A Verhoging van belastingen met biina 250 millioen Nederlandse Opera blijft bestaan Ook Bond van Bloembollenhan delaren bezorgd over het wetsontwerp crediet-beperking DONDERDAG 28 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Tweede Kamer andere richting zou gaan dan die van de heer Van den Heuvel. Men moet de moed hebben consequenties te trekken, zeide spr. Als bezuiniging niet in voldoende mate mogelijk is, zal men aan een zware belastingdruk niet kunnen ontkomen. Als een be zuiniging op overheidsuitgaven Gevangenis-wet aangenomen Bij de aanvang van de gistermiddag gehouden vergadering der Tweede Kamer is besloten de interpellatie van de heer Wagenaar (C.P.N.) over de huidige regcringspolitiek ten aan zien van het Verre Oosten te doen houden op Donderdag 5 Juli te een uur. Vervolgens is gestemd over enige amendementen, welke waren inge diend "bij de behandeling van het wetsontwerp tot vaststelling van een nieuwe Beginselenwet gevangeniswe zen en daarmede verband houdende wijzigingen van het Wetboek van Strafrecht en het Wetboek van Straf vordering. Geen beslissing bij rechters. Het amendement van dc heer Van der Feltz (C.H.) waardoor in art. 21 wordt vastgelegd, dat dc rechter de bevoegdheid heeft bij het opleggen van een straf tevens te bepalen waar die straf zal moeten worden onder gaan, terwijl voorts het regiem zal worden aangegeven en ook wordt vastgelegd, dat en op welke wijze het openbaar ministerie en de gedetineer den tegen beslissingen tot plaatsing of overplaatsing in een bepaald gesticht of regiem beroep kunnen instellen, werd verworpen met 26 tegen 50 stemmen. Het amendement van dc heer Bachg (K.V.P.) om gedetineerden en openbaar ministerie gelegenheid tot beroep tegen plaatsing of overplaat sing te geven en tevens om de mi nister ook formeel te binden aan de beslissingen van dc sectic gevangenis wezen van dc Centrale Raad werd nu door de minister overgenomen. Met 50 tegen 27 stemmen werd aanvaard bet amendement van de vaste commissie voor privaat en straf recht om in art. 32 ook aan tot hech tenis veroordeelden dc verplichting tot het verrichten van arbeid op te leggen. Met 45 tegen 33 stemmen werd verworpen het amendement van de heer Bachg (K.V.P.) om in art. 39 te bepalen, dat gedetineerden, die tot een bepaalde godsdienstige gezindte behoren, gedurende dc eerste twee maanden van de tenuitvoerlegging van dc straf verplicht zijn de te «hun nen behoeve gehouden godsdienst oefeningen bij te wonen, tenzij ten aanzien van meerderjarigen blijkt van bezwaren, aan hun opvattingen om trent de godsdienst ontleend. De heer TERPSTRA (A.R.) ver klaarde, dat na de verwerping van het amendemept-Van der Feltz zijn fractie haar steun aan het ontwerp niet kan geven. Het wetsontwerp is ten slotte aan genomen met 67 tegen 11 stemmen, die der A.R. De Nederlandse kolonie in Brazilië. Ben wetsontwerp tot wijziging van de begroting van sociale zaken voor 1951, beogende het garanderen van rente en aflossing voor een deel, groot negen tiende ener lening, c.q. HET GROOTSTE AMERIKAANSE PASSAGIERSSCHIP TE WATER GELATEN. Het grootste passa giersschip, dat ooit in de Verenigde Staten werd gebouwd, de 51.500 ton metende „United States", wordt door sleepboten de River James opgetrok ken nadat de Oceaanreus te Newport News, Virginia, te water was gela ten. Het vaartuig, dat ongeveer 300 meter lang is en 2000 passagiers zal kunnen vervoeren, is zodanig ge bouwd, dat het ook als hulpvaartuig voor de marine dienst kan doen. De grootste breedte van het schip be draagt ruim 30 meter, de hoogte van de kiel tot de top van dc bovenbouw bijna 37 meter. Stoom-turbinemoto- De belasting voorstellen Het ontwerp tot wijziging van de inkomsten-, loon- en ver mogensbelasting houdt o.m. in dat in algemene trekken dc leeftijdsgrens voor de algemene kinderaftrek van 21 tot 16 jaar wordt