Revolutie in Siam mislukt Minister-president weer vrij KVP-voorz. over middenstanders Badmeester en 2 kinderen voor Ameland verdronken Clvantivcen aatt Siim Hypnose onder nul ZONDER SCHUW MAANDAG 2 JULI 1951 DE LEIDSE COURANT ERSTEJBLAD^PAGINA- Minister-president piboel songgram van siam heeft giste ren, na 36 uur de gevangene te zijn geweest van dc opstandige ma rine het bestuur van zijn land hervat. Gistermiddag heeft hjj in een radioboodschap om rust en orde gevraagd. Na hem sprak de comman dant van de marine, die zijn mannen opwekte de wapens te strekken, in Bangkok, dat een weekeinde van bombardementen achter de rug heeft, is de toestand vrijwel normaal. In enkele geïsoleerde stadsde len waren regeringstroepen nog bezig de resten van de opstandige ma rine te bevechten. De opstand heeft weinig of geen communistische ten- denzen gehad. De leider was admi raai Haharn, die in 1947 aan de zijde 'van president Nay Pridi vocht, toen deze door Piboel Songgram versla gen werd. Evenals dc vier andere na- oorlogse opstanden in Siam is ook deze zonder massale bloedbaden ver lopen. Van het begin tot het einde werden 15 doden en 16 gewonden ge teld. lieten dc opstandelingen Piboel vrij, die direct zijn functie weer opnam. Zondagmiddag werd de wapenstil stand een feit. Op enkele plaatsen in de stad hebben opstandelingen zich verschanst. Zij zijn door het leger in gesloten. De organisatoren van de opstand zijn gevlucht. Buiten Bang kok is het in heel Siam rustig ge weest. MARINE KREEG GEEN STEUN. Dat de revolutie mislukt is, wijt men aan het feit dat Taharn geen steun heeft verkregen van de in Bangkok gestationneerde leger- en politie-eenheden. Dc coup begon toen Piboel vorige week Vrijdag ver gezeld van zijn gebruikelijke politie- escortc, een door de Amerikaanse re gering aangeboden zandzuiger ging bezichtigen. De zandzuiger was aan geboden om de zandbank in de rivier de Mekong weg te werken. Het corps djplomatiqué van Thailand had zich feestelijk opgemaakt voor de gelegen heid. Toen Piboel de loopplank naar het vaartuig betrad, werd hij plotse ling omgeven door een grote groep met geweren gewapende mariniers. Zijn escorte was tegen de overmacht niet opgewassen en Piboel voelde een pistool in zijn rug. Hij werd uit het gezelschap weggeleid en haalde zijn schouders op toen de mariniers hem aan boord van een langszij liggende motorboot brachten. Zodra het nieuws bekend werd be gonnen leger en luchtmacht de mari ne te bevechten. Een delegatie van het „bevrijdingsleger" liet Piboel's regering weten dat zij zich moest overgeven; een nieuwe regering stond klaar, zo werd gezegd. Maar het kabi net sommeerde de marine zich over te geven. Om zes uur Zaterdagmor gen, plaatselijke tijd, toen het ulti matum verstreken was en geen ant woord ontvangen was, viel de Thai- landse luchtmacht met Spitfires de oorlogsbodems in de Mekong aan. Een kanonneerboot werd tot zinken gebracht.Het vliegveld Bangkok werd gesloten, behalve voor een K.L.M.- toestel, dat om zeven uur in Singa pore vertrokken was. De passagiers werden bij landing en start begeleid door een levendig onderhouden vuur uit kanonnen en machinegeweren. De politic ging intussen aan het hoofd van het leger in actie en het marine-radiostation werd gebom bardeerd. Verscheidene huizen in Bangkok werden geraakt door het vuur van beide partijen. Uit Singa pore stuurde de Britse regering twee vaartuigen om buiten de Thailandse territoriale wateren te wachten op oen order dc Engelschen in Bangkok in veiligheid te brengen. De order is