BB De tweede dag bracht veel wind en een hevige stortbui £c#lfa^OTY „Opa" Dijkstra kwam toch De Leidse Golfbrekers(sters) wonnen de jeugdzwem- vierkamp in de Zijl Eerste étappe door Rossi gewonnen WOL DONDERDAG 5 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 VIERDE ALPHENSK RIJ WIEL VIERDAAGSE (Van onze „fiettscnde redacteur"). ALPHEN, Woensdagavond Nee, dat was geen fietsen meer, iat was beulswerk! Wie in zulk weer een hond naar buiten durft te stu ren, zal terecht uitgemaakt worden voor een beul. Maar ondertussen re den 437 Laura-rijders „voor hun ple- eicr'' door de striemende regenvla gen! Hoe hebben we het gisteravond in ons hoofd kunnen halen om te schrijven: „Al zouden morgen bak ken water uit de hemel vallen, dan nog zal het ien goede tocht worden"? Terwijl we vanmiddag de hele Laura (inwendig) vervloekt hebben Inderdaad, met bakken! Dat was geen regenbui meer. dat was een zondvloed! Nog nooit in de Laura- gcschiedenis hebben de deelnemers zó veel regen op hun body gehad! Het zag er vanmorgen al niet erg rooskleurig uit; een donkere lucht met dreigende donderkoppen, die zelfs het meest bescheiden straaltje zon tegenhielden. Geen wonder, dat de rijders direct een hoog tempo in zetten. Telefonisch konden we van morgen nog melden, dat de kopgroep gemiddeld 23 km. per uur reed. Het gevolg was dan ook, dat men bij de eerste stempelpost voor een gesloten deur kwam. In „Het Kalfje", even onder Amsterdam, was nog geen lpven te bespeuren. De bewoners la- jefi nog heerlijk te maffen. Maar nadat wc nogal luidruchtig op de deur ge bonsd hadden, verschoon er eindelijk een dame. met pappilottcn in het haar en een kimono omgeslagen, die slaperig vroeg wat we eigenlijk wil den. „Een stempel op onze Laura- kaart". was het antwoord. Even fron sten zich de slaperige wenkbrauwen, toen ging de dame een licht op. Vijf minuten later zaten wc weer op de fiets. Weer ongevallen. De eerste regendruppels waren toerx al gevallen, maar het bleef voor. lopig bij druppels. De rijders vonden het niet de moeite waard te stoppen en jassen aan te trekken. De lange afstandrijders (150 km.) die hier en daar de .krachtpatsers" genoemd worden reden door Am sterdam terwijl de anderen, die ten onrechte overigens de „ouden van dagen" genoemd worden, omdat zij „maar" 100 km. per dag rijden, direct bij de Diemerbrug rechts-af sloegen in de richting Hilversum. Het was bij deze brug, dat het eer ste ongeluk van vandaag gebeurde. En nog wel bij de Ambonnezcn! Toen deze groep van 20 „mannetjes" de brug passeerde, zonder op de auto rijweg te komen, kwam er een auto aan. die tussen de fietser door reed en tegen de Ambonnese sergeant, lei der van dc ploeg, opbotste. De man kwam lelijk te vallen, kneusde een rib en kreeg enige ernstige schaaf wonden. o a. aan z'n elleboog. Maar toen enige uren later een an dere Ambonnees spierkramp kreeg was de sergeant er direct bij om z'n landgenoot op te duwen. Een ander meldde zich aan om dit tc doen. Maar nee. „Ik ben de leider", zei de ser geant. .,en ik zal hem helpen. Ik zal zorgen, dat hij thuis komt." Over teamgeest gesproken! In het water! De regeling van het verkeer in Amsterdam werd door de politie weer prima verzorgd. Overal hadden de Laura-rijders voorrang. Eenmaal de hoofdstad achter zich latend, ging het in de richting