RudoH van Beest, zeer rechtzinnig en uitstekend mens De verkiezingen in N.-O.-Polder Jvowte MAANDAG 18 JUNI 1951 ÜE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 4 Langeraar van jaar tot jaar RUDOLF VAN BEEST was Utrechtenaar van geboorte. Hij had te Rome gestudeerd aan het St. Urbanuscollege en was met de doctorstitel naar de Hollandse Missie terug gekeerd. Eerst werd hij kapelaan te Leiden in de statie „de Kagchel" genaamd en in 1693 kwam hij als pas toor naar Wateringen, waar men aanvankelijk wat wantrouwend tegen over hem stond. Wel had de aartspriester, die hem installeerde tot de Wateringers gezegd: „heb geen vrees, dien ik breng, is student van Urba- nus", maar in die dagen van strijd over het Jansenisme, was men vol achterdocht, omdat een flink deel van de clerus inderdaad met Jansenisti sche ideeën besmet was, vooral van diegenen, die te Leuven hadden ge studeerd, waar het jansenisme sterk bloeide. Maar weldra week het wan trouwen van de Wateringers, toen bleek dat hun nieuwe pastoor een zeer rechtzinnig en uitstekend mens was. Hoe kwamen de katholieken van Langeraar zo op hem gesteld, dat zij hem tot hun pastoor wilden hebben? Wel, Rudolf van Beest was een goe de vriend van pastoor Gijsbertus de Reeder geweest, die te Langeraar zo zeer bemind en gezien was. Vandaar dat zij hem hadden leren kennen. In Wateringen wilde men hem niet graag laten gaan, maar de Langeraar- ders wonnen het pleit en van Beest werd in 1701 hun pastoor. Gemak kelijk heeft hij het er niet gehad; de gevolgen van het verzet tegen de be noeming van Sluyter werkten nog na; er bestond een merkbaar stre ven om zich in het beheer van de kerkelijke goederen te mengen bij de katholieken van deze statie, vooral omdat de financiële toestand inder daad zorgelijk was ten gevolge van het tweejarig wanbeheer. Zelfs zijn kerkmeesters maakten het hem soms erg lastig en wilden hun eigen zin doordrijven tegen de pastoor in. En daarbij bleef hij een voortdurende tegenstand ondervinden van degenen, die op de hand van de verdreven pastoor Sluyter waren geweest, ook al was dat dan een minderheid in de statie. Groot geldgebrek. Nauwelijks kon pastoor van Beest de gelden voor het onderhoud van de kerk opbrengen; hij zwoegde dag en nacht, tegen gewerkt en niet be grepen vaak door misleide parochia nen. In 1708 verscheen er een „open brief, het volgend jaar nog een met een bijvoegsel vermeerderd, tegen de pastoor. De pastoor had geklaagd niet te kunnen leven van de opbrengst van zijn statie; de briefschrijver ver weet hem, dat hij, volgens de mening van velen, wel jaarlijks duizend gul den had aan verval, „soo van dooden die sterven of van jaergetyden ofte Missen te leesen of siecken te be- soecken of kinder doopen of kraam vrouwen of van trouwen op hoogh- tyden ende van de menschen die hare devotie houden ofte van geestelycke ofte iets anders wel gegeven werdt". Laat het dan maar 800 zijn, aldus de schrijver, dan toch nog trok de pas toor volgens hem 1800 gulden aan contanten. Ook de kerkmeesters kre gen een beurt in de brief. Pastoor van Beest had in 1707 om aan het verlangen van zijn gemeente wat tegemoet te komen, uit de statie vier mannen aangezocht, die de re kening en verantwoording zouden nazien. Alle vier waren zij tegen de pastoor geweest en hadden hun hand tekening niet willen zetten, zodat de pafrtoor de zaken verder met het kerkbestuur alleen afhandelde. Nu beweerde de lasterlijke