Bezorgdheid over de ontwikkeling van het Katholieke leven in Nederland Politieke eenheid is en blijft noodzakelijk Bond zonder Naam telt 20.000 nieuwe leden „Nationale Reserve'' zal niet ontbonden worden SXoAie in de schaduw van Djenchis Khan ZONDER SCHULD MAANDAG 18 JUNI 1951 DE LEIDSE COURANT TWEEDE BLAD PAGINA 3 Meer ruimte voor critiek Meer belangstelling voor politiek De St. Adelbertvereniging, heeft Zaterdag in Den Bosch een landdag gehouden, waarop de voorzitter, mr. F. J. G. baron van Voorst tot Voorst een rede heeft gehouden, waarin hij critiek uitoefende op enkele ver schijnselen in de politieke en maat schappelijke sfeer van het Katho- leven in Nederland. De spreker wees op uitlatingen in woord en geschrift, die zeer somber stemmen, omdat zij op strijd wijzen. (Voornamelijk, doch niet alleen, wordt hierbij gedoeld op een reeks artikelen in „De Maasbode" van de hand van prof. Duynstee, waarin op de vorming van een „conservatieve" vleugel in de K.V F. werd aange drongen. Deze artikelen lokten be- strijdign uit van de voorzitter der K.V.P., de heer Andriessen, en van de fractie-voorzitter, prof. Romme. die dezer dagen zo ver ging, dat hij prof Duynstee, rector-magnificus van de Nijmeegse universiteit ervan beschuldigde de politieke eenheid van Katholieken in Nederland te willen verscheuren, een beschuldi ging, welke de rector-magnificus „verbijsterd" verre van zich afwees! Wij zien, aldus de voorzitter der St. Adelbertvereniging, dat onze zus. terorganisatie, de K.A.B., is uitge groeid tot een in getal en aan in vloed machtige organisatie. Deze ontwikkeling zou men kunnen toe juichen, ware het niet, dat velen zich thans met bekommernis afvragen, of deze macht en invloed niet te een zijdig worden aangewend Men moge de Katholieke beginselen uitleggen zoals men wil, dat macht als norm mag gelden voor al zijn handelingen en beweringen, valt er niet uit af te leiden. Wij wijzen dit uitgroeien tot machtsformatie af als in strijd met onze beginselen. Spr. constateerde een tweede feit De huidige financiële toestand van Nederland is momenteel zodanig, dat dc sociale zekerheden, die thans wettelijk zijn gegeven, als een kaar tenhuis dreigen ineen te storten. Men kan voor dat feit zijn ogen slui ter, het blijft er niettemin reëel om en is harde werkelijkheid. Spr. wilde geen stelling nemen- in de controverse prof. Duystee K.V.P. Wel constateerde spr. bet feit, dat, alhoewel men theoretisch niet het recht betwist openlijk critiek te oefe nen, toch blijkens openbare reacties, degene, die zich verstout openhar tige critiek te oefenen, nog altijd on welwillend handelt, om het niet sterker uit te drukken. Zeer ernstig is daarbij, dat tot nu toe niets is ge bleken van enige bereidheid bij de K.V.P. om de. naar het oordeel van velen toch, althans grotendeels, juiste critiek te aanvaarden. Bijzonder on aangenaam treft het, dat degenen, die met de beste bedoelingen en waarlijk niet uit eigen belang wij zen op de ernstige gevolgen, welke het gevoerde beleid naar hun vaste en niet ongefundeerde overtuiging moet hebben, zonder meer als reac- tionnair worden uitgemaakt en dat met deze dooddoener de zaak als af gedaan wordt beschouwd. In de laatste tijd zijn er zelfs uit latingen, aldus spr., die wij met hart en ziel verfoeien. Tot mijn grote ontsteltenis vond ik in een ster artikel in de Volkskrant tot vier, vijf keer toe de term scheuring en een maal scheurmaker Nu heeft het woord scheurmaker in Katholieke kring een bepaalde klank en staat daardoor in nauw verband met de Katholiciteit het diepste in de Ka tholieke mens. Laten wij er toch voor zorgen zakelijk te blijven, het wezen van de zaak te blijven