Minister Stikker kan het alleen wel aan Water-gebrek in Waterland Aardappelen staan er niet „roos-kleurig' bij De „Unilever'' boerde goed in afgelopen jaar Nederland at meer margarine dan ooit Spreeuwen haten blauwe vlaggen DINSDAG 19 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAj PAGINA I In antwoord op dc opmerkingen van enige leden van dc Eerste Ka mer, die zich bezorgd maakten over het vele werk, dat minister Stikker heeft te verrichten, herhaalt deze in de memorie van antwoord betreffen de zijn begroting, dat hij een tweede staatssecretaris niet noodzakelijk acht. De suggestie, dat een tweede minis ter van buitenlandse zaken tijdens zijn afwezigheid de leiding van zijn departement zou overnemen, ver werpt hij, omdat hij vreest dat dit op den duur tot verschillen van in zicht zou leiden. Dagelijks onder houdt de minister, ook al is hij in het buitenland, contact met zijn departe ment, hetgeen een snelle afdoening van zaken en een vaste lijn in het beleid waarborgt. Het beleid en het inzicht van de Regering, wat betreft het optreden van de Verenigde Naties tegen de agressie in Korea zal uitvoerig in een publicatie van het ministerie, die in Juli zal verschijnen, worden neerge legd, zo deelt dc minister verder mee. Voortdurend wordt door dc minis ter gestreefd naar een zuinig beheer in de diplomatieke posten. Veel kan er echter niet meer worden bezui nigd, omdat in dc laatste jaren reeds door opheffing of samensmelting van posten of door inkrimping van de personeelsbezetting een en ander tot het minimum is teruggebracht. Het peil der levenskostcn in vele landen is bovendien zo hoog gestegen, dat niet aan verhogingen van verblijfs vergoedingen zal kunnen worden ont komen. Op verscheidene belangrijke posten is het reeds zo, dat dc ambtenaren bijna niet meer van hun ambtelijk Minister Mansholt heeft in een op de Uthil te Uithuizen (Gr.) uitge sproken rede over de „Voortgaande rationalisatie in de landbouw" bij zondere aandacht besteed aan de Nederlandse waterhuishouding. De minister gaf als zijn mening te kennen, dat men zal moeten komen tot een afsluiting van de Zeeuwse eilanden, zal niet een belangrijk deel van Westelijk Nederland in gro te moeilijkheden komen door een voortgaande verzilting van de grond. In tegenstelling tot voorheen zal men zich in Nederland meer bezig moeten houden met de toenemende kansen op een dreigend watertekort, nu het waterverbruik, mede door de industrialisatie, zeer sterk stijgt, ter wijl de toevoer minder is geworden. Komen we in de eerste 25 jaar niet tot een oplossing van de problemen der waterhuishouding dan zie ik voor verscheidene gebieden een ca tastrofale situatie dreigen, aldus de minister. Borrel 1 Juli duurder? Naar de „Tel." verneemt wordt thans op het ministerie van Finan ciën hard gewerkt aan de nodige maatregelen in verband met de door de volksvertegenwoordiging aan vaarde verhoging van de gedistil leerd accijns. Voorbereid wordt o.a. een Konin klijk Besluit, waarin de datum van invoering zal worden afgekondigd. In kringen van belanghebbenden wordt aangenomen, dat de verho ging zal ingaan op 1 Juli a.s. Bij de handel zal dan op dc aanwezige voorraden boven 25 liter een nahef- fing plaats vinden. 'Het bestuur der vakorganisatie gedistilleerde dranken bereidt thans een nieuwe „verordening glasprijs jenever" voor, waarin de verhoogde accijns en de omzetbelasting ver werkt zijn. De accijnsverhoging zal voor het publiek betekenen, dat de borrel per glas van 35 gram 7 cent duurder zal worden, zodat bijv. in derde klas za ken de jonge jenever 30 cent en de oude 35 cent zal gaan kosten. inkomen kunnen rondkomen. Dc am bassadeurs op een aantal der voor Nederland gewichtigste posten leg gen jaarlijks zeer aanzienlijke bedra gen uit eigen middelen op hun amb telijk inkomen toe. De minister acht het volkomen in strijd met de de mocratische beginselen wannec-r weer zov moeten worden overgegaan tot plaatsing op bepaalde posten alleen van die ambtenaren, die eigen inko men hebben. Niettegenstaande