brief, dat een van de kerkmeesters dronken was geweest; hij zou vaak een slecht voorbeeld in deze aan de gemeente hebben gegeven. Een andere kerk meester was een nul; het was die, welke van Korteraar kwam. De brief schrijver eiste, dat ieder jaar een an dere kerkmeester zou worden aange steld en dat de pastoor met minder tractement genoegen zou nemen; hij dreigde zelfs andere maatregelen te zullen nemen. Nog meer aantijgingen. De brief, in 1708 geschreven, werd het jaar daarna in druk uitgegeven, met nog andere klachten en aantij gingen aangevuld. Pastoor van Beest wilde het land doen vervenen en de briefschrijver verzette er zich tegen; de pastoor wilde een nieuwe kerk bouwen, maar de schrijver waar schuwde hem er niet aan te begin nen. Overal verklaarde hij zich tegen: tegen het kaarsengeld; tegen het feit, dat de eerste communicanten een kaars betaalden, wat vroeger geen gebruik was geweest. En desondanks kwam men nog steeds tekort en vol gens de schrijver moest daarachter wel iets schuilen, „doch hier willen nie vorder van spreecken". De arme pastoor van Beest had het werkelijk niet gemakkelijk; een uit-1 geplunderde statie, waar het onder houd van de kerk en de kosten van de eredienst jaarlijks meer dan twee duizend gulden eiste; hij zag vaak geen kans de benodigde gelden bij elkaar te krijgen; daarbij in de statie een partij, die hem Voortdurend dwars zat en die probeerde het be stuur van de kerkelijke goederen aan de pastoor en het kerkbestuur te ont- trekken. Terwijl de toestand van de katholieken er vrij gunstig genoemd mocht worden, zoals blijkt uit een j rekest, dat de afgevaardigden van de Zuid-Hollandse synode in 1713 aan de Staten van Holland zonden, om I protestante ambtenaren te benoemen in plaatsen, waar katholieken amb ten bekleedden; Langeraar had toen een katholieke burgemeester, 4 sche penen, die katholiek waren en twee katholieke arm- en weesmeesters. Overlijden van de pastoor, j De rebellerende partij hield niet op; zij vroeg aan de heer van het! ambacht, Cornelis van Aerssen, kerk meesters aan te stellen en deze be noemde in 1715 Pieter Groenevelt, Pieter Leendert Suydwijk, Aert Corn, van der Hoorn en Jan Gerrits ouwe I Janne; zij zouden het beheer van de j kerkelijke goederen op zich nemen. Inmiddels overleed in 1715 de veel geplaagde en moegestreden pastoor 1 van Beest en tegen de zin van de ker kelijke overheid werd zijn kapelaan Gerardus de Bruyn van Barendrecht, een Amsterdammer, waarnemend pastoor. Toen deze heel kort daarna stierf en in de oude kerk in de Kerk buurt werd begraven, bleef de sta tie enkele maanden zonder herder; eerst op 20 October van dat jaar werd de nieuwe pastoor benoemd, Joannes Ermers. Kapelaan werd Franciscus van den Heuvel. Had pas toor van Beest nog kans gezien, zij het met grote krachtinspanning, het beheer van de kerk aan zich te hou den, na zijn dood ontstond grotere verwarring en zijn opvolger maakte men het op de duur zo lastig, dat hij zich genoodzaakt zag met zijn kape laan de statie te verlaten. Franciscus van den Heuvel werd te Oss geboren in 1690. In 1720 werd hij benoemd tot kapelaan te Amsterdam in het Begijnhof. Hij zou daar in 1745 pas toor Dierout opvolgen, maar kon geen toestemming krijgen van de stedelij ke overheid. In 1747 werd hij pastoor te Lisse, waar hij in 1760 overleed. De nieuwe pastoor Joannes Ermers werd te Turnhout geboren; voordat hij naar Langeraar kwam, was hij