S)e field6eSou4cmt Het wachten is op antwoord uit Noord-Korea Voor inleidende besprekingen Wapenstilstand geen bewapeningsstilstand Verslapping kan ramp betekenen Georganiseerde mensenroof Volgt Perzische parlement Mossadeq niet Geen spoed achter anti-Britse wetsvoorstellen Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN, KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG 4 JULI 1951 42ste JAARGANG No. 12324 MOSSADEQ krijgt standbeeld ajs olie-held Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 et. p. mm. Telefoontjes f 1.50 ^^UTORITEITEN van het Amerikaanse departement van Defensie ver wachten spoedig een gunstig antwoord van de communistische bevel hebbers op Korea op het verzoek van generaal Ridgway om morgen een inleidende bijeenkomst te Kaesong te houden ter regeling van de tech nische bijzonderheden voor een conferentie over een wapenstilstand Men voorziet geen bezwaren van de zijde van het communistische opper bevel, hoewel waarnemers te Washington niet veel hoop hebben, dat de communististen bereid zullen zijn in te stemmen met een vroegere datum, dan hun voorstel om de eigenlijke bestandsconferentie tussen 10 en 15 Juli te houden. In Washington kwamen gisteren de vertegenwoordigers van de 16 landen, die troepen op Korea hebben, op het departement van Buitenlandse Za ken bijeen om de militaire situatie en de voorbereidingen voor een staakt-het-vuren te bespreken Voor het eerst was een vertegenwoordiger van Zuid-Korea, dat geen lid is der V.N. aanwezig. Om heuvels en bergkammen Voor de vierde opeenvolgende dag vochten Woensdag geallieerde en com munistische soldaten hardnekkig om het bezit van heuvels en bergkam men ten Zuiden van Pjongjang. Een heden van het achtste leger dreven langzaam de Noordelijke verdedigers uit een doolhof van bunkers en loop graven op het plateau, dat de toe gang tot de stad beheerst. DE TREIN STAAT AL KLAAR. In officiële kringen bleef optimis me heersen, dat er geen hindernissen zouden opduiken, welke het voeren van bestandsbesprekingen zouden be letten. In diplomatieke kringen werd nauwkeurig acht geslagen op de com munistische pers- en radioberichten, om mogelijke aanwijzingen te kun nen ontdekken van de gedragslijn welke de communisten willen volgen. In het station te Seoel werken Ko reaanse timmerlui en Amerikaanse deskundigen aan een „wapenstil- standstrein" van 17 rijtuigen, die vandaag voor vertrek gereed moet zijn. Wijlen generaal Walton Walker, bevelhebber van het achtste leger gebruikte deze trein als hoofdkwar tier te velde. Voor de ruiten wordt muskietengaas aangebracht en de slaapwagens worden in gereedheid gebracht voor de onderhandelaars van beide zijden. Radio-Peking heeft gisteren be kendgemaakt, dat het voorstel, om de conferentie niet eerder dan volgen de week te houden, gedaan was, we gens moeilijkheden met transport en verbindingen. Daarom verwacht men, dat het antwoord der Noordelijken op gene raal Ridg way's jongste voorstellen inzake inleidende besprekingen ook niet vóór Woensdag zal afkomen. Verkiezingen in Finland Kleine winst voor communisten In Finland hebben Maandag, en Dinsdag verkiezingen plaats gehad, welke een kleine winst voor de communisten hebben opgeleverd. Volgens de voorlopige uitslagen is de zetelverdeling als volgt (tussen haakjes de zetelverdeling in het oude parlement): Sociaal democraten 54 (54); Agra riërs 52 (56); Volksdemocraten 42 (38); Conservatieven 27 (33); Zweedse Volkspartij 15 (14); Finse Volkspartij 10 (5). Slechts met toestemming van Boedapest De Hongaarse regering