eióse hutspot^ „Oud Leiden" op stap door Rijnlands polderlandschap Toekomstige ouders moeten de kinder-opvoeding leren Laatste Berichten v)cun i NAAtt DONDERDAG 28 .JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Volgend jaar zal de Vereniging „Oud Leiden" haar gouden be- staansfeest vieren. Ter gelegenheid daarvan wordt een boek uitgegeven, getiteld „Kastelen in Rijnland". In dien mogelijk zullen hierin nadere bijzondtrheden opgenomen worden over het vroegere kasteel Ter Does, onder Leiderdorp. „Oud Leiden" heeft namelijk het plan opgevat om in samenwerking met dc Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek opgravingen te verrichten, op het land van de heer Van Egmond, waar nog duidelijk de sporen van bet vroegere kasteel te zien zijn. Dit deelde de heer A. Bicker Caar- ten mee, toen gisteravond voor le den van „Oud Leiden" een rijwiel- tocht door Rijnlands polderland ge houden werd en een gezelschap van 25 personen onder zijn leiding de schamele resten bekeek van wat eens het trotse kasteel geweest moet zijn. Veel is er niet overgebleven. De slotgracht is nog te ren, evenals een wapensteen en enige verhogingen in het grasland, die het vermoeden wettigen, dat er iets verborgen ligt wat een nader licht zou kunnen wer pen op de ligging van het vroegere kasteel. Een oude, verweerde muur geeft aan waar voorheen de kruiden tuin van het kasteel gelegen moet hebben. De tocht ging verder over het nieu we provinciale fietspad naar de La ge Waard, onder Koudekerk. Het was een heerlijke rit. De lucht was grauw, zodat het uitzicht over de polders niet eindeloos was. maar het bleef droog en de rust, die over het land hing, was volmaakt. Slechts een loeiende koe in de verte, het geram mel van een emmer op een boerde rij en de korte groet van een boer die voorbij fietste, verstoorden even de stilte. De geur van vers gemaaid hooi, dat pas was binnengehaald of AMATEUR-FRUITTELERS ONTVINGEN EEN DIPLOMA. Zestien leden van de Amateur- fruitteeltclub „Pr. ir. Sprenger", die 3 jaar lang met bijzondere interesse een cursus fruitteelt hebben gevolgd, ontvingen gisteravond uit handen van de voorzitter van het Alg. Verbond van Volkstuinders, de heer J. Visser, een diploma. Het waren mevr. N. F. L. Groenewegen-Niedcrmeyer, die als enige cursiste het hoogst aantal pun ten behaalde, en de heren J Stik- kelorum, M. den Hartog. W. P. Dool, J. W. A. v. d. Waals, J. Boom, C. Lut, A. Zaalberg, W. J. v. d. Berg, G. M. Montanus. G. A. v. d. Berg, A. Hof man, H. J. Brocksema. B. Nobel, C. Compier en J. v. d. Keur. Vooraf werden nog vele woorden van geluk wens gesproken, o.a. door de voor zitter van de club, de heer J. Boom, de vice-voonzitter van de Leidse Bond van Volkstuinverenigingen, dc heer A. Zaalberg cn de heer Ruys van de Voorlichtingsdienst. Allen prezen het doorzettingsvermogen van de cursisten en brachten hulde aan de leider van deze cursussen, de heer Gerritsen, die namens de club een aandenken werd aangeboden. Bijzondere dank was men ook ver schuldigd aan het bestuur van de Volkstuinvereniging „Ons Genoe gen", dat al die jaren het clubgebouw van deze vereniging voor de lesavon- den afstond. Bij monde van de voor zitter van de Fruitteeltclub werd het bestuur verrast met een tuinbank ter plaatsing in het volkstuincomplex, waarvoor de heer Zaalberg hartelijk dank