PINKY De bekentenissen van mgr Grösz De handel van Berlijn Raad verschilde van mening over onderwijssubsidies L. W. F. van der Steen OPENING Twee Nette Mangelsters Verkoper-Bezorger Eiectr. Wasmachines LANGEZAAL NOBLESSE OBLIGE: DONDERDAG 28 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 3 De brief van de Paus In de verhoren van mgr. Grösz en zijn .medeplichtige", mgr. Farkas, Procurator van het aartsbisdom Ka- locsa, die door de rechtbank wordt betiteld als de „Procurator van de H. Stoel", was het opvallend, hoe bei de beklaagden alsmaar genegen wa ren te praten en te praten; zij wed ijverden met elkaar in het afleggen van bekentenissen, zij bekenden zelfs meer dan aanvankelijk tegen hen is ingebracht. De beklaagde mgr. Grösz bekende op een vraag van de rechter Olti, dat hij betrekkingen heeft onderhouden met mgr. Mindszenty, dat hij zijn executeur-testamentair is geweest en dat hij dus beschikt heeft over de bedragen, die aan deze door Amerika ter beschikking waren gesteld, te we ten 270.000.000 dollar. Dit geld heeft mgr. Grösz volgens zijn z.g. bekente nissen beschikbaar gesteld om de te genstanders van het regime om te kopen. Dan weer geeft de bisschop bijzonderheden over de staatsgreep, die hij voorbereidde. Het plan be stond om een nieuwe regering te ves tigen onder de minister-president Stefan Biedrich, die reeds vroeger onder Horty deze functie had be kleed. De ondervraging ontwikkelde zich dan volgens de nieuwsbulletins van het Hongaarse Gerechtshof op de volgende manier: ,„Wat kunt U ons mededelen over de tussenkomst van gewapende groe pen en van de hulp van uitgeweke nen?" „Hetgeen ik in de voor-onderzoe ken heb bekend, kan ik slechts be vestigen". „Maar wat bedoelde U eigenlijk tij dens dat vooronderzoek met de woor den :„Omverwerping van het demo cratische regime?" ,,Wij moeten", zo verklaarde de bis schop volgens de Hongaarse berich ten verder, „door een gewapende op stand de volksdemocratie afschaffen. De geestelijkheid heeft opdracht ge kregen zich daartoe te organiseren". De rechter haalt dan als een plot- Bandieten slaags voor de rechter Dertig Siciliaanse bandieten ge raakten te Viterbo in gevecht, toen zij voor hun rechter stonden. De rech ter huppelde er om heen en smeekte hun tot bedaren te komen. De bandieten stonden voor het gerecht, beschuldigd van moord op dertig arbeiders vier jaar geleden. De vechtpartij ontstond, toen een hunner acht man met name noem de als de verantwoordelijken voor de misdaad. Onder deze acht namen was die van Salvatore Giuliano, de beruchte bandiet, die vorig jaar is gedood, en een van de medebeklaag- den. Tijdens de vechtpartij werd van een der boeven een oor vrijwel ge heel afgerukt Politie werd ijlings naar het gerechtshof gezonden om de orde te herstellen. Toen de ver sterking aankwam, keerden de ban dieten zich prompt als één man te gen de agenten. Tenslotte werden de wildemannen bedwongen en ge ketend. Het proces kon toen door gaan, begeleid' door het gerinkel van de kettingen. seling bewijs een brief te voorschijn, die in een van de stoelzittingen van het bisschoppelijk paleis zou zijn ge vonden. Het is een brief van Pius XII, gericht niet alleen aan mgr. Grösz, maar aan het gehele Hongaar se Episcopaat. In deze brief zou de Paus mgr. Grösz hebben aangemoe digd zich te verzetten tegen de Hon gaarse regering. „De beklaagde", zo heet het dan in de verslagen, „be kende, dat deze brief authentiek was". Hierbij tekent de Osservatore Ro mano