niet gekomen; de diplomatieke ge bouwen werden door regeringstroe pen afdoende beschermd. Tegen de avond hadden de regeringstroepen de voornaamste gebouwen en een groot gedeelte van de stad in hun bezit. Het werd duidelijk, dat de opstand niet was geslaagd. Laat in de nacht Nederlander in Djakarta vermoord Autoroot in het hartje van de stad Bij een autoroof in het hartje van Djakarta is gisteravond de heer M. C. Koning, een employé van de K.P. M .door een Indonesiër met pistool schoten gedood, terwijl een andere S'cderlander, dc heer M. L. Mees, een planter uit Oost-Java werd gewond. Dc heer De Koning, bracht met zijn auto enige vrienden naar huis en ver liet met hen bij hun woning op de Van Heutz-boulevard de wagen. Plot seling sprong er een Indonesiër ach ter het stuur van de auto en trachtte er mee van door te gaan. De heer De Koning en een zijner vrienden, de lieer Mees, renden naar de auto te rug maar werden door de Indonesiër neergeschoten. De moordenaar wist daarop te ontkomen. Gisteravond zijn te Djakarta nog twee mensen, onder wie een Chinees, bij roofovervallen vermoord. JOEGOSLAVISCH VLIEGTUIG VERONGELUKT. Volgens gewoonlijk betrouwbare kringen te Belgrado heeft men het wrak van het sinds drie dagen ver miste toestel van de Joegoslavische luchtvaartmaatschappij J.A.T. gevon den. Alle elf passagiers en de beman ning van vier personen zijn omgeko- Het toestel, een driemotorige Jun kers 52, verdween drie dagen geleden op de geregelde dienst tussen Ridje- ka en Zagreb en zou tengevolge van het laaghangend wolkendek in berg achtig terrein zijn verongelukt. TYPHOON BEDREIGT JAPAN EN KOREA. Ten Noorden van Okinawa woedt een typhoon, die naar verwachting Zondagavond Kiosjioc, het Zuidelijk ste eiland van Japan, en Maandag de Zuidkust van Korea zou bereiken. Alle schepen zijn gewaarschuwd zich niet in de Japanse Zee en de engten tussen Japan en Korea te begeven. Zoals bekend bevindt de „Jutlandia", waarop eventueel de bespreking met de Noordelijken gehouden zou wor den, zich in de haven van Poesan. INTERNATIONALE GIDSEN- CONFERENTIE TE VUGHT GEOPEND. In tegenwoordigheid o.m. van mgr. Mutsaerts, bisschop van 's-Hertogen- bosch is op huize Bergen de interna tionale gidsenconferentie geopend. De nationale commissaresse van de Nederlandse Gidsen Beweging, mej. mr. B. Twaalfhoven, opende deze derde internationale conferentie, waarop vraagstukken van velerlei aard, de vrouwelijke jeugd betref fend, zullen worden behandeld. Vijf tien landen waaronder Amerika heb ben delegaties naar Vught afgevaar digd. De conferentie zal tot en met 9 Juli a.s. duren. Op 5 Juli zullen dc vertegenwoor digsters der verschillende landen door H.M, de Koningin op het paleis Soestdijk in audiëntie worden ont vangen. H.M. de Koningin is be schermvrouwe van de Nederlandse Gidsenbeweging. De buitenlandse gasten zullen o.m. op excursie gaan naar het doofstommen-instituut te St. Michiels-Gestel, waar doofstom me kinderen voor hen een ballet zul len opvoeren, naar de studio van de KRO tc Hilversum en naar Amster dam. STREMMING IN SPOORWEG VERKEER. In het spoorwegverkeer tussen Amsterdam en Rotterdam ontstond gistermorgen omstreeks 10 uur een stremming tengevolge van een sto ring in de electrische bovenleiding tussen Schiedam en Rotterdam. De reizigers, die op dat tijdstip van Am sterdam op weg waren naar Eindho ven, moesten in Den Haag de trein verlaten Via Utrecht zetten zij daar na de reis naar het zuiden voort. De storing was na ongeveer een uur op geheven, zo deelt men ons mede. FAMILIETWIST