pastoor te Nibbixwoude. ■fibx». „Door de Eeuwen Trouw" Bestuur blijft aan Na een bewogen vergadering, waarin vele onvriendelijke dingen zijn gezegd over de bekende publi catie inzake samenwerking met de spion Sweerts, heeft het hoofdbe stuur van de stichting „Door de Eeuwen Trouw", dat zijn man daat ter beschikking had gesteld, besloten aan te blijven. De stemming viel voor het bestuur gunstig uit: 54 afdelingen spraken zich uit voor aanblijven. Slechts één stem was voor aftreden, terwijl een afdeling (zes stemmen) zioh van stemming onthield. Aan het besluit verbond het be stuur enige voorwaarden: uitgangs punt zal blijven de vrijheidsstrijd van Ambon, het eiland moet zelf uit maken op welke wijze die strijd moet worden gevoerd en uit het co mité van aanbeveling zal een com missie van advies worden gevormd, waaraan het oe stuur voortaan alvorens een beslissing te nemen alle moeilijke zaken zal voorleggen. WEER PSEUDO-VOGELPEST TE OOSTZAAN. De vec-artsenijkundige dienst heeft in Oostzaan weer een geval van pseudo-vogelpest geconstateerd. Ditmaal onder 165 jonge hennen van de heer D. Sopjes aan het Noordeinde. De hennen zijn door het dectructiebedrijf van Purmerend af gemaakt en vernietigd. BRUGSLAGOEFENING „ORION" Een detachement van de Genieschool ter sterkte van 350 man is Maandag begonnen met een meerdaagse brug- slagoefening, Zuidelijk van Maas tricht. Over de Maas en het Kanaal naar Luik werd een ongeveer 190 meter lange Bailey-brug geslagen, geschikt voor 24 tons lasten. Een van de bruggedeelten wordt opgetrokken aan de Maasoever. Op de achtergrond de St, Pietersberg. De uitslag van de Zaterdag in de Nocrd-Oostpolder gehouden verkie zingen voor de Poldercommissie voor Algemene Belangen heeft aange toond, dat vier grote politieke par tijen in het nieuwe land vrijwel evenveel aanhang hebben. Van de dertien zetels verwierven de K.V.P., de Partij van de Arbeid, de A.R. en de C.K.U. er ieder n.l. drie, terwijl de groep „Polderbelang" er één bemachtigde. De C.H.U. had bij de eerste verdeling twee zetels, maar kreeg een restzetel toegewezen. De uitslag is als volgt: Totaal 3.350; K.V. P. 778, P.v.d.A. 781, A.R. 836, C.H.U. 634, Polderbelangen 321. Gekozen zijn voor de Partij v .d. Arbeid: H. Dijkstra te Kraggenburg, Dorschman, Kuinderweg en J. Jokers-Smid, Em- meloord. Voor de K.V .P.: J. W. B. van der Noort, Neushoornweg, E. J. van de Klundert, Kraggenburg en P. J. A. Albers, Emmeloord. Voor de A.R.: W. G. de Feijter, Kuinderweg, D. Linzel, Emmeloord, H. G. Kamp, Marknesse. Voor de C.H.U.: M. Rijkers, Mark- Bioscoop-bezoek dalend Het aantal bioscopen in ons land steeg van 134 in 1939 tot 484 in Mei 1950, maar het bezoek aan de biosco pen is in de na-oorlogse jaren voort durend gedaald. In 1945, zo heeft het Centraal bu reau van de statistiek becijferd, was driekwart van de capaciteit bezet, waarbij menonder capaciteit dient te verstaan het aantal voorstellin gen per jaar maal het aantal zit plaatsen. In 1947 was deze bezetting reeds tot de helft verminderd, in 1949 daalde zij tot beneden de veertig procent. In totaal werden in 1949 320.000 voorstellingen gegeven, waarvoor 65 millioen toegangsbewijzen voor gezamenlijk ruim 52 millioen gulden werden verkocht. Van de ruim 2000 films was meer dan de helft afkom stig uit de Verenigde Staten. H.V.A. RICHT FABRIEK OP IN ETHIOPIë: De Handel vereniging „Amster dam" heeft een overeenkomst ge sloten met de Ethiopische