„Radio-oog" der sterrekundigen kijkt door de zwartste wolken heen Drama op een onbewoond eiland Minister Lieftinck doktert aan belastingen Min. Lieftinck is aan het schuiven met millioenen Opleid ing zwakzinnige kinderen baart moeilijkheden ZONDE R SCHULD DONDERDAG 5 JULI 1951 UE LE1DSE UOUKAN 1 EERSTE BLAD PAGINA 2 Prooi van kreeften Twee Afrikaanse matrozen zullen met hun leven moeten boeten voor de afgrijselijke dood, die 18 Moham medaanse pelgrims zijn gestorven op een verlaten eiland in de Rode Zee, waar de mariniers hen (in April) hadden gedwongen aan land te gaan en waar de ongelukkigen aan hun lot werden overgelaten En er zou geen haan naar ge kraaid hebben, ware het niet, dat een klein vissersschuitje voor een zware storm beschutting had gezocht op het eilandje, en daar vier overle venden vond een grijsaard van 70, twee vrouwen en een knaap. Deze vier vertelden aan de Britse autori teiten, dat zy Silmi Musslem en Mah- mocd Omar Allasi (de mariniers) hadden betaald om hen naar" Mekka Bonn vraagt meer motorpolitie Wcst-Duitsland zal de Westelijke bondgenoten binnenkort toestemming vragen tot uitbreiding van zijn corps gemotoriseerde politie van 30.000 man tot gelijke sterkte met die van Italië en Japan, aldus heeft de Westduitse minister van Binnenlandse Zaken, dr. Lehr, gisteren aangekondigd. Lehr zeide, dat lichte pantserwa gens en lichte artillerie onmisbaar waren en dat de gemotoriseerde po litie nog geen 30.000 man telde, om dat de socialisten nog niet ingestemd hadden met de noodzakelijke wijzi gingen in de Grondwet. De socialisten beweren, dat de regering, een mo biele politie de kern wil maken van een Duits leger, waarin te veel ex- nazi's en voormalige beroepssolda ten onderdak hebben gevonden. West-Duitsland beschikt verder over 90.000 man politie in steden, pro vincies en deelstaten. GAAT SCHACHT INDONESIë'S ECONOMIE SANEREN? De „Corriere Lombardo" bericht, dat de voormalige president van de Duitse Rijksbank, Hjalmar Scnacht, die zich thans in Zuid-Tirol be vindt, binnenkort naar Djakarta zal Volgens het blad heeft Schacht zich bereid verklaard, zich naar Indo nesië te begeven om aldaar pogingen in het werk te stellen, de economie van Indonesië op een gezonde ba sis te plaatsen. Dit besluit zou zijn genomen na een bespreking, die dr. Schacht kort geleden in Rome met de gezant van Indonesië in Italië, Natsir Pamontjak, heeft gehad. Dr. W. Drees 65 jaar Dr. W. Drees, die vandaag de 65- jarige leeftijd heeft bereikt, is van ochtend in zijn kabinet gehuldigd door zijn medewerkers aan het Mi nisterie van Algemene Zaken en de daaronder ressorterende diensten. De waarnemende secretaris-generaal mr. O. W. S. Josephus Jitta, heeft namens de aanwezigen na een har telijke redevoering dr Drees de ge zamenlijke werken van Guido Ge- zelle (een wens van de jarige) aan geboden. De minister heeft hierna zijn har telijke dank betuigd. De minister van Staat, mr. Van Schaik, en de voorganger van dr. Drees, prof. Beel, waren mede aanwezig. te brengen voor een bedevaart. De tocht werd gemaakt in een „dhow" (een inlands zeil vaartuig). Doch 50 km. uit de haven van Mas- sawa stuurden de mariniers plotse ling aan op een onbewoond eilandje van de Dahlac-groep, en daar werden de bedevaartgangers aan land gezet. De „dhow" wendde vervolgens de steven en verdween aan de horizon. Op het rotsachtige eiland troffen de ongelukkigen inderdaad geen men sen aan doch alom kropen vraat zuchtige kreeften, die aldra hun aan