J. J. Hoogenboom en J. B. van Berkel. Overleden: M. Th. P. Dobben, oud 51 j.; G. Huigsloot. BOSKOOP GEMEENTERAAD De gisteren gehouden gemeente raad had een vlot verloop. Met het eerste en enige agendapunt het aan gaan van een kasgeldlening, ver klaarde de raad zich accoord. Hierna schaarde iwen zich rond de radio en luisterde naar de toespraak van min. v. Maansseveen over het 100-jarig bestaan van de gemeentewet en het antwoord van mr. Oud. Gemeenteraad Hazerswoude Uitdeling van subsidies De raad van Hazerswoude kwam gisteravond onder voorzitterschap van burgemeester L. J. den Hollan der in vergadering bijeen. Na het beluisteren der radiotoe spraken deed de voorz. mededeling dat van de Stcd. Fabrieken van Gas en Electricitcit te Leiden bericht is ontvangen van de verhoging van de tarieven van gas en ëlectriciteit ten gevolge van de verhoging van kolenprijzen. De jaarwedden van de wethouders werden per 1 Jan. '51 met 10% en per 16 Maart '51 nog eens met 5 verhoogd. Op het adres van de kath. pacda- gogische beroepskeuze bureaux in het Bisdom Haarlem om het regio naal bureau te Leiden voor elk ge val te subsidiëren met 7,50 werd afwijzend beschikt. Het bestuur der vereniging voor Ziekenhuisverpleging alhier, vraagt een subsidie van f 0,40 per dag per kind voor de uitzending van kinde ren uit deze gemeente naar vacantie- kolonics. De raad willigde het ver zoek in. Het vermcnigvuldigingscijfer voor het schoolgeldjaar 1951'52 wordt voor het gewoon lager-onderwijs voortgezet lager onderwijs vastge steld op 2. Overeenkomstig haar verzoek werd aan de stichting voor tubercu losebestrijding te Leiden een subsidie verleend groot 974,16 als bijdrage in het tekort van de exploitatie van Sole Mio te Noordwijk. Aan het bestuur van de vereniging tot bevordering van het lager land bouwonderwijs te Alphen aan den Rijn wordt voor 1951 een subsidie toegekend van 50,—. 5 leerlingen uit deze gemeente volgen het on derwijs Aan het gemeentepersonecl werd een voorschot toegekend op dc te verlenen vacantietoe3lag. De verordening op de heffing en invordering van leges ter secretarie en van rechten wegens verrichtin gen van de ambtenaren van de bur gerlijke stand in dc gemeente Ha zerswoude werd gewijzigd ten aan zien van door het instituut Stad en Landschap te Rotterdam uit te bren gen welstandsadviezen, alsmede enige ondergeschikte punten. Tijdens de rondvraag vestigde de heer Slootweg dc aandacht op het z.i. teveel noordwaarts aangelegde vc-rkecrseiland bij de verbreding van de rijksstraatweg aan dc Rijndijk ter hoogte van de Gcmeneweg, als mede op dc verzakte paden (toe gang) van de huizen in dc Toren straat. De heer Van Klaveren informeer de of de alg. begraafplaats voldoen de werd onderhouden en klaagde over de overweg in de Gcmeneweg. Raden van Leimuiden, Rijnsaterwoude en en iieuwveen De raden der gemeenten Leimui den, Nieuwvecn en Rijnsaterwoude kwamen in de raadzaal van Leimui den bijeen onder voorzitterschap van burgemeester Bakhuizen om gezamenlijk de radio-redevoerin gen van minister v. Maarseveen en mr Oud te beluisteren. Op voorstel van de burg. werd met algemene stemmen besloten het presentiegeld van deze vergadering ter beschik king te stellen van de Stichting „Het Vierde Prinsenkind". Dc raad der gemeente Leimuiden besloot nog om de kasgeldlening groot 90.000 weder te verlengen LEIDERDORP De heer A. van Poelgeest slaag de voor het eindexamen MSG afde ling werktuigbouwkunde. ZWAMMERDAM Geboren: Anna Anthonia Eli sabeth d. v. J. T. Hogeveen en M. E. SspaoMwin Twee vreedzame wandelaars in dc buurt van Garmisch Partenkirchen in Beieren schrokken zich de tradi tionele aap, toen zij plotseling een spopktrein langs zich hoorden den deren. Met een snelheid van hon derd kilometer per uur raasden twee lege wagons en een restaura tiewagen langs de van schrik hik kende wandelaars. En deze bestier ven het omtrent, toen ze voor een van dc coupéraampjes tot over maat van ramp ook nog een geest verschijning zagen dansen. Maar toen de spooktrein ongeveer 20 km. verder tot stilstand was gekomen, kwam de aap uit de mouw, in dit geval een kellner uit een restaura tiewagen. De goede man zag bleek van angst. En geen wonder, dc res- tuaratiewagen was in gezelschap van de twee wagons van een trein losge raakt en met steeds snellere