de goudgele VlRólNIA shag! HAAn&^fnAKE' Nieuwe wapens en een briefje van de minister Umntuien aan Slim Hypnose onder nul ZONDER SCHULD DINSDAG 19 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 2 N a tv-jtil* n %- ZILVE* Donderdag was de cantine omge toverd in een kleine jaarbeurs. Over al waren stands ingericht, waarin de nieuwste Amerikaanse vindingen op het gebied van oorlogsmaterieel ten toongesteld stonden. We zagen mon ster mortiers, geraffineerd zuivere waarnemingstoestellen, automatische karbjjntjes, die nog geen 21/2 kg. wegen en meer van dergelijke, in zich afschuwelijke, maar voor de zwoegende soldaat-te -velde bege renswaardige artikelen. Knappe in structeurs ratelden hun verhaaltje en explicatie als een supersnelle mitrailleur over ons heen en het eind van hun speech was doorlopend hetzelfde„dit wapen behoort tot de Amerikaanse uitrusting en daar Nederland deze organisatie heeft overgenomen, hopen wij, dat we binnen niet al te lange tijd Dit verhaaltje hebben we de laatste weken meer gehoord. Wan neer we b.v. gebogen zitten over de organisatie van het infanterie Batal jon, dan klinkt na enige regels onherroepelijk de stem van de in structeur, die vertelt, dat we daar, „jungle-kanbijn" lezen, maar dat dit wapen nog niet in voldoende hoe veelheid aanwezig is, reden waarom Wilt U iets weten? Vraag: Route NoordwijkNeder- asseit; hoeveel km.? Antwoord: Noordwijk Leiden, Al phen r.an den Rijn, Bodegraven, Woefden, Utrecht Houten, Culem- borg, Tiel, Wamel, Altforst, Appel- tern, Batenburg, Leur, Wychen, Ne- derasselt; 'afstand pJ.m. 140 km. Ook voor yj.iddelinibge rijders is deze afstand- wel op één dag af te leggen, indien men tenminste gewend is iede re dag te rijden; anders zijn we bang voor zadelpijn Vraag: Route WarmondSoester- berg, hoeveel km..?? Antwoord: Warmftnd, Leiden, Woer den, Utrecht, de Bildt, Huis ter Hei de, Soesterberg; afstand 68 k.m. Vraag: Route Alphen aan den Rijn Noordwijkerhout. Antwoord: Alphen-, Leimuiden, Sassenheim, Noordwijkerhout. Vraag: Route VoorschotenMeer sen, hoeveel km? Antwoord: Voorschoten, Ypenburg. Rotterdam, Dordrecht, Moerdijk, Terheijden, Breda, Tilbuïg, Best, Eindhoven, Wleert, Echt, Sittard, Beek, Meerssen; afstand.220 km. Vraag: Route LeidenTilburg; hoe veel km.? Antwoord: Leiden, Zoeterwoude, Zoetermeer, Rotterdam, Dordrecht, Breda, Tilburg, afstand 105 km. Vraag: Route LeidenDen Briel en overzettijden. Antwoord: Leiden, Voorschoten, Leidschendam, Ypenburg, Delft, Hum, Schipluiden, Gang, Maasland, Maassluis, over het eiland Rozen burg, Den Briel. Er varen regelma tig overzetveren over de waterwegen. er tijdelijk iets anders verstrekt zal worden in de hoop dat Amerika Ons hele leger staat of valt met Amerika en het zou overdreven zijn te beweren dat Amerika alles op haren en snaren zet, om ons niet te laten vallen. Het merendeel van de wapens en uitrusting waar momen teel mee gewerkt wordt, is afkom stig van de Canadese geschenkzen ding. Toch zou het kortzichtig zijn, Amerika over deze traagheid te hard te vallen. Het is logisch, dat het eerst de zekerheid wil hebben, dat er in tijd van gevaar, ten eerste voldoende mensen zijn, die de wapens kunnen bedienen en ten tweede, dat het Atlantisch leger, dat het deze wapens opgebouwd is, een voldoende macht heeft, zodat de goede en vaak geheel nieuwe wapens niet na de eerste slag reeds in handen van de .vijand vallen. Het is achteraf bezien duidelijk, dat dit de boodschap is geweest, die Eisenho-uwer enige maanden geleden ons (oude) kabinet in het oor ge fluisterd heeft. Het gevolg van het rumoer van deze boodschap zal Amerika wellicht de zekerheid geven dat ook Nederland bereid is zijn offers te brengen voor de vrijheid. De pluim, die de regering enige we ken geleden omtrent het leger in ontvangst mocht nemen is een teken in de goede richting. Op haar beurt, houdt de Neder landse regering er ook van om bood schapjes rond te sturen. Terwijl wij hedenmiddag in de eetzaal ons dage lijks brood nuttigden, ontvingen we een persoonlijk schrijven van de minister van Oorlog. Met ons ont vingen al onze dienstvrienden een (persoonlijk) schrijven van de minis ter. Terwijl we medelijden met de minister kregen over diens drukke correspondentie openden we (met gepaste eerbied) het schrijven cn vernamen dat de minister ons opge roepen had voor 28 dagen, doch dat we dit dienden te wijzigen in 26 dagen. De laatste Zaterdag en Zondag, die we toch met verlof zouden zijn gegaan, wilde de minister niet meer als diensttijd aanmerken. Even was het stil in „de Mess", want we begrepen de bedoeling niet van het schrijven, maar toen steeg er een donderend gejuich op. ,,Leve de Minister", „leve de Nederlandse belastingbetaler' en „leve de schat kist". Door deze scherpzinnige maat regel behoeft aan het Nederlandse herhalingsléger 2 dagen minder sala ris uitbebetaald te worden. JUDOCUS spel. 12.00 Sopraan en piano. 12.30 Land- en tuinbouwmededelingen. 12.33 Lichte muziek. 13.00 Nieuws. 13.15 Militaire reportage of gram. 13.20 Slavisch programma. 13.50 Gram. 14.00 Metropole orkest en so list. 14.45 Voor de meisjes. 15.00 Cel lo en piano. 15.35 Kamerorkest. 16.15 Voor de jeugd. 17.30 Mozartvleugel cn viool. 17.45 Regeringsuitzending: R. D. Simons: „Sranang Tongo". 18.00 Gemengd koor. 18.30 R.V.U.: Dr. A. Saalborn: „De dichter als waardemeter van zijn tijd: Van kristal tot cellulose: Van 1920 tot heden". 19.00 Nieuws en weerbe richten. 19.15 „Beroepskeuze", cau serie. 19.30 Gram. 19.40 Radiokrant. 20.00 Nieuws. 20.05 Haarlemse Or kestvereniging, koor en solisten. 21.00 „Met smaldeel V op een oefen- reis in Scandinavische wateren", causerie. 22.00 Instrumentaal ensem ble. 22.30 Reportage. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws. 23.15 Cello en orgel. 23.3024.00 Gram. Gram. HILVERSUM II. 298 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.15 Ochtend' gymnastiek. 7.33 Gramofoonmuziek. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.18 Orgelspel. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio VARA: 10.20 Gram. 10.35 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeon- muziek. 12.30 Land- en tuinbouwme dedelingen. 12.33 Voor het platte land. 12.38 Pianoduo. 12.50 Reporta ge. 13.00 Nieuws. 13.15 Dansmuziek. 13.45 Gramofoonm. 14.00 Gesproken portret. 14.15 Omroeporkest. 15.00 Kinderkoor. 15.20 „Levende bezems" hoorspel voor de jeugd. 15.50 Pia norecital. 16.00 Voor de jeugd. 16.30 Voor de zieken. 17.05 Voor de jeugd. 17.30 Gramofoonm. 18.00 Nieuws, reportage. 18.30 Instrumentaal kwar tet. 18.50 Remschelder Kantorei. 19.00 ,,De beïnvloeding van de mens" causerie. 19.15 Lichte muziek. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 'nieuws. 20.05 Politiek commentaar. „De weg naar Dover", hodrspel. j 20.15 Promenade orkest. 