heeft bij decreet bepaald, dat aartsbisschop pen, abten en andere geestelijken met hoge rang slechts met toestem ming van de Hongaarse regering kunnen worden benoemd. Het de creet zal, hangende een nieuwe rege ling met de betrekking tot de posi tie van de Kerk onder het commu nistische regiem van kracht zijn en voor alle Rooms-Katholieke hoog waardigheidsbekleders, benoemd se dert Januari 1946, met terugwer kende kracht gelden. SOLDATENGRAF IN KOREA. Geweer, helm, munitiegordel en verdere uitrustingstukken duiden de plaats aan waar Amerikaanse sol daten der Verenigde Strijdkrachten in Korea een in de strijd gevallen makker een voorlopige laatste rust plaats gaven. GEEN FOOIEN A.U.B.! Het Ne derlands Detachement Verenigde Naties in Korea op rust. Als je warm eten krijgt, wil je het ook wel weer eens in een beetje huiselijke omge ving nuttigen. Daarom hebben ze bij de A.-Cie een „cafetaria" ge bouwd. ....Neen, we nemen beslist geen fooien aan. HET KANON ZWIJGT OP KOREA, mag dat geen aanleiding zijn om minder aandacht te besteden aan de defensie. Averell Harriman, president Truman's persoonlijke adviseur in Buitenlandse Zaken, noem de voor een Amerikaanse Congrescommissie een verslapping van de defensie-inspanning „het grootste van alle gevaren, die Amerika be dreigen. Verslapping kan slechts tot een ramp leiden. Het Kremlin zou niets liever willen". BEWAPENINGSTEMPO BLIJFT. Amerika's mobilisator, Charles E. Wilson, betoogde met nadruk dat een wapenstilstand op Korea niet van invloed zal zijn op het tempo der be wapening en drong, evenals Harri man, aan op goedkeuring der door Truman ingediende voorstellen: milliard voor hulp aan het buitenland en 10 milliard belastingverhoging. Naar verwacht wordt zal Engeland zich hierbij aansluiten, meldt Reqter. Minister-president Attlee zal in i het Lagerhuis verklaren, dat Groot-Brit- tannië het bewapeningstempo niet zal verminderen. In aansluiting daar aan zou minister Gaitskell (Financiën) verdere versoberingen in uitzicht moeten stellen, gezien de zorgelijke ontwikkeling van de Britse handels balans. Gaitskell zei gistermiddag in het Lagerhuis, dat één jaar oorlog op Korea de Britse schatkist reeds 10 millioen gekost heeft, ongeacht de in directe landen. OPPERSTE KRACHTPROEF. Harriman, die gehoord werd voor de Congresèommissie voor buiten landse aangelegenheden, verklaarde te geloven, dat de Sovjet-Unie de aanval op Zuid-Korea thans be schouwt als een blunder van de eer ste grootte. „Rusland verwachtte, een gemak kelijke overwinning te kunnen be halen, de UNO te kunnen demorali seren en Amerika's leiderschap in discrediet te kunnen brengen", zei hij. „Maar niet alleen dat dit plan gefaald heeft, doch bovendien heeft de agressie op Korea de Verenigde Staten en hun bondgenoten doen ontwaken en het tempo van hun be wapening aanzienlijk doen versnel len". „Ik geloof oprecht", zo ging Har riman voort, „dat wij vandaag in de acute fase van onze worsteling met het Kremlin voor een opperste krachtproef staan. In de komende drie, vier jaar zal een zeer grote in spanning gevraagd worden". BENDE IN OOSTENRIJK OPGEROLD „HEINRICH STOPPLER D.P. verliet op 2 Mei j.l. zijn woning, ver moedelijk voor een bezoek aan zijn zieke dochter in de Sovjet-zóne. Hij wordt sindsdien vermist. Zo staat het met koude zwarte letters in het rapport van de veilig heidsdienst van de Amerikaanse bezettingstroepen in Oostenrijk. Wat is er met Heinrich Stoppler gebeurd? Kon hij zo maar verdwijnen? De rechercheurs van de veiligheidsdienst hebben er zo hun vermoedens