Hei zoutloze dieet i Het bureau Zuid Molukken gaat te ver Waarschuwing uit Den Haag Een ontwerp-regeling voor oudedag-voorziening Geen noodtoestand in de bakkerij Filosofen W WOENSDAG 20 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT EERSTE BLAD PAGINA 2 Van officiële zijde wordt het volgende medegedeeld: „De regering is in het bezit gekomen van een aantal bescheiden, af komstig van enige hier te lande verblijvende Ambonnezcn, die zich opwerpen als vertegenwoordigers van de zich noemende Republiek der Zuid-Molukken. Deze personen, die kantoor houden in Den Haag, richten hun invloed op de Ambonesc gewezen militairen van het voormalig Kon Ned. Ind. Leger, die thans tijdelijk in Nederland vertoeven. Zoals uit de documenten blijkt, matigt deze groep personen zich tegen, over de Ambonezen in de woonoorden regeringsbevoegdheden aan. Zo worden regcringsbekcndmakin- gen afgekondigd" on bevelen en verbodsbepalingen gegeven en bij overtreding daarvan wordt gedreigd met vervolging t.z.t. door, wat in de stukken genoemd wordt, de regering van de Zuid-Molukken. Bedoelde personen geven voorts paspoorten uit, welke gesteld zijn ten name van: Repoeblik Maloekoc Sclatan (Repu bliek der Zuid-Molukken). In de van het bureau in Den Haag uitgaande stukken worden de Am bonezen voorts opgezet tegen de Ne derlandse regering, die cr van ver dacht wordt gemaakt, dat zij hen straks in het belang van het „Neder lands kapitaal in Indonesië" wil mis bruiken. Aan de Ambonezen worden heffingen opgelegd ten gunste van het bureau Zuid-Molukken ter dek king van de onkosten. Ten aanzien van dit optreden van het zich noemende bureau RM.S., staat de Nederlandse regering op het standpunt, dat zulks als volstrekt ontoelaatbaar moet worden aange merkt. KONINGIN EN PRINS NOG DIT JAAR NAAR V.S.? Volgens Aneta doen in Washington geruchten de ronde, dat H.M. Konin gin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard nog dit jaar een bezoek zullen brengen aan de Ver. Staten. Officiële bevestiging van deze geruchten was daar en op Soestdijk echter niet te krijgen. In hofkringen vernam het A.N.P., dat officieel over een dergelijk be zoek nog niets vaststaat. Dat wil ech ter niet zeggen, dat een officieel be zoek aan de Ver. Staten niet tot de mogelijkheden moet worden gere kend. Van een definitieve uitnodiging van Amerikaanse zijde is nog geen sprake. Mocht het Koninklijk paar een dergelijk bezoek afleggen, dan mag worden aangenomen, dat tevens een reis naar Canada hierop zal vol- IN WOEDE GEWURGD. Het Alg. Dgbl. bericht uit St. Janssteen (Zeeuws-Vlaanderen), dat het vrijwel zeker is, dat de 17-jarige J. de M., die, volgens mededeling van zijn ouders aan „hartverlam ming"' overleden was, door wurging om het leven is gekomen. Zoals reeds werd medegedeeld, zijn de ouders gearresteerd. De jongeman, zoon van een bemiddeld landbouwer, verbraste tijd en geld. Toen hij 's avonds weer eens van café-bezoek thuis kwam, Ls cr een vechtpartij ontstaan, met het noodlottig gevolg, dat de jongeman overleed. Sweerts voor Belgische krijgsraad Brits agent of niet? Dc Krijgsraad van Luik heeft Dins dagmiddag de al of niet ontvanke lijkheid onderzocht van het verzet, dat dc oud SS'er Sweerts lieeft in gediend tegen de te Tongeren in 1946 bij verstek uitgesproken doodstraf. De krijgsraad zal 20 Juni uitspraak doen over dc al of niet ontvankelijk heid van het verzet. Sweerts zcide gisteren, België ein de 1944 verlaten te hebben en naar Engeland te zijn gegaan. Daar trad hij in contact met het Britse minis terie van Oorlog, dat reeds wist dat hij zich voorgedaan had als een S.S.'er terwijl hij een Britsé agent was. Hij beweerde, dat generaal Erskin van het War Offic e dc Belgische autoritei, ten