regering voor de oprichting van een suiker fabriek in Ethiopië. nesse, A. Krijgsman, Emmeloord, A. A. van der Werf in Ens. Voor Polderbelang: J. G. Buddingh. Emmeloord. Ongeveer negentig procent van het aantal stemplichtigen is verschenen. Dg wegblijvers waren voornamelijk reeds naar elders vertrokken, zodat geconstateerd Wan worden, dat de polderbevolking voor deze verkiezing een grote belangstelling aan de dag heeft gelegd. Paratyphus aan Groningse grens In Aurich in Oost-Friesland (D), ongeveer vijftig kilometer van de Duits-Groningse grens gelegen, is paratyphus uitgebroken en het laat zich aanzien, dat deze ziekte een gro te omvang zal krijgen. Scholen in Aurich en omgeving zijn gesloten. Reeds acht Oostfriese dorpen zijn besmet. Er zijn tot nu toe twee doden te betreuren. Voor de Groningers betekent dit, dat bij een bezoek aan Aurich en omgeving de nodige voorzorgen in acht moeten worden genomen. Omdat de stad Weener (ten Oos ten van Nieuwe Schans) haar twee duizendjarig bestaan herdenkt en talrijke Groningers Oost-Friesland bezoeken, heeft de geneeskundige inspectie voor Groningen en Drente de nodige maatregelen genomen. Zoals bekend is, is op de conferen tie van ministers der Benelux-lan- den. welke op 24 Mei j.l. te Breda is gehouden, aan experts opgedragen voorstellen te doen tot regeling van de uitvoer van Nederlandse snijbloe men naar België door een tijdelijke heffing ter voorkoming van sociale moeilijkheden in België. Deze besprekingen over de hoogte van de heffing hebben nog niet tot overeenstemming geleid, zo deelt men ons van de zijde van het Mi nisterie van Landbouw mede. Daar om is een nieuwe overgangsregeling gemaakt, die zal gelden tot 15 Juli a.s. De regeling komt neer op hand having van de bestaande situatie, en wel in dier voege, dat de export van snijbloemen naar België vrij blijft onder bepaalde condities. Nederland zal namelijk zorgen, dat prijsversto ringen op de Belgische markt worden voorkomen en zal daartoe toezien, dat de uit te voeren snijbloemen uit- sluitend op de veilingen zullen wor-1 den gekocht. MARKTDAG IN EMMELOORD. Emmeloord, het economisch en ad ministratieve middelpunt van de N.- O.-Polder breidt zich steeds meer uit. Deze ontwikkeling manifesteert zich onder meer in de wekelijkse markt, die, voor enkele jaren nog van geringe omvang zijnde, thans de allure van een grote stadsmarkt heeft gekregen. Emmeloord zal bin nenkort de zetel worden van de „ge meenteraad" (voorlopig „poldercom missie voor algemene belangen" ge heten) welke Zaterdag door de stem gerechtigde bewoners van de N.O.- Polder gekozen zal worden Een overzicht van de markt te Emmeloord. Op de achtergrond de in aanbouw zijnde Ned. Herv. Kerk en woningcomplexen in wording. •A& „Verboden"' vogels in Avifauna Geen straf opgelegd Enige processenverbaal tegen' het vogelpark Avifauna hebben in de wereld van dierenliefhebbers opzien gebaard vanwege het curieuse dezer gevallen. Genoemd vogelpark heeft wel een vergunning om geopend te zijn maar is niet als dierentuin er kend. Het is daarom dan ook niet toegestaan er Europese vogels, die onder de Nederlandse Vogelwet val len, te houden. Zoals naar ieder dierenpark wor den ook naar Avifauna geregeld zie ke en gewonde vogels gebracht. In 1950 constateerde een ambte naar, dat in het vogelpark aanwezig waren een strandpluvier, een bos— valk, een koekoek en een bonte specht. Deze dieren waren ziek of gewond