S)e£<2idó£0ouYcmt Zondag inleidende besprekingen te Kaesong Tot .Zondag in Kaesong 'n Olie-compromis mogelijk? Het benoemingsrecht in Hongarije GEN. RIDGWAY AANVAARDT VOORGESTELDE DATUM Australië's verdediging Een waarschuwing van president Truman De spanning lang niet geweken DONDERDAG 5 JULI 195. 42ste JAARGANG No. 12325 Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DRIE PUNTEN HTOEN prof. Duynstee zijn gelief- koosde „rechtervleugel" in de K. V.P. eigenhandig afsneed en over boord wierp, was de verwachting ge wettigd, dat de bespreking van me ningsverschillen over de door de K. V.P. te voeren politiek in kalmer tempo zou worden voortgezet. Van die verwachting, hoe gewettigd deze aan mocht schijnen, is niet veel te recht gekomen. De K.A.B.-voorzitter, de heer A. C. de Bruyn, achtte zich te zeer verbolgen, om zoete brood jes te bakken en stak een viertal re devoeringen af (waarvan enkele m dit blad werden opgenomen). Het waren redevoeringen, waarvan al kon met de inhoud er van goed deels accoord worden gegaan de vorm en de toon zeer geprikkeld en prikkelend aandeden. De katholieke bladen hebben over 't algemeen zich onthouden, op de redevoeringen van de heer De Bruyn commentaar te leveren, vermoedelijk alle van één en dezelfde overweging uitgaande dat als de sluizen open staan om te spuien, het nutteloos is te trachten er tegen op te roeien. Wil men de zaak van de Katholieke politieke eenheid dienen, dan moet men het hoog water laten betijen. De KAB- voorzitter had het recht en de plicht zich te weer te stellen tegen de ar tikelen van prof. Duynstee en de redevoering van mr. P J. C. van Voorst tot Voorst. Dat hij bij de uit oefening van dit recht en die plicht naar veler gevoelen wai over de schreef van de bedachtzaamheid ging, kan hem niet al te kwalijk worden genomen, want ook de cri- tiek op de K.A.B. is niet mals en ook niet zo innemend geweest! Op die redevoeringen heeft prof. Duynstee gemeend te moeten reageren in een artikel „Gevaarlijk onbegrip", welk artikel er niet toe bijdroeg de scher pe kanten te verzachten. Er schijnt toen aandrang te zijn uitgeoefend op de kemphanen het gevecht te doen luwen. „Men heeft ons ge vraagd" schreef de heer A. C. de Bruyn „een punt te zetten achter het twistgeschrijf". Doch alvorens die punt te zetten, achtte hij het blijkbaar goed „ter voorkoming van misverstand" enige dingen op te merken. Ook dat was zijn goed recht, want de beweging, waar van hij voorzitter is, kon zich be schouwen als de aangevallen partij. En de aangevallene heeft het laat ste woord. Het kostte hem veel moeite die punt te zetten, gelijk moge blijken uit de laatste regelen, die aan het „cease-fire" voorafgaan: Er een punt achter zetten? Ons best. Doch daarmede zijn de te kwader ure door „gevaarlijk on begrip" opgeroepen geesten niet bezworen. Alleen verstandig deskundig, op concrete verhoudingen en omstan digheden, dus op de realiteit ge richt beraad met sommige theore tici kan, misschien, tot een be vredigend resultaat leiden. Dan toch....? Accoord. Een zaak is niet spoedig geheel hope loos. Aan de punt door de heer De Bruyn geplaatst, meende echter ook prof. Duynstee nog een punt te moe ten toevoegen. Evenmin van harte: „Voortzetting van de discussie is onmogelijk geworden. De te genstellingen zouden nog weer verder worden toegespitst en de discussie zou meer en meer het karakter aannemen van een hoogst, gevaarlijke en onwaardige rel. Om deze reden volstaan wij met een simpel woord van protest tegen de toon van bedoeld Volkskrant- artikel". En