Willem II verslaat Blauw Wit De Leidse Sportweek trof gisteren slecht weer Twee Oostenrijkse handbal overwinningen Tour de France gaat komen ZONDER SCHULD WOENSDAG 27 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 Om bet landskampioenschap Blauw Wit heeft de landscompeti- tie niet met een overwinning kunnen beëindigen. In een vooral in de eer ste helft boeiende strijd, waarin Willem II bijna de volle 90 minuten dank zij veel beter positiespel, domi neerde moesten de Amsterdammers in het ondanks de stromende regen vrij goed bezette olympisch stadion (er waren naar schatting 20.000 toe' schouwers) met 21 de eer laten aan de Tilburgenaren. die daarmede hun kansen op de titel geheel in eigen handen hebben gehouden. Blauw Wit begon uitstekend en liep gedurende de eerste minuten de Til- burgse kampioenen bijna onder de voet. Het veld was spiegelglad de gasten hadden kennelijk moeite om op de been te blijven. De wed strijd was nog geen twee minuten oud of de eerste glijpartij voor het doel van de overigens betrouwbaar spelende doelman Botermans leidde tot n doelpunt. Een van links door schietende bal werd door diverse beneix gemist tot de Amsterdamse rechtsbuiten Van Dijk er al glijden de nog juist voor het doel zijn voet achter kon zetten. De bal gleed in de uiterste hoek van het doel (10). Nog duurde het overwicht van de hoofdstedelijke kampioenen voort, maar geleidelijk kwam de Tilburgse ploeg op temperatuur. Na een kwartier was het even wicht hersteld en toen bleef er van Blauw Wit weinig anders over, dan een rammelend elftal, waarvan de spelers individueel bijna allen tech nisch beter waren dan de Braban ders, doch daarvan veel te weinig profiteren konden, omdat de Til burgenaren zorgvuldiger hun aan vallen opbouwden. Met strak langs de grond geplaatste passes speelden zij elkaar de bal toe, waarbij de Am sterdammers herhaaldelijk van het kastje naar de muur werden ge stuurd en hun toevlucht zochten tot wat forser spel, hetgeen tot vele val partijen leidde. Midvoor Heffels werd daarbij geblesseerd. Van Dijk verving hem en in diens plaats werd reserve Vreeland op de vleugel gezet. Kort daarna moest de Blauw Witte defensie voor de eerste maal capitu leren. Uit een verre trap van links half Van Beers kopte rechtsbuiten De Jong de bal meteen dpor. Tever geefs sprong Van Raalte" naar het leder, dat via de onderkant van de lat in het doel verdween (11). De gelijkmaker inspireerde de Tilburge naren tot grote inspanning. De ene gevaarlijke aanval na de andere golfde op het doel van Van Raalte toe. Dikwijls wisten de robuste Am sterdamse backs (vooral Boomkamp toonde zich in ieder duel de sterk ste) die aanvallen nog te onderbre ken, maar na 25 minuten maakte Mesman een fout. Een hard schot van midvoor Engels volgde schitte rend in de vlucht gestopt door een zwevende Van Raalte Deze haalde hetzelfde kunststukje acht minuten voor rust nog eens uit, ditmaal ten DOELVERDEDIGER VAN H.S.C. GEARRESTEERD. koste van een hoekschop. Linksbui ten Becks, de gevaarlijke schutter uit de Willem Il-voorhoede, van wiens linkervoet vele vliegende schoten en voorzetten kwamen, plaatste de bal prachtig voor het doel, juist buiten het bereik van Van Raalte. Altink werkte weg, maar niet voldoende. Met een prachtige ineens genomen voltreffer liet links binnen Mommcrs van bijna 20 meter afstand de bal hoog in de uiterste hoek van het doel suizen (12). Na de rust vertoonde