aan, dat deze brief inderdaad authentiek is, maar dat hij in ge noemde krant werd gepubliceerd op 10 Februari 1949. In deze brief ech ter, geschreven naar aanleiding van de arrestatie van Kardinaal Minds zenty, releveert de H. Vader het feit, dat de godsdienst-vrijheid van de Kerk steeds meer is beperkt en Hij spoort de bisschoppen aan om met onverminderde ijver hun herderlijke ambt uit te oefenen. Verder houdt de ze brief, waarvan ieder de inhoud kan controleren, niets bijzonders in. Sweerts en Pot voor de rechter Sweerts en Pot, de beide Nederlan ders, die zo'n eigenaardige rol ge speeld hebben in de zaak der Am- bonnezen en in België waren gearres teerd, stonden gisteren voor de cor rectionele rechtbank te Antwerpen terecht. Ofschoon de verdediger van Pot de rechtbank onbevoegd achtte, omdat het hier een politieke zaak be treft, was de rechtbank een andere mening toegedaan en ging zij over tot behandeling van de zaak. Aan Pot was tenlaste belegd, dat hij te Ant werpen 9 paspoorten en een stempel had ontvreemd en een pistool bij zich droeg. Pot schijnt zich daarbij uit sluitend door idealistische motieven te hebben laten leiden, n.l. om de zaak der Ambonnezen te dienen. Sweerts had bij zijn arrestatie een diplomatiek paspoort bij zich van de republiek der Zuid-Molukkcn op een valse naam cn was in het bezit van 90.000 francs. De officier van justitie achtte het bij zich hebben van een vals paspoort een misdrijf, omdat Sweerts door middel van dit paspoort trachtte zijn ware indentiteit te verbergen. Hij nam aan, dat Pot uit idealisme heeft gehandeld, doch dit neemt niet weg, dat Pot er rekening mee had moeten houden dat hij gast was in België en werkzaan was op een Nederlands consulaat. Uitspraak op 4 Juli. Kath. Centr. Bureau in China gesloten Het- Katholiek Centraal Bureau, een centrale organisatie van de Ka tholieke "Kerk in China, heeft op 8 Juni 1.1. van de communistische auto riteiten bevel gekregen om al zijn werkzaamheden te staken en al zijn publicaties en documenten in te le veren voor onderzoek. Dit bevel werd door de communistische pers gepubliceerd; het Bureau werd ge noemd een „instrument in handen van de imperialist Riberi", dat vol gens hun zeggen is ingesteld om de „Onafhankelijke Kerk van China", zoals die door de communistische re gering wordt gepropageerd, te sabo teren. Volgens dezelfde bladen zou er een onderzoek worden ingesteld naar de „politieke achtergronden" van het Centraal Bureau. Met de imperialist Riberi is be doeld Mgr. A. Riberi, de Pauselijke Internuntius in China, die de laatste tijd steeds heviger in de communis tische bladen wordt aangevallen. De bedoeling van deze campagne tegen de Internuntius is zijn verbanning uit China. De drie Westelijke commandanten in Berlijn hebben Woensdag in een gemeenschappelijke nota aan Den- gin, vertegenwoordiger van de Sow- jet-Russische controlecommissie in Berlijn, handelsbesprekinge te Ber lijn met Sow jet-Russische functiona rissen voorgesteld. Deze besprekin gen zouden Donderdag 5 Juli moe ten beginnen. Volgens het voorstel zouden deskundigen van de vier mo gendheden in het Britse hoofdkwar tier moeten bespreken „welke maat regelen het best voor het bereiken van ons gemeenschappelijk doel, het verhinderen van de illegale handel en het verzekeren van het normale legale handelsverkeer, zouden kun nen worden getroffen". Geen rubber voor de Sovjets Volgens de correspondent van de „New York Times" te Singapore heb ben de Engelsen