vallen richtten op de 22 mensen.... Aanvankelijk slaagden zij er in, zich de beesten van het lijf te houden, doch allengs begonnen honger en dorst hen te kwellen, zodat enkelen hunner ten slotte van ontbering de geest gaven. Achttien anderen ver zwakten echter zodanig, dat zij een weerloze prooi werden voor de kreef ten, die hun het vlees van het lichaam scheurden en verslonden. Zó ontzet waren de vier overleven- dën ,dat zij een tijd lang hun spraak verloren. Thans verblijven zij in Massawa (Eritrea), waar hun ver haal de twee mariniers voor de rech ter bracht. En deze beval gisteren, dat him doodvonnis voltrokken zal worden op hetzelfde eiland, waar zij hun slachtoffers aan een zekere dood hadden prijsgegeven DE VEROORDELING VAN OATIS. Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft Woensdag het proces en de veroordeling van William Oatis een „lachwekkende caricatuur van de gerechtigheid" ge noemd. In de verklaring wordt verder gezegd, dat het proces bedoeld is om de Amerikaanse pei-sdiensten en de pers van de vrije wereld te intimide ren. Oatis was in feite veroordeeld wegens het verrichten van de nor male werkzaamheden van een ver slaggever, die „nauwkeurige, juiste en geverifieerde inlichtingen" moet verkrijgen. „Dit te doen is een mis daad volgens de opvattingen van de huidige Tsjechoslo waakse autoritei ten, die iedere persactiviteit, die zich niet met propaganda bezig houdt, spionnage vinden" aldus de Amerikaanse verklaring. GROTE BRAND TE TEHERAN. In het centrum van Teheran heeft een grote brand gewoed. De helft van de boulevard Lalezar, waar de groot ste zaken van de stad zich bevin den, stond in vlammen. De brand, die inmiddels geblust kon worden, is vermoedelijk aan kortsluiting te wijten. De materiële schade wordt op verscheidene mil- lioenen rials geschat. Er zouden vijf personen gewond zijn. Tweede Kamer Nadat de Tweede Kamer gisteren een aantal kleinere wetsontwerpen had goedgekeurd, kwam andermaal aan de orde de algemene beraadsla ging over het zestal wetsontwerpen tot wijziging en verhoging van be lastingen. Motie-Van d.en Heuvel verworpen. Dc heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) licht zijn gisteren ingediende motie in zake de omzetbelasting na der toe. De weeldebelasting vindt hij een zodanig gevaarlijk experiment, dat hij wil trachten deze te voor komen. Daarom heeft hij een kleine verhoging van het algemeen per centage voorgesteld een versprei ding van het leed, zo zegt hij om een compensatie van het bedrag te vinden. Ministeer LIEFTINCK zegt alleen sympathie voor de motie te hebben omdat de gedachte van integrale compensatie erin is opgenomen. Overigens ontraadt hij de motie ern stig. De algemene beraadslagingen over de wetsontwerpen worden daar na gesloten. De heren LUCAS (KVP), HOF- STRA (Arb.) en HOOGCARSPEL (CPN) verklaren zich tegen de mo tie. De motie wordt verworpen met 54 tegen 25 stemmen, Voor AR, CH, SG en WD. Tegen KVP, P. v. d. A. CPN. Minister LIEFTINCK dient nu een nota van wijziging in terzake van het voorstel tot wijziging der omzet belasting, waardoor z.i. een aantal der bezwaren zullen worden wegge nomen. De VOORZITTER zegt het ge wenst te achten de beraadslagingen thans te schorsen en deze zo moge lijk morgen voort te zetten, omdat hij veronderstelt, dat er nog meer nota's van wijziging zullen komen. Indien morgen de beraadslaging over de belastingontwerpen nog niet kan worden hervat zal een aanvang worden gemaakt met het wetsont