de strijd hetzelfde beeld. Blauw Wit kwam er eigenlijk niet meer aan te pas, hoe wel het evenmin onder de voet werd gelopen. De Amsterdammers hielden de bal steeds te lang bij zich en plaatsten slecht. Aan de andere kant werden verdere doelpunten voorko men, omdat geen der Tilburgenaren een Amsterdamse achterspeler kon omspelen en de afgevuurde schoten (alle van flinke afstand) door Van Raalte onschadelijk werden gemaakt. De stand is ^u: PSV DWS Blauw Wit Willem II Heerenveen 6 4 119 17— 8 7 4 0 3 8 19—16 8 4 0 4 8 14—13 6 3 1 2 7 10—12 5 0 0 5 0 3—14 C. A. W. HIRSCHMAN OVERLEDEN Te Amsterdam is in de ouderdom van 74 jaar overleden de heer C. A. W. Hirschman, in vroegere jaren een bekende figuur op het gebied van de nationale en internationale voetbal sport. De heer Hirschman was in de periode, dat het voorzitterschap van de K.N-V.B. bekleed werd door de heer Warner en later door de heer ir. Kips, tweede voorzitter van de bond. Omstreeks de eeuw-wisseling aanvaardde hij een bestuursfunctie en ruim 25 jaar heeft hij met alle toe wijding en capaciteiten, waarover hy beschikte, de K.N.V.B. gediend. Jarenlang had de heer Hirschman als voorzitter van de Nederlandse elftal-commissie, welke later werd omgedoopt in technische commissie, een groot aandeel in de verbetering van de spelkwaliteiten en in het samenstellen van de nationale elftal, len. In 1912 was hij een van de men sen, die de stoot gaven tot de oprich ting van het Nederlands Olympisch Comité, waarvan hij tot 1930 secreta ris bleef. Ook in de internationale voetbal federatie. de F.I.F.A.. heeft de over ledene een belangrijke rol gespeeld. Hij was vice-president van 1904 tot 1906 en secretaris van 1906 tot 1931. In 1924 werd hij benoemd tot ere-lid van de F.I.F.A. Ook de K.N.V.B. de afdeling 's Qravenhage en enkele bui tenlandss voetbalbonden verleenden hem het ere-lidmaatschap. De organisatoren van de Leidse Sportweek hebben het gisteravond, jammer genoeg, niet getroffen met hun sportevenementen. De regen was oorzaak, dat van de gymnastiek- demonstratie op het Stadhuisplein moest worden afgezien en lang heeft men zich beraden of zelfs de zwem wedstrijden in de Zijl niet moesten worden afgelast. Dit stuitte evenwel op grote be zwaren. Immers, men had «fan de K. N.Z.B. reeds toestemming moeten vragen tot uitstel van dc polowed- strijden voor de competitie en oij een later vaststellen van de jeugd kampioenschappen zou men op nieuw uitstel voor waterpolo heb ben moeten vragen. Dat de belangstelling bij deelne mers en publiek in de gegeven om standigheden het regende bijna de gehele aVond daardoor zeer ongunstig werd beinvloed, laat zich begrijpen. Terecht lieten velen ver stek gaan en in de estafettewedstrij den tegen het einde zagen enkele verenigingsleiders zich genodzaakt hun ploegen terug te trekken, om dat het eigenlijk „niet te harden" was. Niettemin is er in nagenoeg alle nummers hard voor de eer der over winning gevochten, want als de jeugd eenmaal in het water is, is zij toch niet meer te houden. De wedstrijden werden afgewis seld door een demonstratie schoon- springen van mevr. A. Vlothuizen Foursoff en Henk de Haas, een de monstratie, welke zeer in de smaak viel. De burgemeester, jhr. F. H. van Kinschot, toonde mede zijn belang stelling door een gedeelte der wed strijden bij te wonen. De doelverdediger van H.S.C., P. H., is, naar de Volkskrant meldt, ge arresteerd wegens het verzenden van een telegram met de onderte kening van burgemeester Stronk horst van Zuidhorn aan het secreta riaat van H.S.C. Het telegram ver meldde, dat een voetbalwedstrijd De uitslagen luiden: tussen Zuidhorn en H.S.C. in ver- ert band met een sterfgeval te elfder 5.