3eurs- Qverzicht Het Koninklijk Paar had vertraging Verlaging van schoolgelden voor M.O. en U.L.O. Minister Joekes verdedigt verhoging kinderbijslag 250 Millioen voor woningbouw Holland Festival VRIJDAG 22 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 1 Vertrek met hindernissen van Findel H.M. de Koningin en prins Bernhard zijn vier uur langer in Luxem burg geweest dan op het programma stond. Zij kregen nl. bij hun vertrek van het vliegveld Findel onverwacht vertraging door motorstoring en waren gedwongen enige uren te wach ten op een inmiddels telefonisch ontboden K.L.M.-machine. Het koninklijk paar zou oorspronkelijk tegen zes uur uit Luxemburg zijn vertrokken met de Dakota van de Prins, maar op het moment, dat het vliegtuig naar de startbaan van het vliegveldFindel bij Luxemburg rolde, bemerkte de piloot van de Prins, kapitein Sonderman, dat er iets haperde aan het schakelaarsmechanisme van de linkerpropeller. vervolgens op volle toeren. Toch be sloot men met de Convair terug te vliegen. De avondschemering viel in en op de startbaan werden de signaallich- ten aangestoken. Te negen uur kwam de langverwachte luchtvogel „Johan nes Vermeer" in de verte opdagen Op het in duisternis gehulde vlieg veld namen de Luxemburgse gast vrouw en gastheer voor de tweede maal van H.M. en Z.K.H afscheid. Ditmaal kwamen er geen nationale volksliederen en militaire eerbewij zen aan te pas. En zo landde om ongeveer half elf gisteravond het koninklijk paar op Schiphol in plaats van 4 uur vroeger op Soesterberg. KONINGIN STAPTE WEER UIT. In plaats van een aanloop te ne men, op de rechte startbaan, maakte het toestel rechtsomkeert en hield stil voor het groothertogelijk Echt paar en de Luxemburgse militairen, die het koninklijk Paar uitgeleide hadden gedaan. Prins Bernhard opende het raampje van de cockpit en zei iets tegen prins Felix, die dichterbij was gekomen. De deur ging open. Kapitein Son derman klom uit het toestel en wel dra werd een laddertje aangerold. Terwijl de troepen het geweer pre senteerden, stapte koningin Juliana weer uit het toestel. Technici van het vliegveld begon nen direct de linkerpropeller te repa reren. Een commando weerklonk en de detachementen van de groother togelijke erewacht en de mare chaussee verlieten met vaandel en muziek het vliegveld. De Koningin vatte de situatie niet bijster tragisch op. Het liet zich echter aanzien, dat de reparatie niet in een oogwenk klaar zou zijn. De Nederlandse en Luxemburgse vorstelijke personen begaven zich daarom naar de ont vangsthal van het vliegveld, waar verversingen werden aangeboden. SCHIPHOL WERD OPGEBELD. Prins Bernhard en minister Stik ker begaven zich spoedig opnieuw naar het toestel, waar de mecaniciens onverpoosd werkten onder leiding van kapitein Sonderman. De Prins volgde de werkzaamheden vanuit de cockpit. Nadat men een uur aan de propeller had gewerkt, besloot men Schiphol op te bellen, met het ver zoek onmiddellijk een Convair van de K.L.M. naar Findel te zenden. Toen het gezelschap in het „Air- fieldhotel" was aangekomen, om er op niet-protocolaire wijze iets te ge bruiken, begon de linker propeller van het koninklijke toestel plotse ling te draaien, eerst voorzichtig en Hoger uitkerina uit gemeentefonds In de Memorie van Antwoord op de begroting van Binnenl. Zaken schrijft de minister; Het ligt in de bedoeling van de regering, nu, sinds de indiening van meergenoemd wetsvoorstel en van de fondsbegroting, het loon- en kostpeil is gestegen en ook de inkomsten van het gemeentefonds mede tengevolge daarvan zullen