m Een programma van goede kwaliteit met vele takken van sport het Schaakspel ft V:> 3^" ft J; S3 j§ 1 «38 ft if SATERDAG 23 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA LEIDSE SPORTWEEK 1951 Volgende week zal de Leidse Sportweek 1951 worden gehouden, een week van sport, spel en ont spanning, waarbij ieder ongetwij-, feld iets naar zijn smaak zal vinden, want alle sporten nagenoeg zijn deze week in actie. De Sportweek is eigenlijk een vin ding van de gemeente, die de Sport raad bereid heeft gevonden de orga nisatie op zich te nemen, onder toe zegging van financiële steun. Achter af blijkt die steun heel miniem te zijn, om niet te zeggen van geen waarde. Immers, wat betekent een subsidie van enkele honderden gul dens, als men daartegenover hoge huren voor een Stadsgehoorzaal rrroet betalen? De Sportraad heeft zich evenwel niet teruggetrokken van de op zich genomen taak en wil trachten zo goed mogelijk met deze Sportweek voor de dag te komen. Zo biedt deze Sportweek een buitengewoon inte ressant; programma, waarmee men zal kunnen zien, dat de leden van de Sportraad hun uiterste best gedaan hebben Leiden de a.s. week iedere avond iets goeds voor te zetten. Maandagavond wordt er gestart met de afname van het sportdefilé, afgenomen voor het Stadhuis door het College van Burgemeester en Wethouders, waarna om 8 uur het meest interessante Boksprogramma verwacht zal worden in de "Leidse Hout, dat wij hier in onze Sleutel stad ooit hebben meegemaakt. Be kende boksers, zoals Luc. van Dam, Job Roos en de Gebr. v. d. Zee staan voldoende borg, dat deze avond ab soluut zal slagen. De Dinsdagavond begint op het Stadhuisplein met een demonstratie Gymnastiek door R.K. verenigingen en dit wordt uitstekend verzorgd. De altijd gracieuze oefeningen der gym nasten zijn een weldaad voor het oog. Dezelfde avond worden in het ka der van deze Sportweek de Leidse Jeugdkampioenschappen zwemmen verwerkt in de „Zijl", waarnaast een aantal bekende schoonspringers het geheel zullen versieren. De Woensdagavond staat in het te ken van de wielersport. De ronde van Leiden op het mooie parcours van de Burggravenlaan, Kemstraat, Verdamstraat. De strijd wordt des te vinniger gemaakt, daar er een clubontmoeting in verwerkt wordt tussen het Leidse „Swift" en het Haagse „Spartaan". Er zullen vele bekende renners aan de start ver schijnen. Bontekoe, die Zondag het sprintnummer won in het Olympisch Stadion, en W'im v. d. Voort, onze wereldkampioen schaatsenrijders op de 1500 m. zullen wij kunnen be wonderen, P. Kooyman met de vlijm scherpe eindsprint, Jac. de Groot de Leidse comingirflan, enz. De Donderdagavond zal het pro gramma verwerkt worden in de Gymzaal van het Gymnasium aan de Fruinlaan. Het Volleybal brengt ook nu weer zulk een programfem, dat 't jammer is, dat slechts 400 mensen deze wedstrijd kunnen bijwonen. C. van Zweeden, trainer van het Ned. zestal, zal op deze avond eens laten zien, hoe dit spel het makkelijkst geleerd wordt. Dit demonstreert hij met jongens en meisjes van 812 jaar, het is ongelofelijk wat een techniek deze kinderen hebben. Daarbij komt de kampioen van Ne derland RVC een wedstrijd spelen tegen onze Leidse eerste klasser Prof. wijk. Als bijzonderheid kunnen wij hier wel even bij vermelden, dat twee spelers nl. onze stadgenoot