Bange uren in 'n bergspleet T.D.J.in W.-Duitsland verboden Perzische Tapijten HASSELMAN Wat ook wordt voorgesteld - 't is alles minder prettig Een half jaar onschuldig gezeten Gladde jongens voor de rechter WOENSDAG 27 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 AVONTUUR VAN HAAGSE STUDENT jDUIM ZEVEN EN NEGENTIG UUR heeft een uit Den Haag afkom- ^•stige student, Jan Boerboon, opgesloten gelegen in een negen meter diepe schacht, zonder enige contact met de buitenwereld, in een sneeuw veld bij St. Gallen, aldus meldt het „Parool". Vorige week Zondag zwierf hij er op een eenzame tocht door het Zwitserse bergland, toen hij plotseling de bodem onder zijn voeten voelde wegzinken. Hij be landde boven op zijn rugzak, die hem daardoor voor zwaar letsel be hoedde, in een nauwe holte, waar hij amper kon liggen. Daar heeft hij vier dagen geleefd in volslagen duisternis, met niets anders bij zich dan een korst brood en een sigaret. Pas Donderdagmiddag laat werd hij gevonden, door een van de tien reddingsploegen die naar zijn lijk zoch ten; reeds vaak werden in die streek bergtoeristen vermist, men slaagde er echter nog nooit in een hunner te redden. Jan Boerboon was de eerste. Telkens moest hij zijn kleren af leggen en uitwringen om niet te verstijven in het ijzige vocht. Zijn voeten en handen zwollen en koort sen kwamen op. Af en toe insluime rend, maar proberend niet te slapen, hield hij zo vol, regelmatig zijn hor loge opwindend, waarvan de fosfo- riserende wijzerplaat hem tergend langzaam de dagen uittelde. Toen men hem Donderdagmid dag eindelijk naar boven had weten te hysen, was de sneeuw waarin hij was weggezakt verdwenen en stond het veld vol bloemen. Zijn redders, die drie dagen en nachten zonder onderbreking in touw waren ge weest met gevaar voor eigen leven om naar zij meenden een lijk te bergen, huilden van vreugde. Het werd een feestelijke terugtocht, voor Jan en zijn ouders, waaraan heel de bevolking deelnam, geluk wensen, bloemen en geschenken aandragend. Feestelijk te meer, om dat het toen juist de verjaardag van zijn moeder was. „Daarnaar heb ik al die tijd, dat ik beneden lag, gehunkerd". „Ik heb gezongen en gebeden en steeds maar getracht er de moed in te houden a". dio dagen. Maar het was vreselijk". Van 'zijn hachelijk bergavon- tuur bleek Boerboon lichamelijk betrekkelijk weinig kwade gevolgen te hebben overgehouden. Een aan vankelijk vrij zware longontsteking bleek vrij snel bezworen te kunnen worden. Hij verblijft thans nog in het hospitaal te St. Gallen, waar zijn ouders hem Zondag achterlie ten, totdat ook de verwondingen aan zijn handen en voeten zijn gene zen. De heer Boerboon, die te Wage- ningen bosbouw studeert en voor practijk een tijdlang in Zwitserland verblijft, werd pas op Maandag vermist, toen hij niet op het Forst- amt", waar hijwerkte, verscheen. Reeds Zaterdagmiddag was hij op een zwerftocht uitgetrokken en Zon dagmorgen was hij nog door enkele toeristen gezien. Nadien ontbrak elk spoor van hem. De Zwitserse radio riep het be richt om, dat een Nederlander was vermist bij St. Gallen en in alle richtingen trokken reddingsploegen er op uit. De zoon van een herder, die wist te vertellen, dat zijn hond een vreemde man had aangevallen, bracht het eerste spoor: men wist nu althans de richting, waarin de 25-jarige Boerboon was vertrokken. Woensdagmorgen vroeg ontvin gen Jan's ouders in Den Haag een telegram: „Jan seit Montag nicht zur Arbeit erschienen. Wir suchen". Beseffend, wat een dergelijk bericht kon betekenen, vertrokken zij per vliegtuig naar Zwitserland. „Vijf procent kans, dat we uw zoon vin den, dood tenminste", zo luidde de enige hoop, die hun werd gegeven. Enkele uren na hun aankomst wer den zij in St. Gallen aan de tele foon geroepen: een man kwam uit geput maar trots vertellen, dat hij hun zoon had kunnen