Bussum, groten deels met de wind tegen of opzij. Vervolgens naar Baarn en Socstdijk, waar mej. C. Th. van Velzen uit Roe- lofarendsveen plotseling kwam te vallen. Met de verwondingen viel het nogal mee. maar de fiets was ernstig beschadigd. Alsof ze het roken, kwa men juist de Haagse politiemannen wee aanrijden. Zij verbonden het slachtoffer keurig en géven haar hun reserve-herenfiets in bruikleen! Bij aankomst in Alphen had de Haagse monteur het dames-rijwiel weer net jes gerepareerd. U ziet, Haagse poli tiemannen zijn zeer hulpvaardige mensen. Ze waren ook zeer bezorgd en hielden mej. van Velzen gezel schap tot Alphen toe! Verder zijn er vandaag geen onge vallen vermeld. Alleen hier en daar wat materiële schade, die door de technische dienst of door de politie mannen verholpen werd. Ze hebben heel wat bandjes moeten plakken. We zouden haast vergeten, dat een Laura-rijder op een gegeven moment in d knel raakte. Links lag een sloot en rechts naderde een auto. Hij koos links en ging bijna kopje onder in het water, dat altijd nog verkieselij ker is dan onder een auto terecht te komen! In stromende regen. Over' auto's gesproken, mej. Roest, uit Bilderdam, die Dinsdag aangere den werd, is vanmorgen inderdaad niet meer gestart. Zij was dus de eer ste uitvaller (ster). Bovendien zijn vanmorgen drie andere deelnemers niet gestart en de heer Zwahr uit Lei muiden gaf vandaag halverwege op. In Bussum stapte hij op de trein, hetgeen sneller cn gemakkelijker gaat dat fietsen. Al krijgt men er dan ook geen medaille voor. Die medailles! Zo langzamerhand gaan we daaraan denken, nu de helft van de tocht er op zit. Wij en met ons vele deelnemer^ hebben van middag wel sterk aan die medaille gedacht, toen we tegen wind in ploe terden door de striemende regen, fietsend langs de mooie maar o zo kale Loosdrechtse plassen. De bijna horizontale regenvlagen joe gen over de weg en binnen tien mi nuten waren de meeste rijders nat tot op hun hemd. Toen kwamen ons dc regels voor de geest, die de heer Gastelaars, „vader van de Laura" schreef in het eerste programmaboek je: „Deze Vierdaagse geeft de deel nemers de prettige wetenschap, dat zij in staat zijn gedurende vier dagen flinke afstanden af te leggen", We hebben er toen een beetje om gela chen maar vandaag zullen de rijders toch wel iets van trots gevoeld heb ben, toen zij het noodweer trotseer den en lachend door de hoog opspat tende plassen reden. Dc Laura is nu inderdaad een prestatie-tocht gewor den en zij, die de hele rit zullen vol brengen mogen Vrijdagmiddag met voldoening naar hun medaille zien! Foto links* Nog druipend van de regen gaan de rijders in Uithoorn de laatste etappe beginnen. Foto rechts: Soms gaat er een gil door de rijen: „Melkboer". Als dor stige herten op een waterbron vlie gen dc „Laurianen" op dc melkwa gen aan en laten zich de gezonde drank goed smaken! (Foto's: „De Leidse Courant"). DE ZESDAAGSE De meest Laura-rijders zullen er wel een beetje trots op zijn, wanneer zij Vrijdagmiddag de Vierdaagse met succes volbracht hebben. Zij zullen dan 575 of 425 km. achter de boeg hebben. Wat echter te denken van dc 54-jai-ige mevr. v. d. Vaate uit Dedems- vaart, die van de Laura een zes daagse maakt? Maandag fietste zij van Dedemsvaart naar Alphen (170 km.), en Zaterdag gaat ze ook weer op de fiets