de verarming van ons land moet de ver vulling van posten in de buitenlandse dienst mogelijk blijven voor iedere Nederlander, die daarvoor geschikt is. BIJNA DRIE MILLIOEN VOOR HAAK-IN. Nu de laatste giften voor de Haak- in-actie van de N.C.R.V. zijn binnen gestroomd, blijkt een totaalbedrag te zijn bereikt van 2.800.000 gulden. Hierin zijn ook begrepen de op brengsten van bazar en tentoonstel lingen. TERUGKEER DER KARTUIZERS IN NEDERLAND. De Stichting „Dionysius de Kartui zer", gevestigd te Utrecht, heeft de zer dagen in eigendom verworven een complex terreinen onder Flerin gen bij Tubbergen. Deze tereinen be slaan een oppervlakte van 21 H.A.,1 grotendeels woeste grond. De leiding van de Grande Chartreuse heeft de ligging van deze terreinen welke eenzaam en afgelegen zijn, geschikt bevonden voor de eventuele vesti ging van een klooster. De Dionysius- stichting, die ten doel heeft de terug keer van de Kartuizers in Nederland j te bevorderen, hoopt dat deze vesti-1 ging in de naaste toekomst een feit zal worden. Zij heeft met veler toe stemming reeds een viertal jaren ge ijverd en staat nu voor de taak met dc hulp van katholiek Nederland een bouwfonds bijeen te brengen vol doende voor een bescheiden begin. Het adres van de penningmeester is Kerkeboslaan 2, Wassenaar. (Post rekening 50315). Zoals men zich zal herinneren heeft de Orde van St. Bruno in 1947 de Kartuize te Calci in Italië geheel bevolkt met broeders van de Neder landse stam, die daar ook hun eigen noviciaat hebben. Het is dit bloeien de convent, dat zich vroeg of laat van Italië naar de vaderlandse bo dem hoopt te kunnen verplaatsen. Echter: geen bezorgdheid voor tekort Ofschoon het nog. te vroeg is om nen worden gemaakt Vele telers een definitief oordeel te vellen, ver heelt men in kringen van land- en tuinbouw toch niet, dat de stand van het aardappelgewas niet bijster rooskleurig is. Dit betreft voorname lijk het vroege gewas en het poot- goed. Door ongunstige weersom standigheden, te veel regen in het voorjaar, is de oogst van vroege aardappelen reeds enige weken ver laat. Weliswaar is er reeds aanvoer van kleine soorten nieuwe aardappe len geweest, maar de grote stroom laat nog steeds op zich wachten. De droogte van de laatste tijd is hier de schuld var.. Slechts met kunstmatige besproeiingen kan men het groeien en rijpen bespoedigen, indien de droogte echter blijft aan houden, wordt voor mislukking van een deel van het gewas gevreesd. Ditzelfde geldt ook voor een deel van de pootaardappeloogst. Indien dit product schaars wordt, zullen waarschijnlijk vrij hoge prijzen kun- DIEFSTAL BIJ P.T.T. STERK VERMINDERD. Het aantal diefstallen gepleegd door ambtenaren van de P.T.T., was in de na-oorlogse periode ontstellend opgelopen. Bij alle parketten in ons land werden speciale brigades van de rijksrecherche gedetacheerd om te pogen paal en perk te stellen aan de diefstallen. Het resultaat daarvan is door de officier van justitie bij de Amsterdamse rechtbank gunstig ge noemd. Het aantal verduisteringen in dienstbetrekking is in het laatste jaar aanzienlijk teruggelopen. De of ficier zei dit in zijn requisitoir tegen de 35-jarige voormalige besteller K. B., die gisteren terecht stond ver dacht van ontvreemding van een aantal voorwerpen en goederen uit postpakketten. Deze hoorde drie jaar met aftrek tegen zich eisen. Tegen de dertigjarige emballeur op Schip hol H. V. werd wegens heling an derhalf jaar gevangenisstraf geëist. (Alg. Dgbl.) AMBONNEES DORP BIJ AVIFAU NA. Zoals wij deze week reeds mededeelden, ligt het ir. de bedoe ling van de heer G. v. d. Brink, op een terrein naast Avifauna een Am- bonnees dorp te laten opbouwen, dat een zo getrouw mogelijke af spiegeling zal zijn van Adja Am- pan, de vier vorsteneilanden van Ambon, het mooiste Oosterse deel van dat gebied. Het is nog een gro te vraag of de officiële instanties hiervoor toestemming zullen verle nen, maar in afwachting daarvan pu bliceren wij deze foto, die een in druk geeft van hetgeen men bij