redden. De jonge Boerboon bleek al die tijd, dat hij in de diepte en de vrieskoude zat opgesloten, zijn geest kracht en zelfbeheersing te hebben behouden. „Ze zullen me vandaag niet missen en dus zeker niet voor morgen gaan zoeken", zo concludeer de hij toen hij die Zondagmiddag in de diepte was verdwenen. En als ze Maandag al gaan zoeken, dan is de kans nog uiterst klein, dat ze met een al de goede richting weten te roepen om de aandacht te trekken. Moet mijn stem sparen". Hij gaf zichzelf tien dagen, ver deelde de kleine hoeveelheid brood, die hij bij zich bad in evenzovele porties en leefde voor het overige van het water, dat in de schacht neerdroop. TELEVISIE OP 10 JULI VAN BUSSUM UIT. De experimentele televisie-uitzen dingen van Philips zullen op 10 Juli aflopen. Dan beginnen de uitzendin gen uit Bussum. Het is nog niet ze ker of de technische staf en de pro- grammadienst van Philips dan ook uit Eindhoven naar Bussum zullen verhuizen. Binnen niet al te lange tijd zal Lopik „in de lucht zijn". Het zou in de bedoeling liggen de zender te Eindhoven te gaan gebruiken voor het relayeren van de- programma's van Lopik. Ae+ieve communistische organisatie De Westduitse Bondsregering heeft de (communistische) „Vrije Duitse Jeugdbeweging" verboden, omdat de activiteit van deze „jeugd beweging" een gevaar opleverde voor de grondwettelijke orde. De jeugdorganisatie is reeds ver scheidene malen met de Westduitse autoriteiten in botsing gekomen, zo als b.v. tien dagen geleden, toen haar leden poogden een samenkomst legen de herbewapening te houden voor het hoofdkwartier van de Wes telijke hoge commisise in de omge ving van Bonn, waarbij zowel bij de politie als bij de jeugdbeweging per sonen werden gewond. Het hoofdbestuur van de „Vrije Duitse Jeugdbeweging" (FDJ), da. in Oost-Berlijn is gevestigd, heeft een verklaring gepubliceerd, waarin het verbod „onwettig en een schan delijke uitdaging aan het adres van de vredelievende Duitse bevol king" wordt genoemd. Volgens het bestuur houdt dit verband met de instructies van Eisenhower en met „plannen der Westduitse militaristen om met de vorming van een Westduits huur leger te beginnen." Amerika s nieuwste Oceaanreus Het grootste passagiersschip, dat ooit in de Verenigde Staten werd gebouwd, een schip van 51.500 ton. dat zodanig is gebouwd, dat het in geval van nood ook als hulpvaar tuig voor de marine dienst kan doen, werd Zaterdag jl. te Newport News, Virginia, te water gelaten. Het schip werd te water gelaten door het onder water zetten van het dok. waarin het gebouwd werd. Men verwacht, dat het in de komende zo mer in gebruik kan worden geno men en de Verenigde Staten hopen roet dit sciaip na 75 jaar de snel- heidssuprematie op de Atlantische Oceaan terug te winnen. Het vaar tuig is ongeveer 300 meter lang en de grootste breedte bedraagt ruim 30 meter; de hoogte van de kiel tot de top van de bovenbouw bedraagt bijna 37 meter. 'Bet sohdp zal 12 dekken hebben, stoom turbine motoren en vier voudige schroeven en zal een be manning hebbend van 1000 koppen. De theoretische snelheid bedraagt 30 knopen, doch men vertrouv. dat het deze snelheid kan overtref fen. De „United States" is ontworpen voor het vervoer van 2000 passa giers of 12.000 a 14.000 man troepen en kan een afstand van 10.000 mij len afleggen zonder te stoppen voor het innemen van brandstof. De tota le bouwkosten worden geraamd op 75 millioen dollar. STAKING BIJ DE BELGISCHE POSTERIJEN. Aan de oproep voor een 24 uurs staking bij de Belgische posterijen op heden werd vanmorgen slechts gedeeltelijk gehoor gegeven. De sta- kingsoproep is uitgegaan van socia listische vakverenigingszijde. Van Katholieke zijde werd de employé's aangeraden de oproep te negeren. De staking is bedoeld ter onder steuning van de eis om toekenning van de vijf procent loonsverhoging, die