° Mn. meisjes (13-15 J.L ure was afuelast I L' Binsbergen LZC 39.8; 2. A. Ter gelegenheid van een sportdag 3" N> de zou in Zuidhorn een voetbalwed- Wlt Golfbrekers 43.1 strijd gespeeld worden tussen de Idem jongens: 1. P. Bekkering SI. plaatselijke club en de ex-eerste- 39.5; 2. P. Bres Watervr. 41.1; 3. klasser H.S.C. Dc tegenstander I J- v: Leeuwen Zijl 41.2. kwam echter niet opdagen. Na te-50 M. schoolslag meisjes (13-15 j.): rust mej. Ocwirk, die een buitenge- lefonische infocmatie bleek, dat bij j 1. C. v. Herson Zijl 44.2; 2. Bep Wa- woon goede partij speelde, de stand het secretariaat van HSC een tele- lenkamp Golfbr. 45; 3. Fasseur SI. op 0—3. In de tweede helft waren gram was ontvangen, ondertekend j 45.5. door burgemeester Stronkhorst, dat. Idem jongens: 1. W. v. Zijl SI. 36.7, de wedstrijd niet zou doorgaan. Het j 2. T. v. d. Vlist SI. 44.5; 3. A. v. d. j Oostenrijkse verdediging, die haar telegram was in Groningen verzon- j Linden Golfbr. 45.1. De ontmoeting werd enkele dagen! j Binsberge^LZc'aSrL Za'Vos- soh.ot *ia de handen van de keepster ♦or nnnioiiw vast.ppst.pld. Dr nnli-ei on 1o t Stikkelorum me^' Meeuwe er 04 van had ge- 1. C. v. Hersen Zijl 46.1; 2. B. Wa lenkamp Golfbr. 46.4; 3. J. Springer Watervr. 47.7. Idem jongens: 1. P. Bekkering SI.; 36.5; 2. Plezier Zijl 38.7; 3. Th. Hoo- geveen Golfbr. en J. Krijgsman LZC 41.4. 50 M. vrije slag meisjes (16-18 j.): 1. W. v. Staveren LZC 33.5; 2. L. Stikkelman Golfbr. 37.8; 3. M. Wem- pe LZC 37.9. Idem jongens; 1. F. Thijssen Zijl 29.8; 2. L. Stokhuyzen Zijl 32.1; L. Zitman LZC 32.3. 3x50 M. wisselslag est. meisjes: 1. LZC 2 min. 4.5 sec.; 2. Sleutelstad 2.11; 3. Zyl 2.16.4. Idem jongens: 1, Sleutelstad 1.45; 2. Zijl 1.45.9: 3. LZC 2.19.3. 5x50 M. vrije slag est. meisjes: 1. LZC 3.10.3; 2. R. Wolters 3.19; 3. Zijl 3 459. Idem jongens: 1. Zijl 2.38.5; 2. Sleu telstad 2.58.2; 3. LZC 3.15.3. Na afloop volgde de prijsuitrei king. maar de belangstelling daarna was begrijpelijker wijs gering, want men zocht gauw het huis op. BILJARTEN INTERNATIONAAL TOURNOOI TE GRONINGEN. In het kader van het internationaal sportfestivai te Groningen werd een aanvang gemaakt met de internatio nale biljartwedstrijden, waaraan wordt deelgenomen door De Ruyter, Sweering, en de Belgen Van Hasscl en Gabriels. Er wordt in het kader 47/2 gespeeld. De uitslagen van de eerste dag luiden: 400 De Ruyter Sweeïing 211 8 400 10 258 0 400 16 192 50.— 133 26.37 121 40.— DISTRICT LEIDEN N.B.B. Op 8 en 9 September a.s. zullen in Amsterdam de kampioenen in dc diverse klassen uitkomen om het Jubileum-kampioenschap van Ne derland. Voor ons district zullen daarvoor "uitkomen: W. v. Ruiten ('t Noorden) kamp. 5e klasse liber. P. Zegers ('t Noorden) kamp. 4de klasse libre. G. Mieremet (P. v. Cleef) kamp. 3e klasse libre. J. Mulder (Kroon Alphen) kamp. 2e klasse libre. W. Schalks (Sport) kamp. Ie klas se libre. A. Verstraaten OD.O.S.) kamp. hoofdklasse libre. Bovendien zal ook de kampioen van de 3e klasse cadre deelnemen, welk kampioenschap Woensdag 27 Juni en Woensdag 4 Juli a.s. ver speeld zal worden in Ruteck's Sta tionsweg, waaraan de volgende spe lers deelnemen: A. Verstraaten (D. O.S.), A. v. d. Heiden en G. Teege- laar (P. v. Cleef), H. Busch (Plan tage) en J. Schouten en G. Bocxe vKroon Alphen). POSTDUIVEN „De Vooruitgang" (Nieuwkoop). Wedvlucht met oude duiven vanaf St. Quentin op Maandag 25 Juni. Af stand 278 km. In concours 40 duiven Gelost om 7.15: le duif om 10.45, snel. heid 1338 m. per minuut- Uitslag: P. Oosterman 1 en 2; D. v. d. Halm 3. 