na dc oorlog een schriftelijke uit eenzetting van zijn dubbele rol had gegeven. Hij beweetde voorts vele missies voor de Britse geheime dienst ten uitvoer gebracht te hebben. Tijdens een missie in Nederland in 1946 werd hij gearresteerd cn tot 1048 in de ge vangenis vastgehouden. In die tijd werd hij in België ter dood veroor deeld. Hij zei Nederland verlaten te heb ben als derde stuurman op een Pana- mees schip, dat naar Engeland ging en daarna naar Zuid-Amcrika. Hij be weerde eveneens gewerkt te hebben n Transjordanië en voor de Arabische Liga tot midden 1950, toen hy naar Nederland terugkeerde. Daarna ver trok hij naar het Verre Oosten, waar hij Westerling ontmoette. Vorige week Donderdag heeft B. Boelhouwer, die beweert de vertegenwoordiger van Westerling in Nederland te zyn. tij dens een persconferentie in Den Haag verklaard dat Sweerts Westerling vergezeld had, toen deze met een vals paspoort uit Brussel vluchtte. Boel houwer zei ook, dat Sweerts een Britse agent was die trachtte Wester ling van zijn vrienden in België en Nederland te scheiden. Maandag heeft de voorlichtings dienst van de Britse ambassade in Djakarta ontkend dat Sweerts een Britse agent was. In verband daarmede heeft de Ne derlandse regering besloten voortaan geen tot bedoeld bureau behorende cf daarvoor optredende dan wel daarmede in relatie staande perso nen in de woonoorden der Ambone zen toe te laten. Voorts ligt het in de bedoeling der regering om indien dit bureau voortgaat met handelingen, welke de verhouding tussen Nederland en In donesië zouden kunnen schaden en de rust onder de tijdelijk hier ver blijvende Ambonezen zouden kun nen verstoren de daarvoor in aan merking komende personen uit ons land te doen zetten". DOCHTER VAN AMERIKAANSE AMBASSADEUR DE BRUID. Op Zaterdag 14 Juli zal in den Haag het huwelijk worden gesloten van Helen Chapin, de dochter van de ambassadeur der V.S. in ons land en Ronald Irwin Metz, die werkzaam is aan het Ministerie van Defensie te Washington. Het burgerlijk huwelijk wordt om kwart over tien gesloten in dc raad zaal aan de Javastraat. Indien burge meester Schokking dan tijdig uit Pa rijs is teruggekeerd, zal hij het hu welijk sluiten. De kerkelijke inzegening geschiedt om 11 uur door reverend A. C. Austin, predikant van de Engelse en Amerikaanse episcopale kerk in het kerkgebouw van de Oud-Katholieke kerk aan de Juffrouw Idastraat. Voor de receptie in de residentie van de V.mbassadeur der V.S. wordt een honderdtal personen uitgenodigd. Daar wordt eveneens het huwelijks- diner gegeven. De grote huwelijks taart cn andere benodigdheden wor den uit Nederland betrokken. Bruid en bruidegom, resp. 23 jaar cn 29 jaar oud, maken hun huwe lijksreis naar Duitsland en Oosten rijk. Zij keren spoedig naar de V.S. terug, daar Helen Chapin, die voor alsnog werkzaam blijft aan het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington en haar echtgenoot half Augustus hun werk moeten hervat ten. Overeenstemming tussen Vakcentralen over: Door de drie grote Vakcentralen, het C.N.V, de K.A.B. en het N.V.V. is na langdurig beraad overeenstem ming bereikt over een plan tot rege ling van de oudedagsvoorziening. Het ontwerp berust op de volgen de grondgedachten: 1. De oudedagsvoorziening moet evenals de andere social voorzienin gen voluit het karakter van een ver zekering dragen, zodat allen, die verzekerd zijn, premie moeten be talen. 2. Behalve degenen, die in loon dienst zijn, dienen ook de zelfstan digen, die een inkomen genieten, beneden een bepaalde inkomens grens verzekerd te worden. 3. De verzekering dient te bestaan uit twee delen: a. bedrijfstakgewijze verzekering (bedrijfspensioenfond sen), b. een algemene verzekering (uit te voeren door een orgaan van het gehele bedrijfsleven). 