20.45 I 22.15 Haarlemse orkestvereniging, koor en solisten. 22.35 „Lichaam en I gezondheid", causerie. 22.50 Sport, 23.00 Nieuws 23.15 Orgelspel. 23.40 24.00 Gram. I WIELRENNEN •sauiep DE NEDERLANDSE PLOEG VOOR DE RONDE VAN FRANKRIJK. Als achtste man voor de Neder landse ploeg in de Ronde van Frank rijk is de Eindhovenaar Wim Dielis sen gecontracteerd. Er zijn nog be sprekingen gevoerd met enkele an- aere renners, bij wie de jonge Thys Roks, maar tenslotte bleken er be paalde moeilijkheden te zijn, die zich tegen zijn keuze verzetten. Ook met Gerrit Schulte is nogmaals contact gezocht. Schulte wordt echter door zijn aanstaand optreden als gerant van het restaurant in het stadion in den Bosch zozeer in beslag genomen, dat, hij het beter achtte zich niet be schikbaar te stellen: hij heeft te veel andere dingen aan zijn hoofd dan dat hij zich een maand lang op wielrijden zou kunnen concentreren. De ploeg ziet er dus definitief als volgt uit, in alfabetische rangschik king: Hans Dekkens, Eindhoven; Wim Dielissen, Eindhoven; Wim van Est, St. Willebrord; Henk Faanhof, Roozendaal; Gerrit Peters, Haarlem; Harry Schoenmakers, Eindhoven; Gerrit Voorting, Haarlem; en Wout Wagtmans, Breda. De Italiaanse ploeg. De Italiaanse wielerbond heeft of ficieel bekend gemaakt dat de vol gende renners, onder leiding van de oud-wereldkampioen Binda, de Ita liaanse ploeg voor de Tour de France zullen vormen: Fausto Coppi, Mag- ni, Bartali, Biagioni, Serge Coppi, Franchi, Lambertini, Milano, Pedro- ni, Pezzi, Salimbesi en Renzo Za- SPORT Aetherklanken WOENSDAG HILVERSUM I. 402 M. 7.00—24.00 NCRV. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.18 Gewijde muziek. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerberichten. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Wa terstanden. 9.35 Gram. 10.10 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.15 „De Delftse wonderdokter", hoor PAARDENSPORT CONCOURS HIPPIQUE TEN BATE VAN DE KANKERBESTRIJDING. De Haak-in-actie behoort nu tot het verleden, maar dat weerhoudt de paardensportliefhebbers niet alsnog een steentje bij te dragen ten bate van de kankerbestrijding. De Noord- Hollandse ruitervereniging organi seert namelijk op 24 Juli a.s. op het landgoed Groenendaal te Heemstede een groot concours hippique, waar van de opbrengst geheel bestemd is voor het Koningin Wilhelmina fonds. Reeds nu zijn er meer dan 20 in schrijvingen binnengekomen en zijn bijna 5.000 toegangsbewijzen ver kocht, zodat de mogelijkheid be staat, dat een groot bedrag voor dit doel beschikbaar komt. De paardensportlief hebbers krijgen die dag een zeer uitgebreid program ma aangeboden, dat bestaat uit: een kwaliteitsbeoordeling van jachtpaar den; een springconcours B, open voor alle paarden maximum hindernis hoogte 1.10 m„ een behendigheids wedstrijd voor kinderen; een relais springconcours voor equipes van drie ruiters; een jacht over het ter rein en tot slot een Parijs springcon cours. WILLEKES EN SUYKERBUYK WEIGERDEN TE STARTEN. De Nederlandse amateur-wielren ners, Willekes en Suykerbuyk, die door de NWU officieel waren afge vaardigd naar twee driedaagse etap pe-wedstrijden in Denemarken en Noorwegen, hebben voor de start van de tweede etappe, HortonSie- hen over 241 km., de organisatoren laten weten, dat zij weigerden te vertrekken. Als reden gaven zij op, dat zij de etappen te lang