4 en 6; J. Tijsterman 5, 7 en 8; H. v. d. Neut 9 en 10. De vliegende Voorhouters. Wed vlucht met cude duiven vanaf Sint Quentin. afstand pl.m. 278 km. Door het slechte weer in Frankrijk werden de duiven pas Maandagmorgen gelost te 7 uur 15 min, met Z.W. wind. De le duif werd geconst te 10.47.33, snelheid 1308 2 meter. Uitslag: A. v. d. Slot 1 en 2: B Bax 3; A Deutekom 4: A. Dijsselbloem 5, 7 en 9: F. Werk- I hoven 6 en 10; H. van Schie 8; A I Uithoven 11. Nederland—oostenrijk (dames) 14. In stromende regen speélden de nationale dameshandbalploegen van Nederland en Oostenrijk op Hout- rust een officiële interlandwedstrijd voor circa 3000 toeschouwers, die het erbarmelijk slechte weer had den getrotseerd. Reeds direct na het begin opende mej. Stroh met een strak schot de score (10). De Oos tenrijkse dames speelden ujterst snel en de Nederlandse verdediging kwam handen te kort om de aan vallen af te slaan. Nadat eerst mej. Zaworka uit een vrije 17-meter worp het tweede Oostenrijkse doel punt had gescoord, bracht nog voor de Nederlandse dames iets meei het offensief, doch nu was het de later opnieuw vastgesteld. Dc poli- terom SI. 37.1 tie had de lokettiste en een ambte- I Golfbr. 37.5. naar van het postkantoor in Gro ningen uitgenodigd om onder het publiek of de spelers naar de dader te zoeken. Beiden wezen onmid dellijk de keeper van HSC aan. Aan vankelijk ontkende H., maar na één dag viel hij door de mand. Als re den voor zijn vreemde gedrag gaf hij op, dat zijn club niet gebaat was met een wedstrijd tegen een vierde klasser. maakt, antwoordde mej. Assink voor r*i-i oi o,o Nederland onmiddellijk met een ver- Idem jongens: J- v- Zijl SI. 31.3; diencj tegendoelpunt (14). De wed- 2. J. v. Leeuwen Zijl 33.5; 3. G. God- dijn Golfbr. 35.2. 50 M. rugslag meisjes (16-18 j.): 1. J. de Haan SI. 39.2; 2. E. Oet LZC 42.8; 3. B. Paddenburg Golfbr. 46.7. Idem jongens: 1. H, Schilder LZC 36.4; 2. N. v. Berkel SI. 37.2; 3. Th. Kemperman Golfbr. 40.6. 50 M. schoolslag meisjes (16-18 j.): strijd werd zeer beïnvloed door de regen, waardoor de speelsters de bal niet altijd voldoende onder con trole konden krijgen. Er werd voor al van Oostenrijkse zijde bijzonder fel gespeeld. Echter zonder dat de wedstrijd erdoor werd ontsierd of de prettige verhouding in het veld erdoor werd beinvloed. NEDERLAND—OOSTENRIJK (heren) 611 Direct na afloop van de dames wedstrijd speelden de herenploegen van beide landen een officieuze wedstrijd. In hoog tempo spelend brachten de Oostenrijkers binnen 5 min. door hun goalgctter, de links binnen Untersberger, de stand op 03. Wel kwamen de Nederlanders in deze periode even gevaarlijk voor het doel van keeper Schaschil. maar met het schieten was het slecht ge steld en Rutjes kogelde zelfs een toegestane 17-meter worp langs het doel. Na het Oostenrijkse offensief had ook Nederland succes toen van Duursen het eerste tegenpunt scoor de (13), maar Hofman antwoordde onmiddellijk (14). Een goede com binatie met Schoor besloot van Duur sen wederom met een doelpunt (24). Untersberger benutte een 17- meterworp met zijn 4e doelpunt (25), van Duursen schoot daarna hard tegen de lat. doch achterspelcr van Blitterswijk deed het beter en reduceerde de achterstand tot 35. Nog voor het verstrijken van de eerste helft schoot Lirk no. 6 langs j Ten Napel. Vijf minuten na de hervatting scoorde Freund (37), waaroD van Duursen tegenscoorde (47). Gerui me tiid werden de Nederlanders nu in het defensief gedrongen, waarbij de betere techniek der Oostenrijkers vooral balbehandeling en plaatsen waren goed verzorgd opviel. Toch moet gezegd worden, dat de Neder landers geen slechte wedtrijd speel- Gisteren werd te Breda een laat ste bijeenkomst gehouden van dc Nederlandse renners, die aan de Tour ae France deelnemen, met hun lei ders en verzorgers. Maandag a.s. zullen de Nederlanders naar Frank rijk vertrekken. Op deze bijeenkomst heeft jhr. Van den Berch van Heemstede, de voorzitter van de NWU, nog eens de belangrijkheid van de tour, de lang ste en wellicht de zwaarste van alle etappewedstrijden, terdege onder streept. De Nederlandse renners zijn in vele opzichten gehandicapt; in de eerste plaats zijn ze op enkele na, niet gewend aan dergelijke, ook aan het zenuwgestel (bijvoorbeeld tijdens afdalingen in de bergen) hoge eisen stellende wedstrijden. En voorts staan zij achter omdat te weinig deelgenomen wordt aan ploegcour- sen In een ploeg moet een geest van saamhorigheid heersen, ze moet een eenheid vormen, en dit liet bij vo rige gelegenheden wel eens te wen sen. Thans zijn de verwachtingen hoog gespannen, er behoren renners van naam tot ons team, maar wan neer er geen eenheid in tot stand zou komen, is er geen enkele kans, dat een Nederlandse renner in het eindklassement zal worden opgeno men. Een goede ploeggeest is dus van overwegende betekenis. Jonk heer Van den Berch van Heemstede wilde nog eens met nadruk verkla ren, dat de Ronde van Frankrijk de volledige belangstelling van de NWU heeft. Als de NWU de ploeg niet se lecteert, dan moet dit toegeschreven worden aan het feit, dat geen enkele ploeg samengesteld kan worden, of er is critiek, soms felle critiek. Hoe men het ook doet, nooit is het goed. De NWU stelt zich derhalve op het standpunt, dat degenen, die gewend zijn met dit bijltje te hakken, beter de selectie kunnen verrichten. Even wel zou de NWU zeker haar mening te kennen geven, wanneer naar zijn oordeel renners in de ploeg zouden worden opgenomen, die er niet in thuis horen. Overigens is de situatie in ons land zo, dat de rijwielfabrie- ken niet de overhand hebben en dat ook de pers niet uitmaakt, wie wel en wie niet gekozen worden. De profs worden verder door de NWU vrijgelaten of zij al dan niet aan wedstrijden willen deelnemen, en dit heeft zowel zijn voor- als zijn na delen. Tenslotte wekte de voorzit ter van de NWU de renners nog maals op om wel te beseffen, dat in deze ploeg wedstrijd moet gelden: een voor allen, allen voor een. Op hen rust de plicht Hollands naam in de Ronde van Frankrijk hoog te hou den en hij hoopte, dat zij daarin zouden slagen. Vervolgens sprak Joris van den Bergh enkele woorden, teneinde de renners een hart onder de riem te steken, die nog nooit een echte berg hebben beklommen, en daar mis schien wat huiverig voor zijn. 23 Caubergcn, aldus Joris van den Bergh, zijn zwaarder dan een lange klim naar een hoge col. Want een berg kan constant in het eigen vermogen worden beklommen. Maar het kan