4. Het deelnemen in bedrijfspen sioenfondsen wordt bij de wet ver plicht gesteld voor de loon- en salaristrekkendcn, dus op dezelfde wijze als is geschied bij de verplichte vakbedrijfsvereniging ingevolge de werkloosheidswet. De zelfstandige ondernemers in de desbetreffende bedrijfstak zullen zich vrijwillig kun nen aansluiten bij het desbetreffende bedrijfspensioenfonds 5. Het deelnemen in de algemene verzekering wordt verplicht gesteld zowel voor de loon- en salaristrek kendcn als voor de zelfstandigen, die een inkomen genieten beneden een bepaalde grens. 6. De bedrijfspensioenfondsen ver zekeren een wettelijk vastgesteld minimumbedrag. De algemene ver zekering die een aanvullend karak ter draagt, verzekert het verschil tussen dit minimumbedrag en het Qverzicht Gehele markt in mineur Een zeer flauwe stemming v aandelen Philips, waarbij de beurs haar teleurstelling en verontwaar diging niet onder stoelen of banken stak, wegens de aangekondigde emis sie, was het wel het voornaamste dat gisteren ter beurze viel te con stateren. Was de dividendverhoging tot 12 pet een stimulans geweest in de morgenuren, de kapitaalsuitbrei ding met 2/3 van het oude kapitaal en de 4 pet obligatielening van 20 millioen dollar, die in het vooruit zicht zijn gesteld, veroorzaakten een zeer flauwe stemming. Voorbeurs trok de koers vijf punten aan tot 242, de eerste officiële notering na het bekend worden van de emissie was 226, waarna een verdere achter uitgang volgde tot 216, een verlies ten opzichte van Maandag van 22 punten. Deze koersontwikkeling beheerste de markt volkomen en in vrijwel alle sectoren heerste een mineur stemming. De in het vooruitzicht gestelde betaling der zgn. „arriéres" miste elke invloed op de Indone sische sector, waar de handel zo goed als volkomen stil lag. Voor zover hier noteringen tot stand kwamen, waren deze 1 tot 3 punten lager dan Maandag. Unilever, waarvan het jaarverslag in de middag werd tegemoet gezien, sloot bijna zes punten lager en ook Kon. Olie moest zich een verlies van vier punten getroosten. Op de Scheepvaartmarkt vormde Rotter damse Lloyd een gunstige uitzonde ring. Deze aandelen noteerden 149 tegen Maandag 148, waarschijnlijk in verband met het gepubliceerde jaarverslag. De overige Scheepvaart- papieren waren overwegend lager, waarbij K.N.S.M. de leiding had. Ook de meeste beleggingspapieren lagen eerder wat luier. Op de Ame rikaanse sector was het koersver loop nagenoeg gelijk aan dat in Wallstreet, zodat het agio op 11 pet. ongewijzigd bleef. Prolongatie 3 1/4 pet. wettelijk vastgestelde pensioen. De bedrijfspensioenfondsen zijn bevoegd boven het minimumbedrag uit te gaan zonder dat dit meerdere in mindering wordt gebracht op het aanvullend gedeelte var» het pen sioen. 7. De vakcentralen gaan er van uit dat de bedrijfspensioenfondsen het kapitaaldekkingsstelsel zullen vol gen en de algemene verzekering het omslagstelsel. De premies voor de bedrijfspensioenfondsen zullen als regel vaste bedragen zijn. De premie voor de algemene verzekering zal een jaarlijks vast te stellen percen tage bedragen van het loon c.q. in komen. 8. De premie voor de bedrijfspen sioenfondsen wordt geïnd op dezelf de wijze waarop dit thans geschiedt bij de ziektewet, kinderbijslagwet e.d. De premie voor de algemene verzekering zal voor een groot ge deelte van de 'verzekerden (o.m. de loon- cn salaristrekkendcn) even eens op dezelfde wijze geïnd kun nen worden. T.av. de overige verzekerden overwegen de vakcentralen een premie-inning met inschakeling van de apparatuur van de fiscus, zonder dat de geheven premies belastingen zijn; gedacht wordt aan de figuur van de „bijdrage" en niet aan die van de bestemmingsheffing. Dit plan is ter kennis gebracht van de regering. Verwacht mag wor den dat het een belangrijke bijdrage zal vormen tot de oplossing van het vraagstuk van de oudedagsvoor ziening. Ongezouten critiek van schoenhandel Op een K.A.B.