schei den van de bij de uiteenzettingen betrokken personen. Het woord scheurmaker is ongetwijfeld in over drachtelijke zin bedoeld, het ware goed geweest dat uitdrukkelijk te doen uitkomen. Dit alles moge bij zaken betreffen, het vertroebelt de sfeer en is onjuist. Is er aanleiding gegeven voor de gedachte, dat de St Adelbert-stand als stand zou denken aan politieke scheuring? Geen enkele uitlating in deze geest is waar dan ook gedaan Integendeel, steedc werd door de leidende personen in de St. Adelbert vereniging de absolute noodzaak van politieke eenheid beklemtoond. Spr. wil nadrukkelijk verklaren, dat een heid der Nederlandse Katholieken in staatkundig opzicht niet slechts drin gend gewenst, maar bepaald nood zakelijk is en blijft. Maar ik voeg er even nadrukkelijk aan toe, dat het even noodzakelijk is, dat met de daartoe geëigende niet eenzijdig van de zijde der K.V.P. te bepalen middelen divergenties worden weg genomen op royale en eerlijke wijze, opdat die eenheid geen schijneenheid blijkt. Wij zijn bereid van onze kant daaraan mede te werken, waartoe onzerzijds reeds wegen zijn beraamd. WIE ZIJN DE ECONOMISCH ZWAKKEREN? Spr. erkende niet, dat relatief genomen de arbeiders thans de economisch zwakkeren zijn. Dit geldt slechts met betrekking tot de mid delbare en grote arbeidersgezinnen met niet-verdienende kinderen. Deze laatsten staan in dit opzicht op een lijn met middelbare en grote gezin nen van personen met middelbare inkomens. Dat deze groepen (die ook aantal wel eens groter zouden wij én in het maatschappelijke én in de politieke sfeer zodanig naar el kaar toegroeien, dat een werkelijke eenheid worde bereikt. TE WEINIG BELANGSTELLING. In de middag werden redevoerin gen gehouden door mgr Féron en door mr. Jan Derks, hoofdredacteur van „De Tijd", die het opnam voor de K.V.P. Mr. Derks betoogde, dat de K.V.P. meewerkt de materiële voorwaarden te scheppen voor de burgers om hun godsdienstige be stemming te kunnen nastreven. Spreker zeide, dat er op vele pun ten voor de K.V.P. geen uitspraken of beginselen waren die een beslis sing in een bepaalde richting aan geven: Indonesië, financiële politiek e.d. Daarin zijn de Katholieken der halve vrij. Maar waar de K.V.P, ook nog programpartij is, en de bisschop pen onze eenheid wensen, daar moe ten we binnen de party ook demo cratisch handelen. D.w.z. we moeten tenminste onze stem laten horen. Maar hoe is in feite onze belangstel ling? Theoretisch is er alle mogelijk heid binnen de partij ons te doen gelden. Maar het gebeurt te weinig. Het wilde er bij mr. Derks niet in. dat de eenheid niet bewaard kan blijven, ook als een program bij stemming tot stand is gekomen, maar men moet als minderheid ook spor tief zijn. Tenslotte volgden de discussies, waaruit vermeld zij, dat de heer Boersma van het bestuur der K.A.B. een beroep deed op samenwerking en namens de K.A B ook prijs stel de op die samenwerking. De dag werd besloten met een toe spraak van de nieuwe bisschop- coadiutor, mgr. Alfrlnk. kunnen blijken te zijn dan bedoelde ben gehouden. Daardoor is deze dag Er werden meer dan 2 millioen hefboom- kaarten verzonden HET WERK VAN p. HENRI DE GREEVE Het moeten meer dan 6000 leden van de Bond Zonder Naam zijn ge weest, die Zondag in de Veemarkt- hallen te Den Bosch hun D-Day heb- arbeidersgezinnen) zwaarder worden getroffen dan andere, deert blijk baar niet. Spr zag niet zoiets als een frontale aanval op het sociale politieke be leid als zodanig. Hij waarschuwde tegen uitwassen, tegen een teveel aan staatszorg, die de individuele mens zyn eigen verantwoordelijkheid ontneemt. „Wij constateren", aldus spr., „dat teveel het accent ligt op het stoffe