in December j.l. door de regering is toegezegd. Volgens schattingen van officiële zijde staakte hedenmorgen nog niet de helft van het aantal betrokkenen. De telefoon- en telegraafdiensten ondervonden weinig hinder. Ook de sorteerarbeid in de postkantoren vond normaal doorgang, maar wel was er vertraging bij de postbestel lingen over het gehele land. VREEMDELINGENVERKEER IN IRAK BEPERKT. De Iraakse minister van binnen landse zaken heeft belangrijke be perkingen op het vreemdelingenver keer op Iraaks grondgebied uitge vaardigd. Deze maatregel schijnt in ver band te staan met de ontdekking van een „goed ingericht spionnage- stelsel, werkend voor een buiten landse vijand". SWEBRTS EN POT KOMEN VOOR De Belgische oud-SS'er Sweerts bekend uit de zaak-Westerling, is gisteren door de Luikse krijgsraad ter beschikking gesteld van de pro cureur des Konings te Antwerpen. Sweerts zal zich vandaag tezamen met de gewezen ambtenaar bij het Nederlandse consulaat Mijnen Pot voor de 7de correctionele rechtbank te Antwerpen moeten verantwoor den in de zaak der gestolen pas poorten en de deviezensmokkel. De krijgsraad te Luik zal uit spraak doen over de al dan niet- ontvankelijkheid van het gratiever zoek van Sweerts, die zoals bekend indertijd bij verstek ter dood werd veroordeeld. 4 PANDER BREESTRAATI46 BOTERMARKT2I-22 TELEFOON 26662 4-EIDE' Blinden doen beklag De R. K. Elindenbond „St. Odilia heeft op zijn jaarvergadering een mo tie aangenomen, waarin teleurstel ling wordt uitgesproken over het uit blijven van wettelijke sociale voor zieningen voor de ongeveer 2000 blin den, die Nederland telt. Tegenover de miilioenen, die van overheidswege voor algemene sociale doeleinden ter beschikking worden gesteld, vraagt het Nederlandse blindenwezen een voorziening, die in totaal een en een kwart millioen gulden zal kosten. Op het ogenblik ontvangen de blin den van staatswege een subsidie van 35.000. dat is ongeveer drie procent van het minimum, dat nodig is. In alle omringende landen wordt de blinde dooi' de overheid be,ter be schermd. Hulde werd gebracht aan het K.V.P.-Kamerlid dr Mol. die in de Kamerzitting van 28 Maart voor de blinde landgenoten is opgekomen. De motie zal worden verzonden aan de K.V.P.-Kamerfractie. Colorado-kevers als badgasten De coloradokevers die in de afge lopen dagen op onze kust zijn aan gespoeld zijn niet, zoals in vorige jaren, afkomstig uit België en Frankrijk, doch uit eigen land. Ze zijn in zee gewaaid en met de vloed aangespoeld. De algemene indruk is, dat de co loradokever zich in de lage gedeelten van ons land slecht ontwikkeld heeft in tegenstelling tot de hoger gelegen gebieden, waar de kever goed heeft overwinterd. De Europese organisatie tot be scherming van planten te Parijs ver wacht in Europa deze zomer een grote ontwikkeling van de colorado kever. In Spanje, Portugal en Frank rijk is het erg, in Portugal dreigt 70 van de aardappeloogst verlo ren te gaan, indien er geen doelmati ge bestrijding geschiedt. En ook in andere landen heeft de kever zich sterk ontwikkeld. In Slees wijk wordt de kever met goed resultaat bestre den. Denemarken tracht hem buiten de grenzen te houden. Scandinavië is nagenoeg vrij er van en- in Enge land is de bestrijding krachtig. In België schijnt de kever ook in over vloedige mate aanwezig te zijn. JONGEN MOEST FLES JENEVER LEEGDRINKEN. Twee jeugdige Puttenaars. G. B. en H. D.. hebben zich voor de Zutphen- se rechter moeten verantworden, om dat zij een minderjarige jongen, nog wel het broertje van D hadden ge dwongen een volle fles met jenever leeg tc drinken. De knaap bleek zelf met de fles te voorschijn gekomen te zijn. Hij had die gekocht voor gestolen geld. Het gevolg van de schandelijke daad van B. en D. was, dat hij anderhalve dag bewusteloos is geweest. Tegen beiden eiste de officier een gevangenisstraf van twee maanden. Uitspraak over een week. EEUWFEEST VERENIGING VAN BURGEMEESTERS IN Z.