-artikel Het was geen erg vriendelijke toe spraak, die de heer C. de Jong, voor zitter van de Kath. Bond van Schoenhandelaren. Maandag hield, toen in Roermond een Limburg-dag van de vakgroep Schoenherstellers ambacht werd gehouden. Spr. hekel de het artikel in het K.A B.-week blad „Herstel", over de jongste actie van de schoenwinkeliers, dat hij „dom en geheel verkeerd" noemde. De vaststelling van de winstmar ge voor de schoenhandel op 18 en 22 procent door de regering noemde spr. een wederinvoering van de klassen strijd, waarbij geenszins van econo mie, slechts van politiek sprake was. „Deze gehele winstmargegeschiede nis is uitsluitend en alleen gescha pen om de arbeiders te bevredigen". Er moest iets gebeuren om de nood zaak van een nieuwe loonronde te keren en ofschoon de cijfers van het Economisch Instituut voor de Mid denstand duidelijke taal spraken, heeft de regering deze naast zich neergelegd cn de schoenhandel een winstmarge opgelegd, welke in feite een verliesmarge is. De heer De Jong karakteriseerde deze handelwijze be paald onchristelijk en was van me ning dat hier op onverantwoorde wij ze werd ingegrepen in het leven van vrije burgers, waartegen de schoen handelaar tenslotte grondwettelijke bescherming kan zoeken. En de schoenhandelaar is er van overtuigd dat het recht aan zijn zijde is. Spr. ontkende voorts, dat de in koopstaking der winkeliers van bo venaf geleid zou zijn. „Wij kopen al leen geen goederen, wanneer wij er geen winst op kunnen maken", al dus spr., die de huidige seizoens- slapte een malaise van crisisformaat noemde en die de K.A.B. uitnodigde een kijkje te komen nemen in zijn boekhouding, om te zien welke offers door de schoenwinkeliers reeds ge bracht worden. Spr. wees voorts op een der beste fabrieken in ons land. die met aanzienlijk meer personeel dan voor de oorlog de productie van 1939 niet bereiken kan. „Leer eerst de arbeiders zo hard werken als de Middenstand", aldus de heer De Jong. MINISTER MANSHOLT MEENT: NIEUW ONDERZOEK TOEGEZEGD Minister Mansholt gaf een nota over brood-, bloem- en meelprijzen aan de Tweede Kamer, waarin hij tot de conclusie komt, dat er aller minst van een noodtoestand in de bakkerij mag worden gesproken, doch dat met het voor de gehele groep gemiddeld goed geleide repre sentatieve bedrijf een redelijk inko men kan worden behaald, hetwelk hoger is dan in vele andere midden- standsbedrijven van dezelfde om vang wordt bereikt. Ook blijft hij van mening, dat principieel bij een prijsvaststelling voor enige broodsoort, i.e. volks brood, de gehele broodsector in be schouwing moet worden genomen, met andere woorden, dat de op brengst van luxe-broodsoorten mede bepalend is voor de kostprijsbereke ning van volksbrood. Tot enige directe maatregel ten- aanzien van de broodprijzen bestaat dan ook geen aanleiding, zegt de minister. Wel verklaarde hij zich bereid om over enige maanden, wanneer de verhoudingen in de bakkerij enigs zins gestabiliseerd zijn, een nieuw onderzoek te doen instellen, waarbij dan in het bijzonder kan worden nagegaan: a. of de voor enige steden nog voorkomende lagere prijs van 1 cent gemotiveerd is; b. of de thans niet uniforme prijs stelling voor bruin volksbrood her ziening behoeft, hetzij in deze zin, dat alle rayons de bruinbroodprijs 1 WEERSVERWACHTING (Geldig van Woensdagavond tot Donderdagavond. Opgemaakt te 10 uur). Droog, zonnig cn warm met een overwegend matige wind tussen Zuid. cn Zuidoost. 