en gedachten over. Meestal komen die neer op hetzelfde. „Die verd Rus zal d'r wel meer van weten" En de Rus wist het inderdaad. Stoppler werd reeds wekenlang „bewerkt" in de beruchte geheime gevangenis van de Sovjets in de PI össelgasses alvorens op transport te worden gesteld naar Moedertje Rusland. Daar wacht hem een zekere dood in de uranium-mijnen van Siberië. Heinrich Stoppler is namelijk schuldig aan „verraad van de volks demoncratie" door zijn vlucht uit een land achter het IJzeren Gordijn. Hij dacht in de Britse sector van Wenen veilig te zijn. Maar ook daar achterhaalde hem de wraak van „Vadertje" Stalin. Na een eeuwigheid komt hij terug. „De wacht is juist aan dc andere kant. Kom snel!" Achter het wachthuisje om rennen zij de weg over en vallen neer in de berm aan de Sovetzijde. De doodse stilte bevreemdt Heinrich. Zij is on heilspellend, Dan scheurt een schot de stilte aan flarden. „Handen om hoog!" Plotseling zijn zij omringd door een tiental Russische soldaten. Heinrich ziet slechts geweerlopen en grimmige gezichten. Hij wordt ge boeid en in de overvalwagen rijdt Heinrich Stoppler naar de Plössel- gase. Hij zal Wenen en zijn kernge- zonden dochter naar menselijke be rekening niet meer terugzien. Zijn behulpzame begeleider wordt echter niet geboeid. Ook sleurt men hem niet in een overvalwagen. In tegendeel, de commandant van de Sovjets overhandigt hem, met een HANDLANGEHRS VAN STALING SLAAN TOE. Want op een dag kreeg Stoppler bezoek van een vreemde, een Oosten rijker. Deze bracht een ontstellende tijding: „Uw dochter is ernstig ziek en vraagt U zo spoedig mogelijk te komen." „Maar dat is onmogelijk, Ilse woont immers in de Russische zóne". „Ik zal U over de grens brengen. Kom vanavond om 9 uur op de hoek van de Maria Theresienstrasse". 21.05 uur. Maria Theresienstrasse. Een figuur maakt zich los uit het duister. Sluipt ongehoord tot naast Heinrich. „Volg me, snel!" Vlak bij de Sovjetgrens duiken ze een tuin in. „Bukken en „Doodstil'.' Na 5 minuten Halt!, blijf hier, ik ga op verkenning uit". IIOEWEL MEN IN BRITSE KRINGEN TE TEHERAN nogal somber ge stemd is over de mogelijkheid, om met de Perzen alsnog tot een compromis te komen over de naasting van de olie-industrie, meent men toch aanwijzingen te zien, dat er in het Perzische parlement ook een ge matigder richting werkzaam is. Ondanks het verzoek van premier Mos sadeq om zo spoedig mogelijk een tweetal met de naasting verband houdende wetsontwerpen te willen aannemen, is het n.l. gisteren niet tot een stemming gekomen, daar een aantal leden uit het parlement was weg gebleven, zodat er geen quorum was. Het eerste ontwerp maakt Per zen, die aan de kant van de „Anglo- Iranian" hebben gestaan .strafbaar; het tweede is een voorstel tot be noeming van een parlementaire enquête-commissie in te stellen, die de bij diverse huiszoekingen bij Brit se kantoren in beslag genomen do cumenten moet bestuderen. Maar wel weet het Perzische blad „Bakhtar Emroos", dat het eigendom is van en geredigeerd wordt door vice-premier Hoessein Fatemi, te be richten, dat het Perzische Openbare Ministerie instructies heeft geopend tegen enige functionarissen van de Anglo-Iranian. Volgens 't Perzisch blad zouden deze Britten beschuldigd worden van onwettige handelingen en wel op grond van de tijdens de huiszoeking bij de hoofdvertegenwoordiger van de Anglo-Iranian te Teheran, Seddon, in beslag genomen documenten. De politie is verder begonnen met de inhoud van alle safe-loketten van de Anglo-Iranian te onderzoeken. De Perzen beweren dat