naar huis toe. Aangezien zij de lange route (150 km rijdt, legt ze deze week in totaal dus 915 km. af! Toch nog teruggekomen! Aan alles komt een einde, zelfs aan een Hollandse regenbui! Na een uur was het bijna weer droog. De regen had één goed ding gebracht: de wind was gedraaid en woei ons de laatste twintig kilometer naar Alphen toe. Na aankomst bleek, dat twee rij ders de strijd tegen de elementen niet overleefd hadden. De eerste noemden we reeds, de tweede was de heer W. W. Dijkstra, Pelikaanstraat 47, Lei den, de oudste deelnemer (76 jaar). Hij was het laatst in het Vondelpark te Amsterdam gesignaleerd. Laat hij nu, juist toen het bestuur vanavond om kwart voor acht de deelnemers lijsten opmaakte en de naam Dijkstra doorstreepte, binnenkomen in het IJsclubgebouw! Drie uur te laat! Met veel gebaren vertelde hij. dat hij min stens 200 km. gereden had. omdat men hem in Amsterdam verkeerd de weg wees, zodat hij was gaan dwa len. Heel alleen moest hij toen de verdere route afleggen, terwijl de geheime controleposten natuurlijk al opgeheven waren. Maar de stempels had hij allemaal op z'n kaart staan, zodat het bestuur een oogje dicht kneep. Morgenochtend mag deze stoe re oude Fries dus weer starten. „Dank U beleefd, heren"', zei hij en tikte aan z'n zeilpet. Vette politie-agenten. De deelnemende politie-agenten zijn weer populaire gasten onder de Laura-rijders, niet het minst, omdat zij een mooi gelijkmatig tempo rij den, zodat de zwakkere broeders en zusters zich graag achter hen aanslui ten. Er is weer een groep van de Zaandamse politie, die logeert in het Nutsgebouw. Hun eten wordt klaar gemaakt door de Landbouwhuishoud- school, waarvan de leerlingen des avonds aan tafel mogen bedienen. De Haagse politie, 14 man, logeert in de leegstaande boerderij van de heer Verhagen, aan de Hooftstraat. De huisvrouwen-vereniging heeft de vertrekken een beetje bewoonbaar gemaakt en meisjes van de Nijver heidsschool zorgen voor het eten. Ook zij doen hun uiterste best, om de agenten zoveel mogelijk te verwen nen- 't Is eigenlijk een wedstrijd tus sen twee scholen, wie de „vetste agenten" kweken kan! „Ze stoppen ons gewoon „vol", vertelde ons een politieman. We hebben het prima ge troffen." Uitstekende stemming. Ook de Engelse gasten hebben het goed naar hun zin. De enige Engels man die het vorig jaar meereed en toen gewapend was met een vervaar lijke snor, vertoont nu glimlachend een keurig geschoren bovenlip! De stemming in de tent was ook vanavond weer uitstekend. Nog steeds wordt gediscussieerd over de vraag: één of twee groepen? En hoe veel kilometer per dag is het msest wenselijk? Het bestuur heeft nu en- quêtte-formulieren uitgereikt, waar op men zijn wensen en aanwijzingen kenbaar kan maken. De prettige geest onder de rijders heeft van de regen niet geleden. Vol goede moed gaan zij de derde dag beginnen. Reeds in de ochtend wacht hen een tocht door Den Haag. We verzamelen eerst allemaal bij „Ypen- burg" en gaan dan met de Haagse politie voorop door de voormalige residentie. De politie-agenten wor den daarna op het hoofdbureau ont vangen. Route van Vrijdag. De route van Vrijdag is voor alle deelnemers even lang (125 km.) over Bodegraven, Woerden, Utrecht, Zeist, Doorn. Driebergen, Zeist, Utrecht en Woerden naar Bodegraven, waar de deelnemers