Avi fauna wil aanleggen. zijn voor grote stroppen door droging bang. In de veenkoloniale streek staat het gewas der fabrieks aardappelen er eveneens matig voor. Ook hier wordt de groei door droog te belemmerd. Van de latere soorten consumptie aardappelen is op het ogenblik nog weinig te zeggen. Indien er vol doende regen valt, kan de oogst hiervan nog redelijk goed worden. Een minder goede aardappeloogst zal, naar algemeen wordt aangeno men, geen bijzondere weerslag op het binnenlands gebruik met zich mee brengen. Ieder jaar wordt ruim schoots geteeld om de Nederlandse markt te voorzien en daarnaast kan doorgaans 'n flinke hoeveelheid voor export en veevoeder beschik baar komen. VERVOER FIETS MOTOREN PER TREIN. De Koninklijke Nederl. Motorrij ders Vereniging heeft zich tot de Nederlandse Spoorwegen gewend met de vraag, of een regeling kon worden ontworpen, waardoor rij wielen met hulpmotoren met de rei zigerstreinen kunnen worden ver voerd. Hierdoor zou beschadiging van de vrij kwetsbare bromfietsen in de speciale rijwieltreinen en tij dens de overlading op de stations worden voorkomen. De N.S. heeft thans meegedeeld, dat gedurende het seizoen (van 29 Juni tot en met 1 September) het vervoer van rijwielen met hulpmo tor met de reizigerstreinen zal ge schieden en wel bij vervoer op rij wielabonnementskaart; tevens bij vervoer op bagagekaart over af standen t.m. 40 kilometer. Het ver voer op bagagekaart over afstan den boven 40 kilometer wordt nog bestudeerd. JONGETJE VERDRONKEN. Gistermiddag werd te Deventer de 9-jarige knaap H. G. Tummers uit de Raamstraat vermist. Hij was gaan vissen tussen schooltijd. Later trof men aan de Bergsingelgracht zijn hengel aan. Na dreggen vond men het lijkje van het kind. De omzet van de N.V. en Limited van het concern Lever Brothers en Unilever bedroeg in 1950 10,5 mil liard tegen 8,5 milliard gulden in 1949. De bedrijfswinst van N.V. en Li mited te zamen bedraagt over 1950 555.209.011 tegenover 339.921.033 over 1949. Het bedrag dezer bedrijfs winst is verkregen na reservering van 52.596.000 45.196.000) voor vervanging van vaste activa, boven en behalve de gebruikelijke afschrij vingen. De geconsolideerde netio-winst over 1950 van N.V. en Limited te zamen bedraagt 204.573.953 tegen over 208.332.549 over 1949. In een overzicht van de gang der zaken wordt o.m. het volgende me degedeeld: In 1950 is de vrije concurrentie toegenomen naar mate de overheids bemoeiing is verminderd. Onze be drijvigheid heeft zich verder uitge breid en onze omzetten hebben een algemene stijging vertoond, in het bijzonder in Europa en de Verenigde Staten. Wij hebben deze uitbreiding van zaken kunnen bereiken zonder vermeerdering van personeel. De grotere vrijheid in het handelsver keer en de ruimere grondstoffen- voorziening, die reeds in 1949 gelei delijk waren ontstaan, hebben deze uitbreiding in de eerste helft van 1950 gunstig beïnvloed. In de tweede helft van het jaar is zij bovendien nog bevorderd door een verhoogde vraag naar onze producten ten ge volge van de gespannen internatio nale toestand. De vrees voor oorlog en de daar door veroorzaakte voorraadvorming alsmede de omvangrijke aankopen van West-Duitsland, nadat de in voerbeperkingen aldaar grotendeels waren opgeheven, leidden tegen het einde van 1950 tot een scherpe prijs stijging van alle belangrijke grond stoffen, terwijl verschillende onont beerlijke artikelen wederom schaars begonnen te worden. Met het oog op deze prijsstijging hebben wij aan zienlijke bedragen aan de reserves tegenover voorraden toegevoegd. In 1950 hebben wij over de gehele wereld voor uitbreiding en vernieu wing een bedrag van 265.274.000 besteed. Van 1946 af is in totaal 726.602.000 geïnvesteerd. In een korte opsomming der be langrijkste projecten wordt medege deeld, dat het concern in Indonesië en India, waar de vraag nog steeds toeneemt en de productie-capaciteit overtreft, doende is deze capaciteit uit te breiden in Ohina. In Nederland bereikte de margari ne-omzet een nieuw record. Onze