stijgen, het uitke ringspercentage voor 1951 hoger te stellen dan het aanvankelijk voorge stelde van 125 pet. Alsdan zal verhoging van bijzon dere uitkeringen ook werkelijk be perkt kunnen en moeten blijven tot bizondere gevallen. Uitgaande van een uitkeringspercentage van 125 zouden, volgens globale opgaven van de provinciale griffies, 306 gemeen- een verhoging van de bijzondere uit kering en 92 gemeenten voor het eerst een bijzondere uitkering heb ben geraamd. Dit betekent, dat 325 gemeenten geen bijzondere uitkering ramen. Hoevele van deze gemeenten over de reserves van vorige jaren hebben moeten beschikken, is niet bekend. DE „VELSER-AFFAIRE". Aan de Memorie van Antwoord op de begroting van Binnenl. Zaken is het volgende ontleend: De minister stelt er prijs op te ver klaren dat de geruchten omtrent de z.g. „Velser-affaire" z.i. tén onrechte de indruk zouden kunnen wekken van een mindere betrouwbaarheid van het Velser politiekorps als zoda nig. Wel zijn bij het onderzoek, dat in deze affaire werden ingesteld, en kele ambtenaren van het huidige po litiekorps der gemeente Velsen be trokken terzake van handelingen, door hen gepleegd grotendeels in het verband van de vroegere inllegaliteit, de binnenlandse strijdkrachten of de P.R.A. ONBETAALDE KLEDING NAAR LOMMERD GEBRACHT. Op verzoek van de Amsterdamse politie is te Harderwijk een 29-jari- ge man gearresteerd, die zich zou hebben schuldig gemaakt aan op lichting, verduistering en diefstal te Haarlem, Utrecht, Doorn en Amster dam. Te Amsterdam b.v. belde hij, bij voorkeur 's Zaterdags, herenmode magazijnen op. Hij zei dan directeur te zijn van Sociale Zaken of van de Stichting 4045 en iemand te heb ben, die met spoed in de kleren moest worden gestoken. De afreke ning kwam 's Maandags wel in orde, zei hij. Een half uur later wandelde hij het herenmodemagazijn binnen, kreeg een pak en bracht dat prompt naar de bank van lening. De man heeft al een gedeeltelijke bekentenis afgelegd. DE WERELDREIS VAN DE EDAM" Op zijn reis rond de wereld land de de K.L.M. Skymaster „Edam" na een 13 uur lange vlucht van Los An geles voor een kort oponthoud op het vliegveld Idlewild te New York. De bemanning werd hartelijk be groet door o.a. Father Knickerboc ker, de belichaming van de 300 jaar De oude en de nieuwe Hollanders begroeten elkaar; links de „Public Relations Officer" van de K.L.M., de heer R. J. Vogels, rechts de eerste boordwerktuigkundige van de „Edam", Jaap Boon. VERGOEDINGEN VOOR BIJZONDERE SCHOLEN WEGENS DERVING INKOMSTEN Aan de Memorie van Antwoord op de begroting van Binnenlandse Zaken is het volgende ontleend: De plannen inzake verlaging der schoolgelden bevinden zich thans in een vergevorderde staat van voorbe reiding. Het ligt in de bedoeling, een ver laging voor de schoolgelden voor het voorbereidend hoger-, het middel- baar- en het uitgebreid onderwijs, voor zover dit met middelbaar on derwijs of uitgebreid onderwijs kan worden gelijkgesteld, zullen in ver band hiermede wellicht ook enige wijziging behoeven. In de schoolgeldregeling voor het lager onderwijs zullen geen veran deringen worden gebracht. Gestreefd zal worden naar een verlaging van het schoolgeld voor het V.H. en M.O. en het U.L.O. van on derscheidenlijk 30 pet en 20 pet., ingaande met het schoolgeldjaar 1950/1951. Voorts zal ingaande met het schoolgeldjaar 1949/1950 voor het V.H. en M.O. een sedert de wet van 24 November 1949 voorgeschre ven g.ezinsreductie worden inge voerd. Dejse reductie zal bedragen 25 pet., indien twee of drie kinderen een school bezoeken en 50 