ook baron van Voorst tot Voorst droeg een puntje bij in een jns verstrekte mededeling, waaraan ve de volgende passages ontlenen: „Naar aanleiding van het arti kel van de heer De Bruyn, ge schreven in de Volkskrant van 2 Juli jl., zij opgemerkt, dat het ar tikel vooral naar de daaraan ge geven vorm zodanig is, dat wij thans niet langer mogen zwijgen. De gebruikte taal en uitdrukkings wijze betreuren wij en wijzen wij af. Het ontstelt ons, dat de voor zitter van de K.A.B. gemeend heeft te mogen reageien op een wijze als hij deed". „Op de inhoud van het artikel van de heer De Bruyn gaan wij in verband met een en ander thans niet in, temeer daai er andere wegen zijn: de wegen van het overleg, met name in het Katho lieke Bureau, waarop wij doelden en waartoe in principe reeds was besloten. Wij vermelden tenslotte nadruk kelijk, dat wij dit overleg wensen, samenwerking nadrukkelijk blij ven voorstaan al wordt het moei lijk nog met de heer De Bruyn i te praten". De kemphanen zijn dus terugge treden, na alle drie hun slotwoord te hebben geschreven onder het hoofd „Gevaarlijk Onbegrip" al dan niet tussen aanhalingstekens, i Mochten we ons er aanvankelijk over verheugen, dat er wat leven in de brouwerij gekomen was, een heksen-ketel er van te maken kan de K.V.P. toch ook niet tot voor deel strekken. Daarom zien we de al te geestdriftige acteurs met ge noegen van het toneel verdwijnen, met de welgemeende raad er bij, al vorens in het „Katholiek Bureau van Maatschappelijk en Cultureel Overleg" achter de schermen te gaan beraadslagen (want dat is de bedoeling) eerst een paar dagen in de wei te gaan wandelen of in de baren der zee afkoeling te zoeken. Misschien dat de drie „Gevaarlijke Onbegrippen" dan minder gevaarlijk en minder onbegrijpelijk zijn, dan in het heetst van het gevecht scheen, dat het niet zo moeilijk is om met de heer De Bruyn te praten (wiens laatste artikel zeker niet zo ontstel lend was, als de lezer uit de reactie der twee andere „punten" zou kun nen opmaken) en dat de menings verschillen geen aanleiding hadden mogen geven elkaar zo in de veren te vliegen. Het „gevaarlijkste wan begrip" in deze gehele woordenwis seling komt ons voor er een te zijn van meer psychologische dan politie ke aard. Het kost steeds mceite en zelfoverwinning in een debat zich in de gedachtengang, dQ levenshou ding en de bedoeling van de an dere partij in te denken. Het vergt wijsheid en voorzichtigheic, niet on middellijk op te stuiven, als iemand het waagt een andere mening te verkondigen. Het vergt nog groter wijsheid en voorzichtigheid, als de tegenpartij boos kijkt, niet zelf ook gramstorig te worden. Als gedrags lijn bij discussies geldt, dat wie boos wordt, ongelijk heeft. En wie heeft dan in de onderhavige discussie het gelijk aan zijn kant? Wat ve in dez- gehele penne- en woordenstrijd node hebben gemist, is de spranke lende geest en het voor elkaar open staanr Wat zich in eerste ontplooiing aan liet zien als een debat in grote 'stijl, is geworden tot een ruzie met smijtende deuren, waarlijk niet ver heffend, allerminst stichtend en in hoge mate teleurstellend. Liever geen herhaling! MOSSADEQ VRAAGT OM GELD DE PERZISCHE PREMIER, MOHA MMEI) MOSSADEQ. heeft Woens dag het Perzische volk medegedeeld, dat hij „genoodzaak zou kunnen zijn" om geld te vragen, omdat er geen inkomsten meer waren uit de uitvoer van olie. Deze stap zou onvermijdelijk zijn, indien de kapiteins van tankschepen zouden blijven weigeren ontvangstbewijzen ten name van de „Nationale Oliemaatschappij" te