zegde. Bij het uitreiken van de diploma's wees de heer Visser er op, dat deze avond voor de cursisten wel een mijlpaal, doch geen eindpaal mag betekenen. Nog tal van studiemoge lijkheden, zoals het deskundig enten en snoeien, staan voor de thans gedi plomeerden open. Het deed spr. dan ook genoegen te vernemen, dat er al weer een nieuwe cursus in voorberei ding is. Tenslotte wees hij nog eens op het grote belang van een vast volkstuincomplex en het volkstuin werk, dat spr. zag als 'n aangename en nuttige vrije tijdsbesteding. Nadat ook de leraar, de heer Gerritsen, nog het woord had gevoerd en aan mevr. Groenewegen voor haar prestaties bloemen waren aangeboden, volgde een afwisselend programma van zang, muziek en toneel. De bijeenkomst, welke in de Jacobazaal van „Den Burcht" werd gehouden, werd beslo ten met een kort woord door voor zitter Boom. Burgerlijke Stand Geboren: Jacobus C. z. v. A. P. v. d. Boogaard cn A. K. Buys; Bernar- dina Th. P. M. d. v. A. L. M. Sondrop en A. B. M. van Eisen; Christina M. d v. P. C. Hoogteijling en E. v. Vliet; Edgar T. z. v. H. Schwyn en A. Manz; Robby z. v. C. W. v. Zijp en W. S. E. Nasveld; Louise J. d. v. L. J. Breton van Grol en O. L. Kan bier; Yvonne d. v. J. Beekhuizen en C. B. van Hameren; Johanna d. v. D. Quaadgras en M. Latervecr; Ellen d. v. J. Jonkers en N. N. Sho. Overleden: J. G. v. Nieuwenhuij- zen wedn. 55 j. Getrouwd J. Brussee en W. Betgen J. Schlagwein J. Duk; I. F. M. Gijbeis en J. M. Bonnet; J. B. Bouw man en M. C. Pikaar; J. Rijnsburger cn G. C. Luiten; S. v. Heijningen en N. K. Ouwerkerk; A. F. Welling en A. v. Duijl; G. Teyn en C, Mark; F. T. Aukes en S. Heemskerk; H. Lichtvoet en J. Hofstra; J. Bekooij en M. C. Verver; W. J. Crama en A. A. Boerendonk; W. F. de Jong en J. N. Ottevanger; A. J. de Graaf en F. J. Gieske. nog op oppers stond, werd meege voerd door een zachte avondbries. Een enkele visser stond te staren langs de slootkant. Het dagelijks le ven was tot rust en stilte gekomen. Het geslacht van Kinschot. Het tweede doel van de tocht was de voormalige ridderhofstede „Den Toll", thans een boerderij aan de Luttekcn Rijn, gelegen op een eiland je. Het water rondom gaf aan waar vroeger de slotgracht gelegen had. Dit was ongeveer alles wat er van „Den Toll" nog te zierr was. Even verder werd de fietsers ge wezen op de plaats waar vroeger „Klein Poelgeest" gestaan heeft, een kasteel, dat in de 17e eeuw door het geslacht Van Kinschot (voorva deren van Leidens huidige burge meester) bewoond geweest is. Dicht bij het dorp Koudekerk zag men een gheel begroeid eilandje, waarop vroeger „Groot Poelgeest*' gestaan heeft. Slechts een poorttorentje, dat oudere mensen zich thans nog kun nen herinneren als cachot voor dronkaardseis blijven staan. In Koudekerk werd gepauseerd cn koffie gedronken. Verschillende deelnemers gaven zich op als leden van „Oud Leiden" en ontvingen een mapje met 15 prachtige foto's van Leidse hofjes. Tegen tien uur be reikte men (droog!) weer de Sleu telstad, voldaan over deze prachtige tocht, dankbaar aan „Oud Leiden" voor de geboden gelegenheid en aan de heer Bicker Caarten voor zijn prettige, deskundige leiding. Gemeenteraad Aan de agenda van de Leidse Ge meenteraad, die a.s. Maandagmiddag om 2 uur in openbare vergadering bijeenkomt, zijn twee punten toege voegd. TWEE HOOGSPANNINGS STATIONS