EINDIGDE MET DOODSLAG. In Doetinchem ontstond tussen een aantal families van de buurt Het Fort, een ruzie, die later werd ge volgd door een hevige vechtpartij, vaarby verschillende personen ge bruik maakten van wapens. Enkele personen liepen daarbij verwondin gen op. De dertigjarige gehuwde H. E., handelaar in metaien en lompen ex vader van vijf kinderen kreeg een steek in de borststreek. Hij zakte in elkaar en overleed voor zijn wo ning. De voorzitter van de Kath. Volks partij, de heer W. J. Andriessen, heeft voor de statenkring-organisa- tie Goes een overzicht gegeven van de na-oorlogse politiek der K.V.P. Na vastgesteld te hebben, wat in deze parlementaire periode door de K.V.P.-fractie in dit opzicht is be pleit en bereikt, gaf spreker een aan tal richtlijrten voor de toekomst. Zo moet, naar zijn oordeel, het midden- standsbeleid gebracht worden op een niveau, gelijkwaardig aan dat van het arbeids- en landbouw-beleid waarvoor hij een speciaal apparaat nodig oordeelt. Voorts acht spr. noodzakelijk, dat de zelfstandig wer kenden aan de rechten van de socia le verzekering deelhebben, wanneer hun inkomen beneden dat der loon grens voor die verkering ligt. Men dient niet te vergeten, dat voor de middenstandsondernemer prijspoli tiek loonpolitiek is en meer dan dat. In de prijs moet, naast het loon voor de arbeid van hem cn zijn gezinsle den, de grondslag aanwezig zijn voor de kapitalisatie van zijn onderneming en voor zijn sociale zekerheid. Nodig is voorts o.m. een organisme dat zich in samenwerking met he> Econo misch Instituut voor de Midden stand. actief en stelselmatig wijdt aan de bedrijfs-economische en be- drijfstechnische voorlichting van de middenstand. Tenslotte uitte spreker enkele wensen met betrekking tot het over leg, dat thans gaande is als gevolg van de discussie met prof mr. F. Duynstee omtrent het na-oorlogs be leid der partij Hij hoopt dat de me ningsverschillen zullen worden overbrugd, zonder dat aan de partij structuur afbreuk wordt gedaan, en dat de eenheid ook in organisatorisch opzicht, gehandhaafd zal kunnen worden. Hij sprak daarbij de me ning uit, dat de kansen daarop reeël aanwezig zijn. De bespreking zal moeten geschie den in een geest van wederzijds be grip voor de verhoudingen. Ee heer Andriessen verklaarde niet te twijfelen aan de aanwezig heid van dit begrip en verwacht daaiom een bevredigende oplossing. De tigen beginselen zijn te inhouds- en te waardevol, vormen een te hecht cement om niet te mogen ver- waclten, dat positieve resultaten be- reiklaar zijn. Daarbij moge, aldus spr, ten ieder, die het aangaat, zijn verantwoordelijkheid beseffen en dicno'ereenkomstig handelen Ten slotte sprak hij dc wens uil dat dc mcninrsverschillen onder de katho lieken in politicis niet zullen leiden tot scherpe verhoudingen in sociaal opzicht, hetgeen hij mede met het oog op de verwezenlijking van de PB.O. :eer betreurenswaardig zou achten. Twee leerlingen van een school uit Grootegast (Gron.) die met een klas een reisje naar Ameland maakten, hebben zich Zaterdagmiddag op het strand bij Nes te ver in zee ge waagd en zijn verdronken. De bad meester, de 50-jarige Jacob Klad, verdronk bij een poging om de beide kinderen te redden. Een andere leer ling die ook te ver in zee was ge gaan en een onderwijzer, die zijn pu pillen nog trachtte te bereiken, ge raakten bewusteloos, maar men kon hun leven redden. De kinderen zijn gaan baden op on- Autobus sloeg op hol Ned. toeristen in angst Twee en dertig Nederlandse toe risten hebben gisteren een angstig moment doorgemaakt toen de rem men van hun autobus niet goed ble ken te werken bij het afdalen van een zeer steile helling in de Belgi sche plaats Savelot. De chauffeur, Hendrik Weerman, van de firma Seubers te Zweelo (N.