verlaagd. Het ontwerp houdt ook een verhoging in van de inkomstenbelasting voor be drijfswinsten boven 8000, Voor de vennootschapsbelas ting wordt voorgesteld het pro portionele tarief van 40 te vervangen door een progressief, dat begint met 45 en een ab soluut heffingspercentagc van 50 benadert. Het tarief voor de vermogens belasting wordt volgens het ont werp met 1 pro mille verhoogd. Boven de 100.000 klimt dit ge leidelijk tót 2 pro mille. Voor het successierecht stelt dc minister een verhoging van de aanvangspercentages voor en een verscherping van de pro gressie. Verder is voorgesteld een wij ziging van de omzetbelasting. Het weeldetarief moet o.m. van 15 tot 30% worden verhoogd en het aantal „weelde-artikelen" is vergroot. Ten slotte is er de verhoging van de motorrijtuigenbelasting met 22 tot 90 Bij elkaar moeten deze ver hogingen 225 millioen in de sdhatkist brengen, Daartegen over wordt een soepeler me thode van calculatie van de be drijfswinst voorgesteld, waar door de schatkist, volgens de minister, een bedrag van 100 millioen zal derven. leningen, in totaal groot 2.500.000, verstrekt door derden aan de kolo nie van Nederlandse landbouwers in Brazilië, werd z.h.s. goedgekeurd. Hierop is een aanvang gemaakt met de algemene beraadslaging over een aantal wetsontwerpen tot wijziging en verhoging van belastingen, waar uit een bate van 245 millioen wordt verwacht. Deze voorzieningen zijn no dig met het oog op de nieuwe taken op het gebied der defensie, waarvoor het land zich op grond van interna tionale verplichtingen gesteld ziet. Meer bezuinigingen. De heer C. VAN DEN HEUVEL (A.R.) vroeg zich af, of de voorstellen nodig zijn; ieder op zich is z.i. ver werpelijk. In een tijd, dat men kreunt onder de belastingdruk is het naar zijn oordeel niet gerechtvaardigd tot een belastingverhoging over te gaan als nu wordt voorgesteld. De meerde re uitgaven moeten door bezuinigin gen worden gedekt. Het niet aan stellen van ambtenaren zou z.i. al een hele bezuiniging betekenen en hij vroeg een vergelijkend overzicht van het aantal ambten, ren in 1939 en nu. Naar zijn gevoelen ontbreekt de ge neigdheid drastisch te bezuinigen. De oude besteding van staatsgelden moet worden herzien en de nieuwe be steding goed overwogen, meende hij. Dat men voor de defensie-uitgaven voor vijf jaren versterking der in komsten zoekt, vond hij juist, behal ve echter ten aanzien van de omzet belasting en de successiebelasting. Spr. verklaarde, dat zijn fractie be reid is uit de sfeer der inkomsten belasting een bedrag te halen en dat dit geschiedt ven bedragen boven ƒ8.000 heeft zijn instemming. Tegen de andere voorgestelde belastingver hogingen ontwikkelde spr. bezwaren. Moed hebben. OI IU««. -De heer HOFSTRA (Arb.) ver ren en viervoudige schroeven zorgen I klaarde, dat voor zover hij critiek zou voor de aandrijving. Dc bemanning leveren op de voorstellen, deze m een zal uit 1000 koppen bestaan TJALME, dat dc financiële moeilijk heden, waarin de gemeenten nu ver keren, een gevolg zijn van het diri gisme, dat alles naar zijn hand wil zetten. Er is een gevoel van onbehagen in gemeentelijke kringen over de uitke ringen uit het gemeentefonds, de po- ook voor hem de meest aanlokkelijke v?n dit fonds laat veel ruimere uitkeringen toe. Men is reeds bezig met het samenstellen van de gemeen telijke begrotingen voor 1952, maar de uitkeringen over 1951 en 1952 zijn nog niet vastgesteld. Laat de rege ring daarmee nu eens spoed betrach ten. Een dringend beroep deed spreker op de minister om ook op andere punten meer begrip voor de belan gen van de gemeenten te tonen. De heer WENDELAAR (V.V.D.) hield een breedvoerige financiële be schouwing. De heer REYERS (C.H.) besprak de burgerlijke verdediging, waarbij in financieel opzicht de provincie er beter af komt dan de gemeenten. De heer WITTEMAN (K.V.P.) be pleitte