S)e CéidóeSou/ïci/nt De Noordelijken aanvaarden het voorstel van generaal Ridgway Luchtrampen Amerika in Perziè geeft nog weinig toe Huisioeking in gebouw der olie-maatschappij MAAR DAN TE KAESONG IN NIEMANDSLAND En pas tussen 10 en 15 Juli a.s. Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEIN EIN OMSTREKEN MAANDAG 2 JULI 1951 42ste JAARGANG De week begint met ook ,een beetje goed nieuws Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20S26, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes f 1.50 TOEZICHT OP 'T CREDIETWEZEN WIE zich de vooroorlogse periode in de herinnering terugroept, weet nog zeer goed dat de crediet- verlening grote invloed heeft gehad op geheel het economisch leven. Toen de waarde van de gulden in goederen gemeten steeg, was het ge volg een mindere of meerdere angst van banken en andere credietgevers, over de vraag of het crediet nog wel voldoende door de waarde van de goederen was gedekt. Meermalen werd toen indertijd ofwel aflossing geheel of gedeeltelijk geëist met als gevolg zeer grote moeilijkheden bij hen die het crediet hadden opgeno men. Uit die tijd stamt het gezegde: „Banken lenen als de zon schijnt een paraplu uit, maar zodra het gaat regenen, wordt deze teruggevraagd". Hiermede wordt bedoeld, dat, wan neer alles goed ging, er geen bezwa ren ontstonden, maar zodra een crisis intrad cn gevaar voor onvoldoende dekking ontstond, de credietnemer in moeilijkheden kwam te verkeren. De banken motiveerden het terug vragen van de aflossing met de op merking, dat zij slechts het geld van anderen beheerden en er op de eer ste plaats voor te zorgen hadden, dat zij, die hun geld aan de bank hadden toevertrouwd, dit in elk geval weer moesten terugontvangen. Door het terugvragen van de credieten of ster ke aflossingen werd uiteraard een druk op de prijzen uitgeoefend, om dat dit een massaal verschijnsel was in de depressietijd. Inperking van credieten heeft dus tot gevolg: druk op de prijzen. Goed koop geld en gemakkelijke crediet- verstrekking hebben een tegenover gestelde werking en dit laatste heb ben we het laatste jaar gezien. DE Minister van Financiën zag er belang in, om de rente laag te houden voor de noodzakelijke uitga ven van Staat, Provincies, Gemeenten en andere publiekrechtelijke orga- Vandaar dan ook dat Provincies, Gemeenten, Waterschappen het rent- type waarvoor geleend mocht worden van hogerhand kregen voorgeschre ven. Een en ander scheen gedurende lange tijd te handhaven. De lage ren te had echter nog andere gevolgen n.l. de spaarzin werd hierdoor niet bevorderd en men was gauw geneigd aldus te redeneren: als ik mijn geld uitzet, ontvang ik zeer weinig rente. Vooral toen Korea zich ging voor doen, verwachtten velen een prijs stijging en kochten voor hun gespaar de gelden goederen. Anderen namen, om goederen te kunnen kopen, voor raden aan te leggen, waarvan zij ver wachten dat deze duurder zouden worden, credieten op. Het gemakke lijke goedkope crediet had dus nu, naast de algemeen werkende fècto- ren, tot gevolg, dat de opwaartse druk op de prijzen werd verhoogd, althans door de grotere vraag hiernaar nei ging tot stijgen vertoonde. Een onbeperkte invoer van goede ren uit het buitenland is in verband met de deviezenpositie niet mogelijk. Vandaar, dat er een wanverhouding dreigde te ontstaan tussen de hoe veelheid goederen en geld in omloop. Heel simplistisch zou men deze ver houding aldus kunnen uitdrukken: Als er 4 appelen zijn en 4 guldens, valt te verwachten dat de appelen 1 per stuk zullen kosten. Maar zijn er enige tijd 8 appelen en toch maar 4 dan zal de prijs tot de helft dalen. Tegengesteld hieraan kan, omdat we geen deviezen voldoende hebben, de invoer dus niet onbeperkt gelaten worden en gaat de hoeveelheid geld in omloop steeds omhoog, dan leidt dit op den duur tot inflatie met de daaruit weer volgende spiraal van omhoog gaan van lonen en prijzen en prijzen en lonen. Om nu te voorkomen, dat deze on gewenste ontwikkeling voortgang zou blijven vinden, heeft de Minister van Financiën gezocht naar maatregelen om onbeheerste credietverlening te voorkomen. Het bank-disconto is daartoe