- Holland) trachtte met de motor vaart te minderen, doch zonder resul taat. Een gesloten spoorwegover weg, halverwege de helling, kon nog op het laatste ogenblik worden ge opend, om de op hol geslagen bus door te laten. Een der 32 inzittenden, mevr. Wiers uit Emmen sprong naar bui ten. Zij werd gewond, doch niet ernstig. Toen de bus nog in volle vaart was, zag de chauffeur zich genoodzaakt, een scherpe hoek om te slaan. Naar ooggetuigen mededeelden is de bus, zonder slachtoffers te maken, op twee wielen de bocht omgegaan. Slechts één uit duizend bestuurders zou het er naar het oordeel van de Belgische rijkswacht, zo af kunnen brengen. Né. het nemen van de bocht kon de bus, die inmiddels dc vaart had verloren, tot stilstand worden gebracht. Mevrouw Wiers, die in een zieken huis is opgenomen mag over drie da gen naar ^uis terugkeren. ONGELUK MET AUTOBUS TE RHENEN. Het mag een geluk heten, dat een dertigtal passagiers uit Rotterdam, die gisteren met een autobus van het veer te Rhenen gebruik maakten, waren uitgestapt, want deze bus reed bij het verlaten van de veer pont aan Liendse zijde te water en verdween in de diepte. Dit gebeurde tijdens een poging om de bus, waar van de carrosserie vastzat, op de pont los te krijgen. Ook de chauf feur zat op dit moment niet in de autobus. Alle bagage van de passa giers ging verloren. „Trouw". gunstig tijd. Mei had hen daarvoor gewaarschuwd e: ook voor de ster- gezogen. Ook de radmeester van ho tel Scheltema, ,acob Klad, die dc kinderen nazwon, kon het tegen de stroom niet bolwirken. De twee ge broeders Steinvotris gingen met een lijn in zee en bachten hem naar het strand, maar lij bleek reeds dood te zijn. Meer suces hadden de art sen Ente en Soetres met de kunst matige ademhalirg bij de leerlingen en de onderwijzer Zij moesten even- ke stroom, die er als gevolg van de Noord-Oosten wiid wel eens voor de kust zou kunran staan. Zij sloe gen de waarschuvingen in de wind en voordat men hm had kunnen be reiken, werden twee van hun, de 15- jarige A. Smith ei de 14-jarige Roe- Lof Nienmeyer, leiden uit Groote gast, door de stnom naar beneden wel op Am land ichterblijven, daar hun toestand niet zo was, dat zij de terugreis naar kroningen konden aanvaarden. KIND VERDRONI IN WASTOBBE. Toen mevrouw /an de Berg aan de Gildestraaat te 3ussum Zaterdag middag haar bijna tweejarige kleine miste, ging zij in ie buurt op zoek, maar het trof het ;ind nergens. Ein delijk ging zij bij de buren kijken, omdat het kind d;ar nog wel eens 'speelde. Deze warm niet thuis. Me vrouw Van de Beig kon echter het huis binnenkomei en vond daar haar kindje in em wastobbe met zeepsop. Het kind )leek reeds over leden te zijn. MUZ HERVATWERK AAN OOSTERDLDER. De Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzeewerkm heeft voorbe reidingen getroffen om in de loop van deze week haai werkzaamheden aan de door haar iangenomen per celen van het be;tek van de Oos terpolder te hervatten. Zoals men weet, s aan deze per celen sedert Kerstmis 1950 bijna niet meer gewerkt. LANDDAG BOEIENWAGEN- CLUL Zaterdag heeft di boerenwagen club haar landdag ii Gorinchem ge houden. In autobussen waren de le den uit alle delen vin het land naar deze Zuidhollandse gemeente geko men, waar op de Grote Markt voor het stadhuis een «positie werd ge houden van boerenvagens