-HOLLAND De vereniging van burgemeester van gemeenten in Zuid-Holland, ge vestigd te 's-Gravenhagc, viert Dins dag 3 Juli a.s. haar 100-jarig jubi leum. Op -het programma staan een bijeenkomst in het stadhuis en feest- vergadering. Na afloop hiervan is er een ontvangst door het gemeentebe stuur van 's-Gravenhage. INSTITUUT STAD EN LANDSCHAP VAN ZUID-HOLLAND. Bezorgdheid voor monumenten en molens. Het Instituut Stad en Landschap van Zuid-Holland gaf dezer dagen het jaarverslag 1950 uit, waarin op gemerkt wordt, dat de werkzaamhe den normaal functionneren. Ten aan zien van de monumenten is er sprake van grote bezorgdheid. Na vernieti ging door oorlogsgeweld, aantasting door de tan i des tijds en achtergeble ven herstel en onderhoud komt thans nog de zware belastingdruk op de eigenaren. De publieke bijdragen worden steeo.s kleiner, restauraties worden uitgesteld, op halve kracht gezet of geheel stilgelegd.... Uit de stad Leiden viel weinig nieuws te melden. Er werden geen grote restauraties uitgevoerd, aldus het verslag, dat met erkentelijkheid constateert, dat er een grote schoon maak ondernomen is bij gepleisterde gevels, overgeschilderde gevelstenen en andere gevelfragmenten. Veel moois is verborgen ónder cement- of sauslagen. Dit te verwijderen vergt geen al te hoge kosten en het resul taat is zeker de moeite waard. Ten aanzien van Zoeterwoude wordt medegedeeld, dat enige water molens, o.a. de fraaie wipmolen van de Grote Polder, gevaar lopen door machinale bemaling vervangen te worden. Gevaar dreigt ook voor het voortbestaan van de wipkorenmolen in Hazerswoude. WEERSVERWACHTING Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur. AFNEMEND BUIIG Veel bewolking met enkele ver spreid voorkomende buien maar cok hier en daar opklaringen. Zwakke tot matige wind hoofdza kelijk tussen West en Noord-westi. Dezelfde of iets hogere tempe raturen. 23 Juni: zon op 4.33, onder 21.04; maan opu 0.40, en onder 15.43 uur. AL SLAPENDE UIT RAAM GEVALLEN. In de nacht van Maandag op Dins dag omstreeks één uur viel de 47-ja- rige F. F. uit het raam van de slaap kamer in zijn kosthuis te Heer bij Maastricht. De man werd in zorgwek kende toestand naar het ziekenhuis St. Annadal te Maastricht overge bracht. Hij heeft een ernstige schedel- basisfractuu' opgelopen. Gistermid dag was hy nog niet buiten levens gevaar en nog steeds bewusteloos. Het slachtoffer is woonachtig te Nijmegen en werkzaam bij dc Hol landse Betonmaatschappij aan de nieuwe ENCI-fabriek tc Maastricht. Met een collega was hij in pension te Heer. Beiden waren Maandagavond tegen elf uur naar bed gegaan. Mid den in de nacht bemerkte zijn ka mergenoot, dat F. was opgestaan en ineens in het donker door het open raam naar buiten viel. Vermoedelijk heeft de man in slaapdronken toe stand het slechts tot kniehoogte openstaande raam voor een deur aangezien en heeft toen al struike lend het evenwicht verloren. Bedrijfsschappen zo klein mogelijk. Vervolgens besprak de heer Hooij enige grote middenstandsvraagstuk ken. Hij wees o.a, op het gevaar, dat dreigt bij de verwezenlijking van de P.B.O., het gevaar namelijk, dat men gaat streven naar te grote bedrijfs schappen, die teveel branches om vatten. Daardoor wordt het verband tussen het bedrijfsleven en de P.B.O. te klein cn komt niets terecht van het subsidiariteitsbeginsel. Hij pleit te voor het streven van zo klein mo gelijke bedrijfsschappen, die toch doelmatig en efficient kunnen wer ken. Verder sprak hij over de groeien de noodzaak van economische sa menwerking tussen de midden- standsbedrijven. Voor het ambacht kan dit vooral bestaan in het geza menlijk exploiteren van de appara tuur, het gezamenlijk inkopen en hei gezamenlijk zoeken naar mark ten. Wat de sociale