door het publiek naar het park gebracht. De directie verklaarde, dat zij na herstel van gezondheid weer in vrij heid zouden worden gesteld. De amb tenaar vond, dat het park deson danks in overtreding in de zin der wet was. Uit deze opvatting zou men kunnen concluderen, dat iedereen, die door de vogelwet beschermde zieke of gewonde vogels onder zijn hoede neemt dus gevangen houdt, strafbaar zou zijn. De kantonrechter te Alphen aan den Rijn sprak de directie van het vogelpark vrij. In hoger beroep heeft de Haagse Rechtbank tot ontslag van rechtsvervolging geconcludeerd. Een tweede verbaal betrof het aan houden van rosé-spreeuwen. Naar de opvatting van de directie van het vogelpark zijn dit niet-Europese vo gels. Aangezien de controleur van de Vogelwet ze wel als Europese vogels beschouwt, omdat zij er wel eens voorkomen volgde ook hier een straf vervolging. Na een vrijspraak van de kantonrechter volgde een eis tot tien gulden boete in beroep van het open baar ministerie bij dé Haagse Recht bank. Dit college heeft de directie van Avifauna schuldig verklaard zonder strafoplegging. Enige voorbijgangers, die laat in de nacht van Zaterdag op Zondag het Bussumse stationsplein oversta ken, werden opgeschrikt door erbar melijk kinriergehuil, dat uit één der nuizen aan het plein opsteeg. Men bleef staan, keeK naar boven en ont dekte toen een klein meisje, dat ge vaarlijk ver uit een raam op de .weede verdieping hangend, uit alle macht over haar moeder schreeuwde. De positie, waarin het kind zich be vond was zó hachelijk en haar ge huil klonk zó zielig, dat meer en meer mensen bleven staan en zich afvroegen, of er dan niemand in het huis zou zijn, die het kind zou ho ren. Buren wisten echter te vertel len, dat de ouders op visite waren en wel een oppas 'voor hun kinde ren hadden achtergelaten, maar dat de „babysitter" kennelijk al naar huis was vertrokken. Het gehuil van het kind bleef aanhouden, zo dat men tenslotte ook een passeren de politie-agent in het geval kende. De politieman richtte zijn blik naar boven en bedacht zich niet lang. Via het huis van de buren beklom bij, gewapend met een ladder het dak, zette de ladder tegen de schui ne pannen en wist na enkele hals brekende toeren het raam te berei ken, waarachter de kinderen wa ren. Hij slaagde er in de twee klei ne meisjes van vier en twee jaar weer op hun gemak te stellen. Toen de onverantwoordelijke ouders ten- sotte arriveerden aldus verhaalt het „Alg. Dgbl." had hij met hen nog een woordje te spreken. Vrouwenuurtje In het „Vrouwenuurtje" van de B.B.C. hield mevrouw Olive May verleden jaar lezingen, waarin zij beweerde, dat het niet moeilijk was een groot ge zin te besturen. Zij zelf had acht kinderen. Dezer dagen werd me vrouw May veroordeeld tot twee jaar voorwaardelijk zij had haar acht kinderen, van één tot dertien jaar, zo schromelijk ver waarloosd, dat de justitie er aan te pas moest komen Aldus meldt het Alg Dagblad. Onder de aan klacht kwamen de volgende punten voor: vervuiling, onvol doende kleding, niet genoeg voedsel. Haar huis werd in schrikwekkende staat van ver wording aangetroffen. BINNENLAND. Twee hooischelven en een gro te stal van de heer G. Hartman in de Hollandse Rading zijn gistermid dag door brand verwoest Het vee. v. aaronder een groot aantal var kens, kon men behouden door het in de wei te drijven. De heer H. F. J. Sandifort, ja renlang sociaal-democratisch lid van Provinciale