exporten uit Nederland en het Verenigd Koninkrijk zijn, zowel in hoeveelheid als in waarde, hoger geweest dan die in 1949, dat al een recordjaar was. In Nederland is in het bijzonder de uitvoer van ruwe en geharde oliën en vetten aanzienlijk toegeno men. De export van vlees en vlees waren bedroeg meer dan het dub bele van die in 1949. Naar het Ver enigd Koninkrijk werd belangrijk meer verscheept. De totale uitvoer uit Nederland, met inbegrip van die voor de groep „United Africa", bedroeg f 150.987.000 tegen 94.123.000 in 1949 Het aantal der bij onze pensioen en voorzieningsfondscn aangesloten personen nam met 8.100 toe en be liep aan het einde van het jaar 72.200 Het aantal personeelsleden, opgeno men in pensioenregelingen, die bij verzekeringsmaatschappijen enz. zijn ondergebracht, bedroeg 9.400, zodat einde 1950 in totaal 81.600 leden van het personeel verzekerd waren, te genover 73.600 einde 1949. PHILIPS 12 PCT. Commissarissen van de N.V. Phi lips' Gloeilampenfabrieken zullen aan de jaarlijkse algemene vergade ring van aandeelhouders op 23 Juli voorstellen over het boekjaar 1950 uit te keren een dividend van 12 pet. (vor. jaar 9) op de gewone aandelen en een dividend van 7,2 pet. (6,6) op de preferente aandelen. GESCHENK VOOR DE „EVERT- SEN". Drie nakomelingen van de 17e eeuwse zeeheld Johan Evertsen hebben Maandagmorgen te Den Hel der een gedeelte van de 300 j aal oude admiraalsvlag van de zeeheld overhandigd aan de Commandant van de torpebootjager „Evertsen" Lt.-ter Zee le klasse D. J. van Door- ninck. De Commandant Zeemacht Nederland, Schout bij Nacht C. W. Slot was met zijn Stafchef bij deze plechtigheid aanwezig. Mevrouw L. Titsingh-de Lang Evertsen (2e van Links) biedt de vlag aan de Commandant van de „Evertsen" (geheel rechts) aan. ASPERGE-OPBRENGST VOOR KERKEBOUW. De boeren en tuinders van Grub- benvorst hebben Zondagavond be sloten de asperge-opbrengst van één aag te bestemmen voor het weder- jpbouwfonds van hun kerk, die m 1944 door de Duitsers werd opge blazen. Men hoopt op deze wijze een bodem in het fonds te kunnen leggen van ƒ20.000. Over een week zal de aspergecam- pagne in Noord-Lirnburg ten einde zijn. Ondanks de grote aanvoeren, die dagelijks tussen de 20 en 30.000 kg. schommelen, zijn de prijzen con stant hoog gebleven op een niveau tussen 2.50 en 3.per kg., zulks dank zij de onverflauwde Duitse belangstelling voor dit product. Op enkele zeer warme dagen ging een hoeveelheid aspergers echter voor nauwelijks meer dan 0.50 weg om dat ze zuur waren geworden. VERPLICHTE INENTING TEGEN MOND- EN KLAUWZEER IN FRIESLAND? In de jongste hoofdbestuursver gadering van de Friesche Mij. van Landbouw is besloten tot het pro vinciaal bestuur een verzoek te rich ten een provinciale verordening uit te vaardigen, waarbij het college van Ged. Staten de bevoegdheid krijgt om, indien nodig, in een be paald gebied het inenten tegen mond- en klauwzeer verplicht te stellen. Nieuw middel om de kersen te redden Nu de kersen beginnen te kleuren, zijn de bezitters of pachters van ker senboomgaarden druk in de weer, om maatregelen te nemen tegen de spreeuwenplaag. Uitkijktorens wor den opgesteld, waarop, tegen de tijd dat de kersen rijpen, een wachter wordt geplaatst met een geweer of met een ander veel spektakel ma kend gereedschap. Vogelverschrik kers worden in de bomen gehesen. In de dagbladen worden allerwegen spreeuwen jagers (in de Betuwe „Korsenkeerders" genaamd) ge vraagd. Zijn de kersen rijp, dan lopen dooi de boomgaard tal van jongens met potdeksels, trommels en ratels om de lastige en schadelijke spreeuwen te verdrijven. Dat een en ander handen vol geld kost, behoeft geen betoog. In Brummen heeft een boomgaard- bezitter zelfs een electrischc instal latie aan laten leggen, met microfoon en luidsprekers, welke op een uit kijktoren wordt bediend. Hiermede wordt een hels kabaal gemaakt, zo dra een zwerm komt aanvliegen. Het lukt dan wel die zwerm buiten de boomgaard te houden, doch zodra de microfoon zwijgt,, dalen de vogels