tekenen. Als direct gevolg van het rapport van de algemene directeur der Brits- Iraanse Oliemaatschappij te Abadan, Eric Drake, aan het Engelse kabinet zou Engeland er minder voor voelen de Engelsen van de olievelden of uit Abadan onmiddellijk terug te trekken. Persberichten uit Perzië over naderend vertrek van Engelse personeedsleden zouden inmiddels achterhaald zijn. Naar verluidt zou den zowel de Engelse regering als de oliemaatschappij zich thans laten lei den door de overweging, dat het Britse personeel beter op zijn post kan blijven in afwachting van een mogelijke compromisoplossing, zelfs indien om technische redenen de raffinaderij tijdelijk gesloten zou moeten worden. OUDEN VAN DAGEN BRACHTEN BEZOEK AAN PALEIS SOEST- DIJK. Een aantal ouden van da gen uit de gemeenten Öud-Vosse- meer, Nieuw-Vossemeer en Pynac- ker bracht Woensdag een bezoek aan het Paleis Soestdijk, waar zij door H.M. Koningin Juliana ontvangen werden. De oudste inwoonster van Oud- Vossemeer, opoe Dam, wordt aan Koningin Juliana, Prinses Beatrix en prinses Margriet voorgesteld. Mossadeq heeft om een speciale garantie gevraagd, dat de door ge zagvoerders van tankschepen gete kende ontvangstbewijzen de verant woordelijkheid voor de .gehele gela den hoeveelheid olie zal dragen. In Londen was men Woensdag avond van mening, dat indien het enige doel van de Perzische stap is te verzekeren, dat gezagvoerders bij gevolg niet zouden zeggen minder olie te hebben ontvangen dan zij in feite hadden geladen, de impasse doorbroken kan worden. Britse be langen blijven echter geheel onwil lig om een vorm van ontvangstbe wijs te aanvaarden, die de positie van de Brits-Iraanse Oliemaatschap pij benadeelt als in de eerste instantie wettelijke ontvangster van de op brengsten uit de verkoop van olie. Volgens een gewoonlijk betrouw bare bron te Londen is er enige wij ziging in de Engelse politiek ten aanzien van de oliekwestie gekomen. I De Verenigde Staten hebben dc Hongaarse eis, dat drie Amerikaanse diplomaten te Boedapest worden te ruggeroepen, afgewezen. Duitslands buitenlandse schulden Van gezaghebbende zijde te Bonn werd gisteren verklaard, dat de Westduitse bondskanselier, dr Aden auer, gedreigd heeft, dat West- Duitsland misschien terug zal komen op zijn verklaring, waarin aanspra kelijkheid voor de Duitse buiten landse schulden werd aanvaard. Hij deelde dit aan de geallieerde hoge comissie mede in een nota, die hij haar Zaterdag toezond, vlak vóór het vertrek van een Duitse delegatie naar de internationale conferentie over de Duitse na- en voor-oorlogse buitenlandse schulden, die te Lon den wordt gehouden. PRINSES BEATRIX OPENDE NIEUWE KAZERNE. Prinses Beatrix heeft gisterenmiddag een nieuwe marechaussee kazerne, die ten behoeve van de paleiswacht op het Koninklijk Domein aan de Am sterdamse straatweg gebouwd is, of ficieel geopend. Prinses Beatrix onthult de ge denksteen welke in de kazerne is aangebracht. Dr. Adenauer zegt volgens boven genoemde bron in zijn nota, dat de West-Duitsers nooit begrepen hebr ben, waarom zij op een internatio nale conferentie een regeling van de Duitse schulden niet zouden mogen koppelen aan de beschikking over Duitse activa in het buitenland. Woensdag was in het Vaticaan nog geen officieel commentaar beschik baar op het door de Hongaarse re gering uitgevaardigde decreet, dat Katholieke geestelijken met hoge rang slechts met toestemming van (ie regering kunnen worden be noemd. In niet-officiële kringen in het Vaticaan werd verklaard, dat het Vaticaan zeker niet