een definitieve en bevredi gende oplossing voor de „F. 221-ers" (op wachtgeld gestelden in verband met hun gedrag in de oorlog). De heer KOLFSCHOTEN (K.V.P.) sprak er zijn vreugde over uit, dat de regering de Velser politie in be scherming heeft genomen tegen las terlijke aantijgingen. Minder verheugd was deze spreker over de knellende banden, waarmee de regering de gemeenten bindt. Men kan spreken van een bijna geruisloze eliminering van de aanspraken die de gemeenten hebben op uitkeringen uit het gemeentefonds. Dc heer VAN WALSUM (Arb.) was het daarmee geheel eens. De wij ze waarop de regering de investerin gen wil beperken kon hij niet bewon deren. De heer SCHIPPER (A.R.) besprak de inschakeling van de Indische Ne derlanders in het maatschappelijk leven. Het antwoord van de Ministers volgt Dinsdagavond. oplossing niet op korte termijn kan worden bereikt, dan kan de ruïne door de bezetter nagelaten slechts worden opgeruimd door een rigou reuze belastingpolitiek, waarin de enige mogelijkheid zit onze financiële zelfstandigheid te herwinnen. Spr. betoogde, dat zijn partij in haar be lastingpolitiek realistisch en conse quent is geweest. Er zijn naar zijn mening slechts drie wegen om een catastrophe te vermijden: een grote gedwongen lening, een spoedig aan vaarden van het wetsontwerp crediet- contróle of verhoging der belastin gen. Z.i. moeten deze drie middelen naast elkaar worden beproefd. Spr. merkte op, dat in theorie wel wordt erkend, dat er offers moeten worden gebracht, maar dan liefst door an deren. Z.i. mogen de hoge tantièmes ook wel worden belast. De offers kunnen niet eenzijdig gelegd worden op loontrekkers, gepensionneerden, kleine renteniers en ouden van da gen. Een andere uiteenzetting over dc kinderaftrek vond hij gewenst, met name wat de meisjes, die in de huishouding zijn, betreft. Tenslotte verklaarde hij aanvaarding der aan hangige wetsontwerpen noodzakelijk te achten. Te zes uur is de vergadering ver daagd tot hedenmiddag een uur. EERSTE KAMER Klankbord van klagende gemeenten Bij de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken in de Eerste Kamer betoogde de heer Nauwere samenwerking met orkesten en balletten Wij vernemen van het Ministerie van Onderwijs, Kruisten en Weten schappen het volgende. Het vraagstuk der subsidiëring van de Nederlandse Opera, orkesten en toneelgezelschappen is sinds Maart onderwerp van onafgebroken overleg geweest. Het verheugend resultaat van het overleg tussen de gemeentelijke en provinciale overheden en het Rijk is geweest, dat deze tezamen in begin sel bereid gevonden zijn een zoda nig bedrag aan subsidie beschik baar te stellen, dat alle tot nu toe gesubsidieerde symphonie-orkesten alsmede de Nederlandse Opera in stand gehouden kunnen worden. Het zal dan echter nodig zijn, dat de besturen dezer instellingen met kracht pogingen doen of voortzet ten tot verkrijging van andere sub- sidiën dan die tot nog toe werden verleend en dat voorts het particu liere initiatief door het verstrek ken van financiële bijdragen daad werkelijk toont, hoezeer het voort bestaan van de desbetreffende instel ling de burgerij ter harte gaat. Mochten de orkesten met aan zienlijke tekorten blijven kampen, dan zal het rijk zich genoodzaakt zien het vraagstuk van de subsi diëring voor het seizoen 1952'53 opnieuw onder het oog te zien. De Nederlandse Opera zal met de overheidssubsidies, die in beginsel in het voruitzicht kunnen worden gesteld, alleen dan met gunstig re sultaat geëxploiteerd kunnen wor den, indien met ingang van het nieuwe seizoen de volgende maatre gelen worden toegepast: a. Het eigen orkest van de Ne derlandse Opera zal bestaan uit ten hoogste 61 musici; het zal ten min ste 150 x aan de opera dienen mede te werken en daarenboven 25 bege leidingen elders moeten geven. b. Door één of meer Nederland se philhannonische