S)e CeidóeSoma/tit De verkiezingen in Frankrijk geven weinig verandering De stembus stoofde Marianne een Gaulle LEVEN IN DE BROUWERIJ Nieuwe kieswet brengt uitkomst DE GAULLISTEN DOEN HUN INTREE Geallieerde opmars staat sti| MARIANNE'S STEMBUS Teheran dreigt oliemaatschappij DINSDAG 19 JUNI 1991 42ste JAARGANG No. 12311 Directeur: C M. v. HAMEKSVELD Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Papengracht 32, Tel. 20015, Adm. en Adv. 20826, Abonn. 20935, Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.40 p. wf 1.72 p. mnd., f 5.15 p. kwart. Franco p. p. f 5.90. - Advert.: 15 ct. p. mm. leleloontjes 1 1.50 WOLGENS de mening van enige nieuwere geschiedschrijvers is onze nationale vrijheids-oorlog met enig vertoon de „Tachtig-jari ge'1 genoemd ontstaan uit woede over de verzwaarde belastingdruk. Vele andere, en edeler, gevoelens speelden bij het uitbreken van de opstand een rol, maar het was de „tiende penning", welke de vrij heidsdrang aanzette tot een vrij heidsoorlog. Ook in de Kath. Volks partij beleven we de laatste maan den een rebellie, waarbij vele be zorgdheden tot uiting komen over voortschrijdende socialisering en collectivering, doch waarvan de voedingsbodem gelegen is in de zware, inderdaad lood-zware, belas tingdruk, waaronder de midden groepen gebukt gaan. Deze groepen menen, dat de K. V.P. te veel de „arbeiders" naar de ogen moet zien en anderer belan gen min of meer verwaarloost. Reeds lang heerste er ontstemming in de midden-groepen van de ka tholieke bevolking. Het is met zulk een ontstemming precies als met de liefde, waarvan een liedje zingt, dat ze des te hevi ger gloeit naarmate zij verborgen wordt gehouden. Daarom heeft de rector-magnifi- cus van de Nijmeegse Alma mater, prof. dr. F. Duynstee, er goed aan gedaan in een reeks artikelen in de „Maasbode" als voorvechter van de zich weggedrongen achtende mid dengroepen op te treden, en het hart naar buiten te keren. Het is voor het welzijn van de K. V.P. en dus voor het welzijn van de Nederlandse Katholieken en dus voor geheel Nederland, van welks bevolking zij zulk een voornaam en lending-gevend bestanddeel vormen, veel beter, dat wat er gist en broeit naar de oppervlakte komt, dan dat er in beperkte en besloten kringen over gemopperd wordt, een mopper partij, welke door het schone woord kankeren wordt gedekt. Bij zulk een uitbarsting van opge kropte tegenzin wordt over en weer wel eens een te felle toon aangesla gen, maar daarover behoeft men zich niet benauwd te maken. Zo lang reeds werd er gezucht, dat het in de K.V.P. kalmpjes en bedaard toeging, te kalm en te bedaard om veel belangstelling en geestdrift te wekken. Met name bij jongere mensen, niet, die graag wat meer leven in de brouwerij, wensen, niet om wille van de brouwerij, doch om wille van het leven. Met een Frans spreekwoord zou men kunnen zeggen, dat het lawaai het goede niet brengt en het goede geen lawaai maakt, maar enige sen satie kunnen we niet ontberen. Voor deze prikkeling der belangstelling hebben de publicaties van prof. Dunstee gezorgd. De rector-magnifi- cus wilde een K.V.P. met vleugels, maar vond onmiddellijk tegenstand, omdat een dergelijke gevleugelde partij theoretisch wel kan worden gewrocht, doch in de practijk neer komt op een splitsing. Een derge lijke spitsing wenst ook prof. Duyn stee niet. De politieke eenheid der Neder landse Katholieken is een niet hoog genoeg te waarderen goed, maar of alle medestanders van prof. Duynstee zo huiverig zijn van een nieuwe partij-vorming? Het is daarom toe te juichen, dat nu open kaart v/ordt gespeeld en de grieven geuit zullen worden, ontleed, weerlegd, of weggenomen kunnen worden. Weliswaar was er steeds overvloed van gelegenheid grieven te uiten, want men kan de K.V.P. niet verwijten, dat zij ondemocra tisch van opbouw en samenstelling is Doch het opvallende is, dat juist de middengroepen, die nu opstandig zijn geworden, nauwelijks een po ging deden hun stem te laten weer klinken en geen neiging toonden