zijn recht zou opgeven om in Hongarije bisschop pen te benoemen. In deze kringen werd erop gewezen, dat vroeger het Vaticaan het recht om benoemingen van bisschoppen door de Heilige Stoel te controleren, aan „sommige Katholieke regeringen had toege kend, doch nooit aan een atheis- tische regering, die openlijk het ge loof vervolgde". Vrijgeleide aan Noordelijken verzocht \7ANDAAG HEEFT GENERAAL RIDGWAY de door de communisten voorgestelde datum voor onderhandelingen over een wapenstil stand aanvaard. De communisten hadden zoals gemeld voorgesteld op 8 Juli in leidende besprekingen te beginnen. In een radiobericht heeft generaal Ridgway de opperbevelhebber van de Noord-Koreaanse strijdkrachten, generaal Kim il Soeng, en de bevel hebber van de Chinese vrijwilligers, generaal Peng teh-Hoeai meege deeld: „Ik heb uw antwoord van 4 Juli ontvangen. De datum acht Juli voor een inleidende ontmoeting is aanvaardbaar. Verwezen wordt naar mijn boodschap van drie Juli. Aan de drie in dat bericht genoemde verbindingsofficieren zullen twee tolken worden toegevoegd. Positieve verzekering van vrijgeleide van dit personeel wordt ge vraagd. Uw antwoord wordt verzocht." patrouille vond Kaesong verlaten Vandaag heeft het hoofdkwartier van het achtste leger medegedeeld, dat een patrouille van de Verenigde Naties Kaesong is binnengetrokken zonder contact met de tegenstander te krijgen. Toen de patrouille, ter grootte van een peloton. Woensdag de stad bin nentrok, meldde een andere pa trouille ten Oosten van Kaesong, dat zij onder vuur van lichte wapenen kwam en terugtrok. Ver-strekkend wetsontwerp Vandaag heeft dc Australische premier, Menzies, in het Huis van Afgevaardigden een wetsontwerp in gediend, dat ver boven alle vroegere wetgeving in vredestijd uitgaande macht geeft over de economie van het land. Het ontwerp voor een wet op de „voorbereiding voor de verdediging" geeft in de aanhef de waarschuwing, dat „het noodzakelijk is,-dat voorbe reidingen voor de verdediging on middellijk worden getroffen en dat deze met een urgentie tot nu toe niet noodzakelijke behalve in tijd van oorlog, worden uitgewerkt" Het ontwerp specificeert niet pre cies, wat de regering denkt te doen maar het geeft de gouverneur-gene raal dat betekent de regering bijna onbegrensde macht om nood maatregelen voor voorbereidingen voor de verdediging te treffen. Tevens diende Menzies een wets ontwerp in, dat bedoelt dc Austra lische grondwet te wijzigen, waar door het parlement de macht krijgt de door de Hoge Raad onwettig ver klaarde wet op de ontbinding van de communistische partij uit te voeren De patrouille was snel opgerukt van het schiereiland Kimpo uit en vond de vroegere hoofdstad van Ko rea verlaten. Na een kort onderzoek trok de patrouille zich terug. Te zelfder tijd rukte een verken ningseenheid op langs de hoofdweg Moensan-Kaesong tot op drie km van de stad zonder contact te maken met de vijand. Andere patrouilles namen Noordelijke groepen, in grootte va riërend tot compagniesterkte, waar ten Oosten en Noord-Oosten van de stad. Het schijnt, dat de Noordelijken zich beperken tot het behouden van hun hoofdlinies en acties ontwijken, totdat een wapenstilstand hun toe komstige gedragslijn zal hebben be paald. Aan het centrale front hebben de geallieerden verscheidene commu nistische proef- en tegenaanvallen afgeslagen. Elders langs het front werd slechts licht contact onderhou den, aldus het achtste leger. SYNGMAN RHEE WORDT REBELS De Zuid-Koreaanse president, Syngman Rhee, heeft volgens Zuid- Koreaanse