en wagen onderdelen. Er was ook een inzen ding van het Koniiklijk Huis. De expositie wird o.a. bezocht door de burgemeestms der omliggen de gemeenten en dror ir. A. W. van der Plassche, directiur-generaal van de Landhouw. Op het marktplein was een muziektent opgericht, waar een boerenkapel uil Westzaan con certeerde. Er zijn plannen on in Meerkerk een museum te stichten, waar wa gens cn wagenonderdelen geëxpo seerd kunnen worden. VEERSVERWACHTING Geldig van Maandagavond tot Insdagavond. Opgemaakt te J uur). KOELER. In het Zuid-Oosten van het Ind aanvankelijk nog weinig bwolking, overigens half tot jvaar bewolkt met plaatselijk cige lichte regen of motregen. Iatige tot zwakke Westelijke tt Noord-Westelijke wind. Koe- er. Vooral in het binnenland. 3Juli: Zon op 4.25, onder 21.03; maa op 2.52 cn onder 21.13 uur. D Katholieke Arbeiders Bewe ging in Limbu.g heeft een fonds in het even geroepen, waardoor leden vandit fonds gratis kunnen genie ten an de zorgen van de Katholieke Geziszorg in deze provincie. Ook niet eden van de K.A.B. kunnen zichbij dit fonds aansluiten; zij be- tale echter iets meer contributie. D raad van Zandvoort heeft met 7 t<en 5 stemmen een voorstel van B. W. aangenomen om een cre- diel van 6.900,beschikbaar te steL'n voor de inrichting van een perianent caravan-terrein, in de on- miöellijke nabijheid van het dorp gelcen. Zndvoort is hiermee de eerste geirente in ons land, die de be schiking krijgt over een behoorlijk geoiilleerd terrein, waar de cara- vanoezitters, wier aantal steeds gro ter 'ordt, aan de kust tegen geringe verpeding een staanplaats kunnen kryen. Nn hoopt dit nieuwe terrein in elk :eval nog in de maand Juli a.s. in fbruik te kunnen nemen. BIM EN MUGLI BASLI BELEVEN EEN AVONTUUR IN GROENLAND 12. Wat is ïier gebeurd? Bim's vliegtuig moes een noodlanding ma ken. „Ijsafzetting op de vleugels", zei Bim kort. „Het moet hier Lapland zijn," prevelde Bim tegen zijn vlieg machine, alleen maar om iets te zeg gen in de stiite,zoals men dat na een noodlanding vaik pleegt te doen. Bim ging op de cockpit van zijn toe stel staan. In de verte, bijna inge sneeuwd, lag een Lappen-kamp. Bim liep langzaam in de richting van het kleine vlekje bewoonde wereld. „Ik moet hier even de weg vragen',' dacht hij. Halverwege het kamp kwam een Laps burger hem tegemoet. „Aio bou" riep de Lap. Vrij vertaald komt dit neer op: „Wat doe je daar in de kou?" Bim had gelukkig een cursus in het Laplands gevolgd. Kennis is tenslotte macht. Hij begroette de an der beleefd. „Mijn naam is Aslak, Aslak', zei de ander. „Verwissel de twee namen niet, want de eerste is mijn voornaam, de tweede mijn ach ternaam". BINNENLAND Dcheer Hoffman uit Wenen, die Donerdag bij het ongeluk op de onberaakte overweg bij Nijverdal ernsig werd gewond is Zaterdag in het liaconessenhuis te Almelo over- ledei Tu>e honderd ton. lucerne- en k'avTineel zijn gisteren verbrand 'bij en brand in een loods te Em- melord (Noordoostpolder). Na een val uit een slaapkamer raam is de 47-jarige heer F. Frieze uit lijmegen na 5 dagen bewuste loos n het ziekenhuis St. Annadal te Miastricht te hebben gelegen, overlden. Drt Groningers hebben Zaterdag over het drooggevallen Groninger Wad een wandeling gemaakt van Hormuizen naar Schiermonnikoog. Zij zn gisteren op dezelfde manier teruggaan. Eei Amsterdamse havenarbeider is Zaerdag gedood aan boord van het s Grebbestroom van de H.S.M. aan e Handelskade te Amsterdam, toen lij werd getroffen door enkele stukkn die uit. de strop vielen. Jebva's getuigen zullen van 17 