de heer Bekkering en de heer B. de Hollander gekozen zijn voor het Ned B. team, dat Woensdagavond tegen België B in Groningen zal spelen. Een succes voor deze jonge vereni ging. Diezelfde avond kunnen wij genie ten van prachtige tafeltennis-wed- strijden. De jeudkanvpioen van Ne derland, Wout Heemskerk, de kam pioene van Leiden, Mej. Filbry en vele andere bekende tafeltennissers (sters) zullen die avond in enkel, dubbel en mixed tafeltennis van de bovenste plank laten zien. De Vrijdagavond in de Gymzaal van de Pieterskerkgracht is gewijd aan het nog altijd emotionele Judo- Jiu Jitsu. Vele Leidenaars zullen daar naar toe trekken om eveneens de kampioen van Nederland Gewicht heffen S. Stokkel te kunnen zien. De bekende Leidse Judo-instructeur H. Holvast zal on$ die avond met zijn staf op zijn altijd prettige wijze schitterend werk laten zien. Ieder die dit vorig jaar zag, weet hoe dit is. Daarbij zal het geheel geillustreerd worden door de Leidse schermers (sters) waaronderde Gebr. Erades, de Jager, de Mey, mej. Sloos en an deren ons borg staan, dat de toe schouwers ook van deze demonstra tie wedstrijden vele dingen kunnen leren en genieten. De Zaterdagmiddag in de Leidse Hout zal ons in de Olympische sfeer brengen. Athletiek met prima num mers, Handbal met LeidenDen Haag, Hockey m^et LeidenSiseo Zuidwijck en een prima Voetbal wedstrijd tussen UVS en Volendam. Deze laatste ploeg liet een uitsteken de indruk achter op het UVS-tour- nooi. Het was toen jammer, dat het weer niet meewerkte, doch wij zul len nu kunnen génieten van dit mooie ploegje, dat goed voetbal bij voorbaat verzekert. Als wij het geheel bezien, kunnen we bij voorbaat reeds 'n pluim op de hoed steken voor het organiserend comité; de Leidse Sportraad. Zulke programma's moeten een propagan da zijn voor de Sport. VOETBAL. Voor de derde achtereenvolgende maal heeft Zwolle zijn zomerzotheid gehad. Onder de ogen van ruim 6000 toeschouwers hebben de Zwolse pers en leden van de gemeenteraad tegen elkaar gevoetbald, welke wedstrijd in 11 gelijkspel is geëindigd. De opbrengst, ongeveer 1900.—, wordt afgedragen aan de gezamen lijke t.b.c.-bestrijdingsverenigingen te Zwolle. KORFBAL. LKC FLUKS 40 JAAR De Leidse Korfbalclub „Fluks" ■bestaat thans 40 jaar, welk feit van daag met een receptie en een feest avond zal worden herdacht, terwijl de jubileumviering wordt besloten met seriewedstrijden op het terrein aan de Zoeterwoudse Singel, het sportterrein, waar Fluks zo vele overwinningen boekte. In de eerste afdeling spelen Bell Tel K.C. uit Antwerpen, Gymnasias ten (Den Haag) en de Leidse clubs Algemene en Fluks. Tweede afdeling: Haarlem, Zui derkwartier. Bell. Tel. K.C. LAWNTENNIS HET QUEENS CLUB TOURNOOI. Mevr. Gordon en Candy (G.B./ Austr.) sloegen in de demi-finales van het gemengd dubbelspel onze landgenote Nel Hermsen en de Zuid- Afrikaan Levy met 75 63, CRICKET. DE TWEEDE TOETS WED STRIJD ENGELAND—Z.-AFRIKA. Engeland, dat Donderdag 311 scoorde, zette Z.-Afrika op de twee de dag van de tweede toetswedstrijd EngelandZ.