in de werkdadigheid van de K.V.P. aan deel te nemen. Herhaaldelijk is op de trom gerof feld, om de midden-groepen tot po litieke belangstelling te wekken en plotseling is het wonder gebeurd. Geboren uit de verdrukking, even als de „Tachtigjarige". Kostelijk was het, dat de heer Boersma, hoofdbestuurslid van de K.A.B., die de landdag van de St. Adelbert-vereniging bijwoonde, ver klaarde, dat deze vergadering hem deed denken aan de „romantische tijd" van de K.A.B., toen ook deze vechten moest. Hij vond de tot uiting gebrachten ontstemming een ge zond verschijnsel en daarin zijn we het met hem eens. Meer dan met de voorzitter van de K.A.B.. de heer A. V. de Bruijn, die Zondag te Oos terbeek onmiddelijk, in antwoord op de toespraak van de St. Adelbert- voorzitter, het dreigement uitte: „In dien men de tijd rijp acht de katho lieke arbeiders te isoleren, dan zij gezegd, dat we dit isolement als K. A.B. en K.A.B'ers consequent wil len aanvaarden.... Zou men haar willen isoleren dan zal zij zelf hun boontje doppen". Maar ook deze re actie is, in het licht-ontvlambaar ge moed van de heer A. C. de Bruyn, weer begrijpelijk, en heeft ook op de^ de „gearriveerde" stemming onder de KA.B.'ers misschien weer een goe de uitwerking. Het lijkt echter beter, nu de eerste nonnades zijn uitgewisseld, nietl y^LLE UITSLAGEN van de Franse algemene verkiezingen van Zondag j.l. zijn nog niet bekend, maar de reeds bekende cijfers geven reeds een overzichtelijk beeld van de situatie. Om 2 uur in de nacht van Maandag op Dinsdag was de officieuze verde ling van 599 der 627 zetels als volgt: Gaullisten 111 zetels; Communisten 100; Socialisten 100; M.R.P. 78; Ra dicalen 86; Gematigden en conservatieven 103; andere partijen 21. P6rC6ntclQ6S waarin zij verklaart, haar voornaam ste actie voortaan niet meer in de volksvertegenwoordiging, doch aan het arbeidsfront te zullen voeren. „Vele leden der nieuwe Nationale Vergadering zijn op onjuiste wijze gekozen. Zij kunnen in het geheel niet als vertegenwoordigers van het volk, die zijn wil tot uiting brengt, worden beschouwd. Nu de werkende klasse en de democratische krachten beroofd zijn van hun recht op een rechtvaardige vertegenwoordiging in de volksvertegenwoordiging, zullen zij de parlementaire zwendel der ver kiezingen beantwoorden met andere middelen van actie onmisbaar bij het verdedigen van looneisen, het verzekeren van de vrede en het be halen van de overwinning door de In percenten uitgedrukt was de stemmenverhouding, voorzover be kend ,als volgt: Communisten 25.76%, Gaullisten 20,84%, Socialisten 15,15%, M.R.P. 12,18%, Radicalen 9,92%, Ge matigden 11,98%. De rest van de stemmen viel ten deel aan kleinere groeperingen, afge- van een aantal ongeldig uitge brachte stemmen. DE SLAG IN HET PARLEMENT. Op het hoofdkwartier van de R.P. van generaal de Gaulle gaven functionarissen Maandagavond uiting aan hun verlangen naar het beginnen van ,.de slag in het parlement". Met het doel het Gaullistische programma van „revolutionnaire hervorming van het regeringsstelsel" te kunnen uit voeren. „Wij hebben de eerste slag gewonnen en wij maken thans deel uit van de Nationale Vergadering", aldus één der functionarissen. „Nu moeten wij onze kracht in de volks vertegenwoordiging aanwenden om ons programma uitgevoerd te krij gen". De Franse communistische partij heeft een communiqué uitgegeven, ware democratie", aldus het commu niqué der Franse communistische partij. DE MARKTREACTIE. De onmiddellijke reactie van de wereldmarkt op de Franse verkie zingsuitslagen was een koersstijging voor Franse effecten en een daling van de noteringen op de vrije goud- markt. Dit was de eerste terugslag op de zwenking naar rechts van de Franse kiezers. De vorige week had den de Franse goud gekocht met het oog op de mogelijkheid, dat zich een zwenking naar links zou voordoen, doch gisteren gingen zij weer tot ver kopen over. Te Jambes, bij Namen, zijn drie arbeiders van een kruitfabriek ten gevolge van een ontploffing