de Britten de belangrijkste documenten uit de ar chieven hebben gehaald en verbrand. PRODUCTIE NEEMT AF. Inmiddels neemt de productie van de Anglo-Iranian langzaam af. Van daag weigerden ook de 800 Indiase en Pakistaanse employé's van de Anglo-Iranian in dienst van de nieu we Perzische oliemaatschappij over te gaan. Intussen zijn alle tankers uit de ha ven van Abadan vertrokken en ligt slechts de Britse kruiser „Mauritius" op de rede. Overigens is deze gang van zaken geen bezwaar geweest voor het Per zische ministerie van Binnenlandse Zaken om een plan voor 't oprichten van een standbeeld van premier Mos sadeq, „de held van de olienaasting", goed te keuren. Het beeld zal worden betaald door TOESTAND VAN SJAH BAART ZORG. In Perzische hofkringen verwacht men, dat de Sjah alvorens hij Don derdag een blinde-darmopcratie zal moeten ondergaan, als voorzorgs maatregel een troonopvolger zal be noemen. In Pcrzië heerst ongerustheid over de toestand van 's lands heerser, daar men het nodig had geoordoeld vier bekende Amerikaanse artsen per vliegtuig naar Perzië te laten over komen om dc Perzische geneesheren bij de operatie bij te staan. Daar de Sjah geen zonen heeft, verwacht men, dat hij zijn 29-jarige broeder, prins Ali Reza tot troonop volger zal aanwijzen. Militaire samenwerkina in Benelux-verband In een te Den Haag gehouden ge combineerde vergadering van de Nederlandse minister van Oorlog en Marine, de Belgische minister van Landsverdediging, en de gezant van Luxemburg in Nederland, en dc chefs van staven van- de Benelux landen, werd gisteren overeen ge komen de reeds bestaande militaire samenwerking verder uit te brei den. De punten die in het bijzonder ter sprake kwamen waren: 1. Samenwerking inzake de in wendige verdediging der Benelux- landen. 2. Verdere coördinatie en uitbrei- een groep rijke Perzische zakenhe- ding van de wederzijdse steun bij den, die het op een van Teherans grote pleinen willen laten plaatsen. De Perzische regering heeft de tij delijke directeur van de Brits-Iraan- se Oliemaatschappij, Alec Mason, aangezegd, dat hij onmiddellijk zijn huis te Abadan moet verlaten om plaats te maken voor Perzische func tionarissen, aldus wordt uit Britse bron te Teheran vernomen. opleidingen en oefeningen. 3. Het opvoeren van de coördina tie van de luchtverdediging. Overeenstemming werd bereikt inzake de maritieme bevelvoering en taakverdeling in oorlogstijd, waarbij in het bijzonder aandacht werd besteed aan de veiligheidstel ling van het zeeveriïeer naar de Nederlandse en Belgische havens. dankbetuiging voor de bewezen diensten, 3 bankbiljetten van 1000 schilling, waarmee hij fluitend over de Britse zónegrens stapt, op weg naar het volgend slachtoffer. Mensenroof, een „florerend bedrijf". Op deze manier en een andere on der bedreiging met vuurwapens werden in de afgelopen maanden honderden mensen het slachtoffer van de sinistere manipulaties van de Sovjets. Het waren de z.g. „gezoch te" personen: vluchtelingen uit de landen achter het IJzeren Gordijn, die in Oostenrijk een toevluchtsoord hadden gevonden, of Oostenrijkers die vroeger, al is het 70 jaar geleden, de Russische nationaliteit hadden bezeten. Zij allen waren schuldig aan „verraad tegen de volksdemo cratie" en wachten, in handen van de Russen, in het gunstigste geval een jarenlange verbanning als dwangarbeider in Siberië Deze mensenroof op grote schaal heeft in Oostenrijk lange tijd gefloreerd, on danks de scherpe controle en tegen maatregelen van de geallieerden. In Januari van dit jaar bemerkten de