IN „LEIDEN— ZUID-WEST' Ten behoeve van de electricitcits- voorziening in het stadsdeel „Leiden —Zuidwest", in verband met de wo ningbouw ter plaatse, zal aldaar, naar de Directeur der Stedelijke Fa brieken van Gas en Electriciteit be richtte, een tweetal hoogspannings stations moeten worden gebouwd. De grootte van de stukjes grond j zal ±77 m2 resp. 64 m2 bedragen, j De juiste afmetingen kunnen ech- i ter eerst worden bepaald, nadat de geprojecteerde bouwblokken zijn - uitgezet, zodat het niet is uitgesloten dat in de oppervlakten enige wijzi ging zal worden gebraent. Volgens een globaal opgemaakte raming zal de prijs per vierkante meter grond neerkomen op f 19. Voor deze ondergeschikte stukjes grond waren de grondprijs op dit be drag te bepalen. Tegen beschikbaar stelling van de aangegeven stukjes grond bestaat geen bezwaar, aldus B. cn W., die de raad verzoeken al dus te besluiten. het betreffende lokaal werkzaam was Deze voorzieningen omvatten het af scheiden van een gedeelte van de wachtkamer, het in de aldus verkre gen ruimte aanbrengen van een pla fond, het plaatsen van een gaskachel het leggen van vloerberekking, sau sen en schilderwerken enz.. Met deze werkzaamheden zal een bedrag van 2.200.zijn gemoeid. In overeenstemming met het ad vies van de Commissie voor de Fi nanciën, geven B. cn W. de Raad in overweging het bedrag beschikbaar te stellen. ZOETERWOUDE Sint Jansfanfare oogst nieuwe lau weren. Drie dagen na de schitte rende promotie mocht de Sint Jans fanfare onder leiding van directeur B. van Veen nu in de eerste afde ling nieuwe lauweren oogsten. Overtuigd dat het korps zou pro moveren, werd reeds twee maanden geleden ingeschreven voor het Na tionaal Concours te Mocrkapelle voor de eerste afd., waarin nu een eerste prijs met 348 punten werd behaald. NIEUWS UIT DE OMGEVING Aan dc Stichting voor Schooltand- verzorging is een lokaal beschikbaar gesteld in het gebouw van de Ge meentelijke Geneeskundige- en Ge zondheidsdienst. In verband hierme de dienen in dat gebouw enige voor zieningen te worden getroffen ten behoeve van het personeel, dat in Kath. Paed. School - Leiden Het opvoeden van kinderen is voor ouders een mooie taak. Ze ma ken daardoor af wat ze begonnen, door aan het kind het leven te schen ken. Voor ouders is het trouw ver vullen van deze taak een blijvende bron van geluk, voor hen zelf en voor hun kinderen. Opvoeden is moeilijk. Het stelt a-o de ouders zware eisen van zelf beheersing en opofferende liefde. Maar ook kennis en inzicht. Want zij, die hun best doen alles voor hun kinderen over te hebben, komen dik wijls voor problemen te staan, waarvoor ze maar geen oplossing weten. In een levend mensenkind werken zo veel krachten en zo veel invloeden van buiten spelen een rol bij de vorming van het kind. Hoe staan in het algemeen de ouders tegenover de opvoeding? Zonder overdrijving kan gezegd worden: Als een kat in een vreemd pakhuis, als een kleuter tegenover het ingewikkeld mechaniek van een vliegtuig. Voor elk bekwaamt men zich. De jongeman leert een am bacht of maakt zijn studies, het meis je leert koken en naaien en volgt een huishoudschool. Maar jongelui, die gaan trouwen, wagen zich zon der enige voorbereiding aan kinder opvoeding. „Iedereen, die gaat trou wen", zegt een schrijver, „moest eigenlijk verplicht worden of zelf zo