verhoogd geworden. Maar dit bleek in de huidige verhoudingen on voldoende. Vervolgens is een besluit afgekondigd, waarbij de uitgezette gelden per 30 Sept. 1950 de basis vormden. Een aantal formules zijn toen ge geven, waaraan de banken zich bij de crediet-verlening in het vervolg zou den hebben te houden. Een bepaalde verhouding eigen geld en uitgeleende gelden vormde voor deze regeling de grondslag. Zodra de bank aan deze verhouding niet meer voldoet, mag niet meer eigen gelden voor crediet worden aangewend, doch moet voor deze cre dietverlening geld bij de Ned. Bank worden opgenomen tegen een rente van 4.5 pet. Het is zonder meer duidelijk, dat deze regeling het al te gemakkelijk opnemen van crediet afremt. Het is even duidelijk dat deze re geling voor bepaalde bedrijfstakken onvoldoende rem schijnt en voor an dere tot grote bezwaren aanleiding geeft. Deze regeling gaat uit van de toe vallige datum van 30 Sept. Een be drijfstak welke op deze datum de ontvangsten heeft gehad en op de bank gesteld, zal reden zijn dat een bank, welke alleen met dit soort be drijven zaken doet, al direct voor een groot deel credieten bij de Ned. Bank tegen 4.5 pet. zal moeten opnemen. Banken, welke zaken doen met be drijven of ondernemers welke tegen Sept. of na Sept. hun inkomsten uit de bedrijven ontvangen, zullen hier van minder last ondervinden. Om maar een voorbeeld te noemen: Bloembollenhandelaren moeten na Sept. de door hen bij de kwekers ge kochte bollen betalen en nemen hier voor uiteraard ook wel credieten op. Dit was een gewoonlijk elk jaar weer voorkomend verschijnsel, maar deze groep verkeert, met andere in dezelf de omstandigheden verkerenden, di rect in een ongunstige positie. Een ander voorbeeld: Een midden stander heeft een standaardvoorraad van ongeveer 10.000 in zijn winkel. Om dezelfde voorraad te kunnen aan houden moet deze, na Korea, onge veer 15.000 standaardvoorraad heb ben, terwijl zijn hoeveelheid goede ren niet groter is.Kan deze midden stander door voldoende overwaarde dit crediet nog bekomen, dan heeft dit toch het gevolg, dat hij voor hogere rente komt te staan dan tot dusverre het geval was. Hier levert dus deze credietbeper- king al grote bezwaren op. Desniette genstaande staat wel vast, dat ver schillende bedrijven (andere bedrij ven) blijkbaar goed in staat zijn ook de verhoogde rente te betalen, zodat dus in deze gevallen de maatregel onvoldoende lijkt, althans voor de Minister van Financiën, om zijn be oogde doel te bereiken. Vijf-en-vijftig doden Alle 50 inzittenden van een DC-6 van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij „United Airlines" zijn naar men aanneemt om het leven gekomen, toen dit toestel Zaterdag morgen vroeg tegen een der toppen van de Rocky Mountains vloog. Pas na elf uur zoeken werd het wrak door een vliegtuig op 40 km. ten W. van Fort Collins in de staat Colorado ontdekt. Onmiddellijk zijn reddingsploegen op pad gegaan, maar vanwege de moeilijk begaan bare bergpaden kunnen zij op zijn vroegst vanavond laat de plaats van de ramp bereiken. Intussen is Zondagmorgen bij Fort Dix in New Yersey een tweede Ame rikaans passagiersvliegtuig veronge lukt. Het was een C-47 van de lucht macht, die bij 'n landingspoging in een dikke mits omlaagstortte. Vijf van de 25 inzittende militairen kwa men om het leven. De twintig ande ren werden gewond. DE PRODUCTIE van de grote olie raffinaderij te Abadan is Zondag on geveer gehalveerd, aldus heeft de algemene directeur van de Brits- Iraanse oliemaatschappij, K. B. Ross, meegedeeld. Per dag zal slechts 37 millioen liter in plaats van 67)4 mil lioen liter olieproducten (grotendeels benzine) worden geproduceerd. Deze maatregel is onvermijdelijk,omdat de tankschepen de producten van de raffinaderij niet weghalen tengevolge van het geschil over de ondertekening der ontvangstbewijzen. In het huidige tempo zouden de voorraad tanks in twintig dagen vol zijn, doch de productie kan nog verder beperkt worden, aldus Ross. LANDAANWINNING IN NEDER LAND. Vele autoriteiten onder wie de commissaris der Koningin in de provincie Friesland, mr. H. P. Linthorst Homan en een groot aantal