-Afrika aan kant voor 115 in de eerste innings, waarmee Engeland vlak voor de thee de „fol low on" forceerde. In de tweede innings scoorde Z. Afrika 137 voor 4. Daarna werden de stumps getrokken. WIELRENNEN. SWIFT-COMBINATIE. Zondag organiseert de L.R. en T.V. Swift-Combinatie interessante wie lerwedstrijden op de sintelbaan van de Leidse Hout. Op het programma staan sprint-, afval-, klassement- en koppelwedstrij den. De netto opbrengst van deze mid dag komt ten goede aan de sportuit- wisseling LeidenOxford. NEDERLAND—FRANKRIJK^ Op Donderdag 28 Juni wordt in het Olympisch stadion te Amsterdam een NederlandFrankrijk wedstrijd georganiseerd voor baanrenners. Er is een interessant programma samen gesteld. Bij de stayers, die twee rit ten van 40 km rijden, starten voor Frankrijk Lesueur, Serès, Godeau en Solente. Hun Nederlandse tegen standers zijn Pronk, Bakkers, de Best en Bijster. De omnium wedstrijd voor professionals brengt voor Ne derland Schulte, Faanhof en Peters in de baan en voor Frankrijk Rio- land, Matteoli en Pièl. Bij de ama- teursprinsters starten Hijzelendoorn en Kleefstra tegen Couzin en Lenor- mand. Het programma wordt voorts aangevuld met amateurwedstrijden. AUTOMOBILISME. SAUERWEIN GEBLESSEERD. Tijdens de training voor de 24 uurs rit van Le Mans is de Oosten rijker Sauerwein met zijn Porsche over de kop geslagen. Na onderzocht te zijn in het ziekenhuis bleek, dat hij een fractuur had opgelopen in zijn linker knie. Hierdoor zal hij niet kunnen deelnemen aan bovenbe doelde rit, die vandaag gehóuden zal worden. Sauerwein zal worden vervangen door de Engelsman Bec- quart-Wilkins met een Jowett. ZWEMMEN. ENGELAND WEIGERT KLEUTER KANAALZWEMMERS. Zoals reeds gemeld zijn tal van vrouwenclubs in Amerika in opstand gekomen tegen de plannen van de heer Tongay, die met zijn'kinderen Bubba van vijf jaar en Kathy van vier jaar starten wilde voor een Ka naalovertocht. Ook door Engelse vrouwenclubs is er tegen deze onderneming hevig ge protesteerd. Engelse immigratie- autoriteiten weigerden de kinderen in Engeland toe te laten, doch toen de kleuters in de Londense luchtha ven voet aan wat zetten, heeft men beslist hen voor een nacht in een ho tel onder te brengen, waarna zij vandaag per vliegtuig weer naar Amerika zullen terugkeren. WATERPOLO. WEDSTRIJDEN SLEUTELSTAD De damesploeg van de Sleutelstad speelde gisteravond in de Zijl een wedstrijd tegen Vitesse. De Leidse dames kwamen veel in snelheid te kort, hetgeen de uitslag trouwens wel doet zien. De gasten wonnen met 8—0, nadat de rust met een 4O1 voorsprong was ingegaan. De Sleutelstad 2 speelde een wei nig fortuinlijke wedstrijd tegen HPSV H. De Leidse ploeg was in het veld wel sterker, maar wist van de geboden kansen weinig gebruik te maken. Van Zijl miste al spoedig een strafworp,, toen een van de Hage naars achter de lijn was gezonden en daarna faalde hij bij een goede kans. Bergers slaagde er evenwel in zijn ploeg de leiding te geven (1—0) waarmede, de rust aanbrak. Spoedig na de hervatting maakte HPSV gelijk (1—1). Toen daarna v. d. Berg achter de lijn werd gezonden en vervolgens nog van elke partij' een speler, wis ten de Hagenaars de leiding te nemen (1—2), welke zij niet meer afstonden. „De nieuwe renbaan te Nootdorp, welke op Zaterdag 30 Juni a s. wordt geopend. Rechts het sportgebouw met rechterstoel (tijdens opname nog niet geheel voltooid) en op de achtergrond de zittribune. Zie ook de advertentie in dit blad." BILJARTEN. DE KAMPIOENSCHAPPEN DER NED. BILJART FEDERATIE. A.s. Zondag 24 Juni zullen de vol