21 Juni: zon op 4.10, onder 21.04; maan op 23.20 en onder 5.59 uur. cent lager dan de gewone volks broodprijs stellen, hetzij dc bruin- broodprijs overal gelijk aan de ge wone volksbroodprijs wordt gesteld. TEGEN HOGE BLOEDDRUK Korea-vrijwilligers slaags met kolenel Acht maanden geëist Een duw en een schop leidden op 5 Maart j.l. in een stadsbus in Den Haag een vechtpartij in tussen twee Korea-vrijwilligers en een burger. Deze vechtpartij kwam de burger, die zich later ontpopte als kolonel dr H. J. van der Giessen, dirigerend officier van gezondheid eerste klasse, op het verlies van twee snijtanden te staan. De twee Korea-vrijwilligers, de 26-jarige soldaat P. A, J. V. uit Heer len, en de 30-jarige soldaat G. M. B. uit Breda, werden terzake door de ki'ijgsraad West tot een gevangenis straf van drie maanden veroordeeld. Tegen dit vonnis is de auditeur-mi litair in hoger beroep gegaan met het gevolg, dat V. .en B. voor het Hoog Militair Gerechtshof acht maanden gevangenisstraf tegen zich hoorden eisen. ^Volgens de Korea-vrijwilligers had deze zaak zich als volgt ontwikkeld: enigszins uitgelaten door de werking van een paar glazen bier hadden zij in de bus gekheid zitten maken met een sergeant, die zij kenden. Enkele mede-passagiers toonden zich hier door geërgerd. De Korea-vrijwilli gers dachten, dat dit kwam, omdat zij de Koreabadge op hun mouw droegen. Zij waren namelijk in voor afgaande dagen reeds eerder on vriendelijk door het publiek beje gend en hadden uitroepen als moor denaars" e.d. moeten slikken. Hun verbolgenheid hierover ont laadde zich, toen V. van de kolonel een schop kreeg de kolonel sprak over een duw met zijn voet omdat hij bij een onverwachte beweging van de bus op diens tenen was gaan staan. „Lummels" en „kwajongens" zou de kolonel hebben gezegd. V. bleef het antwoord op de schop niet schuldig. De daarop volgende alge mene vechtpartij deed de busconduc teur besluiten te stoppen. De kolonel stapte uit, gevolgd door V. en B. Op straat kreeg hij nog een aframme ling, die hem op het verlies van twee snijtanden uit zijn bovenkaak kwam te staan „Het was niet erg dapper om een veel oudere man aldus te mishande len", zei de president van hei H. M. G. „Jullie hebt de naam van Korea- vrijwilliger te schande gemaakt", pe advocaat-fiscaal mr. Zaayer achtte de mishandeling te ernstig om met een gevangenisstraf van drie maan den te kunnen volstaan. Hij eiste acht maanden. Ontzetting uit de be voegdheid om bij de gewapende macht te dienen achtte hij niet ge wenst. Uitspraak 19 Juli a.s. HAAGSE POLITIERECHTER Twee weken gevangenisstraf voor schoppende timmerman Een maand gevangenisstraf eiste de officier van justitie bij de Haagse Politierechter tegen een 26 jarige Leidse timmerman. Deze zou op 6 Januari jl. W. L. tegen 't hoofd heb ben geschopt. Verdachte was onder invloed geweest en had L. en diens vriend bij de schouders gepakt. De vriend had zich direct kunnen los rukken en L. na een korte worste ling ook. L- was toen achteruit gelo pen en daarbij gestruikeld over een spelend kind. Verdachte had hem toen tegen het hoofd geschopt. Mr Schaper, de raadsman, had drie getuigen laten dagvaarden. Deze be weerden ,dat verdachte wel geschopt had, doch niet geraakt. L. en diens vriend verklaarden echter, dat de schoppen wel degelijk raak waren. De politierechter achtte het ten- laste gelegde bewezen en veroordeel de de timmerman tot 14 dagen ge vangenisstraf. (Van onze medische medewerker) In 1904 werd er door een Franse geleerde Ambard, op gewezen dat bij patiënten, die lijdende waren aan verhoogde bloeddruk, de klachten buitengewoon snel verbeterden, wanneer het keukenzout aan hun voeding werd onttrokken. Sindsdien heeft het zoutloze diëet