deskundigen hebben een bezoek ge bracht aan de landaanwinning pro jecten in Groningen en Friesland. Op de bovenste foto zien we het ge zelschap op de in aanleg zijnde 5700 meter lange zomerdijk langs een kwelder, die ryp is om ingepolderd te worden. Deze dijk heeft ten doel de aangewonnen gronden tegen de meest voorkomende vloeden te be schermen. Men bezichtigt de verde diging van het buitenbeloop der nieuwe bedijking, welke volgens een voor zeedijken nieuwe methode ge schiedt. Inplaats van een bazalt- glooiing is hier een laag gebitumeerd zand aangebracht tot een hoogte van 1 m -f .A.P.; 0.25 m dik en overi gens 10 cM. Óp de onderste foto: Agenten van de motorpolitie, die het gezelschap op zijn tochten voorgin gen, moesten bij de Noorderleeg hun voertuig goed bewaken, daar de koeien er soms een al te hinderlijke belangstelling voor gingen koesteren. FNE BEVELHEBBERS van de Noor d-Koreanen en van de Chinese „Vrü- willigers" hebben in een gemeenschappelijke boodschap aan gene raal Ridgway ingestemd met zijn voorstel, een conferentie over het sta ken van het vuren te houden, en wel tussen 10 en 15 Juli te Kaesong op de 38ste breedtegraad, aldus meldt radio-Peking. Het antwoord is ondertekend door maarschalk Kim voor Noord-Korea en door generaal Peng, de Chinese bevelhebber in Korea, aldus radio- Peking. Kaesong ligt 65 kilometer ten Noord-Westen van Seoel. Het was een van de eerste steden, die door de communisten veroverd werden, toen zij een jaar en een week geleden Zuid-Korea binnenvielen. De commu nisten hebben in Zuid-Korea bij Kaesong nog enig gebied in bezit. Het was nog niet onmiddellijk bekend, in wiens handen op het ogenblik Kaesong is. Zoals bekend had Ridgway de haven van Wonsan in Noord- Korea voorgesteld als plaats van samenkomst aan boord van het Deense schip „Jutlandia". De tekst van het antwoord Volgens radio-Peking luidde de boodschap van de Noordelijken als volgt: „Uw verklaring van 30 Juni van dit jaar over vredesbesprekingen is ontvangen Wij zijn gemachtigd u mede te delen, dat wij er mede in stemmen uw vertegenwoordigers te ontmoeten voor het voeren van be sprekingen over stopzetting van mi litaire actie en het tot stand brengen van vrede. Wij stellen als plaats van bijeen komst voor het gebied van Kaesong aan de 38ste breedtegraad. Wanneer gij hiermede instemt, zijn onze vertegenwoordigers bfreid uw vertegenwoordigers tc ontpioe- ten tussen 10 en 15 Juli 1951." De letterlijke tekst is van bllang, omdat men uit het eerste tericht reeds afleidde, dat de Noordéijken VLIEGTUIGEN MIJDEN ABADAN Naar te Abadan verluidt, verlan gen de Perzische autoriteiten thans ook van alle buitenlandse vliegtui gen, die in Zuid-Perzië brandstof in nemen, de ondertekening van een op naam van de Perzische nationale olie maatschappij staande ontvangstver klaring. De betrokken luchtvaart maatschappijen hebben direct beslo ten geen tussenlandingen te Abadan meer uit te voeren en haar vliegtui gen in Basra te laten tanken. ANTI-S ABOTAGE-WET OPGESCHORT. Radio-Teheran heeft Zondag mee gedeeld, dat het anti-sabotagewets- voorstel in het parlement is ingetrok ken. Het voorstel was „opgeschort", aldus de mededeling van radio-Tehe- ran. Een woordvoerder van het Britse leger te Fayid in de Suez-kanaalzone deelde Zondag mee. dat Britse trans portvliegtuigen aldaar gereed staan om zo nodig een bataljon volledig uitgeruste soldaten e vervoeren om Britse levens en eigendommen daar dan ook in het Midden-Oosten te be schermen. Officieel is medegedeeld, dat alle verloven bij de Perzische buitenland se dienst en op het ministerie van buitenlandse zaken zelf zijn afgelast naar aanleiding van „de huidige noodtoestand". De Perzische politie heeft het win terverblijf van de Britse hoofdverte genwoordiger van de „Anglo Iranian" in Teheran doorzocht. Het gebouw werd gebruikt als nood-hoofdbureau van de Anglo Iranian na de inmen ging in het hoofdbureau door de po litie en de sluiting van het voorlich tingsbureau. De Westberlijnse politie heeft me degedeeld, dat in de afgelopen week vijftig leden van de Ósotduitse volkspolitie, onder wie twee commis sarissen, naar West-Berlijn