gende kampioenen voor de Leidse Biljartbond naar Utrecht reizen om te trachten als winnaar uit de Dis- tricts-wedstrijden te komen. De winnaars worden afgevaardigd naar de Landelijke kampioenschap pen. Deelnemers zijn: B. de Roo sr. (De Carambole); C. Schouten (id); P. Schouten (SDO); N. Langezaal (TOG); J. v. d. Wilk (EMM)) B. Turk (De Spijkerbak); A Loeber, ('t Zuid); L. Geuke (TOG). De Leidse kampioenen P. Sprin ger, W. Nieuwenburg en A. Kra mers zijn door de bepalingen der N. B. F. direct in de landelijke kam pioenschappen geplaatst, welke na de districtwedstrijden zullen worden gehouden. ge berekening leert, dat na b4, b5, b6, b7 zwart door g5, g4, g3 g2, gl t met schaak dame haalt en minstens remise heeft. Zwart had ook 1Kh6g6 kunnen spelen. Deze zet zullen we straks bespre- ken. i 2. b2—b4, g5—g4; 3. Kc5—d4, Kh6 g5 (Op 3g3; 4. Ke3. Kg5; 5. b5! Kh4; 6. b6, Kh3; 7. b7, g2; 8. Kf2, Kh2; 9. b8 Df). 4. b4b5!, g4—g3; 5. Kd4—e3, Kg5 g4; 6. b5—b6, Kg4—h3; 7, b6—b7, g3—g2; 8 Ke3—f2, Kh3—h2* 9. b7— I b8 Df enz. En na 1Kh6—g6; 2. b2—b4, Kg6—f7; 3. b4b5, Kf7—e7; 4. Kc5 c6 (na 4. b6 en zwart stopt de pion I en op 4. Kb6, g5; 5. Ka7, g4); 4. i Ke7d8; 5. Kc6—b7!, g7—g5; 6. b5 b6, g5—g4; 7. Kb7—a8, g4—g3; b6—b7, g3—g2; 9. b7—b8 Df enz. OPLOSSINGEN: G. Op 1. Kb3 volgt c2cl P remise Dus: 1. Kc3, Indien 1. cl Dt; 2. Kb3 en op 1Kal Kxc2. H. 1. Da4, Kd2; 2. Dd4f, Ke2; 3. Dc3, Kdl; 4. Dd2t, Kcl; 5. Kc4 enz. I. 1. Db3, Kd2; 2. Db2, Kdl; 3. Kf3 (3clD; 4. Dxe2); 3 Kd2; 4. Ke4, Kdl; 5. Kd3. Leidschendam, Ypenburg, Rotterdam, Moerdijk, Breda, Tilburg. Eindhoven, Weert, Sittaid, Nuth, Valkenburg. Vraag: Omtrent bezoek aan St. Jan te Den Bosch. Antwoord: Volgens officiële ver melding geopend van 112 uur. Vol gens eigen ervaring ook wel langer geopend. Naar wij vernemen, is be zichtiging kosteloos. Vraag: Route van Leiden naar Zeeland (N.Br.); hoeveel km? Antwoord: Leiden, Alphen, Bode graven, Woerden, Utrecht, Houten, Schalkwijk, Culemborg, Tiel, Wamel, Oyen, Oss, Hees, Zeeland; afstand 125 km. Vraag: Betreffende H. Mis op Zondag en adres Viskwekerij Ned. Heide Mij. Antwoord: De eerste H. Mis is om 5 uur in de St. Vincentiuskerk, Jac. v. Lennepkade. Voorts zijn er om 6 uur o.m. H. Missen in de St. Anna, Witteburgergracht, Antonius van Padua, Lijnbaansgracht, Gerardus Majella, Ambomplein, Maria Magda- lena, Spaarndammerstraat en Allerh. Sacrament, Kometensingel. De viskwekerij van de Ned. Heide Mij is gevestigd te Arnhem, Zijpen- daalseweg 28. De forellenkwekerij is gevestigd te Err.'st, boven Apeldoorn. Wilt U iets weten i HYPOTHEKEN en voor alle andere zaken op het gebied van on roerende goederen Bouw-en Makelaarsbedrij' v.cL Drift ATHLETIEK. KAV DE BATAVEN. In het kader van de katholieke sportdag, welke morgen te Alkmaar wordt gehouden, komt de Bataven- ploeg uit in een dualmeet tegen de R.K.A.V. Olympus. De volgende ploeg is opgesteld: 80 m. meisjes: M. Schroder; M. Sandvos; E. Gordijn. Verspringen meisjes: M. Sandvos, D. Huigsloot, E. Gordijn. Hoogspringen meisjes: E. Meiman, J. Kamerling. 4 x 80 m. meisjes: D. Huigsloot, E. Gordijn, M. Schroder, M. Sandvos. Dames: 100 m.: A. v. Ovost, Th Brakel, A. Gieske. 200 m.; R. Kraan, B. Duynstee. Verspringen: A. v. Ovost, G. Veld hoven, Th. Brakel. Hoogspringen: A. v. Ovost, Th. Brakel, A. Gieske. 