3)e &2id6e6owfccmt Geen evacuatie der Britten uit Perzië Britse delegatie vertrok uitTeheran Overleg te Parijs opgeheven Queuille heeft er genoeg van Directeur: C. M. v. HAMEHSVELQ Hoofdredacteur: L. C. J. ftOOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN VRIJDAG 22 JUNI 1951 42ste JAARGANG No. 12314 Britten in Perzië: „Wij gaan nog niet naar huis Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 70826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. w., f 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. 1 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. Telefoontjes t 1.50 Rechtervleugel „dood" r\E redekavelingen Duynstee—An- U driessen (in voortgezette aanleg van Van Voorst tot Voorst—De Bruyn) zijn een nieuwe fase inge treden, nu prof. Duynstee, blijkens een artikel in de „Maasbode" van gis teravond, zijn denkbeeld van een in gebouwde „rechtervleugel" in de K.V.P. heeft opgegeven. „Dit denk beeld heeft nogal misverstand en wantrouwen gewekt" en schrijft de Nijmeegse rector magnificus, die tot de ontdekking is gekomen, dat bij de partijleiding „een groter openheid bestaat, dan wij hadden vermoed" om een juiste plaats in te ruimen aan de geleverde „principiële critiek". Over deze ervaring zou men zich kunnen verwonderen. Het contact van de rector met de K.V.P.-leiding schijnt eerst kortelings tot stand te zijn gekomen.... Doch de openhar tige erkenning van zijn onjuist ver moeden is te hoffelijk om er aanmer king op te maken. Des te minder is men daartoe geneigd, wanneer de Nij meegse rector de beweegreden ont hult, waarom hij de „nog ongeboren rechtervleugel" eigenhandig de dood steek geeft. De instemming, welke zijn plei dooien voor een andere koers in de K.V.P.-poliitiek, heeft gevonden, is voor de rector, en niet alleen voor hem, onverwacht groot geweest: „De zeer onverwachte omvang van de instemming met de uit geoefende critiek komt nu aan de vleugel-theorie het effect vastknopen, dat binnen eenzelf de katholieke partij de arbeiders tegenover de andere standen zou den komen te staan. Dit onver wachte effect is dermate beden kelijk, dat wij, nu er goede kan sen bestaan, dat het door mid del van een rechtervleugel nage streefde doel langs andere* we gen wordt bereikt, genoemde idee laten varen. Maar ter voor komen van alle misverstanden merken wij op, dat de K.V.P.-lei ding in geen enkel opzicht het terugnemen van de vleugel-idee als conditie heeft gesteld voor het te plegen overleg, ja zelfs in het geheel niet over zodanige te rugneming heeft gerept". In een, op deze mededelingen aan sluitende inleiding, tracht prof. Duynstee tot „duidelijke gestalte" te brengen, welke staatkundige rich ting de juiste is. Halverwege het ar tikel getuigt hij dat zijn visie „vaag omschreven" is en verweert hij zich bij voorbaat tegen de beschuldiging van „phrasologie". Er ligt dus geen onwelwillendheid in de beaming, dat uit dit inleidend artikel een duide lijke gestalte niet te voorschijn is ge treden. Volmondig erkend wordt in het artikel, dat het practïsch volstrekt noodzakelijk was, om door collectieve zekerheid de arbeidersstand te be schermen tegen voortdurende of te gen verergerende uitbuiting, doch deze collectieve zekerheden zijn slechts gerechtvaardigd „binnen de grenzen van het minimaal-noodza kelijke". Gaat men toch verder op deze weg, dan dwaalt men af van de juiste weg, welke er toe moet leiden de arbeider te vormen tot een per soon met verantwoordelijkheidszin. Want alle plannen en voorzienin gen in de collectieve sector bereiken niet wat zo broodnodig is het herstel van de zedelijke levenskracht. Daarmede zal iedereen kunnen in stemmen. Men kan nog zoveel rege lingen treffen, het blijft een geraam te als de goede geest afwezig of slechts flauw aanwezig is. De schrij ver weet, dat ook de K.A.B. zoekende is op dit pad, doch acht het tragisch, dat telkenmale meningsverschillen ontbranden: „over projecten en methoden, welke ook naar de die pere overtuiging van de K.A.B. mij len ver afstaan van de eigenlijke