orkesten zal me- De Bond van Bloembollenhandela- ii heeft tot de leden der Tweede Kamer een adres gericht over het ontwerp van wet toezicht op crediet- wezen. Vooral vervult het de bond met zorg, dat in dit wetsontwerp crediet- verlening aan de overheid niet be perkt wordt, maar daarentegen ten aanzien van het bedrijfsleven wel een ingrijpende bevoegdheid tot be perking wordt gecreëerd. De bond vreest ernstig dat hierdoor de door hem vertegenwoordigde tak van be drijfsleven in ernstige mate zou kun nen worden belemmerd en daardoor tevens aan de algemene economische positie van ons land groot nadeel kan worden toegebracht. De bond, die zich aansluit bij de argumenten, welke reeds van andere zijden ter staving der ingediende be zwaren zijn aangevoerd, geeft de le den der Kamer in overweging het ontwerp van wet in de huidige vorm niet aan te nemen, doch het althans zodanig te doen wijzigen, dat be snoeiing der ontwikkeling van het bedrijfsleven en het aan banden leg gen daarvan zoveel mogelijk wordt voorkomen. dewerking aan de\opera moeten wor den verleend als begeleidingsorkest voor maximaal 40 uitvoeringen, die met name gekozen zullen worden uit het ï'epertoire, dat een grote symphonische bezetting noodzake lijk maakt en/of het meest met het karakter van het verder door het philharmonisch orkest uit te voeren repetoire overeenkomt. c. De Nederlandse Opera za! niet beschikken over een eigen bal let, doch op nog nader te regelen wijze gebruik dienen te maken van het nieuwe Nederlandse Ballet, dat gevormd zal zijn, nadat de voorge nomen balletconcentratie haar be slag zal hebben gekregen. d. Het koor zal bestaan uit ten hoogte 38 leden. e. De leiding van de opera zal moeten bezuinigen op de interne dienst, waarbij b.v. gedacht is aan vermindering van de kosten van nieuwe monteringen. Het ligt in de bedoeling de onder b genoemde taak in hoofdzaak toe te wijzen aan het Rotterdams Phil harmonisch Orkest. De te nemen maatregelen hebben tot consequentie, dat het bestuur van de Nederlandse Opera de con tracten met een aantal orkestleden en koristen niet kan vernieuwen. Ook zal het ontslag moeten aanzeg gen aan het ballet. Het ligt in het voornemen de ontslagen orkestleden en koristen een wachtgeld toe te kennen. Dc leden van het ballet der Nederlandse Opera zal de gelegen heid geboden worden mee te sollici teren naar een plaats in het nieuwe ballet. Er wordt naar gestreefd een financiële tegemoetkoming te verle nen aan de dansers van het huidige opera-ballet, die zonder emplooi zul len komen. De voor de Nederlandse Opera getroffen regeling kan voorlopig slechts gelden voor het seizoen 1951- '52. Het zal van de ontwikeling yan de omstandigheden afhangen, of zij voor volgende seizoenen geconti nueerd kan worden. PRINS ZAL „FACTOTUM" BIJWONEN. Prins Bernhard is voornemens Donderdag 5 Juli in zijn functie van inspecteur-generaal der Koninklijke Marine een bezoek te brengen aan de geallieerde mijnenveegoefeningen „Factotum" welke voor de Neder landse kust worden gehouden. Z.K. H zal zich per boot begeven naar het hoofdkwartierschip Hr. Ms. „Soemba" Daarna zal Z.K.H. per marinevliegtuig een vlucht boven de gecombineerde vloot maken. STERFTECIJFER T.B.C. IN DALENDE LIJN. De daling van het sterftecijfer aan t.b.c. heeft zich ook in 1950 voort gezet, van 18 per honderdduizend in 1949 werd het 13.9 in 1950. Dit cijfer kon dr. L. C. Kersbergen, voorzitter van de Nederlandse centrale vereni ging tot bestrijding van tuberculose als zeer gunstig aanmerken. Daaren tegen zijn de ziektecijfers hoewel ook kleiner wordend nog steeds hoog. Het was dc laatste maal, dat dr. Kersbergen als voorzitter optrad. Hij heeft deze functie tien jaar vervuld en is bij elkaar dertig jaar bestuurs lid geweest. In zijn plaats is tot voorzitter gekozeij dT. mr. R. Heijn- sius van den Berg. K.V.P. en Middengroepen