pet., in dien meer kinderen een school be zoeken. Aan de besturen van bijzondere scholen voor V.H. en M.O. zal in een nader te bepalen vorm com- EMISSiES VAN PHILIPS. „De permanente uitbreiding van onze zaken in de gehele wereld heeft ons doen besluiten de kapitalisatie met de sinds de vorige emissie be langrijk gestegen omvang van onze activiteit meer in overeenstemming te brengen. Dit deelt de raad van bestuur der N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven mede in het thans ver schenen emissieprospectus. Op 5 Juli a.s. staat de inschrijving open op 30.000.000 6 pet. cumulatief preferente winstdelende aandelen en 69.627.000 gewone aandelen, beide in stukken van 75Ó.in de N.V. gemeenschappelijk Bezit van Aande len Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven, beide tot de koers van 100 pet. en beide, wat het jaar 1951 betreft, voor de helft delend in de resultaten van de vennootschap. De inschrijving staat zowel voor de pre ferente als de gewone aandelen uit sluitend open voor houders van oude preferente en gewone aandelen. Naast bovengenoemde aandelen emissie brengt de raad van bestuur ook een dollar-obligatielening aan de markt, omdat de kapitaalbehoefte voor een belangrijk deel in het bui tenland ligt. BELASTINGCERTIFICATEN Het ministerie van financiën deelt mede, dat de termijn van inschrij ving op de 2%% belastingcertifica ten. welke op 30 Juni a.s. afloopt, niet zal worden verlengd. Op deze certificaten was op 20 Ju ni jl. ingeschreven tot een bedrag van 161.917.000.—. Een slag met een mestvork Enige dagen geleden hoorde de 72- jarige boer Ch. te Boekei 's nachts onraad op zijn erf. Hij kleedde zich aan en ging naar buiten, waar hij enige jongelui aantrof, die aanstal ten maakten om hem lastig te vallen. De boer greep een mestvork om de jongens daarmee weg te jagen, maar de 27-jarige V. nam hem de riek af en sloeg de boer er mee op het hoofd. Ch. raakte bewusteloos en zonder tot bewustzijn te zijn geko men is hij gisteren overleden. De dader is door de rijkspolitie verhoord. Hij bleek die avond te veel gedronken te hebben. I pensatie worden gegeven voor het verlies, dat tengevolge van de school geldverlaging wordt geleden. Voorts ligt het in de bedoeling aan de gemeenten, die de schoolgeldrege ling voor de gemeentelijke scholen aanpassen aan de rijksregeling, even eens een compensatie in uitzicht te stellen. Gedacht wordt aan een ver hoging van de vergoeding per klas, die thans 1125.per jaar bedraagt. De verlaging van de schoolgelden voor het Ulo met 20 pet. zal kunnen worden bereikt door een vermenig- vuldigingscijfer van 0.8 vast te stel len. Overwogen wordt, aan de ge meenten, die hiertoe overgaat, een compensatie te verlenen gelijk aan 25 pet. van de werkelijke opbrengst van het schoolgeld. Onder deze regeling vallen dan te vens de bijzondere Ulo-scholen. Binnenkort is de verplichtstelling van deelneming in het bedrijfspen sioenfonds voor de bouwvakken, op grond van de wet verplichte deelne ming in een bedrijfspensioenfonds te verwachten. De te verwachten maatregel zal de achtste zijn op grond van genoemde wet. BRUG OPGEHAALD VOOR ZWEMMEND PAARD. Dat een brug opgehaald wordt een zwemmend paard door te laten is geen alledaags gebeuren. Dit ge schiedde toen een paard en wagen van een landbouwer te Meppel in de Hoogeveense vaart geraakte. Aange^ zien de walkanten te sterk waren om het paard op de wal te hijsen, wist men niet beter te doen dan de strengen van het tuig door te snij den en het fiere ros door de vaart te laten zwemmen naar de andere