tot 1! Augustus samenkomen in de Ahoyhal te Rotterdam voor hun jaarliks congres. Van Nederlandse zijde vorden duizenden predikers vcrweht, alsmede vele volgelingen, die neg niet als predikant worden beschcrwd. Op het Damrak te Amsterdam is een70-jarige voetganger door een tram ;angereden. De man, die onder invloei van sterke drank verkeerde werd ernstig gewond naar het zie- kenhis vervoerd en is daar in de loop an Zondag overleden. )e 74-jarige J. F. Krekels uit Linde.heuvel-Geleen werd met z'n fiets jp de Rijksweg Zuid bij Sit- tard ;egrepen door een passerende autob.s met pelgrims uit Nijmegen die oi de terugweg waren van een bedeviart naar Wittem. Het slacht offer vas op slag dood. Veilig tijden, veilig lopen? Uw cgen en uw oren open! lërbond voor Veilig Verkeer 13) Hij haalde de meter, waarmee hij ook dc voetstap in de coupé had ge nieten, uit zijn zak en begon op zijn ucmak de lengte van het lijk te me ten. De lengte bedroeg 180 meter. Het was dus een man, die de middel maat overschreed. Ook de brede borst cn de lange herculische armen duidden aan, dat dc man een buiten gewone lichaamskracht moest beze ten hebben. Dc grote rechterhand was nog tot vuist gebald. Dc commissaris schudde naden kend het hoofd. Zulk een mens te overwinnen leek hem schier onmo gelijk. De strijd, welke tussen beiden had plaats gevonden, moest een ver schrikkelijke geweest zyn. Hoe was liet nu toch mogelijk, dat niemand in de trein er iets van bemerkt had? Met behulp van dc knecht spreid de Friedeberg wederom het laken over de dode en juist waren ze daar mee bezig, toen dc rechter van on derzoek in gezelschap van een jon gere heer het vertrek binnentrad. Braudeis stelde zijn begeleider, de referendaris Hellwig, aan de com missaris voor en zei toen: „Vrouw Kahrs, de huishoudster van Lenznvann, is uit Nienwalde. Ze wacht in de spreekkamer. Hoe denkt U er over? Zou ik haar eerst de identiteit laten vaststellen en dan haar aan een verhoor onderwerpen, of zou ik het in omgekeerde volgor de doen?" „De vrouw weet immers, waarom ze hier is?" vroeg Friedeberg. „Zeker, mijn waarde" „Mijn mening is," zei Friedeberg gewichtig, ,om haar eerst uit te vra gen. U begrijpt wel. dat vrouwen zo vreselijk teergevoelig zijn. Als u haar eerst bij het lijk bracht en haar daarna ondervroeg, zou ze, wed ik, niet veel kunnen vertellen" „Zeker u heeft volkomen gelijk, mijnheer Friedeberg. Wij zullen haar eerst ondervragen. Twijfel aan de persoon bestaat er niet. Wil u my volgen, asjeblieft?" In het armoedig gemeubileerde spreekkamertje van het hospitaal zat aan de tafel, welk in het midden der kamer stond en waaraan de rechter van onderzoek, mr. Braudeis en de referendaris Hellwig hadden plaats genomen, een eenvoudig gekleed boerenvrouwtje. Ze telde naar schat ting ongeveer 35 jaar. Haar oogleden waren door het ve le wenen rood. Zenuwachtig r-lde zij voortdurend een paar wollei handschoenen op; waren ze op ger»ld dan rolde zij ze wederom af, on dan het spelletje opnieuw tc begiincn. Van tijd tot tijd keek ze schiw naar de heren tegenover haar. De rechter, de znuwachtigheid en angst van de vouw benverkend, sprak haar woorlcn van moed en geruststelling toe ci spoedig had hij het zover weten te brengen, dat hij met zijn* vragen kei beginnen. „Wilt u ons eerst uw namen enz. op geven, vrouw Kaïrs? Hoe zijn uw voornamen?" „Frederika, Auguia Kahrs, gebo ren Neumann" „Hoe oud is u en vaar is u gebo ren?" „Ik ben 38 jaar ud en in Nien walde geboren" „En weduwe niet »aar?" ..Ja, sedert acht jarn" „Wat was uw lan, juffrouw