problematiek". Deze verschillen van inzicht raken echter niet aan de ge meenschappelijkheid van visie op wat uiteindelijk de enig mogelijke oplossing is: „De rechtse idee, welke tot ze gepraal moge komen in de K.V.P. is tenslotte geen andere dan die, welke ook de K.A.B. inspireert, al moge dan de K.A.B. de tijd nog niet rijp achten om daaruit practisch reeds thans de conse quenties te trekken". Men verdenke de Nijmeegse rec tor niet van conservatisme in de ge ijkte zin van het woord Herstel van eigendom voor de arbeiders, inbou wen van de mogelijkheid om in eigen arbeidsmilieu mede te spreken over de gang van zaken, bevorde ring van de liefde voor vakbekwaam heid en voor smaakvolle levensstijl zijn onderwerpen, waarbij „elke Ka tholiek in den lande van harte in stemt met het moeizaam en vrucht baar streven van de K.A.B." Prof. Duynstee is geen reactionnair, maar acht een voortzetting der collectieve zekerheidsmethoden verwerpelijk omdat daardoor zo hebben we bet begrepen de ontwikkeling van de menselijke persoonlijkheid wordt geschaad. Er is dus geen sprake, zo als men uit de eenzijdige heftigheid der ontstane discussies hier en daar zou kunnen opmaken, van een on welwillende gezindheid tegenover de sociale positie van de arbeiders Prof. Duynstee beoogt eveneens de verheffing van het Nederlandse volk in zijn geheel. Hij graaft echter die per, om te hoger te kunnen bouwen, waartoe hij „dank zij de vruchtbare MOSSADEQ KRIJGT VER TROUWEN VAN PARLEMENT rJ,ERWIJL DONDERDAG een men igte Perzen het centrale bureau van de „Anglo-Iranian Oil Company" bestormde, de neon-verlichting af rukte en andere vernielingen aanri chtte aan eigendommen van deze olie-maatschappij, kreeg de Perzische premier Mossadeq in het parlement een motie van goedkeuring voor zijn optreden inzake de oliekwestie. Tezelfder tijd verklaarde de Engel se minister van buitenlandse zaken, Morrison, in het Lagerhuis, dat de Britse regering geen ontruiming der olievelden wenst. „Wij zullen zeker niet voor ontruiming van de olie velden zorgen. Het is onze wens, dat de ambtenaren en technici van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij daar blijven" aldus Morrison. Intussen is de delegatie van de Brits-Iraanse Oliemaatschappij, welker besprekingen met de Perzische rege ring mislukt zijn, Vrijdagmorgen vroeg per vliegtuig uit Teheran naar Lorden vertrokken. Ingrijpen Intern. Gerechtshof? Engeland heeft Donderdag aan de president van het Internationale Ge rechtshof te Den Haag een telegram gezonden, waarin gevraagd wordt, dat het hof de Perzische regering zal verzoeken elke maatregel tegen de Brits-Iraanse Oliemaatschappij op te schorten, totdat het Hof zich over de kwestie heeft uitgesproken. DE HOUDING VAN AMERIKA De grote Amerikaanse oliemaat schappijen buiten Perzië zullen de Perzische regering geen hulp bieden om de genationaliseerde olievelden te bewerken, indien de Britse autoritei ten verdreven worden, aldus hebben functionarissen dezer maatschappijen aan de pers meegedeeld. De grote maatschappijen hebben het Amerikaanse ministerie van bui- enlandse zaken een desbetreffende mededeling doen toekomen. Tevoren had de minister van bui tenlandse zaken, Acheson, verklaard, dat de regering de Perzen er aan blijft herinneren, dat zij voor grote technische moeilijkheden zullen ko men te staan, indien zij de industrie zelf trachten te drijven. Men ziet in deze verklaring van Acheson een aanwijzing, dat het ministerie ver trouwt, dat de grote Amerikaanse oliemaatschappijen niet zullen trach ten de taak van de Britse maat schappij over te nemen. Naar ver luidt heeft de Amerikaanse ambassa deur Grady opdracht gekregen, het de Perzische regering duidelijk te maken, dat zij van de Verenigde Staten geen ervaren technici of faci liteiten kan verwachten voor de ge nationaliseerde olie-maatschappij. PERZISCH VERZOEK AAN NEDERLAND In weerwil van het feit, dat het ministerie van Buitenlandse Zaken ontkend heeft, dat Perzische verte genwoordigers met de Nederlandse regering onderhandelen