4 x 100 m.: A. Gieske, Th. Brakel, A .v. Ovost, G. Veldhoven. Jongens: 80 m.: J. v. d. Veer, G. v. d. Kroft, J. v. Rooyen. Hoogspringen: J. v. Rooyen, Jac. v. Dijk, W. Verplancke. 60Ö m.; J. v. Rooyen, P. Caspers, F. v. Zijp. Verspringen :J. v. Rooyen, J. v. d. Veer, G. v. d. Kroft. 4 x 80 m.: J. v. d. Veer, N. v. Kes- teren, G. v. d. Kroft, F. v. Zijp. Heren: 100 m.: L. v. d. Berg, A. Gieske, G. Belt. Hoogspringen: A. Gieske, J. Mooi- kind, J. Bresser. Verspringen: J. Berbee, G. Belt, J. Mooikind. 1500 m.; J. Belt, C. Noordermeer, J. Fenne, H. v. d. Zeeuw, L. v. d. Meel, C. Tuynman. 4 x 100 m.: L. v. d. Berg, J. Ber bee, G. Belt, A. Gieske. Alle hierboven genoemden, als mede zij, die ev. als reserve mee wil len gaan of als supporter, moeten Zondagmorgen uiterlijk half elf aan wezig zijn op de Oude Singel, nabij de Lakenhal, vanwaar de reis naar Alkmaar wordt aangevangen. 1 Het komt vrij veelvuldig voor, dat dcrk.wart.er, Beu. rei. tv.u. a en I spelers wanneer de partij tot een Fluks 2; Derde afdeling: Haarlem 2 eindspel met slechts nog P'onneni is Animo-Ready 2. Gymnasiasten 5 en I gevorderd, snel gaan spelen. Gebrek Fluks 4 aan bedenktud kan de reden hier- Afdeling adspiranten: A: KNS van zijn of vermoeidheid[nauren- One Fi'hprnpst (a) Haarlem (a) en lan8e inspanning. Of de stelling kan Fluks (a); B: Fluks (M, Haarlem j SLYLÏ?" (b), Gymnasiasten (b) en Animo Ready (b). Voorts komen ook nog de oud-le- in het veld. Het programma hiervoor luidt: 11.15—11.55 u.: Fluks (a)—Fluks 3. 12.3513.15 u.: Fluks 3—Fluks (b). 14.05—14.35 u.; Fluks Ob)—Fluks (a) De wedstrijden beginnen om half elf. VOLLEYBAL. R.K. LEIDSE VOLLEYBAL CLUB. Donderdag j.l. werd de eerste le denvergadering gehouden, welke goed bezocht was. De geestelijk ad viseur Kap. Stoelinga zette hierin allereerst uit wat sport in het alge meen voor de mens betekent en vol leybal in het bijzonder. In deze vergadering werd het voorgedragen bestuur gekozen. Het secretariaat is: H. W. Straathof, van Limburg Stirumstraat 1, Leiden. De voornaamste punten van deze ver gadering waren wel de keuze van een passende naam voor de vereni ging en de kleuren van het uniform. Daar men, ondanks stemming, niet kon besluiten, werd de leden gele genheid gegeven om tot a.s. Woens dagavond een naam in te sturen bij het bestuur. Men kan kiezen tussen de naam „Cycloon" of tussen een andere nieuwe naam. Voorts werd er besloten, dat het uniform wit zal worden met groene biezen en groen embleem. De trainingsavonden zijn als volgt: Woensdagavond: Dames B 79.15; Donderdagavond: Dames A 7—9.15; Vrijdagavond: heren 79.15 uur. Voorts is het de bedoeling van het bestuur om mettertijd te komen tot oprichting van een juniorenafdeling voor de neren. Er is gebleken, dat hiervoor veel animo bestaat. N.B. A.s. Donderdagavond 28 Juni gaat de training voor de dames A niet door, maar wordt verschoven naar a.s. Maandagavond 25 Juni op dezelfde tijden, winst of remise voor de hand schijnt te liggen. Maar hoe vaak gaan juist dergelijke eindspelen toch nog on verwacht verloren of ziet een der beide spelers nog net kans de veili ge remisehaven binnen te varen. Bijv. het volgende eindspel: g§ ilf A f§? 