werp inzake de herkapitalisatie. De MINISTER deelt mede, dat er nog wijzigingsnota's komen op het ontwerp tot verhoging der vermo gensbelasting en op het ontwerp tot wijziging van het besluit inkomsten belasting, besluit loonbelasting en wet vermogensbelasting De beraadslagingen worden hierna geschorst. Te ruim twee uur verdaagt de voorzitter de vergadering tot heden middag een uur. Qeheime diepten aan de Aieihweg- daoxuoxót LEIDS LECTOR GAF EERSTE AANWIJZING Als de mens met radio-„ogen'' was geschapen, zou hij geen ver schil constateren tussen dag en nacht; hy' zou altijd en onder alle omstandigheden zelfs op een Nederlandse zomerdag, door dichte regen en zware wolken heen de sterrenhemel „zien". Gelukkig hebben we geen radio-ogen. Maai- evenzo gelukkig beschikken de sterrekundigen, ook in ons land, sedert kort daar wel over. De betekenis hiervan is niet licht te overschatten. Dat wordt terstond duidelijk als men be denkt hoe tot voor luttele jaren de astronomen per se het licht (van de hemellichamen) zo let terlijk mogelijk behoefden om zich licht en inzicht te verschaf fen in de geheimen van het heelal. Daarin schuilt de betekenis van het radio-oog": het maakt de astromie pïactisch onafhankelijk van alle atmosferische situatie. Op een daarvoor bij uitstek ge schikt eplaats, in het radiodorp Koot. wijk, heeft prof. J. H. Oort, uit Lei den, voor een aantal persvertegen woordigers een voordracht gehou den over: de ontdekking van het radio-oog, de reeds met de toepas sing daarvan bereikte resultaten en de mogelijkheden, die daar in de toe komst van mogen worden verwacht. Daar heeft voorts ir. C. A. Muller de pers heel even door de wolken heen in het heelal laten kijken. Prof. Oort is de voorzitter van de stichting „Radiostraling van Zon en Melkweg", die het initiatief nam tot het onderzoek in Nederland op dit nieuwe speciaalgebied der sterre- kunde. In deze stichting wordt op efficien. te wijze samengewerkt door de ster renwacht te Leiden en Utrecht, de radiodienst der P.T-T., het natuur kundig laboratorium der N.V. Phi lips en het Metereologisch Instituut in De Bilt. DE ONTDEKKING. Dr. H. C. van de Hulst, thans lec tor in de sterrekundc te Leiden, merkte in 1944, toen hij nog student was, op, dat waterstof een straling van één bepaalde golflengte in het radiogebied uit kan zenden, en zo vertelde prol. Oort dat het .wel licht mogelijk zou zijn de straling te meten die uitgezonden wordt door de ijle, maar enorm uitgestrekte waterstof-wolken die in het Melk wegstelsel ronddrijven Verscheidene pogingen hiertoe zijn in de na-oorlogse jaren door radio astronomen ondernomen Enkele maanden geleden is het voor het eerst aan de natuurkundigen van de Har vard Unive -siteit, Ewen en Purcell, en onafhankelijk daarvan zes weken later.ook aan Ir. C. A. Muller te Koot wijk gelukt het bestaan dezer Melk wegstraling aan te tonen en haar in tensiteit te meten. Door de ontdeking dezer water stof-straling hebben de astronomen een machtig nieuw middel in de hand gekregen voor het onderzoek van het hen omringende sterrenstelsel (ge woonlijk met de naam Melkwegstel sel aangeduia). Men kan voorspellen dat als gevolg van deze vondst onze kennis van bouw en beweging van het Melkwegstelsel zich met een sprong zal ontwikkelen. Over een jaar zullen wij veel meer daarvan weten dan thans. Reeds in de zes weken die na de eerste meting in Kootwijk verlopen zijn is het gelukt om aldaar gedeel ten van het Melkwegstelsel waar te nemen die