lijke verzorging van hen, die hetzij herhaald relatief gezien economisch bepaald niet minder be deeld zijn". Trouwens het materiële gewin, het voordeel op stoffelijk ter rein, kan leiden tot een geestelijk decadentie; zeker, oen minimum is absoluut noodzakelijk. Dit minimum is in Nederland nu door meer dan 95 van het gehele volk bereikt, ja, meer dan het minimum is bereikt, een gelukkig, zeer gelukkig en niet genoeg te waarderen feit. Het meer dere boven dit plusminimum kan goed zijn, maar kan ook leiden tot verstarring en tot eenzijdigheid, die steeds sneller doet meedrijven op de stroom naar een door materiële din gen beheerst bestaan. Is het zo zeke#, dat dc machtsfor maties van K.A.B. C.N.V. en N.V.V. ons niet brengen tct een overheer sing van een of meer groepen, waar bij de menselijke persoonlijkheid het centrale punt, en onaantastbaar aan zedelijke waarde in die groe pen daarbuiten gewaarborgd blijft Wij vragen ons dit met grote be zorgdheid af. Tegen „versocialisering" van maatschappelijk leven. Het gaat ons er slechts om te doen zien dat „sociale rechtvaardigheid nü" niet medebrengt versociaiise- ring in de diverse sferen van het maatschappelijk leven tot in de cul turele £feer toe, die ongewild zo nemen wij voorshands nog aan maar ook ongezien zijn intrede heeft gedaan. Nog is het niet te laat, al zijn wij dan op het nippertje, besloot spr. Indien wij de handen eensgezind in eenslaan, de Pauselijke woorden over de samenwerking der standen niet verdoezelen zoals gebeurt: in haar dankwoord aan Z.H. de Paus rept de K.A.B. niet over dit kardinale punt, dat toch uitdrukkelijk door Z.H. was gesteld maar deze ook werkelijk niet alleen verstaan, maar ook uitvoeren, kan onheil en ramp spoed worden voorkomen. Eenheid, maar dan ook werkelijk eenheid in ieder opzicht. Zonder de profeet der somberheid te zijn, moet men stellen, dat ons land staat voor de mogelijkheid van een diepe val, wij kunnen daarvoor de ogen sluiten, de val zal des to dieper en des te harder zijn. Laten de grootste meeting van de Bond Zon der Nam geworden, die tot nu toe plaats had. Want voor het eerst was ook een kleine afvaardiging van de zo juist tot leven gekomen Belgische Bond aanwezig onder leiding van pa ter van Lent, zodat de Bond een in ternationaal karakter begint aan te nemen. Bovendien was de Jeugdbond Zonder Naam die meer dan 17.000 nieuwe leden heeft aangeworven, sterk vertegenwoordigd. D-Day begon met een plechtige H. Mis in de Veemarkthallen, opgedra gen door pater Loop S.M.M. met as sistentie van zijn ordegenoot pater Riga en van de Belgische promotor pater van Lent. GENOEGELIJKE MIDDAGVERGADERING Dc middagvergadering, die eeh een uitermate opgewekt karakter droeg, mocht zich in de enorme be langstelling, waarover wij spraken, verheugen. Het Orkest zonder Naam met de Drie Musketiers, een clown, een goochelaar, bezorgden de aanwe zige enthousiaste volgelingen van de Bond een genoegelijk avonduur. Daarna brachten volksdanseressen uit Maastricht, het Friese gemengde koor, het koor der mijnwerkers, ge kleed in hun nationale klederdrach ten, liederen ten gehore. Het hoogte punt van de middag volgde in de re de van pater Loop. digheden en dat men alle krachten inspande om door bezuinigingen de weerslag daarvan op te vangen. Maar wel beschouwd biedt zelfs deze sec tor een gezonde aanblik. Het aantal mensen, dat ons regelmatig steunt, Is gegroeid, maar de grote giften zijn zeer verminderd. Ook de operatie Allen één" gaf hetzelfde beeld, n.l. een aanzienlijk gegroeid aantal deel nemers, evenwel met kleinere giften. Maar het is niet voldoende heden een verleden te overzien. Wij moe ten de toekomst inzien. Het is