1 J i§ |f 1 n A B F O H Deze stelling was ontstaan aan het einde van de partij SchlageAhues (Berlijn 1921). Het verloop was: 1. Kf7e6, Kb2c3; 2. Ke6—d6, Kc3d4; 3 Kd6—c6, Kd4—e5; 4. Kc6 b7, Ke5-ftl6; 5. Kb7xa7, Kd6—c7 remise! Wit zag de mogelijkheid om de zwarte pion te veroveren en meende, waarschijnlijk zonder daarop dieper door te rekenen, met een zo ver op gerukte plus-pion de winst in han den te hebben. Daarom marcheerde zijn koning rechtstreeks naar de a- lijn. Maar bij diepere beschouwing van de stelling zou het een meester als Schlage toch zeker wel gebleken zijn, dat dit eindspel door hem te winnen was. 1. Kf7e6, Kb2c3; 2. Ke6—dö!, Kc3b4; 3. Kd5—c6, Kb4—a5; 4. Kc6b7, Ka5—bö; 5. Kb7xa7. Kb5 c6; 6. Ka7b8 en de promotie van de pion is verzekerd. Interessant is ook het volgende voorbeeld. ~~4 m A B de!- TT Wit's koning bevindt zich veel dichter bij dan zijn zwarte collega. Voor de hand ligt de eerste zet van wit. Eerste zet van wit. 1. Kc2—c3. Maar deze zet geeft slechts remise. Zwart antwoordt hier op met 1a4a3! En of wit nu met b2xa3, met b2b4 of b2—b3 voortzet, het gelukt de zwarte ko ning de gunstige positie op de pro motie velden in te nemen, die remi se waarborgt. De winnende manoeuvre is: 1. Kc2bl! a4a3. (Anders volgt natuurlijk Kbla2a3 en de witte koning is vóór zijn pion. 2. b2b3. Niet b2b4 omdat de witte koning vóór zijn pion moet ko men en dus na b2b4 daardoor een zet meer zou moeten doen. 2Kf6—e5; 3. Kbl—a2. Ke5 d5; 4. Ka2xa3, Kd5—c5; 5 Ka3— a4, Kc5b6; 6. Ka4b4 en de win nende positie is ingenomen. Tenslotte een studie van de be gaafde Tjechische meester Duras. ABCDEFGH Wit begint en wint. 1. Kb4c5, g7g5; Een eenvoudi- Vraag inzake spreekuur Rijksbe- j middelaar. Antwoord; Wend u schriftelijk tot het college, adres: Emmapark 4, Den Vraag; Mijn zoon wordt 15 Aug. 14 jaar. Hij heeft 8 schooljaren en 7 klassen doorlopen. Mag hij nu bij het eindigen van het schooljaar van school af? Antwoord: Ja. Vraag: Route van Lisse naar Erm; hoeveel km.? Antwoord- Lisse. door de Meer naar Nieuw Vennep, Kudelstaart, Uit hoorn, Loenèn, Soest, Amersfoort, Putten, Harderwijk, Oldebroek, Zwolle, Berkum, Nieuwleusen, De- demsvaart, Coevorden, Erm; afstand pl.m. 205 km Vraag: Route UithoornNijmegen; hoeveel km.? Antwoord: Uithoorn, Wilnis. Breu- kelen, Zuilen. Utrecht, Driebergen, Doorn, Amerongen, Rhenen, Opheus- den, ZettenAndelst, Slijk Ewijk, Nijmegen; afstand 100 km. Vraag: Route LeidenLaren; hoe- veei km.? Antwoord: Leiden, Hoogmade, Wou brugge, Zevenhoven, Mijdrecht, Vin- keveen, Loenersloot, Vreeland. Kor- terihoef, Hilversum, Laren; afstand 65 km. Vraag: Route BladelHeerlen; hoe veel km.? Antwoord. Bladel, Hapert, Eersel Steensel, Vaikenswaard, Linde, Maar hees, Weert, Grathem. Wessem, Echt. Susteren, Sittard, Oirsbeek, Heerlen; afstand 115 km. Vraag: Route SassenheimEind hoven; hoeveel km.? Antwoord: Sassenheim, Oegstgeest, Wassenaar, Den Haag, Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Terheijden, Bre da, Tilburg, Best, Eindhoven; afstand 160 km. Vraag: Betreffende route Sassen heim, Arnhem, Nijmegen, Sassenheim Antwoord: De door U aangegeven route is pl.m. 335 km. Jeugdherber gen op deze route zijn: te Huis ter Heide, Amersfoortsestraat 10D en Amersfoortseweg 1, te Nunspeet „Mosterdveen", Plaggeweg 113. Het is raadzaam van te voren bericht van uw komst te geven en prospec tus aan te vragen, want mogelijk is. dat u lakens