de verscheping van rubber uit Malakka naar de Sowjet- Unie en haar bondgenoten stopgezet. Hoewel de Engelsen dit nog niet heb ben bekend gemaakt, is de controle op de bestemming van de rubber 7 April begonnen cn sindsdien stren ger toegepast dan eerst verwacht werd, aldus deze correspondent. KONINGIN ONTVANGT DUITSE AMBASSADEUR H.M. de Koningin heeft hedenmor gen in het paleis aan de Lange Voor hout ontvangen dr. Karl Du Mont, ter overhandiging van zijn geloofs brieven als buitengewoon ambassa deur en gevolmachtigd minister van de Bondsrepubliek Duitsland. WESTERLING UIT BELGIE GEWEERD Het Belgische blad „De Volksga zet" publiceert hedenmorgen een dienstbericht van de Belgische vei ligheidsdienst, gericht aan alle poli- tie-douane- en rykswachtposten langs de Belgische grens en op de vlieg velden, en waarin wordt bekend ge maakt. dat Westerling voornemens zou zijn naar België terug te keren. „Het is mogelijk, aldus het dienstbe richt, dat Westerling zich aandient onder de valse naam Lambrecht, een naam waarop onlangs door een Ne derlands consulaat een paspoort zou zijn afgeleverd. Deze vreemdeling mag in België niet worden toegelaten zelfs niet op vertoon van officiële documenten. Aan alle eenheden van de zeevaartbrigades, alle douane- en rijkswachtposten, en aan alle eenhe den, welke belast zijn met de pas poortencontrole op dc vliegvelden wordt opgedragen deze vreemdeling te weren" Levenslange gevangenisstraf was de uitspraak van dc Bijzondere Strafkamer van dc Haarlemse recht bank tegen de 35-jarige A. J. Pieters uit Groningen, die in de maanden vóór dc bevrijding als leider van het beruchte SS-Jagdkommando Nord- West opdracht gaf tot het fusilleren van acht Nederlanders te Brummen en daarna in het „Witte Huis" ie Loosdrecht gevangenen martelde. In Maart 1949 was hij door het Amster damse Bijzondere Gerechtshof ter dood veroordeeld, maar van het vonnis in cassatie gegaan. Ook in Haarlem was de doodstraf geëist. PROCES OM 7000 FEESTTAARTEN De president van de Arnhemse rechtbank heeft Woensdag in kort geding beslist, dat de 7.000 taarten, die de. Algemene Verbruikscoöpera tie te Arnhem, ter gelegenheid van haar 50-jarig bestaan, gratis onder haar leden uitdeelt, een onderdeel uitmaken van een feestviering in be sloten kring en zijn te beschouwen als een vorm van winstuitkering. Dientengevolge is deze verstrekking niet in strijd met de verordening sanering bakkerijbedrijven 1945, die de bakkers verbiedt, geschenken te geven. De eis van de Nederlandse Bak kerijstichting tot onmiddellijke stopzetting van de taartenverstrek king op straffe van een dwangsom van 5000 per taart, werd afgewe- GEMEENTERAAD LEIDERDORP Zelf 'n woning bouwen in Culemborg Dank zij de activiteit van het ge meentebestuur van Culemborg heb ben de plannen tot het doen bouwen door arbeiders van een eigen woning, vastere vormen aan genomen. Men is thans zover, dat tot uitvoering daarvan binnenkort kan worden overgegaan. Deze plan nen beogen om daarvoor in aan merking komende personen in de gelegenheid te stellen in hun vrije tijd een eigen, stenen, twee ver diepingswoning te bouwen, die in houdt twee kamers, keuken, drie slaapkamers en een badkamer. Het gemeentebestuur heeft in Den Haag in principe de toestemming ontvangen voor het bouwen van deze woningen tot een totaal van 20, 40 of 60 stuks al naar gelang de animo, die daarvoor bestaat. De stichtings- kosten per woning zullen ongeveer 12.000,bedragen. Het uiteinde lijk door de