niet voldoende, de verovering moet voort gezet worden. In dit verband wees pater Loop onder meer op de a.s. tournee van de poppenstad van de Bond. „Onze argeloze poppen zullen zich ontpoppen" als weergaloze ver overaars van harten en als propagan disten van de idee van de Bond zon der Naam". De Bond mag niet zuiver nationaal blijven. Er werd een kijkje gegeven op de internationale activiteit. Het voornaamste blijft echter het ingrij pen in eigen leven: ieder van ons moet op redelijke wijze zijn eigen be lang weten te vergeten om dat van anderen te behartigen. Een betere wereld .igint bij onszelf of liever in onszelf. Dan alleen kunnen wij bou wers zijn van bruggen over kloven, zoekers van wegen naar elkander. WAGENS VOL PAKKEN. Na deze rede van pater Loop, kwam een niet minder belangrijke episode: de aanbieding der geschen ken. De Friese promotoren en pro- motricen, gekleed in hun even char mante als kostbare costuums, brach ten een wagen vol pakken, waarin zij de resultaten van dc papier-actie hadden verboden. Het bleek, dat zij de laatste maanden nog extra f 550 HET JAAR WAS HARD, MAAR SCHOON. Pater W. Loop begon zijn rede met een hartelijk woord over de stichter van de Bond zonder Naam. pater H. de Greeve, en wees er op, dat er vele wijzen zijn om dankbaar te etuigen, maar dat er toch één is, die boven alle anderen gaat, dat is: zijn werk te behouden en te doen gedijen. Het is een zonderlinge wijze om uiting te geven aan zijn verering voor een per soon wanneer men bij diens eerste afwezigheid zijn werk dood verklaart. Wij allen en duizenden met ons willen het tegenovergestelde bewij zen. Dat is een gezonder blijk van erkentelijkheid. De vreugde, de geestdrift van duizenden, die spr. voor zich ziet. maar vooral de offer geest, die er de diepere grondstroom van is, overtuigen spr, dat de Bond over gezonde levenskracht beschikt. Deze overtuiging groeit wanneer ik vanuit deze feestelijke Veemarkt hallen het jaar overschouw, dat ach ter ons ligt, en tot de conclusie kom, dat het zo hard was, maar ook zo schoon. DE BOND GROEIT EN BLOEIT. De spreker noemde dan enkele ge tallen... In het afgelopen jaar slo ten ongeveer 20.000 Nieuwe mede werkers zich aan. Ook de Jeugdbond kende een groei van 17.000 jongens en meisjes, 2.000 Nieuwe promotoren en promotrieen stelde zich in dienst van het werk. Waar wij vorig jaar maandelijks 180.000 hefboomkaarten verstuurden, daar hebben wij in het afgelopen jaar er 200.000 verzonden. Dat is over het gehele jaar genomen 2.300.000 kaarten. Misschien zegt U dat meer wanneer U hoort, dat dit een vracht was van 50 ton papier. De proms, hebben met 8.000 man 610.000 envelopjes opgehaald. Wat de financiën betreft, die voor deze actie nodig zijn, betoogde de spreker, dat ook de Bond moest afre kenen met de moeilijke tijdsomstan- leen taak op het terrein van bewa- aan oud papier hadden ingezameld. Maar de Friezen stonden niet alleen. Reeds in de rede van pater Loop was aangekondigd, welke belangrijke giften hem zo en passant waren ter hand gesteld door personen, die on bekend wensten te blijven, doch dc Bond een goed hart toedroegen. In de aanbieding van deze geschenken volgde dan ook nog een reeks ande re steden en dorpen, uit Oost en West, uit Noord en Zuid. IJselstein b.v. kwam met een madonnabeeldje aandragen. Rotterdam met een in houdsvolle imitatie van de Maasbrug. Dinther met roomboter en Woerden met kaas, Eindhoven een electrischc lamp met inhoud, Tilburg een lap stof. Verder waren er geschenken uit Roermond, Arnhem, Beverwijk en andere plaatsen. Het werd een en al enthousiasme, toen pater Loop, temidden van deze duizenden toeschouwers en warme aanhangers van dc