op de bomen neer om de eigenaar van een partijtje kersen af te helpen. De heer D. J. W. Detmar in Brum men heeft al deze maatregelen ver vangen door een zeer eenvoudig en goedkoop middel. „Reeds jaren plaats ik in mijn kersenboom een blauwe vlag", zó vertelde hij ons. „en wel zodanig, dat die boven de boom uitsteekt. Verder bevestig ik een paar kleinere blauwe vlaggen zo, dat die op zij van de boom uitsteken. Het resultaat is, dat bij mij de spreeuwen zich niet vertonen. Ik kan de kersen rustig laten rijpen, zonder bevreesd te zijn, dat de spreeuwen ze voor mij pluk ken. Alleen de lijsters, merels, giete- lingen of hoe de plaatselijke naam voor die vogels is, trekken zich van die blauwe vlaggen niets aan". Vorig jaar heeft de heer Detmar in zijn lei-morel vogelverschrikkers (reepjes dun blik, die in drieën ge vouwen in den handel zijn) gehan gen, na ze zodanig met blauwe lak te hebben geverfd, dat aan de ene kant het bovenste en het onderste deel en aan de andere kant het mid delste deel blauw gemaakt was. Ook Rijdt niet „met de drcmk in". Verbond voor Veilig Verkeer ADAMSON voelt zich weer jong toen heeft hij van de lijsters geen last gehad. Of dit toeval is geweest, of dat de lijsters daar de schrik voor hebben, wil hij dit jaar onderzoeken. De heer Detmar hoopt, dat ook andere bezitters van kerseh'boom- gaarden zijn methode eens zullen proberen en is erg benieuwd naar hun resultaten. STRENGERE MAATREGELEN IN VERBAND MET PSEUDO- VOGELPEST. Door de veeartsenij kundige dienst in de Zaanstreek zijn, in verband met het veelvuldig voorkomen van pseudo-vogelpest onder het pluim vee, bijzondere maatregelen geno men. Er is In Oostzaan een drietal controleurs van deze dienst gesta- tionneerd om bij poeliers en pluim veehouders een strenge controle uit te oefenen. Ook do afgifte van ver- voerbewijzen voor pluimvee en ver pakkingsmateriaal is in handen ge steld van een ambtenaar, die iede re dag zitting ten gemeentehuize houdt. FABRIEK VAN ZUURKOOL. Vijftig Noordscharwoudse witte kool verbouwende tuinders hebben de handen ineen geslagen om met medewerking van een Haagse fabri kant te komen tot oprichting van een coöperatieve zuurkoolfabriek. Na veel vergaderen is besloten om deze al oude plannen thans in vervulling te doen gaan. De nieuwe fabriek zal verrijzen op het gemeentelijke in dustrieterrein van Langedijk en na de oogst van 1952 hoopt men de eer ste zuurkool te kunnen produceren. BINNENLAND Overleden is, 74 jaar oud, pater Chr. Kops O.F.M., bekend als verta ler van Dante's „Goddelijke Co- medie". Een vierjarig jongetje te Grijps- kerk (Gr.), dat met zijn vader mee naar het hoiland mocht, is van de wagen gevalen en kreeg een wiel over zich heen. Het jongetje is over leden. De „Boerenwagenclub" houdt op 30 Juni te Gorcum zijn jaarlijkse landdag. Met medewerking van de Ne derlandse regering zullen de beide transporten van elk 500 Oostenrijkse kinderen toch in Nederland komen. Het Nederlandse Roode Kruis spant zich in om dit duizendtal vóór 6 en 13 Juli bij pleegouders onder t>. bren gen. Het Mauritshuis in Den Haag, dat geruime tijd gesloten is geweest voor de aanleg van centrale verwar ming, wordt Dinsdag 26 Juni her opend BUITENLAND. Mevrouw Roosevelt heeft aan een makelaar enige honderden brieven van wijlen president Roosevelt voor de verkoop aangeboden. De prijs moet tenminste honderdduizend dol lar bedragen. Mevr. Roosevelt heeft de wens geuit, dat een eventuele koper de brieven aan de Roosevelt- bibliotheek zal schenken. Maandagavond is in Livorno een autobus in een ravijn gestort. 35 Passagiers werden gewond, waarvan zes ernstig. Volgens een officiële bekendma- kin zijn bij dc brand in de verpleeg inrichting te Montreal 135 personen om het leven gekomen. Een uit Weimar afkomstige Oost duitser, is Maandag door een ge rechtshof der Amerikaanse bezet tingsstrijdkrachten tot vier jaar gevangenisst'-uf veroordeeld. Hij is schuldig be onden aan spionnage voor de Sowjet-Unie.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 6