bouwer te betalen be drag is ongeveer f 4.000,waar voor de gemeente hypotheek zal verstrekken. Het komt dus hierop neer, dat dc bouwer eigenaar wordt van een wo ning, die alleen met een hypotheek van f 4.000,is belast. Deze woning komt nl. ook nog in aanmerking voor een premie van 4.000,ter wijl aan de andere kant 4.000, wordt uitgespaard aan arbeidsloon en sociale lasten. De bedoeling in Culemborg is, dat de bouwer per dag niet langer werkt dan drie uren, behalve Zaterdags zes uren. Daar in teamverband zal worden gewerkt aan twintig wonin gen tegelijk, komen practisch alle handwerklieden voor deelneming In aanmerking. Het gehele plan specu leert op de gemeenschapszin van de Culemborgse bevolking en het ziet er naar uit, dat dit in Culemborg zal slagen. Het voorstel van B. en W. om het verzoek van de Chr. Lagere Land bouwschool te Alphen aan den Rijn, om subsidie voor twee niet-leerplich- tige schoolkinderen, af te wijzen ont lokte in de raad een langdurige dis cussie. Niettemin werd het voorstel aangenomen. De heer van der Stoel (A.R.) be greep dat het afwijzend advies van B. en W. gegrond was op het desbe treffende raadsbesluit van vorig jaar. Hij vroeg zich echter af of dit ad vies wel billijk was. Aan de kleuter scholen wordt door dc gemeente wel subsidie gegeven, voor het landbouw onderwijs niet. De bedragen die de gemeente voor het nijverheidsonder wijs moet betalen liggen belangrijk hoger. Weliswaar is dit onderwijs wettelijk geregeld maar spr. zag geen verschil in ambachtsonderwijs en landbouwonderwijs. De voorz. antwoordde, dat dit voor stel inderdaad zijn grond vond in het raadsbesluit van vorig jaar. Aange zien dc omstandigheden niet gewij zigd zijn komen B en W. met een zelfde voorstel. De subsidie aan het kleuteronderwijs steunt op een raads besluit. Voorts maakte de voorz. erop attent dat indertijd nadere inlichtin gen werden gevraagd doch niet ont vangen. De heer van der Stoel merkte op. dat er geen bezwaren warer om de gevraagde inlichtingen te verstrekken doch dat het desbetreffend verzoek niet was ontvangen. De heer Snel (A.R.) achtte de ont vangen schoolgelden te laag. De heer Los (A.R.) achtte dc sub sidiepolitiek niet bevredigend. Nu wordt elk geval apart bekeken, maar zou het niet mogelijk zijn een alg. besluit te nemen. Ook hij achtte af wijzing van het verzoek onbillijk in vergelijking met de kleuterschoolsub sidies. De heer Moraal (A.R.) handhaaf de zijn standpunt van vorig jaar. Hij zag in principe geen verschil tussen een landbouwschool en een am bachtsschool en wilde, nu een en an der niet 'wettelijk geregeld is, een lijn trekken. De raad moet voor ge lijkschakeling zorgen. Het voorstel van B. en W werd daarna aangenomen met 7 stemmen voor cn 4 tegen. Tegen stemden de heren van der Stoel, Los, Moraal en Veldhuizen (C.H.). Tot onbezoldigd ambtenaar van de burgerlijke stand werd benoemd de heer M .van Winkel, tot administra teur van het woningbedrijf de heer C. W- van Steenbergen. De overige agendapunten gingen allen zonder discussie onder dc ha mer door. Bouwterrein achter de Kastanje laan werd verkocht voor de bouw van 14 woningen aan de heer J. C. Houtzager te 's-Gravenhage. De rekening 1950 van het Bureau Sociale Zorg werd goedgekeurd. De van de gemeente ontvangen subsidie bedroeg 5.743.40. Aan dc beide kleu terscholen werd over 1950 een sub sidie toegekend van 10.voor elke in de gemeente wonende kleuter van 4 jaar en ouder. Het verzoek om subsidie van „Het Wit-Gele Kruis" te