niet als men 23 maal de Cauberg moet nemen, want dan wordt een tempo opgelegd en dat moet men volgen om by te blijven. Alvorens de ploeg over te dragen aan Kees Pellenaers, zeide de heer de Grood nog, dat de Ronde een avontuur is, waarin die ploeg het meeste bereikt, waarvan de leden zich het best aan elkaar aanpassen. De Italianen bijvoorbeeld kunnen een ronde winnen door een zeer strenge tucht, eigenlijk een slaven- discipline Maar wij behoeven geen ronde te winnen, dat wordt niet van ons verwacht, en wij hebben daar om slechts goede discipline nodig. Nog wekte hij de renners op te zor gen, dat zij steeds vooraan zitten in het peleton, want als zij achteraan sukkelen en er geschiedt een uit looppoging dan kan men slechts bij komen ten koste van inspanningen, die zich later wreken. De Nederlandse ploeg zal in zijn geheel Zondag a.s deelnemen aan het criterium van Antwerpen. Mis schien ook hier en daar nog aan een trainingsritje. De renners zijn in den, hetgeen vooral tegen het einde van de wedstrijd tot uiting kwam, nadat de gasten de score van 47 tot 411 hadden opgevoerd door doelpunten van Hofman, Seelack (2x) en wederom Hofmann. Dat Nederland wat tempo betreft de Oostenrijkers weerstreefde, bleek kort voor tijd. Bruins en van Duur sen doelpuntten kort na elkaar, waardoor dc eindstand op 611 werd gebracht. goede vorm, alleen van Est heeft nog wat last van zijn rechterschou der, na een valpartij in de Ronde van Wouw. georges sekes overleden. De bekende Franse oud-renner Gtorges Serès is op 64-jarige lcef- tyd aan een bloeduitstorting in dc hersenen overleden. Serès begon zijn loopbaan als wegrenner en heeft ojn. deelgenomen aan de Ronde van Frankrijk in 1905. Maar hij ging spoedig over naar dc rangen der stayers en heeft tussen 1909 en 1925 een lange reeks prachtige suc cessen achter de zware motoren be haald. Hy was vyfmaal kampioen van Franrijk en won in 1920 te Ant werpen het wereldkampioenschap vóór Linart en Paul Sutcr. Ook als zesdagenrenner mocht hij er zijn, en ■*riemaal won hij de Pariise Zes daagse. in 1921 (met Egg), in 1922 (met Emile Acrts) en in 1924 (we derom met Aerts). Serès heeft twee zonen, Arthur en Georges Jr., die eveneens renner werden maar de prestaties van hun vader niet hebben kunnen evena- LAWNTENNIS KAMPIOENSCHAPPEN WIMBLEDON. Wimbledon had gisteren zijn regen dag en eerst te ruim 5 uur konden de eerste partijen beginnen. Mej. M. Rollin Couquerque werd kansloos door miss Kay Tuckey (G.B.) gesla gen. Onze landgenote kon haai te genstandster enkele games afsnoepen door goed gecamoufleerde dropshots, maar tegen de sterke aanval van Kay Tuckey kon zij het toch niet bolwer ken. Zij verloor met 63 62. Mevrouw Schmier verloor even eens. Zij ging met 63 61 ten on der tegen de Engelse R. Woodgate. Mevr. Schmier had veel last van dc gladde baan en voortdurend werd zij door de snelle drives van dc Engel se gepasseerd. RUBBER-ASPIIALTBAAN TE BOGOR. Dezer dagen zijn enkele bekende Indische tennisspelers te Bogor bij een geweest, speciaal oni dc rubber- asphaltbaan van het INIRC( de eer ste ter wereld) te beproeven. Er werden enige goede partijen ge speeld, zonder dat dit bepaald wed strijden waren. Het oordeel, van de cracks over dit nieuwe procédé was over het algemeen gunstig. Dl heer A. C. Lijson uit Djakar ta, oud-internationaal .speler ver klaarde het volgende: „Het opper vlak van deze baan is prachtig. Het heeft het