verzamelen om in een lange groep Alphen binnen te rijden. DE DERDE DAG Telefonisch uit Scheveningen Hedenmorgen om 7 uur zijn de deelnemers gestart voor de derde rit, ditmaal in de richting Rotter dam. De zon scheen vrolijk en het werd een prachtige tocht door Hol lands wijdse polderland. Over het algemeen werd minder snel gere den, dan de vorige dagen, vermoe delijk zit de vermoeidheid van de zware tocht van gisteren de rijders nog in de benen. Pas om half 11 bereikte de grote groep de Scheveningse boulevard, na een afstand van 61 km. afgelegd te hebben. WATERPOLO WEDSTRIJDEN TE ALPHEN De polowedstrijd AZCPinguins uit Woerden, welke voor gisteravond in het Alphens Zwembad was vast gesteld, kon wegens het niet opko men van de scheidsrechter niet wor den gespeeld. Er is wel gespeeld een wedstrijd tussen de dames van AZC en Donk (Gouda), welke in een 21 overwin ning dvoor de Goudenaren eindigde. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan van AZC wordt a.s. Zater dagmiddag, aanvangende 2.30 uur in het Alphens Zwembad een Kring polo tournooi gespeeld op twee vel den. De deelnemende zijn AZC (Al phen) BZC (Bergambacht). BZ PC (Bodegraven), Donk (Gouda), de Gouwe (Waddinxveen), OZV (Oudewater), Boskoop, SZ PC (Schoonhoven). NATIONAAL TOURNOOI DE ZIJL Zondag a.s. houdt „De Zijl" een nationaal waterpolotournooi om de Galvano-wisselbeker. Deelnemende verenigingen zijn: GZC (Gouda); DWT (Haarlem); Sleutelstad (Leiden); Surea (Bre da); VZV (Velsen) en de Zijl. Uitstekend werk van de meisjes gaf de doorslag r\E LEIDSE JEUGD treft het niet bijzonder met de wedstrijden, die deze „zomer" voor haar worden georganiseerd. Evenals vorige week Dinsdag, toen de jeugdzwemkampioenschappen onder bijna voortdu rende regen werden gehouden, werden de wedstrijden, die gisteravond in de Zijl door de Leidse Water vrienden werden georganiseerd gehandi capt door koud en guur weer, al bleef de regen ditmaal achterwege. Dc wedstrijden zijn een mooi suc ces geworden voor de jonge katholie ke Leidse zwemvereniging „de Leid se Golfbrekers" en daaraan kunnen we aanstonds toevoegen, dat dit suc ces voor het grootste deel te danken is aan de meisjesafdeling, die zich uitstekend heeft geweerd. Zowel op de persoonlijke nummers 'als in de estafettewedstrijden kwamen de Golfbreeksters" uitmuntend voor de dag, zodat we kunnen zeggen, dat deze vereniging een goede toekomst heeft, indien men erin slaag- de zwemsters lange jaren bij elkaar te houden. In het eerste nummer, de 50 meter schoolslag, moesten A. v. d. Klukt en B. Walenkamp zich met de 3e en 4e plaats tevreden stellen, maar het vol gende nummer, de 50 meter vrije slag bracht een onbetwiste Golfbre kers-zege doordat L. Stikkelman, N. de Wit en A. v. d. Klugt resp. op de le, 3e en 4e plaats beslag wisten te leggen. Ook de 50 meter rugslag gaf een zelfde beeld te zien. Nu werd N. de Wit eerste, terwijl L. Stikkelman en R. Hees de 3e en 4e plaats verover' den. Bep Walenkamp bezette daarna een goede derde plaats op de 50 me ter schoolslag, terwijl de vrije slag een eerste en een vierde plaats op leverden voor L. Stikkelman en B. De Tour der Reuzen van de Weg De eerste etappe van de achten dertigste Ronde van Frankrijk, Metz Reims (185 km.), heeft weinig sensationeels gebracht. De wedstrijd werd gekenmerkt door een