omgeko men. Talrijke personen zijn gewond. De ruiten zijn ver in de omtrek ver brijzeld. De fabriek zelf stortte in. De ontploffing was 15 tot 20 kilo meter in de omtrek te horen. Naar schatting bedraagt de schade onge veer 3,000.000 fr. Dp de Amerikaanse ambassade te Havanna heeft men de lijken gevon den van twee wachten, die met een 'vuurwapen waren neergeschoten. Er zijn geen nadere bijzonderheden bekend. met dergelijk groot en grof geschut voort te gaan. Er worden door een zijdige belichting en beklemtoning tegenstellingen geschapen, welke in feite niet aanwezig zijn, behalve wel licht bij een geringe groep behoud zuchtige Katholieken, die iedere progressiviteit schuwen en van de sociale leer, door de pausen van Ro me voorgestaan en aanbevolen, nooit gehoord, of zoal gehoord, nooit veel begrepen hebben. Een Katholieke partij, die de encyclieken tot richt snoer neemt van haar streven, is nog lang niet aan het einde van de pro gressie naar betere sociale verhou dingen. Echter is ook uitdrukkelijk iii die zendbrieven neergelegd een hartelijke, christelijke samenwer king en samengaan van alle groe pen. Meent een bepaalde groep in het nauw te komen, laat zij haar be zwaren uitdragen, om in overleg tot oplossing van de moeilijkheden te komen. De K.V.P. toont zich, blij kens een communiqué, bereid tot herziening van haar samenstelling waar nodig en „eventueel" tot het vormen van nieuwe organen. Deze kans, welke de middengroe pen zovele jaren voorbij lieten gaan door eigen laksheid, moeten zij aan grijpen. Zij moeten niet aan de wal blijven staan en critiseren. Indien bereikt zou worden, dat de midden groepen, en met name de intellec tuelen, in het politieke leven zou den worden opgenomen, behoeft men over de ontbrande strijd niet bezorgd het hoofd te schudden of er zich heftig tegen te weer te stel len in deze of gene richting. Men moet er zich niet om verkneukelen, dat er ruzie is, maar wel kan men zich er over verheugen, dat de kalmte even door elkaar wordt ge schud en de ebbe van de politieke belangstelling eindelijk weer eens tot vloed stijgt. Een gezin, waarin alle huisgenoten ja en amen plegen te zeggen, kan zeer voorbeeldig, hóógst voorbeeldig zijn, maar is zo saai, zo on-menselijk saai.... GAAN CHINEZEN WEER AANVALLEN? jV/IAANDAG werd de geallieerde opmars in Korea bijna op het gehele front door de Noordelijke tegenaanvallen opgehouden. De Noorde lijken hebben zich in voor verdediging geschikt gbied ingegraven en hun luchtmacht is ongewoon actief. Slechts in het Oostelijk deel van het centrale front boekte de geallieerde infanterie een terreinwinst van drie K.M. De sterker wordende tegenstand geeft voedsel aan de geruchten, dat de Noordelijken langs het gehele front een tegenoffensief voorberei den, mogelijk deze keer ondersteund door de luchtmacht. Volgens geruch ten zou het offensief op 25 Juni, het begin van de oorlog in Korea, be ginnen. Bekend is, dat de Noordelijken bij voorkeur op belangrijke data acties beginnen. PJONGGANG NIET BEZET. In frontlinieberichten van het acht ste Amerikaanse leger werd Maandag medegedeeld, dat strijdkrachten der communisten nog steeds Pjonggang, de top van de „verdedigingshoek" der Noordelijken in de centrale frontsec tor, in- en uittrekken. Zoals gemeld zijn de verbondenen dit knooppunt van wegen en spoorwegen vorige week binnengerukt, doch zij hebben het niet bezet. De communistische strijdkrachten hebben, sinds het begin van het ge allieerde tegenoffensief, geen aanval len op grote schaal meer uitgevoerd. Berichten, meldende, dat de commu nisten de „verdedigingsdriehoek" weer zouden hebben bezet, werden Maandag in het hoofdkwartier van het achtste Amerikaanse leger als „schromelijk overdreven" betiteld. Generaal Sams, die in Maart j.l. achter de Noord-Koreaanse linie een onderzoek heeft ingesteld naar de juistheid van de berichten, die geval len van pest meldden in Noord-Ko- rea, heeft Maandeg op een perscon ferentie verklaard, dat de Noordelij ke soldaten