over de aan werving van Nederlandse deskundi gen voor de Perzische olie-industrie, verneemt A.P., dat de Perzische ge zant in Den Haag, de heer Hossein De troonsafstand van koning Leopold De Belgische premier, Pholien. zal Vrijdagmiddag met afgevaardigden der drie nationale partijen opnieuw overleg plegen over het ceremonieel van de troonsafstand van koning Leo pold en over verscheidene kwesties, welke door deze troonsafstand rijzen. „Men schijnt het er over eens te zijn, aldus „Le Soir", dat de koning de titel van koning Leopold zal dra gen en dat zijn zoon Alexander Prins van Retie zal worden genoemd. In verband met de toekomstige verblijfplaats van koning Leopold en zijn gezin zouden verscheidene plan nen bestaan. Men zou bijv. het do mein van Val Duchesse aan de Vorst- laan te Oudergem, ter beschikking van de koning willen stellen en de koninklijke familie zou aan dit plan veel aandacht schenken." inspanningen van de K.A.B." de mo gelijkheid dichter bij acht, dan veelal wordt aangenomen. Er is dus geen reden tot* verbetenheid of argwaan, aangezien de aan het dagjicht getre den meningsverschillen één en het zelfde doel nastreven: de handha ving van de menselijke persoonlijk heid ih naar christelijke verheffing. Daarom lijkt het ons minder goed gekozen, dat prof. Duynstee herhaal delijk spreekt over de „rechtervleu gel" of „rechtse idee". Tegenover rechts staat links, welk onderscheid een politieke bijsmaak heeft en aan het wezen van de meningsverschil len een veel te scherp karakter geeft. In wezen is er onder de Neder landse Katholieken een grote mate van eensgezindheid, welke duidelijk te voorschijn is getreden in de onwil en afkeer*van een politieke splitsing. Navab zich tot het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gewend over het indienst nemen van Neder landse oliedeskundigen door de Iraanse regering. Een woordvoerder van Buitenlandse Zaken vertelde, dat Iran reeds vele maanden geleden de V. N. om olie deskundigen gevraagd had en dat dit verzoek doorgestuurd was aan de di verse landen ,met inbegrip van Ne derland, waar het verzoek bestudeerd wordt De woordvoerder zei, aldus A.P., dat de Nederlandse regering geen Nederlandse oliedeskundigen zou weerhouden naar Iran te gaan en ook visa zou verstrekken aan de le den van een eventuele Iraanse mis sie, welke, naar verluidt, in Neder land deskundigen wil aanwerven. HET LAGERHUISDEBAT De plaatsvervangende leider dei* oppositie in het Lagerhuis, de oud- minister Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis gezegd, dat een Britsfc evacuatie van de olievelden ramp zalig zal zijn. Maar als de Britteji verzocht werd in Perzië te blijveif, was het de onontkoombare taak van de regering alle noodzakelijke maat regelen te treffen om hen te be schermen. Verklarend, dat Perzië zou instor ten als de inkomsten uit de olie om welke reden dan ook ophielden, zei Eden, dat de Toedeh-partij rustig wachtte om de macht over te nemen. En wat in Perzië gebeurde zou on middellijke terugslag hebben op het gehele Midden-Oosten en daarbui ten. Duncan Sandys, de schoonzoon van Churchill, zei, dat er geen twijfel over bestond, dat Rusland verdrags rechten had om troepen Noord-Per- zië te laten binnenrukken, als En gelse troepen in Zuid-Perzië landden. Doch als er gekozen moest worden tussen het verdelen van Perzië en en het overlaten aan Russische heer schappij van het gehele land zou de minst kwade keuze de verdeling zijn. „Engeland betwist Perzië het recht niet. souvereine rechten uit te oefe nen, waartoe zij eventueel het recht zou hebben", aldus zeide minister Morrison", De actie, die de Perzische minister-president tegen de maat schappij schijnt te willen voeren, is echter niet de wettige uitoefening van die rechten. Het is geen natio nalisatie, het is onteigening" Morri son noemde Mossadeq „niet 'n link se socialist of iets dergelijks, doch een reactionnair. Hij behoort tot een welgestelde klasse, die door de wer kende bevolking van dat land in stand wordt gehouden" „Het kan best