niet eerder waargenomen konden worden. De eer van de eerste ontdekking komt toe aan de natuurkundigen te Harvard. (Wordt vervolgd) Wijziging in belasting-ontwerpen Min. Lieftinck heeft een wijziging voorgesteld voor de kwestie van de kinderaftrek. Hij wil daarvoor de oude regeling handhaven (aftrek voor kinderen tot 21 jaar), indien het kind boven 16 jaar deel uitmaakt van een gezin met drie of meer voor kinderaftrek in aanmerking komen de kinderen. Gelet op het feit, dat de verho ging van 300 op het inkomen van Prov. Staten van Zuid-Holland In de vergadering van de Provin ciale Staten van Zuid-Holland heerste gistermorgen bij wijlen een sfeer als in de dagen van de schoolstrijd. De aanleiding daartoe was een voorstel van Gedeputeerde Staten om het verlenen van subsidies aan scholen voor buitengewoon lager on derwijs afhankelijk te stellen van de yraag, of de stichting of uitbreiding van een B.L.O.-school naar het oor deel van Gedeputeerde Staten in het belang zou zijn van een juiste sprei ding van de B.L.O.-scholen. Dit voorstel was gegrond op een rapport van de provinciale commissie voor de volksgezondheid in zake de behoefte aan uitbreiding van het aan tal scholen voor zwakzinnigen. Bedoelde commissie heeft de pro vincie ingedeeld in kringen, in elk waarvan een school voor zwakzinni gen op haar plaats zou zijn. Bij deze indeling is rekening gehouden met het openbaar, het Protestant-Chris telijk en het Rooms-Katholiek onder wijs. Ale uitgangspunt werd genomen dat, zou één van deze richtingen in een kring in aanmerking willen ko men voor een school voor zwakzinni gen, zij in het algemeen in die kring tenminste 2.700 leerlingen van het gewoon lager onderwijs zal moeten tellen. Wanneer dit aantal niet bereikt wordt, zal men moeten overgaan tot centralisatie of tot samenwerking, zodat kinderen van verscheidene richtingen dezelfde school zullen be zoeken. Bezwaren tegen deze regeling kwa men voornamelijk van de Anti-Revo lutionairen, de Staatkundig Gerefor meerden en de Christelijk Histori- schen in de Staten. De heer VERHOEVEN (A.R.) acht te de norm van 2.700 onjuist. Naar zijn mening zou subsidie verleend moeten worden, indien een school voor buitengewoon lager onderwijs bij de stichting 35 leerlingen telt. Hij sprak van een discriminatie ten aanzien van zwakzinnige kinderen. Ook zij hebben allen recht op een School met de Bijbel, zo zeide hij. Hij vroeg om aanhouding van het voorstel. De heer PASMAN (Arb.) verklaar de grote waardering te hebben voor het deskundig onderzoek van de commissie. De heer EIJSINK (K.V.P.) wenste nadere toelichting voordat hij zijn standpunt zou bepalen. Een gevaar voor de onderwijsrust, aldus betitelde de heer KRANEN BURG (C.H.) het voorstel. Hij achtte het onjuist, dat Ged. St. kunnen be slissen of een school al dan niet in verband met de spreiding moet wor den opgericht. Dat zijn subjectieve normen, aldus spr. De oprichting van scholen moet afhankelijk zijn van objectieve normen. De heer VLASBLOM (S.G.) ont dekte in het voorstel een lijn, die in het geheel niet strookte met „het voorbeeld der vaderen". Het lid van Ged. Staten, mr. BOL- SIUS, verklaarde, dat er geen sprake van is, dat het voorstel tot een school strijd aanleiding kan geven. Hij noemde het een voortzetting van de oude subsidieregeling. Om aan de bezwaren tegen „subjectieve" nor men tegemoet te komen stelde hij een wijziging voor, die garanderen moet, dat Gedeputeerde Staten zich bij het bepalen van hun