hebben te lijden door pokken en vlektyphusepidemieën. Hij zei, dat de Noord-Koreanen bijna Z. H. de Paus heeft hedenmorgen de Westduitse bondskanselier, Konrad Adenauer, in particuliere audiëntie ontvangen. De rooms-katholieke bondskanse lier werd ontvangen met het ceremo nieel, dat voor staatshoofden gebrui kelijk is. geen geneeskundige faciliteiten had den. Inenting zou de Amerikaanse soldaten beschermen, aldus generaal Sams, en het leger had zes millioen Zuid-Koreaanse burgers ingeënt. IJRBMIER HENRI QUEUILLE heeft Maandagavond tegenover journalisten verklaard: „Ik geloof, dat de nieuwe meerderheid van de partijen der „derde macht" plus de Onafhankelijken in staat zal zijn het land te regeren". Hij zei voorts: „De politiek van de regering op het internationale front is door het volk van Frankrijk goedgekeurd en wij zullen in staat zijn onze betrekkin- gen met de andere democratische landen te versterken". Zo ziet het er inderdaad naar uit. j De Franse verkiezingen van Zon- dag hebben geen radicale wijziging j opgeleverd althans niet een 0 zodanige, welke zich had kunnen weerspiegelen in een wijziging van de regering en het regeringsbeleid. In grote lijnen blijft het waarschijnlijk wel bij het oude. Vóór de verkiezingen werd Frank rijk geregeerd door de z.g. „derde macht", een combinatie van socialis ten, radicalen en de M.R.P. (te ver gelijken met onze K.V.P.). Heel erg homogeen was deze combinatie niet, getuige de kabinetscrisissen, maar RIDDERS TREKKEN DOOR DUN- STER. In het Engelse plaatsje Dunster in Somerset worden ter ge legenheid van het Festival of Britain Middeleeuwse spelen opgevoerd, die zeer vele bezoekers trekken. De voorstellingen vinden plaats in de hoofdstraat met als achtergrond het eeuwenoude marktgebouw. Koene ridders, die aan de spelen deelnemen, trekken door de hoofd straat. Vooralsnog schijnt van strijd lust geen sprake te zijn. PERZISCHE REGERING IN GELDNOOD te voldoen aan de Perzische eisen tot contante betaling, zal de Per zische regering Woensdagochtend de raffinaderij van de maatschappij overnemen", dreigde de commissie voor de nationalisatie gisteren. „Ten zij de Anglo-Iranian aan onze eisen tegemoet komt, zullen wij de lei dingen afsluiten, zodat zij geen druppel olie meer kan leveren". Het Amerikaanse persbureau Asso- een onderdeel zijn van een algemeen ciated Press vernam gisteren te Lon- tegenvoorstel, dat gedaan zal worden den, dat de Britse regering en de maatschappij bereid zijn om Perzië een bedrag van tien millioen pond aan te bieden om een regeling van het geschil mogelijk te maken. Het aanbod om dat bedrag te betalen, zou VOOR HET GEVAL.Hoewel er nog geen officiële voorbereidin gen worden getroffen voor het we derom in dienst stellen van de Ber- lijnse luchtbrug dit met het oog op de beperkingen, welke de Sov jet autoriteiten voor de doorvoer hebben ingesteld worden op het vliegveld van Frankfort de enorme C82 machines, de „vliegende vrachtauto's van de Amerikaanse Luchtmacht" geheel nagezien. Voor het geval dit nodig mocht blijken kunnen deze toestellen dan onmid dellijk voor het transport van goede ren worden ingeschakeld. Technisch personeel van de Ame rikaanse Luchtmacht bezig met het nazien van de „vliegende vracht auto's". in antwoord op de Perzische eis, dat de maatschappij 75 pet. van haar in komsten (na aftrek van de productie kosten) aan Perzië zal afdragen. De Britse regering gaat er bij haar aanbod tot contante betaling van uit, dat Perzië geld nodig heeft en graag tot een regeling over de olie wil ko men. De Perzische regering zou na melijk niet in staat zijn om het leger en de ambtenaren op tijd te betalen. De Perzische regering heeft een nieuw middel gevonden om de En gelsen dwars te zitten. Zij heeft de plechtigheid van de ondertekening van een overeenkomst over de bur gerlijke luchtvaart uitgesteld. Een reden voor het uitstel werd er niet gegeven en het uitstel werd pas een half uur voor de ondertekening be kend gemaakt. Van practisch belang is