verstandig zijn, om een cursus ir opvoeden te volden." Op 31 December 1929 onderteken de Paus Pius XI een gewichtig do cument. waaraan tot nu toe maar weinig aandacht is geschonken. Het is de Encycliek „Divini illius Ma- gistri", ovei de christelijke opvoeding der jeugd. De Paus schrijft daarin, dat onze tijd wordt gekenmerkt door „een gemis aan heldere en gezonde beginselen"! Hebben de meeste ouders in *.ake opvoeding eigenlijk wel beginselen? Neen, ze hangen geen valse opvoedingssystemen aan, maar de fout is, dat er in hun op voedingspogingen helemaal geen systeem zit. Ze doen eenvoudig op goed geluk af! Opvoedingsplicht. De Paus vraagt in deze Encycliek met de meeste aandrang aan de priesters om toch alle middelen aan te wenden om de ouders te wijzen op hun opvoedingsplicht, op het doel van de opvoeding en op de meest geëigende methoden om die opvoe ding met succes te verwezenlijken. De aandacht van belanghebben den vestigen op de te Leiden opge richte Katholieke Paedagogische School is niet anders dan gevolg ge ven aan dit Pauselijk verzoek. Voor de cursus, die in Sept. gaat begin nen, geve men zich op aan een van de volgende adressen: E. Bik, Apothekersdijk 30; J. Diergaarde, Bakhuis Rozeboomstraat 32; Alb. v. Dijk, v. d. Waalsstraat 16; N. Schra- ma, PapengracK 32. Voor Oegstr- geest: M. Meyers. Regentesselaan 51. Aan deze adressen zijn ook nadere inlichtingen te bekomen. Vooral komen in aanmerking jon ge vaders cn moeders cn verloof den boven 18 jaar. Ook niet-Leide- naars zijn weikom. Wacht u niet te lang met opgeven, want in verband r-i-'T.'mte enz. moeten tijdig definitieve regelingen worden ge troffen. Kapelaan FRANSE. BIOSCOPEN. De films voor de komende week zijn door de Kath. Film-Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Noblesse oblige", 18 jaar. Lido: „Tarzan's wonderbron", 14 jaar. Luxor: „Pinky", 14 jaar. Trianon: „Crisis'18 jaar. Rex: „Robin Hood Junior", 14 jaar. Vechtpartij tussen Noordwijkers en Zandvoorters Hedenmorgen waren omstreeks half vijf twee Zandvoortse schelpen vissers op het strand bezig schelpen op hofien te verzamelen, toen op een gegeven moment een Noordwijkse concurrent met zijn vrachtauto ter plaatse verscheen, die met drie hel pers de schelpen in zijn auto begon te laden. Er ontstond een vechtpartij tussen de Noordwijkers en de Zandvoorters, waarbij harde klappen werden uitge deeld De beide vissers uit Zandvoort kregen hulp van een derde Zandvoor- ter maar konden niet verhinderen, dat de Noordwijkse bestuurder weg reed. Een achtervolging werd lopend in gesteld, maar juist naderde een twee de schelpen-auto uit Noordwijk. die op het groepje inreed. Twee konden nog bij tij ds wegsprin gen doch de 27-jarige P. Termes werd aangereden. Met een linker bovenbeenbreuk moest hij per ziekenauto naar de Ma. riastichting te Haarlem worden over gebracht. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en nam de aanrijdende auto in beslag, terwijl de 24-jarige bestuurder uit Noordwijk werd opge sloten. UIT DE RIJNSTREEK ALPHEN AAN DEN RIJN KOST HET UITSTEKEN VAN DE VLAG GELD? Toen bij de aankomst van de Hol landse nieuwe haring de vishandela ren alhier zoals te doen gebruikelijk de Nederlandse driekleur van hun huizen deden wapperen, hleck men op de afd. Gemeente Werken hier mede wel accoord te kunnen gaan mits deze vishandelaren hiervoor precariorechten wilen betalen. Een der handelaren haalde de vlag weer in, terwijl de ander dit pertinent weigerde cn meende het Nederlandse dundoek ten alle tijde te mogen uitsteken Dit kwam hem echter duur te staan, want dezer dagen kreeg hij een aanmaning om ten gemeentehuize f 5,te komen betalen wegens het uitsteken van een vlag boven gemeentegrond. De vishandelaar zal deze zaak tot in de hoogste regionen laten uitzoe ken. In Alphen gaat men zich af vragen of men bij welke gelegen heid dan ook uitgezonderd natio nale feestdagen voor het uitste ken van de vlag zal moeten betalen. Volgens de bestaande verordening kan bijv. een ieder, die volgende week ter gelegenheid van de Laura- week een vlag uitsteekt boven ge meentegrond een briefje thuis krij gen om te betalen een bedrag van 0,35 per week. Of men het zal doen is natuurlijk een andere vraag, maar mogelijk is het. Leidse LtN1VERSITE,T Geslaagd voor het aanvullend doc toraal examen Nederlands recht de heer J. J. Bosch, Den Haag; docto raal examen Ned. recht mej M. J. Termijtelen, Wassenaar, D. F. Broer, Den Haag, C. M Gomes, Den Haag. Vrij doctoraal examen Ned Recht H. M. Janse van Rensburg, Oegst- geest; doctoraal examen Ned. Ind. Recht R. van Rietschoten. Den Haag, J. M. Greive, Voorschoten, M. Soeb- dibjo, Leiden: Voorbereidend kerke lijk examen F. N. J. Ouwenhand Leiden; J. H. A. Doeschot Leiden; mej. E. Miskotte Leiden. Prop. exa men Godgeleerdheid J. C. Schone- veld, Den Haag. A. Geens Den Haag. GOUDEN DOCTORATEN. Op 5 Juli a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat aan de Leidse Uni versiteit promoveerden tot doctor in de rechtswetenschap de heer A. A. Loopuit te Oosterbeek en de heer G. H. Kaiser tot doctor in de genees kunde, geboren te Leiden en thans wonende te Den Haag. UTRECHTSE UNIVERSITEIT. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het cand. examen rech ten mr. R. W. Thurkow uit Leiden. Donderdag 28 Juni. Ziezo, de Haak-in-tentoonstelling te Leiden is afgelopen. Gisteren kwa men er maar liefst 4,241 bezoekers, een aantal, dat het dichtst benaderd werd door mevr. Hartveld, Witte Sin gel 76 A, de heer H, Velthuis, Donk laan 5, Voorschoten, en de heer Vo gel, Janvossensteeg 51 A. Bij loting werd de taart toegekend aan de heer Veldhuis, die evenals beide anderen het aantal op 4250 geschat had. Maar U wilt natuurlijk weten hoeveel be zoekers er in drie dagen geweest zijn. Op de kop af 9208. De totale op brengst bedraagt 9.700.zodat iedere bezoeker gemiddeld 1.05 be steedde. Leiden heeft hiermede het record gebroken, dat op 0.73 per persoon stond in een van de steden, waar de tentoonstelling al eerder werd gehouden. Om half twaalf gis teravond sloot de heer J. Bos, ten toonstellingsleider, namens het Kon. Wilhelminafonds, deze zeer geslaag de tenotonstelling. Alles werd van nacht afgebroken en hedenavond wordt dezelfde tentoonstelling ge opend in Goes (Zeeland). Wilt U misschien nog weten hoeveel vissen er in het aquarium zaten? Vijf men sen raadden juist: 61. Na loting werd het uitgeloofde aquarium toegewezen aan de heer B. v. d. Meer, Waard- straat 2. Over baldadigheid gesproken! Eni ge knapen van omstreeks 14 jaar hebben Dinsdagavond op de Boer- haavelaan kans gezien een eindje te gaan rijden met een aldaar gepar keerde autobus van de N.Z.V.M. Een