zijn uit geweken Hiermede is het gere gistreerde aantal deserteurs van de eerste helft van het jaar gestegen tot 641. Politiefunctionarissen verklaren, dat vele anderen deserteren. Zij mel den zich echter niet bij de politie, omdat zij dan hun revolvers moeten afgeven. Velen verkopen hun revol vers ook op de zwarte markt. Slechts ongeveer 15 procent der uitgeweke nen krijgen de status van politieke uitgewekenen, omdat zij kunnen aan tonen, dat hun leven gevaar liep. PERZISCH OLIE GESCHIL VOOR INTERNATIONAAL GERECHTS HOF. Het Internatinaal Gerechts hof is Zaterdag in Den Haag in open bare zitting bijeengekomen reneindc de mondelinge uiteenzettingen te horen van de partijen in het geschil tussen de Perzische regering cn de Anglo-Iraanse Olie Maatschappij. Twee der Britse vertegenwoordigers, die het verzoek van de Engelse re gering aan het Internationaal Ge rechtshof verdedigen in een geani meerd gesprek voor de aanvang der zitting. Het zijn Attorney-general Sir Frank Soskice (rechts1 en de ju ridische adviseur bij het ministerie van Buitenlandse Zaken Sir Eric Beckett. een „voorwaarde" aan de bespre kingen verbonden, nl. de plaats der onderhandelingen. Uit de tekst blijkt niet, dat dit een „voorwaarde" is. Wel schijnen de Noordelijken er prijs op te stellen, iets anders voor te stellen, dan Ridgway deed, waar schijnlijk om hun „gezicht" te red den en te bewijzen, dat zij nog altijd het initiatief in handen hebben. Ridgway immers had een plaats in vijandelijk gebied voorgesteld, maar Kaesong (63 km ten N.W. van Seoel) is volgens de laatste berichten nie mandsland, hoewel stad en omgeving onder controle der geallieerde troe pen staan. Wat het uitstellen van de bijeen komst tot over veertien dagen be treft, hierover kon men gisteravond te Washington twee meningen ho ren: 1. De communisten hopen hierme de de UNO-troepen een bedrieglijk gevoel van veiligheid te geven, om in deze „tussentijd" hun eigen troe pen te versterken, cn ten slotte hun aanbod in te trekken. Daarom, zo zel den Amerikaanse functionarissen, zal de strijd onveranderd worden voortgezet, tot een wapenstilstand is ondertekend. Zij wezen er op. dat de ze 14 dagen uitstel generaal Ridgway niet dwingen zijn operaties te ver minderen of de veiligheid van zijn troepen in de waagschaal te stellen. 2. De Chinese militaire leiders in Korea moeten in de komende dagen 'n verbindingslijn naar Moskou (via Peking tot stand brengen. Sommige Amerikaanse kringen menen namelijk, dat het succes van de wapenstilstandsbesprekingen be oordeeld moet worden tegen de ach tergrond van de Russische politiek, en niet aan de hand van de gebeur tenissen in Korea alleen. Deze krin gen beschouwen dan ook Stalin eerder nog dan Mao Tse-toeng T al- degene met wie in feite onderhan deld wordt. Staat Indonesië voor financiële crisis? Sjafroeddinoessimistisch „Ik ben pessinlstisch over het hui dige financiële »n economische be leid van de regfing. Indien er niets wordt gedaan of de toestand te ver anderen, zal Inènesië naar mijn be rekening eind f51 in een zeer ern stige financier-economische crisis zijn", zj verkladde Sjafroeddin Pra- wiranegara, oui-minister van Finan ciën, tegenoverAneta. De heer Sjafheudin wees op de da gelijks duidelijer wordende inflatie- tendenzen, dij nog bevorderd wor den. door het vrstrekken van gratifi caties voor ddvastentijd aan ambte naren, hetge^ vele tientallen mil- lioenen kost. |Men had dat geld beter kunnen gebrtken voor de uitvoering van irrigatie^erken of andere pro jecten, door pdrachten te geven aan goedkope tecnische firma's in Neder land, Duitslnd en Zweden. Mede door het beleid van het ministerie van Arbeid worden de kosten voor levensonderhoud in Indonesië dage lijks hoger. Een voorbeeld hiervan is het toestaan van loonsverhogingen, die uitgaan boven 4e eisen van de vakvereniging. Voor de producent be staat er geen andere weg dan de loonsverhogingen tc verhalen op de consumenten, zodat het volk het slachtoffer is van het regeringsbe leid", aldus Sjafroeddin. Hij verklaar de, dat „alle door de huidige regering genomen maatregelen op financieel- economisch terrein, naar een finan