over de ge hele medische wereld burgerrecht verkregen. Het is voor een arts niet altijd ge makkelijk om zijn patiënten op een streng diëet te zetten. Want bij vele personen zetelt het geluk nu een maal in de maagstreek. Toch is het dikwijls nodig zulks te doen. En voert men dan zo'n diëet op strenge wijze door, dan staat men telkemale versteld over de mooie resultaten die men er bij diverse ziektegevallen mee bereikt. Bij het zoutloze diëet berust de gunstige werking speciaal op de be perking van het keukenzout. Grote bekendheid heeft bijvoorbeeld het diëet verworven dat alleen uit rijst en vruchtensap bestaat en dus bo vendien zeer arm aan eiwitten en vet is. Maar later heeft men gezien dat met een ietsmeer gevarieerd dieet ook goede resultaten te berei ken zijn, mits' het keukenzout maar afwezig is. Het wordt vooral toege past wanneer het hart teveel werk heeft moeten verrichten en bij die taak te kort is geschoten zodat er een toestand is ontstaan welke men „decompensatie" noemt. Deze is hieraan te herkennen dat in de meest verschillende organen van het lichaam zeer bepaalde verande- rtqaeep ue>{ uapejjdo uofuu komen tot waterophoping in het onderhuidse weefsel (oedeem) en in de grote lichaamsholten (b.v. tot buikwaterzucht). De lever van zulke patiënten zwelt op en ze worden kortademig; in de beginne alleen wanneer ze zich moeten inspannen, maar later ook wanneer ze in rust zijn. Verder krijgen de patiënten een blauwe, cyanotische gelaatskleur en klagen ze over algemene zwakte, maagbezwaren en hoofdpijn. De compensatie van het hart kan optre den bij verschillende hartziekten, wanneer b.v. ten gevolge van een hartklepgebrek een langdurige bloeddrukverhoging heeft bestaan; of bij een longaandoening die de bloedcirculatie in de long belem mert, waardoor het hart teveel werk moest doen. Vooraf wordt het keukenzoutlo- ze dieet voorgeschreven, wanneer er een verhoogde bloeddruk bestaat zonder meer. Men moet er dan mee doorgaan, ook wanneer het hart niet of niet meer gedecompenseerd is. Ook werkt zo'n dieet gunstig bij angina pectoris, een toestand welke door kramp van de kransslagaderen van het hart veroorzaakt wordt. Het zoutloze dieet moet tegelijker tijd gecombineerd worden met een beperking van de vloeistoftoevoer, wat niet zo moeilijk is omdat, als de voeding geen zout bevat, ook de dorst geringer wordt. En men zal er dan aan denken alleen gedestilleerd water te drinken te geven. Bij hartziekten is het dan nog wel eens nodig om door middel van urinedrijvende middelen nog eens extra de in het lichaam opgehoopte hoeveelheden keukenzout te verwij deren. Het doorvoeren van een zoutloos dieet is om de drommel niet gemak kelijk. Het gaat er niet om de zout- toevoer alleen maar zo'n beetje te beperken. Neen, deze mag per et maal niet heer dan 200 milligram bedragen. Slechts in dat geval komt de gunstige werking van het dieet volkomen tot haar recht. En bijna in alle voedingmiddelen zit meer of minder keukenzout, b.v. in brood, in boter, in vlees ja zelfs in alle groenten, al is het ook weinig. Het is dan ook mijn ervaring dat, als men niet aan een patiënt de strengste instructies geeft en zijn urine geregeld controleert, er van zo'n diëet weinig terecht komt. In 120 gram gekookt vlees, één ei, 3 sneedjes zoutloos brood met 50 gram zoutloze boter zit al meer dan 150 miligram keukenzout, in 200 gr. diverse groenten ongeveer 20 mili gram enz enz. Voedingsmiddelen die van nature vrij veel keukenzout bevatten zijn: melk en kaas, vlees- en visconserven pekelvlees, rookvlees, worst en vlees-extract. Evenals zeevis, ge rookte en gemarineerde vis, gewone boter en margarine en ook het brood zelf. Een liter melk bevat ongeveer 1.8 gram keukenzout. Het