vonden en de wegen te slecht, zodat zij van mening wa ren, dat deze wedstrijd te zwaar en te lastig was voor amateurs. Zij zei den het te betwijfelen of de UCI de ze wedstrijd wel had goedgekeurd. De heer C. J. de Boogd, voorzitter van de sportcommissie van de NWU, verklaarde ons desgevraagd dat hij zich bij gebrek aan voldoende gege vens nog geen mening over het voor gevallene kon vormen, ofschoon hij er niet onkundig van was, dat in de Skandinavische landen soms zeer zware eisen aan amateurrennex's worden gesteld. Willekes en Suyker buyk hebben, uiteraard met toe stemming van de NWU, voor de drie daagse wegwedstrijd ingeschreven. Indien hun van te voren bekend was geweest, wat deze wedstrijd precies inhield en over welke afstanden het ging, zouden zij natuurlijk hebben moeten stax-ten, ook voor de tweede etappe. Maar het schijnt, dat zij hier van niet op de hoogte zijn geweest. De NWU zal nadere bijzonderheden afwachten alvorens haar houding te bepalen. Intussen vex-nemen wij nog uit Os lo, dat de organisatoren aan Wille kes en Suykerbuyk vergunning ge weigerd hebben om de wedstrijd ver der per auto te volgen. LAWNTENNIS ITALIë—POLEN 3—0. Italië heeft een beslissende 3—0 voorsprong genomen in de Davis cup-wedstrijden tegen Polen, derde ronde Europese zone, doordat Cucelli en M. del Bello het dubbelspel won nen. Zij sloegen het Poolse paar Pia- tekChytrowsky met 62 63 62. Italië zal in de halve eindstrijden van de Europese zone tegen W.-Duitsland uitkomen. HET QUEENS CLUB TOURNOOI. Op Queens club te Londeix werd een aanvang gemaakt met het tour- nooi om de internationale kam- pioenseïxappen van Londen. In de eerste ronde dames enkelspel be haalde mevx\ Schmier een 63 63 overwinning op de Engelse speelster rnej. Hutchings. Mej. Hermsen sloeg mej. Coutts (G.-B.) met 8—6 2—6 6—1. VOETBAL Seriewedstrijden R.C.L. Woens dagavond 7 uur wordt voor de halve finale gespeeld de wedstrijd Rooden- burgOranje Groen .aanvang 7 uur. SCHAKEN. RESHEVSKY WON TOURNOOI TE NEW YORK. Reshevsky heeft het schaaktour- nooi te New York gewonnen door een remise tegen de Argentijn Naj- dorf. De laatste uitslagen luidden: ReshevkyNajdorf V.A Euwe Shainswit 1—0; Fine—Horowitz 1— 0; GuimardEvans 1—r0; Byrne Kramer 10. De eindstand werd: 1. Reshevsky 8 pnt., 2. 3. Euwe cn Najdorf 7J4 p., 4 Fine 7 p. 5. Evans 6 A p 6 en 7. Byi'ne en Horowitz 6 p. 8, Guimard p., 9. O'Kelly 4H P. 10. Kramer 3 p., 11. Shainswit VA p. KAMPIOENSCHAP LISSE 1951. Tot besluit van de competitie om het schaakkampioenschap van Lisse volgde op de slotavond de prijsuit reiking. De heer B, L. Hooycr, voor zitter van de Lisser Schaakclub heet te alle winnaars en overige bezoe kers welkom en richtte een speciaal woord van welkom tot de heer W. H. van der Nat als vertegenwoordi ger van de Leidse Schaakbond, die tevens de diverse prijzen aan de res pectievelijke winnaars ter hand stel de met een passend woord. De winnaars waren: le klasse: 1. P. Koetsheid, Sassenheim (wissel beker, definitief); 2. G. Scholten, Sassenheim; 3. .1. Boogerd, Lisse. 2e klasse: 1. M. van Ruiten, Sas senheim, 2. A. Punt, Lisse; 3. J. G. v. d, Drift, Lisse. 