conducteur zag het, noteerde de na men en ging aangifte doen bij de Po litie. De knapen zullen er waar schijnlijk nog wel iets van horen. Dinsdagavond j.l. regende het zó hard, dat de gymnastiek-demonstratie van de kath. verenigingen op het Stadhuisplein moest worden afgelast. Nu verzoeken „Victorie" en „Spor tief" ons hun leden er op attent te maken, dat de demonstratie a.s. Vrij- dagavond gehouden wordt. De leden worden om kwart voor zeven op het Stadhuisplein verwacht. Dit in het kader van de Leidse Sportweek. Het vorig jaar zijn we in Nieuw koop op bezoek geweest bij enige kath. families, die zo goed waren Leidse K.A.B.-kinderen enige weken te laten genieten van een heerlijke vacantie-buiten. Ook dit jaar heeft de K.A.B. weer plannen voor kinder uitzending. Wij weten hoe heerlijk de kinderen het vinden. Daarom geloven we vast en zeker, dat er a.s. Zater dagmiddag een grote belangstelling zal zijn van de leden voor de laatste gelegenheid om kinderen op te geven, die met vacantie naar buiten willen. Die gelegenheid wordt gegeven van 3 tot 5 uur in het St. Vincentiusge- bouw Kerkgracht 32. En de K.A.V.-Ieden. die met het zomer-uitstapje mee willen, worden morgenavond om 8 uur verwacht in de Vroolijcke Arkc. Pieterskerkkoor- steeg. waar over dit onderwerp eens gezellig gebabbeld zal worden. Wanneer het a.s. Zaterdagavond mooi weer is. worden beide groepen van de Volksdansgroep „De Grote Ronde" in de Leidse Hout verwacht. Verzamelen om half acht bij de klok Houtlaan. Wanneer het geen mooi weer is, worden beide groepen om half acht verwacht in de gym.zaal Ursulastceg. Het Internationaal Accordeon-con cours van D.V.V. begint a.s. Zater dagmiddag met een optocht door alle deelnemende orkesten, voorafgegaan door de harmoniekapel „T. en D.". Om half drie vertrekt men van „Den Burcht" naar het Pietersplein, waar om drie uur het vlaggenceremonieel volgt. Burgemeester van Kinschot zal de Nederlandse driekleur hijsen en de ambassadeurs of hun vertegen woordigers van Zwitserland, West- Duitsland en Engeland zullen hun vlaggen laten wapperen. Na afloop wordt de optocht voortgezet en 's avonds wordt het gala-concert ge houden. STADSKOK. SASSENHEIM Voor het diploma Kantoorste nograaf, snelheid 130 lettergrepen per minuut slaagden te Leiden de dames: Joke Booij, Joop Zwetsloot, Joke van Werkhoven, Tin Kohier, Willy van der Meer, Ria Jeukens en de heer G. Buurman. OEGSTGEEST Aan de Ned, Economische Hoo- geschool te Rotterdam slaagde voor het candidaatsexamen in de econo mische wetenschappen de heer W. de Tombe. MGR. GROESZ: VIJFTIEN JAAR. Aartsbisschop Groesz van Kalo'sca is door het gerecht te Boedapest tot vijftien jaar gevangenisstraf veroor deeld. Raffinaderij van Abadan wordt gesloten De raffinaderij van Abadan zal geleidelijk aan in de komende 48 uur worden gesloten, zo heeft een woordvoerder van de „Anglo Ira nian" medegedeeld. Deze mededeling werd gedaan, nadat de Perzische autoriteiten het bureau van de algemene bedrijfslei der te Shrimsjaar, gelegen op het vaste land tegenover het eiland Aba dan, in bezit hadden genomen. TWEE FRANSE AALMOEZENIERS VERMOORD. Twee Franse leger-aalmoezeniers, hoofd-aalmoezeiiicr Pierre Jeanson, en zijn assistent Pierre Boulard, zijn door de opstandelingen in Viet Minh in Cantho, 60 mijl ten Zuiden van Seigoon, lafhartig vermoord. Zij i-eden