en dekens, vorken en messen moet meebrengen. Vraag: Route van Voorschoten naar Astene bij Deinze (Oost-Vlaanderen) en terug over Eindhoven; hoeveel km.? Antwoord: Voorschoten, Leidschen dam, Ypenburg. Rotterdam, Dor drecht, Moerdijk, Zevenbergen, Ou denbosch, Roozendaal. Esschen, Mer- xem Antwerpen, St. Nicolaas, Loke ren. Gent, Deinze, Astene; afstand 200 km. Terug via Antwerpen, Turn hout, Reusel, Eindhoven, Best, Til burg, Terheijden, Moerdijk, enz.; af stand 235 km. Vraag: Route LisseValkenburg en papieren voor Duitser. Antwoord: Uw vriend blijft Duit ser en kan een pas aanvragen bij de Duitse consul te Den Haag, Nieuwe Parklaan 17: indien hij een paspoort krijgt, moet hij een visum hebben voor België. De gevraagde route is: Lisse, Haagse Schouw, Voorschoten, HEISTELLING VIEL OM. Zes arbeiders, werkzaam bij de herbouw van het Provinciehuis in de Gelderse hoofdstad, zijn Vrijdag middag aan groot levensgevaar ont snapt, toen een 25 meter hoge hei stelling naaj beneden plofte. Tij dens de funideringswerkzaamheden, welke thans in volle gang zijn, schoot het enige honderden kilo's wegende gevaarte plotseling uit het lood. De arbeider, die de heistel ling bediende, trachtte deze nog in evenwicht te krijgen, doch toen dit niet lukte, maakte hij zich ijlings uit de voeten. De zware kolos kwam terecht op enige stalen lor ries, die totaal ineengedrukt wer den. KATH. INTERN. CONFERENTIE DER GIDSENBEWEGING. De bij de wereldbond van pad- vindsters „The World Organisation of Girl Guides and Scouts" aange sloten Katholieke Padvindsters (Gidsen) houden elke twee jaar een internationale conferentie, waar de vraagstukken der gidsenbeweging, welke zich in de verschillende lan den voordoen besproken worden. Nadat in 1947 de conferentie in Zwitserland en in 1949 in Engeland gehouden is, zal dit jaar de Neder landse Gidsenbeweging als gast vrouw optreden. Van 30 Juni tot 9 Juli wordt in huize „De Bergen" te Vught zo'n conferentie gehouden. Van 24 van de 32 bij de bond aange sloten landen worden vertegen woordigers verwacht. De taak van de Gidsenbeweging bij de opvoe ding van het meisje zal het onder werp van de besprekingen zijn. Op 2 Juli maken de deelnemers de nationale gidsenfeesten mee in Den Bosch, waar de bisschop, mgr. W. Mutsaerts in de kathedraal de H. Mis zal opdragen. Op 5 Juli is er een audiëntie bij H.M. de Konin gin op Soestdijk en voorts worden er verschillende excursies gemaakt. KAAS VOOR WIJN. In de nieuwe handelsovereenkomst tussen Nederland en Spanje is be paald, dat voor een bedrag van vier millioen gulden aan sherry, malaga en andere Spaanse wijnen per jaar mag worden ingevoerd. Dit betekent een verdubbeling van hetgeen in het vorig jaar was toegestaan. Daar staat tegenover, dat Neder land ook een dubbele hoeveelheid kaas naar Spanje zal mogen uitvoe ren. Er zal thans 500 ton worden uitgevoerd. Al naar gelang door Spanje van deze vastgestelde hoe veelheid kaas wordt afgenomen, wor den invoervergunningen voor Spaan se wijnen afgegeven. VOGELPEST IN ZEIST. In een kippenhok aan de Taveer nelaan te Den Dolder (gem. Zeist) is pseudo-vogelpest geconstateerd. De ziekte is vermoedelijk door vo gels overgebracht. De veterinaire dienst heeft de aanwezige kippen vernietigd.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8