3e Klasse: 1. A. Wesselius, Abbc- ncs; 2. J. Geerling, Lisse; 3. J. J. v. d. Voort, Lisse. Jeugd-kampioenschap: 1. B. van Beek, Lisse (wisselbeker); 2. A. van Pijpen jr, Lisse; 3. P. van Stam, Lis se. Na afloop gaven de heten W. H. v. d. Nat, Voorschoten en J. Koet, Leiden een simultaan-seance tegen 32 spelers. De heer van der Nat speelde te gen 15 spelers met 13 A punt winst. Van hem werd gewonnen door W. van Beek en Th. Brouwer, maakte remise. De heer J. Koet speelde 10 par tijen en behaalde 10 A punt. Van hem wonnen de heren M, van Ruiten, M. A. Koppenaar, G. Hox-sman en M. v. Beek. Remise behaalden G Schol- tens, B. Smit en B. van Meygaarden. B li EXAMENS «pelen zenuwen een grote rol Een rustig examen doet U met MljnharcSt Zenuwtabietten KORFBAL Crescendo A.s. Wocndagavond spoelt Crescendo I tegen NSA I uit Alphen om 7.15 op liet Cresccndo- veld. Aangezien de kleedhokken be zet zijn, moeten de spelers en speel sters verkleed op het veld komen. Denken jullie ook aan de training op Vrijdagavond 7.30 uur? Do op komst is goed, maar kan nog beter. Bij de volgende competitie moet dc club goed beslagen „ten ijs" komen, en dit is alleen mogelijk, wanneer de gehele zomer do training trouw gevolgd wordt. Nieuwe leden kun nen zich op deze avond ook opgeven. DAMMEN R.K. DAMVERENIGING „TEMPO" In de clubzaal Oude Ilex-engracht' 20 werden de wedstrijden onx het clubkampioenschap voortgezet. De uitslagen zijn: W. LovinkJ. J. de Brabander 20; A. JansenJ. Jan sen 0—2; S. CornelisseP. v. d. Kwar tel 02;A. G. de Jeu W. v. d. Veer 2—0; A. OlijerhoekB. W. Belt 0—2: C. B. JansscnsJ. P. do Jeu 11: M. J. v. d. KwartelS. v. d. Kwartel 1—1. POSTDUIVEN Alpheuse Vriendenclub. Wed vlucht vanaf Orleans, le vogel 3.23.25 (1071 meter, laatste 4.36.0 uur). 0934 m.p.m.). H. Hoogeveen 1, 7, 14; J. Martens 2, 9, 11; E. v. Wilgen 3,10; A. Vernes Jr. 4; H. P. de Wit 5; W. Tromp 6; J. Vernes Sr. 8. 12, Dc Rijnvlievers (Leiderdorp). - Wedvlucht met oude duicven vanaf Chatei-oux, afstand 629 km., gelost om 5.35 uur met licht bewolkte iucht en Z.W. wind, langs de vlucht- lijn wisselend met onweersbuien. Eei-st 15.09 uur, snelheid van 1100 meter. Uitslag: A. Gijzenij 1, Ant. Polak 2, 10 en 15, Joh. Veldt 3 en 8, M. Jongeleon 4 en 13, N. Hooger- voi-st 5 cn 16, Chr. v. d. Pluym 6 en 7. J. C. Hubes 9. „Warmond'' Wedvlucht vanaf Chateaurouse, afstand 632 km. Aan komst 1ste vogel 15.30.35. Snelheid 1061.72 m./min. M. v. Stijn 1, 4, 8, 9. 10; P. v. d. Drift 2, 5, G. 7; M. dc Vroomen 3; A. de Vroonven 11. De Vooruitgang (Nieuwkoop). Wedvlucht vanaf Chateauroux (Fr.) met oude duiven. In concours 30 dui ven, afstand 633 km. Gelost 5.35 u. le duif 15.18r20 u., laatste 16.12.20 u. Uitslag: A. v. Leeuwen 1, A. Kuyf 2, H. v. d. Neut 3 en 5, J. Ti.jslcrman 4, J. W. Woerde 6 cn D. v. d. Helm 7 en 8. Dc Blauwband (Comb. Sasscn- heim-Lisse). Wedvlucht met oude duiven vanaf Orleans (Fr.) 515 km. In concours 41 duiven, gelost te 7.30 u Aankomst eerste 4.10.3, snelheid 991 meter, laatste 5.24.48, snelheid 875 meter. Uitslag: H. J. Krom 1, 11, H. van Niekcrlc 2, 12. L. de Ridder 3, W. Buurman 4. 7. 10. 13, C. v. d. Zwart 5, 9, G. B. Roodenburg 6, 14, A. P. Eist 8. Gebruikt de weg met overleg1. Verbond voor Veilig Verkeer BIM EN MUGLI BASLI BELEVEN EEN AVONTUUR IN GROENLAND 1. Een groot schip kwam uit Afri ka in een Nederlandse haven aan. Onder de vele kisten die werden uit geladen, bevonden zich twee kooien. Eén van deze twee kooien bevatte een leeuw, de andere een mens. Dc mens rukte met zijn handen aan de tralies van zijn gevangenis, want hij voelde zich verongelijkt. Het wus Geoffray Wicked, die na zijn