voordeel, dat het heel Jicht verend is, waardoor het lopen lichter wordt. Dc kleur is prettig voor de ogen. De baan geeft niet of. waardoor de bal niet vuil wordt Wat dc snelheid van het spel be treft, ligt een rubber-aspbalt baan tussen cemnt en gravel in. Het voordeel van rubber-asphalt boven gravel is echter dat het veel zuiver der is. Een rubber-asphalt baan verdient verre de voorkeur boven een van cement. Op deze baan he' ik geen angst om te vallen, wat il. op een cement baan altijd m'n of meer heb. Het dek' van de baan ziel cr zeer poreus uit en zal vermocdc- lyk na regen wel gauw weer droo.; zyn." Een andere speler, de hear Go- bce, oud-kampioen van Java voor d^ oorlog was ook zier tevreden over do nieuwe baan. Blijft thuis. Als u de verkeersregels niet kentl 6) 's-Avonds kwamen moeder en zoon in de huiskamer van Meinert bijeen om thee te drinken en om bij vrolyk cn aangenaam kouten de avond door te brengen. De suite-deuren werden in de re gel. wanneer er geen patiënten meer te verwachten waren, geopend, zodat men een gezellig uitzicht kreeg. Toen Meinert zijn kamer binnen trad, vroeg een aangenaam klinken de vrouwenstem: „Ben je daar, Mei nert?" „Ja, moeder." „Wat kom je laat.' zei ze opstaand er. naderbij komend, „ongeveer een kwartier geleden is dr. Stube hier geweest om je te spreken „Ik kwam hem op de markt tegen, moeder," antwoordde Meinert. ter wijl hij zich aan zijn schrijftafel zet te. „Is er nog iemand geweest?" ..Nee, jongen, laten we maar gaan ften. Je zult wel honger hebben." „u heeft toch niet op mij gewacht, moeder?" vroeg hy, toen hij de tafel zag, waarop alles nog onaangeroerd stond. „Ik heb een kop thee gedronken Meinert. Gij weet dat het eten mij niet smaakt als ik alleen ben," zei zij hem met moederlijke trots aanziend. „Maar moeder, u weet, dat voor u dat late eten niet goed is." „Och, eenmaal is geenmaal," her nam ze schertsend, „ik zal het niet meer doen. Ik zou wel aan het eten gegaan zijn, als dr. Strube mij niet zolang had opgehouden. Hij heeft ongeveer een half uur gewacht en ik kon hem toch niet alleen laten." Een zacht lachen was Meinerts antwoord. Dan vulde zij zijn kopje en zette hem zijn spijzen voor. Daar de moeder voortdurend praatte en schertste, ontging het haar geheel en al dat Meinert zeer haastig at en verstrooid luisterde. En toen zij hem oudergewoonte een nachtzoen had gegeven, ging hij zijn studiekamer binnen, stak de lamp aan om te blijven werken tot de vroege morgen. IV De geheimzinnige gebeurtenis der vinding van e endode in een wagon van de nachttrein was reeds vroeg in de morgen bijna aan iedereen I bekend en verontrustte de gemoede ren der vreedzame bewoners van Brukholm ten zeerste. In dichte drommen schaarden zij zich bij het station om de portier en andere beambten, die ze daar ont moetten te ondervragen. Doch hun moeite was vergeefs, want niemand wist iets bijzonders mee te delen. De verzegelde wagon, die men op een dode lijn gereden had, was om- r'ngd door een grote kring van nieuwsgierigen, die de schildwacht telkens en telkens vroegen hoe het lijk lag, hoe het er uit zag enz. enz. De arme man had om eerst zes uur in de morgen de andere afgelost en hem was niets meer bekend dan al die mensen om hem heen wisten. Sigaren werden hem toegestoken: hij nam ze dankbaar aan. maar spreken deed hij niet. In de morgen vroegte was het lijk op bevel van de inspecteur van poii- tie Trommler naar de