Zoeterwoude werd afgewezen omdat bij de vast stelling van de alg regeling tot sub sidiëring van Kruisverenigingen was bepaald, dat slechts dan subsidie zou worden gegeven, indien andere ge meenten wederkerigheid betrachten. Aangezien aan „Het Groene Kruis" over 1950 door de gemeente Zoeter woude subsidie werd geweigerd, werd ook dit verzoek afgewezen. Het daarvoor in aanmerking ko mende gemcentpersonecl krijgt weer een vacantietoelage, maximaal 50. Nadat de heer Diseraad (P.v.d.A.) had geïnformeerd naar de plaatsing van geijsers in de 40 arbeiderswonin gen in het Zijlkwartier en de heer de Graaf nog eens de rioolzuivering ter sprake had gebracht, sloot de voorzitter de vergadering. Blijft thuis. Als u de verkeersregels niet kentl Verbond voor Veilig Verkeer MARKTBERICHTEN GOUDA, 28 Juni. Kaas. Aan voer 306 partijen. Prijzen: lc soort 2.232.30, 2e soort 2.15—2.22 en extra kwaliteit tot 2.46 per kg. Handel kalm. NOORDWIJKERHOUT, 27 Juni. Groente. Aardbeien aanvoer 750 sloffen. Prijken: Aardbeien per slof van 1.452.35, Frambozen aard beien uer slof 3. RüKLOFARENDSVEEN. 27 Juni. Groente. Aardbeien 1329 cent, Frambozen aardbeien 3144 cent per half pond; kropsla 25.80; poste lein 1520; bospeen S 1423; bloem kool 8—22; Peulen I 6.20—10.30; idem II 2.904.80; capucijncrs 3 20 4 40; blauwschokkers 6.20—0,80; tuinbonen 1.702.00; kassnijboncn 1114; idem stek 69; dubbele stambonen 12.50 per 10 kg.; Augur ken* grof 24.25; bommen 9 en stippel 5.— per 25 kg. Bloemen. Esther Read 726 cent; Colvillie 632 cent; Duizend schonen 414 cent; Lathyrus 318 cent; Campanula 521 cent; Pioen rozen 4060 cent; Scabiosa 2528 cent; Alstrocmcrh 3251 cent; An jers 312 cent; Violieren 418 centt; Galardia 311 cent, TER AAR, 27 Juni. Groente. Peulen 5.509.40; idem B 3.00 4 40: doppers f 3.604.30; oapdop- pers 3.70—4.50: tuinbonen 1.40— 2.00 alles por 10 kg.; kassnijbonen l.OO1.25, idem stek 6070 cent, stamprinsessen 0.951.45 nieuwe aardappelen 2630 cent. idem kriel 2223 cent. postelein 1533 cent. tomaten A 1.00—0.90, idem C 80—90 cent. idem CC 4090 cent, idem kriel 3050 cent, rabarber 58 cent, an dijvie 3542 cent, spitskool 1416 cent prei 13 cent alles per kg.; bloem kool I 21—31 cent, idem IT 12—19 cent, idem III 812 cent. komkom mers 2024 cent. idem krom 1418 cent alles per stuk; sla f 2.504.50 per 100 stuks; bospeen 2436 cent: idem B 2324 cent, idem stek 416 cent, boskroten 812 cent. selderij 4cent, bos-uien 9 cent, bosprei 5 cent, peterselie 2 cent alles per bos: stoofsla 60 cent. aardbeien 1738 cent per doosje, aardbeien 1.50—1.90 por slof. Leidse Motor- en Rijwielhandel Telefoon 25.346 Stationsweg 3133 Zaterdag 30 Juni a.s. om ha[fvier van onze geheel nieuw en modern ingerichte Showrooms en Wprliftlaatsen Ieders bezoek zo! op hoge prijs worden gesteld Rijwielen en Motor-Carriers EYSINK Hoofdagentschap: EYSINK - N.S.U. - HULSMANN KAPTEIN-Mobylette - Rijwielnaaf - Motor WINS WHEEL e.a. X Grasmaaien! Zeisen, grasmachines, hooivorken, touwwerk, golfplaten, melk gereedschap. kippengaas, asfalt, harm. gaas. horre- gaas prikkeldraad, bascu les. gewichten, varkens troggen, veevocderfornui- zen. enz.; galvaniseren, vertinnen. Werkelijk voor delig. Geen bluf. Van ouds A. J. Hartwiik, Nieu we Beestenmarkt 79, tel. 26627—24013. 3035 X Schrijfmachine. Ter overname gevraagd gang bare schrijfmachine. Mag ook koffermachine zijn. Klein gebrek geen be zwaar. Br. met opgave van merk en prijs onder no. 3042 bur. van dit blad. *2* Schrijfmachine. In pri ma staat zijnde schrijfma chine. merk „Mercedes" aangeb. 