mee in een jeep, die be hoorde tot een convooi, toen een van de vrachtwagens op een landmijn reed. Op dat ogenblik verscheen een troep van 200 opstandelingen, die zich in de rijstvelden verborgen hielden en openden het vuur op de Fransen. De beide priesters trokken zich ijlings van de troep terug en beduidden, dat zij niet tot de strijd- wereld op te vangen. weersverwachting (Geldig van Donderdagavond tot Vrijdagavond. Opgemaakt te 10 uur) WEINIG WIND. Half tot zwaar bewolkt en slechts enkele verspreid voor komende buien. Matige tot zwakke wind hoofdzakelijk tus sen Zuid-West en Noord-West. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. 29 Juni: zon op 4.22, onder 21.04; maan op 0.54 en onder 16.59 uur. krachten behoorden. Doch ongeveer 50 man van Viet-Minh stoven op hen af en sleurden hen mee in het rijstveld. Daar doorstaken zij de beide priester en beroofden hen van hun kleding en hun kruis. DE NOODWET KINDERBIJSLAG. Met ingang van 1 Juli a.s. treedt de Noodwet Kinderoijslsg kleine zelfstandigen in werking." Iedere zelfstandige, die Nedermnder is en hiei te lande zijn woonplaats heeti, kan nu, indien hij 3 of meer kin deren heeft beneden de leeftijd van 16 jaar en zijn inkomen beneden een bepaalde inkomensgrens blijft, aanspraak op. kinderbijslag maken. Dpze inkomensgrens .s: bij 3 kinderpn t "100 per jaar; hij 4 kinderen f 2600 per jaar; bij 5 kinderen ƒ2800 per jaar en zo vervolgens voor elk volgend*kind 200 per jaar hoger Kinceren van 16 t.m. 20 jaar. die onderwijs volgen aai: een inrichting voor algemeen vormend- of vakonderwijs of die blijvend arbeidsongeschikt zijn. kun nen op één lijn gesteld worden met kinderen beneden 16 jaar Uitbetaling van de kinderbijslag geschiedt eenmaal in de drie maan den na inzending door de zelfstan dige van een kinderbijslagbiljet. Aanvraagformulieren voor kinder- bijslaglijsten zijn verkrijgbaar bij de Raden van Arbeid en hun bijkan toren. GEMEENSCHAPPELIJK OVERLEG. In de heden te Amsterdam gehou den jaarlijkse algemene vergadering van aandeelhouders der N.V. Ko ninklijke Nederlandse Petroleum Maatschappij heeft de voorzitter van de raad van commissarissen, ir. J. B. Aug. Kessler over de moeilijkhe den der Anglo Iranian Oil Company in Perzië o.a. gezegd, dat de Perzi sche bijdrage aan de wereldvoorzie ning van olieproducten van zodanig belang is, dat bij afsnijden hiervan de gehele aardolie-indusiiie er di rect of indirect een zekere weerslag van zou gevoelen. Vandaar, dat de industrie op verschillende plaatsen bezig is om in gemeenschappelijk overleg de nodige middelen te be ramen .om gezamenlijk een derge lijke situatie zoveel mogelijk voor de olieverbruikers ovr do gehele In de stellingen Weggedoken achter dc dijk van een van Nederlands grote rivieren stond daar een boerderijtje, met een ~opperig boomgaardje op de achter grond. In niets week het af van de luizenden andere boerderijtjes-met- Het hospitaalkamp is apart en on- gecamoufleerd opgesteld, want het vormt een onverdedigd object, dat door de vijand ontzien dient te wor den. Ondertussen naderen we meer cn meer het critieke moment. De gege vens, welke de verkenningspatrouil les reeds verzameld hebben, tonen aan, dat we een zware tegenstander j i j *«1* ddll, Udl Wc ceil dWdlC icgLllübdllUci hebben. Maar hier in het kamp zijn Totdat in de nacht wan