politiek betreft ge voelt hij niet voor sociale zorg van de wieg tot het graf. Wel zou hij wensen kinderbijslagregeling, ge deeltelijke ouderdomsvoorziening (basis-voorziening) en ziekenfonds verzekering. Na beide inleidingen ontstond een open discussie, waaraan door velen werd deelgenomen en die mede zeer verhelderend heeft gewerkt betref fend de aangesneden problemen. Aan de beantwoording der vele vragen werd naast de inleiders ook deelgenomen door de Bondsvoor zitter, de heer F. C. de Hosson, die beide Bestuurdersdagcn uitstekend leidde en door de heer J. Bakker. Middenstand en Regeringsmaatregelen Dinsdag 19 Juni en Maandag 25 Juni kwamen de bestuurders van de afdelingen in de Diocesane .Katho lieke Middenstandsbond in het Bis dom Haarlem bijeen, respectievelijk in het Retraitehuis te Bergen en te Rotterdam. Als sprekers traden op de heren Lucas cn Hooij, Tweede Kamerle den, die de belastingpolitiek in het licht der jongste Regeringsmaatrege len alsmede de sociale voorzieningen voor de middenstand onder de lou pe namen. Het offer, dat allen ten behoeve van de defensie moeten brengen, zal ook, aldus dr. Lucas, komen te druk ken op de Middenstand. De investe ringen moeten omlaag, de koopkracht daalt en daarbij komt nog de belas ting op de bedrijfswinst. Men moet er toch voor hoeden geen schijnwin sten te belasten. Minister Lieftinck heeft een winstbegrip gelanceerd, dat voor hem zeer voordelig is maar dat bergt het gevaar in zich, dat al le stijgingen van de bedrijfswinst als zuivere winst worden beschouwd. Met dc draagkracht wordt bij deze belastingen geer) rekening gehouden. Deze allernaaste belasting zal door de minister niet gaarne worden los gelaten. Hoe hij dit moet ondervan gen is nog niet duidelijk. Het ligt niet op onze weg, aldus de heer Lucas, om nieuwe belasting bronnen voor de minister aan te bo ren, maar de belastingverzwaring moet er komen, dat is zeker. Inschrijving op gedwongen lenin gen is misschien ook een weg, maar dat is evenmin prettig. Iedereen kan nu echter niet tevreden worden ge steld Dc stapels requesten die de heer Lucas ontvangen heeft, alle met betrekking op dc belastingen, zijn twee decimeter hoog. Loonbelastingvrije overuren ten behoeve van de opvoering van de productie is niet altijd een oplossing, nu de werkloosheid een dreigend ge vaar is. De arbeidersbonden gaan echter in principe accoord met ver lenging van de arbeidsuren, waar dit noodzakelijk is, maar om deze overuren belastingvrij te maken, hierbij stuit men' op onoverkomelij ke bezwaren. De heer Hooij wees er op, dat het ledental in de Katholieke Midden standsbeweging nog aanmerkelijk kan toenemen en moet toenemen, niet om daaraan een machtspositie te ontlenen, maar om daardoor het be staansrecht van de Middenstand be ter te kunnen verdedigen. Tegen meinedige nu 8 jaar geëist Op één jaar na de maximumstraf voor meineed, nl. acht jaar, was de eis, waartoe de officier van Justitie bij de Arnhemse Rechtbank Dins dag kwam in een scherp requisitoir tegen de 30-jarige monteur H. C. H. uit Nijmegen, H had op 3 Juni van het vorige jaar te Nijmegen hot onderstel van een bakfiets gestolen, doch hij be schuldigde van deze diefstal zekei'e Van D., die daarvoor een half jaar onschuldig de gevangenis in ging. Er was eens ruzie geweest tussen H. en Van D. over een bedrag van 7.50 en dat was zo diep blijven zitten, dat H. verklaarde totaal geen spijt van zijn houding te hebben. Van D kon destijds veroordeeld worden, omdat, behalve H„ nog tv/ee andere getui gen een me.r.eed aflegden. Dit twee tal is enige weken geleden reeds tot gevoelige straffen veroordeeld. Voor H.. de aanstichter en hoofd dader. had de officiei- van Justitie geen goed woord over. „De Justitie moet hier dezelfde maatstaven aan leggen als H., die er niet teecn op zag om een bedrag van 7.50 iemand onschuldig