125.Kofferma chine merk „Diamant 95.Geheel gereviseerd Desgewenst wordt oude machine ingeruild. Br. on der no. 3041 bur. van dit blad. MODELWASSERIJ TH1JSWIJK Pickcstraat 25 Noordwijk vraagt voor direct Eventueel voor 4 of 5 dagen per week. 5272 GROOT KRUIDENIEiRSBEDRIJF VRAAGT: voor wijk-bediening. Goed loon. Borgstorting vereist (Eventueel in overleg). Leeftijd boven 21 jaar. Aanmelden schriftelijk of persoonlijk bij N.V. Han delsmij. „DE VELUWE Kort Galgewater 14, Leiden. Telefoon 20071. 5250 In Rutcck's Cafetaria te Leiden kunnen geplaatst worden Mannelijke BUPPETBEDIENDEN \an 18-22 jaar NETTE VERKOOPSTERS voor de bufletten, boven 23 jaar. Ook zij, dio nog niet als zodanig zjjn werkzaam gewees', komen in aanmerking. Melden Zaterdag 30 Juni van 13-1 (i uur in Ruteck's Lunchroom, Stationsweg 11-17, Leiden HOOVER - ERRES - MIELE Nu nog leverbaar zonder weeldebelasting Lid Financierings-instituut GROTE KEUZE PLASTIC TASJES i t. 4.50 GEHEEL LEDEREN RETICULE In divtrse kleuren RUBBERLAARZEN alle maten REGENKLEDING ZWARTE en WITTE BYMSOWESeN en LEDEREN KLEDING. NATUURLIJK BIJ: A. VERHOOG HAARLSTRAAT 17 t.o. bleseoop Telefoon 20578, na 6 uur 26229. 2* Gevraagd een in goede staat zijnde Jongedames- fiets en een jongensfiets voor 5 jaar oud. Oranje Nassaulaan 25. Warmond. 2* 50 kippen te koop. Te bevragen bij-G. v. d. Poel. Pastoor v. d. Plaatstraat 117 Rijpwetering. 5254 ONMISBAAR OP VACANTIE WOLLEN TRICOT JASJES 42.58 62.10. NAJADE KUBLBR DAMESMODE-MAGAZIJN V. Stationsweg W> X Terstond gevraagd een Brood, en Koekbakker, in- of extern, niet beneden de 20 jaar. Ant. de Klerk. Ko ninginneweg 10, Noord wij - kerhout. 5258 X Net R. K. Meisje ge vraagd boven 20 jaar om met vier kinderen in de vacantie naar zee te gaan. Br. onder no. 3038 bureau van dit blad. 2* Ontwikkelde Juffrouw zoekt bezigheden voor de middag- of avonduren. Ook typewerk. In bezit van eigen machine, "Warmon- derv/eg 21, Leiden. 3031 X „Roainc" geeft de hoog ste prijs voor goud, zilver en juwelen. Grote keuze in verlovingsringen, gou den zilveren en verzilver den artikelen. Het adres .oor alle reparaties en uur werken, Steenstraat 16. Tel 26854 X Solex-verhuur 5. per dag. T. v. d. Sluis. Zee manlaan 39. Leiden Tel. 26281 Bespreek vroegtijdig Al unze huurders zijn alJ risk verzekerd. X Is er iets wat uw vrouw meer kan bekoren, dan goed geknipt en glad ge schoren. daarom naar He renkapsalon Alex v- d. Lek Apothekersdiik 2. Leiden. TELEFOONTJES worden dagelijks geplaatst ter erootte van hoogstens 30 woorden (een woord maximum 12 letters). De prijs bedraagt 1 50. uitsluitend teeen contante VAN BERGE HENEGOUWEN VOOR AL UW GRAMOFOONPLATEN KLASSIEK MODERN ARTHUR RANK brengt U in de reek ran successen zoals „Whiskey als water" en „2 Bolhoeden naar Londen", na 6 maanden onafgebroken in Parijs te zijn vertoond een unieke filmsatyre (Kind hearts and coronets) met Dennis Prince, Valerie Hobson en Alec Guinness Iets speciaals voor de film-fijnproevers. JEANNE CHAIN - El HEL BARRIMORE ETHEL WATERS WILLIAM LUNDIGAN Ben openhartige film, ontroerend en fel, bewogen •n meeslepend. 20th Century Fox film DAGELIJKS 2.30-7-9.1570N-ENFEESTD.230-445-7-915 DAGELIJKS 30-7-9."5Z3N-EMPPESTJ; 23"15 WGEliiKS 2-?-7-9.152ÖN-E!*'TE5TD.230-4/S5-7-9.15 MTARZAN'S WONDERBRON (Tarzan's Magie Fountain) Het meest gedurfde avontuur van Tarran,de held van de jungle.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 3