euvel daden in Botaboeland, gevankelijk naar Nederland was weggevoerd. Op het politiebureau moest hij een ver hoor ondergaan. „Er ligt hier een rapport voor mij, waarin U van een hele lijst van misdrijven wordt, be schuldigd" zei de commissaris streng. „Het is niet waar" riep Wicked uit ,Men belastert mij!" En om indruk op do commissaris te maken, door boorde hij hem met een blik uit zijn half dichtgeknepen ogen. Deze ijsc- lijkc blik nu, had een zonderlinge uitwerking op dc commissaris. De goede man streek over zijn voor hoofd, geeuwde, cn sliep in. Naar het Duits 2) Zakdoeken werden gewuifd en de vertrekkenden riepen de in het va derland achterblyvenden hun laatste groeten toe: „Gelukkige reis!" klonk het over water. De eerste ingenieur had zijn beve len reeds gegeven. De passagiers gingen naar beneden. Rechter Müh- len had snel gexioeg de luitjes op de naamlijst, die hij van een der boots lui gekregen had, vergeleken met de persoonsbeschrijving van de gezoch te, maar hij had tot zijn groot leed wezen niets gevonden. Hij ging spoe dig daarop op het dek om daar de uitslag van de commissaris af te wachten, die met twee beambten in de machine- en stookkamer was ge gaan om de daar arbeidende mannen aan een nauwkeurige monstering te onderwerpen. De wegens hitte half naakt arbei dende mannen durfden hun werk- 'rats niet verlaten, zodat de com missaris moest besluiten allen te gaan zien en spreken terwijl ze aan het werk waren: zowel in het ketelruim als in de kolenbex'gplaatsen, waar mannen werkten, die dóór de zwarte kolenstof haast niet te herkennen waren. De commissaris gaf het echter niet op. Vergezeld van een jong machi nist, doorkruiste hij de lange hete gangen in het scheepsruim, waarin een verstikkende oliereuk hem bijna de adem ontnam. Onder de stokers, die allen reeds langer op de Holsatia dienden, kon hij de gezochte niet vinden, evenmin bij met machinepersoneel, want tot deze behoorden slechts oppassende lieden. Er bleven alzo slechts die ar beiders over, die de steenkolen naar naar de vuren te brengen hadden. Daarbij geloofde Friedeman zijn mannetje te vinden. Hij liet hen rus tig hun gang gaan én volgde hen op een afstand naar de vuren, waarin zij hun manden ledigden. De man vermoedde niet dat hij achtervolgd werd en dacht dat men voor de ze kerheid kwam kijken, omdat de boot nu volle stoom kreeg. Zonder eenmaal om te kijken, wierp hij als de anderen met een ruk de zware mand om en ging met ledige korf weer terug. „Hoe heet die man, ,die daar juist zijn mand ledigde?" vroeg hij aan zijn leidsman zacht.. Deze wist het niet en wendde zich met de vraag tot de voor het vuur staande stoker. „Seebeck", antwoordde deze kort af. „En hoelang is hij reeds aan boord?" vroeg de commissaris ver der. „Hij maakt zijn eerste reis op de Holsatia," antwoordde de stoker. „Ja, dat komt uit", antwoordde de machinist, die intussen een naamlijst zijner wacht had nagezien. „Hein- rich Seebeck uit Machin in Mec klenburg, dag der indiensttreding 14 Juni, ingedeeld bij de wacht 3." „Dat is onze man,"' antwoordde Friedeberg kortaf, „hij heet welis waar niet zo, maar zo dom was hij toch niet, zich onder zijn ware naam te verhuren." Daarop deelde hij zijn onderge schikte beambten fluisterend enige bevelen mee. „Eerst als hij zich tegen de gevan geneming verzet, reken ik op uw bij stand," zei de commissaris tot de sto ker en de