kant van de Grote Knoppersbrug, waar de wal glooiend oploopt. Daar toe moest evenwel de brug openge draaid worden Tweede Kamer Meerderheid van Kamer blijft halsstarrig In de vergadering der Tweede Ka mer is gistermiddag de algemene be raadslaging over de zes wetsontwer pen tot wijziging van sociale wetten voortgezet. De heer GORTZAK (C.P.N.) zei- de van oordeel te zijn, dat de ver hoging voor degenen, die ingevol ge de noodwet ouderdomsvoorziening uitkering ontvangen, niet voldoende is om de gestegen kosten van het levensonderhoud te dekken. De heer WAGENAAR (C.P.N.) vond het buiten twijfel, dat de wij ziging van de kinderbijslagwet be doelt meer progressie te brengen in de bijslagen. Hij wilde dat voorko men door een amendement. De Minister van Sociale Zaken, de heer JOEKES, was van oordeel, dat het complex wetsontwerpen gunstig is ontvangen. De kwestie van de compensatie voor de huurverho ging is uitvoerig besproken bij de algemene beschouwingen over de be groting. Bij de uiteenzetting van het standpunt der regering is toen ge zegd, dat er niet voldoende aanlei ding was voor een huurcompensatie voor ouden van dagen. De heer Van den Born had er bezwaar tegen ge maakt. dat de verhoging van de kin derbijslag reeds was uitgekeerd. De minister zeide naar aanleiding daar van, dat het hier een voorschot gold. Spr. zeide het er mede eens te zijn, dat de bijslag gegeven moet worden van het derde kind af. Na de oorlog is men daarvan afgeweken, maar spr. meende, dat men naar het oude stel sel terug moet. De kwestie der pro gressie is in onderzoek bij de S.E.R. In de regeringsverklaring is gezegd, dat gewaakt zal worden tegen on evenredige achteruitgang der grote gezinnen. Toen de prijzen van ver scheidene levensmiddelen gestegen waren, zag de regering zich genood zaakt met deze regeling te komen. Werd over de hele lijn een verho ging van 5 pet. gegeven, dan zouden de grote gezinnen in de knel komen. De bedoeling is, dat de S.E.R. over het gezinsvraagstuk een interimrap. port zal uitbrengen. Spr. wenste niet terug te komen op wat nu is voor gesteld en amendementen, die wijzi gingen beogen ontried hij. Er is overwegend bezwaar tegen een bepaald bedrag aan eigen kos ten vrij te stellen bij de ouder- HOOFDPUNT Mijnhardt HoofdpijopocdcM. Doo» Levensverzekering-maatschappijen verstrekken lening Omtrent de besprekingen, welke in de afgelopen weken door vertegen woordigers van het levensverzeke ringsbedrijf met de minister van Fi nanciën zijn gevoerd, deelt het be stuur van de Nederlandse vereniging ter bevordering van het levensverze keringswezen bedrijfsgroep „levens- Bescheiden herstel voor Philips Gisteren had de effectenbeurs een vriendelijker voorkomen dan de bei de laatste dagen, hetgeen vooral in verband werd gebracht met herstel voor Philips. Unilevers monteerden circa 7 punten. Behalve belangstel ling van het pu/bliek schreef men dit avance ook toe aan vraag voor Lon- dense rekening. Gisteren zijn de jaar stukken over 1950 van Philips ver schenen, waarin melding wordt ge maakt van gestegen omzetten en gunstige winsten. Het prospectus van de aandelenemissie was officieus reeds bekend. Ter beurze werd geannonceerd dat de handel in claims pas a.s. Maandag zal aanvan gen, dit waarschijnlijk in verband met het tijdig bekend zijn van bui tenlandse aandeelhouders met de voorgenomen emissie. In ieder geval maakte het jaarverslag een gunstige indruk, zodat genoemde aandelen avanceerden van 210 tot 214 een bescheiden herstel wanneer men 'be denkt, dat de koers in twee dagen van 233 is achteruit