operatieza-' van het oude ziekenhuis gebracht Hier had rechter Braudeis, di door het gerechtshof telegraphisc' was aangesteld om het geval te on derzoeken, de kleding laten inspec teren en de identiteit laten vaststel len. Tot de niet geringe verbazing van mr. Braudeis vond men buiten dc gewone kleinigheden, die de man bij zich droeg, zoals sleutels, 'n mes enz, ook een welvoorziene beurs en een portefeuille met brieven, die aan 1 de bouwmeester Heinrich Lenzmann te Nienwalde bij Siegsburg geadres seerd waren. Twee retourtjes, een voor de lijn I Nienwalde-Siegsburg en het andere i voor het traject Siegsburg— Bruck- holm vond men in het vestzakje van de dode. Hij had dus dé plaats zijner be stemming bereikt, maar als lijk. j Het vermoeden dat er geen moord I uit roofzucht had plaats gehad, werd I gewettigd door het prachtig horloge I hetwelk aan een kostbare ketting in I zijn zak werd gevonden! Aanstonds werd getelegrafeerd naar Nienwalde. Het antwoord luidde, dat de archi tect Heinrich Lenzmann te Nien walde woonde. Ook vernam men dat een oude rouw als huishoudster bij Lenz mann in dienst was, daar die heer ongehuwd was. De man stond bekend voor zeer bemiddeld, maar ook voor zeer gie rig. Hij leefde teruggetrokken en 1 hy was daardoor niet erg gezien in zijn woonplaats. De rechter van onderzoek had dc 1 huishoudster naar Bruckholm ontbo- i den om haar aen verhoor te doen ondergaan. Zij kon echter eerst tegen de mid dag komen en het onderzoek van het lijk zou om drie uur geschieden, zo dat de rechter meer dan tijd genoeg I had om het spoorwegpersoneel aan een nauwkeurig verhoor aangaande de vondst van het lijk te onderwer pen. De lieden waren allen aanwezig, toen recher Braudeis zijn bureau binnentrad. Het eerst kwam de hulpconduc teur Sembrich voor, die dc waggon waarin dc dode gevonden was, be diend had t-ussen Siegsburg on I Bruckholm en ook het lijk in de cou pé had ontdekt. Hij herhaalde zyn mededeling van de vorige avond. Noch herinnerde hij zich dat hij een man in de cou pé had gezien, noch dat de waggon gedurende de reis bezet was. Er was immers te Bruckholm niemand uit gestapt. „Heeft u dan uw plicht gedaan om alle coupédeuren te openen, toen de l trein aan het eindstation was"? vroeg rechter Braudeis. De man schudde verlegen met het hoofd en antwoordde niet. „Nu, vroeg de rechter op scherpe toon. „Neen, mijnheer de rechter,*' zei hy tenslotte, „omdat ik geloofde dat er niemand in mijn afdeling was, opende ik ook niet dc deuren. Ik was erg moe en had veel honger. Toen de trein aankwam, bevond ik mij aan het eind van de trein, waaruit de reizigers stapten. Ik begon toen de achtergelaten couranten in een mee genomen zak te steken en de raam pjes te openen om er frisse lucht in te laten. Zo van coupé tot coupé gaande waren alle reizigers intusen vertrokken en hadden mijn collega's zich reeds naar de wachtkamer bege ven om er hun avondmaal te gebrui ken." „Door uwe nalatigheid kan heel best de moordenaar ontkomen zyn," zei de rechter met nadruk. „Do moordenaar heeft waarschijnlijk de gelegenheid zich ten nutte gemaakt om door een ander deurtje tc ver dwijnen en ongemerkt het station t<- verlaten. Hadt gij de deuren direct geopend, zoals het trouwens ook uw plicht was, dan had hij niet kunnen ontsnappengij kunt gaan, wan neer ik u nog eens wat moet vrager zal ik u laten ontbieden." 'U'o t* oir

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5