Zondag op Maandag de landelijke rust plots ver stoord werd door het geraas van tientallen auto's Met de komst van deze kolonne was het boerderijtje voor 3 dagen tot frontgebied ge maakt. Uit de wagens zwermden honder den militairen cn na 10 minuten werd de eerste twee-persoonstent overeind getrokken. Dit gedenkwaardige moment is op het ogenblik, dat wij dit schrijven reeds enkele uren historie, maar in die paar uur, is deze gehele omge ving tot een grote vesting (laten wc •hopen onneembare vesting) herscha pen. Overal stuit men op listig geca moufleerde tenten en stellingen; de pioniers zijn momenteel bezig een gelegenheid te graven, die men ook te velde nodig heeft; dc verbindings- antennes zijn opgericht, de agrega- ten snorren om de radio-accu's op peil te houden en de inlichtingen dienst heeft al de eerste gegevens van haar verkenningspatroulles ver werkt Officieel is de strijd nog niet be gonnen, maar Judocus is al gewond geraakt. Wij zijn niet erg technisch aange legd en toen we onder de critische blik van de sergeant-majoor een twee persoonstentje opbouwden, waarin hij en wij in de komende da gen bescherming tegen regen en zon hopen te vinden, en een flinke klap op een tentharinkje wilden ge ven, renden we even later luid schreeuwend naar de hospitaaltent, onze bloedende vinger jammerend in de hoogte stekend. In het hospitaalkamp werden we met gejuich ontvangen. „Jongens, de eerste gewonde!" schreeuwde de ser geant-ziekenverpleger enthousiast. Onmiddellijk lieten alle hospikken allen vol goede moed en de aardige verrassingen, die hem hier voorbe reid worden, zullen hem te kennen geven, dat hij te vechten heeft tegen een getrainde eenheid, die haar spo ren reeds elders verdiend heeft. JUDOCUS BINNENLAND. Mr. J. H. L. baron S we Cl'(3 de Landas Wyborgh is op zijn ver zoek met ingang van 1 Juli op de meest eervolle wijze ontheven van zijn functie van jagermce$tcr voor Zuid-Holland, met gelijktijdige be noeming tot jagermeestcr i b.d. van de Koningin. De kerkvoogden van Vries in Drenthe voeren een actie om de prachtige Romaanse doopvont terug te krijgen in de gerestaureerde kerk van Vries. De doopvont staat in net museum van Assen. Luchtpost voor Nicuw-Guinea kan worden verzonden met het toe stel, dat 2 Juli naar Biak vertrekt. Het verdient aanbeveling de stukken niet later dan 29 Juni ter post te be zorgen- Een boer en zijn vrouw te Bathmen (O.) zijn door een stier aangevallen. De landbouwer werd ernstig gewond: zijn echtgenote liep slechts enkele kneuzingen op. De theehandelaren hebben beslo ten hun prijzen te verlagen; voor PI .de goedkopere soorten met zes tot hun twee-persoonstentje-in-aanbouwacht cent en voor dc betere kwall en snelden toe. Het was wel een te- teiten met twee tot vijf cent leurstelling voor hen, dat „het geval Judocus" geen interessant geval was. waai spalken en bloedplasma aan te pas komt. maar dat kon hun drang naar naastenliefde nog niet temperen en op een gegeven moment waren 8 man met de vinger van Judocus aan het manoeuvreren. ons. Deze prijsverlaging is een ge volg van de lagere theeprijzen op de wereldmarkt. Thee van 85 cent wordt 80 cent, van 80 cent wordt 75 cent, van 70 cent wordt 64 enz. Dit besluit van de theehandel is niet bindend, zodat er uitzonderingen mogelijk zijn.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2