gegaan. Door deze gunstige ontwikkeling van Philips en Unilever werd de gehele markt min of meer opgetrok ken, zodat vrijwel overal kleine ver beteringen vielen te constateren. Olies sloten op 294 y2 (293 3/4). Ook de overige Industriepapieren waren goed prijshoudend. De Scheepvaart afdeling was eveneens iets hoger, waarbij Stoomvaart Maatschappij Nederland zich volledig herstelden van het gisteren geleden verlies. Cultures stil, doch goed op peil met uitzondering van H.V.A., die 1 punt achteruit liep tot 120 y. Staatsfond sen waren fractioneel lager voor de guldensbeleggingen. Op de Amerikaanse afdeling be wegen de koersen zich de laatste dagen niet geheel in overeenstem ming met New-York. Woensdag wer den in Wallstreet igts lagere prijzen vernomen. Op het Damrak steeg het agio niet minder dan ruim twee punten tot circa 14 1/2 a 15 pet. Men brengt dit vooral in verband met de voorgenomen emissie van dollarobli gaties door Philips, waarover verde re bijzonderheden eerdaags verwacht kunnen worden. Ook de 3 3/4 pc. dollarcertificaten waren in verband hiermede vast. Prolonc^ie 3 1/4 pet. verzekering" mede, dat de gezamen lijke levensverzekeringsmaatschap pijen in het tijdvak van Juni 1951 Juni 1953 door middel van te ver strekken leningen een bedrag van 250 millioen gulden ter beschikking zullen stellen voor de financiering van de gemeentelijke woningbouw. De individuele maatschappijen zullen in dit bedrag participeren voor be dragen, welke volgens een intern overeen te komen verdelingssleutel zullen worden bepaald. De gelden zullen worden verstrekt door middel van 25-jarige annuïteits leningen van pet. rente. Indien echter het rendement van vrijwillige overheidsleningen van ongeveer ge lijke looptijd in het tijdvak 1 Juni 19521 Juni 1953 tot boven de 4 pet. mocht stijgen, zullen de daarna nog door de levensverzekeringmaatschap pijen te verstrekken leningstermijnen een zoveel hogere rente dragen. DE NIEUWE AUTONUMMERS. Bij de Rijksdienst voor het Weg verkeer is men naar de K.N.A.C. meedeelt thans reeds zover met de uitgifte van kentekenbewijzen voor personenauto's gevorderd dat de let ters ND met vier cijfers de tiendui zend hebben bereikt. Sedert enige dage is men begon nen met de uitgifte van de nieuwe letters NG. Hetzelfde is het geval met motor rijwielen en driewielers .waarvoor thans na de aanvankelijk gebruikte letters NE de letters NH worden gebruikt. Wat de vrachtwagens betreft is men nog niet zover, dat de letters NA reeds door nieuwe moeten wor den vervangen. Zodra men echter zover is zal men de letters NF gaan gebruiken. LANDELIJK CONTACTCOMITE VOOR TECHNISCH PLATTE LANDS JONGERENWERK. Opgericht is het landelijk comité voor technisch plattelandsjongeren- werk, dat een nieuwe koers wil vol gen bij het ontwikkelingswerk voor plattelandsjongeren. De oprichting van het comité is het resultaat van een op uitnodiging van de ECA ge maakte studiereis naar Amerika, waaraan vertegenwoordigers van de centralle landbouworganisaties, boe- rinnenbonden en het ministerie van landbouw, visserij en voedselvoor ziening deelnamen. Het is de bedoeling, dat de jonge renorganisaties niet alleen de prin cipiële, sociaal-economische en cultu rele vorming van hun leden ter hand nemen, maar ook voor de practische technische vorming zorgen. Men wil in dit werk een soort wedstrijd element brengen. Aan industriële, bij de landbouw belang hebbende or ganisaties, zal gevraagd worden financiële steun te verlenen en prij zen beschikbaar te stellen PRINSES ALICE IN DEN HAAG. Prinses Alice, gravin van