een half jaar in de gevan genis te laten zitten," aldus mr. De Vries. De verdediger, mr Kuyk uit Nij- Ongelooflijke goedgelovigheid Gisteren is voor de Haagse Recht bank de zaak behandeld legen negen gladde jongens uit Den Haag, die erin geslaagd waren, een Haagse freule en een goedgelovige Rotter damse assuradeur voor honderddui zenden op te lichten. Er waren wel meer slachtoffers, doch deze twee waicn de voornaamsten. Ook zijn er nog meer personen bij de oplichters- combinatie betrokken er zijn in totaal 19 personen gearresteerd doch de 10 anderen komen later aan de beurt. De negen eersten vormen de z.g. lichtere gevallen. Wij hebben onlangs het verhaal van hun oplichterijen en van hun uit eindelijke ontmaskering verteld, een RECHTZAKEN HAAGSE POLITIERECHTER. Viel nog mee. In de oorlog had een dame te Alphen a.d. Rijn het kunstje geleerd om electïiciteit af te takken en buiten de meter om te leiden. Toen was het niet zo'n grote misdaad, want "t ging ten koste van de bezetters. Erger was dat zij er ook in deze tijd mee doorging. Hiervoor moest ze nu terecht staan bij de Haagse Politierechter. Uit de stukken bleek dat haar stroomreke ningen grote schommelingen ver toonden. Verdachte bekende. De off. van justitie achtte dc dief stal- bewezen en eiste 50 boete subs. 10 dagen en een maand gevangenis straf voorwaardelijk. „Dat valt mee zuchtte verdachte opgelucht. Zij werd conform de eis veroordeeld. Fiets verduisterd. Het strafblad van een Leidse schilder was lang niet schoon. Hij was reeds vaker ver oordeeld, zat preventief voor kolen- diefstal en stond nu voor de Haagse Politierechter terecht, omdat hij een rijwiel verduisterd had. De off. van justitie eiste tegen hem zes maanden gevangenisstraf. De verdedigster betoogde dat ver dachte door ziekte van zijn vrouw en werkloosheid in geldverlegenheid zat. Hij had de fiets verkocht met het beding dat hij de fiets binnen een week weer kon terugkopen. In diezelfde week kwam men echter bij de winkelier controleren en liep verhaal, dat zich nu opnieuw af speelde in dc rechtszaal. Het klinkt ongelofelijk te horen, hoe de Haagse freule cn de Rotterdamse assuradeur zich door allerlei sm-oesjes hebben laten beetnemen en hun geld, ten be drage van bijna één millioen gulden, successievelijk aan de oplichters heb ben toevertrouwd. Gewoonlijk kwa men ijj met een verhaal, dat zij aan de grond zaten, door ziekte e.d., maar dat zij door het oprichten van een of ander zaakje er weer bovenop zouden komen. Naenige tijd „liep' de zaak goed en moesten zij geld heb ben voor „uitbreidingen'De één spiegelde een fabriek van schenkkur- ken voor, de ander had een nieuw soort toverlantaarn uitgevonden, een derde wist weer een voordeling han deltje in tapijten, maar het slot van elk liedje was, dat de'guldens wer den opgesoupeerd in luxe bars. De officier van justitie, mr. Maris heeft tegen de negen oplichters ge vangenisstraffen geëist, variërend van één "tot vier jaar, met aftrek van vóór-arrest. Het werd ze te gemakkelijk ge maakt. klaagde een der zeven verde digers. mr. Wijtema. Elk dwaas ver- haal dat ze vertelden werd direct ge- j loofd. Het geld is zc als het ware op i een presenteerblad aangeboden. De zaak ontwikkelde zich zodoende als een sneeuwbal, die steeds in omvang toenam en niet tc stuiten was. De uitspraak is bepaald op 10 Juli. megen, vertelde, dat H. het als ge wezen S.S.