oordeel aan objectieve normen zullen houden. De vergadering werd hierna ge schorst tot twee uur. WIJZIGING VOLDEED TEGEN STANDERS NIET De door de heer Bolsius voorge stelde wijziging luidt als volgt: Aan vragen ten aanzien van op 1 Juli '51 nog niet bestaande scholen voor zwakzinnigen zullen Ged. Staten ter beslissing voorleggen aan de Prov. Staten, bijaldien zodanige scholen gezien het rapport van de provincia le commissie voor de volksgezond heid niet of slechts onder voorbe houd nodig te achten. Na enig heen en weer gepraat bleek men het er over eens te zijn dat ..bijaldien" gelezen moet worden als „indien" Deze wijziging kon echter de be zwaren van de A.R.- en C.H.-frac- ties niet wegnemen. Zij bleven aan dringen op aanhouding. Tegen aan houding verklaarden zich de heren Van Praag (Arb) en Deerenberg (KVP). Een voorstel tot aanhouding van de heer Van Dijken (AR) werd met 21 tegen 43 stemmen de Gedepu teerden Schmal en Jansen Manen- schijn verklaarden zich vóór aan houding verworpen. Dc gewijzig de subsidieregeling werd met 45 te gen 17 aanvaard. De vergadering werd besloten met een pleidooi van de heer VAN EYBERGEN voor de aanleg van een vissershaven te Katwijk. Spr. bestreed de argumenten op grond waarvan de minister van Ver keer en Waterstaat in April jl af wijzend heeft beschikt op een ver zoek van B. en W. van Katwijk om de aanleg van een haven ter plaatse Hij vroeg of Ged. Staten niet zeer teleurgesteld waren door de afwij zende houding van de regering en of zij de motiverin" van het Rijk niet onbevredigend achtten? Namens Ged. Staten verklaarde de heer BOLSIUS. dat de Ged. Staten de aanleg van een vissershaven te Katwijk van groot provinciaal be lang achten. Hij meende niet te kun nen treden in een beoordeling van 's ministers argumenten. De heer VAN EYBERGEN sprak ten slotte de hoop uit, dat de nog te verwachten rapporten van de com missie-Tinbergen en van het Water loopkundig Laboratorium te Delft de regering tot andere gedachten zou den kunnen brengen. De vergadering werd hierna ver daagd tot 31 Juli a.s. Dan zal de ver kiezing van de leden van de Eerste Kamer geschieden. inwonende kinderen zal komen te vervallen, zal over het algemeen genomen de fiscale positie van grote gezinnen bij aanvaarding van de nota van wijzigingen, gelijk blijven. Wat de extra-belasting van de bedrijfswinsten betreft, stelt de mi nister voor, de aanvankelijke aftrek van 8000 te vervangen door een aftrek, welke verband houdt met de persoonlijke omstandigheden van de belastingplichtige. De voorgestelde wijziging betekent tevens in het al gemeen een verhoging van het vrij gestelde bedrag. Zo brengt zij voor een belastingplichtige met aftrek voor 3 kinderen het vrijgestelde be drag op 1*0.000. Verder is er nog een aanvulling met de strekking om tantièmes, voor zover uitgaande boven de bedragen, welke bij de extra-belasting op be drijfswinsten zijn vrijgesteld, onder die extra-belasting te brengen. Aan de bezwaren tegen een hef fing van dertig procent bij de leve lling door fabrikanten en de invoer van bepaalde goederen, wil de mi nister van Financiën, tegemoet ko men, door een aantal goederen uit de voorgestelde dertig-procentshef fing terug te brengen tot de thans bestaande heffing van vijftien pro cent. Het betreft in het kort aange duid: kleine meubelen, geëtst en op andere wijze versierd glaswerk, ver zilverde voorwerpen, handschoenen, luxe-postpapier, sier-aardewerk en antiquiteiten. Naar schatting zal de opbrengst