Athlone, heeft gistermiddag aan de Riouw- straat in Den Haag de eerste steen gelegd voor het nieuwe kerkgebouw van de Engelse en Amerikaanse episcopale kerk. De plechtigheid werd door vele autoriteiten en kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders bijge woond. Tot hen behoorden de bis schop van Fulham, de ambassadeurs van Engeland, de Verenigde Staten, van Engeland, de Verenigde Staten, Canada en Australië, de ministers dr W. Drees, prof. mr. P. Lieftinck en dr J. in 't Veld, de commissaris der Koningin in Zuid-Holland mr. L. A. Kesper en de burgemeester van Den Haag mr. F, M. A. Schokking. De steenlegging had plaats tijdens een korte dienst. De steen draagt de inscriptie: „To the glory of God. This stone was laid by H.R.H. prin cess Alice, countess of Athlone on June 21ste. 1951". KOPERDIEF BRACHT VEILIGHEID IN GEVAAR. De gemeentepolitie te Apeldoorn heeft de 32-jarige Apeldoorner J. T. aangehouden, verdacht van diefstal van een aanzienlijke partij circa 160 kg. koper ten nadele van de Ned. Spoorwegen. Tussen Apeldoorn en Assel waar de verleden jaar geëlectrifi- ceerde spoorlijn dwars door het bos loopt verwijderde T. namelijk het koperdraad, waarmede de electrische leiding geaard is. Het op deze wijze gestolen koper verkocht hij aan Apeldoornse opkopers van oude me talen. Tegen de voormalige chef van de afdeling regeringsmolestregeling van het directoraat-generaal van de scheepvaart W.A.K. is voor de Haag se arrondissementsrechtbank 2 maan den gevangenisstraf geëist. K. zou zijn ambtsgeheim hebben geschonden door in 1949 aan een tus senpersoon namen en adressen te hebben verstrekt van mensen, die schade-claims hadden lopen. Tot zijn verdediging voerde hij aan, dat de namen van de claimhouders in ver schillende scheepvaartkringen be kend waren en hij zich dus niet aan geheimhouding gebonden had geacht. De verdedigster, mevr. mr C. Paau- we-Verveen, vroeg vrijspraak. Uitspraak 3 Juli. MET BROMFIETS GESLIPT De bekende Amsterdamse predi kant ds. J. C. Koningsberger heeft in Nieuw Vennep een ongeluk gehad, toen hij bij een stoeprand met zijn bromfiets slipte. Men vond ds. Ko ningsberger met een hersenschud ding en een hoofdwond bewusteloos op de weg. Naar „Trouw verneemt, zal hij geruime tijd thuis rust moe ten nemen. doms-uitkering. Door vrijstelling van een bedrag van 100 schept men geen bevredigende toestand. Bovendien zou men dan de weg tot verdere vrijstellingen opgaan. De minister verklaarde, dat de regering de financiële consequenties niet kan aanvaarden. De meerdere kosten van de nu aan de orde zijnde voorstellen zullen voor het rijk 20.290.000 be dragen. Bij de replieken kwamen geen nieu we gezichtspunten naar voren. De sprekers handhaafden hun opvattin gen. De heer GORTZAK (C.P.N.) dien de drie moties in. In de eerste wordt vrijstelling van ten minste 100 aan eigen inkomsten gevraagd; in de tweede vroeg hij een verhoging der uitkering krachtens de noodwet ouderdomsvoorziening en in de der de werd bezwaar gemaakt tegen de versterkte progressie. Over deze moties zal Vrijdag wor den gestemd. Te vijf uur is do vergadering ver daagd tot hedenmiddag een uur. Monteverdi's Combattimento Gisteravond werd in de Kon. Schouwburg te Den Haag door „The English Opera Group" de oudste muziekdramatick ten tonele gevoerd, en met eerbied en bewondering heb ben wij de origine van de latere opera leren kennen. Monteverdi (15671643) heeft het orkest uit z'n ondergeschikte positie gehaald en aan de instrumenten dramatische effecten toebedeeld. Het tremolo staat op zijn naam. Gemoderniseerd