Na een reeds gehouden inleidende bespreking is op 25 Juni j.l. door de voorzitter van de Katholieke Volks partij in het Vormingsinstituut tf Baarn een vaste commissie geïnstal leerd, waarin naast vertegenwoor digers van het Partijbestuur en de Katholieke Tweede Kamerfractie zitting hebben representanten van die groepen van het Katholieke volksdeel, die in de laatste tijd wel zijn aangeduid mot de naam „mid dengroepen". In dit verband zijn betrokken: ambtenaren, leraren, onderwijzers, vertegenwoordigers der vrije beroe pen (artsen, advocaten, kunstenaars, journalisten en anderen) en het overheidspersoneel. Vertegenwoordi gers dus uit de Adelbertkring en uil de kring van de werknemende mid denstand. De bedoeling dezer commissie is een nauwer contact tot stand te brengen tussen Partijbestuur fracties enerzijds en de genoemde volksgi'oepeii anderzijds en, door het uitbrengen van adviezen, steun te verlenen aan de vorming van een juist partij- en fractiebeeld. Een soortgelijke commissie is reeds eerder in het leven geroepen, voor wat betreft de middenstand (am bacht en handeldrijvende midden stand), terwijl het in de bedoeling ligt ook voor andere groepen een dergelijk verband te scheppen. Reeds tijdens de installatieverga dering beraadde de commissie zich op haar program en werden in ver band daarmede opdrachten ver strekt aan een tweetal subcommis sies. Het secretariaat is gevestigd aan de Koninginnegracht 40 te 's Gravenhage. Hoofdbank niet aansprakelijk Directeur bijkantoor veroordeeld Dc hoofdbank van de Rotterdam se Bank kan niet aansprakelijk worden gesteld voor het verlies, dat werd veroorzaakt door het advies van de directeur van het bijkantoor Scheveningen aan zijn cliënten, al dus concludeerde de Rotterdamse Rechtbank gisteren. Mevr. C., die cliënte was van de bijbank te Scheveningen, had een proces aanhangig gemaakt. De di recteur van de bijbank zou haar en andere relaties geadviseerd hebben om geld in een bepaalde onderne ming te steken. De zaak ging fail liet en de crediteuren kregen geen uitkering. Mevr. C. zou 60.000 gul den hebben verloren. De Rotterdamse Rechtbank was van oordeel, dat de directeur het advies niet in zijn functie van direc teur heeft gegeven en dat de eiseres, die een geroutineerde speculante is, wist, dat zij particuliere adviezen kreeg. Dat zij het wist blijkt volgens de Rechtbank uit het feit, dat zij het geld heeft gegeven tegen ontvangst van een kladaantekening. Latere be talingen liepen evenmin over haar bankrekening. Dit werd ook gedaan met het oog op belastingontduiking. De Rechtbank wees de vordering af en zij veroordeelde de eiseres tot betaling van de kosten van het ge ding. Dc Rotterdamse Bank had vrij willig de slachtoffers 35 tot 40 pro cent schadevergoeding aangebo den. Het Haagse Gerechtshof heeft op dezelfde dag de voormalige direc teur van het bijkantoor Schevenin gen van de Rotterdamse Bank ver oordeeld tot een jaar gevangenis straf. Hiermede handhaafde het Hof de straf, die door de Rechtbank was opgelegd' DE AKKERBOUW-PRODUCTEN. Zo juist heeft het Centraal Bureau voor de Statistiek de oppervlakte- gegevens akkerbouwgewassen vol gens cle voorlopige uitkomsten van de Mei-telling 1951 bekend gemaakt. Uit het hierna volgende overzicht blijkt, dat de totale oppervlakte gra nen met 11.000 ha (2%) is terugge lopen. Dit houdt verband met de sterke inkrimping van het brood graan-areaal, waarvan tarwe en rogge elk 15.000 ha. minder (resp. 17 en 9 in beslag namen dan in 1950. Daarentegen vertonen haver en mais een uitbreiding van resp. 12.000 en 7.000 ha. (resp. 9 en 156 In de peulvruchtensector hebben de groene erwten zich gehandhaafd, terwijl de stambonen met ca. 800 ha. (16%) zijn uitgebreid. Bij de handelsgewasscn staat te genover een aanzienlijke inkrimping van het koolzaadareaal met 20.000 ha. (64%) een opvallende