ontsnap ping van een groepje van zes ren ners, nadat de Parijzenaar Chateau in de heuvels na Mars-la-Tour twee maal een vruchteloze poging had ge daan zich uit het peloton los te ma ken. De zes vluchtelingen: Rossi, Apo Lazaridcs, Bauvin, Pedroni, Re- dolfi en Huber konden hun aanvan kelijk kleine voorsprong langzamer hand vergroten aangezien de hoofd groep, die in de brandende zon en met een vrij sterke wind schuin tegen moeilijk draaide, nauwelijks reageerde. Het werd 1 minuut, het werd 2\i minuut en na 120 kilo meter bij Valmy, bedroeg het ver schil reeds 4 minuten. Enige renners brachten weliswaar nog wat leven in de hoofdgroep, maar het peloton zelf zorgde er voor, dat zij geen aansluiting konden krijgen en na een half uurtje los te zijn geweest was het drietal weer geabsorbeerd. Op dat moment trok Koblet er tus sen uit, maar ook hij hield het niet lang vol. De kopgroep handhaafde zijn voorsprong intussen en toen de wielerbaan van Reims, waar de finish was, in zicht kwam lagen de zes leiders nog by elkaar. Apo La- zarides stoof als eerste de baan op. maar een sprinter bleek hij niet te zijn en reeds in de eerste bocht was de Zwitser Rossi langs hem heen ge komen. Rossi won met nog ruime voorsprong voor Redolfi, die de strijd om de tweede plaats van Bau vin had gewonnen. Van de Nederlanders heeft alleen Peters met pech te kampen gehad toen hij kort voor de finish een lekke band kreeg waardoor 3 minu ten verloren gingen. Alle anderen kwamen gezamenlijk in de grote groep van bijna 100 renners door de finish. Het klassement van de eerste etappe MetzReims (185 km.) luidt: 1. Rossi (Zwits.) 5.23.10 (met boni ficatie), 2. Redolfi (lie de France) 5.23.40 (met bonificatie), 3. Bauvin (Frankr O.) 5.24.10, 4. Pedroni (It.), 5. Huber (Zwits.), 6. Apo Lazarides (Fr.), allen zelfde tijd als Bauvin, 7. Marinelli (lie de Fr.) 5.24.53, 8. Des bats (Fr. West) z. t., 9. Caput (Pa rijs) 5.25.02, 10. Sciardis lie de Fr z. t., 11. Ockers (Belg.) z. t., 12. Goldschmidt (Lux.) z. t., 13. Dela- haye (lie de Fr.) z. t. Op de veertiende plaats ex aequo- een groep van 95 renners, onder wie onze landgenoten Dekkers, Dielis sen, Faanhof, Schoenmakers, Van Est, Voorting en Wagtmans, de Het ploegenklassement luidt na da eerste etappe: 1. Zwitserland 16.12.20, 2. Ile de France 16.13.33, 3. ex aequo Frank rijk Oost, Italië en Frankrijk 16.14.10, 6. Frankrijk West 16.14.53, 7. ex aequo Parijs, België, Luxemburg, Nederland, Spanje en Nd. NEDERLANDSE WIELRENNERS STARTEN VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK. Voor de eerste étap pe van de Ronde van Frankrijk, Metz-Reims (185 KM) zijn Woens dagmiddag 123 renners gestart On der hen bevonden zich ook acht Ne derlanders, die we hier zien opge steld voor het vertrek. Geheel links: C. Pellenaars, de lei der van de Nederlandse ploeg Ver der v.l.n.r.: H. Dekkers, W. Diehs- sen, H. Faanhof; G. Peters, H. Schoenmakers, W. van Est, G. Voor ting en W. Wagtmans. Telefoto. VOOR De Eindhovenaar Plantaz heeft gis teren de amateur wegwedstrijd Am sterdamArnhemAmsterdam ge wonnen in 6 uur 9 min. 50 sec. (190 km.), In de eindsprint op de baan van het Olympisch Stadion in Am sterdam was hij de sterkste uit een groepje van 7 renners. 