-er zo moeilijk heeft ge had. dat hij zichzelf van het leven heeft willen beroven door een mes in te slikken. Nu wil hij als vrijwilliger naar Korea. Om deze reden vroeg spreker uiterste clementie. Uitspraak over 14 dagen. DOOR BLIKSEM GEDOOD. Maandagmiddag omstreeks half vijf werd de 45-jarige Poolse landbou wer- Radoszec, uit Heerlen door de bliksem getroffen en op slag gedood. De boer, die op het veld aan het werk was, meldt ..Parool" wilde gaan schuilen voor de zware regen bui, maar werd getroffen toen hy in de buurt van een telefoonpaal kwam. Hij was gehuwd en laat drie kinderen achter. verdachte tegen dc lamp. Verdachte had hierop direct betaald en dc fiets weer bij de eigenaar teruggebracht. De raadsvrouwe bepleitte clementie. Het vonnis van de politierechter luidde zes maanden gevangenisstraf waarvan 1 maand voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De poederproef. Een isoleerder uit Alphen a. d. Rijn had bij herhaling op een gemene manier geld gestolen." Hij was met iemand be vriend geraakt en als de betreffende man even weg was nam hij zijn kans waar. Verdachte was tegen de lamp gelopen toen er een proef werd ge nomen. Muntbiljetten werden met een bepaald soort poeder bestrooid en nadien bleek dit poeder op de vin gers van verdachte te zitten, 60. boete subs. 12 dagen en 3 maanden voorwaardelijk was de eis van de officiet- van justitie. ,,Ik heb het ver diend", zei verdachte. Dc politierech ter veroordeelde hem tot 30.boe te subs. 12 dageden 3 maanden voor waardelijk met een proeftijd van 3 j. Aethe-küanken DONDERDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV. J1.00 KRO. 14.00—24.00 NCRV. KRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Gram. 7.45 Morgengebed en Liturgische kalen der. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.30 Waterstanden. 9.35 Gram. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Omroep orkest. 10.15 Morgendiens*. 10.45 Sopraan en piano. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Schoolradio. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Lard- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en Katholiek nieuws. 13.20 Instrumen taal septet. 13.40 Pianoduo. NCRV: 14.00 Promenade-orkest en soliste. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Gramof. 15.25 Kamermuziek. 16.00 Bijbelle zing. 16.45r Vocaal ensemble. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Volksmelodieën 17.50 Regeringsuitzending: C. A. van Ginneke: „Jacht op krokodillen". 18.00 Verzoekprogramma. 18.30 „Het kleine- boerenvraagstuk oo de zand gronden". vraaggesprek. 18.45 Repor tage. 19.00 Nieuws en weerberich ten. 19.15 Levensvragen van allerlei aard en een pastoraal antwoord. 19.30 „In dienst van het Vaderland", causerie. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Gram. 20.30 „In de voetsporen van Paulus", reportage. 20.50 Gram 21.00 Gevarieerde mu ziek. 21.45 Vierhandig pianospel. 22.15 Buitenlands overzicht. 22.35 Gram.' 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Sport. 23.25 24.00 Gram. HILVERSUM II. 298 M. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend gymnastiek. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Mórgenwijding. 9.15 Gram. 10.30 De Antwoordman. 10.45 Gram. 10 50 Voor de kinderen. 11.00 Radioscoop. 11.45 Voordracht. 12.00 Metropole orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmededelinern. 12.33 ..In 't spionnetje". 12.38 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen of gram. 13.20 Instrumentaal kwintet. 13.45 „U kunt het geloven of niet". 13.50 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.30 Pianovoordracht. 15.00 Voor de zie ken. 16.00 Uitwisselines-programma. Kampen Nakskov (Denemarken) 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Strijkor kest. 18.00 Nieuws. 18.15 Sport. 18.30 Lichte muziek. 19.00 Vraaggesprek over de K.M.A. te Breda. 19.10 Or kestconcert. 19.45 Parapsychologisch Radio Experiment. 20.00 Nieuws. 20.05 Actualiteiten. 20.15 Radio Phil- harmonisch Orkest en solist. 21.30 „Onze Prjns heeft het zelf gezegd", klankbeeld. 22.00 Gram. Intermezzi eantietips. 22.40 Lichte muziek. 23.00 Gesproken brief uit Londen cn Va- Nieuws. 23.15 Sportactualiteiten. 23.3024.00 Gram.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2