Staten van Zuid- Holland en in 1946 een van de op richters van het Humanistisch Ver bond, is op 71-jarige leeftijd te Zwol le overleden. Voor vijfhonderd Joodse Asse naren, die tijdens de oorlog ziji weggevoerd en omgekomen, is Za terdag op de Joodse begraafplaats een gedenkteken onthuld. Een geval van pseudo-vogelpest is geconstateerd op een boerderij te Bilthoven. Vierhonderd kippen moes ten worden afgemaakt,. Het communistische lid van de gemeenteraad van Ommen, de heer H. v. d. Veen te Nieuw-Weerdinge, heeft bedankt als lid van de raad. Ruim 10.500 leerlingen zijn nu in opleiding voor onderwijzer, tegen 8.500 gedurende het vorige jaar. Ruim een kwart van deze leerlingen volgde openbaar onderwijs, eenzelf de deel bezocht protestants-christe lijke en ruim 40 procent bezocht rooms-katholieke scholen. In 1950 behaalden 1732 leerlingen de onder wijzersakte. Het wrak van de Birkenfels, een Duits Hansa-schip, dat in de Wielingen tijdens de oorlog op een mijn liep, levert gevaar op voor de scheepvaart. Het zal thans worden opgeblazen door een Rotterdamse bergingsmaatschappij. BJUITENLAND. Een stalen kraan van 150 ton, die de Theems werd opgesleept, is gisteren tegen de London Bridge op gebotst. Een deel van de stenen ba lustrade stortte in de rivier. Stanton Griffith, de Amerikaan se ambassadeur in Madrid, heeft op een vergadering van de Amerikaan se kamer van koophandel in de Spaanse hoofdstad medegedeeld, dat hy Washington om militaire en economische hulp voor Spanje zou verzoeken. De West-Duitse ambassadeur te Washington, dr. H. Krekeier, heeft bij de V.N. een nota ingediend over de kwestie der krijgsgevangenen volgens deze nota bevinden zich in de Sowj et-Unie en andere Oost- Europese staten nog talrijke Duitse krijgsgevangenen Het districtsgerechthof te Zag- heb heeft twee rooms-katholieke priesters en zestien theologische stu denten, die beschuldigd zijn van een samenzwering tot omverwer ping van Tito's regering, veroor deeld tot gevangenisstraffen van achttien maanden tot dertien jaar. Het Amerikaanse persbureau U. P. heeft besloten zijn correspon dent te Praag, Russell Jone, die 5 Juni uit Praag naar Duitsland ver- I trok, niet meer naar Praag te laten ".eruggaan. De correspondent van U. i P. te Warschau zal zijn plaats inne- De Hongaarse regering heeft erkend tussen 21 Mei en 15 Juni 924 „ongewenste elementen" uit Boe dapest te hebben verwijderd. Hier toe behoren prinsen, giaven, baron nen, generaals, stafofficieren, fa brieksdirecteuren, bankiers, enz., wier huizen aan grote arbeidersge zinnen werden toegewezen. De pastoor van Barbotan-les- Tbermes in Zuid-Frankrijk heeft het volgende briefje op de deur van de Kerk aangebracht: „Vrienden, ik verzoek u geen stoelen uit de kerk te lenen voor gebruik in de bio scoop De Pan-American Airways maakt bekend, dat Vrijdag een 250 man van het technisch personeel van de maatschappij op de New Yorkse vliegvelden in staking is gegaan. Deze actie wordt niet ge steund door de officiële vakbonden Ondanks deze wilde s'aküig wordt het werk normaal voortgezet en tot nu toe vertrok slechts een machine met enige vertraging ui'. Idlewild. Het Joego-Slavische ministerie van buitenlandse zaken heeft Zater- dagvond bekend gemaakt, aat vier Roemeense grenswachten naar Joe- go Slavië zijn gevlucht en om asyl hebben verzocht, omdat net leven in het Romeense leger „ondrage lijk' was geworden.

Leidse Courant | 1951 | | pagina 8