van de omzetbelasting dalen met een bedrag van ongeveer 3.500.000. Ten einde voor dat verlies com pensatie te verkrijgen wordt het z.g. tussentarief van zes procent bij do levering door fabrikanten en de invoer van een aantal goederen, verhoogd tot zeven procent. Het per centage van acht, van toepassing voor leveringen van bedoelde goede ren door fabrikanten rechtstreeks aan nict-ondernemers en voor de in voer ten behoeve van niet-onder- nemers, wordt dienovereenkomstig verhoogd tot negen. De hogere op brengst bedraagt naar schatting 6.000.000. Vandaag is al een nota van wijzi gingen ingediend op het wetsont werp tot verhoging van het tarief van de vermogensbelasting. Minister Lief tinck wil door de nu voorgestelde wijziging voorkomen, dat de verho ging van het tarief van de vermo gensbelasting er toe bijdraagt, dat het belastingbedrag voor inkomsten en vermogensbelasting tezamen uit gaat boven negentig procent van het inkomen. DODELIJKE VAL UIT BOOM. Te Ubach over Worms, een dorpje in de mijnstreek is gisteren de 73- jarige L. Wolters bij het kersenpluk ken uit een boom gevallen. Hij was onmiddellijk dood. Voorbijgangers zagen hem onder boom liggen, maar schonken hieraan geen aandacht, omdat zij meenden, dat hij sliep. 16) Het meisje ging en toen zij na een pootje weer verscheen, opende zij oen der vele deuren van de vrolijke serre en zei vriendelijk: „Wil mijnheer hier even binnen gaan? Mevrouw zal direct komen". Friedeberg trad in een tamelijk ruim vertrek en keek, toen het meisje de deur achter hem had ge sloten. onderzoekend rond. De kamer was overvol met curio siteiten en zeldzaamheden uit schier alle landen, zodat de commissaris zich niet te veel kon bewegen. Dc sofa. was met kleurige dekens en nrachtige shawls uit Indië bedekt Op sierlijke Chinese en Japanse lak- 'afeltje lagen en stonden voorwer pen van ivoor. Oost-Indische huis- vodjes cn Egyptische godinnen grin nikten hem tegen uit alle hoeken der kamer. Prachtige Chinese vazen en serviezen, boomstammen, vissers werktuigen en vele dingen meer, gaven aan de kamer het idee van een rijkvoorziene zaal uit een ethno- grafisch museum. Friedeberg keek met alle genoe gen rond, toen plotseling een Oos ters tapijt werd weggeschoven en een dame van ongeveer vijf en veer tig jaar de kamer binnentrad. Het, ruisen van haar zwartzijden kleed beweesu dat de dame het pronken nog niet moe was. In haar hand droeg zij een fluwelen beurs, waar mede zij de commissaris tot zitten nodigde. Toen zy tegenover hem plaats had genomen, vroeg mevrouw Wendt: „Wat verschaft mij de eer, mijn heer de commissaris?" „Ik had zeer gaarne uw echtge noot gesproken, maar tot mijn leed wezen vernam ik, dat hij op reis is" antwoordde de commissaris en ves tigde zijn donkere flikkerende ogen op de hoogmoedige gelaatstrekken van de vrouw des huizes. „Ja, mijn man is sedert de vorige week voor zaken op reis" zei me vrouw Wendt, terwijl ze zenuwach tig met haar armband speelde. „Zou hij spoedig terugkomen?" vroeg Friedeberg. „Dat kan ik u tot mijn spijt niet zeggen*' anwoordde mevrouw „Mijn man schrijft bijna nooit en soms blijft hij twee a drie weken weg. Maar misschien kan ik van dienst zijn." Met overleg talmde Friedeberg een ogenblik met antwoorden. Toen zei hij, het gezicht van de vrouw scherp bekijkend: „Het is eigenlijk een persoonlijke zaak, die mij naar hier doet komen. Ik geloof boven dien ook dat u mij niet de gewen ste inlichtingen kunt verschaffen, mevrouw. In ieder geval