Bond deze ge schenken in ontvangst mocht nemen. Dankbaar dacht men telkens weer te rug aan de oprichter pater Henri dc Greeve, wiens terugkeer men zo uitermate gaarne verwachtte. DE POPPEN AAN HET DANSEN. D-Dag had nog een zeer vrolijk slot. Buiten de hallen lieten even na de sluiting 500 liefhebbers een bal lonnetje op nadat pater Loop met een grote ballon van anderhalve meter doorsnee het teken tot deze opstijging had gegeven. In dc hallen was in middels ook voor de talrijke bezoe kers de poppcntentoonstelling te be zichtigen, welke in de eerste helft van Augustus van Zandvoort uit een torunee door ons land zal beginnen. Deze tentoonstelling trok bijzonder veel belangstelling. Officieel wordt medegedeeld: „In een bespreking, welke plaats vond tussen de vice-minister-pre- sident. de Minister van Binnenland se Zaken, de Minister van Oorlog en de Staatssecretaris Moorman, met enkele vertegenwoordigers van Steun Wettig Gezag, werd nader overleg gepleegd omtrent een dui delijke taakomschrijving van dit instituut, met name voor wat be treft de Nationale Reserve. Daarbij bleek, dat de in enkele persorganen verschenen berichten, waarbij tot uitdrukking werd ge bracht, dat het in dc bedoeling zou liggen om tot een ontbinding van de Nationale Reserve over te gaan, als onjuist moeten worden gekwalifi ceerd. Een duidelijke overeenstemming bleek tc bestaan omtrent de nuttige bestemming, welke in het kader van de afweer tegen aanvallen van een binnenlandse of buitenlandse vijand aan dc Nationale Reserve kan wor den gegeven. Omtrent de uitwerking van deze gedachte zal nog nader overleg wor den gepleegd. Voorts zal gekomen worden tot een duidelijke taakomschrijving om trent hetgeen door S.W.G. overigens zal worden verricht, ^jvaarbij met name mede gedacht wWdt aan een 61. Het avontuur was tot tevreden heid van alle betrokkenen geëindigd. Alleen Marsian en de Europeaan hadden zich een andere afloop voor gesteld. Zij werden in een kooi gezet om ontsnappingspogingen te verijde len. Wij zien hier hoe Dokie Durf met zijn verloofde voor op zijn kameel naar het Westen trekt. Nan Ji zal eerst op een huishoudschool - gaan voor het tot trouwen komt, want Dokie kan moeilijk aan de Mongool se keuken wennen. De Kikkerman heeft een rugzak vol goud gekregen voor zijn vriendelijke houding. Hij heeft een reiswagen gekocht en laat zich op alle kermissen van de wereld bewonderen. Er zijn maar weinig Kikkermannen op de wereld te zien en wie heeft er niet een kwartje voor ver over? Ook Murga is tevreden trokken met een kameel vol goud. Hij rooft niet meer maar heeft nu meer kans zelf te worden beroofd van al dat goud. Eindelijk vertrok de kara vaan, aan het begin van een lange, moeizame weg naar het Westen. EINDE. kingskernen reserve rijks- en ge meentepolitie. Van regeringszijde werd grote waardering uitgesproken voor het geen Steun Wettig Gezag tot dusver in weerwil van allerlei bemoeilijken de factoren in het kader van dc bun deling van het gezagsgetrouwe deel der bevolking en ter bevordering van de algemene weerbaarheidsgedachte heeft gedaan. DIRECTEUR BETON MIJ. NfET STRAFBAAR GEACHT. Dc directeur van dc Hollandse Betonmaatschappij N.V., L. D., die zesmaal te 's-Gravenhugc terecht stond in verband niet een aan klacht wegens economische collabo ratie tijdens de bezetting (vergro ting van het vliegveld Gilze Rijen), stond Zaterdagmorgen terecht voor de Bijzondere Raad van Cassatie. De Raad besliste Zaterdag, dat het onjuist is wat D. op Gilze Rijen heeft gedaan, doch dat hij persoonlijk niet strafbaar is wegens overmacht in engere zin. D. heeft namelijk herhaaldelijk geprobeerd zich tc onttrekken aan Duitse opdrachten, hetgeen