is dus zo wel in volle als in afgeroomde melk voorhanden. De room daarentegen is er vrij van. Uit de boter kan men 't zout verwijderen door deze enkele malen met gedest. water te kneden. Vlees kan genuttigd worden als het gekookt is waarna men het gébruikte water, dat het grootse deel van het zout bevat, weggooit. Brood moet zonder zout bereid worden. De smaak kan men dan verbeteren door toe voeging van een weinig kamijn. Vet en groenten bevatten, zoals ik gezegd heb weinig keukentzout. Een uitzondering maken echter de bana nen. Ook spinazie, andijvie en selde rij bevatten het in iets grotere boe veelheden. Het zoutloze diëet heet een flauwe smaak, waar vele personen zich niet overheen kunnen zetten. Men kan dit euvel veel verbeteren door ver schillende soorten look, nierikswor- tel, specerijen en, kruiden en uien. De mening welke men vroeger was toegedaan dat deze specerijen een prikkeling of beschadiging van de normale nier zouden geven is niet juist. Derhalve komen voor de ver betering van de smaak ook peper, komijn, kaneel, paprika of kruid nagel in aanmerking. Ook mosterd; maar aangezien die normaliter vrij grote hoeveelheden keukenzout be vat, moet die speciaal zonder keu kenzout toebereid worden. Door toepassing van het zoutloze diëet bij een verhoogde bloeddruk kan men deze laatste al zeer spoedig 40 a 60 en soms nog meer millime ters kwik zien dalen. Een opvallend verschijnsel daar bij is dat vele patiënten ook de ande re klachten, waarvan ze lijdende waren, b.v. hun chronische hoofd pijn, kwijtraken. Aan het deftige Vassar-meisjes- college in Amerika zijn twee profes soren verbonden, die filosofie doce ren. Professor Lewis Fener is specia list in de moderne wijsbegeerte, pro fessor Joseph Katz heeft zich meer verdiept in de filosofie der oude Grieken. Zijn lessen bepalen zich hoofdzakelijk tot Plato en Aristote- les. Tot voor enkele dagen leefden de twee hoogleraren in pais en vree met elkaar. De heer Fener schamperde wel eens op de de onpratische aard v an mensen, die naar het verleden en niet naar het heden zien en de heer Katz had zo nu en dan een laat dunkende opmerking over de dwaas heid der moderne denkers Werke lijk stekelig waren die opmerkingen echter nooit. Ze waren meer als grapjes bedoeld. Vorige week evenwel werd de vre de tussen de professoren wreed ver stoord. De heer Katz namelijk hoor de van zijn studenten, dat collega Fener, ten overstaan van een hele klas, Plato een oude sok had ge noemd, dat hij hem had gequalifi- ceerd als een man die dwaze ideeën verkondigde en wiens geschriften niet waard zouden zijn om gelezen te worden. De heer Katz zocht collega Fener dus op en vroeg hem, wat hij van Plato had gezegd. „Dat hij een oude sok is", zei de heer Fener. „Meen je dat?" vroeg collega Katz. „Ik zeg nooit dingen die ik niet meen", repliceerde Fener. „Dan weet ik genoeg" zei Katz. En hij gaf zijn collega een klap, dat hij suizebolde. Fener echter liet het daar niet bij zitten. Ik zou geen moderne denker zijn, dacht hij, als ik die klap beantwoordde met een apathisch- boeddhistische houding. Hij sloeg dus terug. En niet zachtjes. Kortom, het werd een heibel van belang. Slechts met moeite konden de vechtenden gescheiden worden. En als men ze niet stevig had vastgehouden, waren ze opnieuw op elkaar af gevlogen. De vrouwelijke rector van de uni versiteit riep ae twee professoren op het matje. De heer Fener werd ge schorst, omdat hij tot handtastelijk heden was overgegaan, Katz kreeg een réprimande, omdat hij zich niet bij zijn eigen wijsgeren had gehou den, maar zich een oordeel had aan gematigd over dingen, waarvan hij minder afwist dan zijn collega VERBOND VOOR VEILIG VERKEER

Leidse Courant | 1951 | | pagina 2