zal ik u zeer dankbaar zyn, als u my enkele vragen wilt beantwoorden, voor zo ver dat in uw macht ligt. Het gaat hier namelijk over de architect Hein- rich Lenzmann uit Nienwalde, met wie. zoals ik heb gehoord, uw man in een zekere verhouding staat. Wat is die architect voor een man? Ik geloof wel, dat u mij die vraag zult kunnen beantwoorden" De vrouw was een weinig ge schrokken toen zij die naam hoor de. Dit was echter Friedeberg ont gaan. „Bij ons in huis is Lenzmann lange tijd niet meer geweest, zo dat ik hem te weinig ken om u over hem inlichtingen te geven. Toen hij vroeger bij ons kwam, ging het al tijd over het aankopen van zand groeven bij Stedtfeld. Ik weet ver der nog dat Lenzmann een zeer hoge prijs vroeg. Mijn man liet zich •met mij nooit veel over zaken uit, maar ik meen u de vaste verzeke ring te mogen geven, dat er van een grote vriendchap of zo iets tussen mijn man en Lenzmann geen sprake is geweest." „Is het u onbekend, dat kapitein Wendt in de laatste tijd veel in Nienwalde bij Lenzmann kwam?" „Dat is het eerste wat ik hoor!" riep de vrouw uit en Friedeberg bemerkte, dat mevr. Wendt schrok. ,,'t Is eigenaardig, mevrouw. U zegt dat uw man nooit met u spreekt over zaken, maar toch weet u heel goed dat hij de zandgroeven van Lenzmann heeft gekocht." Een vluchtig rood kleurde me- vrouws gezicht, toen ze verlegen antwoordde: „Zeker niet! Dat heeft hij me verteld." „Waarom komt u man zo vaak in Nienwalde bij Lenzmann?" vroeg Friedeberg. Miinheer ik zeg u nogmaals dat ik van bezoeken van mijn man aan Lenzmann absoluut niets weet," zei ze een weinig geraakt. „Is Lenzmann rijk?" „Dat kan wel zijn. Ik weet daar van bitter weinig", zei ze bits. „Nu hij bezit uitgestrekte lande rijen en andere goederen, zodat hij een aanzienlijk vermogen moet be zitten." Mevrouw Wendt schudde met de schouders en bleef het antwoord schuldig.. „Zoudt u me niet kunnen zeggen waar uw man op het ogenblik is."? „Dat kan ik u werkelijk niet zeggen,"- hernam zij met een verle gen lachje. „Maar u weet toch wel waarheen hij vertrokken is?" „Juist weet ik het niet, maar ik geloof dat hij naar Siegsburg is vertrokken." „Heeft hij u niet geschreven?" „Mijn man is op het gebied van schrijven vreselijk lui, mijnheer de commissaris en ik weet dus zelden waar hij zich ophoudt. Misschien heeft hij ondetrussen wel een kaart geschreven, die ik nog niet ontvan gen heb. Maar mijn dochter Stina weet er meer van. Ik zal haar even roepen." Nadat zij haar verlangen om Sti na haar dochter, te gaan roepen had te kennen gegeven, stond zij op van haar stoel. Maar de commissaris hield haar tegen en zei: ..O, mevrouw, er is heus geen haast bij. Ik wil haar nu niet lastig vallen met vragen. Daar is morgen meer dan tijd genoeg voor. Maar om nog even liet gesprek on Lenzmann terug te voeren, wilde ik u vragen of u wist dat de architect een sluwe woekeraar was." Het hoogrode kleurtje op me vrouw Wendt's gezicht maakte plaats voor een dodelijke bleekte. „Ik neen! Ik ik zeg u dat ik Lenzmann niet zo bijzonder ken!" zei zij stotterend. „Bevond kapitein Wend zich in een dringende geldverlegenheid, omdat hij Lenzmann in de laatste tijd zoveel aan huis bezocht?" vroeg Friedeberg snel en met veel klem. Met een ruk stond mevrouw op. Haar ogen vlamden; ze wierp het hoofd in de nek en met schelle stem vroeg zij: „Mijnheer! Wie bent u, wie geeft u het recht mij zulke onbeschaamde vragen te stellen?"

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2