145 renners waren voor deze wedstrijd over 235 km gestart en slechts een 70-tal be reikte de finish. Walenkamp. N. de Wit en B. Padden burg werden vervolgens 2 en 4 op de rugslag, waarna de twee estafet tenummers twee overwinningen op leverden voor de Golfbrekers-meisjes, de 5 maal 50 meter zelfs met een voorsprong van 18 sec., hetgeen pre cies het puntenverschil in de eind uitslag opleverde. Deze werd als volgt: 1. Leidse Golfbrekers 2333.9 pnt., 2. De Zijl 2351.9 pnt., 3. Leidse Watervrienden 2389.1 pnt.. 4. LZC 2519 pnt. De uitslagen luiden als volgt: 50 meter schoolslag meisjes 1315 jaar: 1. C. van Iterson Z. 44.3, 2. W. Filippo W. 45.9, 3. A. v. d. Klugt Golfbr. 46.2, 4. B. Walenkamp Golfbr. 46.4. Idem jongens: 1. H. Postma W. 43.2, 2. J. Stouten W. 45, 3. v. d. Linden Z. 45.4, 4. Doove Z. 45.7. 50 meter vrije slag meisjes 1315 j.: 1. L. Stikkelman Golfbr. 36.1, 2. L. v. Staveren LZC 38.4, 3. N. de Wit Golfbr. 41.7, 4. A. v. d. Klugt Golfbr. 42.2. Idem jongens: 1. varf Leeuwen 33.2, 2. de Vries Z. 35, 3. H. van Gent W. 35.7, 4. B. Goddijn Golfsbr. 36.1. 50 meter rugslag meisjes 1315 j.: 1. N. de Wit Golfbr. 45.5, 2. L. Oli vier W. 48.2, 3. L. Stikkelmna Golfbr. 49, 4. R. Heus 52.4. Idem jongens: 1. C. Kramer LZC 40.8, 2. J. van Leeuwen Z. 42.5, 3. P. Bres W. 43.1, 4. F. Snik 43.6. 50 meter schoolslag meisjes 1318 j.: 1. C. Iterson Z. 45.2, 2. R. Zwart W. 46.3, 3. B. Walenkamp Golfbr. 46.8, 4. J. Springer W. 47.4. Idem jongens: 1. T. Plezier Z. 39, 2. de Hartog Z. 41.4, 3. Th. Kemperman 42.1, 4. J. la Lau 42.2. 50 meter vrije slag meisjes 1318 j.: 1. L. Stikkelman Golfbr. 38.2. 2. A. Nekeman W. 40.4, 3. E. Oet LZC 40.5, 4. B. Walenkamp Golfbr. 42. Idem jongens: 1. en 2. Stokhuyzen Z. de Hartog Z., beiden 32, 3. L. Zit man LZC 32.2, 4. Th. Kemperman 33.2. 50 meter rugslag meisjes 1318 j.: 1. E. Oet LZC 44.3, 2. N. de Wit Golfbr. 44.5, 3. A. Springer W. 46.9, 4 B. Paddenburg Golfbr. 48.2. Idem jongens: 1. Thijssen Z. 35.2, 2 H. Schilder LZC 36. 3. G. Dijkstra W. 41, 4. P. Bres W. 42.1. 3 maal 50 M. wisselslag est. meis jes 1318 j.: 1. Leidse Golfbrekers 2.14.1, 2. L.W.V. 2.21.1. Idem jongens: 1. De Zijl 1.51.6, 2. LZC 1.56.3, 3. LDWV, 4. L. Golfbr. 5 maal 50 meter est. vrije zwem- wijze meisjes 1318 j.: 1. Leidse Golfbr. 3.32.3, 2. De Zijl 3.50.4, 3. LWV. Idem jongens: 1. De Zijl 2.44.3, 2. LWV 3.10.3, 3. LGB 3.27.2, LZC gediskw. MOTORSPORT DE TRAINING VOOR DE T.T. De eerste trainingsdag voor de 8e T.T. is. onder zeer slechte weersom standigheden verlopen en slechts een beperkt aantal rijders is daar door op de baan geweest. Toch zijn vier Nederlandse rijders van verdere training uitgeschakeld. Enkele ande re zullen vandaag nog gelegenheid krijgen de vereiste ronden af te leg gen. Voor de Nederlandse rijders is er intussen goed nieuws. De M.V. is n.l. met zulk een groot aantal motoren naar Assen gekomen, dat er niet minder dan 3 beschikbaar zijn geko men voor onze landgenoten. Reeds zijn als rijders aangewezen Zijlaard en Dupont. terwijl voor de derde machine zullen worden aangezocht? Heineman en van Zutphen. POSTDUIVEN De Blauwband (Alphen a.d. Rijn) Wedvlucht met 37 duiven vanaf Pont St. Maxence, afstand 346 km. Los 6.15 uur NW wind. Aankomst eerste duif 11.39.34; aankomst laat ste duif 12.16.57. P. G. Borgers 1, 2, 3; W Futselaar 4; G. Arnolddus 5, 7; G. v. d. Ham 6, 8.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6