rechercheurs van de Amerikaan se veiligheidsdienst dat de kidna- troepen hun operatiegebied hadden uitgebreid van Wenen over geheel West-Oostenrijk. Maandenlang lagen de mannen van de veiligheidsdienst op de loer, totdat zij, na eindeloze voorbereidingen, dezer dagen plot seling hun werk bekroond zagen met de arrestatie van de 15 leiders van de bende. Met deze slag werd de ge hele mensenroof-organisatie met eén slag volledig opgerold. Het was vol gens verschillende zegslieden de best georganiseerde bende met meer ver takkingen, dan men ooit in het mo derne Europa heeft gekend. Leiding berustte bfj Sovjets. Tijdens de verhoren verklaarden de gevangen bandieten eenstemmig, dat hun organisatie in hoogste in stantie geleid werd door een Russisch Bureau in de Sovjet-sector van We nen, waar een majoor en een luite nant van het Rode Leger de scepter zwaaiden. Maar de practische leiding berustte bij een niet-Rus, een zekere Jacob Weill, die echter op zijn „dienstreizen" steeds in de uniform van een Sovjetofficier gekleed was. Weill was een der prominente figu ren uit de smokkelwereld. In Januari 1951 sloot hij met de Sovjets een contract, waarin werd bepaald, dat Weill voor ieder slachtoffer, dat hij aan de Russen uitleverde, gedu rende één week vrijgeleide van de Russische bezettingstroepen zou ont vangen bij zijn smokkcltochtcn. On der zijn deskundige leiding werden er namelijk uit de Balkanlanden enorme hoeveelheden goederen Oos tenrijk binnengesmokkeld. Zijn ken nis van de onderwereldse practijkcn kwam hem bij de mensenroof blijk baar goed van pas, want direct na zijn aanstelling als leider van dc ont voerdersbende werd het operatie- terrein van deze misdadigersorgani- satie over geheel West-Oostenrijk uitgebreid. Dc benden werkten met krachtige middelen, ze oefenden haar leden geregeld op Russische schiet banen in de omgang met vuurwa pens. Weners verkochten hun land genoten aan rode politie Het Ministerie van Binnenlandse Zaken van West-Oostenrijk deelde in verband met de arrestatie van dc mensenrovers nog mede. dat ook twee Weense politiemannen hebben meegewerkt aan de misdadige prac tijkcn van dc bende. Zij hebben na melijk 5 landgenoten, twee vrouwen en drie mannen, onder valse voor wendsels over de Sovjet-zónegrens gelokt en hen daar aan de Russen uitgeleverd. Bij het verhoor ver klaarden zij, op een dienstronde door een Russische politic-agent te zijn aangesproken, die hen had over gehaald om door de ontvoering van „gezochte" personen een gemakke lijke bijverdienste in dc wacht te slepen. Nadat hun eerste opdracht, de uitlevering van vijf Oostenrijkers, was volbracht, ontvingen dc politie mannen prompt een beloning van 15.000 Schilling (ongeveer 2.700.-). Voor 540 gulden per stuk lokten zij een landgenoot in de muil van het Russische beest! Sjafroedin pres. Javasche Bank Het Indonesische kabinet heeft Dinsdagavond dc benomeing goed gekeurd van de Indonesische oud- minister van Financiën, mr. Sjafroe din Prawiranegara tot president-di recteur van de Javaasche Bank. De regering is van oordeel, dat Sjafroe din dc juiste man is voor deze func tie, ondanks het feit, dat hij onder de huidige omstandigheden naasting van de Javasche Bank niet kan goed keuren. De benoeming, zo voegt Aneta hieraan toe, is in overeenstemming met de voorstellen van de direc tie en de raad van commissarisen van de Javaasche Bank. Kaueft^e... De toekomst kan zo onheilspel lend donker zijn, verlies de moed niet, één is er die kracht naar kruis geeft.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1