Kahrs?" „Schipper", antwoorlde de vrouw en brak in snikken ui. De rechter wachtte een ogenblik totdat de vrouw haar kalmte weer een weinig had herwonen en vroeg daarna: „U is de huishoudste van de ar chitect Lenzmann te Nienwalde? Hoe lang waart u in deze betrek king?" „Ongeveer 7 jaar" „Had u hulp aan dienstboden?" „Neen, mijnheer. Ik was er alleen. Mijn tienjarig dochtertje helpt mij wel 'ns by mijn werk." „Mijnheer Lenzmann was immers weduwnaar, niet zo?" „Neen, mijnheer. Hij is nooit ge trouwd geweest" „Zo! Ik geloof wel dat u het goed niet mijnheer Lenzmann kon vinden, anders waart u daar niet zolang ge bleven" „Neen., ja," zei de vrouw twijfe lend. „het was heel goed bij hem, als hij maar niet zo ..precies" was" „Hoezo? Wilt u dat ons nader ver klaren?" „Hij was altijd bang. dat men hem te hoge sommen liet betalen. En toch wist hij even goed als ik dat alles op 't ogenblik erg duur is. Ik kon het toch niet helpen, dat het loon, dat. „Ja. ja. ik begrijp u. juffrouw. Uw mijnheer was een beetjee gierig" zei de rechter lachend. „Neen, gierig is het juiste woord niet" zei de vrouw snippig. „Hm, ja. Daarover zullen we maar niet twisten. Zeg mij eens. juffrouw, mijnheer Lenzrr/ann noemde zich: ar chitect. Had hij werkelijk een drukke werkkring?" „O, neen., ja ik meen.." stotterde de vrouw en zweeg daarna, niet we tende wat ze moest antwoorden. „Nu" vroeg de rechter, „wat wil de u zeggen?" „Mijnheer Lenzmann bouwde sinds twintig jaar niet meer" zei ze snel. „Zo? En toch nog architect! Waar om dat?" „Dat weet ik niet. Ik denk omdat hij het vroeger was" zei de vrouw langzaam, voorzichtig. Friedeberg. die op zij zat, zodat hij de vrouw, wier gezicht door het door beide hoge vensters invallende licht scherp werd belicht, kon zien, meen de bij haar laatste woorden een ge- heimzinige onrust in haar wezen te bespeuren, die hij met de haar ge stelde vragen niet in overeenstem ming kan brengen. Alleen droefheid en medelijden over het verschrikke lijke. dat haar gierige heer had ge troffen. kon het niet zijn: er sprak ten minste dat meende de commis saris te bemerken een slechts m*et moeite verborgen angst uit haar woorden, een angst, die hij niet kon verklaren. „Waar leefde de heer Lenzmann van, toen hij niet meer werkte" vroeg de rustige eentonige stem van de rechter van onderzoek, wie het onrustig gelaat der vrouw niet scheer, op te vallen. „Ja mijnheer, dat weet in zelf niet" zei de vrouw kort en op een toon, alsof ;e zeggen wilde: Ik weet hel heel gied, maar ik zal op mijn hoe de zij: er iets van los te laten. „Nu juffrouw Kahrs, u moet toch weten, hoe uw heer aan de kost kwam. wat hij deed en waarrr/ee hij in zijn levensonderhoud voorzag. Als men zeven jaren bij iemand woont, dan di'nt men toch. dunkt me, dit te weten' De \rouv.' had de rechter, terwijl hij sprak kalm aangezien. Ze beet zich Of de lippen, alsof ze bang was dat Zf iets zou vertellen, wat haar een geieim toescheen. Toer de rechter geëindigd had. was haar besluit blijkbaar genomen. „Hij werkte, als rr.'en het ten min ste werken mocht noemen. Veel had hij nies nodig" „Hij was dus een bemiddeld man?" „Dat moest wel zijn. mijnheer" sprak le vrouw en nerste haar lip pen neg vaster op elkaar. „Juffrouw Karhs. u kunt me. naar ik hoon misschien wel zeggen of de heer „enzmann dat geld zelf ver diend heeft, of dat hij een erfenis van de een of andere suikeroom heeft ;ekregen? Zo iets is vlug ge noeg bekend, vooral in zo'n kleine plaats sis Nienwalde is"

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2