vaart dc heling afgereden. Dc nvan was te zeer verschrokken om aan dc nood rem te trekken. Gemeenteraad Ter Aar De raad van Ter Aar kwam giste renavond in voltallige zitting bijeen onder voorzitterschap van burge meester B. Hogenboom. Na opening sprak de voorz. over de betekenis van dc gemeentewet en vervolgens beluisterde men de redevoeringen van Min. v. Maarssevecn en mr. P. J. Oud. Medegedeeld werd dat dc heer C. Snijders de beschikking had over een oud fotografisch archief met betrekking tot de Gemeente. Dit is nu door de heer Snijders aan de ge meente geschonken. B. en W. stellen voor dit geschenk dankbaar te aan vaarden. Aldus wordt besloten. Het archief zal worden toevertrouwd aan de zorgen van de heer v. Dijkhuizen, die tevens na zal gaan welke uit breiding eventueel mogelijk is. Op een subsidie-aanvrage van het bestuur der vereniging tot bevorde ring van het Lager Landbouwonder wijs te Alphen a. d. Rijn wordt gun stig beschikt. Toegestaan wordt een bedrag van ƒ80.—, zijnde 10per leerling. B. en W. stellen een garan tie voor van 122.— voor de Vcbo- tentoonstelling in Leiden. Dc heer Bos vraagt, of dc boeren zelf wel ge noeg hiervoor bijdragen. Deze zijn het voor wie de voordelen komen, en onze tuindersgemeente heeft er niet veel aan. In deze geest spreken ook dc heren Sassen en Egberts. Besloten werd dc garantie toe te staan voor één jaur en hierbij als voorwaarde te stellen inzage van dc Exploitatierekening. De verordening op de heffing van Legesgelden op de bouwvergunnin gen. De tarieven zullen worden aangepast aan die van Stad en Land schap. De heer Hoogervorst vraagt of dit ook geldt voor kassenbouw. Deze valt er echter buiten. Aangenomen wordt het voorstel tot toekenning van een vacantietoeslag aan het daarvoor in aanmerking ko mend gemeentepersonecl over 1951. De toeslag zal bedragen 2 pet. tot een maximum van 50.voor jaarwed den van 4650.en Jager Een tweetal reclames, één inzake schoolgeld en één betreffende hon denbelasting blijken gegrond en worden ingewilligd. Eveneens wordt van enige percelen viswater dc ver pachting van het visrecht verlengd. Op verzoek van de Pensioenraad wordt een pensioengrondslag vast gesteld voor de gemeente-geneesheer. Enkele wijzigingen van dc begro tingen over 1950 en 1951 worden zon der discussie goedgekeurd. Bij de rondvraag wenst de heer P. v. Rijn de opname van Oud en Nieuw Ter Aar aan het geschonken archief toegevoegd te zien. Dit bleek inmid dels al te zijn geschied. Door dc heer Hoogervorst wordt geïnformeerd hoe het staat met de keurlonen. De heer Sassen vraagt of er ook in enige ver ordening is bepaald hoe hoog fa brieksschoorstenen moeten zijn in dc bebouwde kom. Dit blijkt niet zo te zijn. De heer Langelaan beklaagt zich, dat er een optocht is gehouden waardoor de dag des Heren in het gedrang kwam. (Bedoeld is hier dc. Zondag j.l. gehouden optocht door kinderen van het Genootschap der H. Kindsheid. Corr.) De voor/ zegt dat dc verantwoording voor dc gege ven toestemming niet ligt bij de raad, doch bij hem persoonlijk. Spr. wil gaarne zelf die verantwoording dra gen. Hoewel hij gaarne ieders prin cipe respecteert meende hij toch do- ze toestemming te moeten geven. Wel had spr. bepaald, dat er geen muziek gemaakt mocht worden, zo dat binnenshuis niemand aansloot kon nemen. Dc voorz. hoopt, dat voi der niet hierover gediscussieerd zal worden.. Dc heer van Vliet wil het grini dat op de wegen na het teren is los- gebleven op de toegangen naar dc ervan brengen. Anderen meenden dat het opvegen en verzamelen de kosten zou opbrengen. Geboren: Jasper A. M., z. van C'. A. v. d. Zwaan en J. Kouwcnhovcn; Leonardus H.,' z. van L. A. Leliveld en A. M. v. Dijk. DE KWAKEL Geboren: Arthur, z. van A. Zoons en J. G .Zaal; Lodewijk Joannes Lu cas Maria, z. van Z. G. Verhaar en A. E. M. Fontijn; Gerardus Herma- nus Maria, z. van T. J. Hogerwerf en M. G. Bakker; Jacqueline Johanna Maria, d. van .J. B. Twaalfhoven en A .E. van der Steeg; Gustaaf Alexan der, z. van S. C. J. A. de Wcille en T. M. J. Rijnbeek; Antoniu. Jacobu- Maria, z. van J. H. de Hollander en A. A. E. Zwetsloot; Gerardus Adria nus Maria, z. van G. C. Hogerwerf en J. A. Rckclhof. Gehuwd; H. C. Berger en J. v. d. Velden; H. A. Meijerman en M. van Rijk.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 9