hem echter door pressie van de zijde der bezetters niet mocht gelukken. Wel strafbaar geacht. Dc bijzondere Raad van Cassatie heeft de twee directeuren-bestuur ders van de N.V. Amsterdamse Bal- lastmaatschappij, de gebroeders A. F. en C. F. de V. schuldig bevonden aan economische collaboratie tijdens de bezetting cn hen Zaterdagmor gen veroordeeld tot een gevangenis straf van een jaar ieder met aftrek. AANKLACHT TEGEN NOORD-NEDERLAND ZEER ERNSTIG Naar „Parool" verneemt is dc com missie van toezicht op de bedrijfs verenigingen thans gereed gekomen met het getuigenverhoor in het on derzoek tegen dc bedrijfsvereniging „Noord-Nederland" te Groningen die er van wordt verdacht de belan gen van de bij hanr verzekerden niet op behoorlijke wijze te lubben be hartigd. Dc commissie heeft een zeer ernstige aanklacht opgesteld, vervat in drie hoofdpunten, verdeelcj in 18 onderdelen. De „Noord-Nederland" krijgt thans tot 1 Juli gelegenheid op deze aanklacht haar schriftelijke verdedi ging uit to brengen, waarna om streeks half Juli dc bestuursleden van deze bedrijfsvereniging nog maals zullen worden gehoord. Naar het Duits 1) I De passagiers-stoomboot Holsatia lag tot afvaart gereed voor de verre reis over de wereldzee aan de kaai der volkrijke havenstad. Passagiers en goederen waren reeds aan boord, zo juist was het eerste teken der bel gegeven, dat de niet-passagiers, die zich nog aan boord bevonden, aan maande, het afvarende schip te ver laten. toen plotseling een met twee paarden bespannen rijtuig in vlie gende vaart kwant aangerend en een ogenblik later stilhield voor de scheepstrap. Twee heren stegen uit het rijtuig, en terwijl een hunner, een slanke man met blonde baard, aanstonds de trap naar het dek afging, bleef de andere nog enige ogenblikken op de onderste trede staan en liet zijn blikken al zoekend over de ver zamelde mensen-menigte gaan. Wel dra scheen hij ook gevonden te hebben wat hij zocht. Van verschil lende kanten komend, drongen snel twee mannen door de menigte heen en liepen naar de landingsbrug. De twee mannen, de een in een af gedragen blauwe kiel, de andere als welgestelde boer gekleed, wisselden met de op de trap staande heer snel le blikken, waarop deze de trap af daalde en zich op het dek begaf, ge volgd door de twee mannen. Het gehele toneel had zich zo snel afgespeeld dat slechts weinige men sen. zowel op de wal als op het schip er hun bijzondere aandacht aan had den gewiid. Toen de jongeman het dek wilde betreden, trad een met het toezicht belaste matroos op hem toe en vroeg kortaf: „Passagier"? „Neen" antwoordde lakoniek de blonde heer en wilde hem voorbij gaan, doch deze ging voor hem staan en zei: „Het spijt me, mijnheer, maar dan moogt gij ook niet meer aan boord. Wij varen binnen vijf minuten af." „Nu, ons moogt gij gerust toelaten, goede vriend," zei de andere heer, die nu ook op het dek was gekomen, terwijl hij op de matroos toetrad. „Wij moeten kapitein Coordes spre ken en wel van ambtswege," voegde hij er fluisterend bij en sloeg zijn zwarte jas een weinig terug zodat de matroos op de trap een klein, hem schijnbaar welbekend schild te zien kwam, dat de drager als een be ambte der criminele politie deed kennen. „Dat is wat anders," antwoordde de matroos en trad terug. „Kapitein Coordes is zojuist naar het achter schip gegaan. Gaat u hier de trap maar op, dan kunt gij niet mislopen". Terwijl de twee als arbeider en boer verklede ondergeschikte amb tenaren op een wenk van hun chef aan de landingstrap terug bleven, volgden de beide heren de aanwij zing van de matroos en stonden eni ge minuten later voor de kapitein van het schip. Kapitein Coordes. een baardige, stoere