het al of niet ondertekenen van de overeen komst niet. Toestellen van Britse maatschappijen zullen boven Perzië blijven vliegen, overeenkomstig een voorlopige regeling, welke al enige jaren van kracht is. Britse diplomaten te Teheran ver onderstellen, dat het uitstel bedoeld is als een vorm van druk op Enge land bij de onderhandelingen over het olie-geschil. BRITSE ANTWOORD AAN DE SJAH OVERHANDIGD. De Britse ambassadeur in Pezië, sir Francis Shepherd, heeft Dinsdagmor gen een onderhoud met de sjah ge had, waarin hij deze op de hoogte stelde van het Britse antwoord op de Perzische eisen in zake de inkom sten uit de olie-industrie. Het formele antwoord van Enge land zal Dinsdagavond op de bijeen komst van de delegatie van de Brits- Iraanse oliemaatschappij en de Perzi sche regering worden overhandigd. Van officiële Perzische zijde werd Dinsdag meegedeeld, dat de Perzi sche minister van financiën, Ali Va- rasteh, als leider van de Perzische delegatie is afgetreden „wegens zijn slechte gezondheidstoestand". Welingelichte Perzische kringen zeiden echter, dat hij niet tevreden was met de „beperkte macht", die hij als hoofd van de delegatie bezat. men hield aan elkaar vast, omdat het wel moest Na de verkiezingen van Zondag staat de „derde macht" nog overeind, mede dank zij de werking van de nieuwe kieswet (evenals in Italië), maar zij is er niet zonder kleerscheuren vanaf geko men Speciaal de M.R.P. heeft heel wat stemmen aan de Gaullisten moe ten afstaan, die nu voor het eerst BlS officiële partij in het parlement ver schijnen. Tot nu toe kende men er alleen sympathiserenden met de Gaulle, die nu eens met hun eigen officiële partij meestemden dan weer niet. Maar nu zij als één par tij optreden, zullen zij ongetwijfeld een afgebakende houding aannemen. De „derde macht" kan zich daarte genover handhaven, als zij het op een accoordje gooit met de z.g. gematigden, v/at weer nieuwe compromissen betekent en weer meer water in de wijn. WANNEER MEN in aanmerking neemt, dat de Gaullisten nu het parlementsgebouw binnen marche ren en aan de andere kant de com munisten een gevoelig verlies aan zetels hebben te boeken, kan men spreken van een zwenking naar rechts. Maar of dat z'n uitdrukking zal vinden in het regeringsbeleid, is nog de vraag, omdat zoals gezegd de „derde macht" het toch zal moeten doen. Maar het zwaarte punt van de oppositie is althans verschoven van links naar rechts. De communisten zijn zwaar ge havend uit de bus gekomen. Niet zozeer in stemmenaantal, maar door de uitwerking van de nieuwe kies wet, in zetels. De nieuwe kieswet (vlak vóór deze verkiezingen aan genomen) maakte het nl. moge lijk, dat verschillende partijen, bin nen een district haar lijsten verbon den. Indien op de verbonden lijsten de absolute meerderheid der stem men werd uitgebracht, betekende dit dat alle zetels aan die verbon den lijsten werden toegewezen. Dit heeft voor de communisten, die geen bondgenoten hadden om hun lijsten te verbinden, zeer destruc tief gewerkt. Zij gingen zeer be langrijk in zeteltal achteruit, hoe wel zij de sterkste partij bleven. Zanzelfsprekend steken de commu nisten hun toorn niet onder stoelen of banken. Terwijl de Gaullisten nu blakend van ijver de „slag in het parlement" willen gaan winnen, dreigen de communisten juist met een verhoogde activiteit buiten het parlement En of de toestand in Frankrijk er op die manier beter op zal worden, is een vraag, welke wij niet met een gerust 1 art kunnen beantwoor den. Drie straaljagers van het type Gloster Meteor zijn hoven de Britse vliegbasis Biggin Hill binnen tien minuten neergestort. De drie piloten zijn om het leven gekomen. De eerste Meteor stortte kort na het opstijgen neer. Tien minuten la ter kwamen op dertig meter hoogte twee straaljagers boven de basis in botsing. Enige ogenblikken voor het ongeluk bevond Winston Churchill zich op het vliegveld. M wat indruk op ons maakt, be vindt zioh in ons zelf.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 1