regeringskringen beslo ten, de beslissingen van de Verenigde Naties niet meer in acht te nemen, indien de 38ste breedtegraad bij de besprekingen te Kaesong als wapen stilstandsgrens wordt vastgesteld. AMERIKAANS ONDERMINISTER GEWOND. Woensdag is de Amerikaanse on derminister voor het leger, Alexan der, gewond geraakt, toen een licht vliegtuig, waarin hij als passagier meevloog, aan het Oostelijke front in Korea tegen een bergwand vloog, aldus heeft Donderdag het hoofd kwartier van het achtste leger mede gedeeld. Alexander en de piloot van het vliegtuig, een majoor, werden licht gewond en in een ziekenhuis opge nomen. £\P DE 17e herdenkingsdag van Amerika's onafhankelijkheid heeft president Truman zijn landgenoten gewaarschuwd, dat, zelfs wan neer er een wapenstilstand op Korea komt, dc wereld nog een lange periode vail grote internationale gevaren te wachten staat. Immers de grootste bedreiging van dc wereldvrede, de geweldige gewapende macht van de Sovjet-Unie, blijft onaangetast. Daarom moeten de Ver enigde Staten voortgaan, zich snel te bewapenen. Paraatheid blijft ge boden. Willen communisten vrede KcPiiettie... Als de mensen hun aandacht maar méér richtten op iets, dat van groter belang m dan onze eigen klei ne wereld dan zou d* mensheid er op vooruit gaan Truman achtte het overigens nog te vroeg om te zeggen, dat dc com munisten werkelijk hun agressiepo ging in Korea hebben opgegeven. „Ik hoop, dat de besprekingen van gene raal Ridgway met de bevelhebber.» uit het andere kamp succes zullen hebben. Zo niet, dan komt het alleen omdat de communisten niet met hart en ziel vrede wensen". Intussen is Korea slechts een deel van het conflict. De vrijheid wordt over de gehele wereld aangevallen, en niet alleen te vuur en te zwaard, maar ook met leugens, bedrog, ge zagsondermijning, bedreigingen, mar telingen en gevangenschap. „De Sovjet-leiders, haten ons, niet omdat wij Amerikanen zijn, maar omdat wij vrij zijn, omdat wij het verhevenste voorbeeld van de macht der vrijheid vormen. Zonder ophouden pogen zij daarom andere volken het standpunt bij te brengen, dat wij in feite geen kampioen voor de vrijheid zijn. Deze geslepen deze niets ontziende, deze laster lijke propaganda-aanval kunnen wij niet met militaire wapens alleen af slaan. „Een leugen kan nu eenmaal niet met een bajonet worden doorboord. en bedrog kan niet met een machi negeweer worden neergeschoten. De enige wapens tegen een dergelijke vijand zijn waarheid en oprechtheid Daarom juist is het aan banden leg gen van mensen of dit nu in poli tiek, economisch of persoonlijk op zicht gebeurt in de Verenigde Staten een groter schandaal dan ei dors. Daarom ook is het bevorderen van het algemeen welzijn voor de Amerikaanse regerirfg eer. meer ge biedende eis dan voor andere rege ringen.". Wij moeten rekening houden mot een lange periode van ïrlecnationale spanning, zo vervolgde Truman. Amerika ziet zich daarom geplaatst voor dc zware taak zijn productie uit tc breiden, de inflatie onder con trole te brengen, en de burgerlijke verdediging tc organiseren, Sommige mensen menen, dat Amerika deze dingen niet kan doen. zonder zich in een oorlog te stor ten. „Ik geloof, dat deze onheilspro feten het mis hebben. Ik geloof, dat de gehele geschiedenis van ons land bewijst, dat zij het bij het verkeerde eind hebben. Ik geloof juist dat de afgelopen maanden hebben getoond, dat wij niet in een oorlog zullen worden gedreven, of gebroken zul len worden door wantrouwen ol

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1