kerel, wlen de blauwe uniform en de met gouden tressen versierde muts goed stonden, leunde behage- lijk tegen de deur van het houten huisje, terwijl hij met de loods in een gesprek was. Toen hij de twee heren zag aanko men. richtte htf zich stram op en met de hand het militaire saluut ma kend, trad hij enige schreden op hen toe. „Kapitein Coordes?" vroeg de blonde man, zijn hoed afnemend. „Jawel, mijne heren, dat ben ik levensgroot," antwoordde de kapi tein vrolijk. „Waarmee kan ik u van dienst zijn?" „Veroorloof mij eerst, dat ik mij aan u voorstel, mijnheer dc kapitein Ik ben rechter Mühlen en hier is de commissaris der geheime politie Friedeberg. Over het open gelaat van de kapi tein ging een donkere schaduw; hij antwoordde niets, maar boog zwij gend. „Het is ons zeer onaangenaam, uw vertrek enige minuten te moeten vertragen, kapitein, maar ambts plicht dwingt ons daartoe. We heb ben bericht ontvangen, dat zich waarschijnlijk onder uw machine- personeel een moordenaar bevindt, die door het gerecht gezocht wordt en nu moeten wij het schip doorzoe ken om die man te vinden." Kapitein Coordes lachte spottend. „Maar, mijne heren, ik kan toch om uwentwil de vloed niet laten voorbijgaan! Juist was ik van plan, het teken tot vertrek te geven." „Wij zullen waarschijnlijk slechts vijf minuten nodig hebben, om de gezochte machtig te worden, kapi tein" hernam de commissaris, „en boe eerder gij het bevel geeft, dat de kolendragers bijeengeroepen worden, des te eerder zijt gij van ons weder verlost." „Ja, indien dat zo gemakkelijk ging als gij daar zegt, mijnheer dc commissaris," antwoordde kapitein Coordes verdrietig. „Waarom zijt gij niet tien minuten eerder gekomen? Ik begrijp bovendien niet, hoe de heren der justitie het zo steeds in richten, dat ze ons met dergelijke ge schiedenissen altijd juist op het laat ste ogenblik komen lastig vallen." „Onze schuld is het ditmaal niet, kapitein." antwoordde rechter Müh len „want eerst een kwartier geleden kregen we het telegraphisch bericht, dat onze man zich aan boord der Holsatia moest bevinden, waarop wij aanstonds hierheen gereden zijn zo snel de paarden konden lopen." „Ja wat nu te doen", antwoordde de kapitein, thans wat kalmer, „in de uitoefening van uw ambtsplicht wil ik u niet hinderen, maar ik kan toch op het ogenblik onmogelijk de stokers en de kolendragers. die thans in de machinekamer dienst doen, op het dek laten roepen. Daaruit zou een onberekenbaar ongeluk kunnen vol gen. Die mannen die geen dienst hebben, zou ik wel op het dek kun nen laten komen, maar naar de an dere moet gij persoonlijk beneden gaan zien." Dit zeggende, trad hU ln het open staande kaartenhuisje, drukte op de knop ener electrischc schel, die in de machinekamer uitkwam en sprak enige woorden door de daarnaast aangebrachte telefoon. Toen hij we^r uit het huisje trad ontmoetten zijn ogen dc vragende blik van de loods. „Ja. beslc Riklefs, daar helpt niets aan, wij zitten eenmaal in dc klem," zei hij boosaardig lachend. „Kunnen we intussen niet vertrek ken?" vervolgde de loods. „De boot legt even aan en de heren kunnen dan terugkeren als ze klaar zijn." „Een goede gedachte!" riep dc kapitein verblijd. „U zijt er mee eens, heren? Zo zijn we allemaal ge holpen." De rechter wisselde een snelle blik met de commissaris en stemde toe. Weinige minuten daarna, nadat de de touwen waren losgemaakt, ver liet het schip, grote wolken ontsnap pen latend uit de brede pijp, de enige haven om de brede stroom op te varen. Op het hoge dek had zich onder tussen een muziekkorps verzameld en liet nu van tijd tot tijd klagende afscheidsliederen horen. (Wordt V

Leidse Courant | 1951 | | pagina 7