uitbrei ding van 'het vezelvlas met 12.500 ha. (71 De aardappelen zijn wat terugge lopen; het sterkst dc fabrieksaard appelen met 8.000 ha. (17 Voorts zijn er iets meer suikerbieten en aanzienlijk meer voederbieten (11%). De cijfers voor de groenvoederge- wassen worden beheerst door die voor de rode klaver, welke met 5.000 ha. (47 zijn opgelopen; daaren tegen liggen die voor lucerne 2.000 ha<;_(13%) lager dan het vorig jaar. HET FRIES IN DE RAAD VAN BOLSWARD. Zo nu en dan komt in dc Friese raadszalen het taalpi-obleem om de hoek kijken. Toen Dinsdagavond de vroede vaderen van Bolsward bijeen kwamen, verzocht een der leden, die altijd in het Fries spreekt, de heer E. de Jong (C.H.) zijn betogen ook in het Fries te notuleren, zoals dit b.v. ook in de gemeente Leeu warden de gewoonte is. Het velschil in de gevoelswaarde van Friese uitdrukkingen en hun Hollandse equivalenten is soms zo groot, dat notulering jn het Hollands soms lachwekkend is. De voorzitter had tegen notulering in het Fries van het in het Fries uitgesprokene geen bezwaar. Het A.R. lid J. Praamsma, hoewel voor stander van het Fries, achtte notu lering yan 'het Fries niet wenselijk. i,Wij zijn voor alles Nederlanders", aldus spr. De heer P. Ensingh (P. v d. A.), zelf Groninger van afkomst zeide, dat bij notulering in het Fries zijn Friese vrouw hem de notulen moet voorlezen, daar hij deze taal wel vlot kon verstaan, maar niet lezen. De voorzitter zegde toe deze zaak door onderling overleg zo te regelen, dat een ieder tevreden zou zijn. (^verzicht AANBOD IN CLAIMS PHILIPS. De beurs blijft vrij eenzijdig ge oriënteerd. Voorlopig immers, zo ziet het er althans naar uit, gaat alle aandacht uit naar de handel in Phi- lipswaarden. Na het herstel, dat de claims Dinsdag hadden vertoond, kwam er gisteren weer een terug slag. Begin beurs werd door een bepaalde bankinstelling een aan zienlijke post claims op de markt ge bracht. Dit aanbod veroorzaakte een prijsdaling van ƒ95. Het bleek ech ter ,dat dc beurs een stootje kon ver dragen, want weldra volgde een her stel tot 102. Hierbij bleef het on geveer. De koers trok niet verder aan en het was ook op 102. dat de claim de markt verliet. Ook thans heerste weer grote be drijvigheid in de Philipshoek. Maar toch schijnt de omvang van de af faire af te nemen. Men sprak de mening uit, dat, indien niet de on zekere factor boven de markt zweef de wat de buitenlandse aandeelhou ders met hun claims gaan doen, het herstel veel krachtiger zou zijn. Nu moet men nog gissen naar de hou ding van de General Electric en van de particuliere buitenlandse handel. Algemeen werd evenwel de mening verkondigd, dat de Philips aandelen op dit niveau zeer koopwaardig zijn. Dat de vraag geleidelijk opkomt, blijkt wel uit de flauwe stemming, die de gehele beurs heeft aangegre pen. Gewone aandelen Philips werden verhandeld tussen 155 en 158. Ko- ninkl. Olie begon op een 4 pet. lager niveau van 280 om te herstellen tot 284. Ruiltransacties blijven het aspect van de markt bepalen, zoals ook met Unilever het geval w^s, die eveneens onder aanbod te lijden had. Overi gens blijkt uit de officiële omzetcij fers, dat Dinsdag in Unilever behoor lijke posten zijn verhandeld. Aku ontkwam niet aan de algemene stem ming en moest 4 procent prijsgeven. Scheepvaartpapieren hebben zich tot dusver aan de ontwikkeling vrijwel kunnen onttrekken, maai" gisteren kwam ook hier het aanbod los. het geen koersverliezen van verscheidene punten meebracht. Op de Amerikaanse markt werd een agio vernomen van 13 procent. Cultuurfondsen konden zich slechts met moeite handhaven, maar ver toonden toch geen belangrijke verlie zen. De Staatsfondsenmarkt was nau welijks prijshoudend. Prolongatie 3% pet. U rijdt oo een voor- rangsweg. welke ge kruist wordt door een niet-voorransweg.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6