machinist, maar ik geloof niet, dat het nodig zal zijn." De mannen knikten bij wijze van toestemming. Het duux'de ongeveer vijf minuten toen de eerste van de acht of tien kolendragers met zijn gevulde mand weder verscheen. Seebeck was de voorlaatste van hen. Hijgend kwamen de mannen aan, met krachtige ruk wierp de een na de ander zijn mand van de schouder op de hoop, streek dan mechanisch met de rug der grove hand over het door zweet natte voorhoofd, nam zijn ledige mand weer op en hernam de zelfde weg, die zo juist was afge legd en die nog duizenden keren zou moeten afgelegd worden, aleer de boot de plaats harer bestemming had bereikt. Geen woord, geen lach werd ge hoord. Nu was het de beurt van Seebeck om te verschijnen. Onopgemerkt had de als arbeider verklede politieman plaats genomen naast de kolenhoop. Toen Seebeck verscheen, trad hij een weinig ter zijde, zodat hij aan zijn linkerhand kwam te staan. Zoals de andere arbeiders wierp ook Seebeck zijn mand op de hoop. Toen hij zich oprichtte, legde Friede berg de hand op zijn arnr en zei zacht, maar goed verstaanbaar: „Hendrik Wendt, ik neem u ge vangen in naam der wet!" De man zakte onverwacht in el kaar, alsof een knuppelslag hem ge troffen had. Al z'n bloed drong hem naar het hoofd; zijn borst zwoegde haastig op en neer. Met zijn handen hield nij de mand vast, als zou die zijn redder moeten worden. De oog pupillen verdwenen als bij een ster vende, alle ledematen beefden en zijn tanden knarsten Eensklaps stond hij op, hij ademde diep. Hij sloeg zijn ogen op en met een schuwe blik, waarin lag opge sloten: „Nu'ja, ik 'wist toch wel, dat ik niet zou ontsnappen" keek hij Friedeberg aan. „Als je nou belooft kalm met me mee te gaan, dan zal ik mijn boeien in de zak houden, Wendt" zei do commissaris, die de toestand van de gearresteerde heel goed begreep. „Ja, natuurlijk, ga ik goedschiks mee; er is toch niks aan te doen", zei de man moedeloos. Friedeberg keerde zich om cn wenkte een politieman. Tussen de beide gerechtsdienaren stapte hij enige ogenblikken daarna op het ijzeren dek van het schip. De boot werd ondertussen niet meer gesleept, nvaar voer met eigen stoom, .alhoewel héél langzaam naar de mond van de rivier. De kapitein van het sleepbootje was door kapitoLn Coordes reeds ver wittigd, dat hij nog een paar reizi gers voor hem had en wat soort rei zigers dat waren. En om geen tijd tc verliezen had hij alvast een zoge naamde „Jaeobsladder" laten leggen van boord der Holsatia naar dc klei ne boot, waarnaar de heren van het gerecht met hun gevangene zo snel mogelijk' konden klauteren, Toch werd het geduld van de kapitein op een hai'de proef gesteld. Reeds verscheidene malen was hij naar de rechter gelopen, die even als hij op het wederverschijnen vun Friedeberg wachtte. De rechter liep het dek op en neer. De kapitein zelf was ook 'n paar vragen of het zoeken al resultaten malen naar beneden gegaan om te had opgeleverd on of hij met grote re stoom kon gaan werken. Friedeberg had als antwoord en kele malen geschok-schouderd. Toen de kapitein weer eens naar be neden wilde gaan, kwam de machi nist rrret een bezweet gezicht boven en zeide tot Mühlen: „We hebben hem! Mijnheer Friedeberg heeft hem gevonden, mynheer de rechter!" „Zo, heel goed, waar zijn ze?" „Ze komen en Kühtmann helpt hem" (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1951 | | pagina 5