heeft hij dus 't orkest, en deze nieuwe geluiden, die ons nu zo sim pel en nederig voorkomen, gaven toen geweldige emoties. Onder lei ding van Benjamin Britten voerde het Engels opera-gezelschap „II Com battimento di Tancredo e Clorindo" uit, uit 't 8e boek madrigalen, (ka mercantates voor allerlei bezetting en meermalen voorzien van aan wij- zignen hoe zij opgevoerd of uitge voerd moesten worden). Ook voor de Combattimento geeft Monteverdi nauwkeurig instructies omtrent de uitdrukkingsmiddelen van de emo ties. Als het scherm opgaat ver schijnt de verteller Peter Pears, buigt hoofs en zingt het verhaal van de strijd van de Kruisvaarder Tan- cred en de heidense Clorinda, die als man gekleed met Tancred vecht, door hem overwonnen wordt en als hij haar herkent als zijn geliefde, doopt hij haar en zij sterft als Christin. De tekst is van Torquato Tasso. De verhaler reciteert zingend; de beide spelers of dansers dansen een pantomime, en van uit de or kestruimte worden de recitatieven van Tancred en Clorinda gezonngen door Bruce Boys en Gladys Whit- fred. De dansen, een stemmingsvol bewegen, zijn volgens een choreo graphic van Walter Gore en cos- tuums en décor van John Piper. Alles is puur, streng en gestyleerd De stem van Peter Pears, klankrijk en bijzonder expressief in de tekst declamatie waarop heel 't werk ge baseerd is. Muziek en woord zijn in nauw verband gebracht door de componist. Een klein orkest (er.kélc voortreffelijke violen, colli, altviolen, contrabas en cembalo) begeleidt puur van klank en stijl; illustreert de situatie en schildert de ontroering door 't gegeven ontstaan, door fijne figuren, die zich als ranken om de melodie slingeren. Eenmaal zingt de verteller een arioso, bij de aanroe ping van de nacht. Een aangrijpend drama is 't hoe verstild dan ook! Monteverdi is en blijft met hart en ziel muzikant, hoe streng zijn opvat ting ook moge wezen. Zijn personen heeft hij ten leven kunnen opwek ken. Na dit waardig en interessant gebeuren, kreeg men een bewonde renswaardige opvoering van „Pur- cell's Dido and Aeneas" (1658 1695). De dramatische expressie is feller geworden, 't koor had een plaats gekregen, 't recitatief kreeg meer karakter, en aan de melodie voegde de componist coloratuur toe. 't Is fraaie polyphone muziek; adel dom; verdiepte geest; melancholie en romantiek kenmerken haar. De op voering was prachtig, van enscénc- ring en van décors; sierlijk de cos tumes van Sophie Fedorowitsch. Joan Cross heeft hier haar sporen verdiend vooral als régissousc. De kleuren waren in gedempte tinten gehouden; de bewegingen waren bij zonder soepel en gedistingeerd; de groepen zeldzaam mooi. Misschien zou een beetje meer licht in de grot ten de heksen in hun bewegingen duidelijker hebben gemaakt. Nog maar zelden hoorden wij in 'n opera noogst intelligente leiding van Benja- was de bezetting goed, maar niet excellerend door pracht van stem men. Dat het doodsgezang van Dido zo aangrijpend is, komt hieruit voort, dat Purccll een basso ostinato op zo'n voortreffelijke manier door steeds verandered bovenstemmen weet te bewerken. Het orkest speelde met de nodige onderscheiding. Beide werken stonden onder de zeer bekwame en hoogst intelligent leiding van Benja min Britten, sensitief kunstenaar zo als men hem heeft leren kennen. 't Was een heel bijzondere en mooie opvoering, een avond waarop men veel heeft gezien en gehoord, wat men nog niet meemaakte. Een nit volle Schouwburg heeft de exe cutanten heel hartelijk toegejuicht.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5