cieel economische chaos leiden". De export bedroeg in het eerste kwartaal van 1951 450.482 ton, te gen 2.306.728 ton in het vorige jaar, olgens Sjafroeddin. Op de vraag, op welke wijze er een oplossing zou kunnen worden verkregen, antwoordde de oud-minis ter: „De situatie moet eerst rijp zijn voor een operatie". Voldoening en vreugde Het nieuws van de aanvaarding van Ridgway's aanbod is overal met vreugde en voldoening ontvan gen. Paul Henry Spaak zei: „Het is goed en groot nieuws. Een einde van de oorlog in Korea zal de Amerikaanse politiek ten aanzien van Europa, de Westelijke verdedigingsplannen en bijgevolg de gehele situatie van Europa versterken". De functionarissen van de Ver enigde Naties toonden zich voor het merendeel optimistisch. Enige diplo maten en functfbnarissen verkeer den echter in het onzekere over de voorwaarden van het Noordelijke antwoord. Allen waren teleurge- stedl over het feit, dat de besprekin gen tenminste tien dagen zouden worden uitgesteld. ALS EEN LOPEND VUURTJE. Op het hoofdkwartier van het achtste leger sliepen de meeste of ficieren reeds, toen de weinigen, die nog op waren, kort voor middernacht de uitzending van radio-Peking op vingen. Het nieuws ging als een lo pend vuurtje rond cn op alle mo gelijke manleren werd er voor ge zorgd, dat ook dc troepen aan het front het zo snel mogelijk zouden vernemen. Generaal van Fleet, de commandant van het achtste leger, sliep zelf ook reeds. Zijn officieren besloten 't hem pas vanmorgen mee te delen. Radio-Moskou deelde Zondagavond in een uitzending voor de provincia le pers het antwoord van de Noor delijken mee. Er werd geen com mentaar gegeven. De Britse bladen verwelkomden vandaag de aanvaarding van dc wa- pcnstilstandsvoorstcllen in Korea, hoewel sommige bladen zich afvra gen, waarom zij tot 10 Juli willen wachten, alvorens de besprekingen te beginnen. De „Times" verklaarde: „Dat bei de zijden elkaar met uiterste voor zichtigheid benaderen, is natuurlijk het beste bewijs van hun oprecht heid". Maandag heeft het Chinese blad „Ta Kung Pao", dat algemeen be schouwd wordt als het semi-offi- ciële orgaan van de Chinese volks regering, verklaard, dat het belang rijke deel van het antwoord der Noordelijken op het wapenstilstands- voorstel van generaal Ridgway een bereidheid was om „voor het tot standbrengen van vrede" te onder handelen. Het blad zegt, dat wapenstilstand niet het einde van het Koreaanse vraagstuk betekent, doch een nood zakelijke stap voor besprekingen met betrekking tot Korea's toekomst. Het voegt er aan toe, dat door voor te stellen de besprekingen aan boord van het Deense hospitaaschip bij Wonsan te houden Ridgway klaar blijkelijk nog hoopte voor overwin naar door te gaan en zijn tegenstan ders te ontmoeten in een gebied, dat onder zijn militaire controle staat. Natuurlijk is dit voor de Ko reaanse en Chinese bevelhebbers niet aanvaardbaar". Het Chinese en Koreaanse voorstel om besprekingen te houden in Kac- son, dat in het niemandsland aan de 38ste breedtegraad ligt, toont hun op rechte wens tot een vredelievende regeling te komen, aldus het blad. Intussen gaat de strijd voort De land-, zee- cn luchtstrijdkrach ten van de Verenigde Naties zetten Maandag hun normale operatics te gen de Noordelijken in Korea voort, terwijl op het hoofdkwartier van ge neraal Ridgway in Tokio het com munistisch antwoord op het wapen- stilstandsvoorstel van dc V.N. werd bestudeerd. Geallieerde militaire waarnemers in Tokio verwachtten geen verminde ring van de militaire activiteit van de geallieerden totdat in feite de wa- penstilstandoverccnkomst door dc be velhebbers tc velde zal zijn getekend Maandagmorgen heeft het achtste leger gemeld, dat geallieerde pa trouilles cn strijdgroepen met spe ciale opdracht hun aanvallende ver- kenningsaan- lie-* hebben voortge zet, waarbij zij lichte tot zware te genstand ontmoetten van de commu nistische strijdkrachten. De Noordelijken deden lichte aan vallen in het gebied ten Noorden van Koer-ihwa. Men moet niet blind blijven voor de nieuwe gevoelens, niet doof voor de nieuwe stemmen.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1