zijn. dat Mossadeq wind gezaaid heeft en een communistische wer velstorm zal oogsten" zo voegde Morrissen hieraan toe. De uit vijftien leden bestaande missie van de Anglo Iranian Oil Company, die in Perzië heeft trach ten te onderhandelen met de Iraan se regering over de voorgenomen nationalisatie van de maatschappij, is vanochtend op doorreis naar Lon den op Schiphol geland. De Engelsen maakten de reis met een gecharterd toestel van de K.L.M. De leider van de missie, de heer R. Jackson, deelde mede: „Het is mijn vaste overtuiging, dat elke kans op een vergelijk of op on derhandelingen volledig is uitgeslo ten, zolang deze regering van Mos sadeq aan het bewind blijft. Zij is bezig haar land volkomen te ruine ren. Onze voorstellen hielden toch in dat Perzië een financieël welvarend land zou worden". Over de gemelde onlusten zeide de heer Jackson: „Deze zijn natuurlijk zeer ernstig. Tot nu toe hebben ze echter nog geen uitgesproken ge vaarlijk karakter gedragen. Wat hier uit in de toekomst zal voortvloeien, kan uiteraard nog niet voorzien worden" Uit het feit, dat verschillende be dreigingen, zoals o.a. het afsluiten van de afvoerpijpleiding, niet tot uit voering zijn gebracht, zeide de heer Jackson een aanwijzing te zien, dat de Perzen zelf ook zeer weinig voe len voor een stagnatie van het be drijf, op de welvaart waarvan hun gehele land toch steunt. Hij zeide het eens te zijn met de politiek van de Engelse regering om de Britse em ployés zo lang mogelijk ter plaatse te laten blijven. Of dit echter door de ontwikkelingen mogelijk zal blij ven, valt te betwijfelen. „Eén ding staat vast", zo zeide de heer Jack son, „als onze mensen vertrekken, blijft er geen enkele werkelijke des kundige over en is het bedrijf tot on dergang gedoemd". Praten der plaatsvervangers doelloos jLIET HEEFT GEEN ZIN meer langer te Parijs te vergaderen. Tot die conclusie zijn de Westerse mogendheden gekomen en daarom is het overleg van de plaatsvervangende ministers van Buitenlandse Zaken van de „Grote Vier" gisteren afgelopen. Het einde kwam na vier maan den vergaderen op de 74ste zitting van de conferentie te Parijs, die was belegd om een agenda op te stellen voor een bijeenkomst van de minis ters van Buitenlandse Zaken van de Grote Vier, Het Westen, dat tot tweemaal toe met een rechtstreeks beroep op het Kremlin poogde de plaatsvervangers over het dode punt heen te helpen, heeft een eind ge maakt aan het overleg in Parijs, maar de deur opengelaten voor een eventuele bijeenkomst van de ministers zelf. NU LANGS DIPLOMATIEKE WEG. De Westelijke plaatsvervangers hebben de Russische afgevaardigde meegedeeld, dat „het geen zin heeft" de besprekingen voort te zetten. Aan de verklaring wordt toegevoegd, dat de Westelijke mogendheden haar uitnodiging aan de Sowjet-Unie om aan een conferentie van ministers van Buitenlandse Zaken deel te ne men, handhaven. „De drie regerin gen spreken de hoop uit, dat de Rus sische regering bij nadere beschou wing de mogelijkheid zal weten te vinden haar aanvaarding van de uit nodiging langs diplomatieke weg over te brengen", zo wordt in de verklaring gezegd. Gromyko, die niet goed wist wat hij met de verklaring aan moest, vroeg: „Wil dit zeggen, dat er ver der geen vergaderingen van de plaatsvervangers gehouden zullen worden." De Britse plaatsvervanger Ernest Davies antwoordde: „Ja". STERREN VOOR ATOOMPROE- VEN. De gebouwen, die dezer da gen op het bedrijf voor atoomener gie te Ellenton aan de Savannah-ri- vier in Zuid Carolina gereed zijn ge komen, hebben een merkwaardige vorm. Zij zijn geheel van staal en beton vervaardigd; de vleugels me ten 90 x 18 meter. Het bedrijf, dat veel gelijkt op dat te Hanford, zal ingericht worden voor werkzaamhe den, zowel op het gebied van de wa terstofsplitsing als het splitsen van andere atomen. Het bedrijf met de stervormige gebouwen gezien van de lucht uit. HET SPELLETJE IS UIT. Westerse waarnemers te Parijs verwachten geen verslechtering in dc betrekkingen tussen Oost en West, nu de besprekingen der „plaatsver vangers" zijn beëindigd. Zodra het duidelijk werd, dat Rus land via de besprekingen der plaats vervangers er vooral naar streefde de tenuitvoerlegging van de verdedi gende maatregelen der Westerse mo gendheden te belemmeren, zowel wat betreft West-Duitsland als aan gaande de organisatie van 't Noord- atlantische verdrag, hebben de Wes terse afgevaardigden het ernstig be twijfeld of het mogelijk zou zijn te Parijs tot resultaten te komen. Westerse waarnemers zijn van me ning, dat het er de Sowjet-Unie, nu zij er niet in was geslaagd de Wes terse mogendheden te verplichten af te zien van hun verdedigingsmaat regelen, vooral om propagandadoel einden om te doen was de conferen tie der plaatsvervangers te doen voortduren. Van het Koreaanse front Twee vliegtuigen hebben Vrijdag ochtend vroeg stellingen der verbon denen in de omgeving van Tsjorwon, in de centrale frontsector, met bom men, raketten, benzinebommen cn vuur van boordwapens aangevallen. De vliegtuigen wierpen zeven hoog- explosieve bommen uit. De Amerikaanse regering heeft de secretaris-generaal der V.N. Donder dag verzocht een beroep te doen op de leden-landen, die hun steun heb ben gegeven aan de actie in Korea, maar nog geen bijdragen aan land strijdkrachten hebben geleverd, troe pen te verschaffen naar hun ver mogen. DERDE NEDERLANDSE AANVULLINGSDETACHEMENT NAAR KOREA. Midden Juli zullen van Rotterdam uit met het troepentransportschip „Generaal Mc Rae" wederom Neder landse vrijwilligers naar Korea ver trekken. Dit is het derde aanvullirigs- detachement. Met hetzelfde schip zul len 250 Belgische Korea-vrjjwilU»°«s meereizen. OPMARS DOOR DE RIJSTVELDEN. De terrcinmoeilijkhedcn, die dc Verbonden Strijdkrachten in Korea te overwinnen hebben zijn vele. Hier zien we infanteristen in lange rij door een gebied van rijstvelden trekken tijdens hun opmars. Wat gij niet wilt dat u geschiedt De leiders der thans genationali seerde Britse staalindustrie, die ook in de voormalige particuliere bedrij ven leidende functies hadden, heb ben geweigerd hun organisatie voor de aankoop van grondstoffen aan de regering over te dragen. Vele onder delen van dc genationaliseerde staal industrie worden nog beheerd door de „Vereniging van vroegere eige naren van staalbedrijven". De Britse minister van bevoorrading Strauss heeft in een rede te Margate, in het graafschap Kent, gedreigd dat hij mogelijk „drastische maatregelen" tegen de weigerachtige voormalige staalmagnaten zal nemen. De Franse premies Queuille heeft Donderdag bij een onderhoud met een van de leiders der onafhankelij ke republikeinen, de herkozen afge vaardigde Temple, verklaard, dat hij niet de functie van premier in het nieuwe kabinet zal aanvaarden. Hij is overwerkt en heeft enige tijd rust nodig. Temple sprak na zijn onderhoud met Queuille als zijn persoonlijke overtuiging uit, dat het noodzakelijk is, dat alle fracties, die aan de rege ring willen deelnemen, snel tot een onderling accoord komen. Hij deelde dc mening van Queuille, dat een meerderheid voor de rege ring in de nieuwe Nat:cr.ale Verga dering mogelijk is. PETAIN BLIJFT OP JEU. De 95-jarige gewezen maarschalk van het Franse leger Philippe Pé- tain, wiens levenslange gevangenis straf door de Franse regering is ge wijzigd in „internering in een zieken huis", zal het eiland Jeu, waar hij nu reeds zes jaar verblijf houdt, niet verlaten. Zijn verdediger, Jacues Isorni, die tot lid der Franse Natio nale Vergadering is gekozen met als enig programma dc leus „Pétain op vrije voeten", verklaarde Donderdag avond, dat 'hij zal pogen op het eiland een villa te vinden, geschikt om als verblijfplaats van Pétain te dienen. Een dergelijke villa zou administra tief worden beschouwd als te vallen onder het gebied van het militaire zikenhuis te Nantes. Pétain zou daar dan zijn laatste levensdagen, in ge zelschap van zijn vrouw, geneesheer en verpleegster, doorbrengen. „Glimlachend laat zich het moeilij ke gemakkelijker dragen."

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1